Regenjassen Voor een Kleintje Koffie wordt U aanbevolen Preanger Zuivei Wdlen Gabardine DAMES- HEERtNKLtTOIHB WesterhoP RECLAMEKOLOM. Official Oijun in Siminli Soul Verschans Brandenburgh, Boschma Co STUDS NIEUWSTE STOFFEN Fl MODEllEN ZEER BILLIJKE PRIJZEN FRITSCHGRONINGSCHE HYPOTHEEKBANK Groningen, Haddlngeetraat. Mij habben m bijzondese asiibiiÉinöï I - annex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL ■o. 6 Heeren- met zijde gevoerd. N ieu wstij dingen voor 40c Jam Zaterdag 20 October 1020. Notulen der vergadering van 24 September Ingekomen stukken. SNEEK OOSTERDIJK e J SNEEK rissen werd opgevreten, minister de Visser vertelde er dat een onderwijzer maar 2(4 uur per dag werkt. Dat is de erkentelijkheid dezer regeering! Die erkentelijkheid is overi gens nooit groot geweest, voor 1914 gold het voor de ambtenaren: „vast traktement, vaste armoede”, in de oorlog duurde het o zoo lang voor de regeering iets deed, en toen zij iets deed kwam zij met een duurte- toeslag, een fooi! Eerst in 1920 kwam een herziening der salarissen tot stand en al sloeg het publiek de handen in elkaar over de bedragen, toch beteekende ze geen be langrijke verbetering voor velen bij 1914 vergeleken. Maar hoe komt het dan dat de regeering altijd toch maar ambtenaren kan krijgen? Dat komt „vanwege de vastigheid”; ook bij onze regeering gold steeds: de ambtenaren: zou niet durven doen wat zij thans doet, wanneer de vakorganisaties even krachtig en sterk waren onder het ambtenarencorps als in 1918; toen zou zij zooiets niet aange durfd hebben, daar kan men zeker van zijn. Het zijn de menschen die de vakorganisatie in den steek lieten, die door hunne houding de regeering de moed geven met dergelijke plannen te komen, zulke ambtenaren doen ons meer kwaad dan tien Colijns te samen. Colijn zal de Nederlandsche ambtenaar wakker maken en doen beseffen dat zijn plaats is in de organisatie! Tenslotte werd met alg. st. de bekende motie aangenomen, waarin tegen de plan nen der regeering met betrekking tot de ver slechtering der positie van de ambtenaren ten scherpste wordt geprotesteerd. De vergadering was flink bezocht. gld. bij varliaa van ••ti wljavingar. Per pakje pood cent». Lob per ons 21 cents. DIN1DAGI9 VRIJDAGSAVONDS Uitgevers S»kk Telefocx No. 150 IDRAISIflA-vANVALKEHBURG'S-- nLEV&RTRAAh Met ingang van heden is de mare- chaussée J. de Jong van de brigade alhier overgeplaatst naar Leeuwarden en zijn de marechaussées R. Etsen en C. Krombeen van .Apeldoorn overgeplaatst naar hier. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbe kend zijn, terugontvangen in de le helft der maand October 1923: Binnenland (Brieven)Gemeentelijke Ar beidsbeurs te Leeuwarden; (Briefkaarten) S. Hoogeveen, Dieren. 1 zondei' adres. Buitenland (Brieven): E. Blauw, Omaha Nebraska; (Briefkaarten) B. de Buck, Zer matt. RESERVES Hypotheken Pandbrieven 5% Pandbrieven (met 4% uitloting per jaar) a 99°/0. 5°/0 Pandbrieven (met 2% uitloting per jaar) 981/2°/0. Geplaatst Maatschappelijk Kapitaal f 3.250 000.