Voor eeo WesterhoP r, 60 Hoeren Regenjassen Preanger Kleintje Koffie VOEÜZAAM-HEERLIJK-VÖÖRDEELIG eer. reclamekolom. ,7F TNAH5 r. P. POND I Brandenburgh, Boschma Co SNEEK oostehdijk r j wordt U aanbevolen N ieu wstij dingen Cummi en Gabardine Groenevel(ï s Piano- en Orgelhandel - annex SMEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL V eer- .aken Jd.) 8.T5 15.00 S5O 18.00 12-50 22.00 derne tnnel! n hun ander beel- n, die varen htiger rtdu- hing. door omo- laad- vage- in als graaf or de door zoo irders ïeven hem. eelen eens tril- Sneek, Heerenveen en Groningen het t hij, tren, over Fer pakje 1/2 pond 52:/.2 cent». Los per on» 21 cents. ELECTRO TECHNISCH BUREAU G. SPIJKERMAN KOOPMANSGRACHT 5, SNEEK. Licht - Kracht - ïelephoon en Schellen. Advies kosteloos. en ZELFONDERZOEK. Abonnementper jear f 2.50 tr. p. poet f 3.60. Buitenleed f8.alle» bg Tooruitbetaling. Lome Nos. 5 et. Advertentiftn 10 et. p. regel. In ge« ■enden Mededeelingen dubbel tarief, bg Abonnement belangrijke korting Kleine Adv. kunnen Ingexondea wor den op den dag der uitgifte, tot 10 nut. 2 DINSDAGS oh VRIJDAGSAVONDS m I Uitgave?» H| Sfbkk Talefooa No. 150 PRIJSVERLAGING J Hommerts, 12 Sept. van A. C. BOS. rooter dheid. z>jn Aanbevelend De 32-jarige huishoudster W. B. te Sneek zou den 13en Juli eenige bloemen, toebehoorende aan G. Zoethout en M. Miedema, van de alge- meene begraafplaats aldaar weggenomen heb ben. Bloemen, die op de graven stonden. Beklaagde is niet verschenen. Zij moet „een wat eigenaardige vrouw zijn”. Eisch f 25 boete of 25 dagen hechtenis. Voorspelling. In de lente van dit jaar aldus de Engelsche bladen voorspelde een zich noemende „ma dame Deux Thebes” in navolging van de bekende zieneres madame De Thebes de vol gende gebeurtenissen van dezen zomer: 1. De dood van een staatshoofd. 2. De dood van een groot Fransch schrijver. 3. Een militaire verwikkeling van een natie, welke gedurende den oorlog neutraal was. 4. Een vreeselijke ramp, die de wereld met ontzetting zal vervullen. Men nam toen verder geen notitie van haar voorspellingen, doch als men ze vergelijkt met INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Hoogachtend, E. HAZELHOFF. al uk, te id- het en, die er- oor :ld stof tot de Bic; IA, dde s te .50 lis tige NIEUWE SNEEKER COURANT Het was nacht, 4 op 5 Juli, en de weduwe Jansen te Sneek lag te bed. Glasgerinkel noopte haar, om op te staan. Zij ging voor het raam staan en had een kort gesprek met den dader van de vernieling, den 20-jarigen koopman N. J. te Sneek, die „morgen wel betalen zou”. De weduwe had „een dikken gulden” scha. Beklaagde is absent. Eisch f 25 boete of 25 dagen hechtenis. Terwijl de 24-jarige bankwerker L. R. te Sneek den 30en Juni zich te Grouw bevond, zag hij de kans schoon om uit de kraam van W. Friso aldaar een hoeveelheid chocola weg te pakken. Hij ging er mee in een autowagen en raakte daar in slaap. Zoo vond hem de besto lene, met de chocola. „Eerlijk door de wereld”, vermaant de presi dent den bankwerker. Deze zegt, den rechter te begrijpen. Eisch 1 maand gevangenisstraf. »ola«n« voorwaarden overeengekomen met de H»lland*oh« Aigcmcsn* Verse- flld- »«rlexe-Naeb. te Sohiedam «itn on»e Afaonné’a ve»ekerd tojj'SB ongelukken voor *VUU lang nister van Financiën de indiening van een wets ontwerp, waarbij ook voor deze ambtenaren salarisvermindering mogelijk wordt. De volgende resolutie wordt ons ter publicatie gezonden: Het hoofdbestuur van den Centralen Neder- landschen Ambtenaarsbond, in vergadering bij een op Zaterdag 8 September, kennis genomen hebbende van de plannen der regeering, die tot doel hébben een algemeene verlaging van de salarissen van het rijkspersoneel en stopzetting van de periodieke verhoogingen, verklaart zich tegen de door de regeering voorgestelde maat regelen, eischt van haar naleving van door haar zelf in een koninklijk besluit vastgelegde waar borgen en besluit in samenwerking met de an dere bij het A. C. O. P. aangesloten bonden een krachtige actie te voeren tegen de dreigende te leggen tot een bedrag van f 300.000. De be- positieverslechtering van het rijkspersoneel. Mr. Bomans en de coalitie. In de pers circuleert een bericht uit het „Han- de gebeurtenissen van de laatste maanden, zijn zij inderdaad bewaarheid. 