KLEEDINGMAGAZIJN DE TUNNEL I MEUBELFABRIEK „NEDERLAND" „LEEUWENBURG’’ G. SPIJKERMAN 200 ■o. 102 FEnjILLElTOISr 2 S’ N 0» MANTELS en MANTELCOSTUMES Hllicliil OrgiH der tinmti SnnL Venclqjnt Brandenburgh, Boschma Co Licht - Kracht - lelephoon en Schellen. Nieuwstijdingen. co “B Zaterdag 22 September IS2S. I 12-50 22.00 8.75 15.00 9.50 18.00 I S s cx «SB s cr c ca =r ELECTRO TECHNISCH BUREAU SNEEK OOSTERDIJK Heeren Regenjassen Gummi »n Gabardine CO e CR O S 'fy. BREMNINKMEYER 12° “4 ct o s S.B. g Si F P flB in hand, voet of oog Franco levering. Het is thans gebleken aldus meldt men aan Een goede spiraalmatras mag in *t gebruik geen geluid geven. de stationsautoriteit Het seinhuis is dus niet opengebroken. De wissel op Venlo stond open, doch stond reeds, tengevolge van zorgeloosheid, in deze stand van den vorigen dag af. Hieruit volgt, zegt het blad, dat veeleer aan zorgeloos heid dan aan sabotage moet worden gedacht. Groningen. Westersingel 2/4. Tel. 118. I l I i GEMAAKT EN NAAR MAAT. NIEUWSTE MODELLEN. LAGE PRIJZEN DIN»U AG» VBIJDAGSA V 0ND6 Uitgever Sim Telefoon No. 150 KOOPMANSGRACHT 5, SNEEK. Advies kosteloos. DOOR BERNARD KELLERMANN. (Plaatsing met toestemming der uitgevers Gebrs. Cohen, Amsterdam.) Vertaling door F. Goossens, w. i. IIEWE STOKER COÜRAHT annex SHEERER COURANT en WYMBRITSERADEEL Paardenmarkt. Op de Woensdag alhier gehouden paarden markt waren aangevoerd 286 paarden en 23 veulens. Ie soort paarden deden van f 2754 475; 2e soort van f 185f250; 3e soort van f80 gespannen om komen, zoowel neringdoende als particulier. gld. bij vsrlies van nee wijsvlugsr. J. A. HUIZINGA C%A wektheid gevierd. Woensdag, den eersten dag, werden door klokgelui van de drie torens de feesten geopend. Een heraut te paard kondigde aan de herdenking van het regeerings-jubileum van Koningin Wilhelmina aan de burgerij van Heeg en omstreken. Deze eerste dag was hoofd zakelijk bestemd voor kinderfeest van alle scho len. Te 9 uur werd een optocht gehouden van het feestterrein door de kom van het dorp naar Osingahuizen en terug. Voorop in een vijftal auto’s ging het feestcomité. De kleintjes onder de kinderen kregen een plaatsje op versierde wagens. Begeleid door twee muziekcorpsen, de kinderen getooid met oranje en vlaggen, de ver sierde wagens, alles te zamen leverde een kleu rig effect en al spoedig was de feeststemming ook bij de ouderen merkbaar. De drie hoofden van scholen, de onderwijzers en onderwijzeres sen hadden eer van hun werk. Te 11 uur was men terug op het feestterrein en werden de kinderen onthaald. Na een pauze begonnen de verschillende spelen en wedstrijden, welke den stof en steensplinters gevulde atmosfeer prikkelde de luchtwegen. Hobby gaapte onophoudelijk door behoefte aan lucht en Harriman’s oogen puilden uit zijn rood gezicht, alsof hij dreigde te stikken. Allan’s longen waren echter aan zuurstofarme lucht ge woon. De om hem dreunende arbeid, de heen en weer snellende menschenmassa’s maakten hem opge wonden. Onwillekeurig kregen zijn oogen een heerschzuchtige, triomfantelijke uitdrukking. Hij was niet meer de gewone kalme, stille man, maar sprong heen en weer, schreeuwde en gesticuleerde tot zijn gespierde rug doornat van transpiratie was. Harriman kroop met een stuk steen in zijn hand naar Allan toe en hield hem dat voor zijn oogen. Daarna zette hij zijn handen voor zijn mond en gilde Allan in zijn oor: „Dat is het onbekende erts!” „Erts?” toeterde Allan op dezelfde manier