V.S. VRUCHTEHTABLETTEH. 11 i ürandenburgli, Bosctima Co- HEEFT U ZE WEL ÉÉNS GEPROEFD RECLAMEKOLOM. I NIEUWSTIJDINGEN. Groenevelds Piano- en Orgelhandel A. J. P.’s ROMA-PUODING Olficiss! Orgaan dar Gamaanti Sml Woensdag 13 Juni 18^3. «o» 73 I 5 I Sneek, Heerenveen en Groningen Aanbevelend Vontcisjm »IN»L‘AGÜ«s VRIJDAGS VOND8 Uitgurm Punt II. Onderzoek geloofsbrieven nieuw- I benoemde raadsleden. Aboan«m«ni per fS.ötifr j. gjcai f 3.60. Buitenland f8.—, alle» hij foomtbetaling. Lease No», 5 ot. Advertentlèn 10 ot. p. regel. Inge* Eoxdea Mededeeiingen dubbel tarief, bij Abonnement belangrijke korting Kleine Adv. kunnen inguonden wor den op des dag der uitgifte, tot 10 uur. V %nrla0«-l*«t»k Schlalam *ijn oase Abcnnè'b varsekard togen ongelukken voos I LOS EN IN ROLLEN. HEERLIJK FRISCH VAN SMAAK. PROBEERT ZE EENS aan 6 f 976.05/2 De heer De Vries zegt dat een en ander overwogen is, maar ten slotte is men tot het achterlokaal van de openbare school gekomen. Dien dag onderwijs geven is onmogelijk. De heer Bakker ziet er niet zooveel be zwaar in dat de kinderen een dag vrij hebben. Spr. vindt het ongepermitteerd dat de ouden van dagen zoo de trap moeten opstrompelen als nu moet geschieden. De Voorz. erkent sommige bezwaren. De beslissing blijft aan den raad. De heer Visser vraagt of aanneming van dit voorstel ons ook in conflict kan brengen met de inspectie. Ware dit het geval dan moet de zaak maar bij het oude blijven, al is het bezwaar voor de oudjes nu inderdaad van beteekenis. De V o o r z. vindt het nu het beste deze zaak maar eens aan te houden om de inspectie eens te raadplegen, de zaak heeft geen haast. De heer N a u t a gelooft dat er geen bezwaar zal zijn; in tal van plaatsen worden de scholen gebruikt. De heer Visser stelt voor eerst met den inspecteur te overleggen. Z. h. s. wordt de machtiging verleena. Hierna sluiting. f4175.26 -3199.20/2 13 7 6 6 5 3 De Stemplicht. In zijn memorie van antwoord aangaande het wetsontwerp „wijziging kieswet, provinciale wet en gemeentewet” geeft de minister aan de Eer ste Kamer o. in. te kennen, dat hem niet bijster rechtvaardig wil voorkomen het standpunt van de leden, die ernstig bezwaar tegen het ontwerp ontleenden aan de omstandigheid, dat het den stemplicht niet beoogt op te heffen. De stem plicht raakt uitsluitend de verkiezing van de vertegenwoordigende lichamen, die langs den weg van directe keuze worden gekozen en valt dus eigenlijk buiten het kader van het ontwerp, De dure suiker. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Ver- eeniging van huisvrouwen heeft van den minis- ter van Arbeid, Handel en Nijverheid op haar adres in zake de hooge prijzen van suiker het tegen de hh. v. d. Goot en Visser. 3o. Verordening stemlokaal. Voorgesteld wordt het stemlokaal te vestigen in het achterlokaal van de openbare school (nu is het in de raadzaal). De V o o r z. wijst er op, dat het onderwijs op zoo’n dag nu wat in het gedrang komt. De heer v. d. Goot beaamt dit; wel is het van belang dat ook de kiezers goed geholpen worden, maar het onderwijs is toch belangrijken Als het D. B. niet toezegt dat moeite zal worden gedaan de kinderen elders onderwijs te geven zal Spr. tegenstemmen. 