OPRUIMING WESTLHHDF’s THEE I I BI l Broken Pecco 24 Pecco Roodzak No. 3 China Souchon 36 Imperial Pecco 40 R 26, 28. 32 I MEUBELFABRIEK NEDERLAND i I Brandenburgh, Boschma Co. TROM 1’. ii annex 1 H AN DELSCR ED1ETE N Qliiciii; ÖFQaah dir fiamainti Snul RESTANTEN Nil ^IHi= INI sillls Nil KINGMA’s BANK KANTOOR SNEEK. NIEUWSTIJDINGEN. PRIJZEN PER ONS: lo»e SIG-^-ÜEllSr nergens beter voor den prijs dan bij V.S. PEPERMUNT welkom. ^Ii S9« Woensdag 7 Februari 190. 9oa 37 i O Volgen* Tcorwaaiden overeengekomen met de HalfaaÉsolie Algemeen» Vers»” m «!tn AhnnnA's ^arsakerd tatres onaelokken VCOI wv’’V lör!saae-3s«k «s SahleSsiiM «tja oase Abonné's ^ersekerd tegen ongelokken wcor 5, 6 en 7 FEBRUARI J. A. HUIZINGA TEL 118 GRONINGEN over FINANCIEEL NIEUWS. vroeg de kantonrechter. 9” herhaalde de kantonrechter. f 65.496.20 Een liefdesdrama. Voor eenigen tijd had de 20-jarige dienstbode Uit het bakkersbedrijf. De besturen van de werkgeversorganisa- Totale bruto winst af onkosten en tantièmes f 23.504.93>/2 - 29.921.60 - 108.642.21 </2 401.61 f 162.470.36 - 96.974.16 I Vereoh§Bt IIINiDAGlVRIJDAGSAVONDS Uitgevers g»siK Talefoe» Ne 150 IEUWE SNEEKER CODRAIU SNEEKER COURANT «n WYNIBRITSERADEEL gerd het nieuwe contract te aanvaarden. De Leeuwarder gezellen vinden nl., dat hun uurloon naar verhouding te veel is verlaagd. Voor Woensdag moeten de gezellen den pa troons van hun houding in deze zaak bericht doen. Wanneer zij het contract niet mochten aanvaarden, zullen de patroons in elke werk plaats afzonderlijk aan de gezellen het contract ter teekening voorleggen. Zooals men weet, is het oude contract 1 Febr. jl. reeds afgeloopen, schrijft het L. N. Te Domburg is een 14-jarig dienstmeisje door gasverstikking om het leven gekomen. De 3-jarige J. V. uit de Westerbaenstraat in Den Haag is in de Vleerstraat aldaar onder een motorwagen van lijn 2 geraakt. Spoedig daarna is het jongetje aan de bekomen verwon dingen overleden. Een rondtrekkend koopman uit Cuyck, die gedurende eenige jaren onvindbaar was ge weest, moest zijn eerste ouderdomsrente nog ontvangen en zag zich dezer dagen in eens de voor hem kapitale som van ruim f400 uitge keerd. Hij wist geen betere belegging voor de gelden te vinden, dan vrienden en rondtrekkende lotgenooten eens gul en hartelijk op Schiedam mer te onthalen, met het gevolg, dat eenige uren daarna hijzelf zoowel als zijn mannelijke en vrouwelijke kennissen stomdronken langs de straat zwaaiden. tien ontstond weer een dergelijke twist. De zoon nam uit zijn woning een dolkmes mee, waarmee hij naar boven rende en als een wildeman op zijn vader toestormde, wien hij in de borst ter hoogte van het hart een zes tal steken toebracht. Doodelijk getroffen stortte de vader neer. De zoon vluchtte het huis uit en begaf zich naar het politie bureau, waar hij een volledige bekentenis aflegde. De vader is aan de bekomen mes steken overleden. Netto winst welk bedrag als volgt verdeeld wordt: Afzondering winst tot l Juni 1922 f26.683.78 Pensioenfonds - 500. Afschrijv. Gebouwen en Inventaris - 8.661.58 Idem Bankiers en Kassiers - 1.455.15 Vergoeding Commissarissen - 750. Dividend aandeelh. f4'A -24tOO Bij mooi wee r thuis of slecht weer buiten altijd is Vlug gehaald, nog vlugger bereid, Overtuigt U van Roma’s kwaliteit. Abonnementper jaw f 2.50 fr p. f 3.60. Buitenland f 8.alle» bij vtjo?aisbetaling. Loise Nes. 5 et. AdwertentlBn 10 et, p. regal. Inge- turnden Mededeeünge» dubbel tarief, bij Abönaemeni belangrijke korting Kleine Adv. kunnen ingebonden wor> des op den dag der uitgifte, tot 10 uur Hun salaris geweigerd. Te Enschede hebben de leeraren van het