I R. MARTENS HANDSCHOENEN KOUSEN KRAGEN DE III Voor een Kleintje Koffie wordt U aanbevolen Preanger lil TUNNEL V.S. PEPERMUNT WesterhoP I te Groots sortering Lags prijzen. OBliil Groi» ta ta»ti talk. Brandenburgh, Bosctima Co VIN SLOBTEN s PEPHMUNIFIBIIH, De Pink Pillen zonden niet zoo n goeden «aam hebben, als zij niet zoo n goed geneesmiddel waren. 40« JaMPvaas igen) srscli) I WY8BRITSERAÜEEL, annex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL Mo» 7 Reclamekolom. GROOTZAND 9, SNEEK. OVERAL VERKRIJGBAAR. N ieu wstijdingen. bevel te overtreden. Ook was zij innerlijk angstig, F Wordt vervolgd. 1 ZIE ONZE ETALAGES. gld. bij verllM «aa «sa wijavingax. Per pakje i/2 pond Si1/^ cents. Los per ona 21 cents. o o Verschynt D1HÜDAG8 es VRIJDAGSAVONDS Uitgavee Telaftm No. 150. a o i t i o o o DOOR BERNARD KELLERMAN N. (Plaatsing met toestemming der uitgevers Gebrs. Cohen, Amsterdam.) Vertaling door F. Uoossens, w. L VERKWIKKEND en OPWEKKEND werkt bij sport en spel HARLINGEN Woensdag 24 October IV^S. Weert daarna de rechtshalf Tuckerman te vlug af is plaatst hij de bal keurig voor het Groninger doel, waar Broodwinder staat, die met een laag schot Pretorius het nakij ken geeft. Sneek leidt met 10. De druk op het Forward-doel blijft voortduren. Wanneer het binnentrio de Groninger doel man even daarna uit zijn heiligdom lokt, zorgt v. Delden met een kalm rollertje voor no. 2. Dit punt werd evenwel in buitenspel- positie gemaakt, wat zeker niet door de scheidsrechter is gezien, zoodat de stand 20 voor Sneek wordt. Een gejoel van stemmen drong tot hier door. Ook zagen zij nu menschen, een donkere duizend-kop- pige, in beweging zijnde menigte. Maar in den nevel kon men niet zien welke richting zij namen. „Waarom schreeuwen die menschen zoo?” vroeg Edith. „Zij zijn onrustig door het ongeluk, Edith. Als de vaders van alle kleine kinderen in gevaar zijn, zijn de moeders natuurlijk erg ongerust.” Edith knikte en zei na een poosje: „Het is zeker een heel groot ongeluk, Mamma?” Maud kromp ineen. „Ik geloof het wel,” antwoordde zij peinzend. „Het moet wel een groot ongeluk zijn! Wij zullen wat vlugger loopen, Edith.” Maud nam groote stappen, zij wilde ja, wat wilde zij eigenlijk? Zij wilde han delen Plotseling zag zij eenigszins verwonderd, dat de menschen dichterbij kwamen! Het geschreeuw werd wilder. Ook zag zij, hoe een telegraafpaal, die een oogenblik te voren nog recht overeind stond, omviel en verdween. De draden boven haar trilden. Zij lette niet meer op Edith’s levendige vragen, maar snelde opgewonden verder. Wat deden zij? Wat was er gebeurd? Zij voelde het bloed naar haar hoofd vliegen en een oogenblik dacht zij er over, om te keeren en zich in huis te sluiten, zooals Mac haar had bevolen. Maar het leek haar laf, voor ongelukkige men schen te vluchten uit angst vreemde dingen te zien. Al kon zij ook niet van veel nut zijn, zij kon toch zeker wel iets helpen. En alle mannen en vrouwen kenden haar toch, groetten haar en bewezen haar kleine diensten, waar zij ook kwam! En Mac? Wat zou Mac gedaan hebben, als hij hier was geweest? Hij zou midden tusschen hen staan...! dat voelde Maud. De menigte kwam joelend dichterbij. „Waarom schreeuwen zij toch zoo?” vroeg Edith, Dan is het woord aan Forward. Hun aan val is gevaarlijk, terwijl het plaatsen wer kelijk keurig is. De rechtervleugel Nijhof- Kijlstra lost enkele fraaie kogels op van der Meer, welke deze weet te stoppen. Enkele prachtkansen