VROOM OREESMANN Voor oen Kleintje Koffie wordt U aanbevolen Preanger DE TUNNEL Westerhof' Brandenburgh, Boscbtna Co DE VRIES, I 200 RECLAMEKOLOM. NIEUWSTIJDINGEN. BALLOS» annex SHEERER COURAÜT M WYMBRITSERADEEL FHIESCH GROHINGSCHE HYPOTHEEKBAHK Gyoniïsgien, Haddlngestraat. ülliciiei Orgaan dn Sinimti SmL Versehjjnt A-g-P’s 1JS-PCDDÏNG I VERRAST UW KINDEREN f 2. Jaargaag Zaterdag 88 Juli 1983. ■o, 86 SIST ~F1 THK- BOEKHANDEL G. v. d. PIJPEKAMP, v/h Fa. R. FEENSTRA JOHz. KLEINZAND 2 SNEEK, TEL. 195. WIJ GEVEN HUN Opticien -MEPPEL Infero. Telefoon 215, KANTOORBENOODIGDHEDEN STUDIE- en LEESBOEKEN VULPENNEN - VULPOTLOODEN I '■S. ET 00 c. e. 50 IKHHMI ■sgxm L. Ct. zijn te verwachten bij de uitvoering van de Geplaatst Maatschappelijk o ALLES IN RUIME KEUZE VOORRADIG III. een I De roodvonkbacil ontdekt. „Messagero” meldt, dat twee Italiaan- geleerden, prof. Giovanni di Cristina te Het Hbl. verneemt, dat het bestuur van de R.-K. kiesvereeniging in den rijkskieskring ’s Gravenhage dezer dagen een vergadering zal beleggen, waarin het een vóór- en een tegen- Het jubileum van de Koningin. Uit Kaapstad wordt gemeld: Het geschenk, dat Zuid-Afrika de Koningin De sche gld. bij verliea van «en wij avinger. 24) Het bovenste tweederde deel van het reuzenplak kaat was zonnige lucht. En heel boven, bijna op den rand, vloog een aeroplane, niet grooter dan een meeuw. Men zag, dat de bestuurder met zijn hand iets naar beneden wierp, dat er eerst uitzag als zand, maar dan snel grooter werd en omlaag dwarrelend zich ontplooide tot biljetten, waarvan eenige boven de stad zoo groot waren, dat men duidelijk kon lezen wat er op stond: „Koopt bouwterrein!” Dit ontwerp was afkomstig van Hobby, die maar tegen zijn bol behoefde te tikken, om er de meest grootsche gedachten uit te laten komen. Denzelfden dag verscheen het plakkaat in passend formaat als bijlage van alle groote couranten. Iedere vierkante meter van New-York werd er om zoo te zeggen mee bedekt. In alle kantoren, restaurants, bars, salons, treinen, ferry-booten, overal zag men de wonder-stad, die Allan uit de duinen wilde stam pen. Men glimlachte er om, was verbaasd of vol be wondering, en ’s avonds kende iedereen Mac Allan’s city precies: heel New-York meende al eens in Mac Allan-City te zijn geweest. Deze man verstond inderdaad de kunst om van zich te laten spreken. „Bluff! Bluff! Fake! The greatest bluff of the world!” Maar onder tien die „bluff” riepen, was er tobh altijd één, die de handen wrong, die anderen bij de schouders pakte en schreeuwde tot hij paars zag: „Bluff? Nonsense, man! Gebruik je verstand toch! RESERVES Hypotheken Pandbrieven Kapitaal f 3.259 000. - 1 888.020.73 rnim -43 590.000. ruim -43.000.00J. Per pakje i/2 pend 55 cent». Loa per ons 22 cents. BIJ INKOOP VAN TENMINSTE EEN MOOIE TEN GESCHENKE. DOOR BERNARD KELLERMANN. (Plaatsing met toestemming der uitgevers Gebrs. Cohen, Amsterdam.) Vertaling door F. Goossens, w. i. E SHEEKER COURANT renpaarden met een kennis van zaken, welke de verbazing van getuige wekte. Zij vertelden haar, dat zij wedden met het doel het gewonnen geld naar de spaarbank te brengen. Een der knapen had op die wijze een bedrag van 40 shilling naar de spaarbank gebracht. Getuige verklaarde onlangs .haar leerlingen te hebben gevraagd een beschrijving te geven van een 5% Pandbrieven (met 4% uitlotiag per jaar) 99°/0. 