Lyceum geweigerd hun salaris na aftrek van de 8I/2 Pct- storting voor pensioen in ont vangst te nemen, omdat het raadsbesluit, waarbij aan die leeraren premievrij salaris «rzw-sasite r.xvxxc:xan* Geestelijke en lichamelijke kracht volgen na voorzitter mevr. PlantingaLeverland tijdelijk gebruik van Foster’s Maagpillen. "it; us|er Middendorp en mevr. v. d. Molen, geneesmiddel regelt de gal, bevordert de spijs- 1 P vertering, v, rschaft normale werking der in- gewand.m, en helpt de lever om gezond, voedend bloed te vormen. Alle leden der familie kunnen i dit welbekend huismiddel veilig toepassen van den heer B. op den Grachtswal te Leeuwar- Prije per flacon van vijftig versuikerde pillen: f 0,65in apotheken en drogistzaken. 9 Natuurkundig Genootschap. De lezing welke Prof. Stomps Donderdag avond voor bovengenoemd genootschap zou houden, wordt voorloopig uitgesteld. Voetbal. De voor Zondag j.l. aangekondigde voet balwedstrijden voor de 3e klas N. V. B. en F. V. B. zijn hier zoowel als elders in Fries land alle afgelast, tengevolge onbespeel- baarheid der terreinen. Nederlandsche Kaatsbond. Kingma’s Bank. Aan het verslag van Kingma’s Bank over 1922 ontleenen wij De economische reactie, voor Friesland in 1921 begonnen, die zich in het afgeloopen jaar verder ontwikkelde, heeft niet nagelaten invloed uit te oefenen op de behaalde winstcijfers. Voor al is het bedrijf ingekrompen door mindere cre- drietvraag van de zijde der Gemeenten en Wa terschappen, hetgeen niet alleen onze effecten- omzet deed verminderen, doch ook het debiteu- rencijfer, zoowel als de bedragen bij ons uit gezet, verlaagde. Hadden wij bv. een jaar terug aan Gemeenten en Waterschappen uitgeleend een bedrag van f 1.018.000.—, op 31 December 1922 beliep dit slechts een som van f 163.000.Bovendien is de finantieel gezonde credietvraag afgenomen, en meenen wij te bespeuren dat de „beste” cre- dietnemers zoowel als de crediteuren bedacht zijn op inkrimping hunner verplichtingen. Wij leden in het afgeloopen jaar een klein ver lies wegens het failleeren der kassiersfirma Schoonderbeek te Oud Beijerland, aan welke firma wij enkele wissels ter incasso hadden ge geven, deze vordering, groot f 1455.15, wordt geheel afgeschreven. In verband met terugkoop van aandeelen on zer Vennootschap (door de familie Kingma om streeks 1 Juni van het afgeloopen jaar) blijft de winst van 1 Januari tot 1 Juni 1922 afgezonderd. Hoezeer men ook van meening is dat de ont wrichting der internationale economische ver houdingen het hoogtepunt heeft bereikt ook wij deelen die meening dit neemt o. i. niet weg, dat deze omstandigheid scherp te onder scheiden valt met den toestand hier te lande, waar men zich, behalve mogelijk bij enkele tak ken van groothandel en grootindustrie, nog in de beginperiode moet voelen van de reactie, die op den koortsachtigen voorspoed is gevolgd. Hier te lande zullen de uitgaven zich nog moe ten regelen naar het werkelijke inkomen en heeft men rekening te houden met de mogelijk heid, zoo niet waarschijnlijkheid, van zich verder te moeten aanpassen bij het in het Buitenland zoozeer verlaagde prijsniveau. Het, onder alle omstandigheden, vasthouden aan dit inzicht, zal den rustigen gang van onze zaken blijven verzekeren en houdt de gelegen heid open tot de gestadige uitbreiding der rela ties. Aan provisie op Effecten werd ontvangen f 23.504.93]/2, in 1921 f 36.685.81 */2; aan andere provision f29.921.60, in 1921 f 26.905.22»/2; aan rentewinst werd gemaakt f108.642. 