Slagerij HOUTMAN Rolpens -i Rookworst DE TUNNEL I OPRUIMING h- -=□=— - annex SHEERER COURANT en WYRHBRITSERADEEL Jlficiiil Grgisn dir Itaiiiiti Smit Vertohjjnt HtDtRLAHDSCHE HïfHOIIIKIMIII 5Vlo Pandbrieven 100 °|o 5 °|o Pandbrieven a 9r|2 °lo Nieuwstijdingen. Uitsluitend eigen fabrikaat 400 JAARGANG ZATERDAGI26 JANUARI 1924 «o. 33 4, I FEUILLETON 1 i f L per pond i - J. A HUIZINGA - Advertenties geeft U op en Speelkaarten bestelt U bij BOEKHANDEL G. v. d. PIJPEKAMP het spel der 1000 wonderen a f 4.50 Hheumatick en spierpyn Abonnementper jaar f 2.50 fr.'p. poet f 3.60. Buitenland f 8.—, allee bjj vooruitbetaling. Lome Koa. 5 et. AdwertentlSn10 et. p. regel. Inge- sonden Mededeelingen dubbel tarief, Jbjj Abonnement belangrijke korting Kleine Adv. kunnen xngeaonden wor- den op de» dag der uitgifte, tot 10 unr’ DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgaven Brandenburgh Co., ixnn Teleüoo® No, 150. MEUBELFABRIEK NEDERLAND 5 en 6 FEBRUARI DOOR OVERSPANNING EN ZORGEN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. arbeidsinkomen der particulieren, dat voor velen ten. <jie vallen nu niet meer onder de garantie. -L I Aan Blackstone’s beleid was het te danken, dat een reusachtige ramp vermeden werd. Zijn gillende roep bracht de zinloos geworden massa tot naden ken. In het gebouw bevonden zich op dat oogenblik duizenden en duizenden, die allen naar de uitgangen stroomden, maar hier op een ware menschenmuur stieten. Het leek eerst, of de menschen op straat nieuwsgierig wilden blijven kijken, wat er nu gebeu ren zou. Ten slotte keerden zij zich echter, aange maand door Blackstone’s kreten, om, en herhaalden honderdvoudig diens waarschuwingssein: „Terug, het gebouw staat in brand!” De menigte werd de zijstraten ingedrongen en trok langzaam weg. Over de breede, granieten stoep van het gebouw stroomde als een wilde waterval, een chaos van hoofden, armen en beenen, heele menschenkluwens, die op straat rolden, snel zochten op te staan en verschrikt wegvluchtten. Zij allen hadden ze, terwijl zij de trappen afholden, daarbinnen gezien die schrikaanjagende brandende liften! Liften, drie, vier, Uren met Platoon. K. F. Proost, Ibsen-essays. F. M. Dostojewski, De idioot; vert, door J. J. De psalmen in het Friesch vertaald. L. Couperus, Iskander. L. Bourguès et A. Denéréaz, La musique et la gld. bij varllM vas me wijsvinger. J GRONINGEN Westereingel 2/4 Telefoon 118 DOOR BERNARD KELLERMANN. (Plaatsing met toestemming der uitgevers Gebrs. Cohen, Amsterdam.) Vertaling door E. Goossens, w. i. LEKZAND Sneek, Tel. 195 Kent U al MAH JONGS NIEDWE SHEERER COUROT was, maar rook. De rook werd dichter en trok in breede, traag-kronkelende strooken het venster uit, om boven Blackstone’s hoofd snel omhoog te schie ten. Steeds dichter werd de rook, die weldra in zware wolken uit de ramen werd gestooten, zoodat Blackstone bijna geheel verdween. Maar deze ver liet zijn post niet. Hij leek een mechanisch gillend waarschuwingssein, dat de met blinde kracht voort dringende massa langzaam tot stilstaan en eindelijk tot terugkeeren dwong. schroeven af. De liftkoker werd ’n loeiende, gloeien de luchtkolom, die brandende pakken brieven mee omhoog voerde, den glazen lichtkoepel kapot sloeg en een fontein van vuur en vonken uit het dak deed opstijgen. Het gebouw veranderde in een vulkaan, die brandende papierresten en gloeiende bundels brieven uitbraakte, welke als vuurpijlen de lucht in vlogen en als projectielen over Manhattan snorden. Boven om den gloeienden krater cirkelde echter, roekeloos dichtbij, een vliegmachine, als een roof vogel, wiens nest verbrandt: fotografen der Edison- Bio, die cinematografisch het met sneeuw bedekte hooggebergte van wolkenkrabbers met den in wer king zijnden vulkaan in het midden, in vogelvlucht opnamen. Van uit den liftkoker kroop het vuur door de deu ren naar de verschillende verdiepingen. De vensterruiten