:s. K E SI ïooi een Kleintje Koffie wordt U aanbevolen Preanger V.S. PEPERMUNT Westerhof’1 Firma ITJERKSTRA, 75 Olficlnl Oroun dir Simointi Sniik. Brandenburgh, Boscbma Co No. 4 Zaterdag 13 Oct. 1923. VAN SLOOIEN s PEPEiNUNIFlBilEt, HARLINGEN at 3 S.SUSS 200 40a Jaariaag Woensdag 17 October 1*0. Nieuwstijdingen. RECLAMEKOLOM. NIEUWSTIJDINGEN. BUITENLAND. TROMP. I tl ♦♦♦♦♦F ♦♦♦♦F ♦♦♦F ^♦0 I ALLES I OVERAL VERKRIJGBAAR. I f f I Vera&bgnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgaven Öïist lélefooR No. 150 Tweede Bijvoegsel HieuweSneekerCourant VERKWIKKEND en OPWEKKEND werkt bij sport en spel 15 ct. 15 15 10 5 20 10 10 5 50 ■ui m riln onsa Abonaé’s Mraekard tanen onaolnkkan veot 2000 S "'srlMgs-aaMk Scfel»«am srijn onse Abonné e vonekerd tegen oagaltóken veoi PELTERIJEN gewesten gunstigen. Britsch-Indie zal worden bevoor- F Geref. i 1 i M» I 1 st IN GROOTE SORTEERING EN DIVERSE PRIJZEN zeesche zoo’n 1 rijk in, dat de regeering te Londen .wel trachten zal ze ter wille te zijn. het kan toch de fabrieken bezetten, men kan toch weigeren om munitie te maken? Helaas, de fabrieken worden geregeld bezet met sufferds, in de organisaties beraadt men zich niet over zoodanig verzet. Spr. erkent dat het moeilijk is alle dienst te weigeren, maar is dooden in den oorlog dan zooveel gemakkelijker? Wil men geen directe actie, hoewel dictaturen van de an dere zijde aan de orde van den dag zijn? Zullen S. D. A. P. en N. V. V., voor men doodloopt in ’t parlementarisme, zich niet op het volk kunnen beroepen boven de parlementen uit? Wat er echter ook van kome, Spr. hoopt en vertrouwt dat de beweging, die het militairisme alle dienst weigert, zal blijven groeien. De eerbied voor de daad der dienstweigering is een wereldeerbied Een kahtoor te Alkmaar, dat steeds bij den postchèque- en girodienst een belangrijk tegoed i van dien dienst een afrekening, die mededeelde, dat er geen tegoed maar Abonnementpor jau f 2.50 fr. p. poot f 3.60. Buitenbad f 8.alle» bij vooraitbetaliag. Locs» No». 5 et. Advertentlên 10 et. p. regel. In ge» Konden Mededeelingen dobbel tarief, bij Abonnement belangrijke korting Kleine Adv. kunnen tngesonden wor den op dan dag der uitgifte, tot 10 uur. gld. bij verllM v«a mh wijevlng«v. 10. 2o. 3o. 4o. 5o. Per pakje ll% pond 52l/s cent». Lo» per on» 21 cent». Het P. E. B. Woensdag en Donderdag hebben de Staten onzer provincie breedvoerig gediscuteerd over de voorstellen van Ged. St. en de commissie van rapporteurs betreffende het P. E. B. Met 28 tegen 17 st. is ten slotte verworpen voorstel-Falkena tot aanhouding van de voorstellen. Voor stemden de heeren Oosterhoff, Fricke, Pollema, Nauta, Bruins Slot, Het- Houwen, De Vries, Reitsma, Examen. Aan de universiteit te Groningen slaagde voor het candidaatsexamen in de genees kunde de heer T. S. Goïnga, afkomstig van Oosterwierum. naar dividenden, èn wat verkeerd begrepen va derlandsliefde. De Vlootwet is ’n bijzonder stuk Nederlandsche domheid en brutaliteit, andere landen hebben het hunne. Overal groeit weer de geest van het militairisme, welke echter ditmaal niet er op uit zal zijn de grootste legers met zijn onbetrouwbare elementen te handhaven, doch wel een klein leger, chemisch en bacterio logisch goed toegerust en met veel geld er ach ter. Strijd tegen dien militairistischen geest helpt ons niet, als we de oorzaken van de wantoestan den niet bij ons zelf zoeken. De volkeren heb ben nu eenmaal de regeering welke ze verdie nen. Het volk levert de knechten van kapitalis ten en militairisten. Alle vloten zijn bezet met proletariërs; het proletariaat blijkt helaas nog niet gestaald in zijn wil naar iets beters; het doet zich nog al te zeer voor als een door elkaar wriemelende, onderling broodroovende massa, met in meerderheid kapitalistische neigingen. Spr. beziet die massa nader. Heeft men aller eerst twee groepen: die welke leeft binnen haar eigen zelfzuchtig kringetje en die welke bij haar doen en laten rekening houdt met de belangen van de geheele wereld, de laatste is het ook in 7_ich..