21 J4> in 1921 f 117.090.47'/2. Balans. Actief: Kas f67.812.40, Coupons f37.887.18'/2, Wissels vreemd geld f 1.316.17; Fondsen f 137.568.86; Debiteuren in rekening-courant f 1.502.999.64'/2; Idem tegen accept f 694.712.05; idem tegen effecten f 581.650.14’/2; Beleening f98.300; Bankiers en Kassiers f37.700.99; Ne derlandsche Bank f 1.313.60; Gebouwen en In ventaris f94.661.58. Passief: Kapitaal f540.000; Reserve f 82.957; Extra Reserve f34.000; Pensioenfonds f 5822.81’; Crediteuren f 1.025.291.55’/2; Deposito’s f 1390.264.30!/2, Bankiers en Kassiers f23090.04; Winst f65.496.20. Verlies- en Winstrekening. Deze rekening geeft aan dat aan winst is gemaakt uit hoofde van: Provisie Effecten andere provisiën Renten Saldo 1921 Woningnood. Iemand te Groningen kocht voor een jaar of twee een schip voor f 600 en ging dat exploitee- ren als woonschip. Niet minder dan vier gezin nen kregen er onderdak in en de huur die deze gezinnen betalen bedraagt s jaars ook f 600. ’t Is dus een zaakje dat voor den eigenaar van ’t scheepje wel uit kan. Maar of een dergelijke exploitatie ook door den beugel kan? Faillissementen in NederlandL Volgens mededeeling van het Handelsinfor- matiebureau van Van der Graaf Co.’s Bu reaux voor den Handel zijn over de afgeloo pen week, eindigende 2 Febr. in Nederland uit gesproken 71 faillissementen tegen 52 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 2 Febr. 1923 402 faillissementen tegenover 212 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Credietverschaffing aan tuinders. Uit Langendijk verneemt de Tel. dat in den nood der tuinders voorzien zal worden door het verschaffen van credieten. De regeering zal ga rant zijn voor 90 (als bij het kweekerscre- - diet), in welk geval voor de resteerende 10 andere borgstelling zal moeten worden verleend. In elke plaats zal nu een commissie worden benoemd, bestaande uit vertegenwoordigers van Boerenleenbanken en besturen van tuinbouwver- eenigingen, om aangevraagde voorschotten te behandelen en daarover rapport uit te brengen bij den regeeringsvertegenwoordiger, die ten slotte zijn eindadvies aan de regeering vaststelt. Alleen Leeuwarden heeft voorloopig gewei- verschillende frauduleuze handelingen en verduistering op groote schaal hebben plaats gehad. Het onderzoek, dat geleid wordt door een referendaris van het Minis terie van Waterstaat, is nog in vollen gang. Verschillende personen zijn reeds door de justitie gehoord en eenigen van het perso neel op Radio zijn tengevolge daarvan ont slagen. ties in het bakkersbedrijf hebben met de ver tegenwoordigers van de arbeidersorganisa ties vergaderd om te spreken over onder- teekening van de arbeidsregeling. De voor zitter van de conferentie, de heer Hetzel, deelde mee, dat geen wijzigingen in de ar beidsregeling meer konden worden aange bracht, waarop de bestuurders van den Al- gem. Nederl. Bond van arbeiders in het bak kersbedrijf verklaarden, dat dan, in overeen stemming met de besluiten, welke in de ledenvergaderingen van de afdeelingen, bij de overeenkomst betrokken, werden geno men, niet tot onderteekening van de over eenkomst kon worden overgegaan. Op niet minder dan 14 punten was aan merkelijk verschil gebleven of ontstaan. In de vergaderingen van de afdeelingen van den Algem. Bond waren 928 stemmen tegen onderteekening, 7 voor en 10 blanco uitgebracht. In een uitvoerigen brief is van de zijde van den Algem. Bond den werkge vers het resultaat van de besprekingen in bondsraad en ledenvergaderingen kenbaar gemaakt. Het collectief contract in het schildersbedrijf. De schildersgezellen uit de provincie hebben het nieuwe contract, dat hen door den patroons bond was voorgelegd, aanvaard. Overeengeko men is, dat de normale werkdae 8>/> uur zal