R Voor een Kleintje Koffie wordt U aanbevolen Preanger DE TUNNEL WesterhoD Ï.S. ïmicHiiHTWiiira Zeerverfrisschend en verkwikkend n Brandenburgh, Boschma Co Brieven uit een Duitsche Universiteitsstad. RECLAMEKOLOM. NIEUWSTIJDINGEN. Hl R. 8. VAN SLOOTEN, HARLINGEN Olficiiil Orgaan dar tanti Snaak. Woensdag 15 Augustus 1913. Mo. 91 LOS EN IN ROLLEN. FZETJIZE-iI-iZElTOISr >r. R. i«. Veraehgnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS üïtjover» Svnx Tolefoo® No. 150 Per pakje 1/2 pond 52’/2 cent». Lob per ons 21 cents. >k n- R- iet de :e- 11 EN NIET KLEVEND JUBILEUMFEESTEN SNEEKER ELECTRO INDUSTRIE KOOPMANSGRACHT 5 SNEEK kwrlngV'Kank Oohiedam sljn ome Abonné'e versekerd tegen ongelukken voor I 1 deren. r Bij honderden ontvluchtten zij de „hel” en velen II. de zaal binnen, waar in het midden twee jonge menschen tegenover elkaar stonden, fijne dunne sabels in de hand. Borst, armen en hals waren beschermd door een leeren kolder, alleen het namen hun plaatsen in naast hen, de sabels wer den boven ’t hoofd geheven, de „unparteiische” (scheidsrechter) gaf het teeken en fel sloegen de wapens tegen elkaar. Vier maal. Dan spron gen de secondanten in en werden opmerkingen gemaakt. De volgende 4 slagen volgden. Enz. enz. Noch mochten ze roeren van 1 noch één enkel teeken geven bezweken na korten tijd, maar toch kwamen er tel kens weer nieuwen! Daar, broeders, waar de tunnel dondert, In de gloeiend heete hel, O, wat is die hel toch heet! Daar geeft Mac een dollar extra, Een dollar meer ’t uur, let wel! Voor je werk en voor je zweet digde voetbalwedstrijd plaats tusschen Sneek I en de Leeuwarder Corinthians, een zeer sterke echter ook duidelijk geworden. Hierover in een slotartikel. id DOOR BERNARD KELLERMANN. (Plaatsing met toestemming der uitgevers Oebrs. Cohen, Amsterdam.) Vertaling door F. Ooossens, w. i. ns n- sn IIÏUTÏ SHEERER COURANT annex SHEERER COURAMT en WYMBRITSERADEEL Het zekerste en eenvoudigste geneesmiddel tegen galzucht, slechte spijsvertering en ver stopping vindt gij in Foster’s Maagpillen. Zij zijn het zacht werkende laxeermiddel, waar aan iedereen nu en dan behoefte heeft. Zij staan de natuur bij, en het gebruik er van wordt geen gewoonte. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65 in apotheken en drogistzaken. Voetbal. Onder correcte leiding van scheidsrechter S. I Velleman had alhier Zondagavond de aangekon- en dalweiden verlokkend. Maar we bleven en wachtten de dingen af, die gingen gebeuren. Er kwam beweging. Een ieder drong de twee- dan reden de treinen weg twaalf en meer in ’t uur en nieuwe met menschen en met materialen namen onmiddellijk hun plaats in. Tegen het einde van het tweede jaar was het boren der beide tunnelgangen van Amerika uit al een vijf-en-negentig kilometer ver gevorderd en over dit heele reusachtige traject was het een koortsach tig jachtend werken en zwoegen. Want onophou delijk spoorde Allan zijn menschen tot de grootst mogelijke krachtsinspanning aan, iederen dag en ieder uur. Onverbiddellijk ontsloeg hij ingenieurs, die het van hen geëischte aantal kubieke meters niet kon den opleveren, onverbiddellijk stuurde hij arbeiders weg, die niet vlug genoeg meekonden. Waar de ijzeren wagentjes nog ratelden en de in wording zijnde tunnel gevuld is met stof en steen splinters en met een oorverdoovend lawaai, zijn groote ploegen arbeiders bij den lichtschijn der re flectoren bezig balken, stijlen en planken aan