F-J.L BAKKER HOTEL - CAFE - RESTAURANT TE STRAKE R uitenboer i 1 ’epcrmunt Officiéél gedeelte annex SMEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL RECLAMEKOLOM. 1 NIEUWSTUDIN6EN. k. Officieel Orgaan hr Semeonti Brandenburgh, Boschma Co ff 25,00 200 Sjder kinnes! 80 d. 150 a P AMfTEL CACAO Zaterdag 6 Januari 1913. Jaargang Mo 28 TELEÏ. 275. Beleefd aanbevelend. BIJ DE POORT VAN DEN DOOD. f UITZONDEN VAN DINERS. DINEKREN PER ABONNEMENT. P. :te V&mhijnt DINSDAGS en VRIJDAG 8 A VONDS Uitgever» eens te aien, Jg gebruikt ook zeker Prettig om je weet altijdt die beroemde Km SUEEKER COUSAHT Volgsn» voorwarden overee»g»kom«n mat do Ver>«> Jftjift gld. fr«pteg*<-Bsnk Sahia^am slis» onze Aboaaé’» vsrsekerd tegen cngelakke» voor 4VVV lang INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. no, 9, be- no. J, te- I, be- no. VAM eenige schietgaten die hij niet had opgèmerkt Woensdag kwamen twee mannen bij een FEUILIBTOIT. ek (Nadruk verboden.) HOOFDSTUK XIV. meester had weggejaagd, was niet bij mach- moordlust in zijn hart om zijn vijand uit de zijn geheele gewicht tegen het hout. Doch Wordt vervolgd De tweede maal, dat Tawny Hudson uit. Zuiver Nellen ■MFIlMTilTIWIl Overgordiinen n—i —hmnww nne n*?n*n rrm*rrn»n**n en er ig de iet lie de on Paardenwet 1918. De BURGEMEESTER van SNEEK brengt ter kennis van de ingezetenen dat ieder, die eige naar of houder is van een twee-jarigen of oude ren hengst, verplicht is .hiervan aangifte te doen binnen een maand, nadat de hengst twee jaar is geworden of in zijn bezit is gekomen, alsmede vóór den eersten Februari van elk jaar. De vereischte formulieren zijn ter secretarie kosteloos te bekomen. SNEEK, 3 Januari 1923. gekomen is. De andere zat naast hem en staarde met strakke blikken voor zich uit. Hij verroerde zich niet, ofschoon hij Tawny Hudson op een niet te omschrijven wdjze te kennen gaf, dat hij zijn aanwezigheid op merkte en niet wenschte, dat hij dichterbij kwam. En gehoorzamend op het onuitge sproken bevel kwam de man niet over den drempel, doch bleef daar eenige oogenblik- ken staan met de vurige oogen van een monsterachtigen, boosaardigen Indiaan. Toen hij eindelijk wegging, liet hij de deur op een kier staan; een zonderling glimlachje flitste over Nap’s gelaat. Maar nog keek hij niet om. IDZEGA, 4 Jan. De heer J. K. alhier had dezer dagen een buitenkansje. Bezig met visschen trof hij in de putten dicht bij zijn huis een school blei aan, waarvan hij er in korten tijd eenige honderden ponden ving. IJLST, 3 Jan. Op aanvraag van een paar lief hebbers had hedenavond alhier een vergadering plaats, waar als spreker optrad de heer Hooge- veen van Leeuwarden met het doel voor Ijlst en omstreken een onderafdeeling van de V. P. dat Capper er eveneens zoo over dacht. Capper had inderdaad het land over de indringerigheid van het zwarte schaap der te om Nap te verwijderen. Er was een geheimzinnige kracht in Nap, traden toe als lid. Het bestuur bestaat uit de heeren J. v. d. Goot, S. Meinsma en U. v. d. Wal. Benoemd werd tot verzamelaar A. de Haas. Het getal dertien. Dezer dagen is te New York een banket ge organiseerd door de leden van de Club der Der tien, dat zeker merkwaardig mag worden ge noemd om de uitdaging aan het noodlot, die er mede was bedoeld. De leden dezer club hadden Een drama in het Alleghany-gebergte. Een blokhut, verscholen in de bosschen van het Alleghany-gebergte, is de geheele vorige week het tooneel geweest van bloedige gevech ten. De beambten van de drankbestrijding waren te weten gekomen, dat een bende, onder leiding van zekeren Bob Ballard, zich in die hut bezig hield met het vervaardigen van whisky, die dan naar de steden werd gesmokkeld. Twaalf beambten slopen bij het vallen van den avond de steile helling op om zich naar de hut te begeven. Plotseling viel een schot; een der leiders van de expeditie viel, getroffen, naar omlaag en sleepte den anderen