gaan, door naastschieten, daarna voor de Groningers verloren. Ein delijk heeft Kijlstra met een vliegend schot succes, waarmee de stand 21 wordt. Dan brengt de Sneeker voorhoede weer een be zoek aan Pretorius, die erg zenuwachtig op treedt en meermalen de bal laat glippen, doch telkens met geluk nog doelpunten weet te voorkomen. Weer is het de rechtsbuiten 45) Maud’s onrust nam toe. Nu eerst viel haar Mac’s merkwaardig bevel op. Zij ging door de tuinen naar het hospitaal en sprak fluisterend met de dienst doende pleegzusters. Ook hier onrust en onzeker heid. Zij praatte wat met haar kleine zieken, maar was zoo verstrooid, dat zij niets geschiktst wist te vertellen. Ten slotte keerde zij nog onrustiger en op gewondener naar haar huis terug. „Waarom mag ik het huis niet verlaten?” dacht zij. „Het is niet zooals ’t hoort van Mac, mij het uit gaan te verbieden.” Toen nam zij een doekje. „Ik wil toch eens op onderzoek uitgaan”, sprak zij hardop tot zich zelf. „Mac mag zeggen wat hij wil. Waarom zou ik thuis blijven? Juist nu! De vrouwen zullen in angst zit ten en hebben juist nu behoefte eens toegesproken te worden.” Maar zij legde het doekje weer weg, haalde Mac’s telegram uit haar slaapkamer en las het voor de honderste maal over. Ja, waarom toch. Waarom eigenlijk toch? Was de ramp zoo groot? Ja, maar juist dan mocht zij niet thuis blijven. Het was haar plicht, de vrouwen en kinderen bij te staan. Zij werd bepaald boos op Mac en besloot te gaan, zij wilde weten, wat er eigenlijk gebeurd was. En toch aarzelde zij nog steeds, Mac’s zonderlinge Abontiemeniper jaar f 2.50 Ir. p. poai f 3.60. Buitenland f8.alles bij vooraitbetaliag. Lows No». 5 et. Advertentiin10 et. p. regel. In ge« xoadoi Mededelingen dnbbal tarief, bij Abeawnant bsiangrgka korting Kleine Adv, kannen jsgeionden wor- dtffi op den dag de? akgijto, tot 10 nar. zij wist niet waarom. Eindelijk trok zij vastberaden haar regenmantel aan en bond het doekje om haar haren. En zij ging. Maar bij de deur overviel haar plotseling een on verklaarbaar gevoel van angst, dat zij vandaag, juist vandaag, de kleine Edith niet alleen mocht la ten. Ach, die Mac ook, ’t was alles zijn schuld door dat gekke telegram te sturen! Zij haalde Edith uit „school”, deed haar een cape om en trok de van pret springende kleine de muts over het blonde haar. „Over een uurtje kom ik terug!” riep Maud en samen gingen zij op weg. Over het natte tuinpad sprong een kikvorsch en Maud schrok, omdat ze er bijna op getrapt had. Edith juichte. „O jé”, wat een kleine kikvorsch, Mamma! Wat is hij nat! Waarom gaat hij ook uit als het regent?” De dag was akelig triest en somber. Op straat werd de wind heftiger en joeg den kou- den regen in schuine stralen voort. „En gisteren was het nog zoo warm,” dacht Maud. Edith amuseerde zich door met groote passen over de modderpoelen heen te stappen. Na een paar minuten zagen zij de tunnelstad met haar bureaugebouwen, hooge schoorsteenen en woud van leidingpalen, eenzaam en doodsch liggen in regen, en vuil. Het viel Maud direct op, dat er geen steentreinen liepen! Dat was sinds jaren de eerste keer! Maar de hooge schoor steenen rookten als altijd. Het is niet erg waarschijnlijk, dacht zij, dat hij juist op de plaats van de ramp was. De tunnel is zoo groot! En toch spookten angstige, verwarde ge dachten door haar hoofdje. Plotseling bleef zij staan. „Hoor eens!” zeide zij. Edith luisterde en zag daarbij haar moeder aan. Het s» oolk