2 3 3 4 4 5 8 7 20 17 15 12 10 10 10 4 Smaakt als room. 14—5 7—4 6—5 10—12 10—17 9—13 13 12 12 12 12 13 14 10 2 3 2 3 4 3 9 7 5 7 7 5 ram SNEEKER COURANT annex SHEERER COURAHT en WYMBRITSERADEEL 2 1 3 4 6 6 2 2 V. G. I. Sneek II nam deel aan de serie-wedstrijden van „Spartaan” te Heerenveen. In de eerste ronde moesten de Sneekers uitkomen tegen Gor- redijk I (3e klasse N. V. B.). Het resultaat was na verlenging een gelijk spel 11. Gorredijk was met het lot de overwinnaar. In de verlie- zersronde speelde daarna Sneek II tegen fries land II, eveneens 3e klasse N. V. B. Na verlen ging werd Friesland II met 21 doelpunten overwinnaar en kreeg Sneek de 6e prijs bronzen medaille. de Eerste Kamer als uitvloeisel van de nieuwe bepalingen der Grondwet te regelen. Overigens wijdt de regeering aan het onderwerp haar volle aandacht en zij zal niet aarzelen om, als de te verzamelen gegevens er toe leiden, een voorstel tot afschaffing van den stemplicht voor te be reiden. De heer De Vries meent dat de bebouwde kom zal beginnen bij de Geref. kerk. De heer Bakker raadt aan eerder te be ginnen en wel direct voor de nieuwe huizen aan den weg. De V o o r z. zegt dat dit reeds bij de politie verordening is omschreven. De nieuwe woningen staan i n de bebouwde kom. De heer Visser deelt ook de meening van den heer Bakker. In die nieuwe huizen zijn veel kinderen zoodat het van veel belang is daar aan te vangen. Daar bestaat het meeste gevaar. Tegen ’t amendement-Bakker (15 K.M.) stem men alle leden behalve de voorsteller, zoodat dit is verworpen met 6—1 st. De verordening wordt alsnu z. h. s. aangenomen. De V o o r z. zegt toe dat een waarschuwings bord bij Troelstra zal worden geplaatst waarop de heer Nauta „gevaarlijk kruispunt” wenscht te zien aangegeven. 2o. Vloekverbod De heer v. d. Goot zou zich niet verzetten tegen een zuiver vloekverbod ofschoon hij er niet veel heil van verwacht Spr. gelooft niet dat men God wil lasteren als men vloekt; dat geschiedt in drift. Deze verordening gaat echter verder, daar zij bijv, straffen wil: „het zichtbaar hoonen van Gods naam”. Hoe kan men zoo’n overtreding constateeren. Laat men de kanton rechter nu niet verder in moeilijkheden brengen en zich zuiver aan een vloekverbod houden, waarvoor spr. zal stemmen, niet echter voor de verordening zooals zij thans luidt. De V o o r z. zegt dat de verordening op wensch van den raad zoo is opgesteld, de raad heeft de vorige keer zich daarvoor uitgesproken. Als bijv, een bord werd rondgedragen met de opschriften „God is dood” „God is de oorzaak der tegenwoordige misère” dan is dit openlijk hoonen van Gods naam, en daarop is de ver ordening van toepassing. In andere plaatsen is zooiets geschied. De heer v. d. Goot gelooft niet dat zooiets hier ooit zal gebeuren. Dat het zoo’n vaart zal loopen gelooft de V o o r z. ook niet. De heer Visser kan zich met de gedachtell- gang van den heer v. d. Goot wel vereenigeo. Spr. gelooft niet dat het vloeken hier zoo erg is en het kwaad zal men met zoo’n verordening niet keeren. Is deze verordening wel practisch uitvoerbaar; hoe wordt het overtreden gecon stateerd? Wat is vloeken; er zijn tal van basterd vloeken en men wordt te veel blootgesteld aan de meening van een ambtenaar. Spr. is tegen de verordening. Het meeste vloeken geschiedt bij volwassenen in drift, dat men dat voorkomen kan met een verordening gelooft spr. niet. Met de jaren leert de jeugd in den regel het vloeken wel af. De heer Nauta zegt dat wanneer een mis drijf in drift begaan wordt de schuld wel ver mindert maar niet verdwijnt, de verantwoorde lijkheid blijft. De uitvoering van de verordening blijft aan de kantonrechter men wordt niet over geleverd aan de meening van een ambtenaar doch aan de daartoe aangewezen rechters. Het strafbare van het vloeken is het met opzet las teren van Gods naam. Juist wat de heer v. d. Goot uit de verordening wil lichten is het meest ergerlijke daar men dit stellig met opzet doet. De heer Visser bedoelde met