leider in zijn val mede. De overige brachten zich in allerijl in veiligheid, en lieten de volvoering van hun plan voor dien avond varen. Eenige dagen later beproefden zij het nog maals, versterkt door tien man onder leiding van hoofdagent Call. Men slaagde er in de hut te omsingelen. Daarbinnen werd geen teeken van leven gegeven, totdat Cole, die zijn mannen had zeefd met kogels zonk hij ineen. Een luik in de deur ging open, en de handen van onzichtbare mannen sleepten het. lijk naar binnen. De beambten bleven de hut belegeren. Toen door ETHEL M. DELL staan tengevolge van het nemen van ontslag door den heer C. G. Stockmann en de niet toe lating van den heer H. Ringnalda, zal worden gehouden op Maandag 15 Januari 1923, des na middags 2 uur in een lokaal van het Gerechts gebouw aan. de Marktstraat aldaar. SNEEK, 5 Januari 1923. De Voorzitter voornoemd, P. J. DE HOOP. S- n- en ;of 'n, et n- it- let Svbkk Telafesa No 150, ik de bt n- d, ïn »n Hl id ch it- :r. de b- et al tls n- 1.” ■d. Poging tot inbraak. LEMMER, 4 Jan. Bij onzen burgemeester is gisteren aangifte gedaan van een poging tot in braak bij Mevr, de Wed. A. Nieuwenhout te Oosterzee. De 16-jarige zoon van Mevr. N. kwam Dinsdagavond tegen 11 uur thuis van een partijtje, toen hij een hem onbekend man bezig zag een ruit uit de ramen van de achterkamer te snijden. De jongen stond een oogenblik ver bluft, waarvan de inbreker, die zich ontdekt zag, gebruik maakte om spoorloos te verdwijnen. De burgemeester heeft de rijks- en gemeentepolitie van Oosterzee en Echten last gegeven, deze zaak te onderzoeken. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Sneek. Naar wij vernemen is aan de O. L. en B. te Sneek verzocht zoo spoedig mogelijk leesporte feuilles met tijdschriften te laten circuleeren. Eerstdaags zal ’t bestuur hierover beslissen. Commissie veefokkerij. Ged. Staten hebben herbenoemd tot lid van de Prov. Commissie voor de Veefokkerij den heer Dr. E. van Welderen baron Rengers te IJsbrechtum en benoemd tot lid van die Com missie (vacature door het bedanken van den heer J. M. Rijpkema) den heer J. D. Kiestra te Follega. de kamer van zijn meester gejaagd werd, was een prachtige lentedag. Tot het allerlaatste oogenblik talmde hij en eerst op Lucas’; „Ga Tawny!” kon hij er eindelijk toe komen te gaan. Zij wilden hem niet eens, zooals Nap, laten blijven tot de chloroform zijn uitwerking gedaan had. Een grimmige haat laaide op in zijn hart, terwijl hij wegsloop. Wat was die Nap toch, dat hij in een zoo goed blaadje stond? De wolk, die met Nap’s komst op Lucas’ ge laat gekomen was, had diepen indruk op waartegen niemand zich scheen te kunnen verzetten. Hij, Hudson, had die wel hon derdmaal gevoeld, had er, ondanks zichzelf voor moeten buigen. In zijn eigen zwart hart noemde hij het zwarte tooverij en daar door groeide zijn haat bijna tot waanzin aan. Hij geschouwde hem als een duivelsch wezen dat met helsche machten, die ieder oogenblik tegen zijn vijanden aangewend zouden kunnen worden, begiftigd was. En hij vreesde zijn invloed op Lucas, ofschoon hij ondrTliks al zijn monsterachtige fanta sieën het feit van Lucas’ meerderheid erken nen moest. Hij had een ziekelijke vrees, dat op een goeden dag zijn meester onverwacht zou aangegrepen worden, want in Nap’s toewijding had hij niet het minste vertrou wen. En met die vrees wakkerde ’n gloeien de jaloezie dien haat steeds aan. Geen van de diensten, die hij zijn meester bewezen had, of Nap had hem dien ook eens bewe- diepst van zijn ziel overtuigd. En met dezen, doch vlugger, flinker, met die duivel- Benoeming van een lid van den gemeenteraad.N. op te richten, hetwelk gelukte. 