WESTERHDF's THEE Pecco 28 Broken Pecco 29 Roodzak 30 h '5 i. Uit onze Raadzaal. RECLAMEKOLOM. NIEUWSTIJDINGEN. ch id. PRIJZEN PER ONS; SHiciifil Orgaan dir Ismsinti Snist VuMoh^nt Brandenburgh, Boscbma Co. - annex SNEEKER COURANT en WYMRRITSERADEEL RECLAME alléén Woensdag 7 Maart 1013. ■o. 48 88e Jaargang I H gld. bij variie, *9 van ran vinger 15. =r Pepermunt S lezing en deelde mede dat een aantal personen zullen worden uitgenoodigd zitting te nemen in een comité, dat zal pogen hier een buitengewone school te doen oprichten. percentages van het loon bij 48-urige arbeidsweek in het bedrijf waarin de gesteunden voorheen werkzaam waren, strekt de ministerieele circulaire ons tot leiddraad. De circulaire van 7 December 1921, waarnaar in het thans ingetrokken adres van den Sneeker Bestuurdersbond verwezen werd welke circulaire vervangen is door die van 19 December 1922 bepaalde in art. 6, de steun voor werkloozen in 2e klas plaatsen (w.o. Sneek gerangschikt is) op f 12.voor gehuwden en ongehuwde kostwinners per week, benevens f 1.35 per gezinslid boven de 2 per sonen tot een maximum van 10 personen. Oogenschijnlijk een veel gunstiger regeling voor belang hebbenden. Bij nadere beschouwing valt zulks echter deerlijk tegen. Eenige voorbeelden mogen U dit verduidelijken: a. Een „uitgetrokken” gehuwd persoon met 3 kinderen zou volgens de ministerieele circulaire van 7 December 1921 ontvangen: man en vrouw 1 kind in hoofdzaak is het advies der commissie voor de werk- loozenuitkeering. De kwestie waarom het gaat is deze f 12.— - 1.35 school te Heerenveen hebben zich 49 adspi- ranten aangemeld, voor die te Drachten 26. Trein ontspoord. HEERENVEEN, 2 Maart. Hedenmorgen vroeg ontspoorde bij het station Heerenveen de locomotief van de goederentrein. Geen persoonlijke ongelukken. De dienst in de richting Leeuwarden was tijdelijk gestremd. Ongeveer te half tien was de lijn weer vrij. De eerste treinen hadden ongeveer 2 uur vertraging. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oosterwie- rum (toezegging) de heer Tromp, candidaat te Utrecht. Geref. Kerk. Beroepen te Wons, de heer C. v. d. Woude, cand. te Sneek. Abonnementpsr jaar f 2.50 fr/p poet f 3.60. Buitenland f8.—, alle» bij vooruitbetaling. Losse No». 5 et. Advertentl&n10 et. p. regel. Inge* eoutha Mededeelingau dubbel tarief, bij Abonnement belangrijke korting Kleine Adv. kunnen ingexonden wor. den op dan dag dor uitgifte, tot 10 uur. ©nKi® DINiüAGB en V RIJDAG BA VOND8 Uitgever* Susubk Telefoon No. 150, Tweede Bijvoegsel lieuwiSniekiitoiirait No. 44 Zaterdag J Maart ’2J. MET VRUCHTEN DE FIJNE PAASCHPUDD1NG Besmettelijke veeziekten. Gedurende de maand Februari j.l. zijn in Friesland de volgende besmettelijke veeziek ten geconstateerd: Miltvuur bij 9 stuks vee van zeven vee houders in de gemeenten Achtkarspelen, Dantumadeel, Doniawerstal, Franekeradeel, Ooststellingwerf en Smallingerland. Mond- en klauwzeer bij 2 beslagen vee in de gemeenten Haskerland en Workum. Postkantoor Sneek. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn, terug ontvangen in de 2e helft der maand Febr. Brieven Abresch en Lauwerens, Gro ningen. Briefkaarten :Koch en Eekhof, A’dam. Toanielkriich. Door het Boun fen Fryske Toanielselskip- pen is een „toanielkriich” georganiseerd, waaraan door 9 Friesche tooneelgezelschap- pen wordt deelgenomen. Op drie verschil lende plaatsen spelen telkens 3 vereenigin- gen. Zondag 11 Maart spelen hier in Sneek het Ljouwerter Toaniel „Sabeare Dokter”, het Toanielselskip Krite Boalsert „Hwa scil it wirde” en het Kritetoaniel Snits „Ate jierdei”. Er zijn vereenigings- en persoonlijke