Westerhof’ Voor een Kleintje Koffie wordt U aanbevolen Preanger HEERLIJK FRISCH VS. VRUCHTtNTABlETTEN annex J NIEUWSTIJDINGEN. ut Ollicliil Orgaan dir Gamaanti Sunk. Veraehgnt Brandenburg!), Boschma Co I K I. G. VAN SIOOUH, HARLINGEN Officiéél gedeelte. Groeneveld’s Piano- en Orgelhandel BOEKEN Woensdag 22 Augustus 1922. ■o. 93 I L08 EN IN ROLLEN. fa au Jo )t. t. Sneek, Heerenveen en Groningen Aanbevelend de de je DINSDAGS VRIJDAGSAVONDS üitgsveïs Smbkk Tdefoe® Ne 150 Per pakje i/2 pond cent». Lo> per ons 21 cents. EN NIET KLEVEND 16 Ki 16 16 16 55 50 55 >0 >0 15 15 50 >0 Abonnementper jaar f 2.50 fr. p. poel f 3.60. Buitenland f 8.alle» bij vooruitbetaling. Loste No». 5 et. Advertentiin 10 et. p. regel. In ge> «inden Mededeelfagen dubbel tarief, bg Abonnement belangrijke korting Kleine Adv. kunnen Ingewanden vror den op den dag der uitgifte, tot 10 uur JUSILEUM-FEESTEK verkrijgbaar tegen inwisseling van om slagen der zèèr fijne ^OHSdOTpS reePeD’ geëtaleerd bij TROMP. 68 a. om Wegens openbare dronkenschap werd G. S., lit het ver- Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsinfor- matiebureau van Van der Graaf en Co.’s Bu reaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 17 Augustus in Nederland uit gesproken 82 faillissementen tegen 45 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 17 Aug. 1923 2521 faillissementen tegenover 1833 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. Werkloozenkas stopgezet. De werkloozenkas van den modernen bond in de kledingindustrie is met ingang van 13 Augs. stop gezet. schijnt wel te zijn, de straat op te gaan en daar te zingen. Althans dat is de bevinding van een jonge- A1 dürret it licht noch in skoft Foardet men hirdsylt yn 'e loft, Men scil ’t safier wol driuwe. Mar ho de wrald den ek bistiet, Hwet ek forfait, hwet ek forgiet: De Mar scil uzes bliuwe. it. it. NIEUWE SNEEKER COURANT SHEERER COURANT en WYMBRITSERADEEL 3t Drankwet. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend, dat bij hen is ingekomen een verzoek van OTTE BOKMA, restaurateur aldaar, om verlof tot den verkoop van alcohol- houdenden drank anderen dan sterken drank in de wachtkamers 2e en 3e klasse van het per ceel, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie A, No. 2410,'gelegen aan den Stationsweg, No. 18. Tegen het verleenen van het verlof kunnen binnen twee weken na heden schriftelijk be zwaren bij hen worden ingebracht. SNEEK, 21 Augustus 1923. Dienstplicht. De BURGEMEESTER van SNEEK brengt ter algemeene kennis, dat de besluiten van Gede puteerde Staten dezer provincie d.d. 25 Juli 1923 No. 101, le Afd. B. en 25 Juli 1923 No. 102, le Afd. B, waarbij dienstplichtigen der lichting 1924 uit deze gemeente voorgoed en voorloopig van den dienstplicht zijn vrijgesteld, vanaf heden ter secretarie voor een ieder ter inzage liggen. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de aan het stadhuis aangeplakte openbare kennisgeving. SNEEK, den 18 Augustus 1923. 