V.S. PEPERMUNT I I IK VERZEKER U Brandenburg!), Boschma Co Woensdag 20 Juni l®>8. RECLAMEKOLOM. Officiéél gedeelte. I NIEUWSTIJDINGEN. Oflicitil Orgaan dir Samaaoti SniiL A. J. P’s ROMA-PUUDING Smak' als room. Mo. 75 TE VERKRIJGEN. OVERAL F l Abo&aemantpa? jaar f 2.50 fr-. p. össS f 3.60. Buitenland f 8.alles bij voorntbetaliag. Lcks« Mos. 5 ot. Advertentiên10et.p.regel. Inge» eaattea MetWeelingen dubbel tariei’, bij Abojüaement b e 1 a n g r g k 9 korting Kleine Adv. kunne® jggenonden ver* den «p den dag der uitgifte, tot 10 nar. Veraohgni DINSDAG» ess VRIJDAGSAVONDS Uitgever. Taiefocs Ne, 150. ril VERGADERING van den RAAD der Ge meente WIJMBRITSERADEEL op Zaterdag den 23 Juni 1923 des voor/niddags 10 uur. Punten van behandeling: Punt I. Notulen van 31 Mei j.l. Punt 11. Ingekomen stukken en mededee- lingen. Punt UI- Benoeming van een keurings- veerarts met rapport der Commissie inzake salarieering en verstrekking motorrijwiel aan den hulpkeurmeester. (177.3-2.) Punt IV. Voorstel de Boer en Landman met prea-advies van Burgemeester en Wet houders inzake invoering van een officieel raadsverslag. (207.77(2).) Punt V. Schrijven van het Bestuur van het waterschap „Woudsend c. a.” betref fende aanleg van het laatste gedeelte van den weg naar Indijk. (181.1.) Punt VI. Resolutie van Gedeputeerde Staten houdende uitnoodiging het besluit, tot opheffing van het vervolgonderwijs, na der te overwegen. (189.293.) Punt VII. Behandeling van oninbare posten der plaatse lijke belastingen. (171. 3/9-2.) Punt Vlll. Wijziging der gemeentebe- grooting voor 1922. (172.11-2.) Punt IX. Onderzoek der geloofsbrieven van de benoemde raadsleden. (207.4.) Punt X. Ontslag en benoeming van een gemeentegeneesheer te Woudsend. (208.) Punt XI. Aanbieding van de balans en de verlies- en winstrekening dienst 1922 der Woningstichting. (177.85.) Punt XII. Adres van enkele winkeliers te Heeg houdende verzoek de verordening op de winkelsluiting te wijzigen. (183.81.) Punt XIII. Voorstel om enkele buitenge wone onderhoudswerken aan schoolgebou wen en meubelen te laten uitvoeren. (189.29. 006.) Punt XIV. Aanvrage van het Gerefor meerd Schoolbestuur te Gauw om voor den verbouw zijner school gelden beschikbaar te willen stellen. (189.28.006.) Qlfc. bij teveuB- ïiïfi lasiga invaliditeit. *"U i; i. n M iö l Volcrons 'Goorwa&ï,d®E ov®r®®nff®koni®a 2n®t do Iteitaniteofit® Vsbs’x®® 701)0 WnihlartMiBM siiD ons® Abonné’* versekoifd tegen ongelukken woo» *vVU korltf0S»BttWk te SoltlwdoiiM «IJd ons® Abonné’o versekord tegen ongelukken woo» het der De twee met het aantal leerlingen in de lagere klassen der Zich voor haar minnaar opgeofferd. Den vorigen winter brandde de boerderij van pet. meer dan 30 uren per week. Vóór het be zoldigingsbesluit bestond, kon ieder leeraar ver plicht worden 25 uur van 60 minuten les te geven; thans wordt het 30 uur van 50 minuten, hetgeen hetzelfde is als de Minister thans eischt. Ook is tegen 't aantal van 30 leerlingen per klas Dwaze regeling. Een onderofficier die op 50-jarigen leeftijd a 9 8 6 4 3 2 4 1 2 4 3 4 4 5 8 7 J t l I) d 39—20 32—14 19— 14 22—23 21—21 20— 26 21— 38 10—28 20 17 15 12 12 10 10 4 f. ram SIEEKER COÜRAHT annex MEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL Het opperrabbinaat in Friesland. In de Zondag gehouden vergadering van het Synagogaal ressort Friesland is besloten, met ingang van 1 Juli 1923 een tijdelijke combinatie aan te gaan met het ressort Overijssel. Laatstgenoemd ressort heeft in een Zondag morgen te Zwolle gehouden vergadering een gelijkluidend voorstel aangenomen. Deze tijde lijke combinatie is aangegaan