1. President Harding is in de eerste helft van Augustus overleden. 2. Pierre Loti, de groote Fransche schrijver, stierf in Juni. 3. Griekenland heeft vijandelijkheden van Italië ondervonden en de Grieksche eilanden zijn bezet. 4. De aardbeving in Japan heeft plaats gehad en de wereld inderdaad „met ontzetting ver vuld". Tragisch. Maandagmiddag is in Leiden in den Heeren- singel een vierjarig knaapje, dat alleen uit de fröbelschool naar huis ging, in het water ge raakt en verdronken. De moeder van het kind wordt, na een operatie te hebben ondergaan, in het Academisch ziekenhuis verpleegd, de vader, die het jongetje uit school zou halen, vergat zich in de kroeg en liet den kleine met dit nood lottig gevolg aan zijn lot over. De salarisverlaging. In verband met de omstandigheid, dat de rechterlijke macht en de leden der hooge colle ges van staat niet vallen onder ’t Bezoldigings besluit, overweegt, naar het Hbl. meldt, de mi- Van D. Hij nam dat mee en ging er mee naar Bolsward. waar hij de fiets te koop aanbood. Niemand had er echter trek in en toen heeft T. het rijwiel mee terug genomen naar Sneek, om het daar ergens te verstoppen. Hij bekent, wat hem ten laste is gelegd. De subs.-officier acht het ernstige feiten, die beklaagde bedreven heeft. Hij had het goed bij zijn baas. Eisch: 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. Vis te Leeuwarden, merkt op, dat zijn cliënt tengevolge van het gebruik van sterken drank op het verkeerde pad is ge raakt. Vroeger was hij een goed werkman, maar sinds hij zijn heil in den borrel zocht, is zijn karakter geheel veranderd. Van een moedig en flink man is hij een zwakkeling geworden. Een krachtige rem zal voor hem noodig zijn. De rechtbank houde er bij de strafbepaling reke ning mee, dat het reddingsleger alhier zich be reid heeft verklaard, om beklaagde te steunen. Strenge leiding cn stelselmatige opvoeding zul len een betere uitwerking hebben dan gevan genisstraf. Volgen re- en dupliek. Nog eens: de Sneeker Zeilwedstrijd. Beleefd verzoek ik U plaatsruimte voor ’t volgende. Nu de heer Hesselink op ’t schrijven van den heer Hazelhoff te Goïngarijp niet antwoordt, ben ik zoo vrij hieruit af te leiden, dat hij stil zwijgend erkent ongelijk te hebben. Immers „wie zwijgt stemt toe”. Wij kunnen dus vast stellen, dat ’t bestuur der Sneeker Zeilvereni ging in hare plichten als gastvrouw te kort is geschoten. ’t Behoort tot nog toe tot de goede gewoon ten, dat een gastvrouw hare gasten vriendelijk en hartelijk ontvangt. (De voorzitter der Snee ker Zeilvereniging zal toch deze ervaring elders ook wel hebben opgedaan?) En nu kan ik mij voorstellen, dat ’t voor een gastvrouw niet pret tig is, dat zij door haar gasten daarop attent moet worden gemaakt. En die behandeling moet dan ook al belangrijk beneden peil zijn, voordat de gasten hiertoe overgaan. Geen wonder dus, dat de gasten den 2den dag geen plaats verlangden aan ’n disch, waar aan hun den len dag op een onheusche wijze een plaats was ontzegd en nu 't menu, voor hen bestemd, lieten staan. Om nu ’t bestuur uit zijn moeilijke positie te helpen, kom ik met ’t volgende voorstel, in ’t vertrouwen, dat de overige tjotterzeilers daar mee accoord zullen gaan. De S. Z. C. heeft