TAFELKLEEDEN Blue-Band Margarine Firma 6. KOOISTRA Co. Voor een Kleintje Koffie wordt U aanbevolen Regenjassen Preanger Westerhof’ DE TUNNEL 50 Wij hebben een bijzondere aanbiedine Zuiver Wollen Gabardine Firma T. R. TJERKSTRA, G. SPIJKERMAN "I DE VRIES, Nieuwstijdingen. Heeren- voor SMEEK OOSTERDIJK tot Fabrieksprijs bij de Groeneveld's Piano- en Orgelhandel Sneek, Heerenveen en Groningen met zijde gevoerd. Olficliil Orgaan dar lunmti Snaak. Licht - Kracht - Telephoon en Schellen. Sla Zaterdag 29 September I92S. ■o. 104 t ■_u r 1. I al ONTVANGEN: 1 1 e P ELECTRO TECHNISCH BUREAU :4 I E— J i i I HET ADRES G. V. d. PIJPEKAMP v. h. Fa. FEENSTRA, Opticien - KEPPEL i diens 34-jarige Aanbevelend 16 EXTRA LAGE PRIJZEN Het toezicht hebbend personeel de nieuwe pensioenregeling te bespoedigen. zijn dienst was afgeloopen. Hij ie a iu e- 3t in 1U GROOTE ZENDING een een Abonnementper jeu f 2.50 fr. p. port f 3.60. Buitenland f 8.alle» bij Tooenitbetalisg. Lome No». 5 et. Advertentiin 10 et. p. regel. In ge* tonden Mededeelingen dubbel tarief, bg Abonnement belangrijk» korting Kleine Adv. kunnen ingeionden wor den op den dag der uitgifte, tot 10 uur. Venohgnt DIN1DAG8 en VRIJDAGSAVONDS Uitgever» Brandenburgh, Boschma Co lnu Telefoon No. 150. KRUIZEBRQEDERSTR. 26—28 Per pakje 1/a pond 521/a cent». Loa per ons 21 cents. r- id KOOPMANSGRACHT 5, SNEEK. Advies kosteloos. besluit zonder meer, doch dat daar bovendien een wettelijke regeling voor noodig is. Deze wettelijke regeling is thans in voorbereiding. Op dit oogenblik ging de kleine Japanner voorbij, keurig gekleed; zijn dienst was afgeloopen. Hij groette beleefd. Hobby deed een oog open. „Good morning, Jap!” riep hij. „Dat is pas een flinke kerel!” zei Allan, toen de Japanner de deur achter zich dicht trok. Vierentwintig uur later was de flinke kerel al lang dood. Ongevallenwet 1921. De Verzekeringsraad heeft aan den minister van Arbeid een overzicht gezonden betreffende de werkzaamheden ter uitvoering van de Onge vallenwet 1921 door de Raden van Arbeid over het eerste halfjaar van 1923. Hieruit blijkt, dat de stand over dit halfjaar zeer gunstig is te noemen, vooral als men daar bij bedenkt, dat door de jongste uitbreiding van de wet het aantal te behandelen posten is ge stegen van 107.904 tot 168.259. De minister heeft tegenover den Verzeke ringsraad en de Raden van Arbeid zijn groote waardeering uitgesproken, daar hij uit de hem gezonden cijfers de overtuiging heeft verkregen, dat de ingevoerde decentralisatie als geslaagd mag worden beschouwd. Spoorwegpersoneel. In de te Utrecht gehouden conferentie tus- schen de directie der Nederlandsche Spoorwe gen en de vertegenwoordigers van de organi saties heeft de directie o. m. meegedeeld, dat aan de adspirant-werkmeesters na beëindiging van hun tijdelijk dienstverband, geen wachtgeld wordt toegekend; zij zullen evenwel nog zes maanden in dienst worden gehouden, en er zal zooveel mogelijk met hun belangen rekening i vreeselijke pijn, door hulpgeroep, verwenschlngen, gerochel en dierlijk gebrul. In alle hoeken begon het te leven, te bewegen. Losse steenen werden wegge schoven, planken versplinterd, men hoorde schuife len, glijden, knarsen. De duisternis was ontzettend en stof dwarrelde als een dichte aschregen naar om laag. Een balk werd op zij geduwd en hijgend kroop een mensch uit een gat te voorschijn, nieste en bleef versuft op de puinhoopen zitten. „Waar zijn jullie?!” schreeuwde hij, „in Gods naam waar zijn jullie?!” Voortdurend schreeuwde hij hetzelfde, maar kreeg slechts wilde kreten en jammerlijk