om te voldoen aan het kerkgenootschappelijk reglement, hetwelk S. V. O. II—Stanfries Ook nu heeft S. V. G. II haar elftal met eenige invallers uit het eerste versterkt. Het zwakke zusje Stanfries II ontmoedigt dit evenwel niet, het pakt flink aan en geeft goed partij. Met rust is de stand nog 00. In de tweede speelhelft gelukt het S. V. G. II te doelpunten 10 waar mee het einde aanbreekt. Om de prijzen. Sneek lil moet nu de strijd aanbinden tegen Sparta, ’t Was een aardig gespeelde wedstrijd die door Sneek III met 14) werd gewonnen. Een strafschop bezorgde Sneek het winnende puntje. Knap werk van „Sparta”, dat het vol gende seizoen in de 2e klas F. V. B. gaat spelen. De Black-Boys en S. V. G. II speelden daarna. Het eerste punt was voor de zwarte jongens. Uit een doelworsteling kwam voor S. V. G. II de gelijkmaker. Met het lot gewonnen door de Black-Boys. vreesde, dat het onderwijs gedesorganiseerd zal wordèn als bij vacatures de vacante lesuren steunen, dan zijn de 6000 obligaties spoedig ge- land, zoodra zich de gelegenheid voordoet, we- Clubs Bohward I F.C.A. 1 Sneek II Black Boys 8.V.G. I Workum L.S.C. II Stanfries I IS NIET TE OVERTREFFEN Hinderwet. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend dat ter secretarie ter in zage ligt een verzoek met bijlagen van de firma TH. GROENEVELD, aldaar, om vergunning tot het oprichten van een tabaks fabriek, waarin te plaatsen acht electromotoren resp. van 1, 2, 2, 5, 2, 2 a 1 en 3 P.K. onder scheidenlijk voor het in werking brengen van een slijpsteen, een koelmachine, een droogeest, 2 kerfbanken, een pletmachine, 2 pakketeerma- chines en een lift in het gebouw Kleine Kerk straat No. 4, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie B, No. 3815, dat op Woensdag, den 4den Juli 1923, des mid dags te 12 uur, ten gemeentehuize aldaar ge legenheid zal worden gegeven om tegen het ver zoek bezwaren in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten en dat zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen voor evengemeld tijdstip ter secretarie, in de gewone bureau-uren, van de ter zake ingekomen bescheiden kennis kunnen nemen. De aandacht wordt er inzonderheid op geves tigd, dat, volgens de heerschende opvatting, slechts tot hooger beroep gerechtigd zijn zij, die voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. SNEEK, den 20sten Juni 1923. „Ons Klokje”. Zoo luidt de korte populaire naam van de Rijksdaalders 3 premie-obligatie, uitgegeven door V. V. om aan de gelden benoodigd voor een nieuw flink carillon te komen. „Ons Klokje” is thans aan een 40-tal adressen in en om Sneek verkrijgbaar voor een rijksdaalder en naar wij van enkele verkoopers hoorden, wordt het reeds aardig verkocht. Maar algemeen moet de deelname der Sneekers en oud-Sneekers wor den, zal ’t doel worden bereikt! En tegelijk wordt dan dat mooie bereikt, dat we voor dit alge- m e e n belang allen hebben samengewerkt. Sneekers en oud-Sneekers moeten samen de gelden bijeen brengen voor dit doel noodig. En dan, naar draagkracht! Er zullen tal van ingezetenen zijn die hun rijksdaalder heel slecht kunnen missen, maar deze toch graag offeren voor dit sympathieke doel. Maar daarnaast zijn er ook tal van stadgenooten voor wie ’t nemen van 10, 20, 50 of meer obligaties in verhouding veel gemakkelijker gaat. Ook op hun volle me dewerking rekent V. V., want alleen dan zal er voldoende geld bijeen komen. Als een schitterend voorbeeld mogen wij ver melden dat gister bij het Bestuur van V. V. een chèque van f 250.binnenkwam van een oud- stadgenoot met verzoek hem... 100 obligaties te zenden. Handelsonderwijs, Technisch