WITTE GOEDEREN WESTERHOF’s Fima 1. L UUli. THEE Fa. H. MI LLER U WILT GOED Ï.S. PEPERMUNT Pecco 28 Broken Pecco 29 Roodzak 30 No. 3 35 China Souchon 40 Imperial Pecco 44 8RUINE I SALAMANDER-SCHOENEN „LEEÜWENB8HG N.V. KLEDINGMAGAZIJN ir f 15.00. i Mnl Oiiun i» Sinunli sum. Braodeoburgh, Boschma Co. 12.50. I annex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL RECLAMEKOLOM. Het Rusthuis. - SNEER - Nieuwst» Stoffen voor I NAAR MAAT. 8. f SCHOENENMAGAZIJNEN Kruizebroederstraat 4 Telefoon No. 356 PRIJZEN PER ONS: INDIEN UW MAAG HAAR WERK STAAKT Prima Fournituren. EERSTE klas coupe. w F EIST G-OJBXDKZOOï3 Nieuwstijdingen» ENORME KEUZE - 0. Ier Nieuwste Modellen. '©©©O UB K bij levens- JAft üsvoUdlteift. *UU DAN KAN ALLÉÉN U BEVREDIGEN. I) I i (Ingezonden.) JJ L. e. I vroegeren datum gevonden in 1912 op 9 SS3' I t OVERAL VERKHUGBAAH. Abonnamealwï iz.ov fe.’p. poaï f 3.60. Brnteoland f 8.allen bij vcomtbstaliiig, Loss» Nos. 5 et. Ad vartantiën10 ®t. p. ï®gal, Inge- Bomden Mededoelaigem dubbel tarief, b§ Abasement belangrijk» kcrting Klein» Adv. knmnen ingesondem wor den op do», dag der uitgifte, tot 10 uur. MET VRUCHTEN DE_FIJNE PAASCHPUDDING et te n L, u Velen zullen zeker met genoegen het bericht: „Het Rusthuis koopt de Buitensociëteit'’ hebben gelezen. We zijn den inzender daarvan dankbaar en sluiten ons gaarne daarbij aan. Het is daarin zoo terecht uitgedrukt: „Thans echter beginnen de uitgaven der Ver- eeniging eerst recht, want er zal heel wat ge moeid zijn met het in orde brengen der gebou wen op zulk een wijze, dat de Ouden van dagen er een hunner, de Vereeniging, en onze plaats waardig onderdak kunnen vinden.” En toch, nu ’t feit beslist is dat er ’t zij dan gebouwen of terrein is aangekocht voor een toekomstig Rusthuis, kunnen we weer v o 1 moed onze propaganda ter hand nemen en we zeggen niet zooals voorheen we hopen bin nen afzienbaren tijd, neen, binnen enkele jaren thans een Rusthuis, dat aan bescheiden eischen zal voldoen, te kunnen openen. Een groote steun is ons ontvallen door ’t overlijden van Mevrouw W. v. d. Meulenv. d. Feer. Als mede-opricht- ster, met wijlen den heer Joh. Schijfsma, der Rusthuis-vereeniging en als bestuurslid daar van. heeft ze daarvoor ontzettend veel gedaan, en zag ze «de groote behoefte aan een dergelijke stichting voor Sneek zoo terecht in. Moest ze om gezondheidsredenen veel van dat werk, dat haar lief was, laten varen, toch konden we, als er iets bizonders was in woord en daad op haar rekenen. Onzen hartelijken dank aan heeren Regenten van het O. B. Weeshuis, zonder hunnen steun en gewaardeerde hulp waren we zeker in langen tijd niet tot dit resultaat gekomen, ’k Geloof er goed aan te doen thans eens een en ander ,,’t Fonds tot Stichting van een Rusthuis” en de Rusthuis-vereeniging betreffende mee te deelen. Een der artikelen van de Stichtingsacte luidt: In 'dat Rusthuis zullen mingegoede ingezete nen van Sneek, boven de acht en vijftig jaren oud en daar sedert minstens vijf jaren daaraan voorafgaande woonachtig, tegen betaling van een op na te noemen wijze vast te stellen som, kunnen worden gehuisvest, met genot van vuur, licht en bewassching en in geval van ziekte kos- telooze verstrekking van genees- en