vlogen met een harden knal naar buiten en sloegen tegen de tegenoverliggende gebou wen aan gruizelementen. De ijzeren vensterroeden werden door de hitte verbogen, naar buiten geslin gerd en suisden door de lucht met het dof snorrend geluid, dat de schroef van een vliegmachine maakt. Het zink, waarmee de ijzeren vensterdeelen en de dakgoten gesoldeerd waren, smolt en kletterde als gloeiende regendruppels omlaag. (Voor deze zink- klompen werden later hooge prijzen betaald!) Dapper leidde Kelly den zwaren strijd. Hij legde vijf-en-twintig kilometer brandslang, spoot uit hon derd en twintig pijpen honderdduizenden gallons water in het brandende gebouw. Totaal verslond deze brand vijf-en-twintig mil- lioen gallons water en kostte de stad New York honderd-dertig duizend dollar dertigduizend meer dan de groote brand van het Equitable-gebouw in 1911. Kelly vocht met het vuur en met de koude tege lijkertijd. De brandkranen bevroren, de slangen barstten. Een voetdikke ijskorst bedekte de straten. Het ijs omgaf het brandende gebouw als met een dikken mantel. Pinestreet zag wit van de hagelkor rels, want de wind woei ’t water weg en veranderde het in ijskogeltjes, die op de straat neerkletterden. Wordt vervolgd Th. Birt, Romeinsche Karakterbeelden. J. C. Rullman, Kuyper-bibliographie, dl. 1. A. L. Mayer, Alt Spanien. Officieel gedenkboek ter gelegenheid van het 25-jarig regeeringsjubileum van H. M. Koningin Wilhelmina. j. Hagenbeek, Tusschen olifanten en kroko dillen. F. Nansen, Onder de Eskimo’s. P. C. Visser, Naar Himalaya en Karakorum. M. W. F. Treub, Nederland in de Oost. R. Forbes, Naar Koefara, het geheim van de Sahara. G. Horrëus de Haas, Redelijke religie. SCHARNEGOUTUM. Geslaagd voor het can- didaats-examen Koloniale Landbouw aan de Landbouw Hoogeschool te Wageningen de heer J. Jongsma alhier. Jhr. Mr. D. J. de Geer over de politieke toestand. Dinsdagavond sprak in Amicitia voor de Sta tenkring Sneek der Chr. Hist. Unie de heer jhr. mr. D. J. de Geer over de politieke toestand. Spr. begon met te zeggen dat als de Paus de Nederlandsche politiek van nabij volgde, hij de laatste maanden stof gevonden zou hebben voor Spoedige verlichting van de pijnen en weldra genezing door Sanapirin>Tabletten (Mijn har dt). Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. De vraag blijft of men met hulp van den wet gever niet alle gevolgen van art 40 kan ecar- teeren, wat de meeste juristen wel meenen. 6e. Een heffing in eens zou in tijden van ma laise vooral een bedenkelijk iets zijn voor een groeiend volk als het onze, dat kapitaalvorming even noodig heeft als brood. Die kapitaalvor ming staat reeds stil of loopt gevaar door de zware belastingen (successiewet 47 tot 50 in de zijlinie; van de groote inkomens wordt, alles en alles gerekend tegenwoordig 50 a 60 aan belasting betaald). De heffing in eens is eigenlijk niets anders dan een directe belasting, die naar het oordeel van alle partijen niet hoo- ger kunnen opgevoerd. 3e. Ook spr. heeft zich dezelfde vraag wel eens gesteld, om beantwoording is men bij hem aan het verkeerde adres. Wel is spr. gebleken dat het een groot geluk is voor de C. H. partij dat de Vlootwet voorloopig van de baan is, juist ook omdat de Nederlander zoo heel onvoor zichtig de vlag geheschen had. Spr. prijst de geestdrift der Friezen voor hunne c.-h. begin selen. Voor sluiting der vergadering wenscht de heer Plat de Friesche c.