45 jaar, veehouder te Bozum, door het kanton gerecht te Leeuwarden veroordeeld tot 3 dagen Lit fleane, hwa det fleane wol, Wy halde hjir mei silen fol, By üs giet neat foar silen. Al fleane ringen jong en aid, Al fljucht bynei de hiele wrald, Wy sile ünderwilen. hechtenis. Beklaagde is in hooger beroep geko men en beweert beslist niet dronken geweest te zijn. De veldwachter, die hem uit den trein zag stappen, is er niet van overtuigd, dat beklaagde dronken was, een marechaussée, die hem later zag loopen, wel, waarom deze hem dan ook arresteerde. De officier van justitie acht het feit bewezen en eischt bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Beklaagde verklaart „er niet mee gediend” te zijn. Vonnissen. In de zitting van 6 Augustus heeft terecht gestaan: J. S., 53 j., vrouw van S. O. te Sneek, voor beleediging aldaar. Geëischt f 15 boete of 15 dagen hechtenis en heden overeenkomstig den eisch veroordeeld. L. C. LEMMER. Door den heer v. d. Veen, eigenaar van de hier met de kermis gestaan hebbende luchtschommel, is aangifte bij onze politie ge daan van verduistering van een rijwiel door een zijner knechten. Naar wij vernemen is bedoeld rijwiel reeds door de politie te Sneek in beslag genomen. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) It Snitser hirdsilen. Tsjinwirdich giet de wrald omheech, It siikjen is net mear omleech, Men wol Ijeafst nei de sinne. De fêste groun wirdt fiersto min, It wetter haldt tofolle tsjin, Men moat der boppe oerhinne. VAN DE LEEUWARDER RECHTBANK. Zitting van Maandag 20 Aug. Om nog een getuige te kunnen hooren is in de vorige zitting de zaak tegen A. de V., 32 jaar, vrachtrijder te Tirns, uitgesteld. Beklaagde werd beschuldigd van diefstal van drie duizend kaascontrólemerken, toebehoorende aan kaascontróle-station „Friesland”. Uit het hoor van dezen getuige blijkt, dat het niet be- klaagdes bedoeling geweest is de merken te ver- kocpen en er zoodoende voordeel uit te trekken, waarom vrijspraak voor hem geëischt wordt. J' Ii.i_.ir.jp Hwet reizen ek sa’n loftskip docht, ’t Is lang net allegearre nocht: ’t Fait fiersto faek yn ’t wetter. In silend skip mei steande want, Dat stiet sa kein, dat stiet sa kant, Dat liket folie better. Volgens «oerwaarden overeengekomen met de HpSlamdsohw Algsmeapw Vers*" 1666 kwrlMfiS^BaMk te Sohtedtem rijn onxe Abonnè'c versekwrd tegen cngelakken voor &VVU huis vervoerd, waar zij kort daarna is overleden. De trein had geruimen tijd oponthoud. Ten gevolge van een windhoos sloeg op de Weichsel nabij Duninow een boot om. De arbeiders, die zich er in bevonden, trachtten zich in een tweede boot te redden. Deze kon echter bij zich, welke op de lijken zijn gevonden. Dezen de belasting niet dragen en zonk. Door den kunnen dus de identificatie helpen bevorderen, storm en het feit, dat het ongeluk ver van den oever plaats had, was het onmogelijk hulp te verleenen. Van de 37 man werden slechts drie kinderen gered. Foster’s Maagpillen regelen delever en wek ken de maag op. Zij genezen verstopping, slechte spijsvertering, maagpijn en galzucht. Houdt uw gestel in orde uw geest helder en uw lichaam Hink door nu en dan een dosis Foster’s Maagpillen te gebruiken. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65; in apotheken en drogistzaken. Examens. Geslaagd voor de acte Fransch (L. O.) de heeren J. Kooij te Koudum en K. J. Zijlstra te Sneek. Te ’s Gravenhage slaagde voor de acte han- delskennis de heer J. Kamphorst, hoofd der chr. m. u. 1. o. te Lemmer. RAUWERD, 18 Aug. Heden hield de kaats- vereeniging „Wêz Wis” op de feestelijk versier de bovenzaal van W. Haitsma een feestavond, ter huldiging van de drie kranige spelers J. Ve- nema, H. Haitsma en N. de Vries, de prijswin naars van den jongstleden Zondag te Warga ge houden wedstrijd van „Jong Nederland”. De voorzitter van „Wêz Wis” sprak de jongelui op kernachtige wijze toe, terwijl nog menige speech en voordracht ten beste werd gegeven. Ons strijkje verleende zijn welwillende mede werking en speelde ter afwisseling op verdien stelijke wijze eenige nummertjes. Staande de vergadering werd door eenige jonge dames het initiatief genomen om „Wêz Wis” een vaandel te vereeren. De voorzitter, de heer P. Talsma, dankte daarna, ook uit naam der jonge kaatsers, voor de hulde. L. C. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hemelum c. a„ ds. Marra te Gaast. Geref. Kerken. Beroepen te Oosterend en Hij- daard D. Ringnalda, cand. te ’s Gravenhage; te Ooltgensplaat ds. A. B. W. Kok te Wommels; te Jutrijp-Hommerts J. Schelthaas, cand. te Hoo- geveen. Het lijk van mej. Hoogeveen uit Leeuwarden is ook herkend en zal in haar geboorteplaats, Nijehorne, worden begraven. Een voordeelig beroep. Een der zekerste manieren om geld te maken man uit Manchester, die om zich uit een tijde-1 lijke geldverlegenheid te redden, een paar uur op straat zong en met goedgespekte beurs de toekomst tegemoet kon gaan. Londen wordt overstroomd door straatzan gers en -muzikanten, van wie velen een uitste kend inkomen hebben. Onlangs ging in een der badplaatsen aan En- geland’s Zuidkust een goedgekleed man rond, die op een blikken fluitje speelde. Later zag men hem een keurig hotel verlaten en in zijn eigen auto wegrijden. Hij had zich in den loop van een paar jaar rijk gefloten. Een straatzanger vertelde onlangs voor den Londenschen politierechter, dat hij een pond per uur met zijn stem verdiende. Hij had een aanbod om voor acht pond per week in een music-hall te komen zingen, afgeslagen. In Not tingham hebben straatmuzikanten voor goed bezoldigde baantjes in orkesten bedankt, waar bij bleek dat ze tien pond per week konden maken zonder een farthing inkomstenbelasting te betalen. Het schijnt werkelijk, dat het publiek liever wat geeft aan een net-gekleed man die op straat zingt, dan aan een haveloozen zwerver. Onze koopvaardij. Op het oogenblik zijn er te Rotterdam 28 Ne- derlandsche en 3 Engelsche schepen opgelegd, alle vaartuigen van 6000 tot 10.000 ton. Boven dien zijn heel wat schepen naar ’t buitenland verkocht. Deze ernstige malaise drukt, zegt de Tel., zijn stempel op de geheele havenbeweging. In den goeden tijd had men zeker 12.000 haven arbeiders, die geregeld werk vonden. Thans heeft men nog slechts een kern van 3748 vaste arbeiders en 3370 havenreservisten, te zamen 7118 man, waarvan de grootste helft óf in ’t geheel niet werkt, óf per week slechts een dag óf een deel van een dag te werk wordt gesteld. De 5000 overigen zijn uit de havenbeweging verdwenen, vermeerderen het werkloozenleger dat bij „Maatschappelijk Hulpbetoon” gesteund wordt óf ging in andere beroepen. Gevaarlijke reptielen. Het reptielenhuis van Artis te Amsterdam heeft enkele nieuwe bewoners gekregen. Vijf prachtexemplaren van de Afrikaansche zwart- keelige Spuw-brilslang de Cobra werden dezer dagen in welverzekerde bewaring geno men. Voorzichtigheid was hier de boodschap, want deze lichtgeraakte „Spitting Cobra”- ent niet alleen vijand of prooi met haar naaldscherpe gif tanden in, doch bovendien spuwt ze in letter- Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Sneek ma ken bekend: dat ter secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van DE CONTINENTAL PETROLEUM COMPANY te Rotterdam vergunning tot het oprichten