een goede maag. Zet haar ’t menu van den 2en dag voor, al is ’t oud, ik geloof, dat de club ’t wel verwerken zal. M. a. w. de Zeilvereeniging biedt de prijzen van den 2en dag aan de S. Z. C. aan en deze laat ze onder de tjotters bij ’t sluiten van ’t seizoen verzeilen. Al de eigenaars der tjotters zijn leden van de S. Z. C. Mocht ’t bestuur hiertoe bereid zijn, dan is de kwestie hoop ik, naar ieders genoegen opgelost, daar in dat aanbod dan een stilzwijgende schuldbe kentenis ligt opgesloten. En dan verder: „Zand er over!” Vergeven en vergeten, ’t Volgende jaar komen de tjotters even pleizierig terug. Zeilers mogen eens wat driftig uitvallen, haat dragend mogen ze niet zijn. U, mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende ruimte De gevaarlijke lysol. Een moeder te Amersfoort wilde haar kind van vijf maanden een lepeltje abdijsiroop toe dienen tegen den hoest, in de haast nam zij een flesche lysol. Hoewel de vergissing dadelijk werd bemerkt, heeft geneeskundige hulp het overlijden van het kind niet kunnen voorkomen. Uit het hol van de leeuw. Uit het kantongerechtsgebouw te Terborg is tijdens de strafzitting het rijwiel van den amb tenaar van het O. M. ontvreemd! Het polltieschandaal in Indië. Uit Weltevreden wordt gemeld, dat de politie- opziener Kok/shoorn gedeeltelijk en zijn collega De Ruyter ten volle bekend heeft. De Javabode meldt, dat de landsadvocaat toe stemming heeft gekregen, beslag onder derden doeling is, beslag te leggen namens de regee- i ring op alle gelden, welke Van Rossen bij bank- 1 instellingen enz. heeft staan. delsblad”, volgens hetwelk bij Paul Brands Uitg. Mij. een brochure zal verschijnen van de hand van het Tweede Kamerlid mr. J. Bomans, waar in deze stelling zou nemen tegen de huidige coalitie. Inderdaad is eerlang een vlugschrift van ge noemd Kamerlid te wachten, waarin eenige ker- kelijk-politieke kwesties worden besproken. De heer Bomans machtigt de Msb. intusschen te verklaren dat van een stelling nemen tegen de rechtsche samenwerking absoluut daarin geen sprake zal zijn. Het Hbl. verneemt nader omtrent de van de hand van mr. Bomans te verwachten brochure, dat de grondtoon van zijn betoog zal zijn een stelling nemen tegen de coalitie, die het weg nemen van specifiek den Roomschen eeredienst en het Roomsch maatschappelijk inzicht hin derlijke wetsbepalingen in den weg heeft ge staan. De brochure zal in vier hoofdstukken de vol gende onderwerpen behandelen: ten eerste de Zondagswet van 1815; ten tweede de wet van 1853 tot regeling van het toezicht op de kerk genootschappen, inzonderheid wat de processie- -vrijheid betreft; ten derde art. 449 Wetboek van Strafrecht, op grond waarvan het uitsluitend kerkelijk huwelijk verboden is, in verband daar mede art. 136 Burgerlijk Wetboek, en ten vier de art. 123 Reglement Ned. Indië, wat betreft de zending. Een geschenken-tentoonstelling ten paleize in Den Haag. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling van de Koningin, om in den loop dezer maand ten paleize Noordeinde een voor ieder toegan kelijke tentoonstelling te doen houden van alle geschenken, hulde-adressen, jubileum-uitgaven enz., welke door de Koningin bij haar regee- rings-jubileum werden ontvangen. Ontwaakt gij ’s morgens met pijn in den rug Hebt gij donkere zwellingen onder de oogen Zijn de enkels en handen gezwollen Is de urine bewolkt, zanderig of brandend Geschiedt de loozing te vaak of te weinig Zijn uw ledematen beverig en rheumatisch, vooral bij ruw en vochtig weer Doet uw rug zeer, als gij bukt of opstaat? Hoedt n bijtijds laat Foster s Rugpijn Nie ren Pillen een nierziekte voorkomen; spoedige behandeling is het eenige betrouwbare voor behoedmiddel. Verwaailoozing kweekt al te dikwijls blaas