Bilt NS-OI'II II MINI. Firma T. R. Tjerkstra, V.S. PEPERMUNT I WARME VOETEN. I RECLAMEKOLOM. - ennex SHEERER COURANT en WYMBRITSERADEEL OHicliii Orgun dir luniinti Smik. Van SLOOTEN’s W YMBRI 1st KAMEEL, I KINDER SOKKEN I WOENSDAG 9 JANUARI 1924 40e JAARGANG contant. Bakende «oliede kwaliteiten in alle afdeelingen. BUITENGEWONE KOOPJES Verkoop a -A_. Süesk. TEL 153. Manufacturenmagazijnen, Kruizebroederstraat 22-26, Sneek Vergadering van den Raad der gemeente HOUDT DE MOND FRISCH EN REIN, ONTSMET DE KEEL EN IS DAAR DOOR GENEESKRACHTIG BIJ VER KOUDHEID EN KEELAANDOENINGEN VRAAGT DIT MERK (VAN 8LOOTEN, HARLIKGLN V’. Venchjjnj IJIN1DAÖI ei VRIJDAGSAVONDS Uitgever» Brandenburgh Co., Smuk Telefoe» No 150 Abonnementper jaar f 2.50 fr. p. port f 3.60. Buitenleed f8.—, allen bij vooruitbetaling. Losse No». 5 et. Advertentlën10 et. p. regel. In ge* zonden Mededeelingen dubbel tarief, bg Abonnement belangrgke korting Kleine Adv. kunnen ingezonden wor. den op deu dag der uitgifte, tot 10 au, Aanwezig alle (15) leden. Punt IV. Voorstel tot wijziging der be groetingen voor den dienst 1923 en 1924. Punt Vil. Adres van den heer J. Poppinga om hem eervol ontslag te verleenen uit zijn betrekking als Secretaris en Ambtenaar van den Burgerlijken Stand der gemeente. karhiga>HMk te Schiedam sljn onsa Abonné» versakard tagan ongalnkkan voo? I i f 105.— I Aanbevelend, op Zaterdag 5 Januari 1924, ’s voorm. 10 uur. HIEÏÏVE sneezer courant bonden; als Postma straks in zijn gezin iets I tusschen Sneek en Wijmbritseradeel. j Leze plannen hebben thans vasten vorm aan- gld. bij varliaa van •en vljaviagar. De V oorz.: Neen, elk jaar krijgen we deze kwestie weer. De heer Landman zegt dat de heer Post ma gelukkig weer wat beter is en dus wat bij verdienen kan, wat hij ook doet. Daarmee zal, hoopt spr., de raad voldoende rekening houden. De heer De Boer zegt, dat de heer Cnossen bedoelde te vragen of B. en W. ieder jaar het zelfde bedrag zullen voorstellen. Spr. is het met tot wederinhuren zijner woning. Weer verhuurd voor 1 jaar. De helft der on derhoudskosten komt voor huurders rekening. Punt VI. Adres van het Bestuur der Afd. Heeg van de Friesche Maatschappij van Landbouw om toekenning van subsidie voor een op te richten landbouwhuishoudkun- dige cursus. B. en W. hebben met dit bestuur geconfe reerd en het resultaat was dat er iets bezuinigd werd nl. f50 op ameublement. Daartegenover stond dat nu de cursus eerst in Heeg en later te Woudsend gehouden zal worden, zoodat hij van langeren duur zal zijn dan wij ons hier hadden voorgesteld. De heer Rengers heeft geïnformeerd naar deze zaak. Volgens de Nijverheidswet hebben wij geen zeggingschap over het leerplan. Laten B. en W. echter toch eens trachten daarop te bezuinigen. Misschien kan men dan mét het zelfde bedrag steun geven aan beide cursussen te Heeg en Woudsend. Het leerplan bevat ook I nuttige dingen, die echter ter wille der bezuini- i ging kunnen worden geschrapt en waardoor «het mogelijk wordt de cursus tot 1 jaar terug te brengen. Heeg bv. zal door de gesteldheid van den bodem weinig hebben aan bloemen- en vruchtenteelt, plantkunde enz. Als men nu zoo die plaatselijke omstandigheden in aanmerking neemt en ook de hoofdvakken wat vereenvou digt, zouden de cursussen kunnen blijven be staan, waarvan velen onzer de nuttige resultaten hebben gezien. 