van een be waarplaats voor petroleum en benzine in het gebouw IJlsterkade no. 49, kad. bekend gem. Sneek, Sectie C, no. 1990; b. DE N. V. BATAAFSCHE PETROLEUM MAATSCHAPPIJ te ’s Gravenhage om vergunning tot het oprichten van een be waarplaats voor benzine, petroleum en smeer olie op een gedeelte van het perceel, kad. be kend gem. Sneek, Sectie C, no. 1990, aan de IJlsterkade; dat op Woensdag den 5 September 1923, des middags te 12 uur, ten gemeentehuize al daar gelegenheid zal worden gegeven om tegen de verzoeken bezwaren in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lich ten en dat zoowel de verzoekers, als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen voor evengemeld tijdstip ter se cretarie, in de gewone bureau-uren, van de ter zake ingekomen bescheiden kennis kun nen nemen. De aandacht wordt er inzonderheid op geves tigd, dat, volgens de heerschende opvatting, slechts tot hooger beroep gerechtigd zijn zij, die voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwa ren mondeling toe te lichten. SNEEK, den 22 Augustus 1923. Kaatsen. Uitslag van de Jongenskaatspartij, 3 uit één plaats, van de kaatsvereeniging „Onderling Ge noegen” te Huizum. le prijs f24 Th. Zandstra, A. Ferwerda en J. Hoekstra, Sneek. 2e prijs f 12 H. Koelstra, J. de Groot en K. Veenbaas, Jorwerd. 3e prijs f6 A. Waaksma, J. Terpstra en A. v. d. Ploeg, Ternaard. 4e prijs f6 R. de Ruiter, W. Frankena en N. Kuipers, Leeuwarden. Er namen 26 parturen aan den wedstrijd deel. De eindstand bij den strijd om prijs en premie was 54 62. IE gld. bij verlle» van Ma vinger ELECTRO ILLUMINATIE, VERLICH TINGEN aan Gevels sn Etalages worden uitgevoerd door de SNEEKER ELECTRO INDUSTRIE KOOPMANSGRACHT 5 SNEEK Vroegtijdig bestellen doet teleurstelling voorkomen. n Qniivrnij i|| Aanbevelend, U, UI IJluKIflAn. Loting voor de militie. De majoor, indeelingsdistricts-commandant, heeft de volgende regeling voor de loting voor de militie vastgesteld. Op 1 September te Hee renveen voor Schoterland en Engwirden, 6 Sept, te Joure voor Haskerland, 14 Sept, te Stavoren voor Stavoren, te Koudum voor Hemelumer 01- dephaert en Noordwoide, te Hindeloopen voor Hindeloopen, te Workum voor Workum en te Balk voor Gaasterland, 15 September te Sloten voor Sloten, te Langweer voor Doniawerstal, te Lemmer voor Lemsterland, 19 Sept, te Sneek voor Sneek, Ijlst en Wijmbritseradeel, 24 Sept, te Mantgum voor Baarderadeel, te Wommels voor Hennaarderadeel, te Bolsward voor Bols- ward, 29 Sept, te Rauwerd voor Rauwerderhem. De bezuiniging. Het „Vad.” noemde het tekort op de begroe ting voor ’t volgende dienstjaar f 182.799.447.95 en het tekort op de ouderdomsverzekering 12 millioen. De „Rsb.” vermoedt dat het „Vad.” hier abuis is en een cijfer publiceert, dat wel eens bestaan heeft maar reeds lang weggewerkt is. De thans afgetreden minister van Financiën noemde aan de „Rsb.” enkele dagen vóór zijn aftreden het tekort 140 millioen, niet ten volle meer. En toen was men, zoo verzekerde hij, nog aan het besnoeien, zoodat ook het cijfer 140 mli- lioen nog te hoog was. Is het blad goed ingelicht, dan zijn na dien tijd nog verschillende subsidies geschrapt, le ia" ie oopen waaronder dat van de drankbestrijding, dat vorig jaar reeds belangrijk verminderd was. Naar de N. Arnh. Ct. uit welingelichte krin gen verneemt, zaide door minister Colijn voor genomen vermindering der ambtenaarssalar.s- sen niet 15 maar IC pet bedragen. Naar de Tel. verneemt maakt het thans bij de regeering een punt van overweging uit, om het bedrag van het Ouderdomspensioen, dat toegekem.’ is aan hen, die in 1919 65 jaren ge worden. zijn, eenigszins te verminderen. gld. Ingeval van out- IE A gld. bij verlies van 7E gld. bij verllee EA gld. bij verUea van lijden binnen 80 d. IvU één hand, voet ol oog lv van een daim, vv een wijsvinger. lijken zin venijn, als ze zich verontrust voelt. Bij de minste argwaan neemt ze al haar ka rakteristieke imponeerhouding aan. Evenals de in Engelsch-lndië zoo gevreesde „Krait”, bepa len de Spuwcobra’s zich echter niet tot deze af wachtende houding, maar zien ze er geen been in er plotseling op los te trekken en zelfs hun vijand over vrij grooten afstand achterna te zitten. In de doelmatig ingerichte slangenverblijven in Artis voelen de beesten zich echter spoedig op hun gemak. Ook wennen ze na korter of langer tijd wel aan hun verzorgers. Ten over vloede houdt men dr. Calmettes antivenemine serum bij de hand, en maakt de oppasser, bij het behandelen der Spuw-cobra’s gebruik van een autobril. Het noodlottige ei. Een Duitsche dienstbode, die bij een drogist te Amsterdam in dienst was geweest, had Zich voor de rechtbank aldaar wegens diefstal te ver antwoorden. De dienstbode had in de maanden Februari tot Juli van dit jaar herhaaldelijk allerlei kleinig heden uit den winkel van haar patroon weten weg te nemen. Door een toeval was dit uitge komen. De vrouw des huizes, de dienstmaagd roepend, had op haar niet verschijnen haar op de dienstbodekamer gezocht; daarbij had ze tegen het bed gestoten en tot haar groote ver rassing kwam door den schok een ei onder het hoofdkussen uitrollen. Dit zonderling feit deed het vermoeden rijzen dat nog meer diefstallen door het meisje ge pleegd zouden zijn. Een onderzoek werd inge steld. In de kast, waar de eierliefhebster haar kleeren borg, werden allerlei zaken gevonden, doosjes met zalf, poeder, handdoeken, en nog veel meer, alles uit den winkel ontvreemd. Ook haar koffer werd onderzocht. Wel was hiervan plotseling de sleutel zoek en trachtte de eige nares, voor nog meer ontdekkingen beducht, zelfs den geheelen koffer met zijn inhoud bij de buren onder te brengen, doch het mocht niet baten. Nadat het slot door een smid geopend was, bleek ook dit meubel tal van ontvreemde voorwerpen te bevatten. Het meisje bekende al het haar ten laste ge legde. Het O. M. eischte een gevangenisstraf van vier maanden, waarna uitwijzing uit het land zou plaats hebben. Ontduiking van de Accijnswet. Te Hoogezand is ontdekt een bergplaats van spiritus bevattende ongeveer 11.000 L. van meer dan 90 Aan accijns zou hiervan moeten wor den betaald ongeveer f 60.000. Indien de hoog ste straf in boete werd toegepast zou deze een van f 600.000. Een onwillige Gemeenteraad. De burgemeester der gemeente Stellendam riep de leden van den raad ter vergadering bij een, o. m. tot onderzoek der geloofsbrieven. De meerderheid weigerde echter te komen, omdat zij meende, dat de lijst der anti-revolutionaire candidaten, ingediend bij de gemeenteraadsver kiezing, niet in orde was. Een der raadsleden was in hooger beroep gegaan bij Ged. Staten, die evenwel de lijst goedkeurden. Het auto-ongeluk te St. Sauveur. Blijkens telegrammen, welke de voorzitter van de Nederlandsche Reisvereeniging, mr. van der Flier, uit Lourdes zond aan het Centraal Bureau