WESTERHOF's THEE PEILBAKKER HOTEL - CAFE - RESTAURANT TE STRAKE 26 28 32 X Ruitenboer X serie^ Koüstffli 8: Fa. H. MULLER DE VRIES, annex SHEERER COURANT »n WYMBRITSERADEEL NIEUWSTIJDINGEN. PRIJZEN PER ONS: Broken Pecco 24 Pecco Roodzak No. 3 China Souchon 36 Imperial Pecco 40 SHiciitl drum dif tainti Snwi VerMhfnt Brandenburgh, Boschma Co. n o V.S. PEPERMUNT welkom. TELEF. 275. Beleefd aanbevelend. Zie onze Etalages. pbdillbtojj, (N a d r u k verboden.). alsof zij niet gesproken had, ging UIT DE MARTELING. 85 32 50 30 80 00 20 58 UITZENDEN VAN DINERS DINEEREN PER ABONNEMENT. Abonnement per jaar 12,50 fr. p. poat f 3.60. Buitenland f 8.alle» bij vooruitbetaling. Loaw Noe. 5 et. AdvertentiSn10 ot. p. regel. Inge* sondes Mededesltagea dubbel tarief, bij Aboanenseni belangrijke korting Kleins Adv. kannen lagenenden wor den op den dag der uitgifte, tot 10 mtr. SNEEK Tel. 356 Kruizebroaderstraat 4—8. Sterker* a/nxUre Jiine kowS* zijn in prijs verlaagd. door ETHEL M. DELL, DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgaven Asbkv Triötec-c 150 Opticien .PEPPEL latere. Telefoon 215, folaena «oorwaardsn owaeagekoiaen aaet de Hstland»oh« Algamaenn 'lühii ta «gnhiiaritaam «Ht> (mst fehiv.nY» verzekerd tenen eutreiukkea tcot AVvv seHc'$s*<Baafc SoteïeÖHm «ij» ons* WxmnS’si verzekerd tegen ongelukken voor •WNWS i L. C. fe Capper keek eenigszins verbaasd 1 I V gld. bij levens lange invaüditölt. 1 jr d, iy m t- n- 8 5 8 A. en li en re ri lle in id er te et in >r- in or IT- kt m. Iw er ei 7 n, >n et et [n >0 Hl m shbeib corns? zocht. De lift was den bewusten morgen reeds eenige malen op en neer geweest. Het ongeluk vond plaats, toen de bediende juist aan de vierde verdieping had „afgezet”. Hij trok aan het touw ten einde te dalen, maar er was geen beweging in te krijgen. Denkende, dat de lift niet zwaar genoeg beladen was, noodigde de bediende toen een vijftal schilders, die op die verdieping bezig waren, uit, om in te stappen. Hij trok weer en de lift daalde heel stroef over ongeveer een halven meter. Toen, zonder dat iemand er op bedacht was, stortte ze in volle vaart omlaag. Het was een ondeelbaar oogen- blik, zei hij, en toen stiet de lift op de steenen bodem te gruizel. Twee der mannen werden met gebroken beenen in het ziekenhuis opgenomen, de andere hadden verwondingen aan hun voeten. Alle zes leden nog uren daarna aan zware hoofd pijn ten gevolge van den geweldigen schok. De strijd tegen de dranksmokkelarij in Amerika. Uit de Amerikaansche en Engelsche bladen kan nog het een en ander worden meegedeeld over den strijd tegen den drankhandel en de dranksmokkelarij in de Ver. Staten. Het lid van het Huis van Afgevaardigden Ro gers, die zitting heeft voor een district in Mas- sachussetts, heeft een verklaring afgelegd, waarin hij beweert, dat er van de Bahama- eilanden (Britsch) wel 1.200.000 gallons per jaar aan sterken drank worden binnengesmokkeld in de Ver. Staten. De bevolking dier Britsche kolo nie plukt uit dezen smokkelhandel reusachtige baten. De autoriteiten in de Bahama-eilanden weigeren volgens Rodgers alle medewer king bij de bestrijding van den smokkelhandel. Trouwens de schatkist van de Britsche Bahama- eilanden geniet groote voordeelen van den hul digen staat van zaken. De rumsmokkelarij uit de Bahama’s naar de Unie is een georganiseerd be drijf; de schepen, die er aan deelnemen, en die bijna alle onder de Britsche vlag varen, hebben gewoonlijk ladingbrieven voor St. Pierre (Mi quelon), New-Foundland of Tampico (Mexico). Ter hoogte van New