ambtenaar niet de bevoegde rechter maar de politieagent. Spr. zou over dat optreden zeer onaangename ervaringen zelve met dezen ambtenaar opgedaan in besloten vergadering kunnen meedeelen. Spr. heeft juist meer tegen het eerste deel, het eigen lijke vloekverbod, dan tegen het laatste, over treding waarvan altijd met opzet geschiedt. De verordening wordt alsnu met 5 tegen 2 st. aangenomen tegen de leden v. d. Goot en Visser. De V o o r z. stelt nu aan de orde het adres van Wijmbritseradeel. Spr. is het eens met dit) Clubs Bolsward I F.C.A. I Snoek II Black Boys 3.V.G. I W orkum L.8.C. II itanfries I De Hoofdelijke Omslag. Ingekomen is een missive van den minister van financiën meldende dat den inspecteur der belastingen te Sneek le afd. is gelast art. 4 der H. O.-verordening van Ijlst overeenkomstig de bedoeling van den Raad uit te voeren. De V o o r z. zegt dat de zaak nu nog niet in ’t reine is, er is nog twijfel. Sommige reclaman ten krijgen hun wensch vervuld, maar degenen die niet reclameerden hebben kans niet tegemoet gekomen te worden omdat de tijd van reclame verstreken is. Mocht ’t blijken dat deze niet an ders geholpen kunnen worden, dan zal de ge meente hun echter tegemoet komen. Voorts zal er te veel aan H. O. wor den geïnd. B. en W. zullen nader onderzoe ken hoeveei dit wordt om daarna met een voor stel bij den Raad te komen tot terugbetaling van een deel. De heer v. d. Goot zegt dat de Raad ook schuld heeft dat de tijd van reclame is verstre ken. Spr. hoopt dat men niet eerst algemeen zal terugbetalen voor degenen zijn geholpen die nu te veel betaald hebben. De Voorz.: „Dat ligt toch voor de hand.” Ingekomen zijn de stukken van het centraal stembureau enz. welke voor kennisgeving wor den aangenomen en een schrijven der gemeente Wymbritseradeel verzoekende adhaesie te be tuigen aan haar adres aan de Koningin inzake het invoeren van een rijksvloekverbod. Komt bij punt 111 aan de orde. De Voorz. wijst als commissie aan de hh. N a u t a, V i s s e r en B a k k e r, namens welke 1 commissie na schorsing en heropening der ver gadering de heer Nauta rapporteert tot toe lating van de heeren B. Looijenga, A. Brens, T. Bakker, D. Visser, C. Nauta, H. v. d. Goot, en O. de Vries, de laatste twee hebben voor het ambt van adj.-brandmeester bedankt. Z. h. s. tot toelating besloten. Punt III. Aanbieding ter vaststelling der volgende verordeningen: lo. Wijziging politieverordening motorrij wielen en rijtuigen. lo. De maximumsnelheid is bij deze verorde ning bepaald op 12 K.M. per uur (het minimum bij de nu nog ongewijzigde wet is 10 K.M.). De heer Bakker zegt dat met een motorfiets onmogelijk 12 K.M. gereden kan worden, dat zou 15 K.M. minstens moeten worden. De ver ordening dient echter ook te gelden voor de ge wone rijwielen, waarmee soms erg gejaagd wordt. De heer Visser gelooft niet dat een ver ordening voor gewone fietsen noodig is, immers 12 K.M. is daarvoor al een heele snelheid. Ook elders geldt de verordening slechts voor moto ren, onze gemeente zou een niet benijdens- waardige uitzondering gaan maken. Spr. zou wel voor ’n laag maximum zijn in verband met onze nauwe straten. Spr. is niet deskundig en kunnen motorfietsen geen 12 K.M. rijden, dan zal hij zich slechts zeer noode neerleggen bij een voor stel Bakker om een grootere snelheid toe te laten. Er zijn gemeenten die toch 12 K.M. voor schrijven. Spr. pleit nog voor het plaatsen van een waarschuwingsbord bij het kruispunt bij Troelstra. De heer v. d. Goot onderschrijft bijna alles wat de heer Visser zeide; als er gemeenten zijn die 12 K.M. maximum hebben