WESTERNDFs THEE n s. KINGMA’s BANK 26 28 32 Broken Pecco 26 Pecco Roodzak No. 3 China Souchon 36 Imperial Pecco 40 A. J. P.'s Vanille Creme-Pudding met de heerlijke Vanille Roomsmaak. s s ROMA 200 Waar* men gaat of komt, overal vindt men de cuivere me dicinale 'iciul Orgaan dar Siraaenti Snaai Vnreehfnt Brandenburgh. Boschma Co RECLAMEKOLOM. NIEUWSTIJDINGEN. INI 9Uls Illi =IHI= Illi PRIJZEN PER ONS: HANDELSCREDIETEN. INI @1111= INI slllls INI Gratis ALS UW MAAG KRIMPT VAN PIJN! Ro. 41 Lsssc Kos. 5 of. Pepermunt KANTOOR SNEEK. Waardoor P Door de ongeëvenaarde kwaliteit .m.i.i i FTTnsa PUDDING Ivaaa Telefoo» Ho 150 Kerknieuws. Abonnement twfi f jyMk Buitenland/8.—-, aI10» bij *uo^itbetaling. Losse Km. 5 et. AdvertentiBn 10 «f. p. regel. Inge» iendeüs Mededeeüagen dubbel tarief, bfj Abosnement b*J»»grgke korting Kleine Adv. kaant» ngezoudea wor> 1 den op des dag der uitgifte, tot 10 uur. a L.uggjEJigjn jl- T u. j i sa herings-Bank SekleSesn sijn oase Abonné's veraekerd tegen ongelukken voor I J d 1 1 a r MET VRUCHTEN DE FIJNE PAASCHPUDDING te r. is JB XXJ 0 5 5, ;o jt o e •t 0 gA.. xI O<Uo I? LEMMER, 19 Febr. Tengevolge de aanhou dende Oostelijke wind van de laatste dagen was het zeewater hier heden buitengewoon laag (16 d.M. beneden A. P.). In zee was hier heden echter nog weinig ijs te zien, alle binnenwate ren zijn hier echter met een dikke ijskorst be dekt. De stoomboot GroningenLemmer, Zater dagavond van Groningen vertrokken, kwam hier dientengevolge pas hedenavond binnen. Met het oog op den laten winter, zal men des niettegenstaande trachten om de stoomboot- dienst Groningen via Lemmer Amsterdam, zoo lang mogelijk vol te houden. DEERSUM. Onze afd. v. d. Ned. V. tot Afsch. van Alcoholh. Dr. hield gepasseerden Zondag avond haar propaganda-avond. Als spreker trad op de heer E. v. d. Meiden van IJsbrechtum, die in een gloedvolle rede met voorbeelden aan eigen ervaring ontleend, ’t nadeel van alcoholgebruik aantoonde en opwekte tot krachtige aansluiting tegen den Alcohol Demon. Voorts werden een drietal tooneelstukjes opgevoerd. Fjouwer for ien fen E. Zwart, De Directeur fen Barend en Malle Thijs, fen E. Zwart. De afd. Deersum is niet alleen in de keuze van haar stukken maar ook in de tooneelkrachten uitermate gelukkig geweest, wat, gelet op de omstandigheid, dat ons dorpje, hoe klein ook, enkele personen be zit, die bijzonder de gave van ’t tooneelspel eigen is, zeker niet behoeft te verwonderen. Een ge zellig bal besloot den prettigen en zeker goed geslaagden avond. DEERSUM. Onze vroegere plaatsgenoote mej. D. Terpstra is benoemd tot tijd, onderwijzeres aan een O. L. S. te Heerenveen. DE FRIESCHE GREIDHOEK. Het doortrek ken van de werkloozen uit de zandstreken van Friesland blijft voortduren. In groepjes van 4 a 5 man vertoonen ze zich aan de boerderijen of aan de huizen der gegoede burgers. Voor kort vervoegden zich onder St. Nicolaasga zeven man smaakt als room I >1N i 1A G M - r V R IJ DA GB A V O N 1)8 thsgt-ver» Het zekerste en eenvoudigste geneesmiddel tegen galzucht, slechte spijsvertering en ver stopping vindt gij in Foster’s Maftgpillen. Zij zijn het zacht werkende laxeermiddel, waaraan iedereen nu en dan behoefte heeft. Zij staan de natuur bij, en het gebruik er van wordt geen gewoonte. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65in apotheken en drogistzaken. 9 Postkantoor Sneek. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn, terug- ontvangen in de le helft der maand Febr. 1923. gereed is om een mogelijke mobilisatie in de war te sturen om haar jongens aan het militai- risme te onttrekken. Er zullen offers vallen, maar zouden wij niet bereid zijn evenveel te geven voor onze eigen zaak als voor die der kapitalis ten, die toch ook vragen: je geld en je leven. In debat trad de heer B r o n k h o r s t, die er op wijst dat de communisten in het Roergebied niets van de godsvrede met de kapitalisten wil len weten en zeker zal deze niet door de inter nationale van Moskou zijn gesteund. De arresta tie van Cachin in Frankrijk en de houding van de Humanité daar wijst er eveneens op dat de com munisten niet aan het imperialisme meedoen. Wat het partijkiezen der communisten in het En- gelsch-Turksche geschil betreft, dit is het gevolg van het feit dat de communisten het Engelsch imperialisme willen treffen in z’n koloniën en het partijkiezen voor Turkije de weg effent voor het vrijmaken van de onderdrukte koloniale bevol kingen (Britsch-Indië, Egypte enz.). Debater vraagt nog hoe spr. zich de structuur eener nieuwe maatschappij denkt, waarin geen kapita- nog niet dat de communisten de juiste taktiek volgen en debaters partij kiezen voor het Turk- sche nationalisme tegen het Engelsch imperia lisme teekent juist een typisch gebrek aan in zicht; men moet niet partij kiezen voor een im perialisme van een bepaald soort, maar overal en ten allen tijde eik imperialisme, dus kapita lisme, dus militairisme bestrijden. Spr. erkent dat de strijd tegen het militairisme slechts een on derdeel kan zijn van den strijd tegen het kapita lisme in het algemeen; de nieuwe maatschappij kan spr. zich slechts op één grondslag denken: die van de vrije federatieve samenwerking met uitschakeling van elk centraal gezag; elk gezag is ten slotte slechts een uitstekende methode voor iemand die uitbuiten wil. Na nog eenig debat tusschen beide heeren, sloot de voorz., de heer Doornspleet, de vrij goed bezocht vergadering. Geref. Kerk. Beroepen te Nijemirdum J. Vis- scher te Hijlaard. HEEG, 19 Febr. In de algemeene ledenver gadering jl. Vrijdagavond in „Silo” alhier ge houden van het „Groene Kruis” afdeeling Heeg, bleek uit het jaarverslag dat de afdeeling ultimo December 1922 298 leden telde. De rekening is goedgekeurd met een ontvang van f3319.61 en een uitgaaf van f 2733.07, dus een batig saldo van f586.54. Uitgeleend werden 145 verplegings artikelen. De verpleegster legde 2923 bezoeken af. Tot bestuursleden werden gekozen wegens periodiek aftreden van de heeren W. Jaarsma, R. Mulder en T. de Vries de heeren W. Gaastra, L. Poepjes en J. Miedema. HEEG. De heer J. H. Visser alhier heeft zijn burgerhuis aan de Zijl onderhands verkocht aan den heer Sj. Jellesma eveneens te Heeg. 4» Roma bereiden een lichte taak, Roma te eten geeft ieder vermaak. Een door den heer Snoeck Henkemans (c.-h.) ondernomen poging om bij art. 5 de eindbe slissing aan B. en W. te laten (terwijl het ont werp beroep op Ged. Staten openstelt) mislukte, nadat de Minister een daartoe strekkend, amen dement Tilanus onaannemelijk heeft verklaard. Bij de behandeling van art. 6 stelt de heer Gerhard (s.d.a.p.) de vraag, of alle in de bios coop vertoonde reclame onder de keuring’ valt, (zooals op te maken zou zijn uit de bewoordin gen: „dat geen andere afbeeldingen ter'reclame worden vertoond, dan die vooraf door de cen trale commissie zijn toegelaten). De minister beantwoordt deze vraag ontken nend. Alleen de reclameplaten, die tot tiet bedrijf behooren, vallen onder de keuring, dé overige reclame niet. Ook art. 6 wordt z. h. s. goedgekeurd. 