r MANTELS f t Westerhot'1 Zuiver Wollen Gabardine Voor een Kleintje Koffie wordt U aanbevole Regenjassen met zijde gevoerd. Preanger Heeien Lege Schoenen. H. Brenninkmeijer Zonen, KLEEDINGMAGAZIJN „LEEUWENBURG” 50 Seal Pluche Kindermantels uanaf f 3.75 tot f 34.00 Velour de Laine - Ratiné, Astrakan uanaf f 9.00 tot f 85.00. OHitlul Ottin Binimti Smit Veraohynt Brandenburgh, Boschma Co annex Nieuwstijdingen. RECLAMEKOLOM. Heeren- voor v Voor Herfst en Winter Wij hshbsn een bijmta aanbieding FIRMA H. MULLER, Zaterdag 6 October IVO. flo. 2 SNEEK OOSTERD1JK Stalen-collecties op aanuraag. SIST E5 ZEZK Onze treffen, collectie FLUWEEL en STOFFEN is n i e t te ouer- uanaf f 1.10 tot f 5,50. Wij brengen dit jaar een uoordeelige collectie DAMES- en KINDERMANTELS in uerschillende stofsoorten en kleuren. Abonnementper jaar f 2.50 fr. p. poet f 3.60. Buitenbad f8.alle» bg voomtbetaling. Loom No». 5 et. AdvertenUSn10 et. p. regel. Inge» aouden Mededeeiingeu dubbel tarief, bg Abonnement belangrgke korting Kleine Adv. kunnen ïngexonden wor den op den dag der uitgifte, tot 10 uur. DINSDAGS en VBIJDAG8A VOND8 1 Uitgever» Sxbbk Telefoon No. 150 ELECTRO TECHNISCH BUREAU G. SPIJKERMAN KOOPMANSGRACHT 5, SNEEK. licht - Kracht - Telsphoon en Schellen. GROOTZAND, SNEEK. I I I I I I I LH •®C' van geheel nieuwe modellen onderwijs hetzelfde; subsidie voor drank- en in moderne kleuren LAGE PRIJZEN I schermen, omdat verwacht wordt dat een even- tueele schender daarvan, toch elders z’n hoofd macht moet inzetten, maar wat zullen onze 168 vliegtuigen, waarin het ontwerp voorziet, tegen de massa’s van andere mogendheden; wat zal een Beslagen kleiner dan 16 koeien: 2e Wilhelmi na IX (hokkeling) v. K. M. Rauwerda te Tirns. Beslagen van 2533 koeien. 2e prijs Jeltje IX (koe), van Ids de Boer te Tirns; 2e Kuperus XV (hokkeling), van dezelfde. Stierkalveren, geboren in Januari 1923. Ie Ernstig auto-ongeluk. Tusschen Maarssen en Zuilen is een auto, gld. bij veiiiea van s«n vijevUnger. Per pakje */2 pond 53t1/2 cent». Los per ons 21 cents. Advies kosteloos. NIEUWE SNEEKER COURAÏT SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL Nieuwste spitse modellen. Bruin en Zwart. Schoenenmagazijn Kruizebroedoratraat 48, Sneek Telef 356. Toch had dit getal grooter kunnen zijn, waren niet mond- en klauwzeer en malaise waarschijn lijk als belemmerende factoren opgetreden, schrijft de L. Ct. Van den uitslag vermelden wij o. a.: Stierkalveren geb. 114 Febr. 1923. Ie prijs niet toegekend; 2e Jonkman’s Pel, fokker-eigen. P. A. Lemstra te Sijbrandaburén; 3e Jonge Jan II, fokker-eigenaar H. J. Bouma te Scharnegou- tum; 3e Duik, fokker-eigenaar B. W. Okma te IJpecolsga. Stierkalveren geboren na 31 October 1922 en vóór 1 Januari 1923. Ie prijs Jonge Jan, fokker- eigenaar H. J. Bouma te Scharnegoutum; le Meine V, fokker-eigenaar T. P. Hoekstra te Loëng'a; 2e Jan, fokker-eigenaar T. H. Kooiker te Oosterwierum3e Pel Boersma, van B. B. Kramer te Draaisterhuizen bij Ijlst. Koekalveren bij 2-tallen geboren na 31 Octo ber 1922 en vóór 1 Februari 1923. le Schaafsma VIII en Schoone IV, van H. R. Jonkman te de voordeelen der petioleumexploitatie in Meso- potamië alleen in de zakken van Engeland ko men. In Frankrijk, Engeland en Amerika legt men zich toe op de uitvinding van nieuwe oor- logsgassen, en het vervolmaken van de techniek van duikboot en vliegtuig. Alleen Frankrijk inkrimping van personeel. Op het postkantoor te Amsterdam is aan 23 jongere ambtenaressen aanzegging gedaan van ontslag (een gevolg van de centralisatie van den postchèque- en girodienst), terwijl op het telegraafkantoor aldaar een even groot aantal ambtenaren (schrijvers en schrijfsters) zal wor den ontslagen. Proces tegen den Staat. Een der leden van de Vereeniging van officie ren van de Nederlandsche Landmacht, die krachtens art. 70 sub 3 op non-activiteit werd gesteld, heeft den