te sleepen, om de tunnel tegen neerstortende steenen te beveiligen. Een troep monteurs legt electrische kabels en tijdelijke pijpleidingen en buizen voor wa ter en aanvoer van lucht. Bij de treinen hollen tallooze menschen heen en weer om het materiaal af te laden en zóó over het heele traject te verdeelen, dat alles wat men noodig heeft balken, planken, spijkers, ijzeren liggers, schroeven, buizen, kabels, boren, dynamietpatronen, kettingen, rails en dwarsliggers, dadelijk voor de hand ligt. Om de driehonderd meter trekt een troep smerig uitziende mannen met boren op den tunnelwand los. Zij boren en hakken een nis zoo hoog als een mensch en zoodra een trein schel-fluitend nadert, vluchten zij tusschen de stijlen. Maar al spoedig is de nis zoo diep, dat zij zich niets meer van de treinen behoe ven aan te trekken. Na eenige dagen klinkt de wand hol, stort in en zij staan in de andere tunnelgang, waar evenals in de eerste, treinen voorbijvliegen. Daardoor gingen Zondag jl. eenige prachtkan sen om te scoren verloren. En de Sneeker jeugd zouden we willen verzoeken zich een beetje net ter te gedragen tegenover vreemdelingen. Want dergelijke uitdrukkingen als er Zondag jl. wer den geuit komen volstrekt niet te pas. Het be stuur van het terrein zal indien \ulks weer ge béurt zeer zeker niet achterwege blijven derge lijke belhamels van het terrein te doen verwij- De Sneekers komen al meer en meer opzetten. 1 Een groot aantal hoekschoppen vallen onze stadgenooten te beurt. Deze, hoewel meer dan eens goed genomen, leveren echter niets op. Het grootste struikelblok voor de Sneekers is thans de Leeuwarder doelverdediger. De voorhoede passeert telkens fraai combineerend de halfs en backs, doch alle goedgerichte schoten stuiten af op Zadel. Eenmaal wanneer Broodwinner alleen voor de Leeuwarder doelman is komen te staan en we hem denken te zien scoren gaat zijn schot jammerlijk naast. Een doelpunt was toen reeds meer dan verdiend geweest. Rust breekt aan met blanke score. Na de thee lijkt het er in ’t begin even op dat de rollen zijn omgekeerd. De Sneeker doelman krijgt eenige lastige schoten van Dr. Vis te verwerken. Eenige minuten wordt er dan op de Sneeker helft gespeeld. Kuipers brengt dan met een ver schot hier verandering in en opnieuw wordt daarna de Leeuwarder doelman aan de tand gevoeld die ook nu weer met medewerking van „vrouw Fortuna” alles weet te stoppen. De met meer dan 20-jarige'loopbaan spelende voet- j-, bailer H. Snijder wil nu als achterspeler op zijn leggen zich er bij neer, hoofdzakelijk door den eentje een doelpunt zien te veroveren en gaat invloed der „alte Herren”. Als buitenstaander op v. d. Meer af, doch wanneer hij de bal door vraag je je werkelijk af, wat die menschen nog geeft aan den rechts binnenspelenden Idsenga, bezielt in dezen tijd om elkanders gave gezonde trapt deze het leer naast. Als even daar- gezichten kapot te slaan en waar ’t verstand op houdt en in idiotisme overgaat. Men moet nu niet meenen dat deze gewoonten onder de meer derheid van ’t volk nog veel bijval vinden; der gelijke geschiedenissen spelen zich altijd eenigs- zins op afgelegen plaatsen af, alhoewel ’t een ieder bekend is en er een verbod niet bestaat. Alleen zwaardere duels zijn niet toegelaten. Ge lukkig voelt niet iedere Duitsche burger meer ontzag voor den man met „Schmisse” en noemt hem niet oogenblikkelijk met eerbied „Herr Dok tor” ook hierin is ’t oude