Westerhof’ er Voor een Kleintje Koffie wordt U aanbevolen Preanger EN V.S. PEPERMUNT m I il A Brandenburgh, Boschma Co 2000 Si-fnUsr. 200 I- RECLAMEKOLOM. ar VAN SLOOTEN s PEPERMUNTFABRIEK, Officliil Orgaan dar fiamiinti Snaak. - annex SHEERER COURANT en WYMBRITSERADEEL Nieuwstijdingen. In“ oud. Woentdag 12 September 1223. Me Jeargaag r> OVERAL VERKRIJGBAAR. I. Svkkk Telefoon No. 150, ait. VERKWIKKEND en OPWEKKEND werkt bij sport en spel 370 VERTROKKEN: ■o. 99 - 7E Bld. by ««rliM Eft iv mb dalm. vv met een groote principieele beteekenis dat men ze bijna ring noodig is oin haar de taak te doen volvoe- worden vervaardigd, speciaal bestemd om te de poging tot reactie, de propaganda voor be- reaux voor den Handel zijn over de afgeloopen Leeuwarden, Spanj^ardslaan 32; *A. ingin olko- raad, er de st te op- offi- reik- Abonnementper jur f 2.50 fr. p. poet f 3.60. Buitenleed f8.allee bij vooruitbetaling. Losse No». 5 et. Advertentlën 10 et. p. regel. In ge« sonden Mededeeïingen dubbel tarief, bij Abonnement belangrijke korting Kleine Adv. kunnen ngeeonden wor den op den dag der uitgifte, tot 10 uur. gld. bij verlies van een vijcvinger. d EN Zie HARLINGBN. VeHchgnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers Per pakje 1/2 pond 5Zl/a cents. Los per ons 21 cents. tuige im- rage n ands den „rei- wde met iter- rnik itra. van a s. NIEUWE SHEEKER COURAHT eek, a.B. café eek, weren dat dit noodig is om met het buitenland te concurreeren leidt tot een noodlottigen cir kelgang, het buitenland beweert juist dat daar verlenging van den werktijd noodig is om Ne derland. Reactie is ook hier troef, men durft zelfs adviseeren om de arbeidswet niet voor kantoren toe te passen, hoewel er kantoren zijn waar 73 uur per week wordt gewerkt Van medezeggingschap in de bedrijven wil men nu in bourgeoiskringen niet meer weten, daar droomt men nu van krachtpatsers als Mussolini. Men zegt dat de arbeidersklasse niet rijp is voor dat medezeggingscl-ap, maar zijn onze tegen woordige bedrijfsleiders dan zoo pienter? Het gebeurde bij een Kon. Holl. Lloyd, de Compania Argentina, de Alg. Mij. voor Levensverzekering toont wel aan dat ook daaraan heel wat hapert en dat men het in ieder geval eens kon probee- ren. Dwaas is het toch dat terwijl er grondstof fen genoeg in Nederland zijn, honderdduizenden gebrek lijden; de medezeggingschap, nu ge vreesd door de burgerlijke klasse als de eerste stap naar het socialisme, wordt door ons daar om juist vurig begeerd. Wij hebben aan den nieuwen tijd geroken en laten ons onze verlan gens niet meer ontnemen. Spr. komt nu tot de werkloozenzorg, de Arbeidswet met tot grond- J slag de achturendag. Dat zijn dingen van zoo groote principieele beteekenis dat men ze bijna 1 niet kan overschatten. De politieke democratie [leren vrlJwllngen landstorm, op verzoek van den voorzitter der nationale landstormcommis- arbeidersklasse dient haar kennis en wil daaraan aan te passen, zich vrij te maken om ook zelf aan deciding der bedrijven deel te terdam’“f 50()Ö'té? hand' doen" stellen' voor'alïe armen van alle gezindten te Amsterdam en f 500 voor het Amsterdamsche politiefonds. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsinfor- Horst, mil. pol., naar Assen, Résidastraat 9; A. IJpes, z. b., naar Diever; H. Hofstee Aukema, naar Meeden; K. M. Plat, dienstb., naar Steen- wijkerwold; S. Kooi, leeraar boekhouden, naar Wilnis; T. de Jager, z. b., naar Amsterdam, Sportstraat 62 ben.; G. Th. Bounia, planter-em- ployé, naar Ned. Indië; A. Deden, lijstenmaker, naar Leeuwarden, Baljéstraat 10; P. G. Gerrit sen, kleermaker, naar Duiven (Gld.); W. C. Dohle, winkelbediende, naar Leeuwarden, Sin- gelstraat 4; H. M. Venema, dienstbode, naar Haarlem, Verspronkweg 69; J. Reinders, z. b., naar Groningen, Jozef Israëlstraat 87a; *H. A. Been, winkelier, naar Leeuwarden, Werkmans- lust 92; S. Walstra, z. b., naar Leeuwarden, Pie- terseliewaltje 54; W. N. Hilbrink, typograaf, naar Hilversum, Leeghwaterstraat 134; D. P. A. Huitema, kapper, naar Deventer, Kleine Over- straat 32; J. Plantinga, naaister, naar Bolsward, Harlingerstraat; Chr. Hegemann, dienstb., naar Bremen (D.); IJke Faber, los werkman, naar Amsterdam, Noordermarkt 41; S. J. Zuidema, reiziger, naar Leeuwarden, Bagijnestraat 64; ■:W. van Bergen, koopman, naar Enkhuizen, Westerstraat 55; J. Groenland, bankwerker, n. Haarlem, Brouwerskade 37; R. DavidsWijnja, z. b., naar Arnhem, Rozendaalsche weg 743; *G. Baukema, schipper, naar Dodewaard, aan boord; J. Knorr, bankwerker, naar Makkum, Hotel „Het Hert”; I. Langius, glasslijper, naar Groningen, Grachtstraat 16; H. Otter, bakkers knecht, naar Holten; C. M. Bijl, ass. in de huis houding, naar Wassenaar, Kerkdam 21Tr. Helder, dienstb., naar Engwierum; W. Wiersma, dienstb., naar Scharnegoutum; A. Jorritsma, verlakker, naar Charleroi (België); G. Haag- sma, dienstb., naar Kampen, Noord weg 48; M. Timmermans, z. b., naar Stadskanaal, Parallel weg; A. M. Keverkamp, winkeljuffrouw, naar Alkmaar, Nieuwlandersingel 70; S. Huitinga, dienstb., naar Hengelo, Looweg 77; G. Blok, z. b., naar Noord-Amerika; G. de Leeuw, z. b., naar Zwolle, Rembrandtlaan 26a; Th. J. Stiivel, electricien, naar Noord-Amerika; W. de Jong, dienstb., Okeghemstr. 19huis, A’dam; A. C. C. Schoonhoff, z. b., naar Harlingen; W. J. Nam- mensma, z. b., naar Grouw F. A. Hingst, dienst bode, naar Eckheimförde (D.); Wed. A. Flach, z. b., naar Kampen, Vloeddijk 75; A. Deden, winkeljuffrouw, naar Alkmaar, Oostwijk F 22; I. K. Drijfhout, chauffeur, naar Bolsward; A. F. C. Prins, z. b., naar Dordrecht, Krispijnscheweg 111; J. P. Jorna, kellner, naar Groningen, Hotel „de Oude Doelen”; *H. Faber, wegwerker N. T. M., naar Ijsbrechtum; J. de Boer, z. b., naar Oranjewoud, Nieuwe Straatweg 39; H. Kuntz, étaleur, naar Rotterdam, Noordmolenstraat 58. schappij, welke zich onverbiddelijk in de rich- ting van het socialisme beweegt. De politieke democratie is de grondslag waarop de her- schepping der maatschappij kan plaats vinden. zuiniging, langer werken, lager loon en meer productie en meer militaffïsme (vlootwet). Men wil daar reactie, heeft geen waardeering voor wat wij bereikten, ook niet voor onze mooie Jeugdbeweging, welke spr. ook hier een saluut brengt. De arbeidersklasse is echter de lage loonen en lange werktijd ontgroeid, en de be zittende klasse voert ons niet meer terug naar t het geloof dat als dergelijke toestanden er zijn, het beter zal gaan. Wij strijden voor de mede zeggingschap, voor de socialisatie tegen het mi- litairisme en de reactie, wij willen den beteren tijd van het: niemand