'Laten B. en W. zich dus eens wenden tot het toezicht bv. de inspectrice mevr. Leliman Bosch. We kunnen dan voorloopig dit punt aanhouden. De V o o r z. zegt dat B. en W. dat wel willen doen, maar voor dezen winter komt er dan na tuurlijk niets van. De heer Rengers zal met een gerust ge weten stemmen tegen het oorspronkelijk plan. We moeten nu eenmaal op alle zaken wat be zuinigen, behalve op onze technische dienst dan De deskundigen willen natuurlijk alles nog in i de puntjes, maar daarom gaat de wereld ook i dood aan de zaakkundigen. De V o o r z. zal probeeren tot overleg te ko- men, dan kunnen Heeg en Woudsend misschien beide geholpen worden. De heer Rengers zegt niet dat het lukken zal; de Nijverheidswet is duur. De heer Cnossen: Dan komt er voorloopig van deze cursussen niets. Heeft het D. B. ook met het bestuur gesproken over een éénjarige cursus, zooals het afgeloopen jaar in Sneek is gehouden? Dat kost minder; zoo’n cursus heeft De V o o r z. heeft wel zooveel vertrouwen in 1 niet die v6rre strekking als een tweejarige, maar Ged. Staten en den raad dat deze colleges niet bv- een vak als costuumnaaien behoeft niet ge- verder zullen gaan dan wat eenmaal de bedoe ling is geweest. De heer Rengers heeft wel zoo veel ver trouwen in den heer Postma, dat die uit het ge vallen besluit zal halen, wat pr voor hem in zit. De heer De Boer zegt dat dit besluit niet verder gaan kan dan te zorgen voor de bijbe taling tot het overeengekomen salaris is bereikt. De heer B r e e u w s m a is het eens met den heer Cnossen. Moreel zijn wij gebonden dat te doen, wat de raad éénmaal besloten heeft. De heer Rengers: De raad heeft zijn een maal genomen besluit, heden 5 Janurai 1924, gewijzigd. De heer Cnossen zegt dat niemand be zwaar maakt ook voor 1924 een tegemoetko ming van f 1372 vast te stellen. De heer Landman vindt dat het motief dat Postma’s kinderen ziek zijn hier niet kan gelden. Spr. wil dit voorstel aanhouden tot de volgende vergadering, om in overleg te treden met Postma en eens nagaan wat deze tegen woordig voor inkomsten heeft. De V o o r z. zegt dat Postma lang gewacht heeft op de uitkeering, daarom is deze verga dering belegd. Men mocht den man niet langer laten wachten. De heer De Boer: Wij hebben ons door het nu gevallen besluit aan handen en voeten ge- Een flacon Foster's Maagpillen bevat een maand gezondheid voor een familie. Zij zijn een uitstekend laxeermiddel, en beteren maag pijn, galzucht, het zuur, slechte spijsvertering, een beslagen tong, schele hoofdpijn, en ver stopping. Foster’s Maagpillen dienen in elk huis aanwezig te zijn. Prijs per flicon van vijftig versuinerde pillen f 0.65; in apothesen en drogistzaken. 9 De Voorz.: Dat is onjuist; als de man f 100.000 uit de loterij getrokken had, had hij dit niet gekregen. Z. h. s. wordt de uitkeering voor 1923 aange nomen. Ook die voor 1924 wordt z. h. s. aan genomen met aanteekening in de notulen dat de heer Landman er tegen is. Punt V. Adres van P. Wiersma te Nijland dit college vraagt om verbreeding van de door- vaartwijdte 'van de brug bij Wolsumerketting. 1.813.112. Aangehouden om prae-advies. Nog zijn ingekomen: Besluiten van Ged. Sta ten, goedkeurende den aankoop van grond voor het transformatorstation en verschillende onder- handsche verhuringen. Voor notificatie aangenomen. Pensioen Postma. Punt lil. Voorstel tot wijziging van het raadsbesluit d.d. 15 April 1922. B. en W. schrijven: In Uwe vergadering van den 15en April 1922 werd aan den heer F. Postma te Woudsend met ingang van den len Juli 1922 eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van gemeente-op- zichter onder dankbetuiging voor de vele dien sten der gemeente bewezen en onder toeken ning van een jaarlijksch pensioen ingevolge de wet met bijslag uit de gemeentekas tot een totaal bedrag van f 2380.