-ZG.1f- nie fppas, pond U11JVV11 UHUUHCll, HCl 13 CV11LC1 UC H1WUHCI1UC gc- ivgvt rechtigheid van het kapitalisme zelf die dit niet meer mogelijk maakt, het vermoordt zich zelf. Ook in het belang van de militairisten zelve, om hen voor de door hen zelf ontketende gruwelen te bewaren, moeten wij ons tegen de vlootwet verklaren. Dit vlootwet-ontwerp ziet spr. overi gens als een incident in de voortgang van het militairisme, dat evenals ’t antimilitairisme, nog heel wat aanhangers kan vormen uit de groote massa van de wereldbevolking, die noch op het één noch op het ander scherp is georiënteerd. Intusschen. opzienbarend is xdit incident wel, door brutaliteit zoowel als domheid. Brutaal van kroon en volksvertegenwoordiging, die óf noode óf in het geheel niet willen weten van verlaging hunner salarissen, nu zij wel de ambtenaars salarissen willen verlagen en op onderwijs, werkloozenzorg enz. moet worden bezuinigd. Dom is het omdat niet meer vloten, maar de chemie en de bacteriologie in de komende oor logen de groote rol zullen spelen en dit soort vloot slechts een schijnverdediging vormen kan tegen machten als die van Japan en Engeland. Spr. ziet in dit ontwerp èn Engelsche instigatie, èn de zucht der internationale wapen-industrip Duitschiand. De Rijksdag heeft gister art. 1 van de mach tigingswet met 253 tegen 35 stemmen en 1 ont houding aangenomen. Art. 2 werd zonder hoof- delijke stemming aangenomen. Daarop verlieten de Duitsch-nationalen en bloc de zaal. Op voorstel van Marx (centrum) is toen de eindstemming over het ontwerp tot Zaterdag verdaagd, daar het vereischte aantal leden niet meer aanwezig was. Ofschoon er een groote meerderheid voor de machtigingswet was, zal zij er wellicht niet doorkomen omdat 2/s van a^e leden van de rijksdag er zich voor moeten verklaren; het geldt hier n.l. een grondwetsherziening. Komt de wet er Zaterdag niet dan wordt de Rijksdag ontbonden. Naar men verneemt zal de regeering, na even- tueele aanneming van de machtigingswet, de na volgende vijf, reeds gereed liggende, verorde ningen uitvaardigen: oprichting van een valuta-bank; stopzetting van de bankbiljetten-pers; beperking van de Rijksuitgaven; beperking van den invoer; intrekking van verschillende demobilisa- tie-verordeningen. (Dit laatste betéekent o. a. de annuleering van de verplichte tewerkstelling van oorlogs-invaliden.) Verder betrouwbaar nieuws is er nog niet, alleen is bij de Rijksdagdebatten gebleken dat de Duitsch Nationalen dezen zomer Nederland een cadeau hebben willen aanbieden in den vorm van het eiland Borkum, waar zij te veel werden lastig gevallen door de communisten, ’n Erg royaal aanbod dat echter noch door de Nederlandsche regeering noch door de Ne derlandsche badgasten op het eiland zeer ge waardeerd zou zijn geworden, door de eerste niet omdat ze geen landhonger heeft, door de tweede niet omdat de invoering van den gulden als muntstandaard een eind zou hebben ge maakt aan valutavreugden. t iicuucii ut viuuwtn rzvxro gcwugviu tnvvi kinderen ’t leven te geven). Beter dan dat onze jongens later de Oceaan overgevoerd worden om in Indië tegen andere proletariërs gruwelijk te keer te gaan, kunnen zij zich hier laten op sluiten. Men vraagt zich