Uw voerdeel Sneeker Electro Industrie SPIJKERMAN. De komende wereldcatastrophe. In hotel Schram sprak Vrijdagavond de heer F. J. Hóeksma over de komende We reldcatastrophe. De heer Hoeksma bleek een chiliast en aanhanger van hetgeen Ch. T. Russell nu een 60 jaar geleden in z’n Millenial Dawn verkondigde. Spr. meende in z’n uitvoerige rede en aan de hand van de bekende Rus- sellsche tijdkaart de komst van het Dui- Kijlstra die ’t Sneek-doel in gevaar brengt, zendjarig rijk reeds in 1925 te mogen stel-’ Van der Meer weet juist bijtijds de bal nog len. Ook op grond van berekeningen aan de over de bovenlat van zijn doel te stompen. - --- - - De corner daarna op het Sneek-doel geno men levert niets op. De Sneekers ondernemen nu eenige goede aanvallen op het Groninger doel, maar de spil Roozendaal en Wiegman en Sissingh als achterspelers retoürneeren het leer even- snel. Wanneer daarna een scrimmage voor het Groninger doel ontstaat weet de links half Duursma een zeker doelpunt te voorko men door de bal tot hoekschop te verwer ken. Deze corner door Efdé genomen wordt fraai voorgezet, doch even mooi door Pre torius gestopt en in 't veld getrapt. Nog 3 hoekschoppen vallen de withemden ten deel, die evenwel niets opleveren. Hierna is het rusten. Wanneer van doel is gewisseld en Forward van het windvoordeel profiteert, die angstig begon te worden. „En waarom zingen zij, Mamma?” Ja, werkelijk, zij zongen! Een wild, verward ge zang, waar geschreeuw en kreten tusschen door klonken, begeleidde hen. Het was een heel leger, dat in troepen verspreid over de groote sombere puinvlakte oprukte. Maud zag dat een van die troe pen een kleine locomotief met steenen vernielde. „Mamma „Wat was dat? Ik had niet moeten uitgaan,” dacht Maud en bleef verschrikt staan. Maar nu was het te laat om om te keeren Men had haar ontdekt. Zij zag dat de voorsten met hun armen naar haar wezen en plotseling den weg verlatend, naar haar toekwamen. Tot haar schrik zag zij ook, dat die menschen hard liepen, holden. Doch zij vatte weer moed, toen zij zag dat het meerendeels vrouwen waren. „Het zijn maar vrouwen. Zij ging hun tegemoet, op eens vervuld met gren- zenloos medelijden voor die arme stakkerds. O, God, er moest iets vreeselijks gebeurd zijn! De eerste troep vrouwen kwam hijgend aange rend. „Wat is er toch gebeurd?” riep Maud en haar deelnemende belangstelling was ongehuicheld. Maar zij verbleekte, toen zij de gezichten dier vrouwen zag. Zij zagen er allen half krankzinnig, half ver wilderd uit, druipnat, slechts gedeeltelijk gekleed en een woest vuur brandde in al die honderden oogen. Men hoorde haar niet, men verstond haar niet. Een schel, triomfantelijk gehuil klonk uit de wild-ver- trokken monden. „Allen zijn dood!” gilden honderden stemmen in alle mogelijke talen en intonaties. En plotseling brulde een vrouwenstem boven alles uit: „Het is Mac’s vrouw, slaat haar dood!” uitgevoerd zonder aanleiding tot klachten te geven. Spr. acht geen uitstel noodig, doch zal in overleg treden met den architect. Alsnu wordt het voorstel van B. en W. met 131 st. aangenomen. Tegen alleen de heer Rengers. B. en W. deelen nog mede dat door be middeling van Kingma’s Bank een aanbod van de Directie van een Pensioenfonds is ontvangen om f50.000 te leenen a 5!