- - 1 888.020.73 ruim - 43.500.000. ruim - 43.000.00 J. De heer L a m e r s betoogde dat de amb tenaar bij zijn strijd op zich zelf is aange wezen. Dat het publiek de ambtenaren niet bemint, is bekend, maar dat de regeering hun, die zorgen voor het behoorlijk functio- neeren van haar organen niet de hand bo ven het hoofd houdt, hun nu zelfs een deel EERSTESKLASiHUIS^VOOR KLEEDINGMAGAZIJH LEEUWENBURG” tus 1905, nos. 8/A en 8/B, en tot toekenning van een gra tificatie aan de aan de Waag verbonden ambtenaren W. Nijman en Dekker. (Bijl. 125.) (Doss.no. 171.953-2 (c)(8).) Punt XIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot intrekking van het raadsbesluit van 25 Juni 1923, no. 14, betreffende wijziging der gemeentebegrooting voor 1923 en tot het opnieuw wijzigen der gemeentebegrooting voor 1923. (Bijl. 132.) (Doss.no, 172.11-2(9).) Punt XIV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der gemeente-begrooting voor 1923. (Bijl. 126.) (Doss.no. 172.11-2(9).) Punt XV. Mededeeling van Burgemeester en Wethou ders betreffende verbetering van den toestand van den Op- penhuizerweg en aangrenzende straten. (Bijl. 127.) (Doss.- no. 177.76(16).) Punt XVI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot openbare verpachting van het recht tot inning der gel den, verschuldigd voor het gebruik van wateren, kaden en wallen in de gemeente Sneek. (Bijl. 129.) (Doss.no. 171. 953-2(b)(2).) Punt XVII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het in het openbaar verhuren van landerijen. (Bijl. 130.) (Doss.no. 171.11/4-2(131).) Punt XVI11. Advies van Burgemeester en Wethouders op het schrijven van het Gemeentebestuur van Leeuwar den, houdende verzoek om aan die gemeente vergunning te verleenen tot het leggen en hebben van een waterleiding buis in den binnenberm van den trekweg SneekLeeuwar den, en, zoo noodig, van een tijdelijke boven- of onder- grondsche electrische geleiding door of op dien weg en tot het dempen van een gedeelte sloot, tusschen den trekweg en het perceel, kadastraal bekend gemeente Leeuwarden, Sectie G, no. 10194. (Bijl. 131.) (Doss.no. 171.11/4-2(13).) VolaanB voonraardan ovaraangakoman mat da Hollandsohe ftlf emaaiaïaria- L - taerlMgo»Sank ta Schiedam aijn oriaa Abonné varstakovd tegen ongelukken vso» *vvV lange Invaliditeit. VERGADERING van den RAAD der Gemeente SNEEK op Maandag, 22 October 1923, des avonds 7 !4 uur in de groote zaal van het gerechtsgebouw aan de Marktstraat. Punten van behandeling: Salarisactie Rijkspersoneel. Dinsdagavond voerden op een vergade ring in de Harmonie voor het Alg. Comité ter behartiging der belangen van ’t Over heidspersoneel het woord de h.h. Tiepen (in de plaats van den heer J. J. Staal) van de Bond van Overheidspersoneel en de heer J. J. Lamers, alg. seer. Bond v. Ned. Onder- i wijzers. De zangvereen. „Morgenrood” zong in de pauze. De heer Tiepen begint met de geschiede nis te verhalen van het bekende art. 40 Be zoldigingsbesluit, de belemmering op den weg van Colijn om het totaal aan salaris sen der ambtenaren met 35 a 40 millioen te verminderen. De Centrale Commissie van Overleg wees elke poging tot intrekking daarvan af en betoogde in een adres aan regeering en Kamer dat noch op juridische, noch op moreele, noch op economische gronden art. 40 kon worden te niet gedaan, waardoor het alleen mogelijk zou worden de salarissen der ambtenaren voor Juli 1922 aangesteld, aan te tasten. Toen die salaris sen vastgesteld werden, zag de regeering naar indexcijfers en allerlei gegevens om trent de levensstandaard, en weigerde zij te zien naar de hoogere salarisstandaard in particuliere bedrijven; nu daar malaise heerscht wil de regeering echter wel de loonstandaard van het particuliere bedrijf ook voor het rijkspersoneel