VSPEPLRMUNT d.l VROOM DREEOMANN eren I t^HEEREN^ MODEftFDEELING |60 I I ALTIJD PRETTIG en OPGEWEKT 200 iso I ke 26 ijn 'EN. in, 290 3'° I t Woensdag IB Mel I9K3. sit bij i 49 SN EEK 10, Het Carillon. Groeneveld’s Piano- en Orgelhandel Sneek, Heerenveen en Groningen JSt Olficiiii Üroaan h fiiminti Snsat Braadenbargh, Boschma Co- Officiéél gedeelte. NM NIEUWSTIJDINGEN. 911 J I J&SBf*gaBg iBr n avcnd 'üO QQ iriels Versobgnt DIN1DAG1 ea VRIJDAGSA VOND8 Uitgave?» Bkbsk Telefoon Fe 150, id III g25 DASSEN. BOORDEN. Aboaaemeatper jur f 2.50 ft. p post f 3.60. Buitenland f 8.alle» bij vooruitbetaling. Least* Nos. 5 ot. Advertentlën10 st. p. regel. In ge aasde» Medsdeelingen dubbel tarief, bg Abonnement belangrijke korting Kleins Adv. kunnen ingezonden wor den op den dag der uitgifte, tot 10 uur. SI a te teit JAC. N. D. HOOGSLAG. waar- f400 te en Ier *X I Aanbevelend Goedkoopst, ess mes»* gesorteerde Magazijnen in Nederland. OVERAL VERKRIJGBAAR Overhemden met stijve Boord moderne dessins Het zijn melodieën zonder begeleiding. Elk deuntje heeft een naam gewoonlijk ontleend aan de beginwoorden van den tekst van de liedjes die toen populair waren.” Zoo is dus ook „Het Sneeker klokspel” ver moedelijk een destijds populair liedje waarvan de tekst, als die van zooveel anderen, is verloren gegaan (mij althans niet bekend is). Het stamt juist uit den tijd van de vervanging van het allereerste klokspelletje door het tweede van 1710. Dit alleraardigst wijsje draagt met zijn springende intervallen en puntig rythme echt het karakter van een klokkendeuntje. Ik kan het hier jammer genoeg niet reprodu- ceeren, misschien wil V. V. het nog eens uitge ven of wordt ’t bij de inwijding van ons nieuwe carillon dat toch eens komen moet daarop als curiosum ten gehoore gebracht. Het toont duidelijke overeenkomst met kla- viercimbaal-composities van Fr. Couperin uit denzelfden tijd. Mogelijk hebben wij hier te doen met een populair muzikale scherts of een spot liedje op het nieuwe carillon van 1710. Dergelijke volksdeuntjes op speciaal locale eigenaardigheden slaande, zijn ook in onzen tijd niet vreemd, bv. „De molens aan de Zaan”. Bestudeeren wij het stukje nauwkeuriger dan Het zou mij verheugen uit authentieke bron- ■nen nemen van de door mij hierboven geopperde samenstelling. Mogelijk dat een onzer stadge- nooten zich geroepen voelt deze zaak nog eens na te snuffelen. N.B. Aan den datum 13 Maart 1772 (uit uw artikel II), als die waarop het carillon het eerst speelde, kan worden toegevoegd, dat hetzelfde carillon dus dat van 1770) voor ’t laatst ge speeld heeft: het mechanische werk Dinsdag 28 Mei 1918 ’s morgens 7*/2 UUI' en dat het plechtig uitgeleid is bespeeld door den klokkenist J. Lin deman met Chopin’s treurmarsch op Dinsdag 14 Mei 1918, ’s namiddags te 1 ure. Naar ik meen is de heer J. Lindeman in het bezit van de titels van een groote reeks versto ken melodieën die op de klok hebben gestaan. Mogelijk wil hij wel de vriendelijkheid hebben deze hier mede te deelen. Latere geslachten zou den hem hiervoor waarschijnlijk dankbaar zijn. Het zou hun een inzicht kunnen geven in de melodieën die in onze tijden populair waren en tevens een kijkje op den smaak van den verste- ker, aan wien immers de keuze der melodieën werd overgelaten. Sneek. 