steunen tot antwoord. Al luider en luider brulde de man van angst en pijn en steeds scheller en krankzinniger werd zijn stem. Plotseling zweeg hij. In de duisternis flikkerde een vuurgloed. Uit een spleet van een op een huls gelijkenden puinhoop lekte een vlam en ineens schoot een walmende vuurbundel omhoog. De man, een neger, stiet een angstkreet uit, die in een vree- selijk rochelen overging: want o goede God! midden in de vlammen verscheen een mensch! Dit mensch klauterde door de vlammen heen, een roo- kende massa met een geel Chineezen gezicht, een schrik aanjagend spook. Geluidloos kroop het spook hooger en hooger tot het huizenhoog in de lucht scheen te hangen, toen gleed het omlaag. Op dit oogenblik ontwaakte een herinnering in het ver warde brein van den neger. Hij herkende het spook. „Hobby!” brulde hij. „Hobby!” Maar Hobby hoorde niet, antwoordde niet'. Hij wankelde, viel op zijn knieën, klopte de vonken van zijn kleeren, rochelde, hapte naar lucht. Versuft bleef hij een tijdje gehurkt op den grond zitten, een don kere massa in den gloed der vlammen. Het leek of hij zou vallen, maar hij viel slechts op zijn handen en begon toen langzaam, werktuigelijk voort te kruipen, instinctmatig de stem tegemoet, die onop houdelijk zijn naam schreeuwde. Onverwachts stoot te hij op een donkere gestalte en hield stil. Vóór hem hurkte de neger met bloed overstroomd gezicht en brulde voortdurend. Dan eens staarden twee witte oogen hem aan, dan één, want telkens vulde het bloed weer het eene oog van den neger en moest hij het krampachtig opentrekken. II. Den volgenden morgen, een paar minuten voor vieren, gebeurde het verschrikkelijk ongeluk. De plaats waar de boormachine in de zuidelijke gang op dezen rampzaligen lOden October het ge steente doorboorde, was precies vierhonderd-en- twintig kilometer van de tunnelopening verwijderd. Dertig kilometer daarachter werkte de machine in de parallelgang. Men had juist het gesteente laten springen. Het zoeklicht, waarmee de kleine Japanner van gisteren bevelen uitdeelde, verlichtte schel wit de rollende steenstukken en de bende halfnaakte menschen, die den rookenden puinhoop opsnelden. Op dit oogenblik stak iemand zijn armen omhoog, een tweede sloeg achterover, een derde was plotseling verdwenen. De rookende puinhoop rolde razend snel voorwaarts, lichamen, hoofden, armen en beenen meesleurend als een woest opdwarrelende lawine. Het oorverdoo- vend lawaai van den tunnel-arbeid werd verzwolgen door een dof gebrom, zóó geweldig, dat het men- Hij ontwaakte toen het schelle, wreede daglicht als een blinkend mes naar zijn oogen stak. De trein hield stil voor het station en Mac City herademde: Het „laatste oordeel” was voorbij en nogal schappe lijk afgeloopen. De ingenieurs gingen naar de baden. Hobby lag half slapend in zijn bassin en rookte een sigaret. Harriman daarentegen ploeterde en proestte als een nijlpaard. „Ga je mee ontbijten, Hobby?” vroeg Allan, „Maud zal wel wakker zijn, ’t is zeven uur.” „Ik moet slapen,” antwoordde Hobby, de sigaret nog in zijn mond. „Vannacht moet ik de tunnel weer in, maar ik kom zeker aan het avojndeten.” „Jammer, dan ben ik er niet.” „New York?” „Neen, Buffalo. Wij probeeren een nieuw type van boor, dat de dikke Muller heeft vfitgevonden.” Hobby interesseerde zich niet erg voor boren en bracht het gesprek daarom op den dekken Müller. Hij lachte zachtjes. „Pendleton neeft mij gisteren uit Azora geschreven, dat die Muller een verschrikkelijke drinkebroer is, Mac!” zei hij slaperig. „Die Duitschers drinken allemaal als