5% Pandbrieven (met 2% nitloting per jaar) 9Bil2°/0. gld. bij levens lange ‘nvalldltelt. Punt Ill. Onderzoek van de geloofsbrieven van het nieuwbenoemde lid van den raad, den heer VU. Hoekstra. Punt IV. Benoeming van twee leden der commissie voor de gemeentebedrijven. Punt V. Aanbeveling van Burgemeester en Wethouders voor de benoeming van een lid van de commissie voor lichamelijke opvoeding (Bijl. 80.) Punt VI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van het programma voor het gymnasium, leer jaar 1923 1924. (Bijl. 79.) Punt VU. Rapport van de commissie voor rekeningen en begrootingen inzake onderzoek van de rekening van het legaat van wijlen de weduwe IV. J. Jorritsma over 1922. (Bijl. 81.) Punt VIII. Mededeeling van Burgemeester en Wethou ders naar aanleiding van het voorstel van den heer F. Boeijenga tot invoering van een tapverbod gedurende de dagen, waarop in deze gemeente de herdenking van de 25- jarige règeering van H. M. de Koningin zal worden ge vierd. (Bijl. 82.) Punt IX. Advies van Burgemeester en Wethouders op het adres van T. Gosliga, houdende verzoek om uitbeta ling van een verhooging van zijn jaarwedde als onderwijzer aan de school voor U. L. O. (vroeger M. U. L. O.). (Bijl. 83.) Punt X. Advies van Burgemeester en Wethouders op het verzoek van het bestuur der vereeniging voor Christelijk Schoolonderwijs om gelden te ontvangen ten behoeve van het aanschaffen van eenig meubilair voor de Julianaschool. (Bijl. 84.) Korfbal. Voor de le klas Friesche Korfbalbond com petitie ontvangt Concordia 11 alhier Zondag op haar terrein aan de Leeuwarderstraatweg „Foar- üt” van Beetgum. Het 12-tal van „Doel” van hier moet spelen tegen „D. O. S.” van Lemmer. BOLSWARD, 24 Juli. Woensdag 11 Juli werd te Bolsward, ten overstaan van bestuurders- ■MnanuanBOBKUi BH uunffiffiownuKiuEBni Den volgenden dag brachten de couranten reeds de antwoorden van de beroemdste statistici, staat huishoudkundigen, bankiers en grootindustrieëlen. Mr. F. says: Zij stemden allen daarin overeen, dat alleen al voor het beheer van de reusachtige tun nel en voor het technisch bedrijf duizenden en duizen den menschen noodig zouden zijn, die op zich zelf al respectabele steden zouden vullen. Het passa- giersverkeer tusschen Amerika en Europa zou vol gens de een voor drievierde, volgens anderen voor negentiende deel door de tunnel worden opgeslokt. Nu waren dagelijks vijftienduizend menschen tus schen de twee werelddeelen onderweg, bij de opening der tunnel zou het verkeer verzes-, ja na een tijdje zelfs vertienvoudigen, de getallen konden een niet te schatten hoogte bereiken. Enorme men- schenmassa’s zouden dagelijks in de tunnelsteden ar- riveeren. Het was zelfs mogelijk, dat deze tunnel steden in twintig, vijftig of honderd jaar afmetingen zouden aannemen, waarvan wij menschen van heden met onze bekrompen begrippen ons onmogelijk een voorstelling zouden kunnen maken. Allan speelde nu troef na troef uit. DINSDAGS bh VRIJDAGSAVONDS UitgSTOrs Sarssa Tdefocs Na-. 