— en onder garantie van een weduwen- en weezenpensioen van f2000.— tot 1 Januari 1930, bijaldien hij voor dat tijdstip mocht komen te overlijden. Gedeputeerde Staten dezer provincie konden hun goedkeuring aan Uw hieruit voortvloeiend besluit tot wijziging der gemeentebegrooting 1922, dd. 22 Mei 1922, niet verleenen. Op het door U ingestelde beroep, dd. 20 Juni 1922, is thans bij Koninklijk besluit van den 3en December 1923, no. 11, gunstig beschikt. De be streden beslissing van Gedeputeerde Staten is vernietigd en het raadsbesluit tot wijziging der begroeting voor 1922 goedgekeurd. Het Koninklijk besluit berust o. m. op de vol gende overwegingen: dat de bezwaren van Ge deputeerde Staten wel gegrond zijn te achten, voor zooveel betreft de toekenning van ’n door- loopende toelage op het pensioen, zooals is ver vat in het besluit d.d. 15 April 1922 yan ge noemden Raad, doch dat de beoordeeling van dit laatste raadsbesluit buiten beschouwing dient te blijven bij de beslissing omtrent het onder- werpehjke beroep; dat gemelde bezwaren van Gedeputeerde Sta ten niet gelden voor het in den aanvang ge noemd besluit var. den Raad dd. 22 Mei 1923, waarop het beroep betrekking heeft, omdat be doeld besluit geen verdere strekking heeft dan eene wijziging van de begroeting voor 1922 tot verhooging van den betrokken post om een toe lage bij wijze van gratificatie over het jaar 1922 te verleenen aan voormelden gewezen gemeen- te-opzichter F. Postma; dat de beslissing omtrent de vraag of uit over weging van billijkheid aan een gepensionneerd ambtenaar over een bepaald jaar boven en naast zijn pensioen eene gratificatie uit de publieke kas zal worden toegekend, buiten de Pensioenwet omgaat en dat die vraag voor elk geval in het bijzonder naar de omstandigheden moet.worden beoordeeld; dat voor die toekenning in dit geval alleszins termen bestaan nu ’t betreft een gewezen amb tenaar, die in den dienst der gemeente dermate ziek is geworden, dat hem tegen zijn zin eervol ontslag is-moeten worden verleend, waardoor hij in kommervolle omstandigheden is komen te verkeeren, die niet in voldoende mate worden opgeheven door het hem toegekende pensioen. Bij aan Gedeputeerde Staten gericht schrij ven heeft de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen medegedeeld, dat het besluit van Uwen Raad d.d. 15 April 1922 dient te wor den gewijzigd, voor zoover daarin is vermeld het toekenen van eene doorloopende toelage ter aanvulling van het eigen pensioen en van het Weduwen- en Weezenpensioen, omdat gemeld besluit daardoor treedt in hetgeen reeds bij de wet is geregeld en daarom in strijd is met artikel 150 der Gemeentewet Teneinde een voordracht tot vernietiging te voorkomen zal dan ook dit Uw besluit met inachtneming van het voren staande moeten worden gewijzigd. Wij stellen U mitsdien voor het slot van Uw besluit dd. 15 April 1922, luidende: van een jaar lijksch pensioen, ingevolge de wet met bijslag uit de gemeentekas tot een totaal bedrag van f2380.en onder garantie van een weduwen en weezenpensioen van f 2000.tot 1 Januari 1930 bijaldien hij voor dat tijdstip mocht