heerscher niemand knecht, met geen persoonlijk eigendom van grond en andere productiemiddelen; wij willen met elkaar de productie regelen. Wij willen in de praktijk brengen de methoden gericht op zoo groot mogelijke productie en allen dezelfde be langen geven, wat nu niet het geval is, daar al te vaak de arbeider door werkloosheid het slachtoffer der technische verbeteringen wordt. Wij willen medeverantwoordelijkheid om te komen tot een maatschappij waarin allen maats zijn, een maatschappij die dan alleen de kiem De heer Nauta merkt op, dat zoo’n cursus 150 uren duurt, en wanneer de gemeente het voor 1 school betaalt, dan hebben alle drie het zelfde recht. Doch het is niet verboden om uit eigen middelen vrijwillig vervolg-onderwijs te laten geven; het komt op hetzelfde neer of de gemeentenaren vrijwillig betalen of dat men door besluit van den raad gedwongen wordt; doet men het vrijwillig, dan kan men het ook inrichten naar eigen inzicht. De heer Visser zegt dat als het mogelijk was om dit onderwijs te handhaven hij hier- voor zou zijn, doch meent dat de heer Bakker nog geen goed inzicht heeft in de kosten van zijn voorstel. Daarom zou hij dit voorstel willen aanhouden. Hierna Trekt de heer Bakker zijn voorstel in en wordt besloten overeenkomstig het voorstel van B. en W. Punt V. Aanbieding armvoogdijbegroo- ting en geineentebegrooting. De Armvoogdijbegrooting wordt aangeboden in ontvang en uitgaaf met f4017.08'/2, subsidie f2175. Idem de gemeentebegrooting f55.408.14, welke begrootingen ter inzage zullen liggen. Punt VI. Voorstel Hare Majesteit geluk te wenschen met haar 25-jarig ambtsjubi leum. Algemeen hiertoe besloten. De heer Bakker vraagt nog naar het tap- verbod. De V o o r z. zegt dat de politieverorde ning hier vrijheid voor verleent. De heer L o o ij e n g a wil een jubileumspor- tret van Hare Majesteit in de raadzaal hebben. De V o o r z. wijst op de kosten, anders was er veel voor te zeggen. Sluiting. Een slecht humeur, slapeloosheid en schele hoofdpijn worden vaak veroorzaakt door lever- stoornissen. Foster’s Maagpillen zullen het kwaad spoedig overwinnen. Zij wekken de lever op en worden aanbevolen tot het gene zen van galzucht, verstopping en maagkwalen. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65 in apotheken en drogistzaken. De Ambtenaarssalarissen. Naar de Tel. verneemt, is in de gehouden vergadering van de centrale commissie voor ge organiseerd overleg in ambtenaarszaken, be raadslaagd over de voorstellen van de regeering tot intrekking van art. 40 van het Bezoldigings besluit en het gedurende drie jaren stilzetten van de periodieke verhoogingen. Met 10 tegen 2 stemmen verklaarde de com missie zich tegen schrapping van het art. 40 en met algemeene stemmen tegen de inhouding van periodieke verhoogingen. In de centrale commissie hebben zitting zes vertegenwoordigers van de regeering en zes van de organisaties. Vier regeeringsvertegenwoordi- gers verklaarden zich alzoo tegen schrapping van art. 40. Ter aanvulling van dit bericht kan nog wor den meegedeeld, dat van de adviseerende stem men er een is uitgebracht tegen en een vóór de schrapping van art. 40 van het Bezoldigingsbe sluit. De voorzitter van de commissie, de oud- minister van financiën De Vries, behoorde onder is de hefboom om onze