'lólf' - t- Kaatsvereeniging „Sneek”. De kaatsvereeniging „Sneek” hield Vrijdag avond in het café Van der Meer een algemeene ledenvergadering. Slechts 18 leden waren opge- I komen. De voorz., de heer D. Zuiderbaan, deelde mede dat deze vergadering was belegd mede in ver band met de Zondag 18 Febr. a.s. alhier in het café „Onder de Linden” te houden le districts- 1 vergadering van den Ned. Kaatsbond. Aldaar zal door afgevaardigden van het 4e district een districtsbestuur worden gekozen en tevens hieruit een hoofdbestuurslid. We zullen dus afgevaardigden en candidaten moeten be noemen. Voordat hiertoe werd overgegaan las de secr. I de heer S. de Wolf de notulen der vorige verg. die onder dankzegging werden goedgekeurd. De voorz. deelt verder mede dat voorloopig r nog geen competitiewedstrijden zullen worden gespeeld. Wel zullen er Pinkster-Maandag Dis- trictswed.strijden plaats hebben. Alsnu werd overgegaan tot stemming afge- I vaardigde naar de Zondag a.s. te houden verg. Benoemd wordt de heer D. Zuiderbaan en tot plaatsvervanger de heer R. Tjallema. Tot candidaat voor het districts-bestuur werd gekozen de heer Wassenaar. Voor de candidaatstelling van een hoofdbe- f stuurslid zal men deze districtsvergadering af- wachten. De terrein-kwestie werd druk besproken. Ten F slotte werd het bestuur en de onlangs benoemde terrein-commissie opgedragen naar een geschikt I terrein uit té zien en een verzoek te richten aan 1 de commissie voor het voetbalterrein aan de Kerkhofslaan om zoo mogelijk hiervan gebruik te mogen maken. Den afgevaardigde werd opgedragen Sneek als plaats te kiezen waar dit jaar op Pinkster-Maan- dag de Districts-wedstrijden zullen worden ge houden. Tot comntissie-leden voor het nazien der boe ken van de penningm. werden benoemd de hee- i ren E. Piersma en J. v. Gorkum. Hierna sluiting. Ned. Kaatsbond. Zondagmiddag werd alhier in de bovenzaal van café „Onder de Linden” een vergadering fiiifiir. 1 ki>itini i .ri.iwt finhni'.' toepassing van het verdrag. De geweldige op bloei van Duitschland als industriestaat sedert ’70, welke expansie noodig maakte ter verove ring van koloniën voor nieuw afzet- en beleg- gingsgebied en van ’t ijzerertsgebied van Frank- het Duitsche imperialisme het onderspit delfde toen Engeland, land van verzadigd imperialisme, de opkomende concurrentiemacht van Duitsch land vreezende, aan de zijde van Frankrijk in greep. Het verslagen Duitschland werd nu de speelbal der imperialisten van de overwinnende landen, het moest de koloniën, de voorname mijngebieden afstaan benevens de koopvaardij vloot en een reusachtige schadeloosstelling be talen. Maar Duitschland en de centralen hebben toch niet alleen den oorlog verloren. Het vredes verdrag van Versailles, door Brailsford ’n nacht merrie van economische krankzinnigheid ge noemd, maakte Frankrijk in naam overwinnaar, doch het is de geweldige tragiek van dezen oorlog dat ook deze overwinnaar in werkelijk heid verliezer is; drie Fransche provinciën zijn volkomen vertrapt, 3700 steden en dorpen ver woest, 300.000 huizen, 11500 fabrieken vernield. Dan heeft Frankrijk IVz millioen dooden en een staatsschuld 10 maal zoo hoog als voor den oorlog; daar zijn uitgaven nog altijd 2 maal zoo hoog zijn als z’n inkomsten, gaat ’t langzaam bankroet. Het Fransche volk is steeds gesust met de belofte Le boche payera, de mof zal be talen, en de regeering die het zou durven ver tellen dat Duitschland dat alles niet kan betalen, zou door een revolutie weggevaagd worden. De Fransche regeering moest dus krachtens haar eigen politiek wel tot bezetting van het Roer gebied overgaan, hetgeen wel naar den zin is der Fransche kapitalisten die gaarne hun Duit sche concurrenten zien kapot gemaakt. Terwille van zijn zegevierend imperialisme en om de ver kregen positie te handhaven heeft Frankrijk thans militaire verbonden met vele staten als Belgie, Polen, Tsecho Slowakije gesloten, zoodat heden ten dage door de verplichtingen die lan