heelkundige behandeling. In ’t kort komt dit hierop neer, men moet zich In een kleine Brabantsche gemeente waren twee Hollandsche kooplui met lappen ook bij den brievengaarder gekomen en hadden hem zoo onder de hand te verstaan gegeven, dat ze hem voor zeer aannemelijken prijs ook een partij postzegels en rentezegels konden aanbieden. Nu zijn bij den diefstal in het postkantoor te Steen- wijk ook post- en rentezegels ontvreemd. De brievengaarder ging er echter niet op in. Had hij zulks wel gedaan en inmiddels de politie ge waarschuwd, de justitie zou allicht thans een eind verder zijn geweest. Maar hij vond het aanbod verdacht, ging er niet op in, en waar schuwde alleen de maréchaussées. Drie spoor den te Roosendaal, dicht bij de Belgische grens, de kooplieden op, maar het tweetal hield zich van den domme. Dat praatje, zeiden ze, hadden ze maar gebezigd om bij den brievengaarder een geschikt aanloopje te krijgen voor het verkoo- pen van lappen, hun eigenlijken handel. Er wer den ook geen zegels bij hen aangetroffen, wel echter kranten-üitknipsels, die bijzonderheden vermeldden omtrent de inbraak te Steenwijk Een gewetensfiets. Ongeveer 20 jaar geleden, aldus het „Eindh. Dagbl.”, werd van een inwoner van Tilburg te Vught een fiets gestolen. Nooit had hij hiervan iets meer vernomen, totdat dezer dagen hem per Van Gend en Loos een nieuwe werd aangeboden. Natuurlijk dacht hij aan het geval van vroeger niet en weigerde de fiets als niet be steld. Uit Heerlen ontving hij het verzoek de nieuwe fiets aan te nemen als vergoeding voor het 20 jaar geleden te Vught gestolen rijwiel. Vnraohgnt DINtDAGi en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers Smsjkk Telel’ote No. 150 HOEDT U BIJTIJDS. Kou, tocht, griep, koorts ena. veroorzaken tal van nieraandoeningen. De nieren moeten dan den bijstand missen van de andere bloed reinigende organen: de huidporiën,longen en ingewanden. Bij de dubbele inspanning en vaak verwaarloosd, is het geen wonder, dat de nieren het afleggen Dan is het tijd om een niergeneesmiddel te gebruiken om de nie ren op te wekken en te versterken. Spoedig gebruik van Foster’s Rugpijn Nieren Pillen kan ernstige gevolgen als rheumatiek, ischias, spit, blaasontsteking, ,nierzand, nier- waterzucht, niersteen voorkomen. Doe wat gij kunt om uw levenskracht op peil te houden, oefen uw ledematen en spie renden zorg voor een goede bloedsomloop. Leef op vefstandige wijze. Foster’s Pillen geven betrouwbare hulp. Zij werken alleen op de nieren en blaas maar dit doen zij goed en terdege. Verkrijgbaar in apotheken en drogistzaken A 1.75 per doos. komt het, omdat U haar niet op de behoor lijke wijze behandelt. Lange werkuren, over werk, machtig voedsel, snel eten deze en nog vele andere dingen kunnen de maag van streek brengen of ongesteld maken door acidi- teit en gisting van het voedsel te veroorzaken. Mocht dit gebeuren, behandel Uw maag dan niet te ruw door haar tot werken aan te zetten door stimulantia of haar door verdoovings- middelen ongevoelig te maken. Integendeel, gebruik een half theelepeltje Gebismureerd Magnesium in een beetje warm water. Hierdoor wordt het zuur onschadelijk gemaakt en wordt de gisting bijna onmiddellijk gestuit. Al