prij zen beschikbaar gesteld. De winnaars van die drie eerste avonden spelen tenslotte nog eens in Leeuwarden om de hoofdprijzen. punten; ze prijs m. ivemKer, aimer met „Kaïn”, 832/s p., met het lot tegen E. G. Eijgelaar van Leeuwarden, die „Christus’ Lijden” voordroeg. Afdeeling luim: le prijs J. Nooitgedacht van Ijlst met „Japik”, 87 p., 2e P. Stelling- werff van Sneek met „Een gluurtje over ’t muurtje”, 81 /2 p. L. C. Voetbal. Voor de 3e klas N. V. B. moet Sneek I Zondag a.s. te Leeuwarden haar laatste competitie-wedstrijd in dit seizoen spelen tegen Friesland 11. Weten onze stadgenoo- ten de Leeuwarders te kloppen, dan hebben ze het kampioenschap behaald. Nu Steenwijk het protest heeft gewonnen van Leeuwarden 11, is er ook voor deze club nog kans kampioen te worden, doch dan moet Sneek Zondag verliezen en Steen wij i. haar 3 nog te spelen wedstrijden alle win nen. Daarom opgepast Sneek en Zondag aanpakken. Van begin tot einde. Naar we vernemen gaan er een groot aan tal supporters met Sneek mede, i Alhier spelen L. S. C. I en Gorredijk I. Te Steenwijk spelen: Steenwijk 1—Leeu warden II. Voor de F. V. B. worden de volgende wedstrijden aangekondigd: Sneek IIS. V. G. I. Bolsward 1L. S. C. II. Sneek Ill—F. C. A. 11. Bolsward IIS. V. G. II. Korfbal. Donderdag vergaderde onder voorzitter- Verlaging Tramtarieven. HEERENVEEN, 5 Maart. Waarschijnlijk met ingang van 1 April a.s. worden de tarie ven voor personen- en goederenvervoer op de lijnen der Ned. Tramwegmij. belangrijk verlaagd, gemiddeld 25 De retourbiljet- ten worden dan weer op alle lijnen inge voerd. oen roesrana te nananaven. We spreken daarbij nog de wensch uit, dat Uw College voortgaat met het voorbereiden van plannen welke kunnen leiden tot uitvoering van productieve werken als werk verschaffing. De ervaring leert ons dat het gros der arbeiders liever werkt dan steun ontvangt. De gevallen welke zich anders voordoen behooren gelukkig tot de uitzonderingen.” Wij hebben aan dit advies weinig meer toe te voegen. Alleen meenen wij nog even te moeten wijzen op het on juiste van het standpunt, door een Uwer leden ingenomen in de vergadering van 5 Februari j.l., alsof ons Colleege in de Ministerieele circulaire van 19 December 1922 aanleiding zou hebben moeten vinden om met voorstellen bij U te komen. Naar onze opvatting zou deze plicht slechts dan op ons rusten, wanneer tengevolge van de nieuwe circu laire wijziging van de geldende steunregeling door ons noodig werd geacht. Overigens kunnen wij geheel instemmen met het advies der commissie, om den bestaanden toestand te handhaven. De motieven voor het volgen van deze gedragslijn vindt U in het rapport der commissie aangegeven. Wij zullen het er voor houden, dat onze meening door U wordt gedeeld, indien door U wordt besloten: deze mededeeling voor kennisgeving aan te nemen. De heer Breeuwsma zegt dat dit advies van B. en W. schap van den hr. S. Velleman „Concordia” in Hotel Hanenburg. 21 leden waren ter ver gadering. Besloten werd in verband met het huren van een terrein aan de Leeuwarder- straatweg, een extra contributie te heffen. Voorloopig zal „Concordia” met 2 12-tallen in de competitie spelen en indien het moge lijk blijkt in overleg met de leider der oefe ningen met een 3e 12-tal uitkomen. De heer J. Spoelstra nam bereidwillig de leiding der oefeningen op zich. Tot afgevaardigde naar de jaarvergade ring F. K. B., welke dit jaar 18 Maart te Heerenveen wordt gehouden, werd benoemd de heer K. Nijdam. De 12-tal commissie werd van 3 tot 5 leden uitgebreid. In de twee vacatures werden benoemd de heeren J. Spoelstra en W. Bergsma. Zeven