komen te overlijden” te royeeren en daarvoor te lezen: „van een bijdrage in zijn levensonderhoud op dat hij en zijn gezin voor gebrek zij gevrijwaard, voor welke bijdrage telken jare een bedrag op de gemeentebegrooting zal worden aange bracht.” De financieele gevolgen van het aldus gewij zigd besluit hebben wij neergeiegd in de ont- werp-besluiten tot wijziging der gemeentebe- grootingen voor 1923'en 1924, welke wij onder punt 4 der agenda ter vaststelling aanbieden. De heer Cnossen zegt dat nu in dit nieuwe besluit geen vast bedrag genoemd wordt, doch zeker wordt het bedrag genomen dat eenmaal is bepaald. De Voorz.: Dat is de bedoeling. De heer Cnossen: Dan houdt men dus eigenlijk vast aan het eenmaal genomen raads besluit en kan spr. er zijn stem aan geven. De heer Rengers zegt dat men dit niet moet zeggen. Immers uitdrukkelijk verbiedt ons het Koninklijk besluit het bedrag voor een aan tal jaren vast te stellen. Ieder jaar moet men weer opnieuw een bedrag vaststellen. De heer Cnossen: In beginsel is het een maal genomen besluit toch goedgekeurd. De Voorz.: De vraag van den heer Cnossen beoogde of B. en W. jaarlijks hetzelfde bedrag zullen voorstellen en die vraag was gewettigd. De heer Rengers betreurt dat dit alles is gezegd. De heer Landman: Voor een bepaald jaar mogen wij een toelage geven; hier wordt dus nu niet reeds een bedrag vastgesteld tot 1930 toe. IE gld. bij varU»» •U van md vinger De gemeente Wijmbritseradeel zou dus nog pl. m. per jaar schade lijden. Wij gaven daarom onzen ambtgënooten van Sneek in overweging om ook het gedeelte van den Groenendijk, voorzoover in die gemeente gelegen, van Wijmbritseradeel over te nemen. In een tweede conferentie kwamen wij thans op de volgende punten tot overeenstemming: le. Bevorderd wordt een zoodanige wijziging van den grens tusschen Sneek en Wijmbritsera deel, dat naar eerstgenoemde gemeente over gaan de perceelen kadastraal bekend gemeente Scharnegoutum, Sectie A no.’s 1114, 1220, 1219 1105, 1104, 254, 1102, 1101, 247, 248, 799, 1210Ï 1107 en 1140; 2e. De gemeente Sneek neemt van de ge meente Wijmbritseradeel in eigendom, beheer en onderhoud over: a. den Oppenhuizerweg, voorzoover deze ligt op het grondgebied van Sneek; b. het gedeelte van den Groenedijk, loopende van den straatweg naar Leeuwarden tot de Domp; 3e. De gemeente Sneek neemt van de ge meente Wijmbritseradeel in beheer en onder houd over het gedeelte van den Hemdijk, dat over de volle breedte van dezen dijk op het grondgebied van Sneek ligt en van welk ge deelte Sneek den eigendom reeds bezit. Wanneer de grenswijziging onder deze voor waarden geschiedt vloeit daaruit voor Wijmbrit seradeel geen schade voort, maar zal zij haar nog eenig voordeel bieden. De kosten van on derhoud van het gedeelte weg boven onder 2e. b. vermeld worden nl. geschat op f350.— per jaar. Het financieele voordeel der wijziging is mitsdien te schatten op f350.— min f 105— (zie boven) is f 245.per jaar. Wij zijn daarom van oordeel, dat aan het verzoek van het Gemeentebestuur van Sneek kan worden voldaan en dat wij de uitbreiding van het territoir van Sneek thans niet meer be hoeven te belemmeren. Wij stellen U dan ook voor er in beginsel toe mede te werken, dat de grens tusschen Sneek en Wijmbritseradeel wordt gewijzigd op den voet als wij in boven staande punten hebben omschreven. De heer L a n d m a n heeft, toen hij dit voor stel las, direct gedacht dat er niet veel koop- manstaktiek zit bij dit D. B. Spr. voorziet dat het voordeel voor Sneek veel grooter zal wor den. 1000 M.