doen gelden. Ook dat is onbillijk, afgezien nog van de woordbreuk, welke de regeering pleegt door het art. 40, dat de bestaande salarissen den aangestelden ambtenaren waarborgt, in te trekken. En als er nu nog niets gebeurd was! We hebben echter al de 8>/2 pen- sioenaftrek, de verlenging van de arbeids tijd tot 48, ja voor verschillende groepen tot 51 en 55 uur gekregen, intrekking kin dertoeslag, het invoeren van den plaatselij- ken loonstandaard voor sommige groepen, het plaatsen van geheele groepen werk lieden buiten de pensioenwet, enz., enz.; het is één reeks verslechteringen van de positie sedert 1920, alle franje is weggeknipt. Ze ker is er dus geen aanleiding nog verder te gaan. Wat het zeggen wil wanneer de re geering er in slaagt voor de arbeiders in rijksdienst de plaatselijke loonstandaard in gevoerd te krijgen, blijkt bijv, uit het ge beurde te Wageningen. De professoren van de Hoogeschool aldaar stelden het rijk voor de loonen der arbeiders met f 10 a f 12 p. w. te verlagen om ze aan te passen bij de geldende loonen in den omtrek, terwijl en kele van diezelfde professoren zelf in een adres aan de regeering verzoeken Wagenin gen in de eerst klasse te classificeeren, in verband met de levensstandaard! De arbeiders bij het Staatsboschbeheei' hebben de plaatselijke loonstandaard al, de vaste arbeiders hebben er f 19 tot f23 per week, de losse f 2.25 per dag. De regeering misbruikt de malaise om voor haar eigen personeel hongerloonen in te voeren, en ver geet dat de loonen den ambtenaren een be hoorlijk bestaan dienen te waarborgen. De salarissen en loonen van het rijkspersoneel zijn eenvoudig gemaakt tot sluitpost der be- Abonnementper jaar f 2.50 fr. p. post f 3.60. Buitenland f 8.alle» bij rooknitbetalijig. Lone Non. 5 et. Advertentiën10 et. p. regel. In ge» zonden Mededeelingen dubbel tarief, bij Abonnement belangrijke korting Kleine Adv. kunnen Ingezonden «or den op den dag der uitgifte, tot 10 uur. f 25 boete of 25 dagen hechtenis. Vonnissen. In de zitting van 10 October hebben te rechtgestaan: D. B., 31 jaar, fabrikant te Hindeloopen, voor overtreding der keuringsverordening aldaar, waarvoor de Bolswarder kanton rechter hem tot f 1 boete of 1 dag hechtenis heeft veroordeel. Geëischt f50 boete of 50 dagen hechtenis en heden veroordeeld tot f 25 boete of 25 dagen hechtenis. G. B., 53 jaar, veehouder te Workum, voor mishandeling aldaar. Geëischt f25 boete of 25 dagen hechtenis en heden ver oordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hech tenis. A. de H., 29 jaar, kleermaker, zonder vaste woonplaats, voor diefstal te Oppen huizen. Geëischt 3 maanden gevangenis straf en heden tot die straf veroordeeld. L. C. Het ie ook Uw voordeel ELECTRISCHE INSTALLATIES te laten aanleggen door vaklieden, die naast BE KWAAMHEID beschikken over JAREN LANGE ERVARING. Het adres hiervoor is de Sneeker Electro Industrie K O O PMANSGRACHT 5 Aanbevelend, G. SPIJKERMAN. IC gld. bij varliaa *3 van aan vinger gld. bij varliee CA van aan duim, vv Kort geleden heeft de minister v. onder wijs de schoolinspecties aangeschreven te zorgen voor het zingen van goede liedjes op de scholen, o. a. is daarbij J. P. Heijes „Een man, een man, een woord, een woord”, en dat gaat uit van deze regeering, die haar woord breekt. Volhardt de regeering in het kwade, dan zal de Bond van Ned. Onder wijzers handelen naar het klassieke