terug. Het was een roestkleurig, amorph gesteente, dat makkelijk in stukken was te breken. Op geologisch gebied de eerste ontdekking gedurende den tunnel bouw. Het onbekende erts, dat de naam „Submari- nium” had gekregen, was sterk radiumhoudend en de Smelting and Refining Co. verwachtte iederen dag, dat men op dikke lagen zou stooten. Harriman brulde dat alles in Allan’s oor. Allan lachte: „Dat zou wel naar hun zin zijn!” Uit de boormachine kroop een roodharig mensch van reusachtigen lichaamsbouw, met lange Gorilla- armen te voorschijn, een en al vuil en olie en met een grijze stofbril op de slaperige oogleden. Hij zag er uit als een steen-sjouwer, maar was een van Allan’s beste ingenieurs, een Ier, O’Niel genaamd. Zijn rechterarm bloedde en het bloed vermengde zich met het vuil tot een zwarte, op wagensmeer gelijkende massa. Voortdurend nieste hij en spoog hij stof uit. Een arbeider bespoot hern met een wa terstraal, op de manier zooals men een olifant een f 150. Veulens van f70f 100. De handel was behoorlijk en had een kalm verloop. VAN DE LEEUWARDER RECHTBANK. Zitting van Woensdag 19 September. Vonnissen. In de zitting van 12 September hebben te rechtgestaan: B. B., 30 jaar, timmerman, geboren te Mirns, voor landlooperij in Gaasterland en Lemster- land. Geëischt 3 dagen hechtenis en 1 jaar en 8 maanden rijkswerkinrichting en heden tot 5 dagen hechtenis veroordeeld. T. T., 25 jaar, los werkman, geboren te Oos- terlittens, voor verduistering en diefstal te Sneek. Geëischt 6 maanden gevangenisstraf en heden tot 3 maanden veroordeeld. H. J., 45 jaar, arbeider te Hemelum, voor be- leediging aldaar. Geëischt f 15 boete of 15 dagen hechtenis en heden tot f 5 of 5 dagen veroor deeld. Een 17-jarige smidsknecht, een 15-jarige schippersknecht, een 15-jarige pakhuisknecht en J. T„ 23 jaar, zonder beroep, allen te Sneek, voor mishandeling aldaar. Geëischt T. 1 maand gevangenisstraf en de minderjarigen elk 1 maand tuchtschool, en heden W. G. vrijgespro ken, en de drie anderen elk tot f 10 boete ver oordeeld, voor J. T. te vervangen door 1 week hechtenis, voor de minderjarigen voor elk 1 week tuchtschool. N. J„ 20 jaar, koopman te Sneek, voor vernie ling aldaar. Geëischt f25 boete of 25 dagen hechtenis en heden tot die straf veroordeeld. L. R., 24 jaar, bankwerker te Sneek, voor diefstal te Grouw. Geëischt 1 maand gevange nisstraf en heden tot f 15 boete of 15 dagen hechtenis veroordeeld. W. B., 32 jaar, huishoudster te Sneek, voor diefstal aldaar. Geëischt f 25 boete of 25 dagen hechtenis en heden tot f3 of 3 dagen veroor deeld. S. A., 33 jaar, slager te Sneek, voor mishan deling aldaar. Geëischt f 25 boete of 25 dagen hechtenis en heden tot die straf veroordeeld. Abonnementper jaar 4 2.50 fr p. pos? f 3.60. Buitenland f8.alle» bg vooruitbetaling. Locm Not. 5 ot. Adverientiftn 10 ct. p. regel. In go» tonden Mededeelingen dubbel tarief, by Abonnement belangrijke korting Kleine Adv. kunnen lagenenden wor den op den dag der uitgifte, tot 10 ui r. enkelen klank. De laatste dertig kilometer van de, het verst ge vorderde, zuidelijke tunnelgang moesten zij bijna geheel te voet afleggen. Hier leek de gang een woud van stijlen, een geraamte van balken, trillend door een onbeschrijfelijk lawaai, waarvan men het druk kende gevoel telkens vergat en steeds opnieuw on dervond. De hitte (48 C.) deed stijlen en balken splijten, niettegenstaande zij dikwijls werden nat gespoten en de luchtververschingsmachines