/2 koers 100 Provisie Z. h. st. wordt dit aanbod aangenomen. gedaan; het is zeer zeker jammer voor hen,! lijkt het in ’t begin dat de Groningers wel dat de scheidsrechter pl.m. 15 min voor het eens met de overwinning zouden kunnen einde, toen de stand 31 voor onze stad-gaan strijken. De kansen worden druk be-1 genooten was, de wedstrijd heeft moeten I sproken. De blauw-witten komen geducht i doei? staken tengevolge van ’n hevige regen bui, waardoor het toen reeds al onbespeel bare terrein werd herschapen in één mod derpoel en het onmogelijk was om verder te spelen. Beter had men gedaan om ’s mor gens direct het terrein af te keuren, het heeft ons dan ook bevreemd dat èn consul én scheidsrechter hier niet toe zijn overgegaan. Over de wedstrijd het volgende: Te ruim 2 uur stellen beide ploegen zich op onder leiding van scheidsrechter van Hettema van Bolsward. De Groningers doen den af trap, doch de bal komt terecht bij de Snee kers. Van Delden geeft door aan Efdé, die door het leer juist naast te schieten een prachtkans om tot doelpunten te geraken mist. Even daarna komt de Sneek-voor- hoede weer opzetten, we zien Broodwinder De verleden jaar alhier opgerichte voetbalclub Sparta die dit seizoen reeds in de competitie onder de naam „Sneeker Boys” twee overwinningen wist te behalen en op serie-wedstrijden een zeer goed fi guur sloeg, is Zondag j.l. ontbonden. Blin ken en verzinken! Het voetbaT-programma voor de 2de klas N. V. B. voor Zondag a.s. vermeldt de volgende wedstrijden: Groningen: Forward IFrisia II. Sneek: Sneek IG. V. A. V. Groningen: Velocitas IIF. V. C. I. Serie-wedstrijden Lemmer. De Sneeker clubs hebben Zondag j.l. een succesdag gehad op de serie-wedstrijden te Lemmer, uitgeschreven door de L. V. V. aldaar. De uitslag is als volgt: le ronde: S. V. G. II—L. V. V. 5-0; Black- Boys IIJoure 20; S. D. L. 1—Ölympia 1—0. 2e ronde: S. V. G.Black-Boys II 10. 3e ronde: S. D. L. IS. V. G. 01. le prijs zilv. wisselbeker S. V. G. II, 2de prijs br. med. S. D. L. II; snelste doelpunt Black-Boys II; allen 2e klas clubs alhier. De dempingsplannen. Vrijdagavond had in Amicitia een verga dering van belangstellenden in de dem pingsplannen plaats, uitgeschreven door de Middenstandsvereenigingen en de Mij. v. Nijverheid en Handel. Voorzitter was de hr. K. Meima, die 't driehonderdtal aanwezigen uitnoodigde hun meening over de inge diende plannen te zeggen. Wij zullen, in verband met het feit dat gisteravond deze zaak reeds in den raad is behandeld en met onze ruimte, de discussie niet breedvoerig opnemen. De overwinning was voor de withemden ten volle verdiend geweest. Te Groningen speelden Velocitas II en G. V. A. V. met uitslag 13 voor G. V. A. V. Stasd 2e klaise N.V.B. (Noord) Afd. A. hand van verschillende teksten en de ont wikkeling der politieke en economische toe standen, waarbij Spr. o. a. ook zeer pessi mistisch gestemd bleek ten opzichte van de waardevastheid van onze Nederlandsche gulden. Na de pauze gaf Spr. een weten schappelijke beschouwing waarin hypothe tisch verklaard werd hoe de aarde in staat zou kunnen zijn het menschdom gedurende het millennium in een paradijstoestand te doen leven. Er was debat. Voetbal. Sneek I heeft Zondag j.l. Forward I op bezoek gehad en we kunnen gerust zeggen dat de withemden hun uiterste best hebben Eerste spreker was de heer H. Bakker, die de plannen niet afdoende achtte, z. i. moest het geheele Singel dicht, ook een deel van het Hoogend tot aan het Grootzand toe. Dr. Wumkes ontkende dat het verkeer drukker was dan vroeger en zou het jam mer vinden dat men van onze mooie grach ten doodsche straten ging maken. Over 190 jaar gaat het verkeer toch door de lucht. Spr. riep de vergadering toe: Bezint eer gij begint. De heer F. de Wolf ging de geschiedenis j eens na’ de deze "strijd iate7moeïw^ raadsleden zijn niet in deze nieuwe plannen gldiagaval vaa oaar- |£ft gld. feij verHaa wa Hjdan blaas» 80 d. Ivv baad, woet el oog Spoedeischende Vergadering van den Raad der gemeente op Zaterdag 20 Oct. 1923, voorm. 