nieuwe leden werden aangenomen. Kerkconcert Men schrijft ons: In aansluiting aan de met zooveel succes bekroonde Bach-cursus van wege de Volksuniversiteit gegeven door den heer Jac. Hoogslag, wordt op 12 Maart a.s. een buitengewoon Kerk-Concert georgani seerd, te geven door freule J. Repelaer van Driel, alt, Den Haag en den heer Hendrik de Vries, organist van de Groote Kerk te Rot terdam. Het programma van deze bekende Bach- zangeres bevat een keur van de mooiste aria’s en liederen, terwijl haar wedergave allerwege hoogelijk wordt geroemd. Van den hr. De Vries moge vermeld wor den, dat hij voor onzen eersten organist geldt, ja, een wereldnaam bezit, getuige de waardeering zijner capaciteiten door man nen als Ch. Widor, Th. Dubois, e. a. Bij de indrukwekkende huldiging, nu on langs bij zijn zilveren ambtsjubileum gehou den, voerde onder velen o. a. Minister de Visser het woord namers de regeering en wees op de groote waarde van de kunst voor ons innerlijk leven, vooral van de mu ziek en in het bijzonder van het kerkelijk orgelspel. „Wij mogen trotsch zijn,” aldus sprak de Minister, „op een man als De Vries, wiens eerzucht blijft God te dienen en de gemeente op te bouwen.” De minister uitte verder de bede, dat De Vries zal blij ven zoeken naar het ware, goede en schoone, dat bovenal vereenigd was in den volmaakten Mensch, den Heiland en Heer.” Het programma van De Vries bevat de al lerschoonste orgelwerken, die men zelden of nooit hier te hooren krijgt. Dit gevoegd lv de duidelijke, sobere en meesterlijke repro ductie welke De Vries eigen is, maakt, dat wij -van dezen avond de beste verwachtin gen mogen koesteren. Niemand late dan ook deze zeldzame gelegenheid om iets buiten gewoons te hooren voorbijgaan. Tot onderwijzer aan een Herv. School te Katwijk aan Zee is benoemd de heer H. Tuinstra van hier, thans onderwijzer aan de Herv. School te Ijlst. Wel animo! Voor toelating tot de Rijksdagnormaal- Moeten wij de steunregeling beschouwen in verband met een mogelijk subsidie dat we van het rijk kunnen krijgen? Het is Spr. niet bekend of de gemeente Sneek financieel daarvoor in aanmerking zal komen, hij betwijfelt dit ech ter zeer en daarom kan men gerust de door den minis ter gegeven bepalingen als niet bindend voor Sneek be schouwen voor wat betreft de groepen werkloozen, waarom het hier gaat. Het adres is teruggenomen omdat adressant den raad wat meer vrijheid van beweging wilde geven. Spr. betwist dat de vergelijking der uitkeeringen door de commissie gegeven, opgaat; zij constateert overi gens dan nog maar alleen een vermindering der uitkee- ring waar nog gezinsinkomsten zijn, en kan niet ontkennen dat de andere regeling voor gezinnen met veel kinderen voordeeliger is, en dit is toch de groep waarop het juist aankomt. Er zijn veel gezinnen met veel kinderen, zonder ge zinsinkomsten. Ook is de comm. onjuist, wanneer zij aan neemt dat de steun begint bij het derde kind, ze begint bij het eerste, want de twee personen, welke de regeling af trekt zijn uiteraard de beide ouders. Als Spr. dit nu bij de gevallen welke de commissie opsomt in aanmerking neemt, komt hij tot een verschil van f 4.55 voor een gezin van 5 personen. Een en ander ontneemt elke uruncL .aan de D. de Zee. f Nog nauwelijks een week geleden trof den Nederlandschen Kaatsbond een gevoelige slag door het overlijden van zijn voorzitter. Nu be reikt ons het bericht van den dood van den heer D. de Zee, den secretaris-penningmeester van den Kaatsbond. Jarenlang is deze functionaris een ijverig werker naast den heer Westra ge weest, die de functie van secretaris en, sinds een paar