de ongemakken worden overwonnen en Uw maag wordt in staat gesteld haar werk te verrichten op een normale pijnlooze wijze. Begeef U nog hedra naar Uw apotheker en schaf U een flacon Gebismureerd Magnesium aan, gebruik dit volgens de gebruiksaanwijzing na eiken maaltijd of wanneer Uw maag ook haar werk «taakt, en dan is het tien tegen één dat U nimmer weder van stoornissen der spijsver tering last snit hebben. Gebismureerd Magnesium Depót Nassau - kade 314, Amsterdam. Verkrijgbaar bij alle goede Apothekers en Drogisten, o.a. bij Erven JOH. W. MEIJER en Firma B. MEIN- DKRSMA. Zomertijd. De Gezondheidscommissie te Amsterdam heeft, naar het „Hdbl.” meldt, bij acclamatie besloten, adhaesie te betuigen aan het adres van de Gezondheidscommissie te Haarlem aan de Eerste Kamer, om het door de Tweede Kamer aangenomen ontwerp tot af schaffing van den zomertijd te verwerpen. Volgens voorwaarden overeengekomen mat de HsHaindeolte Al|«»acne Veran» gid. I kwriaga-Manh: te Sohlotlnan sijn oase Abonnéversokerd tegen ongelukken voor «VVV lange Invaliditeit. Gemeenteraadsverkiezing. Woensdagavond hield de Anti-Rev. Kies vereniging een zeer druk bezochte verga dering. Hoofdpunt van bespreking was de candidaatstelling voor den gemeenteraad. De drie zittende leden werden bij acclama tie opnieuw gécandideerd. De lijst werd al dus vastgesteld: 1. F. Blok, weth., aftr., 2. F. Boeijenga, aftr., 3. G. L. Dokkum, aftr., 4. K. Meima, 5. R. Hofstra, 6. E. Harms, 7. D. W. Dikland, 8. IJ. Veldhuis. Aan het slot sprak Ds. Dethmers eene op wekkende rede uit met het oog op de Sta tenverkiezing. In een Dinsdagavond gehouden vergade ring van de Chr. Hist. Kievereeniging zijn de navolgende candidaten voor de a.s. ge meenteraadsverkiezing gesteld: 1. S. Pot- ma, aftr., 2. L. Put, 3. J. W. Deenik, 4. J. Alkema, 5. M. Oppenhuizen, 6. R. de Jong, 7. H. Huisman, 8. G. Kooistra, 9. R. Posthu mus, 10. S. R. Piersma. Voetbal. Sneek I trekt Zondag a.s. uit naar Enkhuizen om aldaar tegen „West-Frisia” 1 te spelen voor de zilveren voetbalbeker, onlangs door deze club beschikbaar gesteld. Sneek zal met 3O moeten winnen om in ’t bezit van deze beker te komen. Voor de F. V. B.-competitie ontvangt Sneek H alhier de club Bolsward. L. S. C. moet tegen Stanfries spelen, terwijl 5. V. G. de Black Boys ontvangt. Te Bolsward spelen F. C. A. aldaar en Wor- kum 1. F. C. A. II speelt voor de 2e klas tegen Bols ward II. Te Leeuwarden spelen Friesland 11 en Gor- redijk 1 voor de 3e klas N. V. B. Noord, compe titie. Gestrafte ijdelheid. Twee jongedames te Breda vonden, dat hun oogen niet genoeg schitterden. Zij had den wel eens gehoord, dat door artisten op het tooneel atropine wordt gebruikt, om de oogen de bekoorlijke tinteling te geven. In Tilburg kochten ze bij een apotheker een fleschje van dit vergif en ze namen het in, bij wijze van drankje. Onmiddellijk deden zich bij de meisjes vergiftigingsverschijnse len voor. In allerijl werden ze naar het zie kenhuis gebracht. Hun toestand is thans buiten gevaar. Het schijndoodpistool. De minister van Justitie stelt bij de hoof den van plaatselijke politie een onderzoek in naar de aanwezigheid van een toestel, blijkbaar in den handel gebracht als brand- bluschapparaat, doch