10’/2 uur. Voorz. de heer H. M. Tromp, burgemeester. Secretaris de heer J. Poppinga. Aanwezig 14 leden; afwezig de heer Abma. Aan de orde is het eenige punt der agenda; Punt 1. Onderhandsche aanbesteding be- tonbrug Goënga. De Voorz. zegt dat het niet gelukt is de brug publiek aan te besteden. B. en W. stellen nu voor de uitvoering onderhands te gunnen aan J. W. de Jong te Lemmer voor f 5990, zijnde behoorlijk bene den de begrooting. - De heer Rengers acht het seizoen te op de Groninger verdediging toeloopen, ver gevorderd voor uitvoering en zal op waar Sissingh ten koste van een corner het grond daarvan tegen stemmen. j gevaar weet af te wenden. De hoekschop De Voorz. belooft dat B. en W. den I door Efdé genomen, gaat achter. Geruimen gemeente-architect zullen raadplegen en als tijd blijft Sneek in ’t offensief; wanneer De die oordeelt dat dit werk eerst in Maart of April a.s. uitgevoerd kan worden, zal men de uitvoering zoolang uitstellen; men kan nu wel gunnen. De heer Rengers: „Maar op wie blijft dan het risico rusten. Spr. zou adviseeren dan eventueel eerst in Maart tot aanbeste ding over te gaan.” De heer Cnossen vraagt of het niet mogelijk is eerst door stemming uit te ma ken of het wérk later uitgevoerd zal wor den. De V o o r z. wijst er op dat verschillende wallen in deze gemeente laat in het jaar zijn »Mmud»n ovotesaasEometi mst da HeSlanteohe le*eaiE- a» «Bhlwaam sslf» Aboané’fc wsraoksud vUv lang» invalfditslt. opzetten en van der Meer moet handelend optreden. De midden-linie en de beide backs krijgen het even zwaar te verantwoorden. Karsten en van der Werf weten daarna het spel weer te verplaatsen door het leer over te geven aan Ringma en De Weert die er mee van door gaan: op de Groninger doel man aan. Vooral Ringma weet meermalen met gevaarlijke aanvallen een open spel te ontplooien. Uit een dezer mooie voorzetten weet Broodwinder de score te verhoogen tot 31. Een penalty tengevolge „hands” van een der Groninger spelers in ’t straf schopgebied wordt door Broodwinder tegen de paal getrapt. Gedurig blijft de bal daarna voor het Groninger doel zweven, dat meer malen met geluk en tengevolge van de glad heid aan een doorboring ontkomt. Nog een kwartier moet er gespeeld worden en reeds denkt men algemeen dat Sneek haar le overwinning in deze hoogere afdeeling kan boeken, doch dan ontlast zich een hevige regenbui waardoor het onmogelijk is verder te spelen en de scheidsrechter de wedstrijd! laat staken, wat voor Sneek beteekent datdezer dempingsplannen nog - 1 VO O fic IO flan viin z-» 4- nmn TT. gekend; spr. acht de 68 mille, worden zij uit gevoerd, in het water gegooid; deze plan nen zijn een verslechtering van de vroeger, op 28 Febr. j. 1. aangenomene. De heer L. Bakker Wzn. acht de waar heid in het midden te liggen, men moet niet alles uit materieel, en ook niet alles uitslui tend uit geestelijk standpunt zien. Spr. acht deze plannen een lapmiddel en zou het Sin gel gaarne gedempt zien tot de Hooiblok- straat. Het raadslid de heer Zuiderbaan sluit zich aan bij wat de heer de Wolf zeide