Staat der Nederlanden in rechten aangesproken en daarbij aan de recht bank verzocht: le. te verklaren, dat het op non-activiteit stel len onrechtmatig was; 2e. te bepalen, dat aan hem zijn volle salaris worde uitgekeerd en niet zijn non-activiteits- salaris; heeft 4000 vliegtuigen, Engeland is wat achter, I nummers, in verschillende rubrieken verdeeld, doch tracht die achterstand in te halen. Dit zich voorbereiden voor den oorlog beteekent den wil tot den oorlog. Dan is daar in het Oosten de naijver tusschen Japan, Amerika en Engeland, een kwestie, waarbij wij door de ligging onzer koloniën direct betrokken zijn en waaruit ook een oorlog kan losbarsten. Ziedaar dus spanning overal, een spanning in welker licht men het viootwet-ontwerp moet zien. In de considerans van dit ontwerp wordt door onze regeering ge- 4093 (1415). Het eerste cijfer geeft het totale zegd, dat zij een vloot wil voor Indië eirNeder- land samen, de staatkundige verhouding tus schen de deelen van het rijk gedoogt geen scheiding meer tusschen koloniale en thuisvloot. Men wil een vloot van klein materiaal en na zes jaar beginnen met de vernieuwing daarv&w. Kan men echter vertrouwen hebben in de plan nen der regeering, die zelf met de helft komt van wat viootwet-commissje en Raad van de fensie een noodzakelijk minimum achtten? Men denkt onze neutraliteit er mee te kunnen be- gld. bij var 11e» *3 van aan vinger 3e. den Staat te veroordeelen in de kosten van het geding. Baggermolen gevonden. De baggermolen, die tijdens den storm van 30 Aug. met vijf opvarenden in de Zuiderzee is gezonken, is door twee Enkhuizer visschers- vaartuigen gevonden op de Spaanderbank. De herclassificatie bij de Spoorwegen. Het U. D. verneemt, dat de Ned. Ver. van Spoor- en Tramweg-personeel voorbereidende maatregelen getroffen heeft om gerechtelijk te doen uitmaken of de loonsverlaging voor de vierde klasse-standplaatsen al dan niet geoor loofd is. Vaststelling prijzen levensmiddelen door gemeenten. Enkele besturen van gemeenten, o. a. van de gemeenten Hellendoorn en Zwijndrecht hebben op grond van art. 135 van de Gemeentewet ver ordeningen uitgevaardigd, betreffende de vast stelling van prijzen, waartegen in die gemeenten levensmiddelen ten hoogste mogen worden ver kocht. Van de zijde van den Landbouw zijn daartegen thans bezwaren geuit voor zooveel de prijsvaststelling van landbouwproducten be treft. Deze bezwaren geven den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw aanleiding nader te overwegen of handhaving der boven bedoelde verordeningen mag worden geacht niet te zijn in strijd met het algemeen belang. De minister heeft in verband hiermede Ge deputeerde Staten der onderscheidene provin ciën uitgenoodigd hem mede te deelen in welke gemeenten verordeningen als bovenbedoeld zijn vastgesteld. De fontein te Leeuwarden. Woensdagmiddag heeft te Leeuwarden de ont hulling en overdracht plaats gehad van de mo numentale fontein, door de vereeniging tot be vordering van het vreemdelingenverkeer aldaar geschonken aan de gemeente. De fontein is ver vaardigd door prof. G. A. Bredow te Stuttgart en opgebouwd onder directie van architect A. Baart te Leeuwarden. De voorzitter van Vreemdelingenverkeer, de heer R. Buisman, droeg met een toespraak de fontein aan de gemeente over en overhandigde daarbij den burgemeester, jhr. mr. J. M. van Beyma, een oorkonde, welke is geborgen in een portefeuille. De burgemeester, die de fontein onthulde, dankte voor het monumentale geschenk en aanvaardde dit met groote dankbaarheid. Hij deelde mee, dat de gemeenteraad in zijn laatste besloten samenkomst besloten heeft, aan de Vereeniging tot bevordering van het vreem delingenverkeer, die zich bij onderscheiden ge legenheden ten zeerste verdienstelijk heeft ge maakt jegens de gemeente, ’s raads eere-pen- ning, ingesteld 14 November 1836, in verguld zilver aan te bieden. Uit