regime aan ’t tanen, alhoewel nog zeer langzaam. Het zgn. intellect heeft nu eenmaal een traditioneele macht gekre gen. Maar een student met „Schmisse” waagt zich zeker niet meer in een arbeidersvergade- ring, of hij heeft deze litteekens wel degelijk weggepoederd. Het kon hem anders slecht be komen. Typeerend is ’t evenwel voor het vasthouden aan de traditie, die zeker aan den eenen kant veel moois meebrengt, maar aan den anderen kant ook ontzaggelijk remmend werkt voor de ontwikkeling. VI. Het studentenleven aan een Duitsche univer- siteit, zooals dat vastzit aan aloude overgele verde gewoontes, is wel geheel anders dan hier, ’t Is voor den buitenlander haast onbegrijpelijk, dat het nog bijna onaangeroerd van den tijd geest zich heeft gehandhaafd. Zeker zijn de studenten thans eenigszins verpolitiekt en neigen ze meest allen tot de rechts-nationale bewegin gen; werken ze in de vacanties in fabrieken en mijnen om eenig geld te verdienen maar dit zijn feiten, die de kern van de studentenmaat schappij niet raken. Deze kern bleef intact. Het is de aloude traditie, die haar doet voort bestaan van vader op zoon. Is een student nl. „afgestudeerd” dan blijft hij als „alter Herr” in de „Verbindung” en deze „alte Herren” te za- men brengen ’t geld bijeen waardoor ’t „Verbin- dungshaus” wordt onderhouden en feesten be kostigd. Maar door dezen band hebben de afge studeerde ouderen ook veel te zeggen in hun vereeniging en zoo is ’t te begrijpen dat frissche jeugdbewegingen, spontane vernieuwingen in deze studentenmaatschappij bijna onmogelijk zijn. De „alte Herren” staan er op, dat hun zoons bij dezelfde „Verbindung” komen en ook aan dezelfde traditioneele gebruiken vasthouden als zij eens. Zij werken ontegenzeggelijk rem mend voor eiken opbloei. En zoo is het mogelijk dat in deze studentenmaatschappij duelleeren nog aan de orde van den dag is. Of liever is duelleeren niet het goede woord de Duitscher noemt het „Mensur” een soort verplicht sabel- vechten. Alle leden van de „schlagende Verbin- dungen” moeten daaraan deelnemen. In een oude universiteitsstad als Marburg zijn deze soort vereenigingen nog zeer talrijk daarnaast zijn echter ook reeds tal van „nicht schlagende Verbindungen” opgekomen, die van dit vechten niets meer moeten hebben. Maar nog maar al te velen vinden ’t een eer en een teeken van groo- ten moed elkander flink toe te takelen naar de regelen der studentenwet. De vader heeft ’t gedaan, de zoon doet het idem. Macht der traditie. Het was op een vroegen Zaterdagochtend in Juli, ongeveer 6 uur dat ik over den berg klom en afdaalde naar het dorpje Marbach. Daarheen Sneek II trok met een zeer zwakke ploeg naar „Heerenveen”, dat ditmaal om eens revanche te nemen op de verleden week geleden 31 nederlaag, op zijn sterkst uitkwam. Onze stad genooten moesten het ditmaal afleggen. De eindstand was 51 voor „Heerenveen”. was ik uitgenoodigd om eenige „Mensuren” bij j te wonen en toen ik het aangewezen café bin- 29) Aan zijn slijk-bedekt lijf, zijn flanken, zijn buik, zijn gewelfden rug, overal aan hangen nietige men- schelijke wezens. Zij boren gaten in zoldering en wan den, in den grond en in uitstekende blokken, zoodat ze ten allen tijde in een oogenblik met patronen kun nen worden gevuld om in stukken te springen. Zoo wild-gejaagd en helsch als het werken was vóór de boormachine, even wild-gejaagd en helsch ging het daarachter toe, waar de eindelooze stroom