-’ tegen Sneek aan heeft toch veel meer waarde dan 1000 pdm. bv. bij Nijhuizum. Daarom had spr. gedacht dat B. en W. aan Sneek vee! grooter eischen hadden gesteld. Spr. is niet tegen grenswijziging, doch zal stellig zijn stem niet aan d i t voorstel geven. De Voorz. wil wel zeggen dat als men hoo- gere eischen had gesteld, van het heele plan niets gekomen was. Sneek redeneert aldus: op den duur zal in die buurt behoefte aan meer wo ningen ontstaan en dan komen wij in allerlei moeilijkheden als dit stuk aan Wijmbritseradeel blijft behooren. Het D. B. van Wijmbritseradeel heeft toen daartegenover gevraagd wegneming van de oude misstanden inzake het onderhoud der wegen. Wijmbritseradeel heeft nog onder houd van stukken weg in Sneek en daarvan kunnen wij nu bij deze gelegenheid worden ont heven. De heer K r a m e r vraagt of rekening gehou den is met de H. O. welke men uit dit deel kan trekken. De V o o r z.: Ja, het derven van den H. O. der heeren Kuperus en Nauta is goed overwogen, zelfs met de wet van '97 is rekening gehouden. De heer Landman: Men moet ook rekening houden met wat worden zal. De Voor z.: Sneek krijgt toch ook vaste las ten over. De heer De Boer is niet voor het aanwak keren van de annexatielust der stedelijke ge meenten. Men zie bv. naar Dokkum en naar Franeker: In den loop der jaren kunnen toestan den zich zeer wijzigen. Alle steden hebben veel bijgebouwd. Men zie eens naar Leeuwarden van vroeger en nu en zie eens de Schrans, die nog van Leeuwarderadeel is, dat is een stad in het klein. Wil men zoo iets in Sneek hebben, best, maar dan moet men ook wat geven. Anders sta men dit stuk niet af, want het kan nog een zeer Voorz. de heer H. M. Tromp, burgemeester. Secretaris de heer J. Poppinga. Na opening op de gebruikelijke wijze houdt de Voorz. de volgende rede: Bij de opening Uwer eerste vergadering in 1924, breng ik U allen gaarne mijn heilwen- schen onder dankzegging voor de ontvangen blijken van belangstelling bij de jaarwisseling. Het afgeloopen jaar was in vele opzichten moei lijk. Het besturen en beheeren der geldmiddelen eischen vele zorgen, de uitvoering der verschil lende bepalingen der onderwijswetten heeft de gemeentebelasting tot een hoogte gebracht, welke men vroeger hier ongekend noemde. Moge er door verbroedering der volkeren al thans door herstel van Neerlands economisch evenwicht voor onze gemeente ook verbetering komen. Het zal ons aller ernstig streven moe ten zijn daartoe mede te werken. Moge Go-ds zegen rusten op Uw werk en mogen de belan gen onzer gemeente steeds worden behartigd. Punt 1. Notulen van 15 December j.l. De lezing der notulen wordt aangehouden tot de volgende vergadering. Punt 11. Ingekomen stukken en mededee lingen. Ingekomen zijn: Schrijven van L. Postma e. a. te Uosthem, waarbij zij vragen om betere verlichting van de Pietjepolle. 1.811.111.5. Aangehouden ter onderzoek. Schrijven van het gemeentebestuur van Wer kendam, waarbij dit vraagt óm adhaesiebetui- ging inzake het adres van den Raad dier ge meente aan de Kroon om wijziging der Middel baar- en Hooger Onderwijswet bij de Staten Generaal aanhangig te maken. 