onderwijs, j Ambachts- en Huishoudonderwijs. De Voorzitter maakte er aanmerking op, dat de heer Albarda een uur lang sprak en een tweede interpellatie hield. Hij achtte dit niet een goed systeem en hij zag er een ontaarding van het interpellatiesysteeem in. Het wordt gewoonte dat andere sprekers uit voerige redevoeringen klaar maken en die ook afsteken. Van de week was het de heer Ijzer man, die 27 vellen vol geschreven had, nu de heer Albarda, die bijna zoolang sprak als de interpellan't. Op die wijze interpelleeren er vele leden inplaats van één en dat is niet gewenscht. De voorzitter is voornemens bij volgende inter pellaties den spreektijd te rantsoeneeren. Verdediging heeft de minister gekregen van de heeren Van Wijnbergen, Snoeck Henkemans en Rutgers, die hem vooral hulde brachten voor zijn positieve houding. Zij legden zich noode bij de bezuiniging neer. De heer Rutgers zag wel een achteruitgang in de regeling, maar moest die aanvaarden. De motie komt heden in stemming. Het tekort onzer Spoorwegen. Blijkens de winst- en verliesrekeningen Staatsspoor en der H. IJ. S. M. over 1922 be dragen de bijbetalingen door den Staat der Ne derlanden, ingevolge de overeenkomst van 1920, respectievelijk f 13.559.085 en f 16.942.936, zoo- dat de Staat in totaal 30*/2 millioen gulen op de beide spoorwegen moet bijpassen. De Rijksmiddelen. De Rijksmiddelen hebben over de afgeloopen maand f 40.7 millioen opgebracht tegen f 42.4 millioen in Mei 1922. Een belangrijke verminde ring dus. Naar Frankrijk of In de gemeente Nijkerk werd dezer dagen de volgende publicatie aangeplakt: Burgemeester en Wethouders van Nijkerk maken bekend, dat werklooze arbeiders, wien door het correspondentschap der Arbeidsbemid deling voor hen geschikte arbeid in Noord- Frankrijk of elders wordt aangeboden en die deze werkgelegenheid zonder geldige reden niet aangrijpen, in geen geval bij de gemeentelijke werkverschaffing geplaatst zullen worden. De arbeiders protesteeren sterk tegen dezen maatregel, die, zeggen zij, blijkbaar ten doel heeft zich van de werkloozen te ontdoen. Als ge geen eetlust hebt, ge u humeurig en terneergeslagen voelt, dient gij Foster’s Maag- pillen te gebruiken. Dit geneesmiddel werkt rechtstreeks op de lever, regelt de gal, helpt de spijsvertering en voorkomt verstopping. Het geheels gestel wordt versterkt door het gebruik van Foster’s Maagpillen. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65 in apotheken en drogistzaken. 9 een cassette van den boer had gestolen, inhou dende f 500. Het O. M. achtte hetgeen zij gedaan had zeer ernstig en eischte 6 jaar gevangenisstraf tegen haar. Vóór de rechtbank uitspraak deed kwam het meisje op haar bekentenis ten aanzien van den diefstal terug. Het verhaal dat ze toen deed was heel anders, dan de rechters eerst van haar gehoord hadden. De brandstichting, zei ze, had ze gepleegd op aandringen van een man, zekere A., met wien zij een ongeoorloofde betrekking onderhield. Deze A. was op een avond, dat de familie S. niet thuis was, bij haar gekomen en had. toen ze zich even uit de kamer verwijderde, uit hei schrijfbureau een cassette met f500 genomen, ’s Avonds bij ’t heengaan vertelde hij het haar en vroeg haar den boel toch in brand te steken, daar anders de diefstal zeker ontdekt zou wor den. Het meisje beloofde het hem, ging naar de schuur en stak daar een partijtje ongedorscht koren in brand, met ’t fatale gevolg. Dat zij de eerste maal gelogen had kwam, zei ze, omdat, ze A. en diens vrouw en kinderen wilde sparen. Het O. M. kwam naar aanleiding van deze ver klaring op zijn eisch terug en