van steen te voorschijn kwam. Een klein half uurtje later moest de machine tweehonderd meter vrij spoor achteruit hebben, om het laten-springen te kunnen afwachten. Zoodra de steenen op den altijd voortgaanden rooster onder den buik van de machine vandaan kwamen, sprongen stevig gebouwde kerels er op en maakten zich meester van de groote blokken, die niet door menschenkracht konden worden opgetild. Terwijl zij door den rooster, die tien pas achter de machine uitstak werden meegevoerd, haakten zij de kettingen, die ze om de groote blokken hadden ge slagen, aan de kranen, die uit den achterwand van de machine staken, en de blokken opheschen. De al tijd voortgaande rooster stortte de steenmassa’s klet terend en knarsend in lage, op mijnkarretjes gelij kende, gedeukte ijzeren wagentjes, die in een einde- Vele kilometers ver ratelden de volgeladen wagen- tejes door de tunnel tot daar waar de spoorwegwa- gons stonden, die de wagentjes aan kranen in de hoogte heschen en ledigden. Waren alle wagons vol, looze reeks door middel van halfcirkelvormige ver- bindingsrails van het linker op het rechterspoor wer den gebracht, juist zóólang achter den rooster stil hielden, als noodig was om steenen en rotsblokken in te laden en door een met accumulatoren gevoede mijn-locomotief getrokken werden. Troepen men schen met bleeke gezichten zwoegden bij den roos ter en de wagentjes, hakten, schepten, sjouwden en schreeuwden in het verblindend schelle licht van de zoeklichten, terwijl de luchtstroom der ventilatoren als een stormwind langs hen joeg. Het werk bij de boormachine was moordend, da gelijks waren er gewonden, dikwijls dooden. Na vier uur als dollen te hebben gewerkt, wer den de mannen afgelost. Totaal uitgeput, als ’t ware gekookt in eigen zweet, bleek en half bewusteloos door hartzwakte, lieten zij zich op de steenen in een wagon vallen en sliepen onmiddeFlijk in om eerst lang daarna te ontwaken. De arbeiders zongen een lied, dat een van hen ge dicht had en dat aldus begon: gewijzigde opstelling de verdediging van de Sneekers te passeeren. ’t Lukt evenwel niet, zoo na Tj. Efdé de bal te pakken krijgt geeft deze fraai door naar binnen. De links-back mist. Broodwinner en v. Delden schieten vlug toe. Snijder tracht door snel toe te schieten nog te redden, doch Sip is hem te vlug af en weet Sneek met 1—0 de leiding te bezorgen. Dit punt geeft de spelers nieuwen moed. Opnieuw gaat het in vlug tempo op de Leeuwarder doelman af die daarna vallend een schot van Broodwin ner weet weg te stompen. Dan is het woord aan de Leeuwarders. Wanneer Jan Kingma een ge vaarlijke bal van Ringma retour zendt, geeft deze door aan zijn broer Theo. Deze geeft op zijn beurt door aan Dr. Vis, die met een hard schot de bal zuiver voor de Sneeker goal plaatst. Wel is v. d. Meer op zijn plaats, doch het slechte opvangen is oorzaak dat de bal onder de Sneek-keeper door in ’t net terecht komt, waarmee de stand gelijk 11 is. Van beide kanten wordt nu hard gewerkt om de leiding te krijgen, ’t Wordt een wedstrijd die het aan kijken ten volle waard is. Wel weten onze stad genooten nog eenmaal de Leeuwarder doelman ’t nakijken te geven doch de scheidsrechter kent Abonnementper jaar f 2.50 fr. p. poet f 3.60. Buitenland f 8.alle» bij vooruitbetaling. Loaae No». 