dat tevens zou kunnen dienen tot het gedurende korten tijd bedwel men van personen. Het uit Duitschland ge ïmporteerde toestel heeft het voorkomen van een revolver en is 39 c.M. lang, in pers berichten van Juni van het vorige jaar zou o.a. medegedeeld zijn dat een schot, op den buik gericht, het slachtoffer voor ruim 20 minuten in zwijm doet vallen. De minister is aanvankelijk van meening dat deze apparaten als z.g. schijndood pistool vallen onder de bepalingen der Vuur- wapenwet. De Inbraak te Steenwijk. Omtrent de aanhouding van twee kooplieden in verband met de inbraak met diefstal in het postkantoor te Steenwijk, wordt nog het volgen- Maart, 1913 op 18 Maart, 1914 op 16 Maart, 1919 op 18 Maart, 1920 op 14 Maart, 1921 op 12 Maart, 1922 op 15 Maart, terwijl het vinden in 1915 plaats had op 27 Maart, 1916 op 23 Maart, 1917 op 29 Maart en 1918 op 21 Maart. L. C. Door de tram overreden. Woensdagmiddag zijn op het Jonas Da niel Meyerpiein te Amsterdam twee meisjes van 5 en 7 jaar door een motorwagen van lijn 14 overreden. Het oudste meisje werd onrniddellijk gedood, het jongste zeer ern stig gewond. Men vreest ook voor haar leven. Men wist niet waar de kinderen thuis be hoorden. Vonnissen. 1 In een vorige zitting stonden terecht: de gemeld: F. H., 23 jaar, electricien te Leeuwarden, voor diefstallen te Ee, Engwierum, Gerkes- klooster, Oostermeer en Bergum. Geëischt 3 jaar gevangenisstraf en heden tot 2 jaar veroordeeld. C. H., 30 jaar, los werkman te Heeg, voor Vernieling aldaar. Geëischt f 30 boete of 30 dagen hechtenis en heden tot die straf ver oordeeld. gld. by nflie» «9 van een vinger in ’t Rusthuis kunnen i n k oto pïè n en ontvangt daartegenover dan huisvestiiig'énz. enz. In een ander artikel: Zij dié minstens vijf achtereenvolgende jaren lid van de Rusthuis-vereeniging zijn, komen in de eerste plaats in aanmerking voor het genot van een plaats in het Rusthuis. Leden zijn zij, die hetzij eene som ineens, hetzij een jaarlijksche contributie betalen. De i jaarlijksche contributie bedraagt ten minste twee gulden; de som in eens voor het lidmaat schap te betalen bedraagt minstens vijftig gulden. De leden van het Bestuur der Rusthuisveree- niging worden voor bestuursvergaderingen en de leden voor een ledenvergadering opgeroepen bij convocatiebiljetten, die minstens drie dagen te voren aan hen moeten worden bezorgd of verzonden. De convocatiebiljetten vermelden zooveel mogelijk de punten van behandeling. Door verschillende oorzaken, vertrek en over lijden en zeker niet minder door de drukkende tijdsomstandigheden der laatste jaren, is tot onzen spijt het ledental der Rusthuisvereeniging achteruit gegaan. We twijfelen er echter niet aan of thans, nu een definitieve plaats voor een Rusthuis is aangewezen, waarop onze leden steeds aandrongen, zal *t aantal leden, ook al omdat er tharts meer eigenbelang in ’t spel komt, belangrijk toenemen. Vele bezwaren om de Rusthuis-zaak krachtig te kunnen steunen, zijn thans overwonnen. Een vast comité van actie, zooals dat van de Bazaravonden in Nov. 1921, dat zulk ’n groote stuwkracht toonde te bezitten, is, thans naast onze propaganda-commissie een eerste ver- eischte en we hopen dan ook op dat comité te