voor beeld en de regeering voor den rechter da gen en als we dan geen christelijk hande lende regeering meer hebben, vragen of er ten minste nog christelijke réchters in Ne derland zijn. Spr. brengt in herinnering welke verslechtering van positie de regee ring voorts reeds voor haar personeel in voerde en vraagt zich af, waarom of het dan met mogelijk is, dat de tekorten uit de belasting gevonden kunnen worden. Wan neer van een ambtenaarssalaris 20 af kan omdat het noodig is voor het sluitend maken der begrooting, kan hetzelfde per centage er toch ook af voor iemand met het zelfde salaris uit het particuliere bedrijf. Maar dat is de bedoeling der regeering niet. Colijntje huilt als het gaat om verlaging van de ambtenaarssalarissen, Colijntje lacht als het gaat om een vloot die z’n olie in Indië moet beschermen. Ons nationaal vermogen is sedert 1914 van 7.68 milliard tot 13.2 milliard gestegen, ons nationaal in komen van 1.3 milliard tot 3.6 milliard, welk ambtenaarssalaris is sedert 1914 verdrie voudigd? Daarbij komt dat de ambtenaren opper-belastingbetalers zijn, omdat men bij hen alles wel kan narekenen. De negentig millioen tekort is gemakke lijk bij de belastingontduikers te vinden. Maar dat wil men niet, de belasting, welke de millionairs niet willen betalen, legt men nu op de ambtenaren. Drie jaar geleden werd het salaris van ons staatshoofd van 6 op 12 ton gebracht, met de koninklijke belofte dat zij niet over een evenredig deel daarvan zou beschikken wanneer de levens- hunner salarissen wil ontnemen is onbe- standaard daalde. Tot nog toe heeft zij over hoorlijk; vooral van een chr. regeering. We‘ het volle bedrag beschikt, waaruit blijkt dat weten hoe deze regeering over haar ambte- i de levensstandaard ook volgens haar niet naren denkt: ex-minister de Geer vertelde gedaald was. Nu heeft zij den minister ge in de Kamer de leugen dat de helft der schreven niet over een percentage van haar staatsinkomsten door de ambtenarensala- salaris te zullen beschikken gelijk aan dat -1 -'waarmee de ambtenarensalarissen worden verlaagd. Spr. zou de Centrale. Bond willen aanraden te trachten ons staatshoofd als lid te werven, daar ook zij nu belang heeft bij handhaving der salarissen. Terloops merkt spr. op, dat de koningin eigenlijk 1 Jan. 1924 moet aftreden omdat met die da tum alle gehuwde ambtenaressen aan kant worden gezet. Men behoeft ook niet onder den indruk te komen van een aanbod als dat van Jhr. de Savornin Lohman aan de regee ring om 10 van zijn pensioen af te staan, die speculeert op verlaging van alle pen sioenen, waardoor een belastingverlaging zou kunnen ontstaan, welke Savornin Loh man wiens grootste inkomsten uit z’n vermogen voortkomen ruimschoots scha deloos stelde voor z’n 10 aftrek. -De ambtenaren zullen voor zich zelf moe- hebben een vaste positie en een vast salaris. ten vechten; de Nederlandsche regeering 16 jaar geleden vernietigde de Kroon uit die’ overweging dan ook een door den raad van Zandvoort aangenomen verlaging van een onderwijzers-salaris. In alle salariswetten is overgenomen de overgangsbepaling dat wanneer een oud salaris hooger is dan het nieuwe, het oude blijft gelden. Een juridisch vaststaand beginsel is het in onze admini stratieve rechtspraak dat een salaris niet kan worden verminderd. Art. 40 van het bezoldigingsbesluit was dus feitelijk over bodig, al legde het dan nog eens uitdruk- Punt 1. 