den bij deze verbonden opgelegd, 1 millioen meer soldaten onder de wapenen zijn dan vóór Juli 1914. Uit de bepalingen van het vredesverdrag valt licht af te leiden het eigenlijke doel van den oorlog, nl. de zucht der bourgeoisie naar het bezit van mijnen enz., waarin ze de arbeiders kan uitbuiten; de kapitalistische slavernij van den arbeider is dus de oorzaak van den oorlog, de kapitalistische slavernij die wij ook in de neu trale landen zien doorwerken, waar de bour geoisie haar bezit reusachtig zag stijgen; alleen in Nederland houdt zij l’/s milliard gulden schuldbrieven van den staat meer dan voor den oorlog, hoewel de geheele wereld verarmde, waarvoor weer tienduizenden arbeiders moeten werken om de rente op te brengen. Daarnaast lijdt in de landen met lage valuta het proletari aat ontzaglijk door de inflatie van het ruilmiddel, in de landen met hooge valuta lijdt het onder werkloosheid. De arbeiders .an alle landen ver loren dus den oorlog, voor hen is er geen over winnaar, zijn allen verliezers. Spr. ziet den strijd in het Roergebied dan ook enkel als een strijd Brieven Binnenland. A. Elzinga, Leeuwarden; krachten in Frankrijk. De Roerarbeiders^dienden F. L. no. 181 Post Restant, Leiden. Brief Buitenland. Frangois Matray Succ., Luik, j lisme, dat ten slotte de bron is van het militai risme, meer zal zijn. De spreker wijst er op dat de taktiek der derde Internationale en van den Russischen staat wijst op een partijkiezen voor Duitschland, en waar er een rood leger is vormt dit reeds op zich zelf een oorlogsbedreiging in Europa. Het steunen van den stakingsstrijd in het Roerge bied is op zich zelf partijkiezen voor het Duitsche imperialisme. De arrestatie van Cachin bewijst op een boerderij, waar ze met de gave van een rijksdaalder niet tevreden op meer aandrongen. Dergelijk optreden is hoogst onaangenaam voor de plattelandsbevolking. ST. NICOLAASGA, 18 Febr. Aan het verslag van de Boerenleenbank alhier ontleenen we de volgende cijfers. Totaal ontvangsten f543929; uitgaven f536826; kassaldo f7103; ontvangen spaargelden f 120164; teruggevraagd f 125380; bedrag op 1 Jan. '23 f219518; uitstaande voor schotten op 1 Jan. ’22 f 10366, terugbetaalde f5328; uitstaande voorschotten op 1 Jan. ’23 f 18949. Het tegoed van leden in loopende reke ning en voorschotten was f 155527; dat van de Centrale Bank f51611; winst over 1923 f 1330; makende met de reserve van vroeger f6362; nummer van 't laatst uitgegeven spaarbank boekje was 408. Als bestuurslid werd herkozen de heer A. Jansma te St. Nicolaasga; als leden van de R. v. T. gekozen de heeren A. Speerstra en N. Hettinga, beiden te Scharsterbrug herkozen als kassier de heer H. de Jong. Verder werd be sloten aan den diiecteur der Bank, den heer A. Jansma, voor de vele diensten bewezen se dert de oprichting in 1911 een schrijfbureau aan te bieden. DONIAWERSTAL. De candidatenlijst der R.- K. voor de a.s. raadsverkiezing is vastgesteld als volgt: 1. O. Bouwhuis te St. Nicolaasga; 2. D. Sikkes te Tjerkgaast; 3. B. IJ. Agricola te St Nicolaasga; 4. Johs. Kuipers te St. Nicolaasga; 5. H. Bonekamp te Scharsterbrug; 6. A. v. d. Weij te Doniaga. ST. NICOLAASGA, 19 Febr. De heer W. Rö- ben, hoofd der R.