ketters”, merkte Allan op, terwijl hij zijn voelen met een bor stel bewerkte. „Pendleton schrijft, dat hij tuinfeesten geeft en dan iedereen onder tafel drinkt.” - Groote offervaardigheid. De collecte voor den bouw van een nieuwe Geref. kerk te De Lier, bracht de som van f 145.000 aan vrije giften op. Deze opbrengst, die op f 6000 was geraamd, overtreft de stout ste verwachtingen, temeer waar in de laatste jaren, toen de hooge bouwkosten een beletsel waren voor de uitvoering van den bouw, reeds een fonds van f23.000 (eveneens vrije giften) werd gevormd. De rest van de bouwsom zal worden geleend bij de leden der gemeente tegen 4% pet. Deze leening is reeds geheel voltee- kend. Bovendien werden waardevolle geschen ken zooals meubilair, kleeden, gordijnen enz-, toegezegd. Zoo taai als een paling! Dr. Johs. Schmidt, directeur van het Carlsberg laboratorium te Kopenhagen vertelt in het tijd schrift „la Nature” een merkwaardig voorbeeld van levenstaaiheid van een paling. Den 19den April zond iemand uit New York aan zijn adres een in een goed toegekurkte met een sterke for- maline-oplossing gevulde flesch opgesloten pa ling. De flesch was in een blikken bus verpakt. Den 19en Mei kwam het pakje te Kopenhagen aan. Het werd echter pas in Juni geopend. Toen de professor de flesch ontkurkte, bleek de paling nog in den besten welstand te ver- keeren. Het dier had dus twee maanden zonder licht en lucht geleefd en met geen ander voedsel, dan een kwart liter water, met een antisepticum, dat een paard zou kunnen dooden. Een voetbalnianiak. Ten einde zijn voetbalmatch niet te missen, is een zekere Jack Coolly dezer dagen te Exeter (Engeland) uit den trein gesprongen, toen hij bemerkte dat deze op het station niet stopte. Coolly (op z’n Hollandsch gezegd zoo onge veer: ijskoud!) deed zijn naam eer aan. Hij opende het portier, deed het netjes achter zich dicht, stapte op de treeplank en sprong, jujst toen de trein bij het eind van het perron was. Natuurlijk dachten de stationsbeambten hem zwaar gewond op te rapen, doch niets van dat. Coolly sprong vlug overeind en zijn eerste ge zegde was: „Hoe heb ik hem dat gelapt?” Door een gelukkig toeval stapte hij met den rechtervoet vooruit van de treeplank af; was hij met den linker begonnen, dan zou hij on getwijfeld onder den trein terecht zijn geko men. TC gld. bij varllaa W «an mh vinger nog meer stellig. Eisch: f 15 boete of 15 dagen hechtenis. President: Nog iets te zeggen? Beklaagde: Ja, er staan te veel woorden in het proces. „Nou,” zegt de president, „er kunnen wel een handelt over: „De mensch als zoeker”. De be- paar af; dan blijven er nog genoeg over.” De ruzie, waarvan in de vorige zaak sprake is, was daarmee niet uit. Er waren nog andere menschen in de nabijheid, nl. H. K„ 44 jaar, landarbeider te Workum, en vrouw E. B. Zij waren het niet met T. eens en toen deze zich zoo misdroeg, keerde K. zich tegen hem, zeggende: „groote lamstr. 1 ik geef je een slag voor den kop.” En terstond had de aangespro kene er eentje te pakken. Later gaf de vrouw van K. hem nog twee flinke stompen in de zijde. De mishandelde zegt, dat hij „het knap voel de”. Beklaagden ontkennen. Eisch: elk f25 boete of 25 dagen hechtenis. L. Ct. Artikel 40 bezoldigingsbesluit en de wet. Naar de N. Rt. Ct. verneemt, moet de regee- ring thans tót het besluit zijn gekomen, dat de op 1 juli 1922 geldende salarissen der ambte naren, niet verminderd kunnen worden door in gezegd hebben, maar ontkent dat Voorts verklaarde de directie in het algemeen geen bezwaar te hebben tegen herkeuring van personeel