1923. Punt 11. a. Adres van het Bestuur van den Frieschen Bond van Autodienst-ondernemers, houdende verzoek om verbetering der wegen in verband met het auto- en motorverkeer. (Doss.no. 181.124(20).) b. Proces-verbaal van de opneming door een Com missie uit de Gedeputeerde Staten, van de kas en boeken van den Gemeente-ontvanger. (Doss.no. 172.65-2(2).) c. Staat van op 9 October 1923 door Regenten van het Old Burger Weeshuis ter verpleging opgenomen weezen. (Doss.no. 184.273(3).) d. Adres van het bestuur van den Nederl. Bond van Tabaksvergunninghouders, houdende verzoek om maatre gelen te nemen ter beteugeling van den verkoop van rook artikelen in dranklokaliteiten. (Doss.no. 183.81.) Punt lil. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot buitengewone aflossing uit het reservefonds van het gasbedrijf aan de gemeente van f31.500.en tot beleg ging van dit bedrag. (Bijl. 117.) (Doss.no. 177.56-2.003 (5).) Punt IV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om hen te machtigen pensioensgrondslagen vast te stel len van die ambtenaren, die de Raad benoemt of in wier wedde de Raad verandering brengt. (Bijl. 118.) (Doss.no. 208.743(14).) Punt V. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandsche verpachting van de opbrengst der tollen VAN DE LEEUWARDER RECHTBANK. Zitting van Woensdag 17 Oct. Het café van H. van Dam te Sneek was een kwartier geleden reeds gesloten, toen nog eenige mannen toegelaten wilden wor den, hetgeen hen geweigerd werd. Dit stond hen blijkbaar niet bizonder aan, want het duurde niet lang of een flinke baksteen vloog door een spiegelruit van het café. Van deze vernieling wordt S. O., 24 jaar, los werkman te Sneek, beschuldigd. Beklaagde is niet verschenen. De eisch luidt: 3 weken gevangenisstraf. Het was koninginnefeest te St. Nico- laasga en B. J. de V., 16 jaar, te St. Nico- laasga en H. A., 23 jaar, te Doniaga, bei den van boerenbedrijf, wilden graag ter eere van de koningin een'vuurtje maken. Zij gin gen naar M. Schotanus, waar zij een aantal takkebossen vonden, bizonder geschikt voor hun vreugdevuur. Zij zeggen, dat zij eenige bossen hadden willen koopen, doch de eige naar was niet thuis en dus besloten zij, de takkebossen vast mee te nemen en later te betalen. De substituut-officier eischt tegen B. J. de V. een geldboete van f 15, subs. 3 weken tuchthuisstraf en tegen H. A. een geldboete van f 15 subs. 15 dagen hechtenis. De verdediger, mr. A. E. Stoop, wijst op den jeugdigen leeftijd van B. J. de V., die blijkbaar door zijn ouderen vriend beïn vloed is. Hij pleit een lichtere straf voor den eersten beklaagde. H. A. vraagt ook een lichtere straf, want „het was toch ter eere van de Koningin!” Twee werkeloozen, de 29-jarige arbei ders B. v. d. B. te Oudehorne en J. H. te Terwispel, trachtten door langs de huizen om steun te vragen, in hun onderhoud te voorzien. Zoo kwamen zij ook bij Johannes Bouma te Spannenburg, die hun zeide, van zijn erf af te gaan. Hieraan hebben de be klaagden niet voldaan. Zij bleven op het erf tegen Bouma schreeuwen en dreigden hem bovendien. Hierover hebben zij zich dus thans te verantwoorden. De substituut-officier eischt tegen elk gld. bij leven»- }AA gld. ingeval van over- |EA gld. MJ verlla» aan 4vu lilden binnen 80 d. IvV Mn hand, voat of oog lv van den trekweg en die van de brug over de trekvaart bij „de Dilie” onder Rauwerd met gebruik van woning, enz. (Bijl. 119.) (Doss.no. 171.11/4-2(48).) Punt VI. Advies van Burgemeester en Wethouders op het adres van P. Zeilstra, houdende verzoek om hem voor den tijd van drie jaren onderhands te verpachten het Oud Tolhuis onder Loënga. (Bijl. 128.) (Doss.no. 171.11/4-2 (30).) Punt Vil. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende het onderhandsch verhuren van verschillende gemeente-eigendommen, gelegen op den hoek van het Zo merrok 'en de Oudvaart, aan de gebroeders O. en K. Berg- sma. (Bijl. 120.) (Doss.no. 171.11/4-2(21).) Punt VUL Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de Verordening betreffende het benoe men en ontslaan van ambtenaren der gemeente Sneek. (Bijl. 121.) (Doss.no. 208.2(1).) Punt IX. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tof vaststelling eener nieuwe verordening tot regeling der jaar wedden van het onderwijzend personeel aan het gymna sium. (Bijl. 122.) (Doss.no. 189.49.01.008.741(1).) Punt X. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot intrekking van het raadsbesluit van 28 Februari 1923, no. 5, betreffende het dempen van de Wip, de Suupmarkt en een gedeelte van den Singel en tot uitvoering van een nieuw plan met betrekking tot de verbetering van verkeers wegen in de binnenstad. (Bijl. 123.) (Doss.no. 177.781(5).) Punt XI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot intrekking van het raadsbesluit van 27 Augustus 1923, no. 5, tot benoeming van W. R. Casparie als leeraar aan het gymnasium voor den cursus 1923 1924. (Bijl. 124.) (Doss.no. 208.) Punt Xll. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot opheffing van de Stadswaag, tot intrekking der veror deningen op de heffing en de invordering van wik- en weeggelden, vastgesteld bij raadsbesluiten van 23 Augus- kelijk vast dat de voor 1 Juli 1922 aange- grooting door een regeeung, die aan krui- - ambtenaren niet in hunne salarissen demerspolitiek doet. 1 konden worden verlaagd. En nu trekt men De regeering vergeet echter een ding,deze door de Koningin geteekende verkla- wanneer zij de sa anssen en loonen var ring zonder meer in; woordbreuk dus haar personeel gaat regelen naar die in he Zie daar> 2ede,ijke ontaarding van een re- particuliere bedrijf krijgt het rijkspersoneel J geeringj die door Jgoedkeuring *an >n v]oek_ er groot belang bij dat de vakorganisaties verbod de boeren van Wijmbritseradeel voor 111 he* particuliere bedrijf zoo krachtig mo-| zedelijke achteruitgang tracht te behoeden gelijk zijn, op dat zij de patroons een zoo; j- 6 hoog mogelijk loon zullen kunnen afdwin-1 gen. Ook het rijkspersoneel zal zich dan spiegelen aan wat in de particuliere bedrij ven gebeurt en er op uit moeten zijn zijn organisatie zoo veel mogelijk te versterken. Laat ons de ongeorganiseerden tot de orga nisatie brengen, laat ons alle krachten in spannen het front onzer vakvereenigingen zoo hecht mogelijk te maken. Toonen v ons niet moedeloos. Spr. maakt zich sterk dat na alle agitatie d. regeering de wenk haar door de Centrale Commissie gegeven, zal begrijpen en den ambtenaren art. 40 te rug zal geven en met hen zal overleggen hoe tot de noodzakelijke bezuinigingen te komen. Dat zal zij echter alleen doen als wij kunnen wijzen op een sterke organisatie achter ons. LEEUWARDEN i L." i r i si ló.52 JIEUTE SIEEIEB COUMI

Sneeker Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1