mogen rekenen. Zijn er vereenigingen als „Sport en Liefdadigheid” en meer anderen die ons fi- nantieel willen steunen, we houden ons ten zeerste daarvoor aanbevolen. De vraag of er in den tegenwoordigen tijd, nu van Staatswege eenigszins voor de Ouden van dagen wordt gezorgd, nog behoefte is aan vriendelijke tehuizen waar die Ouden van dagen rustig, zonder vele dagelijksche zorgen hun levensavond kunnen doorbrengen, is thans zeker overbodig. Samenwerking van vele ingezetenen, onverschillig van welke richting, is thans d e vereischte, en waarom zouden we niet kunnen en willen .samenwerken voor dit sympathieke doel? En nu rijst de vraag, op welke wijze kunnen we 't spoedigst tot dat doel geraken? Als een Sneeker belang geven we dit gaarne aan be langstellenden in overweging. A. M. VOLKERS— SEVENSMA. Het eerste kievitsei. Het eerste kievitsei werd Dinsdagochtend gevonden door J. Wiersma, lichttorenwach ter bij Workum. Deze lentebode werd terstond ten ge schenke gezonden aan de Koningin. Bovendien werden twee kievitseieren in één nest gevonden in de Zuideimeer door Doede de Vries’te Stavoren, van welke één i één aan den Commis- werken de dames Vr. B. Tasman, IJ. Elde-i saris der Koningin werd aangeboden. J. van Tuiusii, M. Oppenhuizen te.' Zoover wij uit onze aanteekeningen kun- Sneek, D. Twerda, Wommels, M. v. d. Goot nen nagaan, werd het eerste kievitsei op een te Sneek, B. van Brug, Heeg. vroegeren datum gevonden in 1912 op 9 SIJBRANDABUREN. Alhier wordt 1 April a.s. met opheffing van het hulptelegraaf- én hulptelefoonkantoor, een telegraaf-telefoon- station met bestelling gevestigd. Opheffing van Rijksnormaallessen. Op de vragen van den heer Ketelaar heeft de minister van onderwijs geantwoord, dat i hij inderdaad besloten heeft, dat met 1 Mei a. s. 25 Rijksnormaallessen door opheffing zullen verdwijnen. De gedragslijn, bi£ de aanwijzing van die inrichtingen gevolgd, is in hoofdzaak be paald door de noodzakelijkheid om door op heffing van een aantal opleidingsinrichtin- gen, van welke, in verband met de kosten van instandhouding, geen bevredigende re sultaten waren te verwachten, tot bezuini- ging'te geraken. Dat ook eenige normaalscholen zullen verdwijnen, ten aanzien waarvan bovenge noemde maatstaf niet geacht kan worden te gelden, vindt grond in de omstandigheid, dat door samensmelting van inrichtingen op voor het Rijk meer economische wijze partij kan worden getrokken van de in stand blij- i vende inrichtingen. i Maatregelen zijn getroffen om de in oplei- I ding zijnde kweekelingen, die daaraan be- I hoefte hebben, met Rijkssteun in staat te stellen aan naburige Rijksopleidingsinrich- tingen hun studie te kunnen voortzetten. De brandstichting te Mildam. De arbeider J. K., medebewoner van de boerderij te Mildam, die onder verdenking van brarfdstichting in dat pand gearresteerd werd, is op last der justitie weer op vrije voeten gesteld. De mede-eigenaar R. v. ’t M. en de vee koopman O. W., aangehouden verdacht van aanzetting tot brandstichting, zijn gevan gen gehouden. Het onderzoek is nog in vol len gang. VAN DE LEEUWARDER RECHTBANK. Zitting van Woensdag 21 Maart. Terstond veroordeeld. Tegen den wand staan eenige rijwielen en op de beklaagde bank