klasse geestelijk en kunnen nemen. De politieke democratie heeft ons ruim baan verschaft voor den strijd, die nu niet meer gaat om kleine hervormingen, maar om ’t bezit van de wereld, om de vraag welke klasse de leiding zal hebben in staat en maat- j schappij. Het kapitalisme ziet dat in, vandaar matiebureau van Van der Graaf en Co.’s Bu- week, eindigende 7 September in Nederland uit gesproken 58 faillissementen tegen 83 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 7 Sept. 1923 2748 faillissementen tegenover 2016 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De Indische financiën. Uit zeer betrouwbare bron verneemt de Msb. dat de Indische financiën er op het oogenblik niet ongunstig voorstaan; voor 1924 en 1925 wordt zelfs een sluitende begrooting verwacht, een toestand, die we in lange jaren niet meer hebben gekend. De ramp in Japan. Reuter meldt uit Tokio, dat bij de ramp te Yokohama de Nederlandsche consul onmiddel lijk gedood is. Het Departement van Buitenlandsche Zaken deelt mede, dat blijkens een telegram van het consulaat der Nederlanden te Kobe de oud-ge- zantschapsraad L. van de Polder en mevr, van de Polder het slachtoffer zijn geworden van de ramp te Yokohama. RAADSVERGADERING IJLST, 4 Sept. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer H. P. Fledderus, burgemeester, die de vergadering met formuliergebed opent en allen welkom heet. Punt I. Beëediging nieuwe leden. Zes leden leggen den eed af, terwijl de heer Visser de belofte aflegt. Punt II. Notulen, mededeelingen en inge komen stukken. De notulen worden onveranderd vastgesteld. Medegedeeld wordt dat de wijziging der be grooting is goedgekeurd. Ingekomen zijn: a. de stembiljetten van het waterschap, b. een schrijven van het schoolbe stuur der Hervormde school om de lesuren ge geven voor het Fransch en handwerken, welke gehouden zijn voor de jaren 1919, 1920, 1921 en 1922 tot een totaalbedrag van f 1706 van de gemeente te mogen ontvangen. De V o o r z. wijst er op dat dit adres heden avond pas is ontvangen met het verzoek spoed te maken; Spr. meent dat ook andere inrichtin gen van onderwijs alsdan dezelfde rechten hebben en daar de raad dit verzoek zoo plotse ling voor zich ziet, adviseert hij om dit adres aan te houden. Met alg. st. daartoe besloten. Punt III. Benoeming wethouders. Benoemd worden de heeren C. Nauta Jzn., aftr. en Tj. Bakker, die beiden 6 stemmen had den, terwijl de hh. Looijenga en H. v. d. Goot elk 1 stem bekwamen. Beide heeren nemen de benoeming aan. Punt IV. Voorstel van B. en W. tot intrek king van de verordening op het vervolg-on derwijs. De V o o r z. zegt dat in navolging van andere gemeenten en mede omdat het rijk zijn handen er aftrekt en er weinig animo voor dit onderwijs in de gemeente bestaat, B. en W. dit voorstel hebben gedaan. De hèer Bakker vindt het een verkeerde bezuiniging; de gemeente moet al zooveel voor de scholen te Sneek betalen, als dat er ook af kon, dan was hij voor intrekking, maar om nu op het onderwijs in eigen plaats zoo te bezuini gen kan zijn goedkeuring niet wegdragen; hij stelt voor het salaris van 2 gulden per uur op 1 gulden te brengen en dan dit onderwijs te handhaven. De Voorz. concludeert dat al brengt men het uurloon op f 1, het nog een aardig bedrag wordt, want daar komen leermiddelen enz. nog bij. IE gld. bij warllM *0 van ven vinger Mi- 2 re" van daar t het aren gen- dat r een :dekt ngs- een zou- ïrke- igen,‘ mge, ver- Kaatsen. De uitslag van de Zondag jl. alhier gehouden ledenkaatspartij is als volgt: le prijs: 3 rookstellen: Jan de Vries, Chr. Pasma, H. Wempe. 