onop houdelijk frissche, afgekoelde lucht naar binnen persten. De lucht was slecht en bedorven, een ake lige kelderlucht. In een smalle dwarsgang lag een met vuil bedekt, half naakt lijk. Het was een monteur, die door een beroerte was getroffen. Hij lag daar midden in het woelende, arbeidende leven, en haastige voeten stap ten over hem heen. Men had niet eens zijn oogen gesloten. Eindelijk kwamen zij in de „hel”. Midden in de loeiende stofwolken stond, onbeweeglijk als een standbeeld, een kleine, okerkleurige Japanner, die de optische bevelen gaf. Nu eens rood, dan weer wit schitterde de lichtkegel van zijn reflector en soms schoot een grasgroene lichtstraal midden tusschen een troep zwoegende menschen, zoodat zij er uit zagen als nog werkende lijken. Niemand lette hier op hen. Geen groet, geen ge zang werd gehoord van deze totaal uitgeputte men schen, die half bewusteloos hun werk verrichtten. Zij moesten veeleer op zich zelf letten, om niet door een stijl, die hijgende mannen over de steenen sleepten of door een groot rotsblok, dat zes paar gehavende, maar krachtige armen op een wagen smeten, tegen den grond geslagen te worden. De tunnel lag hier al heel diep, vierenveertig hon derd meter onder den zeespiegel. De gloeiende, met douche geeft. O’Niel draaide en bukte zich spier naakt in den waterstraal en kwam druipnat naar Allan toe. Allan gaf hem de hand en wees op zijn arm. De Ier schudde zijn hoofd en streek met zijn groote handen het water uit zijn haren. „Het gneis wordt al grauwer en grauwer!” toe terde hij in Allan’s oor. „Grauwer en harder. Het roode gneis is daarbij kinderspel. Wij moeten ieder uur nieuwe kronen op de boren zetten. En dan die verduivelde hitte!” „Wij gaan spoedig weer omhoog!” O’Niel grijnslachte. „Ja, over drie jaar!” schreeuw de hij terug. „Hebt ge geen water vooruit?” „Neen.” Plotseling werden zij allen groen en spookachtig bleek: de Japanner had zijn lichtkegel op hen ge richt. Zonder complimenten schoof O’Niel Allan op zij, de boormachine kwam achteruit. Allan wachtte drie aflossingen af, klauterde toen op een steentrein en spoorde met Hobby en Harri man terug. Uitgeput als zij waren, sliepen zij oogen- blikkelijk in, maar ofschoon hij sliep, merkte Allan nog langen tijd ieder oponthoud, dat de trein op zijn vierhonderd kilometer lange reis naar buiten ont moette. Dan sloegen de remmen vast en stootten de wagens op elkaar, zoodat de steenen over het spoor rolden. Gestalten klauterden op de wagens, roepen weerklonken, verblindend schitterde een rood licht. De trein slingerde over een wissel en hield geruimen tijd stil. Allan ontwaakte half en zag donkere ge daanten over hem heenstappen. a (Wordt vervolgd.) Het spoorwegongeluk op het station Venlo. In ons blad van Dinsdag is gemeld, dat eenige Belgische militairen hebben verklaard, dat het seinhuis te Kaldenkirchen was opengebroken en I de wissel van het zgn. doode spoor was ver- dat ieder zijn best had gedaan, elk had zich in- legd. schitterend voor den dag te u de N. Venl. Crt. dat het seinhuis niet gesloten Van 89 uur werd de gondelvaart gehouden, 1 was. De sleutel van de deur was in handen van waaraan tal van verlichte en versierde vaartui gen deelnamen. Dit gedeelte van het feestpro gramma kan ook als geheel geslaagd be schouwd worden. Voor een gondelvaart leent het dorp zich, omgeven als het is door water, bij uitstek. Tot slot een mooi vuurwerk, gele verd door de firma Schuurmans