af: Is, als nu een Ka mermeerderheid de Vlootwet slikt, het niet mo gelijk, dat men in opstand tegen zoo’n meerder heid komt. Het volk kan dan toch weigeren de kanonnen te gieten en de schepen te bouwen, op z’n tijdóók een versnapering Daarom vandaag allen bij ons een bezoek gebracht. KOOPJES De regeering moge, zoo wordt verder op gemerkt, zulk handeldrijven toelaten, als de dienst der ambtenaren er niet onder lijdt en van die zijde het standpunt worden ingeno men, dat aldus prijsregelend wordt opge treden, de middenstand lijdt er onder. Dit is een niet te weerspreken feit. Na discussie wordt het voorstel Peletier met 10 tegen 5 stemmen aangenomen. Komt in behandeling het voorstel van het bureau, dat de Kamer een maandblad zal uitgeven, mededeelingen van dit lichaam aan de ingeschrevenen in het handelsregis- ter bevattende. In principe wordt tot de uitgifte van het blad besloten. In geheime vergadering zal hamer komen. Op deze eigendommen rust een belasting schuld) van f24.000, welke Boeke weigert te vol doen. Reeds eerder is hij hierom failliet ver klaard, doch het heeft lang geduurd, eer de ver- kooping werd afgekondigd. Thans zal deze echter pp last van den minister van Financiën plaats hebben. In haar vindt men inannpa.!/ gelijk zijn en dat is nu niet het geval. Ten slotte is met 13 tegen 2 stemmen be sloten, de gemeenteraden te adviseeren, maatregelen te nemen overeenkomstig de conclusie van het prae-advies (gelijke be lasting). De benoeming van een voorzitter voor het kleinbedrijf komt nu weer ter sprake. De vergadering dringt er bij den heer Weima op aan, dat hij zijn functie nog een paar maanden blijft waarnemen. De uitslag is, dat hij zich tot Januari ,a.s. nog gewon nen geeft. Bij de rondvraag vraagt de heer Hilarides waarom de begrooting der Kamer niet in openbare vergadering wordt behandeld. De voorzitter antwoordt, dat daartegen met het oog op de onderwerpen, die op deze be grooting voorkomen, bezwaar bestaat. L. C. in pesiag geiromen. Te Oudepekela (Gr.) heeft de politie ten postkantore alle gewichten in beslag genomen, omdat ze niet van het vereischte goedkeurings- merk waren voorzien. Student Duys. De heer J. Duys, lid der Tweede Kamer, heeft dezer dagen, meldt de „Tel.”, het staatsexamen tot toelating aan de Universiteit (art. 137 H. O. wet) mei gunstig gevolg afgelegd. De heer Duys is voornemens in de rechten te studeeren. De postchèque- en girodienst. De „Tel.” meldt, dat het 1200 man sterke per soneel den giro-chaos in zooverre ontward heeft, dat de enveloppe-warwinkel zoo ongeveer in orde is gebracht. Er was destijds een achter stand van circa 150.000 enveloppen met afreke ningen en deze zijn volgens den zegsman van dat blad thans zoo goed als verwerkt. Men is nu met man en macht aan het werk de tienduizenden fouten op te sporen. Een werk, dat veel zorg vereischt, gezien de ingewikkelde afrekeningen die men te controleeren krijgt en dat nog heel veel tijd zal Vorderen. KRIÏIZEBRSTR. 26—28 Het is gelukkig dat er nog partijen in I Engeland zijn, de liberale- en arbeiders- partij, die de gevaren van de voorkeurspoli- tiek beseffen en er op wijzen. Wij vreezen echter dat het tevergeefs zal zijn, de over- -gewesten nemen t~3-‘:g belangrijke positie in het Britsche I dagen tusschen 1 1% en 12>4 uur, de navolgende -x- voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 11 en 12 October 1923: Grijze ceintuur, zwart lederen ceintuur, heerenrijwiel, lederen riem, kastsleuteltje, gymnastiekschoen, kettingslot. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als ge vonden aangegeven op 11 en 12 October: Eenige nieuwe kinderzakdoekjes, J. Meijer, 2e N. Selfhelpstr. 