150 i Vlootwet. roepsdansleeraren zelf ontworpen dansen wer- den bekroond met den Isten prijs (verguld zil- i veren medaille) de London Hesitation, van den stander zal laten spreken over de Vlootwet. Het bestuur zal daarna een motie opstellen. is a.s. Dinsdag 31 Juli in ’t Hotel SCHRAM te Snkek te spreken en te ont bieden voor de levering van BRILLEN van 9 tot 3 uur. Abonnementper Jaar f 2,50 fr. p. poet f 3.60. Buitenland f 8.alles bij voowtbetaling. Loan Noa. 5 ot. Advertenti&n10 ot. p. regel. Inge» sondes Modedeelingen dubbel tarief, bij Abonnement belangrijks korting Kleine Adv. kunnen ingesonden wor. den ep den dag dar uitgifte, tot 10 uur. Volgens voorwaarden overeengekomen met de Haitandssitis AigemeeMO Verse» JBÜÜ fcerlKiee-SMBiik Se rijn onso Abonné s vewtekerd tegen ongelukken voos AVUV Den volgenden dag maakte hij de grondprijzen be kend! Neen, Allan was niet zóó bruta’al, dezelfde onge loofelijk hooge sommen te verlangen, die men in Manhattan dorst te vragen, waar men den vierkanten Meter met biljetten van duizend dollar moest beleg gen, neen dat niet, maar toch waren zijn prijzen on gehoord en deden iedereen verstomd staan. De makelaars in terreinen kromden zich alsof zij vergift hadden ingenomen, maakten bewegingen als hadden zij hun vingers en hun mond gebrand. O, hehe! Zij sloegen deuken in hun hoeden! Mac! Waar was die schurk, die hun verwachtingen om in een paar jaar een vermogen te verdienen, in rook had doen verdwij nen! Op welken grond had hij het recht, al het geld in zijn eigen zak te steken? Dat was maar al te duidelijk: deze zaak-Allan was de grootste en brutaalste grondspeculatie die er ooit bestaan had! Allan, die schelm, had zandhoopen bij hectaren tegelijk opgekocht, om ze nu bij vierkante meters weer te verknopen! In de goedkoopste zone van zijn verwenschte ,,schwindel”-steden die nog niet eens bestonden! verhonderdvoudigde, in de duurste zone verduizendvoudigde hij zijn geld! Er werd absoluut niet gespeculeerd! Maar de ver schillende speculanten hielden elkaar vol argwaan in het oog, zij vreesden geheime aanvallen en trusts. Als een gesloten phalanx stonden zij vijandig tegenover Allan’s brutale eischen. En dan had Allan daarbij nog de koelbloedigheid om bekend te maken, dat dit „gun stige” aanbod slechts drie maanden geldig zou zijn. Hoe durfde hij! Dat zou nog eens moeten blijken of er liefhebbers waren voor zijn modderpoelen - hoho! dwazen, die water voor whisky betaalden Maar ze bleken er te zijn! Juist die scheepvaartmaatschappijen, die het felst tegen Allan te keer waren gegaan, kochten het eerst terreinen voor kaden, dokken, enz. Lloyd’s bank had een reusachtig stuk noodig, het warenhuis van Wan- namaker volgde. Nu moest men! Men moest! lederen dag publiceer den de couranten nieuwe aankoopen overdreven Lloyd zelf had alles in ’t werk gesteld om S. Woolf aan het hoofd van het Syndicaat te krijgen en daar mede was de naam van S. Woolf voor altijd aan de tunnel verbonden. Zijn portret verscheen jn de avondbladen: van haar jubileum, bestaat uit een kostbare i van de schoonste bookmaker. Op verzoek van den voorzitter der commissie verklaarde getuige zich bereid, de politie den winkel aan te wijzen, waar weddenschappen van haar scholieren worden aangenomen. De Engelsche parlementaire commissie, die een onderzoek had in te stellen naar een betere regeling van weddenschappen, in verband met het belasten daarvan, heeft haar conclusies bij h^t ministerie van binnenlandsche zaken inge zonden. Haar voorstel komt hierop neer, dat wedbureaux op ongeveer analoge wijze als dranklokalen een vergunning van overheidswege moeten krijgen, welke vergunning aan verschil lende voorwaarden verbonden is, waarbij ook straffen van verschillenden aard op overtreding worden gesteld. Wedden door personen onder de 18 jaar en wedden op Zondag zal verboden zijn, evenals het afsluiten van weddenschappen in