te Leeuwarden. chen op het hellend gedeelte van het emplace ment. Zeer waarschijnlijk is de ramp te wijten aan een kwajongensstreek. Het opruimingswerk op het emplacement te Venlo is thans zoover gevorderd, dat alle ver nielde wagons zijn verwijderd en de draaischijf vrij is. De overkapping ligt nog op de lijn, doch ook deze zal spoedig verwijderd zijn. De directie der Nederl. Spoorwegen heeft Dinsdag de ruïne in oogenschouw genomen. Het ongeluk bij St. Sauveur. Ook het hoofdbestuur van de Nederl. Reis- vereeniging heeft telegrafisch bericht ontvan gen, dat de laatste drie lijken zijn gevonden. Het zijn, volgens dit telegram, de lijken van den heer Weeveringh, uit Amsterdam, van den chauffeur van den auto en, vermoedelijk, van mej. Dallinga, uit Groningen. Nederlander in Duitschland vermoord. De Nederlander Van der Berg, die als procu ratiehouder bij een bank te Ratingen werkzaam was, is in een bosch tusschen Ratingen en Seel- beck door eenige mannen aangevallen. Ondanks hevigen tegenstand zagen de roovers kans den heer v. d. B. met een hamer zware verwondin gen aan zijn hoofd toe te bretigen, waarna zij hem met een mes een doodelijken steek gaven. De moordenaars hebben het lijk daarna be roofd van een horloge, een aktentasch en van een bedrag van ongeveer drie milliard mark. Het politie-onderzoek heeft tot heden nog geen resultaat opgeleverd. De Nederlandsche gezant te Tokio. Naar Reuter uit Tokio meldt, had de Neder landsche gezant te Tokio, de heer Papst, de stad verlaten na de aardbeving om zich naar Karoeizawa te begeven. De heer Papst werd vergezeld door den Noorschen zaakgelastigde. Onderweg verdwaalden zij in het gebergte; en de heer Papst had het ongeluk van een stei- len rivieroever te vallen. Hij brak twee ribben en een pols. De beide heeren slaagden er ten slotte in Ka roeizawa te bereiken. De dorpsgeweldige. De veldwachter van een naburige gemeente, Vertelt het Rott. Nbl., was Zaterdagavond in druk gesprek gewikkeld op de Bijbelbrug te Delft, en daar beide praters ieder een rijwiel bij zich hadden, versperden zij den weg. Een Delft- sche politieagent sommeerde het tweetal tot doorloopen, waaraan niet werd voldaan. Na een herhaalde waarschuwing zag men het toen ge beuren, dat de dorpsordebewaarder, bij den kraag gepakt door den agent, naar het politie- De bewuste 63 wagons stonden te Kaldenkir- bureau werd gebracht. •it gld. bij ruilt» W van Mn vingtr 38) Op de steentransporten zaten de afgeloste ploegen en de treinen lieten een echo van het gezang achter in ’t brommende, grommende lawaai van de tunnel. Mac was populair en voor zoover de fanatieke haat tusschen arbeider en kapitaal het toeliet bij zijn werkvolk bemind. Hij was er een als zij, van hun soort, al was het dan ook van honderdvoudige kracht. „Mac zeiden zij, „ja Mac is een kraan Dat was alles, maar ’t was de hoogste lof. Vooral zijn „audiënties” op Zondag, hadden veel tot zijn populariteit bijgedragen. Ook daarop be stond een lied van den volgenden inhoud: „Schrijf maar een briefje aan Mac, als je zorgen hebt. Hij is rechtvaardig en een van de onzen. Beter is het nog, Zondags naar zijn audiëntie te gaan. Ik ken hem, hij zal je niet wegsturen zonder je gehoord te hebben. Hij begrijpt de zorgen van zijn arbeiders”. In het „vagevuur” ratelden en snorden de electri- sche klinkmachines als de snelwentelende schroeven van een luchtschip en deden het ijzer dreunen. Ook hier zongen de menschen. Het wit hunner oogen