5 et. AdvertentlBn10 ct. p. regel. In ge. aonden Mededeelingen dubbel tarief, bg Abonnement belangrgke korting Kleine Adv. kunnen tngesonden wor. den op den dag der uitgifte, tot 10 uur. Dan trekken zij driehonderd meter verder om met een nieuwen dwarsgang te beginnen. Die dwarsgan- gen dienen voor ventilatie en voor wel honderd andere doeleinden. Hen op den voet volgt een ploeg, die tot taak heeft deze smalle verbindingsgangen behoorlijk te bemet- selen. Jaar in, jaar uit doen deze menschen niets anders, alleen den twintigsten dwarsgang laten zij, zoöals hij is. Verder maar weer steeds vooruit! Een trein komt aanstuiven en houdt stil bij de twintigste dwarsgang. Een troep zwarte kerels springt van de wagens, en boren, houwelen, ijzeren balken, zakken cement, rails en dwarsliggers ver dwijnen bliksemsnel op hun schouders in de dwars gang, terwijl de volgende treinen reeds ongeduldig fluiten over hun oponthoud. Vooruit! De treinen snellen verder. Dé dwarsgang heeft de zwarte kerels verzwolgen, boren knarsen, schoten knallen, het gesteente splijt, de gang wordt breeder en breeder, staat schuin op de richting der tunnelsporen, van beton en ijzer worden haar wanden, zoldering en vloer, rails worden er doorgelegd: een verbindings- wissel is gevormd. Deze wissels hebben het onschatbare voordeel, dat men om de zes kilometer den eeuwigdurenden stroom van materiaal- en steentreinen van de eene tunnelgang naar de andere kan afleiden. Op deze hoogst eenvoudige manier kan men een vak van zes kilometer isoleeren om het verder af te werken. De zes kilometer lange koker van balken, stijlen, schoren en planken verandert dan in zes kilometer langen koker van ijzeren spanten en vakwerk. Waar een hel is, daar is ook een vagevuur. En evenals er bij den tunnelbouw „hellmen” waren, zoo waren er ook „purgatorymen”, want deze plaats van het werk heette „purgatory”. Hier op het vrije spoor in dit deel van de tunnel arriveeren massa’s wagons volgepakt met menschen. Op een honderdtal, plaatsen tegelijk begint de slag: JE gld. bij varliea vu> Mn vinger nenkwam, leefde ’t er reeds van studenten, alle zijn buiten deze studentenvereenigingen, is me 1 Leeuwarders niet de Sneek-doelman te passee- rnet hun „Couleurmütze” op, druk agiteerend Een voorstel van B. en W. om een bijdrage uit de gemeentekas beschikbaar te stellen van 50 cent per leerling van de openbare en bijzon dere scholen in de gemeente, om daarvoor een gedenkboekje aan te koopen als herinnering aan het regeeringsjubileum van de Koningin, is met 5 tegen 4 stemmen verworpen. Aan mej. A. van den Berg, onderwijzeres aan de openbare school te Idskenhuizen, wegens be noeming te Warga, eervol ontslag verleend, in te gaan den 15 Augustus a.s. Aan 't einde der vergadering deelde de voor zitter, mr. H. L. Sixma baron van Heemstra, mede, dat hij had besloten om gezondheids redenen ontslag uit zijn betrekking als burge meester dezer gemeente aan te vragen. Wethouder Holtrop en meerdere leden betuig den hun leedwezen met dit besluit. Kerknieuws. JOURE. Zondagmiddag heeft ds. J. R. Dijk stra na 34 jaren de Gereformeerde Kerk te Joure gediend te hebben afscheid van zijn gemeente genomen. Uit de toespraken tot den scheidenden leeraar gericht bleek duidelijk hoe ’n sterke band er steeds tusschen hem en zijn gemeente bestaan had. Goederenvervoer JoureLemmer. Sedert jl. Zaterdag kunnen de wagens van de hoofdspoorwegen doorrijden op de lijn der Ned. Tramweg-Mij. van Heerenveen naar Joure en Lemmer, zoodat de voor genoemde plaatsen bestemde goederen voortaan niet meer behoe ven te worden