het lokaal, waar de wedstrijden zelf plaats hebben. H gld. bij verliee •V e»u vinger heer en mevrouw Constandse te ’s Gravenhage, benevens de kinderdans Gavotana, van den heer Herm. Leviet Azn. te Leeuwarden, welke dansen het komend seizoen door alle leden van het Genootschap zullen worden' onderwezen. Het jubileum-lied. Uit de voor 10 Juli ingezonden 718 composi ties voor de prijsvraag van den Ned. Volks- zangbond heeft de jury, bestaande uit de heéren H. Cuijpers, H. Rutters en B. Zweers gekozen de inzending onder no. 271. Bij opening der verzegelde enveloppe bleek deze inzending te zijn van Dina Appeldoorn te ’s Gravenhage, zoodat deze in het bezit komt van den Uebel- en Lechleitervleugel, geschon ken door den heer I. v. Praag te Amsterdam. Een kapitein voortvluchtig. Te Ede wordt vermist de kapitein der mili taire administratie K., wonende te Nijmegen, die jl. Maandag niet van zijn 10-daagsch verlof op zijn standplaats is teruggekeerd. Er wordt gesproken van een kastekort van f44.000. Te Nijmegen heeft hij geen adres achtergelaten. Vermoed wordt, dat hij voortvluchtig is en reeds in het buitenland vertoeft. Tel. De Vlootwet. Bij informatie ter bevoegder plaatse is aan de Msb. gebleken, dat het bericht van de Tel., als zouden er tusschen den gouverneur-generaal, mr. Fock, en den Minister van Koloniën inzake de Vlootplannen ernstige moeilijkheden zijn ge rezen, slechts op fantasie berust. Het aftreden van den Indischen vlootvoogd collatoren van het Hettema-Heerema-Leen, het luitenaht-admiraal W. J. G. Umbgrove kan niet Een familiedrama. Dinsdagavond heeft zich in de Oranjeboom- staat te Rotterdam een familiedrama afgespeeld. De 34-jarige H. L. had reeds lang twist met zijn vrouw, de 30-jarige J. D., die hij van on trouw verdacht. „Rijg me maar aan het mes”, zoo riep de vrouw op een oogenblik, dat de twist haar hoogtepunt had bereikt. De man greep daarop het mes en stak haar daarmee in de linkerborst. De vrouw trok het mes uit de wonde en stak op haar beurt den man in de borst. Op het hulpgeroep van de buren kwam de politie. Zij braken de deur open en vonden de man, die geregeld bij de school op den hoek sommen voor niets dan zand en steenen in een bluff-stad! maar men moest, als men niet te laat wilde komen. Er gebeuren meer dingen in de wereld, waarvan men den afloop niet vooruit kan bereke nen. Men kon niet meer terug. Allan hield geen pauze, hij had het publiek vol doende qpgewarmd en wilde nu hiervan profiteeren. Den vieiden Januari noodigde hij in een reuzen advertentie in alle couranten de heele wereld uit tot inschrijving voor de eerste drie milliard dollar, van welk bedrag twee derde in Amerika en een derde in Europa zou worden geplaatst. Een milliard moest door aandeelen, de rest door kleinere coupures wor den opgebracht. De uitnoodiging om in te schrijven bevatte alle gegevens betreffende de kosten van den bouw de opening van de tunnel, rentabiliteit, rentebetaling en amortisatie. Bij een vervoer van dertig duizend pas sagiers dagelijks, zou de tunnel al rendeeren Men kon echter ongetwijfeld op veertigduizend en meer menschen per dag rekenen. Daarbij kwamen dan nog de enorme inkomsten aan vracht, post, pneumatische expres-post en telegrammen Het waren getallen, zooals de wereld ze nog niet gezien had! Getallen die iemand deden duizelen angstig maakten en in de war brachten! De oproep in de couranten was onderteekend door de stichters