en het rijk zelfs 10 K.M., dan kunnen toch blijkbaar de motor fietsen zich daaraan wel houden. In onze plaats is sneller rijden zeer gevaarlijk. Spr. kan zich wel vereenigen met het voorstel van B. en W. De heer Bakker zegt dat het halsbrekende toeren zijn 10 K.M. en 12 K.M. te rijden met een motor, dat weten de deskundigen. Spr. kan zich zeer goed vereenigen met het voorstel-Vis- ser om een waarschuwingsbord bij Troelstra te plaatsen. Spr. stelt voor de maximum snelheid op 15 K.M. te bepalen. STAVOREN, 9 Juni. In de afgeloopen week is hier door 6 booten 2350 K.G. 'ansjovis aange voerd, prijs 13 ct. per K.G. L. C. De Kersen. Te Tiel heeft de eerste verkoop van kersen plaats gehad. De opbrengst was naar raming 15 cent per kilogram op het hout. Eerste Kamer-verkiezing. Zaterdag vergaderde de partijraad van de s. d. a. p. om het advies aan de statenfracties inzake de verkiezing der Eerste Kamerleden vast te stellen. Het advies aan de statenfracties omtrent de candidateniijsten in de vier kieskringen werd voor Noord-Holland en Friesland ais volgt sa mengesteld: 1. H. Polak, 2. C. PothuisSmit, 3. F. M. Wi- baut, 4. F. L. üssendorp, 5. J. Kolk, 6. L. J. de Jong, 7. J. F. Ankersmi^, 8. M. A. Reinalda. Louis Couperus zestig jaar. Op z’n zestigste verjaardag is onze groote schrijver Couperus door regeering en literaire kringen gehuldigd. Hij werd ridder in de Neder landsche Leeuw en kreeg van letterlievend Ne derland een cadeau dat hem in staat stelt zijn huis te De Steeg, tot z’n eigendom te maken. De leekeninvloed in de Kerk. De Vereen, van Vrijz. Hervormden in Neder land besloot al het mogelijke te doen, om den invloed van de leeken in de bevordering van de geestelijke belangen in de Ned. Herv. Kerk te versterken. De 48-urige werkweek. Zondagmorgen heeft een zeer druk bezochte huishoudelijke vergadering plaats gehad van den modernen bond van overheidspersoneel in ver band met de besprekingen, welke zijn gevoerd tusschen een deputatie uit de vertegenwoordi gers van de katholieke, christelijke en tnoderne organisaties met eenige vertegenwoordigers van het Amsterdamsche gemeentebestuur inzake de 48-urige werkweek. De uitslag van de schrifte lijke stemming bracht tot resultaat, dat met overgroote meerderheid besloten werd, de over eenkomst met het gemeentebestuur te aanvaar den. Ook de R.-K. hebben deze werktijd nu aan vaard. de overtreder eerst gewaarschuwd werd voor een verbaal werd opgemaakt (de Voorz. had dit te voren geadviseerd). De V o o r z. zegt dat de regeering een en an der wel van alle kanten zal overwegen. De heer Bakker wien in drift overtreding der verordening zelf wel eens kan overkomen, is voor eerst waarschuwen. Men vloekt soms in drift en na waarschuwing zal men zich we. tweemaal bedenken. Een slecht humeur, slapeloosheid en schele hoofdpijn worden vaak veroorzaakt door lever- stoornissen. Foster's Maagpillen zullen het kwaad spoedig o verwinnen. Zij wekken de lever op, en worden aanbevolen tot het gene zen van galzucht, verstopping en maagkwalen. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pil len f 0.65in apotheken en drogistzaken. 