1.851.3. De heer Rengers is tegen deze adhaesie- betuiging. Werkendam vraagt eigenlijk een sub sidie van Wijmbritseradeel. Wij hier hebben veel minder leerlingen die dergelijke inrichtingen bezoeken dan elders en hebben dus geen belang bij adhaesiebetuiging. De Voorz. zegt dat nog al velen uit deze gemeente de H. B. school enz. in Sneek bezoe ken. De heer Rengers: Dat kan mij niets sche len, rijks- en gemeentebelasting staan toch te genwoordig op één. biljet. De heer De Boer gelooft toch dat het beter is dat het rijk de zaak in handen heeft. Het rijk zal beter kunnen bezuinigen. De heer Rengers rekent alleen met onze gemeente duj met zich zelf en niet met den toestand in andere ge meenten. De heer Rengers: Het is alles lood om oud ijzer. Dit is een prachtig zaakje om als twist appel te dienen tusschen openbare lichamen, maar de 1.400.000 Nederlandsche belastingbeta lers bemerken er niets van, hoe het ook afloopt. Juist door dat steeds willen afwentelen van de lasten op anderen zijn wij in de financieele be roerdigheid gekomen. Spr. zal tegenstemmen. Voor het voorstel adhaesie te betuigen stem men de leden Wesselius, Abma, Andela, Land man, De Boer, Gaastra, Abma, V. d. Leij, Schil- stra, Cnossen, Reitsma err Van Berkum; tegen de leden Rengers, Breeuwsma en Kitamer. Er wordt dus adhaesie betuigd. Schrijven van het Bestuur der Centrale Jeugd- Bibliotheek te Sneek, waarbij ingezonden wordt een verslag Van de Centrale Jeugd-Bibliotheek over het tijdvak 1 September 1922—31 Augus tus 1923. 1.852.11. Voor notificatie aangenomen. Schrijven van den heer H. J. Glastra van Loon te Scharnegoutum, waarbij hij meedeelt de be noeming als lid van de Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs aan te nemen. 1.851.2.02.7-2. Alsvoren. Schrijven van Ged. Staten van Friesland, hou dende goedkeuring van het raadsbesluit van 15 December 1923 tot het aangaan eener geldlee- ning groot f94.000.—. 2.07.352.71. Alsvoren. Schrijven van Ged. Staten van Friesland, hou dende machtiging tot het ontvangen van alle geraamde inkomsten en het doen van al de uitgaven tot op de helft der aangevraagde som men van de begrooting 1924. 2.07.352.11. Alsvoren. Schreven van B. en W. van Bólsward, waarin genomen. Wij meenen goed te doen U kortelijks met den gang van zaken op de hoogte te stellen. Bij schrijven d.d. 18 Juli jl. no. 60 deelden Burgemeester en Wethouders van Sneek ons mede, dat zij gaarne eene samenspreking wilden hebben met ons college omtrent overneming ooor de gemeente Sneek van een gedeelte van den aan onze gemeente toebehoorende Oppen huizerweg, zoomede betreffende verlegging var. de grens tusschen de gemeenten Sneek en Wijm britseradeel in de nabijheid van de Klooster- dwarsstraat alhier. Deze samenspreking werd den 3en October jl. ten gemeentehuize van Sneek gehouden. In deze conferentie verklaarden Burgemees ter en Wethouders van Sneek zich bereid als vergoeding der financieele nadeelen voor Wijm britseradeel uit de grenswijziging op zich zelve voortvloeiende van onze gemeente over te ne men het onderhoud van den Oppenhuizerweg voorzoover deze over zijn’ geheele breedte in Sneek is gelegen. Op grond eener berekening der voor- en na deelen, onder deze voorwaarde aan de grens wijziging verbonden, meenden wij tot die wij ziging nog niet te moeten medewerken. De nadeelen schatten wij per jaar op pl.m. f760.— De voordeelen per jaar op pl. m. - 655.