ouder dan 60 jaar, waardoor minder jongere werkkrachten zullen behoeven ontsla gen te worden. Bij de besprekingen omtrent de herclassifi- catie deelde de directie mee, dat de minister haar voorstel had goedgekeurd om de reeds in de pers genoemde plaatsen in de 4e loonklasse te brengen. De herclassificatie zal reeds 30 Sep- I tember ingaan. I De vertegenwoordigers van de organisaties hebben nogmaals hun bezwaren tegen de nieu we indeeling naar voren gebracht, doch de di rectie handhaafde haar standpunt, zelfs al zou er een algemeene loonsverlaging voor het per soneel worden ingevoerd, gelijk die voor het overheidspersoneel is aangekondigd. Belangrijk legaat. Door wijlen mevrouw Rose-Molewater is aan de Vereeniging „Het Residentie-Orkest” ge legateerd een bedrag van f 200.000. Dit kapitaal, waarvan de ren le komt in mindering van de jaarlijksche tekoiten der vereeniging, maakt uit een fonds tot instandhouding van het Residen tie-Orkest. 39) „Dat is Mac, trap niet op hem.” De trein ging verder, hield stil, ging weer verder, tot hij plotseling begon te razen en h,<et Allan leek alsof zij vlogen. Toen viel hij in een diepen slaap. Liesbet beweerde, dat ze wel wisten was, maar het niet wilden weten. Terwijl ze dit zei, liep T. dicht achter haar ring stappen heeft gedaan om de invoering van en riep terstond: „det liegstou, s...!” Hij zou DOOR BERNARD KELLERMANN. (Plaatsing met toestemming der uitgevers Oebrs. .Cohen, Amsterdam.) Vertaling door E. Goosseni, w. 1. k Cursus Ds. W. Banning. Naar wij vernemen, zal ds. W. Banning ook dit jaar weer een kursus geven over Letterkun- dige werken, in de Hervormde Kerk. De kursus PAS8BRD00ZEN. TEBKEN ARTIKELEN. SCHOOLBOEKEN. HOMANS EN KINDERBOEKEN. KLEINZAND, SNEEK, TEL. 195. SLECHTS TOT I OCTOBER kan aan oud» of gebroken Vulpen worden ingeruild tegen een Swan waarvoor U dan maar s/« van den prijs hebt te betalen. schelijk oor het ternauwernood kon opnemen. Een zware druk omknelde het hoofd en deed de trom melvliezen springen. De kleine Japanner verdween plotseling, het werd stikdonker. Geen van al de ar beiders in de „hel” had iets meer gezien dan wankelend mensch, een vertrokken gezicht, neerstortenden stijl. Niemand had iets gehoord. De boormachine, dit stalen pantserschip, dat voortbe wogen werd met een kracht als van twee sneltrein- locomotieven, werd als een plaatijzeren barak uit de rails getild, tegen den wand geslingerd en ineen- gedrukt. Menschenlichamen vlogen te midden van een hagel van rotsblokken als projectielen door de lucht, de ijzeren steenkarretjes werden weggeblazen, uit elkaar geslagen of tot klompen ijzer saamge- perst; het woud van stijlen zonk krakend in elkaar en begroef met het neervallend gesteente alles wat leefde. Dat gebeurde in één enkele seconde. Een oogen blik later was het doodstil en stierf de dreunende slag der ontploffing in de verte weg. De ontploffing richtte over een afstand van vijf- en-twintig kilometer verwoestingen aan, maar tach tig kilometer ver klonk een geloei door de tunnel alsof de Oceaan met donderend geweld 'de tunnel binnenstroomde. Maar na het geloei, dat als een groote, metalen kogel steeds verder wegrolde, kwam de stilte, een verschrikkelijke stilte daarna stof, wolken stof, en na het stof rook; de tunnel brandde! Uit den rook kwamen treinen in razende vaart, volhangend met massa’s verschrikte menschen, daar na kwamen uit de duisternis onherkenbare spook- j gestalten te voet aangestrompeld, en daarna kwam' S niets meer. Ongelukkigerwijze had de ramp juist plaats tij dens de aflossing der ploegden, waardoor