andere gemeenten. Het verzoek aan den raad van Den Bosch om een vloekverbod in te voeren werd met 15 tegen 9 stemmen afgewezen. Uit een onderzoek was B. en W. gebleken, dat in plaatsen, waar zoo’n verbod bestaat, weinig vervolgingen voor komen, daar de controle op de naleving van de verbodsbepaling uiterst moeilijk is. Blijkens een bij denzelfden raad ingediend 'j rapport van de taxatiecommissie voor ’t grond bedrijf, dat in een volgende vergadering behan deld wordt, wordt op dit bedrijf volgens de jongste schatting van de waarde van de terrei nen een verlies geleden van f459.579. Dit be drag moet krachtens de bedrijfsverordening in 5 jaren uit de gewone middelen worden gedekt. Bezuiniging te ’s Gravenhage. Naar de Tel. verneemt, zal het college B. en W. reeds spoedig met belangrijke voor stellen bij den raad komen. In de eerste plaats met de vervanging van de 45-urige werkweek door de 48-urige en voorts met bezuiniging op de salarissen van het gemeente-personeel. De Janboel in Indië. De baten van den faillieten boedel van den hoofdcommissaris Van Rossen vallen niet mee. Zijn indertijd voor f 19.000 gekocht meubilair is ten hoogste f8000 en zijn auto f2000 waard. De waarde van de villa te Rijswijk is niet ge schat. De bankdeposito's bedragen f30.000. De vordering van de regeering wordt geschat op maximaal drie ton. Een commies bij de politie te Djokja heeft f 10.000 verduisterd. Hij is in voorloopige hech tenis gesteld. Nieuwe duikbooten. Volgens een bericht uit Rome aan de Daily Telegraph heeft een zee-officier te Genua, de Feo geheeten, bij de Italiaansche regeering plan nen ingediend voor ,’t bouwen van nieuwe duik booten, die sneller zijn en grootere aanvals- capaciteiten zouden bezitten dan eenig tot dus ver bestaand type. De regeering heeft aan deze plannen haar goedkeuring gehecht. KORT GEMENGD. In verband met de inbraak in de Cinema Royal te Amsterdam zijn twee controleurs der bioscoop aangehouden. Van de gestolen f5000 is echter nog niets terecht. De bewaker, die overvallen is, staat blijkbaar geheel buiten het complot. Tusschen Borne en Hengelo is de aanne mer G. uit Borne, die fietsend zich aan een vrachtauto vasthield, daaronder geraakt en kort daarop overleden. De 17-jarige knecht van een schipper uit Helder, die met zijn motorboot onder de spoor brug te Krommenie doorvoer, raakte met het hoofd bekneld tusschen de boot en de brug. De jongen was dadelijk dood. IJtens; 3e Zwarte Dina en 'Kroontje III, fokker- eigenaar A. A. Osinga te Roordahuizum. Stieren geboren na 31 October 1920 en vóór 1 November 19212e Marie’s Gerben, van Sije Kooistra te Folsgare; 3e Durk van J. D. Kiestra vloot zonder linieschepen tegen Amerika, te Follega. Engeland en Japan, die bij het verdrag van Washington toegewezen kregen resp. 500.000, 500.000 en 300.000 ton kapitale schepen; wat zullen onze duikbooten van totaal samen 14000 ton tegen de 90.000 ton van Engeland en Ame rika, de 40.000 ton van Japan? Dat moet toch immers op niets uitloopen. Er zit iets anders prijs Ruurd, van J. Speerstra te IJsbrechtum; 3e achter deze vlootwet en wel het denkbeeld door Jeltje’s Pel, van H. R. Jonkman te IJtens. win. den r.-k. prof. Struijcken in een brochure 1 Stierkalveren, geboren 115 Maart 1923: 3e Jonge Riet Hein, van G. J. Bootsma te Goënga; 3e Peter van L. D. Hepkema te Dijken bij Lang weer. Koeien, drachtig van een dekking van vóór 1 April 1923. le Frederika IX, van firma Schaap te Deersum; 3e Leeuwarder, van A. O. Bajema te Draaisterhuizen. Stierkalveren, geboren 1528 Februari 1923. le Bonte, van B. W. Okma te IJpecolsga; 2e Grietzen, van S. A. v. d. Hem te Terzool; 3e Roland XXXVIII, van firma Schaap te Deersum Stierkalveren, geboren na 15 Maart 1923. le prijs Henderikus, van Jan P. Altenburg te Rood huis onder Oosterend; 2e Mina’s Wodan Jan, van J. S. Haagsma te Workum. 16. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Sneek. Het aantal bezoekers der leeszaal bedroeg in de maanden Juli, Augustus en September jl. 1650, 1974 en 2504, tegen 2323, 1789 en 2390 in dezelfde maanden van 1922. Uitgeleend werden respectievelijk 4002 (1407), 3823 (1182) en 4063 (1088) banden. Deze cij fers waren voor 1922: 3905 (1457), 3473 (1246) en aantal uitleeningen aan; het tusschen haakjes geplaatste het aantal, aan de correspondent schappen uitgeleend. Geslaagd voor het politie-diploma de heer J. Schulp alhier. Benoemd tot onderwijzer aan de chr. u.l.o. school te Rijssen de heer L. Algera alhier. Tot onderwijzeres aan de Herv. school te Oppenhuizen is benoemd mej. M. Brouwer, van hier, thans onderwijzeres aan de Herv. school te Oosterend. Onbestelbare brieven en briefkaarten. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaar ten, van welke de afzenders onbekend zijn, te rug ontvangen in de 2e helft der maand Sep tember 1923. Brieven binnenland. Controleur Gemeentebe lasting, Langweer; K. Stroomberg, Amsterdam. Briefkaarten binnenland. Militair G. O. Boon stra, Amersfoort; Marietje Hofstra, Amsterdam; Anneke de Vries, één briefkaart zonder adres. Briefkaart buitenland: Lehrerin Pestalozzi- schule, Wattenscheid. Vanwege de afd. alhier van de Friesche Maatschappij van Landbouw zijn aan de vol gende 15 leerlingen van de gehouden Meikers cursus diploma’s uitgereikt: Willemke Postma en Murkje van Gunst van Loënga; Antje Pos- thuma van Oosterend; Rein Hoekstra van Loën ga; Hein Bokkinga van Goënga; Herre Zijlstra van Sneek; Reinder Jongsma en Pieter de Vries van Scharnegoutum; Watte van der Velde, Jur- jen Brekeveld, Gerben Brekeveld en Anne Schilstra van Ijlst; Minne Veeninga en Otte Vee- ninga van Folsgare en Hein Damstra van Oost- hem. De cursus werd gehouden onder leiding van den heer R. H. Jonkmans te IJtens. De commissie van toezicht bestond uit de hh. Johs. Douma, Goënga, R. T. Abma, Fols gare en J. H. Bootsma, Nijland. Theoretische lessen werden gegeven door de heeren Jongsma te Scharnegoutum en Boersma van Oosthem, directeuren van zuivelfabrieken. Voor de beslissing inzake toekenning van een diploma waren aangewezen de heeren Heida van Katlijk en J. Mesdag van Leeuwarden. De Vlootwet. Dinsdagavond hielden S. B. B. en S. D. A. P. een anti-vlootwet-vergadering in een der zalen van de Buitensocieteit de Harmonie. Een der bestuursleden van den S. B. B., de heer P. v. d. Veen, opende de vergadering en deelde o. a. mede, dat het petitionnement in Sneek reeds door 1000 personen was geteekend, ter wijl er nog eenige avonden kon worden ge werkt. Spr. van den avond was ds. W. Banning. Spreker wenscht de vlootwet-kwestie te bezien in het licht der internationale politiek en zich af te vragen welk perspectief ons de leiders dier politiek openen. Allen zien we de economische en politieke wanorde van het oogenblik. Wat biedt de toekomst? Het vredesverdrag van Ver sailles, dat de internationale politiek beheerscht, is, zooals Fransche leiders als Clemenceau en Tardieu zelf toegeven, bedoeld als een poging de oorlog tegen Duitschland voort te zetten, en het zooveel mogelijk hinderpalen in den weg te leggen, wat ook de bedoeling is van Poin- caré’s waarborgen- en onderpanden-politiek. Door het tractaat van Versailles en de Roerbe- zetting zijn van de kolenproductie van Duitsch land ad ca. 194 millioen ton per jaar, ca. 174 millioen ton onder Fransche controle gekomen; de economische levensmogelijk heid is daarmee Duitschland ontwrongen. Com missie van Herstel en Volkenbond de laatste oorspronkelijk met zuiver idealistische bedoelin gen ontworpen zijn in de praktijk de instru menten in handen der overwinnaars geworden om Midden-Europa er onder te houden en Frankrijk de oppermacht op het Europeesche vasteland te verzekeren. Welnu, die dwang moet leiden tot een uitbarsting, een volk ais het Duit- sche, van 60 millioen