2e prijs: 3 klokjes: P. v. d. Laan, J. v. d. Laan, G. Wassenaar. 3e prijs: 3 wekkers: J. Jillings, D. Terpstra, Ph. Kuipers. 4e prijs: 3 kistjes sigaren, G. v. d. Werf, H. de Jong, R. Cnossen. S. D. A. P. S. B. B. De afd. Sneek van de S. D. A. P. en de Snee-1 De ker bestuurdersbond hadden Zondagmiddag een meeting in de tuin van de Buiten-sociëteit de Harmonie. Het bezoek was goed; er waren een 500 mannen en vrouwen. Na opening door een der bestuursleden van de S. B. B. de heer P. v. d. Veen, die o. a. opwekte de commissie die zich tot taak stelt hier een eigen gebouw te stichten, te steunen, en de brandende kwestie aanroerde: Het vlootwet-ontwerp, gaf het mu ziekcorps „Steun in den strijd” eenige nummers ten beste, de A. J. C. gaf een paar alleraardigste dansen, terwijl later Morgenrood gelegenheid kreeg een paar liederen te zingen. Het hoofd nummer van het programma vormden natuurlijk de redevoeringen, door de hh. F. van der Wal, voorzitter van de A. N. T. B. en door het Eerste Kamerlid de heer Rugge uitgesproken. De heer v. d. Wal betoogde dat de bour geoisie, die in 1918 de arbeidersklasse recht wilde doen wedervaren (8 urendag, vrije Zater dagmiddag en uitzicht op socialisatie), later, toen de kans minder werd dat zij van haar da den rekenschap zou moeten afleggen, haar be loften heeft vergeten. Zelfs van het den katholie ken arbeiders beloofde bedrijfsradenstelsel is niets terecht gekomen. Dat de bourgeoisie dit kan doen is ’t gevolg van ’t feit dat de Chr. ar beiders de loonslaven blijven die hun voorva deren 100 jaar geleden ook waren; dank zij dit feit kon Aalberse zijn eigen kina de 45-urenweek de nek omdraaien en is de geheele beperkte werkweek door het toestaan van een 57 uren voor vrede en rechtvaardigheid in zich draagt en niet als de huidige door concurrentie tot oor log moet voeren. Spr. wekt de aanwezigen op om ook de geloovige arbeiders deze waarheden duidelijk te maken en hen er op te wijzen, dat juist de Chr. regeeringen leiding hebben in de dingen die een aanfluiting van het Christendom zijn. Onze strijd heeft niet te maken met geloof of ongeloof. Juist de Chr. regeeringen waren de gangmakers van militairisme en reactie, het was Kuyper in 1903, Colijn in 1923, het is Kuyper niet gelukt, het zal Colijn niet gelukken, dat Vlootwet, die groote financieele offers zal vra- staat bij ons vast. gen, waarvan men de voorbode reeds vindt in Spr. wekte allen op te demonstreeren op 23 de aangekondigde salarisverlaging der ambte- Sept, in Amsterdam. naren met 10 of 20 Zelfs durfde een oogen- I De voorzitter sloot de bijeenkomst blik de gedachte geopperd dat ook het ouder- woord van dank aan de sprekers. Na afloop domspensioen zou worden aangetast. Bevreem- volgde een demonstratie door de stad. A. N. W. B. Bij enkeie candidaatstelling zijn herkozen als lid van het algemeen bestuur van den A. N. W. B. in afdeeling X (Friesland) de hh. J. van dr. D. H. Posthumus, Sneek en A. M. Pull, Leeu warden en is gekozen de heer