in de laat ste twee kilometer ruim vijf-en-twintig honderd menschen bij elkaar waren. Meer dan de helft was in een seconde verpletterd^ uit elkaar gerukt of be dolven en niemand had oen schreeuw gehoord. Maar even later toen* de dreunende donder der ontploffing in de verte wegrolde werd de dood- sche stilte in de pikdonkere tunnelgang door ver twijfelde kreten verbrokem, door luid jammeren, door krankzinnig lachen, dojor hooge klaagtomen van van den •JAA gld. Ingmral wan o w- 1CA gld. bij verft»» van 7C gld. bij v»rU»a CA gld. bij varlla» van AVV lijden binnen 80 d. Wv Mn hand, voet o! oag »v van aan daim. vV een vijavingar. Interc. Telefoon 215, is a.s. Dinsdag 2 Oct. in ’t Hotel SCHRAM te Snkek te spreken en te ont- bieden voor de levering van BRILLEN van 9 tot 3 unr. NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL doeling is, aan de hand van werken uit de mo- j derne letterkunde verschillende stroomingen te bespreken. Aan de orde komen: Pallieter van Felix Timmermans: het vergoddelijken van de natuur; De gedachte der Tijden van P. H. van Moerkerken: het zoeken van den heilstaat op aarde; Keizer en Gallileër van Ibsen: het zoeken van de eenheid van bet natuurlijke en het gees telijke, het heidensche en het christelijke; een fragment uit Jan Christoffel, de roman van j Romain Rolland: het zoeken van de schoonheid en het daarin God vinden; Godzoekers van Ra- kasof. De eerste avond zal zijn Maandag a.s. 1 Oc tober des avonds 9 uur. Evenals vorige jaren is de kursus gratis toegankelijk voor ieder. Cursus Dr. Wirth. Door bizondere werkzaamheden is Prof. Dr. Wirth genoodzaakt zijn aangekondigde cursus voorloopig tot na Nieuwjaar a.s. uit te stellen. De inteekenlijst zal eerstdaags in Van Druten’s Boekhandel worden neergelegd, terwijl het be- t gin van den cursus door advertentie in dit blad trekking van artikel 40 van het bezoldigings- zal worden bekend gemaakt. 1 October a.s. hoopt de heer W. Hettema, brievenbesteller te Sneek, den dag te gedenken, dat hij vóór 25 jaren bij de posterijen in dienst trad. Het zal dezen plichtsgetrouwen ambtenaar dien dag vermoedelijk niet aan blijken van be langstelling ontbreken. Op de aanbeveling voor secretaris der gemeente Grijpskerk zijn geplaatst de heeren H. R. Kalk, hoofdcommies ter secretarie te Delfzijl en H. M. Martens, hoofdambtenaar ter secretarie van Wijmbritseradeel te Sneek. Voetbal. Voor district Sneek van de Friesche Voet balbond worden voor Zondag a.s. de volgende wedstrijden aangekondigd. le klasse A: Joure: Olympia IBlack Boys. 1 e klasse B Sneek III—L. S. C. 11 2e klasse A: S. D. L. 1—S. V. G. II. L. S. C. III—Black Boys tl 2e klasse B: Sneeker BoysS. D. L. II. Tot splitsing van de le klas F. V. B. in twee afdeelingen is thans definitief besloten, daar de vereenigingen F. C. A. I en Bolsward I weer over een terrein te beschikken hebben en daardoor.in staat zijn deel te nemen aan de competitie. De Zondag jl. uitgestelde vriendschappelijke voetbalwedstrijd tusschen Sneek I en Steenwijk 1 is voor Zondag a.s. opnieuw vastgesteld. VAN DE LEEUWARDER RECHTBANK. Zitting van Woensdag 26 Sept. „Over Jentje Westra, die weg was”, hebben B. T., 45 jaar, arbeider te Workum, en Liesbet Brouwer aldaar op den 9en Augustus ruzie worden gehouden, gekregen. Deze Jentje was onverwachts vertrokken en dienst van tractie zal voortaan uitsluitend uit Liesbet beweerde, dat ze wel wisten waar hij het locomotiefpersoneel gerecruteerd worden. De directie deelde mee, dat zij bij de regee- e k

Sneeker Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1