York of andere Uniehavens wordt dan de smokkelwaar overgeladen in snel varende motorbooten en op geheime landing plaatsen aan wal gebracht. Volgens het verslag van Rodgers zijn er in de laatstverloopen drie jaar bijna 7.000.000 gallons van de Bahama- eilanden verscheept. Daar door de overheid van de Bahama-eilanden een hoog uitvoerrecht op drank wordt geïnd, is het zeer goed te begrijpen waarom de autoriteiten in die eilanden huiverig zijn, die rijkvloeiende bron van inkomsten te doen opdrogen. Uit Washington wordt gemeld, wat er van overheidswege in de Ver. Staten zelf geschiedt om den clandestienen drankhandel te fnuiken en overtreders van de anti-drankverordeningen te straffen. In den loop van de laatste 18 maan den zijn in totaal in de Ver. Staten 2000 jaar gevangenisstraf en 5.000.000 boete uitgedeeld. Deze cijfers zijn verkregen door optelling van de gegevens, vervat in de rapporten van dis- tricts-officiers van justitie. In het geheel zijn er in die anderhalf jaar 58.862 overtredingen be recht. Er vielen 27.302 veroordeelingen, met een totaal van 2045 jaar gevangenisstraf en boeten tot een bedrag van 5.220.558. Op 1 Dec. waren er in de Unie nog 21.850 drankzaken in behandeling, terwijl iedere maand gemiddeld 3000 nieuwe gevallen brengt. zijn handen achter zijn rug in elkaar. En terwijl hij daar zoo in het maanlicht stond, toonde hij haar, wat zij bang was mij te vermoorden, dan weet ik zeker, dat i fe zullen zien. Want ofschoon de donkere oogen nog strak stonden, ofschoon de voor uitstekende juk- en kaakbeenderen waren als geslagen brons, zag zij daarachter nog Bij mooi weer thuis oi slecht weer buiten altijd is het mij niet kwalijk te nemen is, indien de verleiding om nu en dan eens hun phantasie te exploiteeren, mij te machtig wordt.” „Ik geef niets toe, dat niet strikt normaal en gezond is.” „Daarmee sta ik ineens op de zwarte lijst! Goeden nacht.” „Wacht nog even!” beval Capper. „Laat ik je eens goed aankijken. Als je me wilt beloven je voor eenmaal als een gewoon mensch te gedragen, zal ik je dat slaap drankje geven.” „Ik zal u beloven, wat u wilt,” zeide Nap met iets vermoeids in zijn stem. „Morgen ga ik naar de stad en dan slaap ik nooit, zoodat dit mijn laatste kans is het in den eersten tijd te doen.” „Heb je zelfmoordplannen?” vroeg Cap per abrupt. Nap lachte. „Als dat mijn plan was, was, dan deed ik het op een snelwerkender manier dan deze. Neen, op die wijze zal ik niet sterven, denk ik. En bovendien schijnt u te vergeten, dokter, dat ik zoo taai ben als leer.” „Maar zelfs de taaisten blijven niet altijd leven,” merkte Capper op. „Ga nu maar naar bed. Dan kom ik dadelijk bij je!” Toen hij een paar minuten later weer bij Nap was, lag deze met wijduitgestrekte ar men op zijn rug naar het plafond te staren. Leeningen Nederlandsche Spoorwegen. In de op 3 Februari a.s. te Utrecht te houden buitengewone algemeene vergadering van aan deelhouders der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen en der Hollandsche Ijzeren Spoorweg-Maatschappij zal aan de orde worden gesteld het aangaan van een geldleening van hoogstens 25 millioen gulden voor elk van beide maatschappijen. De gevolgen van een ongeluk op scheikunde-les. De rechter te Norwich heeft aan een 15-jarig schoolmeisje, Ena Foster, een schadevergoe ding toegewezen van 350 p. st. wegens de ge volgen van een ongeluk op scheikunde-les op de meisjesschool te East Dereham. De leerares was daar bezig, de leerlingen aan een toestel de samenstelling en de vorming van water te