stak scherp af bij hun zwarte gezichten, hun monden gingen open en dicht, maar toch hoorde men geen Na afloop van het vuurwerk was het prijsuit- deeling op het feestterrein. Mooie prijzen voor de diverse wedstrijden, volksspelen, ringrijderij, gondelvaart, illuminatie en gevelversiering wa ren beschikbaar gesteld door de feestcommissie. Voor den étalage wedstrijd waren verschillende kunstvoorwerpen en medailles uitgeloofd door ingezetenen (grossiers enz.) van Sneek. De diverse winnaars en winnaressen zullen nog vaak aan deze dagen 'worden herinnerd. Alles samenvattende kan gezegd worden dat Heeg nimmer zulk een schitterend feest heeft gevierd. De leiding was dan ook in goede handen. Het hoofdcomité bestond uit de heeren: J. Nauta, hoofd der school, voorzitter; pastoor Overmeer, ds. G. M. van Rennes, ds. J. van de Pol, A. Lankhorst, N. J. Lankhorst, dr. G. Bruins, C. Caspers, J. van Veen, T. de Vries, H. Wesse- lius, S. van der Werf, secretaris. L. Ct. Geneeskundig schooltoezicht te Leeuwarden. LEEUWARDEN, 19 Sept. Volgens het ver slag van den schoolarts over 1922, zijn in dat jaar geneeskundig onderzocht 900 jongens en 1065 meisjes. Bij 600 van hen vielen afwijkin gen van den algemeenen toestand te constate ren, 452 vertoonden afwijkingen van het ge zicht, bij 216 was de wervelkolom niet geheel en al in orde, terwijl bij tal van kinderen, onge veer 1456, de tanden waren aangedaan. waterleiding. (Bijl. 106.) Punt VII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aanvragen van verlenging der concessie tot het hef fen van rechten voor het draaien van de brug bij „de Dille” onder Rauwerd. (Bijl. 107.) Punt VIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van een nieuwe verordening regelende de wijze van afkondiging der plaatselijke verordeningen, tegei> wier overtreding straf is bedreigd. (Bijl. 108.) Punt IX. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het doen van rechtstreeksche betalingen uit den post voor onvoorziene uitgaven der begrooting voor 1923. (Bijl. 109.) Punt X. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van staten van oninbare posten van den hoof- delijken omslag, belastingjaar 1920. (Bijl. 113.) i Punt XI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van de staten van oninbare posten van den hoofdelijken omslag, belastingjaar 1 Januari 1921 1 Mei 1922. (Bijl. 114.) i Punt Xll. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van de staten van oninbare posten van schoolgeld voor het lager onderwijs over 1921. (Bijl. 115.) i Punt XIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van de staten van oninbare posten van schoolgeld voor het lager onderwijs en het vervolgonder wijs, over 1922. (Bijl. 116.) Punt XIV. Vaststelling van de geineenterekening over 1922. (Bijl. 110, 111 en 112.) Volaens taorwurdin overeengekomen met da XlgamesH» Verxe> HHÏÏÏ gld. SohSad®* ïlis onM Abound’» wereaterd tegaa ongelukken voos AVVV lang VERGADERING van den RAAD der Gemeente SNEEK op Maandag 24 September 1923, des avonds 7J4 uur in de groote zaal van het rechtsgebouw aan de Marktstraat. Punten van behandeling: Plint 1. Notulen der vergadering van 4 September 1923. Punt 11. Ingekomen stukken. a. Verzoek van het Bestuur der Vereeniging tot oprich ting en exploitatie van een reizend drankweermuseum om toekenning van een subsidie voor 1924. (176.1(1).) b. Verzoek van het Bestuur der Vereeniging voor kraamverzorging te Sneek om toekenning van een