-K. school alhier, heeft wegens vereischten leef- en diensttijd met ingang van 1 Mei ontslag aangevraagd. Inbraak in het postkantoor te Steenwijk. Voor het aanwijzen van de dader(s) is een premie van f 200 uitgeloofd. StavorenEnkhuizen gesloten. Naar men ons mededeelt, is de veerdienst Sta vorenEnkhuizen gisteren gestremd. De Statenverkiezingen. De communistische candidaten bij de a.s. Statenverkiezingen zijn voor Friesland: 1. T. Zeilstra te Leeuwarden; 2. R. Terpstra te Leeu warden; 3. mej. R. Oosterling te Hardegarijp. TWEEDE KAMER. Interpellatie over de capitulaties. Bioscoopwet. Allereerst vroeg Vrijdag de heer Van Rave- steijn (comm.) verlof, om aan den Minister van Buitenlandsche Zaken eenige vragen te stellen betreffende de onderhandelingen met de regee- ring te Angora in verband met de opheffing der capitulaties. Hierover zal Dinsdag worden be slist. Daarna was de Bioscoopwet weer aan de orde. Na verwerping van eenige amendementen is art. 1 aangenomen. Voor openbare kinematografische vertoonin- gen is nu het vergunningsstelsel aanvaard. B. en W. verleenen die vergunning waarvoor zeker recht zal moeten worden betaald (half voor het rijk en half voor de gemeente). Slechts in twee gevallen zullen openbare bioscoopvoorstellingen door lieden, die geen „vergunning”-houders zijn kunnen worden gegeven, nl. als het vertooningen ten dienste ';an inrichtingen van onderwijs be treft, welke door den minister van onderwijs zijn aangewezen, en als het bioscoopvoorstellingen geldt, waarbij uitsluitend films worden vertoond betreffende onderwerpen van wetenschap, nij verheid, landbouw en bedrijf, welke als zoodanig door de centrale commissie zijn goedgekeurd. Art. 2 van het ontwerp (regelend de aanvraag der vergunning) werd eveneens aangenomen. Eveneens art. 3, nadat het op voorstel van den heer Michielsen (r.-k.) aldus gewijzigd is, dat de vergunning geweigerd wordt indien te duchten is, dat de aanvrager „de bepalingen, bij of krach tens deze wet vastgesteld” niet zal nakomen. Het ontwerp gewaagde slechts van: „de be palingen dezer wet”. In art. 4 brengt de Minister, overeenkomstig de strekking van een amendement-Ter Hal! (lib.), zoodanige wijzigingen aan, dat een ver leende vergunning niet alleen bij overlijden van den exploitant op den voortzetter van het bedrijf overgaat, maar ook bij opvolging. een xakje A J. P.'s Grenadlncsau* in ieder pakje A. J. P.'a Amandeltjes- pudding. Tijdelijke Reclame.6tot £jen 00rf0g van 34, waarjn echter gehouden van afgevaardigden uit het Kaafs- district 4 van den Ned. Kaatsbond. Zulks in ver band met de reorganisatie van den bondswed strijd, welk besluit was genomen in een buiten gewone vergadering gehouden 19 Nov. 1922 te Franeker. Zooals men zich zal herinneren werd in deze vergadering besloten den bond in 5 districten te verdeden, waarvan 4 in Friesland, inplaats van de bondswedstrijd zullen nu Pinkster-Maandag in verschillende plaatsen districtswedstrijden worden gespeeld en zal op een nog nader te bepalen dag de eindwedstrijd plaats vinden tus schen de parturen, die in de districtswedstrijden resp. de le, 2e, 3e en 4e plaats innemen, zoodat aan de eindwedstrijd door pl. m. 16 parturen wordt deelgenomen. De eindwedstrijd wordt te Franeker gespeeld. Het hoofdbestuurslid de heer O. Hiemstra van Wommels was de leiding van deze vergadering opgedragen. Van de 14 afdeelingen die in district 4 zijn ingedeeld waren tegenwoordig de afge vaardigden van de afd. Sneek, Wommels, Wei- dum, Trije Doarpen, Oosterend, Rauwerd, War- ga, Akkrum en Oosterlittens. Absent waren de afd. Roordahuizum, Lemmer, Balk, Deersum en Bozum. Te ruim 2 uur opent de heer Hiemstra met een welkomstwoord de verg. Hoewel spr. zelf geen voorstander is’van deze reorganisatieplannen, omdat hij het betreurt dat voortaan de mooiste dag, nl. de bondsdag van den Ned. Kaatsbond niet meer zal worden gehouden, een dag waarop wij allen als kaatsers trots konden zijn, en welke door duizenden liefhebbers van het al oude balspel telken jare met vreugde werd te gemoet gezien, hoopt spr. toch dat deze reor ganisatie de opbouw van het kaatsspel mag be vorderen en dat de