12 Mei 1923. DOOR DIE HEERLIJKE 1 schriftelijk bezwaren bij hen kunnen worden in gébracht. SNEEK, 15 Mei 1923. NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL gld. bij lavena- hagi InYKllditett, zal interesseeren. Wij moeten hiertoe echter den vasten bodem der historische feiten verlaten om ons te bege ven op het glibberige terrein der veronderstel lingen. In een bundel klavierstukken die in 1912 bijl Augener Ltd. te Londen verscheen, vinden wij een nummertje getiteld „The chimes of Sneek”, d. i. Het Sneeker Klokspel. Deze bundel, bewerkt door J. Röntgen van Amsterdam, draagt tot titel: Old dutch peasant songs and country dances, transcribed for piano vol. II. In het voorwoord vinden wij o. a. het volgende: „Oude en Nieuwe Hollantse Boerenlieties en Contradansen begin 18e eeuw te Amsterdam ge publiceerd, bevat meer dan 1000 deuntjes. Uit gave Mortier z. j. Overhemden met stijve Boord prima kwaliteit Piqué Overhemden, reclame aanbieding Piqué Overhemden, prima kwali- zeer voord., vanaf Slappe Boord |Q sneciale nriis Strikjes voor fljfS dubbele boord Geachte Heer Redacteur, Over het klokkenspel van 1710, waarvan in Uw lezenswaardig artikel (I) sprake is, kan ik J namelijk het bekende totaal gewicht dezer 14 Uitloting Geldleening. Van de geldleening groot f 120.000 door de gemeente Sneek in 1902 tegen een rente van 3'/2 aangegaan, zijn uitgeloot de obligatiën ad f 1000, nummers 8, 33, 34, 75 en 120, welke op 1 Augustus betaalbaar zijn gesteld ten kantore van den gemeente-ontvanger en bij de Kasver- eeniging te Amsterdam. geeft het ons zoo al geen bewijs dan toch een Drankwet. BURGEMEESTER en BC&CStlMr. I „Der Messias” van Handel. Nogmaals wijzen wij onze lezers op de in ons blad geannonceerde uitvoering van boven genoemd grootsch oratorium door de Zangver. Excelsior op Donderdag 17 Mei a.s. in de Groote Kerk alhier. Het belooft, gezien de namen der solisten en in aanmerking genomen het orkest en het groote aantal medewerkenden, een schit terende avond te worden. Het is de bedoeling van Excelsior om ook de grootere werken van onze beroemde meesters uit te voeren en waar dit met groote financieele offers gepaard gaat is het te hopen dat er van de zijde van het publiek die medewerking komt, die haar in staat stelt haar grootsche plan ten uitvoer te brengen. Alles is zóó ingericht dat ieder de uitvoering kan volgen, men voorzie zich tijdig van tekst boekjes (met Hollandsche vertaling en verkla ring) en kaarten, en leze nogmaals de adv. in dit no. Butterfly zeer modern De uitsluiting te Almelo. De gemeenteraad van Almelo heeft met 15 tegen 2 stemmen aangenomen het voorstel van de sociaal-democratische raadsfractie om f50.000 beschikbaar te stellen voor de arbeiders en arbeidsters, die uitgesloten zijn door de firma’s Ten Bos en Hedeman aldaar. Tapverbod en regeeringsjubileuni. De minister van Arbeid heeft naar aanleiding van een verzoek van hét Nationaal Comité tegen het Alcoholisme onder de aandacht van de ge meentebesturen gebracht de vraag of het geen aanbeveling verdient op de dagen van de viering van het 25-jarig regeeringsjubileum van de Ko ningin een tapverbod van sterken drank uit te vaardigen. De minister noodigt de gemeentebe sturen uit de wenschelijkheid van een zoodanig tapverbod te overwegen. Belangrijke besprekingen. Onder leiding van dr. C. J. K. van Aalst, presi dent der Nederlandsche Handel Maatschappij, zijn, naar de „Tel.” meldt, te Amsterdam belang rijke besprekingen gehouden, waaraan o. a. deelgenomen hebben dr. Wirth, de voormalige Duitsphe Rijkskanselier en de heeren H. Colijn en mr. H. C. Dresselhuys. Het familiedrama te Wapse. De dader van den moord op vrouw en kind te Wapse is aangehouden en naar het huis van bewaring te Assen overgebracht. Na met het van vrouw en kind geconfronteerd te zijn, Gummi, zeer 29 Volgens voorwaarden overeengekomen met de Heilaudsohe Algemeens Verse* 70ÜÜ keriage-Bank ta 8ahIes6«iW aiju oase Abonné’s cersekerd tegen ongelukken voor AvVV werd hij naar Dwingeloo overgebracht. Niet het minste kon men aan hem bemerken, toen men hem naar het bed bracht, waar zijn beide slacht offers lagen. Koud stond hij er bij. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd, ’s Nachts om 1 uur heeft hij het schandelijke misdrijf gepleegd en eerst om half vijf ’s morgens is hij de woning ontvlucht, waar hij nog slechts enkele dagen met vrouw en kind een eigen huishouden ge vormd had. Waarschijnlijk nadat hij zijn afgrijselijke mis drijf gepleegd had, heeft hij nog den moed gehad om de koe in het land te laten en te melken. De varkens waren van voer voorzien en een melkbus was aan den kant van den weg gezet. De inbraak in het Steenwijker postkantoor. Na onderzoek, ingesteld door het gerecht met den gevonden brandkluissleutel ten postkantore te Steenwijk, is volkomen gebleken, meldt het Hbl., dat de postbeambten onschuldig zijn aan de inbraak. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeelingen van het Handels- informatiebureau van Van der Graaf en Co.’s Bureaux voor den Handel gijn over de Het zekerste en eenvoudigste geneesmiddel i tegen galzncht, slechte spijsvertering en ver stopping vindt gij in Foster’s Maagpillen. Zij zijn het zacht werkende laxeermiddel, waar aan iedereen nu en dan behoefte heeft. Zij staan de natuur bij, en het gebruik er van wordt geon gewoonte. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65 in apotheken en drogistzaken. Korfbal. Het le lustrum van de Friesche Korfbalbond dat Zondag j.l. alhier herdacht zou worden is voorzoover de wedstrijden betreft deerlijk in ’t water gevallen. Liet het weer zich Zaterdag nog gunstig aanzien en hóópte men toen nog dat de korfbalwedstrijden gespeeld zouden kun nen worden, de nacht, toen een kort maar hevig onweder zich boven onze stad ontlastte gepaard gaande met een hevige regenval, deed die hoop verdwijnen. Ook den geheelen Zon dagmorgen bleef het maar doorregenen zoodat het F. K. B.-bestuur de wedstrijden moest uit stellen. Dit was een groote teleurstelling voor de uit alle richtingen van Friesland opgekomen korfballers(sters) waaruit de beide twaalftallen (noord en zuid) waren samengesteld en waar van enkelen reeds Zaterdag naar onze plaats waren afgereisd. Maar een nog grooter teleur stelling was het zeker voor de regelings-com- missie die na slechts eenige weken van voorbe reiding de zaken uitstekend had geregeld en thans haar werk zoo zag vernietigd. ’s Morgens van 11 tot l'/2 uur hield het bestuur, waarin thans zitting hebben de vol gende heeren: R. v. d. Mei, voorzitter, Vinkega; S. H. Koster, secretaris, Leeuwarden; J. J. Groen, penningmeester, Wolvega; W. H. v. Calsbeek, vice-voorzitter, Sexbierum; J. G. Grimm, 2e secretaris, Leeuwarden; S. Velleman, 2e pen ningmeester, Sneek; J. D. Folkertsma, commis saris, Drachten receptie in café „het Park”. Tal van afge vaardigden kwamen het bestuur complimen- teeren. Er werden een 5-tal fraaie bloemstukken aangeboden, terwijl verschillende heeren het woord voerden. De heer J. Spoelstra voorzitter van de regelings-commissie dankte daarna de aanwezigen namens het F. K. B.