jaren ook die van penningmeester met groote nauwgezetheid behartigde. Een gevatte kou, die longontsteking en pleu ris ten gevolge had, is de doodsoorzaak geweest. De Zee bereikte den leeftijd van 50 jaar. Ook in hem verliest de Kaatsbond een wer ker en strijder voor de kaatssport van veel be- teekenis. Tel. TWEEDE KAMER. De Bioscoopwet verworpen. De Zomertijd afgeschaft. De Tweede Kamer heeft gisteren met 4935 st. het wetsontwerp-Braat aangenomen, waarbij de Zomertijd wordt afgeschaft. Met 46 tegen 41 st. heeft de Tweede Kamer voorts de Bioscoopwet verworpen. Luxe-telegrammen. De Spanjaarden hebben een leuke weelde belasting uitgevonden: die der weelde-tele- grammen. Iedereen, die een blijde of goede tijding seint, moet meer betalen dan een ge woon mensch. Om de pil te vergulden, kan men aan het loket een mooi versierd formu lier krijgen, zoodat men het gevoel krijgt, dat aan zijn blijde tijding alle eer geschiedt. VERGADERING van den RAAD der GEMEENTE SNEEK op WOENSDAG 28 FEBRUARI, ’s avonds l'/4 uur. (Vervolg.) Punt XI. Mededeeling van Burgemeester en Wethouders betreffende het verleenen van steun aan werkloozen. (Bijl. 27.) B. en W. adviseeren: Bij adres van 29 Januari jl. richtte de Sneeker Bestuur- dersoond zich tot Uw College met het verzoek een com missie in te stellen, die tot taak zal hebben de regeling van het verleenen van steun aan werkloozen door de gemeente overeenkomstig de circulaire van den Minister van Binnenlandsche Zaken van 19 December 1922. Adressant heeft bij schrijven van 6 Februari d.a.v. dit adres teruggenomen. Wij hebben omtrent het verleenen van steun aan werk loozen het advies ingewonnen van de commissie voor \AZPrLdl'iflQh^‘jriüVPT7PlzPri n O’ ön orhairlc hAmirlHuiinrr tizzJIr als die in onze gemeente is. De plaatselijke steunregeling is, blijkens Raadsbesluit van 14 Juli 1921, no. 16, in het leven geroepen voor nog niet reglementair rechthebbende en uitgetrokken werkloo zen. Of die werkloozen voorheen werkzaam waren in be drijven waarin naar ons oordeel thans een algemeene werkloosheid tengevolge de crisis heerscht, doet er niet toe. Gesteund worden alle werkloozen die „uitgetrokken” en „nog niet reglementair rechthebbend” zijn voor zoover zij daaraan naar het oordeel van Uw Commissie van advies behoefte hebben. De steun welke verleend wordt bedraagt als regel f 7.50 voor gehuwden plus f 1.per kind beneden 16 jaar, tot een maximum van 4 kinderen. Kostgangers ontvangen als regel f 5.per week. Indien noodig, wordt meer dan één lid van het gezin gesteund. Van de gezinsinkomsten wordt geen 2/s maar i/2 van den steun afgetrokken. Van de verdiensten van gezinsleden beneden 16 jaar wordt niets gekort. Indien zulks naar het oordeel van de Commissie noodig is wordt langer steun verleend dan de uitkeeringsduur welke zou gelden, indien de Rijksregeling zou worden toegepast. Voor de reglementair nog niet rechthebbenden geldt geen lager tarief dan voor de uitgetrokkenen. Wat de contröle-maatregeleif betreffen en de maximum- Gevonden Voorwerpen. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als ge vonden aangegeven op 1 en 2 Maart tabaks pijp, R. Westra, Bothniakade 53; portemonnaie met inhoud, Hilverda, Kerkgracht 6; armband horloge, W. Jansen, Zuidend 11; beursje met inhoud, S. Vogelvanger, IJlsterkade 5; konijn, J. van Wieren, 2e Zomerrakbuurt 2. De Rijksnormaallessen opgeheven! De Rijksnormaallessen alhier zullen met ingang van 1 Mei a.s. worden opgeheven. Een school voor buitengewoon onderwijs te Sneek? Door de vereeniging „de J. P. Heije-stichting” waren een aantal autoriteiten uit onze gemeente, onderwijzers, pers