over het eenmaal aangenomen plan. Onder daverend applaus der vergadering vraagt Spr. of die zelfde Gedep. Staten, die ons blij hebben gemaakt met al die groote onaesthetische palen van het P. E. B. in het land, het be drijf dat ons in Friesland zoo ,,weinig”(?) kost, of deze menschen het recht hebben om ons te verwijten dat wij bezig zijn het mooie uit Sneek weg te maken, dat wij geen aesthetisch gevoel hebben? De heer A. v. d. Poel voelt veel voor het betoog van dr. Wumkes. Spr. ontraadt het dichtgooien van de Wip en zegt zich ook niet met de overige plannen van B. en W. te vereenigen; spr. is overigens overtuigd dat een overkluizing van de Singel minstens tot waar die een bocht maakt, gewenscht is. De heer dr. Bouma zegt dat met demping van Pol en Poortezijlen de eerste stap ge daan is in de richting: demping Singel. Dat is ook absoluut noodig om goede verbin dingswegen te krijgen tusschen de verschil lende deelen der stad. De heer Th. Brouwer zegt onder applaus dat het raadsbesluit tot demping van Wip, Suupmarkt en Singel door geen enkele in stantie is afgewezen, dus moet het uitge voerd worden. Mocht later de goedkeuring er aan worden onthouden, dan kan men ver der zien. De heer G. Tjallema noemt de bestaande toestanden onhoudbaar, zouden onze belas- tingpenningen in deze verbeteringen niet goed worden besteed? De heer L. Westra steunt het denkbeeld van den heer H. Bakker als zijnde het hem meest sympathieke. Het isolement van de Z. W. hoek zal voor een deel worden op geheven door betere verkeerswegen in Sneek. De heer Klooster acht ook het voorstel- Bakker het ware. De Wip moet dicht, de stank is daar soms verschrikkelijk. Volgen eenige replieken, waarna slui ting. gld. bij ««riles 2(1 Sv war. asn cïslae. Club» 7 V I ■4 FORWARD 1 F. V.C. I G. V.A.V. SNEEK I FRISIA II VELOCITAS II •3 0 0 0 0 0 2 2 2 O O O o o o 1 o o 2 Daar eea goede naam de rechtmatige beloo- niug is voor goede daden, is het zeker dat de Pink Pillen niet zoo gewaardeerd zouden wor den als zij het zijn, indien zij niet zoovele be wijzen van hare krachtige werking hadden gegeven. Men kan zeggen dat er weinig, zelfs zeer weinig geneesmiddelen bestaan, die znlk een volmaakt geheel van herstellende eigenschap pen in zich vereenigen. De Pink Pillen geven bloed, herstellen de zeuuwkr&chten, wekken de eetlust op, bevor deren de spijsvertering. Daarom geven zij het maximum van resultaten tegen bloedar moede, neurasthenie, algemeens verzwakking, de storingen van den groei en van den kri tieken leeftijd en ook tegen maagkwalen en verschietende pijnen. Al deze ongesteldheden, hoewel schijnbaar verschillend, hebben in het algemeen één zelf de oorzaak, namelijk de verarming van het bloed. De Pink Pillen zijn dus in die geval len het aangewezen middel. De prijs der Pink Pillen bedraagt f 1.75 de doos, f 9.de zes doozen. Zij worden ver kocht in het Hoofddépót: Nasiiauka.de 314 te Amsterdam. Eisch dit adres en de Holland- Bche gebruiksaanwijzing. De Pink Pillen zijn ook to verkrijgen bij alle goede apothekers en drogisten, o.a. bij Erven Joh. W. Meijer, en firma B. Meindersma. ELECTRISCHE INSTALLATIE S te laten aanleggen door vaklieden, die naast BE KWAAMHEID beschikken over JAREN LANGE ERVARING. Het adres hiervoor is de K O O f» H1ANSGRACHT 5 Aanbevelend, K gld. bij s«»Um van «ten vinger a< ut> s> 0 1 1 2 0 0 2 Goals 5—3 1—0 3— 2 0-0 0—0 4— 8 sram COURAHT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1923 | | pagina 1