tegenover den ambtenaar van het openbaar ministerie zit F. de H., 23 jaar, melkknecht te Wester- geest, thans gedetineerd te Roermond. Hij wordt beschuldigd, maar eventjes zes kar retjes te hebben verduisterd. Het is een heel gewone zaak, een oude geschiedenis, die hier al verscheidene malen met andere handelende personen is verteld en opgeteekend. Met allerlei, meest verdichte, mededeelin- gen heeft De H. verschillende rijwielhande laars in de maanden December en Januari j.l. bewogen hem een fiets in gebruik af te staan. Hij bezorgde ze geen van alle terug, maar bracht ze, op een enkele uitzondering na, in de bank van leening te Leeuwarden. De op deze wijze om den tuin geleide rij- wieleigenaars zijn K. Stuur te Kollum, J. de Vries te Buitenpost, B. van Weenen te Veen wouden, T. Mebius te Huizum, Ph. Elskamp en O. Hoogeveen te Leeuwarden. Aan beleeningsgeld beurde De H., achter eenvolgens f 10, f35, f 12, f20 en f8, te za- men dus f 85. De president brengt den ambtenaar van de bank van leening, als getuige versche nen, onder het oog, dat het op die manier wel wat de spuigaten uitloopt. De recht bank kon wel eens zeggen, dat de bank van leening beter uit de oogen moet zien en an ders zelf de schade maar moet lijden. De fietsen zouden dan aan de oorspronkelijke eigenaars teruggegeven worden. De bank van leening werkt anders, als het zóó gaat, de misdaad in de hand. De beklaagde bekent zonder omwegen, wat hem ten laste gelegd is. De subs.-officier overweegt in zijn requi sitoir, dat beklaagde ook in Limburg op die wijze te werk gegaan, en te Roermond ver oordeeld is. Tot nog toe had hij geen on gunstig verleden, maar de feiten, die hij be dreef, zijn *van ernstigen aard. Eisch: 2/2 jaar gevangenisstraf, met be vel, dat de rijwielen aan de eigenaars te- ruggegeven zullen worden. Beklaagde erkent, dat hij, zooals de pre sident zegt, „heelemaal op het verkeerde pad is.” Terstond vonnis wijzende, veroordeelt de rechtbank De H. wegens zes misdrijven van i verduistering tot 1J/2 jaar gevangenisstraf, i De bank van leening krijgt de rijwielen terug. KIHDING gld. ingeval v»n ovar- |EQ gld. bij verlies van gld. bij verlies gld, by verlies van fijtte binnen 8® d. Iv V één band, voet ei «rag o v van «®n daim. vU een wijsvinger. Korfbal. De officieele mededeelingen van de Ned. Korf- balbond vermelden voor de Noordelijke 2e klas B de volgende vastgestelde wedstrijden. 25 Maart Leeuwarden: FrisoFrisia. 8 April: Nieuwebrug: S. I. M.Friso. 8 April: Harlingen: FrisiaFelicitas. 15 April: Sneek: ConcordiaS. I. M. 22 April: Sexbierum: FelicitasConcordia. 29 April'; Leeuwarden: FrisoFelicitas. 29 April: Nieuwebrug: S. I. M.Frisia. Het ligt in het voornemen van den Ned. Bond te trachten voor 1 Aug. a.s. met de Noord-com- petitie gereed te komen en na de Augustus-rust- periode de kampioens-competitie tusschen de drie noordelijke afdeelings-kampioenen te laten spelen. Alle wedstrijden vangen te 3 uur aan, tenzij te voren in overleg met het hoofdbestuur een ander aanvangsuur wordt bepaald. Geslaagd voor de acte nuttige hand-j aan de Koningin en ring, J. van Tuinen, M. Oppenhuizen te Zoover wij uit onze aanteekeningen kun-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1