L. W. Sillevis, Leeuwarden. Eveneens zijn bij enkele candidaatstelling her benoemd als stemgerechtigde ter algemeene vergadering de heeren D. Hesselink, St. Anna- Parochie, T. Hoogslag, Leeuwarden, D. Kuipers i Jr., Buitenpost, J. A. Landstra, Leeuwarden, J. i Mulder, Grouw, J. Plet, Heerenveen en D. Ter- i henne, Leeuwarden en zijn benoemd de heeren j T. M. ten Berge, Franeker en J. H. Borgesius en G. J. Ooiman, Leeuwarden. L. Ct. De coalitie. Naar het Hbl. verneemt, zal van de hand van het R.-K. Tweede Kamerlid mr. J. B. Bomans binnenkort een brochure verschijnen, waarin stelling genomen wordt tegen de huidige coa litie. gld. Ingeval van over- gld. bij verllee van lijden binnen 80 d. Ivv Mn hand, voet ol oog *j Zijn gezinnen. Korfbal. Voor de 2e klas N. K. B. competitie ontving Concordia het sterke Felicitas I van Sexbierum. Tot rust waren de partijen tegen elkaar opge wassen; Felicitas wist, hoewel gedekt, een doel punt te bemachtigen. Met 10 in ’t voordeel van Felicitas werd dan gewisseld. Direct daar na had Sexbierum succes en werd de stand 2-0. Jedema wist hierna met een paar fraaie worpen gelijk te maken. Toen ging het spel der Snee kers verslappen, waarvan Felicitas profiteerde. Sexbierum kon nog 3 maal met succes de korf vinden en won met 52 punten. Voetbal. De uitslag van de Zondag jl. door de V. V. „Sneek" uitgeschreven voetbalwedstrijden is als volgt: Sneek IVS. V. G. II 11. Sneek III—S. D. L. I 2—2. Sneek 11—S. V. G. 1 3—1. Adres van Huldiging. Zaterdag j.l. heeft de Commissaris der Koningin in dit gewest, die vergezeld was van de leden van Gedeputeerde Staten de Heeren B. W. Okma, Mr. P. S. Gerbrandy, S. Dijstra en S. W. de Jong, en van den Griffier der Staten, aan H. M. de Koningin aangeboden een adres van huldiging van de Provinciale Staten. Dit adres was in keurig geteekend handschrift geschreven op per- kamentpapier, waaraan het provinciaal ze gel was vastgehecht. Het adres luidde als volgt: „De Staten der Provincie Friesland, heb ben besloten Uwe Majesteit bij Haar 25- jarig Regeeringsjubileum de betuiging van hunne hulde en verknochtheid te doen toe komen en hebben ons verzocht hunne tolken te zijn bij de kenbaar making van hunne ge voelens. Niet slechts ter voldoening aan die opdracht, maar ook uit vollen aandrang des harten wenschen wij, hunne Gedeputeerden, Uwe Majesteit oprechtelijk geluk met het heuglijk feit dat aan U en met U aan Nederland vergund wordt te vieren. Met onze landgenooten herdenken wij bij den terugblik op het afgeloopen tijdvak, het vele goede dat ons land onder Uwe Regeering werd geschonken, de groote en veelvuldige zegeningen die ons in voor- en tegenspoed te beurt vielen, en wij gedenken tevens de moeilijke en sombere dagen die wij hebben moeten doormaken, en waarin wij dubbel den zegen hebben gevoeld dat Uwe Ma jesteit aan het hoofd van ’s Lands Regee ring de leiding van ’s Lands zaken in han den had. Wij gedenken dit alles met grooten dank aan God, maar daarnaast aan Uwe Majesteit, tot wie een gevoel van innige er kentelijkheid en aanhankelijkheid inzonder heid in deze dagen uitgaat. En al voelen wij als Nederlanders met onze landgenooten ons één in de aanhankelijkheid en trouw aan het oude Stamhuis, hoe kan het anders dan dat wij, ook als bewoners van het gewest dat met