zielen, dat voor den oor log aan de spits der beschaving stond, kan er niet in berusten 50 jaar in slaventoestand te leven. Spr. citeert Nitti’s tweede boek, waarin deze de wandaden der Franschen in het bezette gebied beschrijft, o. a. de gruwelen der zwarte bezetting en twijfelt er niet aan of alleen daarom reeds zou het Duitsche volk direct naar de wapenen grijpen/wanneer het deze had. Hier ligt een doorloopènde bedreiging van de vrede in Europa en wij kwhnen de toekomst niet te donker inzien. Dé leiders der internationale po- I litiek weten dan ook wel dat het op een nieuwen i oorlog aangaat, en door de richting die ze aan hun politiek geven, blijken ze die ook te willen. Ziet maar naar de bewapening der naties. Frankrijk heeft nu ee,i leger, 100.000 man groo ter dan Duitschland voor den oorlog, èn om het laatste land er onder te houden èn om z’n kolo niën te exploiteeren èn om te voorkomen dat gld. iag»v*I na over- |EA gld. bij vorlla» gld. bij verlie» EA lijden binnen 80 d. IIDV tón bend, voet cl oog I v van een daim, vv uiteengezet, nl. de machtsdroom, dat eens Ne derland innig vereenigd met ons Indonesië tot een zich zelf van haar macht bewuste natie van 50 millioen zielen, een plaats zal innemen in de internationale politiek, haar beteekenis waar dig. Er zit dus een ideaal achter de Vlootwet: we moeten weer meetellen. Hier klinken weer de oude nationalistische frazen, ’t is de machts- droom van het kapitalisme, het imperialisme, het is de zucht naar expansie, die leidt tot mili- tairisme. Kan men vertrouwen hebben in een regeering, die in April 1922 de Vlootwet nood zakelijk achtte, haar vóór en tijdens de verkie zingen opborg om haar direct na de verkiezin gen weer voor den dag te halen? Slikken de christelijke arbeiders dan alles? Een minister De Visser voert het zevende leerjaar in, Colijn zegt: het kan niet meer, het zevende leerjaar gaat weg, zij slikken het; met het herhalings- 1 onderwijs hetzelfde; subsidie voor drank- en tuberculosebestrijding, voor volksuniversiteiten en leeszalen: Colijn zegt: het kan niet: zij slik ken het; 20 tractenientsverlaging, de werk- loozenzorg afgewenteld op de gemeente, de ziekteverzekering voor tientallen jaren van de baan. Colijn zegt het moet en zij slikken het. Ja, deze regeering geeft ons inderdaad een per spectief! Staande voor de vraag: sociale maat- waarin de directeur van de Utrechtsche Beton- regelen en bevordering van het onderwijs of Mij., de heer Vermeulen, en nog drie andere geld voor de Vlootwet, kiest zij de weg naar Utrechtenaren zaten, nabij de klapbrug geslipt, het militairisme, voor de vloot, en opent deze j niet het noodlottig gevolg, dat eerstgenoemde Chr. regeering ons dus het perspectief van den wercj gedood en de drie anderen ernstig werden oorlog. De hoogste idealen, die ooit in de gewond. menschheid geleefd hebben, die van het Chris- j tendom, zien we hier vertrapt door een Chr. regeering. Herinnerend aan de niet schoone, maar ware plaat van de Notenkraker, waar een Christus geteekend stond bezoedeld met een Djambi-olievlek, zegt spr. dat Colijn daar van iets weet, en dat men heeft te kiezen tus schen den weg der regeering of dien der socia listen. Wil men den laatste, dan is het niet vol doende ’t vlootwet-petitionnement te teekenen, dan geve men al z’n kracht aan de beweging voor een betere maatschappij en tegen deze regeering. Er was geen debat. Er was een zeer talrijk publiek. Najaarskeuring Friesch Rundvee-Stamboek. Woensdag is op de veemarkt te Leeuwarden de najaarskeuring gehouden vanwege ’t Friesch Rundvee-Stamboek. De catalogus vermeldde niet minder dan 410 9ola»n» woorwMrrten oweesgekomen mat d» Hel9eM<«o»i« «Igemcsna gld. bij levaxuB- ÏÏ1A kerlHSS-Mnitifo 8® Sofci®ö®aw sijss onna Abocné's versskard tegen ongelukken aoos lange invaliditeit. *vv

Sneeker Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1