14; glassnijder, H. Kui pers, le Steenklipstraat 77; sierkam, J. Vis ser, Singel 90; mesje, J. Breider, Kleinzand 99 kastsleuteltje, N. Koopmans, Kleine Kerkstraat 3. LEMMER, 10 Oct. Heden had alhier de herstemming plaats voor een volmacht van het waterschap de Lemstersluis. Werden er bij de eerste stemming siechts 296 stemmen uitgebracht, thans klom dat aantal tot 388, waarvan 3 van onwaarde werden verklaard. De heer G. Semplonius te Lemmer verkreeg 230 en de heer W. Visser te Lemmer 155 stemmen, zoodat eerstgenoemde werd ge kozen. L. C. JOURE, 11 Oct. De heer H. Leenstra, lid der 2e Kamer, gaat van Haskerhorne naar Heerenveen verhuizen en bedanken als lid van den raad dezer gemeente. LEMMER, 11 Oct. Alhier is binnen ge sleept de groote ijzeren sleepkaan „Rhe- nania 24” van Homberg (Duitschiand), ka pitein J. v. Heumen van Rotterdam, op reis met een lading grind van Reishols (Duitsch iand) naar Lemmer. Dit vaartuig, 1563 ton groot, 86.20 M. lang en 10.18 M. breed, is het grootste schip dat tot heden toe onze haven is binnen gekomen. De lading wordt hier overgestort in kleine binnenscheepjes, die deze grind verder naar de verschillende plaatsen hunner bestemming in onze pro vincie vervoeren. Veelbelovend. LEMMER, 11 Oct. Door de politie werden hier 3 jongens uit de school gehaald en voor den burgemeester geleid. Deze 1 TC gld. bij varliM «d 7*0 .«n vinger Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Nieuwe tegenwoordig1 Veemarkt, en aldaar te bevragen op alle werk- den burgemeester geleid. Deze knapenPun* I\°g in details onder de °°gen resp. 8, 9 en 12 jaar oud, hadden de munt- j vordert meters bij hun ouders gelicht en daaruit4 pl.m. 90 2J/2 cent stukken ontvreemd. Dit bedrag was door deze veel belovende kna- 1 pen versnoept. Kerknieuws. r Kerken. Bedankt voor Oudega 1 (W.) door A. J. Bouma te St. Jacobipa- rochie. gld. bij «erliv» ëll van Mn daim vv Kerknieuws, Benoemingen enz. Geref. Kerk. Bedankt voor Oost- en West- Souburg door A. B. W. M. Kok te Wommels. Totygemeente-ontvanger van Veendani is be noemd de heer J. Siderius, secretaris-ontvanger van Hindeloopen. Geslaagd voor de M. O. acte wiskunde (K 5, hoogere wiskunde) de heer J. Keulen te Heeren veen. Tegen een electricien alhier, die Zaterdag 13 October 1.1., in den namiddag met een com- binatietang een ingezetene van hier bewerkte, is terzake mishandeling procesverbaal opge maakt. Zaterdagmorgen werd een 60-jarige schip per alhier door een beroerte getroffen; hij bleef op de plaats dood. Met ingang van Zaterdag is de Politiepot alhier afgeschaft. Jaarvergadering Nederl. Baptisten-Predikanten. Mpn mpldt auc rla.ti iron 99 fni 9.Zk Oo.f alh't»»* Het prae-advies van de commissie vóóf de middenstandsbelangen betreffende on derzoek naar het marktwezen is ook voor i heden weer op de agenda geplaatst. Daarbij betoogde de heer Meima o. a. dat de winkelier-ingezetene, die zijn belas- om z'ch daar n|et om te bekommeren ting betaalt, een nuttig ingezetene der maat- "'i J“ J schappij is. Hij bevordert een goed econo misch leven. Daarmee is de koopman op de markt niet te vergelijken. Wil het publiek bij hem koopen, ’t is hun zaak. TeleUrge- stelden zullen wel bij den winkelier terug komen. Maar de vreemdeling dient meer te betalen. De voorrechten moeten eenigszins De Britsche rijksconferentie. Het is voor het enorm uitgebreide Brit sche rijk ongetwijfeld van veel nut dat de eerste ministers van de deelen van dat rijk van tijd tot tijd eens bijeenkomen om de we- derzijdsche belangen te bespreken. De be sprekingen welke echter ditmaal te Londen in die