en groot-aandeelhouders van het syndi caat, de schitterendste namen uit alle Staten en de voornaamste bankinstellingen. Als chef van het finan- cieele ressort ontpopte zich tot groote verbazing van New-York een man, die algemeen bekend was als- „Lloyd’s right-handman”: S. Woolf, tot nu toe di recteur van „Lloyd’s Bank”. gld. bij verlies EA vast asn dnim. JU VERGADERING van den RAAD der Gemeente SNEEK op Maandag 30 Juli 1923, des avonds 7J4 uur, in de groote zaal van het Gerechtsgebouw aan de Marktstraat. Punten van behandeling: Punt 1. Notulen der vergadering van 25 Juni 1923. Punt 11. Ingekomen stukken. a. Verslag van het Old Burger Weeshuis over 1922. (184.273.004.) b. Mededeeling van het overlijden van het raadslid M. A. Kuyt. (207.4.) Verslag van den Raad van Arbeid te Sneek over 1922. (60.) d. Verslag met balans en verlies- en winstrekening der N. V. Centrale Ammoniakfabriek over 1922. (177.56- 2.004(4).) Verslag van den Provincialen Keuringsdienst over 1922. (177.3-3(1).) f. Verslag der N. V. Spoorwegmaatschappij „Zuidwest hoek” over 1922. (181.25(2).) g. Verzoek van het bestuur der afd. Sneek van den R. K. bond van overheidspersoneel „St. Paulus” en dat van de afd. Sneek van den Ned. Chr. bond van personeel in publieken dienst om te bevorderen, dat de toepassing van het werkliedenreglement geschiedt naar den inhoud en geest van dat reglement en niet wordt overgelaten aan den gemeente-architect onder sanctie van Burgemeester en Wethouders. (208.7.077.6(1).) h. Mededeeling van Gedeputeerde Sftiten, dat zij het door hen ontvangen bericht tot toelating der 15 nieuw benoemde raadsleden voor kennisgeving hebben aangeno men. (207.4.) vergelijkend examen gehouden ter begeving beschouwd worden als een bewijs van wrijving van een studiebeurs uit dat Leen. Van de 60 candidaten, die zich hadden aangemeld, namen toen 57 aan het examen deel. Na schifting is het heden met 10 candidaten voortgezet en is met een beurs begiftigd: Anna Elizabeth Kabel van Deersum, studente aan de Hooge- school te Groningen. De begiftigde is vrij in de keuze van een vak van studie. Dansen. In den gehouden wedstrijd van door de leden van het Nederlandsch Genootschap van Be- Mac speelt het klaar 1 Wij spreken elkaar nader! Mac is een kerel, die alles doet, wat hij zegt!” Zouden deze reuzensteden in de toekomst waar schijnlijk en mogelijk zijn? Dat was de vraag, die iedereen bezighield. mmqm—«a—miwTirtwi Hg araiaMMHHiMa—M gld.Ingenl«augld. bij ’wllw tras li]d«n bhuiMi. 88 d. iv v Mn hand, «oet ol oog v Punt XI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der verordening op de heffing en die op de in vordering van een plaatselijke inkomstenbelasting (Bijl. 85.) Punt XII. Advies van Burgemeester en Wethouders op het adres van H. C. Jageling, houdende verzoek hem een gratificatie te verleenen als gewezen stoker van de Cen trale verwarming in de openbare school no. 1. (Bijl. 86.) Punt XIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het doen van betalingen uit den post voor onvoorziene uitgaven der begrooting voor 1923. (Bijl. 87.) Punt XIV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van art. 147 van de Algemeene Politiever ordening der gemeente Sneek. (Bijl. 88.) Punt XV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot continuatie van het openbaar vervolgonderwijs. (Bijl. 89.) Punt XVI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de regeling der jaarwedde van den werk meester der gasfabriek en waterleiding. (Bijl. 90.) Punt XVII. Advies van Burgemeester en Wethouders op het adres van het Comité voor de Jubileumfeesten te Sneek om toekenning van een subsidie uit de gemeentekas ten bedrage van f 2000.