-bestuur voor hunne blijken van medeleven en sympathie en sprak de wensch uit dat na deze eerste vijf jaren er nog vele vijftallen mogen volgen en dat de Friesche Korfbalbond mocht groeien en bloeien, ’s Avonds was tot besluit door de korf balclubs „Concordia” en „Doel” een feestavond georganiseerd in café „De drie Friezen”. Muziek, voordrachten en zang wisselden elkander af. Ook hier sprak de voorzitter der regelings-com missie de talrijke aanwezigen toe, hij hoopte dat de vriendschapsband tusschen deze beide Sneeker korfbalclubs nog lang mocht blijven be staan. ’t Ging er recht gezellig toe. Tot midder nacht heeft de pret geduurd. Een gezellig bal besloot deze feestavond. IJLST, 14 Mei. Voor het diploma rekening- courant-boekhouder slaagde te Amsterdam onze plaatsgenoot D. Kunst. IJLST. Ten overstaan van notaris W. Wierda had hedenavond op de bovenzaal van A. Veen- stra de finale toewijzing plaats van de burger huizing van wijlen Joh. Winia. Kooper de heer P. Kaspersma voor de som van f3317. Kindermoord. HEERENVEEN, 14 Mei. Hier is gevankelijk binnengebracht een ongehuwde moeder, boeren meid te Langezwaag, verdacht haar kind, waar van zij heimelijk bevallen was, te hebben ver moord. Het lijkje werd, zoals we reeds mededeelden, in een gierput gevonden. L. C. Opening zeesluizen. Oed. Staten hebben de opening van alle zee- sluizen gelast. I lijk speciale prijs Piqué Boord, prima kwal. Linnen Boord, Ofl met punten O O Dubbels lin- nen boord “frw H gld. bij verllee *9 v»n een vinger na ver- JUTR1JP, 14 Mei. Een kort maar hevig onweer de bevestiging of afwijking te mogen ver- woedde Zondagnacht over ons dorp. Meer dan on rin Hnm- mi; hierhnnon r.onnnoniu 50 koeien en enkele paarden geraakten te water, waarbij eenigen zijn verdronken. Diefstal van een gouden oorijzer. HEERENVEEN, 14 Mei. Alhier is gevankelijk binnengebracht een Duitscher, afkomstig uit Essen, verdacht van diefstal van een gouden oorijzer, voor eenige weken gepleegd ten na- deele van een 86-jarige weduwe in hare woning te Delfstrahuizen gepleegd. De Rechter van Instructie gelastte, hoor, gevangenhouding. In verband met dezen diefstal wordt nog naar twee Duitschers gezocht. Het nationaal huldeblijk aan de Koningin. Men meldt ons: Het comité voor het nationaal huldeblijk aan de Koningin, dat, behalve de restauratie van het koor van de Nieuwe Kerk té Delft, ook een per soonlijk geschenk aan H. M. zal aanbieden, het welk volgens den wensch van H. M„ met het oog op de tijdsomstandigheden, niet kostbaar zal mogen zijn, heeft verschillende denkbeelden overwogen en ten slotte besloten, een verzame ling afbeeldingen aan te bieden van onze zoo typische landschappen, steden, dorpen en ge bouwen, welke in eenige albums worden bijeen gehouden. Een 150-tal onzer schilders zal wor den uitgenoodigd de opdracht te aanvaarden, om mede te werken aan de uitvoering van dit plan, waardoor met recht gezegd kan worden, dat aan H. M. daarmede een nationaal hulde blijk wordt aangeboden, dat een blijvende be- teekenis zal hebben en een beeld zal geven van ons geheele land, op het moment dat H. M. haar zilveren regeeringsjubileum viert. Heerenveensche rechtbank. De brandstichting te Oudeschoot. In de gehouden zitting van de rechtbank te Heerenveen stonden terecht de 38-jarige koop man Ruurd v. L. M. te ’t Meer tn de 61-jarige slager en koopman Gene W. te Oranjewoud, aan wie ten laste was gelegd, dat zij in den loop van 1922 en in ’t begin van 1923 herhaaldelijk aan Jan Krekt te Oudeschoot, medebewoner van een gedeeltelijk aan Ruurd v. L. M. toebehoo- rende boerderij, f 200 hebben beloofd, door zij hebben uitgelokt, dat Jan Krekt in den nacht van 13 op 14 Maart opzettelijk in dit huis brand heeft gesticht, door op den zolder aanwezige plaggen in brand te steken, waardoor gemeen