dezer vereeniging in Den Haag, is deze Zondagavond naar ons land afgereisd. Meegenomen zijn de dooden, die ontwijfel baar herkend zijn en wel de stoffelijke over schotten van den heer B. J. Bosker, mej. W. gld. bij leven»- IQ6 lange Invaliditeit, «v V De doodenrit van een sneltrein. De sneltrein van de Pennsylvania Ltd., die Dinsdag St. Louis verliet om zijn reis dwars door Amerika voorste zetten, had wel een veel bewogen reis. Eerst reed hij in op een auto, die op een overweg stond. De vier inzittenden werden gedood, de resten van den auto werden over dertig meter verstrooid. De trein stopte om te helpen, en ging toen met verdubbelde vaart verder, want de verloren tijd moest worden ingehaald. Toen werd een tweede auto vermorzeld en negen inzittenden eveneens gedood. Vóórt ging de rit. Een man, die de rails overstak, werd gegrepen en gedood. De snel heid werd tot het uiterste opgevoerd. Even ver der liep een idiote vrouw vreedzaam langs de rails te kuieren. Juist toen de locomotief kwam aandonderen, kon een politieagent haar weg sleuren. Zij glimlachte, van niets bewust. En zoo waren er veertien menschen gedood. Maar de trein kwam op tijd aan. Een deskundig onderzoek. Een min of meer vermakelijke geschiedenis heeft zich voor den politierechter van West- Londen afgespeeld. Een zekere Watson was als bestuurder var. een auto geverbaliseerd wegens gevaarlijk rijden in staat van dronkenschap. De politiedokter had Watson direct na zijn arrestatie onderzocht en geconstateerd, dat de pupillen van beide oogen van den aangehoudene niet meer reageerden op lichtindrukken. De rechter vroeg den dokter, die nu als ge tuige fungeerde, of hij bij zijn onderzoek niets bijzonders had bemerkt, met name, of hij niet had bespeurd, dat één der oogen van den on derzochte niet onder de categorie van normale menschelijke oogen kon worden gerang schikt, om de eenvoudige reden, dat het van glas was. Dit nu was den medicus hoegenaamd niet op gevallen. De rechter vond dat men van een glazen oog moeilijk kon verwachten, dat het op lichtindruk ken reageerde en was van oordeel, dat men op ’s dokters verklaring in de gegeven omstandig heden weinig staat kon maken. KORT GEMENGD. De Duitsche pensioenwet voor officieren van 1906 kent officieren, die door den oorlog invalide zijn geworden, een pensioen toe van 100, zegge: honderd mark per maand. Dit pen sioen is sindsdien niet verhoogd. Met prijzens- waardige regelmaat wordt den betrokkenen maandelijks een chèque tot dit bedrag toege zonden! Het nummer van het „Berl. TgbL”, waarin wij dit bericht lezen, kost vijftigduizend mark. Te Delft is Zaterdagavond omstreeks 9.30 uur mej. van Baaien, wonende Dtlrallelweg al daar, op het station der H. S. M. bij het uit stappen uit een in beweging zijnden trein tus- schen het perron en een treeplank gevallen. Om haar te bevrijden, moest een stuk uit den tree- - Busscher, beiden uit Winschoten; den heer E. plank worden gezaagd. Ernstig aan de beenen Hoekstra, Amsterdam; den heer J. Verschuur, verwond en inwendig gekneusd is zij, nadat een Dordrecht en van mej. C. Schoggers uit Den voorloopig verband was gelegd, naar het gast- Haag. De andere elf dooden blijven voorloopig in een grafkelder. Identificatie van deze elf slachtoffers was on mogelijk tengevolge van de verminkingen. Echter heeft mr. v. d. Flier al de voorwerpen

Sneeker Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1