-ten behoeve van de ter gelegen heid van het a.s. regeeringsjubileum van H. M. de Koningin te houden kinderfeest. (Bijl. 91.) Punt XVIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders in verband met wijziging van de tusschen de provincie en de gemeente bestaande overeenkomst betreffende de leve ring van electrischen stroom. (Bijl. 92.) vrouw in de keuken en den man op de veranda.der straat stond. Een kleuter van negen jaar gaf tusschen den gouverneur-generaal en den Mi- Beiden waren bewusteloos. De gemeentelijke een bijzonder duidelijke beschrijving van den dit tijdstip in verband met het verstrijken van ziekenhuis aan den Coolsingel over. De man is (J X ..n.. O inn— o ...A A1 X,,, Ovl X. H O V> mingen gewoonlijk geschieden, reeds lang te voren vaststond. Voorts werd nog verzekerd, dat er geen enkele grond bestaat voor de meening dat van den gouverneur-generaal geen medewerking zou der Nederlanden zal aanbieden ter gelegenheid van licit., juunLiuii, wou I verzameling fotografieën oorden in de Unie. Er zal nog een goede som beschikbaar zijn voor een bijdrage tot het nationaal huldeblijk. De wed-manie in Engeland. Een onderwijzeres van een openbare school in een der arme wijken van Londen legde een merkwaardige getuigenis af voor de parlemen- taire commissie, welke een onderzoek instelt naar de mogelijkheid een belasting op wedden schappen in te voeren. De onderwijzeres, wier naam verzwegen werd en gemakshalve door den voorzitter miss Blank werd genoemd, ver telde, toevallig te hebben ontdekt, dat sommi ge harer leerlingen op renpaarden wedden. Van de 42 knapen in haar klas, wier gemiddelde leeftijd 11 j/2 jaar is, bekenden er negentien ge regeld te wedden. Sommigen wedden alleen bij groote wedrennen. Vier of vijf maakten er ech ter een gewoonte van en een der jongens zeide, iederen dag op een renpaard te wedden. Zij wedden gemiddeld een stuiver per paard. Getuige ontdekte bij haar school een winkel, waar zulke kleine weddenschappen door een bookmaker van schooljongens werden aange nomen. De knapen behoorden tot arme families en getuige verklaarde dat sommige ouders hun or kinderen tot wedden aanspoorden. De jongens J Palermo en prof. Giuseppi Carolia te Rome, de bespraken den vorm en de bekwaamheden der roodvonkbacil ontdekt hebben. Eenige jaren geleden slaagde prof, di Cristina er in aan te toonen, dat uit bloed en merg van met roodvonk besmetten een vaccine te ver krijgen was, waarmede men kinderen voor deze ziekte immuun maakte. Deze waarnemingen werden voortgezet door prof. Carolia, wien het gelukte de roodvonkbacil af te zonderen. Hij wordt beschreven als een ovoïde micro-orga- nisme, paarsgewijze gerangschikt. in de keuken en den man op de veranda.1 der straat stond. Een kleuter van negen jaar gaf T.mroM Ai’ 1V u n, Xr. 1 I XOn Uil’ '7XU1 rl x 111 i xl1 i i lx x. Avxli ril xr ..nu .l.m nister, daar het vertrek van den vlootvoogd op geneeskundige dienst bracht beiden naar het dit tijdstip in verband met het verstrijken van ziekenhuis aan den Coolsingel over. De man is den termijn van 3 jaar, waarvoor deze benoe- 1 overleden.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1