levensgevaar ontstond voor de andere bewoners en het levend vee in het gebouw. Even nadat Krekt de plaggen in brand had gestoken, heeft hij ze met behulp van een buur man ook weer gedoofd, zoodat 't bij een begin van brand is gebleven. In deze zaak werden zes getuigen a charge en zestien a décharge gehoord. De beklaagden ontkenden het hun ten laste gelegde, terwijl Krekt verklaarde, dat zij her haaldelijk hem f200 hadden aangeboden, wan neer hij ’t huis in brand stak. De boerderij was indertijd voor f 11.000 ge kocht door eerstgenoemde beklaagde en anderen, wat een strop was. ’t Bleek ander zijds, dat Krekfs inboedel voor f900 verzekerd was, wat volgens een taxateur ruim hoog was. De getuigen a décharge legden voornamelijk gunstige verklaringen af omtrent de beklaagden, terwijl de betrouwbaarheid van Krekt in een twijfelachtig daglicht kwam te staan. Geëischt werd tegen Ruurd v. L. M. 3‘/2 laai en tegen Gene W. 2 jaar gevangenisstraf. Verdediger voor eerstgenoemde beklaagde was mr. F. Pauwels van Amsterdam, voor den tweede mr. Tj. Taconis van Heerenveen, die beide concludeerden tot vrijspraak en onmiddel lijke invrijheidsstelling vroegen. Na eenige oogenblikken in raadkamer te zijn geweest, gaf de rechtbank hiertoe last. Gejuich op de tribune. Uitspraak 18 Mei. Stemplicht. Bij de Tweede Kamerverkiezing in 1922 zijn in Friesland van de 196541 kiezers 15.199 afwezig jgebleven; bij de Provinciale Statenverkiezing in dit jaar van de 194.164 kiezers 27.139, der halve een vermeerdering van verzuim van 7.73 percent. diapason vermoedelijk belangrijk hooger ge weest dan hier boven genoteerd is. De samenstelling zooals ik die uit het liedje meen te mogen afleiden beantwoordt ook aan de eischen der eenvoudige muziek uit die tijden. Het spel zou aldus samengesteld het gebruik toelaten van twee toonsoorten, nl. één toonsoort met zijn dominant (f met c) en één toonsoort met zijn subdominant (c met f) wat voldoende voor een klein carillon van die dagen mag ge noemd worden. Het allereerste kleine klokkenspelletje, dat slechts 31 pond woog, is vrij stellig niet veel meer geweest dan een zgn. voorslag op heel en half uur, mogelijk ook op de kwartieren. Het kan niet anders dan uit enkele lichte belletjes hebben bestaan. I gld. bij verlies CA gld. bij verliea vsn va» ea» dcim. vv «es vljevinger. Zelfblnderc, VE pr. kwal., zijde Regattas en zonder band aanwijzing over de vermoedelijke samenstelling van dit carillon en gaan wij nog een stap ver- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van der dan schijnt mij de veronderstelling niet al SNEEK maken bekend, dat bij hen is ingekomen fe gewaagd dat dit deuntje eenmaal van de een verzoek van M. B. HENGST aldaar, om toenmalige koepel van de St. Maartenskerk zijn verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden vroolijk getiengel over ons stedeke heeft doen drank anderen dan sterken drank in de voor-,hooren. midden- en achterzaal van het perceel Wester- Eerstens de omvang (tessitura) van het on- gld. bij verliv» va» 7C ïén hand, voet ol cog I v afgeloopen week, eindigende 11 Mei in Ne derland uitgesproken 86 faillissementen tegen 69 faillissementen in dezefde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 11 Mei 1923 1516 faillissementen tegenover 1001 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Mishandeling. De rechtbank te Assen heeft J. H. N., kom- .uiés te Nieuwschocnebeek, wegens mishande ling, den dood ten gevolge hebbende van J. Wilphaar, te Vlieghuis, gemeente