Tt gld. bij verlies «0 tms esE vinger is gewaarborgd, niet is ingetrokken. Perso neel van de Ambachtsschool heeft het sala ris onder voorbehoud in ontvangst geno men. De influenza-bacil geïsoleerd. Volgens een bericht in de bladen is het aan twee bacteriologen van het Rockefeller Instituut voor medische onderzoekingen te New York gelukt de influenzabacil te iso- leeren. De bacil is volgens de beschrijving zoo klein dat zij door de poriën van een aardewerk-filter heen dringt en zelfs bij duizendvoudige vergrooting ternauwernood is waar te nemen. SUM I GEMtNOO. Zondag zijn 121 slachtoffers van de ramp in de mijn Heinitz begraven. Uit alle deelen van Opper-Silezië waren honderden mannen en vrouwen verschenen, zoodat de rouwstoet door een dichte menigte toe schouwers naar het kerkhof trok. Alle straatlantaarns waren omfloerst. Om het groote gemeenschappelijk graf, waarin de kisten werden neergelaten, ston den 67 vaandels van vereenigingen van Beu- then geschaard. De kisten werden op vier groote vracht auto’s ,die door vier muziekcorpsen werden voorafgegaan, naar het kerkhof gebracht. Het duurde twee uur, voordat alle kisten in de diepte waren gelaten. Een groot aan tal autoriteiten, o.a. Severing, de Pruisische minister van handel, woonden de plechtig heid bij. Een chocoladefabriek liet te Amster dam door padvinders en meisjes chocolade- reepen verkoopen, en dat onder de vlag der philantropie. De opbrengst zou n.l. zijn voor de armen en werkloozen. Er werd voor eenige duizenden guldens verkocht, maar daarvan kwam geen cent ten goede van dé armen. De opbrengst was n.l. in haar geheel noodig voor de kosten der reclame die de firma gemaakt had. Te Scheemda wordt het soc. dem. ge meenteraadslid B. K., die belast was met de uitkeering van steun aan werkloozen, ver mist. Hij heeft geschreven, dat hij zich zou verdrinken, omdat hij in ongelegenheid ge raakt was, tengevolge van uit medelijden gedane uitkeeringen, hetgeen een tekort in zijn kas had teweeg gebracht. De man is getrouwd en heeft twee kinderen. De vereeniging Tesselschade heeft, naar' het „Vad.” meldt, van mevr, de wed. W. N. du Rieu te Leiden een legaat van f 10.000 gekregen. Donderdag is de heer Ch. uit Breda met zijn motorfiets in aanrijding gekomen met een wielrijder De heer Ch. sloes met ziin hoofd den „verkeering” met een zekeren De J. Om een of andere reden geraakte deze verkeering af, tot groote ergernis van De J. Deze trachtte nu op allerlei manieren de verhouding weer tot het oude terug te brengen, echter tevergeefs. Het meisje bleef weigeren en dit bracht den jonge man tot wanhoop. Deze wanhoop ging over in wraak, toen De J. bemerkte dat z’n ex-meisje omgang had met een ander. Aan zijn wraak zucht heeft hij nu in den nacht van Donderdag op Vrijdag gehoor gegeven. Gewapend met een mes is hij toen, ’t was ongeveer half twee in den nacht, het in aanbouw zijnd huis, naast dat waar z’n gewezen meisje woonde, binnenge drongen. Op deze vJijze bereikte hij het raam van de slaapkamer van het meisje. Na eenige moeite had De J. het raam open gemaakt en stapte de kamer binnen, waar het meisje rustig lag te slapen. De jongeman hief z’n mes op en bracht z’n vroegere geliefde een steek in de linkerborst toe, gelukkig niet ernstig. De heer B., door het gegil en gestommel wakker geworden, haastte zich naar boven en had weldra den indringer overmeesterd. Spoedig was een dokter aanwe zig, die het meisje, dat gelukkig niet ernstig was verwond, verbond en de aanvaller werd aan de politie overgeleverd. Naar wij vernemen is de toestand van het meisje gunstig. Deze gunstige afloop van het ongeval moet worden toegeschreven aan het feit, dat toen De J. het raam wilde openen met z’n mes, hiervan de punt afbrak. Was dit niet gebeurd, wie weet tot welke gevolgen de aanslag dan had kunnen leiden. L. N. Zijn vader gedood. 