vroeg thans 2 jaar gevangenisstraf. A. ontkent alles. Deson danks eischte het O. M. ook tegen hem twee jaar gevangenisstraf. Het hinderlijk gedaver der vrachtauto’s. Een aantal Hagenaars heeft den Raad dier gemeente verzocht de bepalingen inzake het verkeer met vrachtauto's te verscherpen, daar dit aan de huizen en inboedels door het voort durend gedaver groote schade toebrengt. Een aanklacht. De heer A. van Emden heeft uit Grosz Otters- leben bij Maagdenburg bericht, dat hij bij de justitie te 's Gravenhage een klacht heeft inge diend tegen vier Rotterdammers en een Haag- schen inspecteur van politie, die zich aan mein eed zouden hebben schuldig gemaakt. De heer v. E., directeur van Van Emden’s Patent, een zaak van chirurgische apparaten, is in een civiel proces gewikkeld geweest met vier Nederlandsche kooplieden, met wie hij geas socieerd geweest is. Die heeren zouden hem on der valsche voorwendsels het patent afhandig gemaakt hebben en geldelijke voordeelen heb ben genoten, die hun niet toekwamen. De zaak kwam in onderzoek bij den inspec teur van politie M. Spetter, van de centrale re cherche in Den Haag. Deze kon zich, omdat de meeste bescheiden in Dusseldorp berustten, geen zuiver oordeel vormen in deze zaak. Op verzoek van de rechtbank te Dusseldorp legde inspecteur Spetter voor den kantonrechter in Den Haag een verklaring af, waarin hij bevinding deed van zijn onderzoek. Ford heeft technici noodig. Agenten van den bekenden automobielfabri- kant Henri Ford worden beschuldigd van po gingen om technisch personeel van in de New- Yorksche haven liggende schepen over te halen betrekkingen te aanvaarden bij de Ford-onder- neuiing te Detroit. Het schijnt dat de heer Ford tracht zijn personeel te completeeren met goed onderlegd machinekamer-personeel ten koste van de Transatlantische stoomvaartmaatschap pijen. De Holland-Amerika-Lijn heeft in verband hiermede reeds een aanklacht bij de autoriteiten van Ellis-Island ingediend. Me^r dan vijfen tachtig man van verschillende stoomschepen, zijn sinds verleden week gedrost. Zoo zijn bv. van 't ss. „Rotterdam” van de tachtig leden van 't machinekamer-personeel negen-en-twintig ge deserteerd. De „Kungssholm” van de Zweden- Amerika-Lijn verloor een-en-dertig man. Deze toestand heeft de scheepvaartautoriteiten zeer verontrust en de Holland-Amerika-Lijn aan leiding gegeven tot het instellen van een nauw keurig onderzoek. Ford biedt een minimumloon van 30 dollar met vrij vervoer naar Detroit. In sommige gevallen wordt zelfs aangeboden om ook het gezin van de deserteurs in Europa voor rekening van Ford te laten overkomen. Veel kwalen. Te Eastbourne (Engeland) heeft de dokter van het gerecht het lijk geschouwd van een 76-jarig man, die daar voor herstel van gezond heid vertoefde en plotseling overleden was. De dokter verklaarde dat het een wonder was dat deze man zoo lang geleefd had, omdat bij de sectie gebleken was, dat hij aan een dozijn ziek ten geleden had, als aandoening van de hart kleppen, verschrompeling van de lever, chro nische verstopping, uitgebreide nierziekte, ge wrichtsontsteking, buikvliesontsj^king, verka- zing van klieren, bronchitis vermoedelijk van tuberculeuzen aard, overblijfselen van een gene zen pleuris, rheumatische koorts, hersenvlies ontsteking. Toch, zoo zeide de dokter, was de dood niet het gevolg van een van deze ziekten, maar van het doorbreken van een ingewands- zweer. Toen hij den o ikter ontbood, was het voor de behandeling van een eczeem. Na hier van genezen te zijn, behandelde de man zichzelf met kwakzalversmiddelen. Zoo gaat ’t goed! Wanneer alle stadgenooten en