— gld. ing«val un o»«r- 1EA gld. bij »«Km van gld. bij verliu EA lijden binnen 30 d. ivv Mn hand, voet of oeg iv van een daim, vv Volgen» voorvaarden overeengekomen met de Hwllaadaoha Aigameamte Varaa- JüfJO ffld< bil leven»- 1AA karfxas-HaBk ta Sohlariam sljn onse Abonni’a versekerd tegen ongelnkken voor «VVV lange invaliditeit. VV den heer Landman eens, dat men ieder jaar rekening moet houden met de omstandigheden. 1 Doch ook dienen wij te letten op ons gegeven woord, dat de ex-opzichter met zijn inkomsten op de eenmaal bepaalde som komt. De heer Andela zegt dat het K. B. den raad de mogelijkheid opent den man voor ar moede te behoeden. Naar gelang bepaalde om standigheden inzake het inkomen van den heer Postma meer of minder naar voren komen, zullen zij invloed hebben! op ons jaarlijks te nemen besluit inzake de tegemoetkoming. De Voorz. raadt aan deze discussie verder te houden*'bij punt IV. Bij dit punt wordt voorgesteld de toelage voor den heer Postma voor 1923 en 1924 elk op f1372 te stellen. De heer De Boer vraagt of het noodzake lijk is dat voor 1924 dit bedrag uitgetrokken wordt. De Voorz.: B. en W. meenden het hoogste bedrag te moeten uittrekken; al is de heer Post ma wat beter, de toestand over 1923 in dit gezin was wegens ziekte van een paar kinderen zoo, dat dit bedrag moet worden gegeven. De heer Cnossen: Ziekte in het gezin zijn bijomstandigheden. Maar op de hoofdzaak dient de aandacht gevestigd. De man heeft destijds zijn voorwaarden voor aftreden gesteld en de raad heeft die aangenomen, deze raad heeft hem dus iets beloofd. Die belofte gaat zoover, dat als Postma eens weer op volle krachten kwam, dit ons toch niet van onze verplichtingen jegens hem ontsloeg. Het geldt hier een belofte aan en 'n recht van Postma en daarom moet men geen bijomstandigheden aanvoeren ter rechtvaardi ging van deze uitkeeringen. Anders zou men deze later allicht aanvoeren om tot vermindering over te gaan. De Voorz. zegt dat het antwoord ligt in het K. B. De heer Cnossen legt nadruk op de moreele verplichting. Maar de regeering wijst op de bepalingen der pensioenwetten, welke moeten gehandhaafd. De heer Rengers zegt dat de Raad van 'State juist de moreele verplichting voor een reeks van jaren niet erkent. We hebben nu eigenlijk al besloten tot 1930 dit gezin voör ge brek te behoeden, wat een zeer verre strekking heeft; de man kan volgens het nu bij punt 3 genomen besluit zelfs om meer dan f 1372 ko men, als de toestand van zijn gezin het eens noodig zou maken. Dat besluit is dus wel zeer gevaarlijk. geven te worden. Wil men een éénjarige cursus, dan kan nu reeds geholpen worden en wordt toch ook in den geest van den heer Rengers gehandeld. De heer Abma juicht het denkbeeld-Rengers toe, langs dien weg is misschien de stranding van het schip te voorkomen. Z. h. s. besloten deze zaak aan te houden en nader overleg met toezicht en bestuur te plegen, gen. Eervol ontslag genieente-secretaris. Met ingang van 1 Mei wordt dit ontslag ver zocht. De Voorz. stelt voor dit eervol ontslag te verleenen, onder dankzegging voor de vele, ge durende een reeks van jaren, bewezen belang rijke diensten. (Applaus.) Z. h. s. aldus besloten. Grensverandering SneekWijmbritseradeel. Punt VIII. Voorstel inzake grensverande ring tusschen de gemeenten Sneek en Wijm britseradeel. B. en W. berichten: In Uwe vergadering van den 25sten Augustus jl. werd U reeds medegedeeld, dat er plannen aanhangig waren tot wijziging van de grens IN ALLE MATEN. krijgt, dat f 10.000 uitgaven npodig maakt, moe ten wij die bijbetalen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1924 | | pagina 1