de- monstreeren. Ena Foster stond het dichtste bij het apparaat. Op ééns vloog het uit elkaar en ’t meisje werd zoo ernstig door de gebezigde zuren in het gezicht en_den hals getroffen, dat ze voor haar leven mismaakt is. Haar ouders waren voornemens, haar voor pianiste te laten studeeren; maar de opgeloopen verminkingen zijn van dien aard, dat ze nooit op een concert podium zal kunnen verschijnen. De leerares is op grond van het feit, dat door haar schuld, onkunde of onervarenheid, de carrière van het meisje vernietigd is, tot betaling der schade vergoeding veroordeeld. Liefde en list. Het was den eigenaar van het café „Astoria” te Berlijn opgevallen, dat in den loop van de laatste weken door tal van meisjes bij hem werd geïnformeerd naar een zekeren Herr Maier, uit Ingolstadt. Zóó dikwijls kwam het voor, dat de café- eigenaar, die niemand van dien naam te Ingol stadt kende, in de meening verkeerde, dat hij op een tamelijk flauwe manier werd beetgenomen. Eindelijk kwam hij echter te weten, dat alle meisjes, die naar den geheimzinnigen Maier in formeerden met dezen verloofd waren. De politie werd met het geval in kennis ge steld en spoedig werd het een optocht van troos- telooze jongedames naar het commissariaat van politie, waar zij allen heteelfde verhaal opbiecht ten: een chic gekieede heer, die een aanzoek had gedaan en verklaard had, dat hij in het bezit was van een étagewoning, hetgeen een niet geringe aanbeveling beteekende. Alle lotgenoo- ten vertelden dat „hij” in tranen was uitgebar sten en verteld had, dat „zij” sprekend geleek op het meisje, waarvoor de étagewoning zoo keurig was gemeubileerd, het meisje, dat ge storven was en hem met een gebroken hart had achtergelaten. Alle slachtoffers van Herr Maier hadden van hem een foto gekregen van de „overledene met de verzekering, dat dit zijn kostbaarst bezit was. De meisjes vertelden, dat zij dan op haar beurt hem het kostbaarste hadden afgestaan, dat zij bezaten, nl. haar juweelen en geld. Het slot der geschiedenis was steeds, dat er een afspraak in het café „Astoria” werd gemaakt, waar het meisje dan „bleef zitten”. Maandag werd de verblijfplaats van Maier door de politie ontdekt. Hij was er op ’t oogen- blik van zijn arrestatie juist mee bezig een nieuw slachtoffer in zijn strikken te vangen. Van den valschen Maier bleek ook de naam valsch te zijn. Hij heet Paul Rekitta en is voerman van een bierbrouwerij. Een lift te pletter gevallen. Te Londen in Comomile Street is Maandag morgen een lift met zes personen er in van de, vierde verdieping neergestort, gelukkig zonder dat een der inzittenden werd gedood. Volgens de verklaringen van den man die de lift bediende was het apparaat nog eerst een paar dagen te voren, in verband met het feit dat het huis een nieuwen eigenaar kreeg, nauwkeurig onder- Irium Voetbal. Voor de 3e klas N. V. B. wordt slechts één wedstrijd voor Zondag a.s. aangekondigd nl. Friesland II te Leeuwarden ontvangt Gorredijk 1. De wedstrijd Friesland 11Sneek 1 zal ge speeld worden Zondag 18 Febr. a.s. Voor de Friesche Voetbalbond worden de vol gende wedstrijden aangekondigd: Sneek IIStanfries I. Bolsward 1L. S. C. II. Bolsward IIS. V. G. 11. Postkantoor Sneek. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn, terug ontvangen in de 2e helft der maand Januari ’23. Binnenland. Brieven. Intern. Bureau voor Werkverschaffing, Breda; Mr. M. v. Sloterdijk? Leeuwarden; Schipper K. vd. Veer, Rotterdam. Briefkaarten. Mej. W. Geerling, Sneek; G. v. d. Meiden, Leeuwarden; Mej. G. de Vries, Amsterdam; Sj. Wijgstra, Joure; 2 zonder adres. Buitenland. Briefkaarten. C. Biersma, Duis burg. hoofd in zijn handen. „Dat is alles,” zeide hij. „Maar als het Tawny wat eerder in zijn krankzinnige hersens opgekomen was om 97) Snel, hij voort: „En toen ging ik naar je toe. En ik vond ik vond, dat je van Luke was. Dat was voor mij de genadeslag, al kon ik mij niet ontveinzen, dat het het beste voor jullie beiden was. En ik nou, ik stond er buiten. Ik had dien avond weer weg willen gaan, maar Luke wou het niet hebben. Van het eerste oogenblik af vermoedde hij alles, hoewel ik het hem heette te liegen. Doch ik kon het niet volhouden. Hij was te sterk voor mij. Hij wilde me niet ongelukkig laten worden en ik hem niet. Ik heb duim voor duim gevochten. Ik wilde hem niet laten sterven. Dag in, dag uit, heb ik mij tegen zijn dood verzet. Mijn heele ziel gaf ik er voor, maar zelfs dat hielp niet. Ik moest verslappen, en hij hij verslapte ook. Ik wist het onmiddellijk, voelde, dat hij grond verloor. Dat was twee dagen vóór zijn' dood. En ik verzamelde al mijn krachten en greep hem opnieuw. Hij wist het. Hij tracht te wakker te blijven, zeide, dat hij zich be ter voelde, zond mij weg, gelastte me alles aan jou uit te leggen. En toen och, ik vermoed, dat hij dacht, dat zijn rol uitge speeld was dat hij maar genoeg.” Plotseling wendde hij zich van haar af, leunde weer op de leuning en steunde zijn Zijn geest scheen ver weg te zijn, en toen Capper zijn hand op zijn pols legde, schrok hij op. „Wat is er?” vroeg hij. „Ik kan het niet helpen, maar ik stel be lang in jou, mijn zoon!” „Heel vriendelijk van u. Maar waarom?” Capper keek hem onderzoekend aan. „Omdat ik zoo’n voorgevoel heb, dat je hier noodig bent.” Nap begon onrustig heen en weer te draaien en bleef zwijgen. „Hoe lang ben je van plan weg te blij ven?” „Ik weet het niet.” „Voor lang?” Ongeduldig maakte Nap zijn pols los uit de hand van den dokter. „Misschien voor goed!” Capper's lange vingers begonnen te knap pen. Hij keek nadenkend. „Zeg, Nap,” zeide hij plotseling, „wij mogen nu niet precies groote sympathie voor elkaar hebben, maar ik geloof toch, dat we samen lang genoeg opgetrokken hebben, om op intiemen voet met elkaar te staan. Doch hoe dit zij, ik heb een soort eerbied voor je gekregen, dien ik niet gedacht had, dat ik ooit voor je hebben zou. En als je den raad wilt aannemen van een vriend, die het goed met je meent, dan zal je daar geen berouw over hebben.” De dunne lippen begonnen te glimlachen. „Het zal me een waar genoegen zijn naar uw raad te luisteren, dokter. Maar ik ben toch zeker niet verplicht hem te volgen.” „Ik vermoed juist, dat je het heel graag zult doen,” antwoordde Capper droogjes. „Maar mijn raad is: blijf niet te lang weg. Je plaats is hier.” Wordt vervolgd n gld. bij ftrliH tv van «en vinger R. O., ’n 22-jarige molenaarsknecht te Sneek, schijnt een lastige „dronk” te hebben. In den avond van den eersten Kerstdag kwam de jongen in de herberg van H. Seinen op het Zuideind ter plaatse. Hij had meer dan voldoen de binnen en Seinen, die hem kende, gelastte hem er uit te gaan. Zonder succes; de mole naar bleek Oostindisch doof. Seinen transpor teerde hem toen naar buiten. Een kwartier daar na kwam ie echter weer binnen, de jas uit, vechtlustig dus. Weer werd hem gelast zich te verwijderen en toen hij onwillig bleef, grepen de caféhouder en een politie-agent, die intusschen op verzoek van Seinen ter plaatse was gekomen, hem aan. Terwijl deze hem vast hadden ver scheen beklaagdes moeder in