en verdere belangstellenden uitgenoodigd tot het bij wonen eener vergadering gisteravond in het Logegebouw, waar de heer O. C. Broekhuijsen, hoofd eener buitengewone school voor lager onderwijs te Den Haag, een inleiding hield over dit onderwijs. Men zal zich herinneren, dat eenige maanden geleden hier voor het Natuurkundig Genootschap door dr. Hertzberger van hier een lezing is gehouden over Zwakzinnige kinderen, waarvan een uit voerig verslag in ons blad is opgenomen. Deze vergadering was in zekeren zin een uitvloeisel van die lezing en beoogde ’n aanvang te maken met de stappen tot het verkrijgen van een bui tengewone school alhier. Dat daarvoor aanlei ding bestaat blijkt uit de cijfers door dr. Hertz berger destijds en ook nu weer door den spr. gegeven, waaruit blijkt dat hier ter stede een 20- tal kinderen voor plaatsing op die school zouden in aanmerking komen. Gewaakt dient er voor, merkte spr. op, dat alleen de debielen op zoo’n school komen, de imbecielen hooren er niet thuis. Ook dienen de psychopathen geweerd, dat zijn dezulken die ontoerekenbaar zijn voor hun neiging tot kwaad doen. Die hooren in een rijksopvoedingsgesticht. Onder deze twintig zul len allicht een aantal zijn die tot de lagere vorm van zwakzinnigheid behooren, en welke men voorloopig kan plaatsen-in een voorklasse; de rest kan dan de eerste klasse der nieuwe school vormen. Het onderwijs aan achterlijken dient in een af zonderlijke school gegeven, omdat het rijk dan alleen bijna alle kosten voor zijn rekening neemt, afzonderlijke klassen van achterlijken in de ge wone scholen zouden ten laste der gemeente Jcomen. Spr. stond daarna stil bij het medisch-paeda- gogisch onderzoek, dat er op gericht is de graad van achterlijkheid der voor plaatsing op een bui- na uc pauze Sai spi. ecu aam tengewone school in aanmerking komenden te met betrekking tot dit onderwijs. daarover geen oordeel, omdat het hoor en wederhoor hier niet is toegepast, maar dringt er ernstig op aan dar de z.g. kleine commissie zeer nauwkeurig alles omtrent bepaalde gevallen zal nagaan, voor zij met haar advies bij de groote commissie komt. Spr. stelt voor dat de raad B. en W. zal opdragen in overleg met de commissie een betere steun regeling te ontwerpen. Voor 1923 heeft de commissie de uitkeeringen met f 1.verlaagd, waarschijnlijk omdat de uitkeering der werkloozenkassen ook is verlaagd, maar nog eens, laat men niet vergeten dat de menschen reeds lang van te kleine bedragen hebben moeten leven, voor zij voor de gemeentelijke uitkeering in aanmerking komen. De heer Blok begrijpt niet waarheen de heer Breeuw sma wil met de commissie, die zelfs meer doet dan zij be hoeft. Alle menschenwerk heeft zijn fouten, maar de wijze van steunregeling is hier door den raad zelf aangenomen en de regeling is zoo dat de zaak op de eenvoudigste, beste, meest kiesche wijze is ingepikt. De regeling is hier voor beeldig, zou Spr. willen zeggen. Zijn er aanmerkingen inzake bepaalde gevallen, laat men die dan in privé in dienen. Heeft men in het algemeen af te dingen op de regeling, dan moet men zelf een betere weg wijzen. De heer Breeuwsma herinnert er aan dat B. en W. door den raad gemachtigd zijn de rijksregeling als leid draad te volgen. Waar Spr. nog van meening is, dat deze gunstiger is dan die der gemeente, zou Spr. zijn voorstel zoodanig willen wijzigen dat men die rijksregeling tot basis neemt. Daarbij is de commissie z. i. niet gebonden aan brengt er een artikel niet in. Aller eerste eisch is KWALITEIT Kwali teit tot het hoogste opgevoerd, vereenigd met voortdurende reclame, bracht in zoo goed, als