conferentie worden gehouden, nemen een loop welke de niet tot het Britsche we reldrijk behoorende landen met zorg moe ten vervullen. I Men is er daar n.l. op uit te trachten een systeem van onderlinge bevoorrechting op handelsgebied in elkaar te zetten. Zoo wil de Britèche regeering voorkeursrechten voor de Dominions en koloniën verleenen op ge droogde en ingemaakte vruchten, suiker en tabak uit de Britsche overzeesche staten. De voorkeursrechten zullen de cultuur van Aus tralië, Nieuw Zeeland en Zuid-Afrika be gunstigen. Britsch-Indie zal worden bevoor deeld door het voorkeursrecht op tabak,! terwijl dat voor suiker ten bate van de Britsch-West-Indische eilanden zal strek-' ken. Canada zou voornamelijk worden be gunstigd door een voorkeursrecht op tarwe. Op deze wijze zou dus de Britsche han del op kunstmatige wijze in bepaalde ka nalen worden geleid; de Britsche consument zou door hoogere prijzen daarvan de na- deelep ondervinden, terwijl de niet-Britsche landèn^ welke thans aan een of ander deel van dat wereldrijk leveren, van deze markt geheel óf gedeeltelijk zouden worden ver drongen^ Een dergelijke politiek zou er niet toe bedragen de wereldvrede in stand te houden: juist uit tegenstellingen op han delsgebied is menige oorlog voortgekomen. Men mdet er dan nog maar niet aan den ken, welke ontzaglijke gevaren voor dezen vrede ^en dergelijke Britsche voorkeurspoli- tiek zou meebrengen, wanneer inderdaad het tekort aan minerale grondstoffen, waar omtrent wij onlangs een artikel van prof, ter Meulen overnamen, eens op de wereld intrad. Immers het Britsche rijk controleert de meeste gebieden, waarin nog een re serve aan mineralen vermoed wordt. Wat men in het Britsche rijk thans wil komt nog maar neer op een bescherming van den Britschen producent; maar de logica zou er toe leiden dat de Britsche rijksconferentie, te eeniger tijd ’n dreigend wereldtekort aan mineralen constateerend, de Britsche con sument voorkeur op de minerale productie van dit wereldrijk zou verleenen, zoodat de andere landen het toekijken zouden hebben. Kamer van Koophandel voor Friesland. Op voorstel van den heer Meima is be sloten, een request van de Haarlemsche Ka mer aan den minister te steunen, betreffende hét wetsontwerp op de winkelsluiting en den arbeidstijd voor het winkelpersoneel. Spreker meende, dat het wetsontwerp voor den winkelstand zeer nadeelige gevolgen zou hebben. Het bureau van de Kamer doet het voor stel, om in deze provincie een enquête naar de werking van de Arbeidswet 1919 in te stellen, zulks naar aanleiding van een door de Tilburgsche Kamer tot den minister van Arbeid gericht schrijven over dat onder werp. Dienovereenkomstig wordt, na een paar korte opmerkingen, besloten. Aan de orde was voorts de voortzetting der behandeling van de door de Groninger Kamer aangenomen motie betreffende het drijven van handel door ambtenaren met volledige betrekking, in dienst van open bare lichamen. Een motie van de Amers- foortsche Kamer over hetzelfde onderwerp, als ook op huisgenooten betrekking heb bende van verdere strekking, behoort hierbij. een Bij de discussie over dit punt bijna al- j gemeen is men van oordeel, dat de StaatMarra" 1 op die manier den neringdoende geen con- currentie moet en mag aandoen, stelt de S|ump Falkena, Tamminga, Schuilingk Baïema heer Peletier voor de Groninger motie zoo- en -rérpstra ovuumuga, oajenid danig aan te vullen, dat ambtenaren zelf; -- geen handel mogen drijven, noch op hun naam, noch op naam van hun huisgenooten. o, - H - tot herstel van het oorspronkelijke voorstel schuldig gemaakt als F., zoodat het waarschijn lijk is, dat