Uw stamhuis door historie en traditie wel met zeer nauwe banden is verbonden, zeer teedere gevoelens koesteren voor Uw geslacht en voor Uwe Majesteit en Haar ge zin, en dat wij, ook als Friezen, de bede sla ken dat God Uwe Majesteit moge sparen en zegenen en U moge vergunnen nog lang de hooge en verantwoordelijke taak te vervul len die Hij U te vervullen gaf, en de dank bare liefde en trouwe aanhankelijkheid van Uw volk te blijven ondervinden. LIJST VAN INGEKOMENEN EN VERTROK KENEN gedurende de maand Augustus. GEVESTIGD: P. Joosten, zilversmid, 2e Steenkl. 65, van Arnhem; G. Klein, z. b., Maria Louisestr. 1, van Wildervank; *J. Toren, Commies B. I. B., Singel 11, van Terschelling; Joha. Toornstra, z. b., Kruizebroederstraat 18a, van Dokkum; *K. de Jong, schipper, aan boord, van Langweer; *W. de Vries, chauffeur, Waterpoortgr. 22, van Balk; *A. Hoogstra, zeemtouwer, le Zomerrakbuurt 28, v. Harlingen; *P. Glashouwer, schrijnwer ker, Rozenstraat 2, van Hindeloopen; C. J. M. de Block, z. b., 2e Woudstraat 38, van Leeu warden; L. Swart, z. b., Potbuurt 13, van Has- kerland; A. Janssen, dienstb., Looxmagracht 8, van Wilhelmshafen; !SA. Modderman, opper man, Hooghuistersteeg 9, van Ijlst; C. Jonker, dienstb., le Steenklipstr. 49, van Leeuwarden; H. Douma, dienstb., Grootzand 3, van Wplvega; *J. v. Dalen, opperman, aan boord, van Bols ward; G. ter Heide, dienstb., Rozenstr. 5, van Kuinre; M. Mous, dienstb., Stationsweg 4, van Mirns en Bakhuizen; E. Rauhut, dienstb.Sta- tionsstr. 34, van Frankf. a. Main; *A. Kuperus, koopman in oliën en vetten, aan boord, van Leeuwarden; S. Reitsma, slagersknecht, Galiga- straat 10, vdn Oudega; *A. Glashouwer, z. b., Kloosterdwarsstraat 21, van Leeuwarden; E. Wolters, bakkerskn., Grootzand 53, van Leeu warden; J. H. van Osch, kellner, Marktstr. 23, van Groningen; G. Tuinstra, dienstb., Geeuw- kade 81, van Wijmbritseradeel; M. Schulik, dienstb., Hoogend 12, van Bottrop (D.); T. v. d. Meer, dienstb., Peperstraat 12, van Tietjerk- steradeel; C. W. Hoven, dienstb., Westersingel I, v. Leer (D.); A. Schröder, dienstb., Suup- markt 21, van Kiel (D.)L. v. Borssum Waal- kes, bakkersknecht, Grootzand 53, van Idaar- deradeel; M. M. Huhle, dienstb., Parkbuurt 29, j van Kraischa (D.); J. Prakken, boerenknecht, le Oosterkade 1, van Abbega; J. J. Popma, z. b., Stationsstraat 8, van Bolsward; *S. Been, win- 1 kelier, 2e Woudstraat 2, van Leeuwarden; O. Meines, handelsreiziger, N. Burgstr. 1, van Scharnegoutum; Sj. v. d. Weide, z. b., Oud Kerkhof 25, van Amsterdam; R. Heyer, dienstb., Looxmastraat 58, van Kiel (D.)J. Smink, boe renknecht, Westersingel 23, van Hommerts; M. Boschma, boerenkn., Ged. Poortezijlen 9, van Doniawerstal; *B. H. Peteri, leeraar R. H. B. S., KI. Kerkstraat 21, van Warffum; *B. Leeuwen, hotelhouder, Parkstraat 1, van Idaarderadeel; L. Smid, dienstbode, Hoogend 24, van Hinde loopen; G. Klaver, z. b., Kloosterhof 19, van Wolvega; M. Pauptit, dienstb., Marktstraat 10, van Voorschoten; J. Kessling, z. b., Bothniakade 15, van Mettingen; S. F. J. Banning, dienstb., Grootzand 1, van Ludenscheid (D.)E. Meints, dienstb., Oosterdijk 19, v. Bunde (D.); E. Verse, hulp in de huish., Grootzand 26, van Rotthau- sen; J. Brauer, kleermaker, KL Kerkstraat 5, van Leer; H. Bohmann, dienstb., KL Kerkstr. 