1h de bovenwoning van den 52-jarigen visscher M. in de Molenstraat te Vlissingen hadden den laatsten tijd dikwijls huishou delijke onaangenaamheden plaats, welke meestal om de kinderen gingen. In de bene denwoning woonde de 27-jarige zoon, die zich nu en dan er in mengde, ook omdat hij vermoedde, dat zijn vader zijn moeder mis- Het Hoofdbestuur van den Nederlandschen handelde. Zaterdagavond omstreeks half- Kaatsbond heeft bepaald, dat de algemeene ver gadering dit jaar gehouden zal worden te Fra- neker op Zondag 15 April (dus niet zooals ge woonlijk op Paasch-Zondag). De districtsverga- deringen, noodig geworden door de reorganisa tie van den Bond, zullen plaats hebben: voor district II op Zondag 11 Februari te Dronrijp; voor de districten 1, Ill en IV resp. te Harlingen, Stiens en Sneek op Zondag 18 Februari. Voor district V (de afdeelingen buiten Friesland) moeten en datum en plaats nog worden vastge steld. Op deze districtsvergaderingen zullen worden gekozen de hoofdbestuurders voor elk district, het districtsbestuur en de plaats, waar op Pinkstermaandag 21 Mei de districts wedstrij den zullen worden gehouden. Tevens moet in beginsel worden besproken, hoe men die dis- trictswedstrijden zal inrichten; óf door den ge wonen wedstrijdloop, óf door competitie-par- - tijen. POPP1NGAW1ER, 3 Febr. In de jaarver gadering van de begrafenisvereeniging „De laatste Eer” alhier is tot bestuurslid herko zen de heer S. Jensma. Het personeel heeft in het afgeloopen jaar vijfmaal dienst moe ten doen. Er zijn 85 leden. L. C. BOLSWARD, 4 Febr. Bij gelegenheid van het 121/2-jarig bestaan der afdeeling Bols- ward van de kinderherstellings- en vacan- tiekolonies heeft het bestuur het plan opge vat, een liefdadigheidsbazar te houden, ten bate van het „zwakke kind”. Een philantro- pische onderneming, met het heerlijke doel zwakke kinderen tot herstel van gezondheid naar buiten te zenden. Daar is heel wat voor noodig, doch.... ’t zaakje rolt al. Verschil lende firma’s in en buiten de stad zegden reeds hare medewerking toe en een „be- zoekcommissie” is reeds druk in de weer, om den noodigen steun te vinden. De firma v. d. Plaats alhier zal in den bazar thee en koffie schenken, waarvan de baten den ba zar ten goede komen. De dames T. en M. Reinsma, onderwijzeressen aan de Konink lijke Wilhelminaschool te Djokjokarta, vroe ger te Bolsward, beloofden een keurig ge schenk, bestaande in Palembangsch bor duurwerk en andere voorwerpen, de heer J. Westerbaan stelde enkele medailles be schikbaar en zoo zijn we reeds op den goe den weg. Vrij zeker zal de bazar begin Maart in de Doele plaats hebben. Het be stuur bestaat uit dr. Beekhuis, voorzitter: gld. ingeval vsb over- 1EG gld. bij verlies vsa “JE gld. bij verlies CG gld. bij verlies van Bjder binnen 80 d. Iv" Wn hand, woat of oog Ivan een deins. vV oen vijsvinger. gld. bij levene- TAft Irngo invaliditeit. v" Geweldloozen. Vrijdag stonden voor de zooveelste maal eenige vrouwen voor den kantonrechter te Utrecht terecht uit de geestelijke omgeving van Kees Boeke, die op een nieuwe manier over zich lieten komen wat over hen kwam, vertelt het U. D. Aan dit verhaal ontleenen wij: Toen de eerste binnenkwam, vroeg de kan tonrechter: „hoe heet u?” Het meisje gaf een antwoord, dat de vraag met een volmaakt flegma ontweek: ,,’t Is alle maal macht, dat u gebruikt. Daardoor alleen sta ik hier.” „Ik vraag uw naam,” zei