overgeladen. De crisis aan financiën geëindigd. Bij Koninklijk besluit is met ingang van 11 Augustus aan jhr. De Geer, op zijn verzoek, onder dankbetuiging eervol ontslag verleend als minister van financiën en is, met ingang van denzelfden datum, als zoodanig benoemd het Tweede Kamerlid, de heer H. Colijn. De opvolger van het Kamerlid H. Colijn. Indien de heer H. Colijn voor zijn Kamerlid maatschap zal bedanken, wordt zijn opvolger in het parlement de heer H. A. Leenstra te Hasker- horne, lid der Provinciale Staten van Friesland. Provinciale Staten. De heer J. F. Houwing te Gorredijk heeft we gens gezondheidsredenen bedankt als lid der Staten van Friesland. Zijn opvolger op de lijst van den Vrijheidsbond is dr. J. E. van Welderen baron Rengers te IJsbrechtum. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsinfor- matiebureau van Van der Graaf en Co.’s Bu reaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 10 Augustus in Nederland uit gesproken 34 faillissementen tegen 64 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 10 Aug. 1923 2439 faillissementen tegenover 1788 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. gld. ingeval van ovar- 1EA gld. bij verlie» van 7E gld. bij verlia» CA gld. bij verllM van lijden binnen 30 d. IvV Jén hand, voet o! oog i v van oen daim. v" een vljavinger. over de zoo juist plaats gehad hebbende partij. j Door een hunner werd ik ontvangen met de me dedeeling dat „sehr interessante Falie’ te wach ten stonden dien morgen, ’t Was er snikheet een weeë lucht van carbol, rook en bier deed ’t er onaangenaam rieken. Dokters in lange witte jassen stonden bij ’t buffet en aten een boterham, anderen rookten sigaretten. En daar buiten scheen de zon over de groene bosschen Volgens voorvaarden overeengekomen met do HeHnndBohe Aigemaene Verxe- ïld- bli JAA b..iaa..a.>k SnhladHM slln onn Abonné’a versekerd tenen onaelnkken voor *Vvv lange invaliditeit, «vu Dat er onder de Duitsche jeugd in ’t alge- zeer terecht dit punt wegens buitenspel niet aan I TT jp T7T) ITT V7 17 D TQ P* LI meen frissche goede ideeën omhoog gekomen Sneek toe. Aan de andere kant gelukt het de 11 l\ Fi I 11 I |y L LiJLmV/LI j ren, zoodat het einde aanbreekt met gelijken I stand 11. I O. i. had Sneek ten volle deze wedstrijd met 21 behooren te winnen, daar de withemden, die ditmaal in zwart shirt speelden, over den geheelen wedstrijd genomen verre het sterkst waren en deze stand de verhouding beter had weergegeven. We willen voor dat we met ons verslag ein digen de V. V. Sneek-spelers aanraden een beetje meer te letten op het buitenspel-staan. combinatie van Frisia van Leeuwarden, waar- van 7 spelers uit het le elftal en 4 van het tweede. Te ruim 6 uur trapt Leeuwarden af, doch de Sneeker achterhoede ontneemt direct de bal en weldra stormt de Sneeker voorhoede op het hoofd was bloot en ongedekt. De secondanten I-eeuwaider doel aan. De keepet is echter op zijn plaats en weet een hard schot van Sip te stoppen. Even daarna lost De Weert een zeer i 1 gevaarlijk boogschot, dat eveneens door de i Leeuwarder doelman onschadelijk wordt ge- maakt. Voortdurend is Sneek voor ’t Leeuwar der heiligdom, doch dank zij den doelman blijft him 'plaats I de Leeuwarder goal voor een doorboring ge- „roe Pn 1 spaard. De Leeuwarders probeeren thans met Vctll VICCo. LL11 j meer en meer werden de gezichten met bloed beloopen en druppelde ’t neer op den grond.:--- --7 Tot