21, van Oldenburg. J. Jonker, dienstb., naar Amsterdam, O. Z. Voorburgwal 141; A. Hoekstra, huishoudster, naar Leeuwarden, Spaniaardslaan 32: *A. v. d. weelj aan Wilton een fictie geworden. Te be- UI1K UC gCUdUlllC gcuppciu Udl UUK I1CI uuuci- dend is ’t dat juist zij, die zich volgelingen van I den Christus noemen, steeds voor het militai- j risme opkomen. Na de vreeselijke wereldoorlog, na de conferentie van Washington komt Ne- derland nu met een bewapeningsvoorstel dat Hu Harli Jac Marc Leeuwarden, ver boven z n krachten gaat, terwijl dan nog a r> een vloot wordt verkregen welke niets betee- kent; ’t schijnt dan ook niet bedoeld om ’n bui tenlandsche vijand te bestrijden maar om den militairistischen geest hier nieuw bloed te ge ven. Daartegen een scherp protest. Spr. wekt allen op 23 September deel te nemen aan de demonstratie te Amsterdam; pas is daar een manifestatie voor het Koningschap geweest, dat is een manifestatie voor de reactie. Om te voor komen dat de bourgeoisie daaruit afleidt dat de arbeidersklasse nog meer vertrapt kan worden, dat men haar wel de 8-urendag kan afnemen en zij nog wel zwaarder belast kan worden, als i men haar maar een beetje brood en veel spelen l geeft, is het noodig dat die demonstratie over weldigend wordt, daarom allen die dag naar Amsterdam! De tweede spreker was de heer Rugge, die constateerde, dat de arbeidersklasse over de heele linie het offei sief herneemt, waartoe de feiten van den dag haar nopen; er is geen beter propagandist voor het socialisme dan de brave boerenzoon Colijn. Dat het noodig is strijd tegen de reactie te voeren teekent de onrijpheid van de Nederlandsche arbeidersklasse, haar gebrek aan eenheid, aan daad- en strijdkracht. Wat in 1918 gewonnen werd, bleek uit te gaan boven haar geestelijk en intellectueel kunnen, zij bleek niet in staat de toestand te beheerschen. Er zijn toen echter zeer groote principieele voordeelen bevochten en alleen omdat die winst zoo gemak kelijk behaald is heeft de massa ze wellicht niet genoeg gewaardeerd; toen ’t tempo der dingen niet meer crescendo ging heeft ’n deel der arbei dersklasse, spr. noemt speciaal de landarbei ders, het vaandel in den steek gelaten, waarvan het logisch gevolg was dat de reactie moed putte en ons aanviel. De kern der onzen, die 25 jaar en meer den arbeidersstrijd streden, beseffen echter de enorme winst welke is be haald als: de volledige politieke democratie, de grondslagen voor een zeer goede socialistische 'i woningpolitiek, de grondslag voor een goede c*e tegenstemmers. Het jubileum van de Koningin. De Koningin heeft op 6 September, bij de aanbieding van het huldeblijk van den bijzon deren vrij willigen landstorm, op verzoek stoffelijk omhoog te voeren, welke omhoogvoe- sie toegezegd) dat er van Haar een portret zal uiig noodig is om haar de taak te doen volvoe- worden vervaardigd, speciaal bestemd om te ren die zij heeft bij de ontwikkeling der maat- worden gepiaatst Op de gedenkplaat, die aan de vrijwilligers van den bijzonderen landstorm zal worden uitgereikt ter herinnering aan het re geeringsjubileum en het door den bijzonderen vrij willigen landstorm aan Hare Majesteit aan geboden jubileum-album. De Koningin heeft den burgemeester van Am-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1