ontsteking, waterzucht, rheumatiek, steenvor ming en urinezuur-vergiftiging. Hoewel Fos ter’s Pillen zelfs bij deze latere verwikkelin gen baten, is het verstandiger om dit speciaal niergeneesmiddel tot voorkoming van nier ziekte te gebruiken. Verkrijgbaar in apotheken en drogistzaken a f 1.75 par doos. Eeu andere zwerveling, geboren te Oosterlit- 'tens. Hij, T. T., 25-jarig los werkman, heeft het ibij zwerven niet laten blijven, maar is het pad ‘van den diefstal opgegaan. Den 14en Augustus te Sneek in dienstbetrekking zijnde hij R. Jaas- ma, droeg deze hem op, een sommetje gelds te innen van den dekknecht der Steenwijker boot, ’t Was f 14, welk bedrag Jaasma voor verkoop van kippen had te vorderen. De jongeman deed, wat hem opgedragen was, maar in plaats van zijn baas te brengen, wat dezen toekwam, eigende hij zich het geld toe, waarvoor hij drank kocht. Daarmee was hij op den verkeerden weg en het spreekwoord zegt niet te vergeefs, dat de eerste stap vaak de beslissende is. Den volgenden dag zag T., in kennelijken staat verkeerende, buiten bij een café te Sneek een rijwiel staan, toebehoorende aan zekeren Het auto-ongeluk bij St. Sauveur. Te Nieuw-Beerta is ter aarde besteld het stof felijk overschot van mej. W. Busscher, een der slachtoffers van ’t auto-ongeluk bij St. Sauveur. Aan het graf spraken achtereenvolgens de heeren Harm Kraai, namens de Nederlandsche Reisvereeniging en O. Boelema, gemeenteraads lid te Winschoten. Tal van bloemstukken wer den op het graf gelegd. Te Winschoten is het stoffelijk overschot den heer B. Bosker ter aarde' besteld. Nog een slachtoffer. Wolff meldt uit Hannover, dat de heer Jan Arkema, die bij 't spoorwegongeluk bij Wunds- dorf ernstig werd gewond, in het ziekenhuis is overleden. VAN DE LEEUWARDER RECHTBANK. Zitting van Woensdag 12 Sept. De eerste zaak, die deze rechtbank uit de na latenschap van hare Heerenveensche zuster, nu „tot de vaderen verzameld”, te berechten heeft. Het betreft een jongen man. De 30-jarige tim merman B. B., geboren te Mirns, zwierf in de vorige maand in de gemeenten Gaasterland en Lemsterland zonder middel van bestaan rond en is den 20en Augustus te Rijs aangehouden. Da gen,lang had hij zijn zwervend leven voortgezet, ’s nachts in hooibergen slapende. Een verblijf in een rijkswerkinrichting lacht hem niet toe. Hij verzoekt daarom, hem van de opzending vrij te stellen, daar hij kans ziet, weer aan den slag te komen. De subs.-officier betwijfelt, of B. daarin sla gen zal en eischt 3 dagen hechtenis en 1 jaar en 8 maanden opzending. Beklaagde zegt, daar wel mee tevreden te zijn. Hij had alleen maar vermoed, dat men een proeftijd op hem wilde toepassen. Al geruimen tijd was H. J., 45 jaar, arbeider te Hemelum, 'hevig misnoegd op zijn dorpsge noot J. de Boer. Het moet door de bedeeling gekomen zijn. J. achtte zich m i s deeld en uitte daarom op zekeren dag zijn ontevredenheid jegens De Boer in deze woorden: „je bent een mooie kerkeman, maar zelf de beste klant er van Dit deed De Boer „zeer”, zooals hij zegt, want hij had zijn best gedaan. De bedeeling kan niet ruimer zijn. J. evenwel bleef ontevreden over de behandeling, daar hij werkeloos was. En toen hij den 7en Juli De Boer weer aan den weg ontmoette de verhouding tusschen de beide families moet al meer en meer gespannen zijn geworden heeft hij den man beleedigd. Eisch: f 15 boete of 15 dagen hechtenis. Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies. Egmond aan Zee, 11 Sept. 1923. Geachte Redactie, Met de opneming van onderstaande regelen zal U mij zeer verplichten. Bij voorbaat betuig ik U mijn hartelijken dank voor Uw bereidwil ligheid. Een beschonken man is de oorzaak van deze heele historie geweest, 'n Politie-agent te Sneek deed in den avond van 20 Mei jl. zijn uiterste best, om den onmatigen drinker van de straat te verwijderen, maar kon het niet klaar spelen. Het was dicht bij de Groote Kerk. „Kom”, zei de agent tegen Douwe Dijkstra, die de strubbe ling in de nabijheid aan zag, „haal ris even hulp voor me”. Dijkstra liep haastig heen en haalde er een tweeden agent bij. Maar toen had hij het bij een viertal anderen, die van het geval kennis hadden genomen, be dorven. Zij achtervolgden hem tot op de Vee markt en namen hem daar op gevoelige manier onder handen. Het waren een smidsknecht van 17 jaar, een schippersknecht van 15, een pakhuisknecht van 15 en de 23-jarige J. T., zonder beroep, allen te Sneek. Volgens Dijkstra heeft de pakhuisknecht hem niets gedaan, maar deze zelf heeft indertijd be kend. De anderen geven hun schuld ook toe. ’t Is geen manier van doen, meent de presi dent. De politie helpen, als ’t noodig is, dat is jullie plicht. Eisch: T. 1 maand gevangenisstraf en de jon gens elk 1 maand tuchtschool. De verdediger, mr. F. C. Stoop te Leeuwar den, acht dit voor de minderjarigen een zware eisch. Zeer zeker, hunne houding was laakbaar, doch aan een strafbaar feit hebben zij zich niet schuldig gemaakt, meent pleiter. Hun drijfveer is niet geweest, de politie tegen te werken. Neen, zij wilden nu eens flink zijn. Dat zat er achter. Overigens maakt pleiter de rechtbank opmerkzaam op de gunstige antecedenten van de knapen. L. C. JURGENS’ ANTA Hoogachtend, De Administrateur van het C. G., A. G. BOS. Najaars- en winterverpleging van zwakke kinderen. De vier- of vijfmaandelijksche seizoenverple- ging in de Nederlandsche koloniehuizen loopt ten einde. Deze maand of begin October wordt het over groot deel der tehuizen gesloten. Waarom toch eigenlijk? Door de ervaring is bewezen, dat de najaars-, winter- en voorjaarsverpleging even succesvol is, als die in den zomer. Het Centraal Genootschap voor Kinderher- stellings- en Vacantiekolonies, een der meest ge zaghebbende vereenigingen op gebied van ver pleging van zwakke kinderen, heeft indertijd een ernstig onderzoek ingesteld naar de mee- ning der meest bevoegde personen op dit ge bied. Het heeft die meeningen gelegd naast eigen studie en ervaring en het heeft toen door onweerlegbare uitspraken en ervaring aange toond de zeer groote waarde der zoogenaamde winterverpleging zoowel aan zee als in de bos- schen. Relatief is het succes ’s winters vaak grooter. Immers, al geeft de zomer meer zon en licht, des winters is het lot van het zwakke kind thuis in de meeste gevallen het zwaarst. Dan is het vaak/opgeborgen, hetzij in nette kamers, hetzij in bekrompen keukentjes en verstoken van licht, lucht en zonneschijn, de groote bronnen van le venskracht en levenslust. Waar aldus de groote waarde van zgn. win terverpleging onomstootelijk vaststaat, daar is het zelfs verkwistend om de vél» '«aardevolle gebouwen ten dienste van kinderherstel zes, ze ven of acht maanden ongebruikt te laten. De Staten der provincie Noord-Holland zijn zóó overtuigd van het nut, dat zij het subsidie per kind en per dag van 1 October tot 1 Mei hebben verdriedubbeld en op drie kwartjes heb ben gesteld. Ik doe bij dezen wederom een beroep op de Nederlandsche Pers om onderwijzers, artsen, ouders en uitzendende comité’s toe te roepen: Staakt des winters uw arbeid niet, maar helpt de Nederlandsche Koloniehuizen bevolken ook in den winter. Vanaf ongeveer 1 October is overal plaats te vinden. Egmond aan Zee. TE gld. btj v«rU«a •V vkn mu vlngtir gld. bij verlla» van 7E gld. bij verlla» EH gld. bij verlie» van één band, voet ol oog I v van aan daim, vv aan vljavingar. gld. ingeval van ovar- EG lijden binnan 80 d. Fanga InvalidRait 200

Sneeker Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1