Coevorden, tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Oplichtersbende ontmaskerd. Een vijftal oplichters en flesschentrekkers, die hun zaken in het groot deden, zijn door de Rot- terdamsche recherche ontmaskerd. Tal van Rot- terdamsche, Schiedamsche, Haagsche, Amster- damsche en zelfs Londensche handelaren zijn door de heeren bij den neus genomen. Op allerlei wijze zijn zij tot afgifte van goederen bewogen. Zoo wist een van het vijftal o. m. een groote partij wijn en gedistilleerd los te krijgen door voor te geven, dat hij in den Haag een café zou beginnen. De gewone werkwijze der heeren was echter aeze: Er werden goederen besteld en een afbe- talingscontract gemaakt. De eerste termijn werd prompt betaald, doch daarna kreeg de leveran cier niets meer. Het bedrag waarvoor de ver schillende firma’s zijn benadeeld is nog niet vastgesteld, doch loopt in de duizenden. Persoonlijke vrijheid. Men meldt ons: In Den Haag is dezer dagen in beginsel be sloten, een vereeniging op te richten, welke stel ling zal nemen tegen de neiging, de persoonlijke vrijheid te belemmeren door allerlei maatregelen, die verder gaan dan het wegnemen van die uit wassen, misstanden en woekeringen, welke al gemeen door weldenkende menschen als zoo danig worden aangemerkt. Bedoeld wordt front te maken tegen de op dringerige propaganda, die aanstuurt op allerlei verboden als bioscoopverbod, drooglegging, be perking van de wijze van besteden van den vrijen Zondag, en wellicht in de toekomst op een rookverbod. Reeds hebben vooraanstaande personen van verschillende staatkundige en geestelijke rich ting met deze nieuwe beweging instemming be tuigd, waarvan binnenkort door een verklaring zal blijken. Het secretariaat wordt waargenomen dooi kapitein W. J. M. Linden, in Den Haag. Kinderellende. De omstandigheden waaronder de Berlijnsche kinderen opgroeien zijn werkelijk allertreurigst. Eer. onderhoud tusschen leerling en schoolarts, zooals een der leden van „Het Duitsche hoofd comité voor buitenlandsche hulp” dezer dagen moest aanhooren, komt dagelijks voor. Dit on derhoud had ’t volgende verloop. Schoolarts: „Hoe oud ben je?” Het kleine levende geraamte antwoordt: „Elf jaar!” „Vertel eens wat je te eten krijgt.” Ver legen lachje. „Kom, wat geeft moeder je ’s mor gens?” „Twee sneden met margarine of moes.” ,,’s Middags?” „Aardappel.” ,,’s Avonds?” „Twee sneden met margarine of moes.” „Krijg jullie ook groente?” „Zondags wel ’s witte kool.” „En vleesch?” De jongen kijkt stom-verbaasd. „Vleesch???” zegt hij aarzelend „vleesch?? Nee, vleesch krijgen we nooit.” Is het een wonder, dat van een derde van alle Berlijnsche kinderen, van bijna de helft der leer lingen van de volksscholen, gezegd moet wor den, dat ze zwaar ondervoed zijn en dringend behoefte hebben aan een rust- en voedingskuur? singel no. 12 (buitensociëteit) en dat tegen het1 derhavige wijsje en tweedens het aantal ge- yerleenen van dat verlof binnen twee weken bruikte tonen stemmen wonderwel overeen met de samenstelling van een klein spelletje uit die dagen. Dit klokkenspelletje zou er dan aldus hebben kunnen uitzien: f1, g1, a1, bes’, b1, c2, d2, e2, f2, g3, a2, bes2, b2, c3. In totaal 14 bellen waarmee ik echter alleen bedoel de toonverhoudingen uit te drukken, doch van de absolute toonhoogte afzie. Nemen wij W 1VZ-V 11O VV CLCll 1 UI UIYvl \*Z IxCt 11 llv 11 Cl ItlvllJlX 11V L LzCixdlvlC l*-* ld dl O 1G111 UCZzCl 1 TT nog het volgende mededeelen wat U wellicht l klokjes in aanmerking (458 pond) dan is de

Sneeker Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1