voorbereidende werkzaam heden die hiermede gepaard gaan een gunstig resultaat mogen hebben. De voorbereidende werkzaamheden die ons in deze le districtsver gadering te doen staan, zijn wel deze: ie. Het kiezen van een hoofdbestuurslid, die uit den aard der zaak zitting krijgt in 't districts bestuur; 2e. verkiezing van een districtsbestuur; 3e. vaststelling plaats waar dit jaar de dis trictswedstrijden van het 4e district zullen plaats hebben. Bij de candidaatstelling voor een hoofdbe stuurslid vereenigden de hh. O. Hiemstra en D. Zuiderbaan de meeste stemmen op zich. Beide heeren wenschen evenwel hiervoor niet in aan merking te komen. Eerstgenoemde heer die reeds meer dan 20 jaren een functie in het hoofdbe stuur bekleedt wil nu gaarne het bijltje er bij neerleggen terwijl des heeren Zuiderbaan’s werk zaamheden hem niet toelaten deze benoeming te aanvaarden. Ten slotte weet men den heer Hiemstra er toe te bewegen deze functie voor een jaar nog weer op zich te nemen. Zoodat deze heer bij acclamatie wordt benoemd. Hierna had de stemming plaats voor een dis trictsbestuur. Benoemd worden de heeren: P. Talsma te Rauwerd; P. v. d. Weide te Ooster littens; G. Wassenaar te Sneek en L. Bouma te Oosterend. Alle heeren namen hun benoeming aan. De functies zullen nader onderling worden verdeeld. Bij acclamatie werd nu Sneek aangewezen als plaats waar Pinkster-Maandag de districts wedstrijden van district 4 zullen worden ge houden. De afgevaardigde van Akkrum had gaarne deze wedstrijden in zijn plaats gehad omdat aldaar de propaganda voor het kaatsspel dringend noodzakelijk is. Alle andere afgevaar digden vinden Sneek evenwel de gunstig ge legen plaats en vooral omdat het nu de le dis- trictswedstrijd betreft geeft men aan deze plaats de voorkeur. Op voorstel van den heer Zuider baan zal een volgend jaar het verzoek van de afgevaardigde van Akkrum aan het districts bestuur kenbaar worden gemaakt. Te ruim vier uur sloot de heer Hiemstra met een woord van dank aan de afgevaardigden voor hunne opkomst deze vergadering. IE gid. by veriiM •V van «en vinger dan is dit een xeker teeken dat het overmatig zuur haar teergevoelige voering aanvalt, gisting van het voedeel en gassen veroorzakend, en zoodoende normale, gezonde spijsrertering onmogelijk maakt 1 Om een eind te maken aan dezen toestand dient men de oorzaak er van weg te nemen door bet gebruik van een halt theelepeltje Gebismureerd Magnesium in een kleine hoeveelheid warm water, onmid^el- lijk na het gebruik van voedsel, oi wanneer pijn wordt opgemerkt. Hierdoor wordt het zuur onmiddellijk onsohadelijk gemaakt, de gisting gestuit en de maag in staat gesteld haar werk te verrichten zonder pijn of be lemmering. Onverschillig hoe groot het aantal middelen is, reeds door U geprobeerd zonder verlichting te brengen, Gebismureerd Mag nesium is het eenigste middel dat nimmer in gebreke zal blijven Uw pijn tot bedaren te brengen omdat de oorzaak van het lijden er door wordt weggenomen. Begeeft U, ter wille Uwer gezondheid en comfort, nog heden naar Uw apotheker en schaft U een flacon Gebis- mnreerd Magnesium aangebruikt dit middel volgens de gebruiksaanwijzing en dan zult gij spoedig vergeten hebben dat gij ooit last hebt gehad van zoo iets als dyspepsia of slechte spijsvertering. Gebismureerd Magnesium Depót N&ssau- kade 314, Amsterdam. Verkrijgbaar bij alle goede Apothekers en Drogisten, o.a. bij: Krven JOH. W. MEIJER en Firma B. MEIN- DERSMA. Briefkaart Binnenland. Fam. J. Huier, Am sterdam; 4 briefkaarten zonder adres. I. A. M. V. Voor de afd. Sneek van de I. A. M. V. trad Vrijdagavond in het gebouw Voorwaarts op de heer Albert de Jong van Amsterdam met een