het café. De vrouw van Seinen gaf haar op luiden toon te kennen, dat zij de moeder daar niets te maken had. Dit maakte den zoon woedend, hij wist zich aan de handen van politie en caféhouder te ont rukken en op Juffrouw Seinen toeloopende gaf hij deze een krachtige duw in de rechter zijde. De getroffene, /die geen mes in de hand van den aanvaller had gezien, voelde echter onmid- dellijk na de duw pijn en bemerkte ook, dat ze bloedde. Heden stond de dader terecht voor mishande ling. Beklaagde, die vroeger heeft bekend, ont kende nu. Overigens zei hij, zich er weinig van te herinneren. De officier achtte het ten laste gelegde be wezen en gewaagde in zijn requisitoir van een ernstige mishandeling. Eisch: drie maanden gevangenisstraf. Statenverkiezingen. De candidatenlijst voor de Staten van de a.-r. partij is als volgt: 1. Mr. J. J. Croles, Leeuwar den; 2. S. Sijtsma, Aalzum; 3. H. A. Verra, Leeu warden; 4. M. Dijkstra, Anjum; 5. T. Nauta, Dantumawoude; 6. Mr. P. S. Gerbrandy, Sneek; 7. H. Leenstra, Haskerhorne; 8. D. Lautenbach, Leeuwarden; 9. B. Anema, Minnertsga; 10. S. Dijstia, Leeuwarden; 11. A. Bruins Slot, Drach ten; 12. S. A. Zandstra, Wommels; 13. A. Mei nes, Huizum; 14. J. D. Schuilinga, Surhuister- veen; 15. M. Oostwoud, Franeker; 16. D. van der Meulen, Wijnjeterp; 17. J. F. Weerstra, Corn- werd; 18. D. Boersma, Rinsumageest; 19. M. de Vries, Lemmer; 20. W. Nijenhuis, Katlijk. Steun aan noodlijdende kunstenaars. Eenige gemeenten, waaronder Den Haag, La ren en Amsterdam, hebben, naar het „Volk” meldt, een aanschrijving gekregei) van den mi nister van Onderwijs, om een regeling te ont werpen voor steun aan noodlijdende kunste naars. De regeeripg is bereid de f 25.000 toe- gezegden steun alsnog uit te keeren. om je tegen mij te oescnermen. je kunt het 1 Capper keek eenigszins verbaasd en nie^dus niet kwalijk nemen, dat ik weg ga.” i nieuwsgierig, toen Nap hem dien avond on- uiuugvu Ill lldCXl lldl l. Zij voelde haar tranen opkomen, maar be- Luke al zijn krachten ingespannen zou heb ben om ter wille van jou te blijven leven. O, had de kerel het maar gedaan!” barstte hij hartstochtelijk uit. „Ik ben niet waard tegen je te spreken, niet waard je hand aan te raken. Jij jij jij zoudt lief genoeg zijn, om het mij te laten doen. Ik ga weer weg!” Hij hield op met spreken en in de stilte keek zij met een groot medelijden naar zijn gebogen hoofd. Toen hij zich weer opricht te, wist zij, dat zijn hartstocht bedwongen was. „Je ziet, hoe het met me staat, Anne!”; o zeide hij droef. fawny Hudson denkt, dat1 scheidden zonder een woord te zeggen, ik een duivel ben en zelfs nu weet ik niet, of hij het wel mis heeft. Daarom ga ik weg.HOOFDSTUK XIX. Ik wil niet, dat jij mij vertrouwt, want ik kan i mezelf niet vertrouwen. En je hebt niemand om je tegen mij te beschermen. Je kunt het i 1-.--••-. uicuwogll Zijn woorden drongen recht in haar hart. verwacht naar zijn kamer volgde. Zij voelde haar tranen opkomen, maar be-„Wil je iets van me?” vroeg hij op zijn dwong ze. Ze wist, dat hij behoefte had i gewone rechtstreeksche manier. aan haar kracht. „Niet veel,” antwoordde Nap. „Maar mis- En dus beheerschte zij zich na eenige schien wilt u zoo vriendelijk zijn mij een 'oogenblikken en zeide: slaapdrankje te geven. Het schijnt, dat ik „Ik geloof, dat het heel verstandig van je 1 mijn gewoonte om dadelijk in slaap te val- is om te gaan, Nap. Ik begrijp het heellen, verloren heb- Maar eigenlijk kwam ik goed. Maar later later moet je i hier, om u te zeggen, dat Hudson, indien