subsidie voor 1924. (177.39-2(1).) Punt III. Advies van Burgemeester en Wethouders op het adres van het Bestuur der Sneeker Slagersvereeniging, houdende verzoek over te gaan tot verlaging van het keur loon voor het keuren van vee en vleesch. (Bijl. 103.) Punt IV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van nieuwe verordeningen op de heffing en invordering eener belasting op de honden. (Bijl. 104.) Punt V. Mededeeling van Burgemeester en Wethou ders naar aanleiding van de door het raadslid, den heer S. Breeuwsma, gestelde vraag naar de motieven die heb ben geleid tot afwijzing van het verzoek van A. Molen maker, schilder-lantaarnverzorger aan de gasfabriek, om hem van gemeentewege te vergoeden de kosten van zijn verpleging in een ziekeninrichting. (Bijl. 105.) Punt VI. Mededeeling van Burgemeester en Wethou ders van de tabellen tot vaststelling van de afschrijvings percentages op de gebouwen enz. van de gasfabriek en de gld. Ingeval van over- 1EA gld. bij vmtIIm vac 7C gld. bij varllea CA lijden binnen SO d. I v v ïèn band. vo«t af oog s v van Mn daim, v V t=: GT SL s» CR CE* S geheelen middag tot 6 uur in beslag namen. Dat er genoten is door het kleine volkje behoeft nauwelijks gezegd. Aan alle kinderen werd een prijsje uitgereikt bij het verlaten van het feest terrein. ’s Avonds was het feest voor de groo- teren, muziek- en zangnummers werden uitge voerd en standen van de plaatselijke gymnas- tiekvereeniging op het electrisch verlichte ter rein. Alzoo werd deze eerste dag besloten en verlangend werd uitgezien naar den tweeden dag, waarop zooveel moois zou te genieten zijn. Om 10 uur ’s morgens van den tweeden dag werd een allegorische en reclame-optocht gehouden. Voorop in auto’s reed het feestco mité, voorafgegaan door een muziekcorps en de heraut. De samenstelling van den optocht was verder als volgt: 1. wagen voorstellende een school der 17e eeuw, 2. wagen „Hygiëne” van het „Groene Kruis”, 3. wagen geloof, hoop en liefde, 4. praalwagen Nederlandsche Maagd, omstuwd door de elf provinciën, 5. wagen van „Floralia”, voorstellende de Godin der bloemen, 6. de lintenfee, 7. muziekcorps, 8. reclamewa gens. Aan dezen optocht namen voorts nog deel degenen die zich hadden aangemeld voor het ringrijden met paard en rijtuig, dat ’s middags zou worden gehouden. De stoet trok veel be- kijks en ’t was dan ook een eenig schouwspel al dat kleurengeflonker en de keurig uitgedoste dames, genietende van het nog warme oranje- zonnetje, ’s Namiddags was er ringrijden, volks- L. C. spelen en gymnastiekuitvoering door een 200 HEEG, 18 Sept. Onder begunstiging van het turnsters en turners uit Heeg en omliggende schoonste weder dat zich denken liet zijn hier plaatsen. Naarmate de avond naderde werd de vorige week de jubileumfeesten met opge- het steeds drukker op straat en op het feest terrein. Veel menschen van buiten het dorp wil den vooral het avondfeest bijwonen, de gondel vaart en het vuurwerk. Het dorp was ’s avonds op schitterende wijze geïllumineerd en het was een lust te kijken naar de mooie etalages van de winkels, waarvoor een wedstrijd was uitge schreven. Wie zou met een prijs gaan strijken? Soms behoefde men bij deze vraag niet lang stil te staan, wanneer zich iets aan het oog voor deed, waarvan men kon zeggen: wat echt, wat origineel, die wint het. Men kon in alles zien, O 3 tt* g’B O jO rt- tl* p K- K p p» p a p

Sneeker Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1