oud-Sneekers het plan op zóó krachtige wijze Het ligt in de bedoeling van het ressort Fries- een langere interimaire waarneming verbiedt. plaatst. der een opperrabbijn te benoemen. De weg Moge het de eerstvolgende dagen druk loopen daarvoor is open gehouden daar de combinatie bij de verkoopers en mogen er heel wat post- met een opzeggingstermijn van zes maanden I en „Doel” hebben Zondag jl. beide een neder laag geleden. „Doel” speelde tegen „D. O. S.” van Lemmer. De Sneekers keerden met een 51 nederlaag huiswaarts. Concordia I was op bezoek bij Friso I en verloor met 100 doelpunten. De wedstrijd tusschen Friso II en Concordia II werd niet ge speeld. De Aumale-poort te Berlikum. De Aumale-poort te Berlikum, met zijn antie ken gevel, gaat, naar de F. C. meldt, niet ver- Briefkaarten. Schipper H. Roosjen, Heeren- dwijnen. Het gemeentebestuur van Menalduma- veen; schipper Willem Talen, Koudum. Voetbal. Serie-wedstrijden „Sparta” De serie-wedstrijden tusschen 2e klas F. V. B.-clubs uitgeschreven door de Sneeker Voetbal club „Sparta” zijn Zondag jl. alhier op terrein aan de Kerkhofslaan gespeeld. De uitslag is als volgt: le ronde: Sneek IIIF. C. A. 11 (Bolsward) De Sneekers waren veel sterker doch konden mede tengevolge de harde wind dit niet in doel punten uitdrukken. Slechts één minuut voor het einde wist Efdé voor Sneek te scoren waarmee het einde kwam. 10 voor Sneek. SpartaS. V. C. Reed^ spoedig gelukt het S. V. C. een doel punt machtig te worden, ’t Is evenwel ook het eenige punt dat deze club weet te veroveren. Even voor het einde maakt Sparta uit een straf schop gelijk. Met een gelijk spel 11 komt dus het einde. Het lot beslist ten gunste van Sparta. L. S. C. IIIBlack-Boys Deze beide Sneeker clubs geven elkaar niets toe. Door slecht schieten blijven doelpunten uit. Met blanke score breekt het einde aan. Het lot moet ook hier beslissen. De Black-Boys worden winnaars. 2 1 3 4 6 6 2 2 Korfbal. Sneeker Korfbalclubs Concordia Verliezers-ronde. Om de 3e en 4e prijs streden Sparta en S. V. G. II. Tegen S. V. G. waren deze jongere spelers niet opgewassen en ze verloren met 20 doelpunten. Winnaars-ronde. Om le en 2e prijs werd de eindstrijd gespeeld tusschen Sneek III en Black-Boys. Voor rust weten de Black-Boijs uit een strafschop de lei ding te nemen. Ze moeten deze pas weer af staan als Sneek III van het windvoordeel pro fiteert. Daarna nemen de wit-hemden het spel in handen en Hartkamp moet nog twee maal visschen zoodat de Sneekers winnen met eind stand 31. De volledige uitslag is dus: le prijs: lauwertak Sneek lil, 2e prijs: verg, zilv. med. Black-Boys II, 3e prijs: zilv. med. S. V. G. II, 4e prijs: br. med. Sparta. S. V. G. I—F. C. A. I 1—0 Voor de competitie speelde 's middags op het terrein aan de Kerkhofslaan de Sneeker club S. V. G. 1 tegen F. C. A. I van Bolsward. De Bolswarders telden drie invallers, ’t Was een zeer saaie vertooning. Na de rust was S. V. G. het sterkst. Slechts één doelpunt werd gemaakt uit een penalty. De stand in de eerste klas C.-afdeeling is thans: Stand le kla» F.V.B. Afd. C: Goals Gesp. Gew. Gel. Verl. Pnt. Vo or-Tegen 13 13 12 12 13 13 14 10 gld. bij verUea *3 van een vinger gesteld dan 30. In een motie vroeg de heer Marchant nadere overweging van de genomen beslissing, hetgeen mina K., de daderes was geweest. Het meisje een zachte vorm is van afkeuring, welke afkeu- werd voor de rechtbank geleid en bekende. Met- ring door den heer Albarda werd gedeeld. Hij een vertelde ze, dat ze tijdens den brand nog deel heeft plannen den voorgevel te restaureeren, zoodat Berlikum toch nog iets overhoudt van zijn