u weer terug komen.” I tenminste zoo goed wilt zijn hem mee te ne- Hij boog zich naar haar toe. Op zijn ge- i men, morgen met u mede zal gaan. Hij zal laat was de oude levensmoed plotseling ;u niet veel last bezorgen. Ik zou hem de weer teruggekomen. Hij maakte een gebaar, volgende week wel meegenomen hebben, als wilde hij haar in zijn armen nemen. Doch 1 maar ik geloof niet, dat zijn hersens tegen dan plotseling hield hij zich in en sloeg de inspanning, om in mijn gezelschap te is a.8. Dinsdag 6 Febr. in ’t Hotel SCHRAM te Snikk te spreken en te ont bieden voor de levering van BRILLEN van 9 tot 3 uar. Jftfl gld. tegsval ov«r- ifift gld. bij verlis» van TE gld. bij verliwa Eft gld. bij verlte» van UJdan biffins» SO d. I vV één feand, voet et v «a» esn daim. wijsvinger, LEMMER. Wegens vermindering van zielental zijn de synagogediensten bij de Israël, gemeente alhier gestaakt en zal men voor de andere godsdienstige belangen aansluiting zoeken bij de Israël, gemeente te Leeuwarden. L. C. VAN DE LEEUWARDER RECHTBANK. Zitting van Woensdag 31 Januari. In den avond van 28 op 29 December vond de 28-jarige E. B., toen hij met een kennis het café-Piso te Sneek verliet, op hun wandeling door de stad een kater, een dooie, zooals E. B. vanmorgen verklaarde. Deze E. B. heeft het beest te gelde gemaakt voor f3 en stond deswege heden voor diefstal of verduistering terecht. Hij bekende. De officier vroeg veroordeeling voor verduis tering tot f 25 boete of 25 dagen hechtenis, ter wijl de verdediger, mr. J. Vis, vrijspraak pleitte op grond, dat beklaagde, wanneer hij de conse quentie van zijn daad had ingezien, deze niet zou hebben begaan. reizen, bestand zullen >zijn. En als het niet hoog noodig is, zou ik hem liever niet hee- lemaal krankzinnig maken.” „Wat heb je met dien kerel uitgevoerd?” vroeg Capper. Nap glimlachte smalend. „Beste dokter, oo_..o ..„o ik voer nooit iets met iemand uit. Wanneer de ziedende vulkanische vuren en wist zij, de menschen me goddelooze krachten toe- dat hij de waarheid gesproken had. Het was i schrijven, dan zult u moeten toegeven, dat voor hen beter, dat hij ging. „Ik zal terug komen,” zeide hij op vast beraden toon, „ik zal weer bij je komen als ik zelf vind, dat ik het kan.” Het was beslissend en zij wist het. Zwij gend stak zij hem haar hand toe en zich voorover buigend, drukte hij die zacht tegen zijn lippen. Dan liepen zij samen naar huis terug en Beëediging. In de gehóuden terechtzitting van het ge rechtshof te Leeuwarden is mr. A. W. Haan alhier beëedigd als advocaat en procureur. Oprichting van een Prov. Comité der S. O. V. Men bericht ons: Dezer dagen werd te Heerenveen opgericht onder leiding van den algemeenen secretaris den heer G. L. de Haas uit Utrecht „Het Friesch Pro vinciaal Propaganda Comité der Vereeniging van geheelonthouders onder Nederl. Spoor- en Tramwegpersoneel”. Het bestuur werd als volgt samengesteld: D. H. W. v. Santbrink te Leeu warden, Voorzitter, G. jouwersma te Drachten secretaris en Chr. Stuvel te Sneek, penning meester. Doei is de propaganda in onze provincie in tensiever ter hand te nemen en de bestaande banden tusschen de afdeelingen en correspon dentschappen te bevorderen. Het H.B. dezer Vereeniging meent dat Fries land, de bakermat der geheelonthouding, in deze niet achter mocht blijven bij de reeds be staande Provinciale Comité’s. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Nije- en Oudehorne door H. J. Pijnacker Hordijk te Ter- horne.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1