redevoering welke tot onderwerp had: „Je geld en je leven”. Spr. betoogde dat het verdrag van Versailles eigenlijk een voortzetting van den oorlog is zelfs de Volkenbond, ook ’n uitvloei sel van dat verdrag, doet niets wat er op zou wijzen dat hij een werkelijken vrede bevordert een vredesverdrag dat bovendien geleid heeft tot den Turksch-Griekschen oorlog en de Roer- bezetting, welke laatste niets anders is dan de tusschen twee kapitalistische groepen om de kwestie wie de Roerarbeiders nu eigenlijk uit buiten zal: het Fransche of Duitsche kapitalisme. Tegen het Fransche militairisme mobiliseeren de Duitsche kapitalisten nu de economische macht der arbeiders, zij zeggen: „Staakt”. Het is de tragiek van den strijd der arbeiders dat de al gemeene staking nog voor zij ooit aangewend is om den oorlog te voorkomen den oorlog ver vangt. Spr. is verbaasd dat de Duitsche arbeiders zich daarvoor laten gebruiken, en dat zij de gods vrede met het kapitaal teekenden om dien strijd voor de Duitscne nationalisten te voeren. Zij staken voor eigen uitbuiting en dat terwijl nog geen jaar geleden, toen diezelfde Duitsche spoorwegarbeiders staakten om looneischen, de soc.-dem. president Ebert bevel gaf tot inbeslag neming van hun stakingskassen! Deze zuiver nationalistische strijd in het Roergebied wordt notabene gesteund door de moderne arbeiders beweging van Nederland door geldzending en zelfs de roode vakinternationale van Moskou deed dat, dezelfde internationale die met de Russische staat in den strijd tusschen Grieken land (Engeland) en Turkije eveneens partij kiest voor de Turksche nationalisten en een godsvrede tusschen het Turksche proletariaat en z’n re geerders aanbeveelt. Dit partijkiezen van het proletariaat in een zuiver nationalistische strijd vloeit voort uit een valsch inzicht, en dreigt de ondergang van het proletariaat, in 1914 begonnen, te. vol tooien doordat het zich dreigt te laten dood bloeden in een imperialistischen strijd, terwijl toch de eenige strijd die voor dat proletariaat waarde heeft is die' tegen de bourgeoisie onder alle omstandigheden. Spr. had de f 150.000 van het N. V. V. die aan de Roerbevolking wordt geschonken, liever besteed gezien om rebellie in het Fransche bezettingsleger te verwekken en aansluiting te zoeken bij de revolutiennaire zich te verbroederen met het Fransche leger en dat in zich op te nemen. Wat nu geschiedt toont aan dat het de arbeidersklasse ontbreekt aan een eigen inzicht, aan een eigen moraal, die zij nog altijd aan het kapitalistisch stelsel ontleenen. Datzelfde gebrek aan inzicht toonen ook hier te lande de moeders, die wel ruzie maken wan neer een buurvrouw een van haar kopjes breekt, maar niet in de bres springen voor haar jongen, die in dienst gaat en straks misschien stuk ge schoten wordtin den nieuwen oorlog. Dat maakt het mogelijk dat men zich neerlegt bij het op sluiten onzer dienstweigeraars in de gevangenis sen. Wij voelen niet voldoende de smaad te leven in deze maatschappij. Spr. waarschuwt de ar beidersklasse dat de bourgeoisie gereed is voor den nieuwen oorlog. Ook Nederland is gereed. De vraag is nu maar of ook de arbeidersklasse gld. ingeval va» over- i Eft lijden binnen 30 d. Ivu gld. bij verlies van gld. bij veriiee EG gld. bij verlies van 4in hand, voet of oog v van een duim, vu een vijsvinger. oor WUKP hiair liH ikli innul.nnw oKw nm SHEERER COURAHT annex SHEERER COURAHT en WYMBRITSERADEEL i------ Voiasas roorwaarden overeengekomen met de Heilanrteehe Algem««ne Verse» jld- >>ij levens- taarineB-Bank SokleSaun siin oase Abonné's veraekerd tegen ongelnkken voor lange invaliditeit.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1