vroegere grootheid. Gymnastiek. Het bestuur van het Gewest Friesland van het K. N. G. V. heeft in zijne vergadering van gisteren besloten een andere regeling toe te pas sen bij de verdeeling van het subsidie uit de: Gewestelijke kas aan de Turnkringen. Tot nog toe geschiedde deze verdeeling in verhouding tot het getal werkende leden in den Kring, dus hoe meer leden, hoe meer subsidie. Thans is daarmee gebroken; het subsidie aan grootere kringen is verlaagd, dat aan kleinere verhoogd, opdat deze nog meer propaganda zul len kunnen voeren. Elk jaar zal het subsidie opnieuw worden ver deeld en daarbij dan rekening gehouden worden met de resultaten der meerdere propaganda door het verhoogde subsidie. Medegedeeld werd dat weer een paar platte- lands-clubs zich voor het lidmaatschap van het Gewest hebben aangemeld. Paarden. Gisteren (Maandag) zijn uit Friesland vele paarden naar Duitschland uitgevoerd; alleen vanaf het tramstation Gorredijk 18 stuks. ?ij kunnen nu zonder overladen naar Oldenzaal ver voerd worden; te Assen worden de tramwagens aan de trein gehaakt. Nog steeds koopen Duit- schers paarden in onze provincie op. Veldvruchten op de Friesche klei. Wie thans den bouwhoek bezoekt, zal vreemd opzien over den stand der veldvruchten aldaar tengevolge de aanhoudende koude, regen en wind. Erwten en boonen zijn glad verregend en verwaaid. Vlas, nog heel klein, dat moest bloeien, begint al geel te worden, Zoodat de oogst grootendeels al mislukt is. Met de aardappelen staat het ook slecht. Zelfs op de hooge klei zijn aardappelen in den steeds natten grond verrot. Gelukkig moet er nog een grooten voorraad oude eetaardappelen zijn. Dus dadelijk geen gebrek aan „piepers”. TWEEDE KAMER. Leerarensalarissen. Den 23sten April jl. stelde mr. Marchant den Minister van onderwijs eenige vragen over de wijziging der salarisregeling van leeraren bij het middelbaar en gymnasiaal onderwijs. Hij vroeg, wat de motieven waren welke er toe geleid hadden, de onderlinge salarisverhoudingen van het Bezoldigingsbesluit te verbreken door een verlaging alleen van de salarissen van deze lee raren. Voorts vroeg hij of de regeering niet van oordeel was, dat het onderwijs door deze leera ren te geven zal lijden, wanneer zij 30 a 35 lesuren moeten geven per week. Minister De Visser heeft toen geantwoord, dat de salarisverhoudingen niet werden verbroken, dat het doel alleen was tot verlenging van den arbeidsduur te komen. Het was voorts niet de bedoeling meer dan 30 lessen op te dragen, be halve aan de leeraren in gymnastiek. Het was zelfs verboden boven de 30 te gaan. De heer Marchant, niet tevreden, herhaalde Vrijdag deze vragen in. de Kamer, nu het betref fende Koninklijk Besluit is verschenen. Verlen ging van werktijd zonder salarisverhooging is voor den heer Marchant gelijk aan salarisverla ging en is z. i. altijd een achteruitgang van het onderwijs. Tal van directeuren en leera ren hebben dit laatste getuigd. De uitbreiding van het aantal lesuren zou fnuikend zijn voor de leeraren en het onderwijs; het'aantal zenuwpatiënten zou toenemen, enz. enz. Bij alle discussies over salarissen wordt steeds jammerlijk overdreven, aldus constateerde de minister. Op alle departementen moet 17 pet. worden bezuinigd. Volgens den heer Marchant was het bij onderwijs al 23 pet. geworden; de minister betoogde dat het nog maar 13 pet., dus 4 pet. te laag was. De salarissen blijven onaangeroerd, maar alleen moet voor hetzelfde salaris langer worden gewerkt. Zij, die thans een volledige betrekking hebben, zullen geen enkele salarisverlaging heb ben te duchten. Op het oogenblik geeft 50 