17 deelnemers De Voorzitter van het Centraal Stembureau in de gemeente Sneek voor/de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad brengt ter open bare kennis, dat de openbare zitting van dat bureau, waarin zal worden overgegaan tot iet benoemd verklaren van een lid van den Ge meenteraad ter voorziening in de vacature, ont- Engros bij R.,G. VAN SLOOTEN, Harlingen en bij de bekende Grossier. zich tol taak gesteld, nu eens voor altijd aan het dwaze bijgeloof omtrent het getal dertien een einde te maken. Zoo kwamen zij bijeen om 13 minuten na middernacht in een hotel, waarvan de naam uit dertien letters bestond. De eetzaal werd verlicht door dertien luchters, waarvan ieder dertien kaarsen droeg. Om in de eetzaal te "komen, moesten de gasten eerst nog onder een ladder doorkropen. Men begon den maaltijd door eerst de zoutvaatjes om te gooien. Vervol gens begonnen dertien kellners de dertien gan gen op te dienen. Gedurende het diner traden dertien daarvoor geëngageerde figuranten binnen, gewapend met dertien parapluies, waarmede zij plechtig de dertien in de zaal aanwezige spiegels stuk sloe gen. Om de maat vol te maken, waren boven de dertien gasten dertien geraamten opgehan gen, terwijl langs de wanden der eetzaal dertien doodkisten waren geplaatst met dertien bran dende waskaarsen er op. Het is nog niet bekend of deze vermetele daad voor de deelnemers reeds noodlottige ge volgen heeft gehad, maar geheel New York wacht thans met spanning op het resultaat van die koene poging der waaghalzen om het nood lot te trotseeren. -...JE HOOftT HEELDEN DaG NIETANDERS AL$: ABNNEMêN Piccolo.. EEN KOP in 8.11® klearen afgewerkt aan itn. eiken garnituur met gobelin rand gegar neerd, compleet per raam Raammaat 150X300 C-M. elk raam 2 gordijnen. KORT GEMENGD. Bij Stadskanaal is het 10-jarig zoontje van den arbeider H. onder een wagen geraakt en gedood. Het 2'/2-jarig kind van den heer G., te Zuidzijpe, is te water geraakt en eenigen tijd Z* If ander soek Ontwaakt gij 's morgen* met pijn in den rug? Hebt gij donkere zwellingen onder de oogen Zijn de enkele en handwi gezwollen Ie de urine bewolkt zanderig of b andend Geschiedt de loozing te vaak óf te weinig Zijn uw ledematen beve ig en rhenmati ch, vooral bij ruw »n vochtig «eer Doet uw rug zeer, al* gij bukt of ópstaat Hoedt u bijtijd* laat Foster’s Rugpijn Nie ren Pillen een nierziekte rooi komen spoedige behandeling i* het eenige betrouwbare voor behoedmiddel. Verwaarloozing kweekt al te dikwijls blaas ontsteking, wate; zucht, rheumathiek, steen vorming en uriuszuur-vergiftiging. Hoewel Foster's Pillen zelfs bij deze latere verwikke lingen baten, i* het verstandiger om dit sp«- ciaal niergene-sraiddel tot voo koining van nierziekte t« gebruiken. Vorïrijgbaar in apotheken en drogistzaken a f 1 75 per doos. raakte de deur aan, waartegen hij stond. Binnen in de kamer hoorde hij slechts onbe stemde bewegingen en nu en dan Capper’s stem, die duidelijk en scherp een bevel gaf. Op zijn verzoek waren er twee doktoren en twee verpleegsters om hem bij het doen van zijn wonder te helpen: twee doktoren, twee pleegzusters en Nap. Langzamerhand drong de waarheid tot den grooten halfbloed, die daar buiten stond te wachten, door. Tegen Capper’s zin in, waarschijnlijk ondanks diens verbod, bleef Nap bij de operatie zelf. Het vermoeden groeide snel aan tot zekerheid en ’n kramp achtige verontwaardiging, die aan waanzin denken deed, maakte zich van hem meester. Ongetwijfeld had Capper er vergeefs tegen geprotesteerd, maar hij hij, Tawny Hud son, kon hem dwingen. Woest keerde hij zich nu omen rukte aan de knop van de deur. Deze bood weerstand. Hij had den sleutel niet gehoord, maar toch was de deur gesloten. Woede greep hem aan» Ongetwij feld was dit ook het werk van zijn vijand. Hij gresp de kruk, rukte, wrong, tot hij brak in zijn hand en hij machteloos was. Niemand in de kamer lette op hem; nie mand kwam de deur open maken. Da prik- Abonnemani per jw t2.50 fr. p. poot f 3.60. Buitenland f8.allèi by vooruitbetaling. Lotto No». 