de kantonrechter. Zwijgen. „Heet u Zwijgen. „Heet u Zwijgen. „Ik laat u in gijzeling zetten, net zoolang tot u bereid bent te antwoorden. Een fatsoenlijke vraag kunt u fatsoenlijk beantwoorden. Aan de overheid is men onderdanigheid verschuldigd.” Het meisje stond met een pakje in haar hand en zweeg. Deed alsof ze volmaakt doof was. De zaak werd eenige oogenblikken aange houden. Daarna werden drie vrouwen tegelijkertijd binnengeleid, allereerst de echtgenoote van Kees Boeke, vervolgens de bovengenoemde en ten slotte nog een andere juffrouw, allen te De Bilt. Ze namen plaats op een bank van de publieke tribune en verroerden zich niei, toen haar namen werden afgelezen. De kantonrechter noodigde ze uit naar voren te komen ze bleven zitten, als drie stille vo gels op een tak. Toen gelastte de kantonrechter dat de zaak desniettemin voortgang zou hebben. Het ver baal werd gelezen. Het luidde dat de drie vrou wen Donderdagavond aan den Krommerijn ach ter het Huis van Bewaring (waar Kees Boeke op het oogenblik in hechtenis zit) een zanguit voering gegeven hadden. Een hoofdagent had het feit geconstateerd en de drie vrouwen ver maand op te houden en naar den naam ge vraagd. De ambtenaar van het O. M. wenschte hier niet in politiek debat te treden naar aanleiding van de gepleegde feiten. De heer Kees Boeke is ingesloten wegens het niet betalen van een geldboete. Spreker begreep uit wat de vorige maal gebeurd was, dat ook ditmaal eenige vrou wen voor het Huis van Bewaring zouden gaan zingen. Hij had derhalve de politie gewaar schuwd op te letten. Spreker eischte f 15 boete, subs, drie dagen hechtenis, in verband met over treding van de verordening op de straatpolitie art. 46. De kantonrechter wees voor alle drie overeen komstig dezen eisch een gelijkluidend vonnis. Tijdens de behandeling der zaak fluisterden af en toe de drie beklaagden onderling. De kantonrechter gebood haar ten strengste geen mond open te doen, waar ze tegenover zijn vragen een zwijgtactiek toepasten. Hij eischte hier gehoorzaamheid aan de orde. Toen de behandeling was afgeloopen en de zitting gesloten, kwam een juffrouw nog even naar voren om op een hartstochtloozen toon te zeggen: „Wij zijn hier gekomen, omdat wij moesten, omdat gij geweld gebruikt. Wij ge bruiken nooit geweld.” Een radio-schandaal? Uit Asselt meldde men aan de Tel., dat daar reeds geruimen tijd iets niet in orde was. Er werd druk gesproken over arres taties ,die hadden plaats gehad, terwijl een aantal ambtenaren was ontslagen. We vernemen dienaangaande het vol gende: Voor eenigen tijd hield de politie te Apel doorn een jongmensch uit Asselt aan, M. K. geheeten, in verband met een diefstal ten bedrage van f 300 bij den heer B. De aandacht was op dit jongmensch ge vallen, doordat hij meer geld uitgaf, dan met de inkomsten uit zijn werkzaamheden in overeenstemming was. Bij het verhoor van M. K. bleek evenwel, dat hij met den ge- pleegden diefstal niets had uit te staan, maar hij bekende geld te hebben ontvangen van zekeren Q., hoofdopzichter van Radio- Asselt, voor het plegen van niet nader te noemen onzedelijke handelingen.. Deze bekentenis had ten gevolge, dat op Radio een onderzoek ingesteld en dat Q. 3 Bi 2.199.15 946.54 bedragen, terwijl de christelijke feestdagen niet betaald zullen worden. Belasting Saldo nieuwe rekening tegen den grond. Hij is Vrijdag aan de bekomen verwondingen overleden. mevr. Wesseling, secretaris; mej. Magen dans, penningmee»teres; F. Lameris, vice- thans te Utrecht in voorloopige hechtenis. Gebleken is tevens, dat op financieel ge-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1