9 8 6 4 2 2 4 1 In een vriendschappelijke het de Black-Boys met 32 te winnen van S. dat slechts beoogt de wijze van verkiezihg van Batig saldo Zal op de gebruikelijke wijze worden nage zien. Het gemeenteverslag zal circuleeren. Punt VNader verzoek der Gymnastiek- vereen. inzake het gebruik maken van een lokaal der O. L. School. De ver. wenscht ook jongere klassen te laten deelnemen en wil daarom ook gaarne Woens dagavond het lokaal ter beschikking hebben. De heer Visser weet niet of deze avond vrij is, maar wil even de aandacht vestigen op het rapport van de Commissie van Toezicht, waaruit blijkt dat de vloer van het lokaal in slechten toe stand verkeert. Waar bij gymnastiek veel, van zoo’n vloer geëischt wordt is Spr. er voor dat de huur behoorlijk voldaan wordt en natuurlijk, nu het twee avonden wordt, verdubbeld wordt. Spr. adviseert de vloer te doen repareeren en heeft overigens geen bezwaar tegen inwilliging. De V o o r z. zegt dat de gemeenteopzichter over de vloer zal rapporteeren en B. en W. even tueel verbetering zullen doei, aanbrengen. Z. h. s. wordt alsnu het verzoek onder voor waarden toegestaan. Punt VI. Verzoek van het gemeentebestuur van Smilde betrekkelijk motie van den Raad inzake de gemeentelijke inkomsten belasting. Deze motie beoogt de aanslag weder te doen geschieden naar het gemiddelde van drie jaar om ongewenschte schommelingen te voorkomen. B. en W. adviseeren adhaesie te betuigen. De heer Nauta zegt nog dat de tegenwoor dige wijze van aanslag aanleiding tot groote on billijkheden geeft, waarvan Spr. voorbeelden noemt. Z. h. s. besloten adhaesie te betuigen. Alsnu is aan de orde de kwestie der verlich ting om B. en W. te machtigen in buitengewone gevallen ’s zomers en ’s winters de geheele straatverlichting te gebruiken, deze te verlengen tot 11 uur en ook de doorbranders eventueel te doen doorbranden. Op een vraag van den heer v. d. Goot deelt de heer Nauta mede, dat het de bedoeling is de doorbranders inderdaad te doen doorbranden. De heer Visser zegt dat er inderdaad avon den zijn geweest dat het licht zeker diende te branden. Spr. is er sterk voor dat B. en W. daar toe gemachtigd worden; eenige correspondentie adres, maar acht een lage straf voldoende daar '”et ^ecffa za' echter noodig zijn. hij de uiteindelijke straf in Hooger Hand wil laten. De heer Visser vindt dit adres niet de juiste wijze om aan de regeering een dergelijk ver zoek te doen. Waar voor dit district een rechtsch lid in de Tweede Kamer zit is het beter om deze uit te noodigen een initiatief voorstel in te die nen. Spr. is dan ook tegen adhaesiebetuiging. De heer Nauta stelt voor adhaesie te betui gen in dien zin dat men zich in het algemeen met dit adres vereenigt. Spr. acht het wel dege- lijk oirbaar dat de gemeente zich direct tot het I parlement richt. Goal» Gesp. Gew Gel. Verl. Pnt. Vbor-Togen 1 1 0 2 1 1 VERGADERING van den Raad der gemeente IJLST op VRIJDAG 8 JUNI 's avonds 6% uur. Voorzitter de heer H. P. Fledderus, burge meester. Aanwezig alle (7) leden. Na opening op de gebruikelijke wijze is de orde: Punt I. Notulen, mededeelingen. Ingeko men stukken. De notulen worden gelezen en onveranderd vastgesteld Medegedeeld wordt dat Ged. Staten eenige raadsbesluiten hebben goedgekeurd. B. en W. hebben de straatverlichting nog eens nagegaan en voelen veel er voor om in buiten gewone gevallen ook ’s zomers de verlichting te doen ontsteken en deze verlichting ’s avonds tot 11 uur te verlengen en de doorbranders ook zomers zoo noodig te doen branden. B. en W. zouden hiertoe gaarne gemachtigd worden. Na afloop der punten zal hierover worden ge sproken. Clubs Sneek III S.V.C. S.V.G. II Bolsward II i F.C.A. II j Stanfries 11 De heer N a u t a zegt dat men alleen adhaesie moet betuigen, verdere overwegingen zijn hierbij niet op de plaats. Met 52 st. besloten adhaesie te betuigen; J Voetbal. Voor de 2e klas F. V. B.-competitie wist Sneek lil Zondag met 20 te winnen van het zeer ver- De heer Bakker zou er wel voor zijn dat sterkte S. V. G. II. Stand 2o kla« F.V.B. Afd. C gld. bij varllM *W van mh vinger j dia werd uitgesteid. een zakje A> J. PJs Gr«nadinea«us in ieder pakje A» J. P's Amandai- tjaspuddinB» Tijdelijke reclame. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsinfor- matiebureau van Van der Graaf en Co.’s Bureaux voor den Handel zijn over de afge loopen week, eindigende 8 Juni in Nederland uitgesproken 53 faillissementen tegen 51 fail lissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 8 Juni 1923 1797 faillissementen tegenover 1240 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Machinaal melken. Vele veehouders in Noord-Holland maken te genwoordig gebruik van een uit Zweden inge voerde melkmachine. Daarbij wordt, vertelt de Tel., met een riem de melkpan aan de koe be vestigd, de speenkoppen worden op de 4 spenen geplaatst en omsluiten deze, zooals anders met de hand geschiedt. De machine is door een gum mislang aan een motor bevestigd, die in de boer derij geplaatst is. Wanneer een koe uitgemolken is, wordt de pan geledigd en aan een ander beest bevestigd. In enkele dagen gewennen de dieren aan deze behandeling, die uit hygiënisch oog punt veel voordeel heeft boven de oude melk- wijze, Eén machine brengt per uur gemiddeld 60 L. melk uit. Eén man kan 4 machines be- dienen, zoodat op een grooten veestapel een i belangrijke besparing van arbeidsloon verkregen i, wordt. Korfbal. De Sneeker Korfbalclub „Doel” speelde Zon dag voor de 2e klas F. K. B.-competitie te Ak- krum tegen „A. K. C.” II. Reeds spoedig had „Doel” met 1—0 de lei ding. Even daarna maakte A. K. C. gelijk. Nog voor de pauze wist Klazema opnieuw „Doel” de leiding te bezorgen. Rust 21 voor de Snee kers. In de tweede speelhelft een gelijk opgaand spel met „Doel” iets in de meerderheid. De A. K. C.ers wisten nog twee doelpunten te be- j machtigen. „Doel” daarentegen niet meer, zoo- Hiervoor stemmen de leden: v. d. Goot, Bak- f dat het einde kwam met 32 voor „A. K. C.” II. i De wedstrijd „O. D. I. S.” Enkhuizen Concor- gld. bij wass 7S varliaa Êli gld. bij «erlie» van één baad, voet el cog 1V vsui »«n daim. vV eau «Ijcvingsir, gld. ing»v*i van t»v«r- t C A lijd»» bümen 30 d. Ivv ker, Brens, Looijenga, Nauta, Visser en De Vries. I Met alg. st. dus tot aanhouding besloten. i dia werd uitgesteld. Punt IV. Aanbieding van armvoogdijreke-^ ning '22. Gemeenteverslag '22. De armvoogdijrekening bedraagt Ontvangsten Uitgaven 6 3 3 2 2 1 L. S. C. II verloor met 21 tegen de „Geel- i tjes” van Bolsward, die door deze overwinning 'zoo goed als zeker kampioen le klas F. V. B. zijn geworden. Staiid le klai F.V B. Afd. C: Goals Gesp. Gew. Gel. Verl. Pnt. Voor-Tegen 39—20 32—13 19— 14 22—23 20— 21 20— 26 21— 38 10—28 ontmoeting gelukte antwoord ontvangen, dat het hem tot zijn leed wezen niet mogelijk is, maatregelen als bedoeld te nemen. Het vaststellen van maximumprijzen moge, schrijft de minister, gedurende den oorlogstijd een te verdedigen en zelfs noodig middel ge weest zijn, om te voorkomen, dat de consumen ten van verschillende eerste levensbehoeften verstoken bleven, thans, nu van ingrijpende be lemmering van aanvoer, als toen gold, geen sprake is, en het economische leven niet langer staat in het teeken der distributie-voorschriften, kan de regeering dat middel niet meer te baat nemen. De omstandigheid, dat de hausse in de suiker prijzen zich deed gelden op een tijdstip, toen men er met den uitzaai nog rekening mee kon houden, en het verschijnsel, dat de consumptie zich regelt naar den prijs van het consumptie artikel, opent het vooruitzicht, dat in afzienbaren tijd vraag en aanbod zich weder zullen dekken, en daarmede ook de kans op een voor de consu menten gunstiger prijsverloop zich zal voordoen. De Gezondheidscommissies. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Maat schappij tot Bevordering der Geneeskunst heeft een adres gericht tot den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, waarin het gebruik maakt van de toezegging aan den minister, hem in ken nis te stellen met zijn meening over de betee kenis der gezondheidscommissies. Het hoofdbe stuur acht de waarde der gezondheidscommis sies zeer groot. De gemeenschap heeft aan haat' talrijke adviezen en voorlichting te danken over verontreiniging van bodem, water en lucht, over woningverbetering en woningbouw, over keu ring van voedingsmiddelen, verzorging van zui gelingen, bestrijding en vermijding van besmet telijke ziekten. Niet alleen door samenwerking met gemeente besturen, door klachten uit het publiek te onder zoeken, maar ook door zelfstandig werk heeft menige gezondheidscommissie de hygiëne van ons volk op hooger peil gebracht. Veel te vaak zijn de adviezen dier commissies niet tot hun recht gekomen, omdat gemeentebesturen geen gebruik maakten van haar voorlichting, haar ad viezen naast zich neerlegden of 2e te laat vroegen. Een dagelijksch contact van het gemeentebe stuur met een commissie, die wel zeeer in het bijzonder voor de gezondheidsbelangen der be volking optreedt, moet van groot belang zijn. De groote beteekenis der gezondheidscommis sies is wel deze, dat zij voeling houden met de bevolking in alle lagen der maatschappij, dat zh toegankelijk zijn voor allerlei klachten, die uit de bevolking tot haar komen en dat zij ook in aan raking zijn en blijven met gemeentelijke bestu ren, ambtelijke geneeskundigen, inspecteurs en regeering. Het hoofdbestuur meent dan ook, opheffing der gezondheidscommissies ernstig te moeten ontraden. In tegenstelling daarmede zou het hoofdbestuur vermeerdering van invloed der commissies willen aanbevelen. Als op de film. Een filmverhaal, doch een, dat zich nu eens niet enkel op het doek, doch in de werkelijkheid afspeelde, wordt gemeld uit Chicago. Een mijn heer en mevrouw Tesmer kwamen ’s avonds laat van een autorit thuis en waren bezig met het wegbergen van de auto in hun garage, toen zij werden aangerand door een jongen en een meisje, lieden van een jaar of achttien, die het geld en de kostbaarheden opeischten, welke de Tesmers bij zich hadden. Tesmer gaf de paar dollars, die hij in zijn zak had, Loch toen de roover zich met eenige hardhandigheid wilde meester maken van de lijfsieraden der dame, kwam Tesmer haar te hulp en poogde dit te beletten. Het meisje, dat als helpster van den aanrander optrad en dat in beide handjes een revolver had, schoot Tesmer van vlakbij dood. De jeugdige dieven namen toen plaats in de auto en reden weg, met de ca. 10 dollar, die het bandietenstuk hun had opgeleverd. Hevige uitbarsting van de Vesuvius. De Vesuvius is weder hevig in werking. Vele schokken deden het omliggende gebied trillen. Een kegel van den krater stortte in, waardoor een opening van 8 meter ontstond, waaruit zich een stroom lava stortte, die den geheelen weste lijken en zuidwestelijken sector dreigt te over- stroomen. Vele bij kraters beginnen eveneens te werken; de gloeiende lava wordt meters hoog opgeworpen. De bevolking in den omtrek neemt maatregelen om zooveel mogelijk have en goed aan de vernietigende macht der lava te ont trekken. voorwanden overeengekomen met de He>il**4aofca *iin ouse Abcnné’e venekerd tegen onaelokkea voor AVVt» lauge invaliditeit.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1