pet. van de leeraren meer les dan 24 uur, 44 pet. meer dan 26 uur; 23 pet. meer dan 28 en 18wo^ krifg^ M99f pensïóem Heeft hij 5 kinderen, en sterft hij, dan krijgt zijn weduwe voor zich en de kinderen f2400, of ruim f 400 meer dan het gezin zou genieten als de vader in leven blijft. Wordt het geen tijd, dat men dergelijke absurditeiten eens wat ernstiger I onder het oog gaat zien? vraagt de Standaard, geprotesteerd. De minister wees er op, dat in Amsterdam onder leiding van Vliegen en Wibaut het aantal leerlingen in de lagere klassen der? «v H. B. S.’en op 30 is gesteld. Voor de hoogere den heer Dj. Siccama te Zuurdijk (Groningen) klassen heeft de Minister het cijfer ook lager tot den grond toe af. Vijf koeien en enkele var kens kwamen in de vlammen om. Later bleek, dat de 23-jarige dienstbode, Har- Een bokspartij in de rechtzaal. De 52-jarige L. v. W., zonder beroep, te Rot terdam, was er van beklaagd dat hij uit een bakkerswagen een brood had gestolen. Er was een meneer, die het gezien had, en die Donder dag voor de rechtbank daarvan getuigenis kwam afleggen. Bekl. was daar zeer verontwaardigd over en beweerde, dat get. het brood zelf gestolen had en gevraagd had of hij (bekl.) het even wilde vasthouden, juist toen er een politieagent voor bij kwam. Getuige stond stom verbaasd over zulk een brutaliteit, doch hij zou zich nog meer moeten verbazen. Bekl. sprong nl. uit zijn bankje, rende op getuige toe en plaatste snel een linksche „di recte” op diens kaak, gevolgd door een recht- schen „hoek” op zijn maag. Hier meende de scheidsrechter (in dit geval een rijksveldwach- ter) te moeten ingrijpen, daar de laatste stoot blijkbaar te laag was geweest. Bekl. werd naar zijn eigen hoek (het beklaagdenbankje) terug geleid, waarop de jury (de rechtbank) zich in de raadkamer terugtrok. Nadat de zitting heropend was, deelde de president mede, dat het gevecht niet werd voort gezet. Bekl. werd gedisqualificeerd en op een anderen dag zal men er nog eens over praten, er werd nl. rechtsingang tegen hem verleend wegens mishandeling, zegt de Tel. De officier van justitie, mr. Wijnveldt, her innerde er daarna aan, dat deze adspirant-bokser reeds 10 maal veroordeeld is. Spr. meende, dat' hem ditmaal voor het stelen van het brood een jaar gevangenisstraf toekomt. De mishandelde getuige is al vast van plan boksles te gaan nemen. over andere leeraren zullen worden verdeeld. Dertig uren les aan klassen van dertig leerlingen achtte hij een afschuwelijk vooruitzicht. Volgens deze afgevaardigde waren deze beslissingen aan wissels of giróbiljetten (no. 16183) inkomen bij kan worden beëindigd. De heer S. J. S. Hirsch, het departement van financiën genomen en had den secretaris van V. V. den heer E. Priester, opperrabbijn van Overijssel te Zwolle, die sedert de minister zich daarbij neergelegd. Schaapmarktplein. j den dood van wijlen opperrabbijn Rudelsheitn De minister heeft nog meegedeeld, dat de- Postkantoor Sneek. het interimaat waarneemt, is voor den duur van zelfde beslissing spoedig zal worden getroffen Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, deze combinatie dus ook opperrabbijn van voor alle leeraren van andere onderwijsinstitu- van welke de afzenders onbekend zijn, terug- Friesland.. i ten: Handelsonderwijs, Technisch onderwijs, ontvangen in de le helft der maand Juni 1923. Binnenland. Brieven. A. de Vries, Schrans bij Leeuwarden. gld. iageval vs« ove?- gld. felj werii»» «au gM. bij voriiwi CA gld. ssij van ISJdan hlcnen 80 d. Iv V één feand, voet el e®g ’f»» «on dalais, vv eau ’rij»vinger.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1