de politie ook tegen hen zal optreden. Bij een toevallig gesprek, dat de ontvanger der directe belastingen dezer dagen had met een belastingbetaler, rees het vermoeden, dat ook F., die het volste vertrouwen genoot, zich aan verduistering schuldig maakte. Hij werd gearresteerd op vermoeden, dat hij onder ambtseed valsche lijsten van oninvorderbare posten inleverde. F. zit nog steeds op het politie bureau en heeft bekend zich reeds geruimen tijd te hebben schuldig gemaakt aan verduistering van belangrijke bedragen. De ramp in Japan. Ten bate van de slachtoffers in Japan wijst de laatste lijst van den penningmeester van het Centraal Comité „Ramp Japan 1923” (de heer E. D. van Walree, dir. der Twentsche Bank, Amsterdam) een bedrag van ingekomen giften aan van f 113.340.83. Marken voor den lompenkoopman. Fe Glanerbrug kccht een lompenkoopman 9 pond papieren marken van 20 tot 200 mark voor 9 cent. gld. Ingeval van o«r- jCA gld. bij varll»» van lijd»» binnen 30 d. IvV Mn band, voet ol neg IIÏTOÏ SIEEKER COÜEAIT annex SHEERER COURAHT en WYMBRITSERADEEL en winst moet echter i het bedrijf en de gemeenten niet belemmeren geworden, gewaardeerd door de beste denkers en literatoren ter wereld (Shaw, Wells, Romain Rolland). Nadat spr. nog een enkel woord heeft gewijd aan een boek van zijn hand dat de geheele geschiedenis der dienstweigering in Nederland behandelt, waarin o. a. ook melding wordt ge maakt van de weigeraars van 1831, eindigt hij zijn rede, die bij de vrij talrijke aanwezigen veel waardeering vond. De voorzitter sloot de vergadering met de mededeeling dat een collecte zou worden ge houden. Verkocht wegens belastingschuld. Naar het „Utr. Nbl.” meldt, zullen het Broe- derschapshuis en de woning van Kees Boeke heeft, kreeg dezer dagen te Bilthoven 26 dezer te Utrecht onder den 1 afrekening die mededeelde een tekort was van f800.000! Tegen de salarisverniindering. Te Utrecht zijn Zondag vier vergaderingen I gehouden vanwege de R.-K. Centrale van Bur- I gerlijk Overheidspersoneel, aangevuld met den Ned. R.-K. Bond van Spoor- en Tramwegper soneel St. Raphael en den Ned. R.-K. Politiebond „St. Michael”, bedoeld als actie tegen de ver- Het amendement-Gerbrandy op het voorstel van de commissie van rapporteurs, strekkende -1 van Ged. Staten (het geven van een renteloos voor schot van 5 ton voor een reeks van jaren) werd verworpen met 31 tegen 14 stemmen. Voor stemden de heeren Th. Rengers, Heeringa, De Boer, v. d. Goot, Gerbrandy, Ókma, De Vos, Geerts, Jansonius, S. W. de Jong, Dijkstra, K. de Jong, Eisma en mevr. Besuijen. Ten slotte werd het voorstel van de commis sie van rapporteurs (een renteloos voorschot van 5 ton voor 1 jaar) aangenomen met 28 tegen 17 stemmen. Er tegen stemden de heeren Oosterhoff, Marra, Fricke, Pollema, Nauta, Bruins Slot, Hettinga, Wuite, Houwen, De Vries, Reitsma, Slump, Falkena, Tamminga, Schuilin- ga, Bajema en Terpstra. Bij de discussie had de heer Gerbrandy (Ged.) o. a. verklaard dat hij zich met de strekking van het rapport der commissie van rapporteurs veieênigen kon, alleen wilde hij een opmerking maken over de winst der distributiebedrijven. Spreker meent dat de onderbedrijven, wanneer het moederbedrijf lijdt, niet het recht hebben uit de distributie te behouden. Men i voorzichtig zijn, om den prikkel om zoo ver mogelijk vooruit te brengen, niet te dooden en de gemeenten niet belemmeren of onverschillig maken ten opzichte van de uitbrei ding van hun net. Daarom zou hij er ook wel voor zijn dat, onder bepaalde omstandigheden, een deel der winsten aan de gemeente bleef.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1