5 <rt. Advewtontiên10 at. p. reye-L lagö» zondeu Medsdeolingsn dubbel tarief, bij Abeeuement belangrijke korting Kleine Adv. kunnen iugesonden wor den op den dag der uitgifte, tot 40 urr. i Kerknieuws. Geref. Kerken. Bedankt voor Raard door ds. G. A. Langhout te Gaastmeer. Beroepen te Westerlee Langhout te Gaast- nieer. Land- en Tuinbouwongevallenwet. Gemeld wordt dat de -Land- en Tuinbouwon gevallenwet eerst 1 April of 1 Mei definitief in werking zal treden. De Haagsche vandalen. Het Haagsche Hof heeft Woensdag uitspraak gedaan in de zaak tegen J. H., 18 jaar en G. A. R., 19 jaar, beiden uit Den Haag, die deel uit maakten van het troepje? jongelui, dat verschil lende baldadigheden im het Duinoord kwartier en in Scheveningen pleegde. J. H. was door de Haagsche Rechtbank wegens het gevaar veroor zaken voor het stoomtraniverkeer, brandstich ting en vernieling veroordeeld tot 2 jaar gevan genisstraf; G. A. R. wegens vernieling tot 3 maanden met aftrek de preventieve hechtenis. Het Hof vernietigde het vonnis der Rechtbank, echter alleen ten aanzien van de aan H. opgeleg de straf. Deze werd verminderd tot 1 jaar. De tweede beklaagde was bovendien wegens medeplichtigheid aan diefstal van rijwielen ver oordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf, ter wijl de eerste beklaagde te dien opzichte was vrijgesproken. Ook in deze zaak werd het von nis van de Rechtbank vernietigd en beide be klaagden werden thans schuldig verklaard aan diefstal en veroordeeld tot ieder zes maanden gevangenisstraf. Een verboden krant. De heer K. ter Laan heeft den Minister van Oorlog de volgende vragen gesteld: Is het den Minister bekend, dat aan militairen van het 7de regiment infanterie te Harderwijk verboden is, het dagblad „Het Volk” in de ka zerne te ontvangen? Is Z. E. bereid, aan dit verbod een eind te maken? 'll gld. bij varlié» Lu va» een vfngrr hij een tweede poging wagen, toen hij aan de andere zijde van de deur een stem hoorde roepen: „Tawny!” 1 awny stond als aan den grond gena geld, zijn oogen puilden uit, op zijn lippen stond schuim. „Tawny!” riep de stem weer de stem van zijn vijand kort en bevelend. „Ga naar Mr. Bertie en zeg hem, dat hij hier moet komen.” Voor de gesloten deur kwam de krank zinnige onder de tooverkracht. Even bleef hij onbeweeglijk staan, maar het bevel werd niet herhaald. Dan had de tooverkracht haar werk gedaan. Hij keerde zich om en sloop weg. Een minuut later stond Bertie, bleek en ernstig, voor de gesloten deur. „Wat is er, Nap?” Smalend duidelijk luidde het antwoord: „Hier niets. Blijf waar je staat, dat is alles, en zorg, dat die idioot van een Hudson de kans van zijn meester niet bederft.” Bertie keerde zich ‘om, om naar den man te kijken, die achter hem stond, en terwijl hij zich omkeerde, zag hij de knop aan zijn voeten liggen. 1 De posttarieven. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Weitkamp betreffende verlaging van de postta rieven luidt het antwoord van den Minister van Waterstaat als volgt: Nopens de invoering van lagere posttarieven is door den Minister nog^enerlei beslissing ge nomen. Hij is evenwel van meening, dat, indien tot een verminderd tarief voor het zgn. locaal verkeer mocht worden overgegaan, alsdan geen onderscheid kan worden gemaakt tusschen de regeling ten opzichte van steden en die ten» op zichte van dorpen. Een marine-conflict in Indië. Het meerendeel der Christelijke Inlandsche marineschepelingen te Soerabaja heeft dienst geweigerd naar aanleiding van dé invoering van dezelfde voeding voor hen als voor de Moham medanen. Tweehonderd hunner zijn onder bewa king gesteld. Enkele belhamels werden in de gevangenis opgesloten. Mijnen. Volgens de laatste opgave zijn tijdens en na den oorlog in Deensche wateren niet minder dan 10.000 mijnen aangespoeld, de laatste op den eersten Kerstdag van 1922. Bij het opruimen en onschadelijk maken hebben tien menschen ’t leven gelaten en is een volkomen invalide ge worden. 