er één zijn wang doorgeslagen kreeg en dat v- Meer weinig of mets te doen krijgt, de dokters verder vechten te gevaarlijk achtten A. J. P.’b FRAMBOZENSAUS 4 7>/2 et. per pakje geeft een halve liter heerlijke vruch tengelei. ELECTRO ILLUMINATIE, VERLICH TINGEN aan Gevels en Etalages worden uitgevoerd door de Vroegtijdig bestellen doet teleurstelling voorkomen. n QDIIVCDUill Aanbevelend, 0. UI IJAlKIV1AN. Geslaagd te Den Haag voor het examen Marconist onze vroegere stadgenoot de heer W. Piersma, 3e stuurman groote vaart. Zondagavond geraakte een 19-jarig meisje afkomstig uit Leeuwarden, terwijl zij zich over een vonder zou begeven aan de Kerkhofslaan te water. Toen haar kennissen haar weer op het droge hadden gebracht, bleek ze buiten ken nis te zijn. Bij de familie Coers werd ze weer bij gebracht en van andere kleeding voorzien. Op weg naar ’t station kreeg ze echter opnieuw een flauwte. Ze werd bij de familie De Boer aan de Stationsweg ingedragen. Na aldaar eenigen tijd te hebben vertoefd, herstelde ze weer, maar ondertusschen was de laatste trein naar Leeu warden vertrokken, zoodat ze genoodzaakt was alhier te overnachten. LEMMER, 11 Aug. Een heer die hier met de nachtboot van Amsterdam aankwam, had een zware koffer bij zich waarin o. m. ook boeken zaten. Daar deze koffer nogal zwaar was zette hij haar even op de kade neer om hier een bood schap te doen. Toen hij echter eenige oogen- blikken later weer terug kwam om de koffer op te halen, was reeds een ander hem voor ge weest. Van deze zaak is aangifte bij onze politie gedaan. DONIAWERSTAL, 10 Aug. Onze gemeente raad heeft met 5 tegen 4 stemmen aangenomen een voorstel van B. en W., om adhaesie te be tuigen aan een door den raad der gemeente Wijmbritseradeel tot de Koningin gericht adres, I om ’t daarheen te leiden dat de openbare Gods- j lastering strafbaar wordt gesteld in het Wet boek van Strafrecht. De aangeboden gemeenterekening en de reke ning van het algemeen burgerlijk armbestuur, dienst 1922, zijn vooronderzoek gesteld in han den van de heeren M. Postma, D. Sikkes en P. de Boer. Op voorstel van B. en W. is besloten tot in trekking der verordening betreffende het ver volgonderwijs in de gemeente. dan was de partij afgeloopen. Of wanneer de zwiepende sabel een lap vel uit het achter hoofd lichtte zoodat de schedel bloot kwam. Heftig discussieerend liepen de toeschouwers dan weg, terwijl de vechtersbazen, alvorens ver bonden te worden, zich eerst nog als helden met bloed besmeurd lieten fotografeeren. En na een kwartier pauze traden twee anderen in het strijdperk. Zoo werkte men dien morgen ’n ge heel program af. Gevaar was er niet bij, verze kerde men mij; alle gevaarlijke deelen waren beschermd en de wapens steriel. De wonden genazen zoodoende meestal vrij spoedig, alleen blijft een litteeken over. En deze litteekens daar is ’t velen om begonnen; kenmerk van de stu dentenwaardigheid. Met ’n paar flinke „Schmis se” is men eerst een echte kerel, vinden ze. Laag zien zulken natuurlijk neer op „nichtschlagende” studenten en hooit trotscher gaan ze door Mar burg’s straten dan Zaterdagsmiddags, als ze ’t hoofd in doeken verbonden, zoo kersversch van de „Mensur” komen. Toch zijn velen der jongeren niet zoo enthou siast meer voor al deze gewoonten, maar ja, ze invloed der „alte Herren”. Als buitenstaander op v. d. Meer af, doch wanneer hij de bal door-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1