ieder huisgezin de ZUIVLBE MEDICINALE Iftft ffid. ingsval van over- gld. bij verlies van gld. bij verUes Eft gld. bij verlies van AVv lijden binnen S0 d. IvV eén hand, voet of oog lv van oen duim, vU Mn wijsvinger. bepalen. Het onderzoek geschiedt door een me- j De voorzitter, de heer H. Schurink, bracht spr. disch-paedagogische commissie, waarin school- een warm woord van dank voor zijn interessante arts en de deskundige onderwijzers zitting heb ben. Hét personeel der gewone lagere scholen geeft aan die commissie de kinderen op welke naar hunne meening voor plaatsing op de bui tengewone school in aanmerking komen. De ouders zijn dan nog steeds vrij om zelf te be slissen of zij hun kind op zulk een schooi willen doen overgaan; de ervaring leert dat door tact vol optreden der commissie en door persoonlijk gesprek met de ouders slechts weinigen het oor deel dezer commissie niet opvolgen. Binet re kent degenen tot de achterlijken die op 10-jari- gen leeftijd de ontwikkeling van een 8-jarig nor maal kind nog niet hebben; de ervaring door spr. te Groningen en Den Haag opgedaan doen hem dit tekort echter op 3 jaar stellen; het intel- ligentie-verschil neemt met de jaren voorts steeds toe. De onderwijzer die belast wordt met het onderwijs aan achterlijken, dient uiteraard roeping te hebben voor dit werk, daarnaast de diploma’s handenarbeid en vrije en orde-oefe- ningen te bezitten. Neemt men een onderwijzer uit de stad zelf, dan late men hem eerst eenigen tijd het buitengewoon onderwijs aan een derge lijke school elders volgen. Daarna stond spr. stil bij de taak van deze onderwijzers, die steeds de opmerkzaamheid hunner leerlingen moeten controleeren; de leer lingen moeten voortdurend bezig worden gehou den en door krachtige suggestie tot aandacht ge dwongen; Montessoriaansche vrijheden zijn bij dit onderwijs niet op haar plaats. Spr. demon streerde het onderwijs met ’n enkel voorbeeld, behandelde daarna de lesrooster, die ongeveer alle vakken der gewone lagere school bevat, doch waarbij uiteraard aan sommige vakken wat meer aandacht wordt besteed dan aan an dere, rekenen, lezen, Nederlandsche taal, teelte nen, schoonschrijven enz. vragen veel aandacht, aan zingen en vooral ook gymnastiek wordt veel zorg besteed, daarnaast wordt veel gedaan aan handenarbeid. Dat de meeste achterlijken op buitengewone scholen onderwezen ’n behoorlijke plaats in de maatschappij krijgen, bewijzen de cijfers. Van de 43 kinderen die in 1922 de school te Gronin gen verlieten, kwamen er 36 goed terecht, cij fers voor het jaar 1919 van de grootere Holland- sche steden geven van de 1219 leerlingen 1105 goed terecht gekomenen. Duitsche cijfers beves tigen dit verkregen resultaat; pl. m. 80 pet. der achterlijken, aldus onderwezen, blijven voor de maatschappij behouden. Ten slotte stond spr. nog stil bij het opvoedkundige gedeelte van dit onderwijs, waarna hij zijn betoog in twee stel lingen samenvatte: lo. Zwakzinnige kinderen, die onder speciale leiding nog voor de maatschappij kunnen wor den behouden, behooren in een afzonderlijke school. 2o. Het buitengewoon onderwijs dient door bekwame leerkrachten te worden gegeven, die door liefde en toewijding de kinderen weten te leiden en op te kweeken tot een eenvoudig leven van arbeid en liefde in de maatschappij. Na de pauze gaf spr. een aantal lichtbeelden Volgens voorvaarden overeengekomen met de Hailaadaaha Aigameeaa Varxe» JHÜij gld. bij levens- fce^lsge-Naata t* SolilaAam sijn onse Abonni’s versekard tegen ongelukken voor «VVV lange Invaliditeit f IQ QP» IIETO SNEEZER COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1