89) De eene broeder sliep den rustigen, wel- Hudson gemaakt. Hij had de rimpels en dadigen slaap van een, wiens ziel tot rust groeven op het gelaat van zijn meester be studeerd, tot hij ze van buiten kende. Hij wist, wanneer angst zijn moede oogen be lette te slapen. Hij wist, wanneer de geeste lijke inspanning meer was dan zijn lichaam kon verdragen. Dat Lucas de terugkomst van zijn broer heerlijk vond, betwijfelde hij geen oogenblik, maar dat het voor hem on eindig beter geweest zou zijn, als Nap weg gebleven was, daarvan was hij tot in het XV XV 4 XV 1 I 1 2. -1 1 1"' - 1 -4 zekere intuïtie, die de onophoudelijke waak- sche handigheid, welke Capper zelfs moest *n herrl ontwikkeld had, wist hij, bewonderen en die Hudson nooit zou kun- nen bereiken. En in zijn binnenste wist de man, dat de meester, dien hij verafgoodde, zich liever liet helpen door Nap dan door hem. En zoo wachtte hij dien lentedag met kelde zijn woede nog meer. Hij duwde met een zilveren beugeltasch en een zijden tasch vermist. Het aantal ongelukken in de staten van Londen schijnt toe te nemen. In 1922 heeft de Londensche eerstehulpdienst 23.966 verzoeken om hulpverleening ontvangen, tegen 20.879 in 1921. hetgeen een vermeerdering met 3.087 be- teekenf. In December 1922 werden 2.082 verzoe ken om hulpverleening ontvangen, tegen 1.942 in December 1921. Uitloting geldleeningen. Van de geldleeningen, aangegaan door de gemeente Sneek, zijn uitgeloot de volgende obli- gatiën a. van die groot f200.000 (1908) de nos. 5a, 5b. 13. 16, 78 en 154 betaalbaar 1 Augustus 1923; n b. van die groot f80.000 (1909) de nos. 29 en 45, betaalbaar 1 Maart 1923: c. van die groot f93.000 (1910) de iws. 9a, 9b en 39, betaalbaar 1 Juli 1923; d. van die groot f 11.000 (1915) taalbaar 15 Juni 1923; e. van die groot f30.000 (1915) taalbaar 1 November 1923; f. van die groot f26.000 (1917), taalbaar 1 Juli 19^3; g. van die groot f64.000 (1918), de nos. 8 en 40, betaalbaar 1 Juli 1923; h. van die groot f210.000 (1920), de nos. 33, 61, 118, 136, 161 en 166, betaalbaar 1 April 1923. De betaalbaarstelling geschiedt ten kantore van den gemeente-ontvanger en bij de kasver- eeniging te Amsterdam. gld. bij wwlle* raa gld. bij Tsrlies gld. bij ïerlle* van Ié» hand, voet of cog v «a» «e» duim, vv vrijavlngar. opgesteld, de deur van de hut naderde. Uit daarna door de moeder levenloos opgehaald. j Het tweejarig meisje, dat bij een brand te werd een salvo op hem afgevuurd. Gelieel door- Dordrecht ernstige brandwonden heeft gekre gen, is ’s middags in het ziekenhuis aldaar over leden. i Te Kotten, gemeente Winterswijk, zijn I dezer dagen acht waakhonden van landbou- de morgen van den derden dag aanbrak, zagen wers dood gevonden. Vermoedelijk zijn de die- zij een gebukte menschelijke gestalte, die zich ren vergiftigd. spoedde naar een boschje, dat niet werd be-J -Te Compascuum is een 20-jarige jongeling waakt. Twintig geweren werden aangelegd, in de jenever gestrikt. doch een der beambten riep: „Niet schieteïi, jongens, het ig een meisje,” zoodat er niet werd bewoonster der QuefJynstraat te Amsterdam ge- gevuurd. Een tweede gestalte völgde echter en meubileerde kamers bezichtigen. Toen zij waren ditmaal werden er twintig schoten gelosrt. De heengegaan werden beambten, die inmiddels opnieuw versterking hadden ontvangen, bestormden de hut, en von den daarbinnen slechts de lijken .van Bob Ballard en Cole. In de bosschen werden later nog eenige leden van de bende gevonden. Daarna werd met bloedhonden gespeurd naar een der broeders van Ballard, die stervend in een onderaardsch hol werd aangetroffen. familie. Maar Capper was blijkbaar mach teloos zelfs Capper, die hem zoo onmee- doogend uit de tegenwoordigheid van zijn gesloten kamer te zien komen. hij was niet bij machte het slot te forceeren, Doch hij wachtte tevergeefs. Geen hand maar dat ontmoedigde hem niet. Juist wilde K I j

Sneeker Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1