-h. nog geluk met het blijven van den voorzitter ds. Karres in deze provincie (applaus). Ds. Karres, die de zeer drukbezochte verga dering ook met gebed geopend had, sloot met een woord van dank aan den spr. en met dank tot God. slechts urgent voorzoover daartoe door de par tijen geproclameerd. Na de korte tijd van schijn welvaart, de tijd met de blos van den koorts lijder, is de economische crisis, voortvloeiende uit de algemeene verarming gekomen, waarvoor ook hier te lande economen reeds hadden ge waarschuwd. De mentaliteit van den oorlog, mentaliteit welke bij het doorvoeren van wen- schelijke zaken geen rekening houdt met finan- cieele mogelijkheden, had ook voor den braat de uitgaven enorm opgevoerd. En moeilijk is het deze uitgaven, waar de Staat door allerlei wet telijke verplichtingen en het, minder vrij staan tegenover haar personeel, aan handen en voeten gebonden is, met het peil der inkomsten, welke door de daling van het maatschappelijk inko men mee omlaag gezogen worden, in overeenstemming te brengerr. Gelukt dat echter niet, dan dreigt ons de ramp der inflatie. Kan 1 nu met de urgentie van dit Vraagstuk, urgentie van den meest stringenten aard, de urgentie van 69) Zij beraadslaagden en besloten weg te gaan. Zij gingen wel niet naar de hel, maar door het vagevuur moesten zij toch! Op de twaalfde verdie ping vlogen zij door rook en op de achtste suisde een brandende lift vol vuur en vlammen hun voorbij. Half gek van angst en schrik bereikten zij de vesti bule, waar de stroom van naar buiten vluchtende menschen hen mee op straat sleepte. 'stellen der kabinetskwestie ligt de natuurlijke kracht van een regeering, als intimidatiemiddel gehanteerd wordt de vrijheid van het kamerlid er echter ten onrechte door aangerand. Spr. verheugt er zich over dat ook ten deze de c.-h. geen schuld treft, die met kracht hebben aangestuurd op het kabinet-Koolen, hetwelk door een andere rechtsche fractie is verijdeld. Gedane zaken nemen echter geen keer, het demissionnaire kabinet heeft de regeertaak weer ter hand genomen en alle goede vaderlanders dienen te wenschen, dat het in die taak slaagt. De regeeringsverklaring was een goed begin, goed was de formule dat het kabinet volkomen de verantwoordelijkheid voor zijn aanblijven aanvaardt, het komt dus tot ons onder een ge zond constitutioneel motto, goed ook was de verklaring dat de regeering de verwerping van de Vlootwet als een feit aanvaardt, en deze kwestie eerst na het herstel van het financieel evenwicht weer aan de orde zal stellen. Deze regeering vervalt dus niet in de oude fout, nl. dat, terwijl als parool werd uitgegeven bekrim ping van uitgaven over de geheele linie, bovenal geen wettelijke vastlegging van nieuwe uitga ven, ten opzichte van de zee-defensie een uit zondering werd gemaakt. Dat belemmerde de vorming van een krachtige overtuiging dat be zuiniging noodig was; dat veroorzaakte dat ter wijl in de millioenennota minister Colijn een zeer sombere toon aansloeg, dezelfde minister bij 't Vlootwet-debat tot verbazing van de Kamer opgericht tö VCfiRllani in 1890 Directie Mr. G. BROUWER Jzn. Mr. M. J BOS Gepl. Maatsch. Kap. 5 423.479.78i g en Reserves 2 Hypotheken f 42 000.000 Pandbrieven f 40.000.000 Mannen zoowd als vrouwen hebben onder zenuwachtige, beproevende omstandigheden, ge werkt. Zij raakten overwerkt en missen de kracht om de bacillen van gevatte influenza of koude te bestrijden. Het bloed raakt over laden met overtollig urinezuur, de nieren wor den ondermijnd door de te groote inspanning en spoedig volgen verschijnselen als: hoofdpijn, duizeligheid, zenuwoverspanning, urinekwalen, graveel, waterzuchtige oogon, rheumatische spieren en door urinezuur aangetaste gewrich ten, stijve schouders en pijn in den mg. Daartegen worden Foster’s Rugpijn Nieren Pillen aanbevolen, en er dient geen kostbare tijd verloren te gaan. Uitstel leidt »1 te va“k tot rheumatiek, spit, steenvorming, ontsteking van de nieren of blaas, en nierwaterzucht. Zelfs ongeneeslijke kwalen kunnen door ver- waarloozing ontstaan. Als uw nieren verzwakt zijn door zorgen en kwestie niet volkomen doorleefd heeft. In het overworking,tocht,koude, epidemische koorts,-• j schadelijke bazigheden enz., wendt U dan met vertrouwen tot Foster’s Pillen. Verkrijgbaar in apotheken en drogistzaken k f 1.75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk). j een nieuwe encycliek „De Rerum Novarum” (van nieuwe dingen), op staatsrechtelijk gebied dan. Nieuwe, bedenkelijke dingen hebben we den laatsten tijd beleefd op staatsrechtelijk ge bied. We hebben gehad de opdracht tot kabi netsformatie aan de rechtsche fracties uit de Tweede Kamer. Dat was in strijd met de grond wet, welke de Kamer en dan nog de geheele het benoemingsrecht maar in drie gevallen geeft: lid Hooge Raad, lid Alg. Rekenkamer en President Tweede Kamer. Ware deze kabinets formatie geslaagd, dan waren de ministers een vooruitgeschoven post van het parlement ge worden zooals de wethouders het van den raad zijn inplaats van mannen door wie de i souverein spreekt en handelt. De c.-h. fractie ^e Vlootwet vergeleken worden? Misschien zal heeft de kroon doen weten dat deze opdracht j- - ----- j- onuitvoerbaar was, en daarmee het land een groote dienst bewezen, het belang van de toe komst eischte uitroeiing van dit antecedent met wortel en tak. Een tweede nieuwigheid was het feit dat dit demissionnaire kabinet, dat de kabinetskwestie zoo scherp stelde, na twee maanden omzwervens weer terugkeerde onder de formule dat de Kroon het ontslag niet in willigde. Niet juist is het te zeggen, dat de ministers gedwongen zijn aan te blijven, wij kennen in ons land geen heerendiensten en nu de daad van de kroon effect had, is het ministe rie ook voor zijn aanblijven zelf verantwoorde lijk. De formule zelf is echter ongelukkig, beter ware stellig de formule: „op de ontslag-aan- vraag teruggekomen” maar de thans gekozene diende blijkbaar om te verdoezelen en dit is de derde nieuwigheid het feit van aanblijven i van een kabinet, dat eenmaal de kabinetskwestie stelde. Met het stellen der kabinetskwestie had j het verklaard de verantwoordelijkheid niet lan ger te kunnen dragen; doof deze terugkeer is echter gebleken dat ofschoon ongetwijfeld te goeder trouw gesteld, ’t kabinet de portefeuille- opgevuld met brandende bundels papier, die omhoog schoten en waaruit vuur naar beneden drupte. Blackstone werd plotseling weer in den rook zicht baar. Hij werd snel grooter, kwam dichterbij: hij was naar beneden gesprongen! Blackstone kwam terecht in een troep vluchtenden, maar merkwaardig, niemand werd gekwetst. De vluchtenden spatten uiteen als modder, waarin een steen neerploft. Zij stonden allen bliksemsnel weer op en alleen Black stone bleef liggen. Men droeg hem weg, maar spoe dig was hij weer in orde, hij had slechts een voet verstuikt. Tusschen Blackstone’s eersten kreet en zijn sprong waren nog geen vijf minuten verloopen. Tien minu ten later krioelden Pinestreet, Wallstreet, Thomas- street, Nassaustreet en Broadway van rookwolken uitstootende stoomspuiten, brandladders en ambu lances. Alle bureaux van New York zonden blusch- materiaal naar den brand. Kelly, de commandant der brandweer, zag onmid dellijk het groote gevaar in, dat de zakenwijk be dreigde. Hij riep zelfs „district 66” te hulp, dat is Brooklyn, iets wat sinds den brand van het gebouw der Equitable niet meer gebeurd was. De noorde lijke passage van de Brooklynbrug werd afgesloten, en acht stoomspuiten met bijbehoorend materiaal vlogen over de spookachtig in den winternevel han gende Brooklyn-Bridge naar Manhattan. Het tunnel- gebouw stootte uit alle openingen rookwolken uit, gelijk een reuzen-oven van 32 verdiepingen en was omgeven door een verward rumoer van signalen, waarschuwende, angst aanjagende trompetstooten, schelklinkend belgelui, trillend gefluit. Op de derde verdieping waren de liften, die men daarna omhoog liet suizen, in brand gestoken. Nie mand kon later zeggen, wie deze duivelsche daad begaan had. De brandende liften stortten de een na de ander omlaag, als beklimmers van een steilen rotswand, wier krachten uitgeput raken. Uit het sousterrain laaide na iederen val een wolk van gloeiend stof op. In de vestibule en in den liftkoker dreunden kanon schoten en knetterden snelvuursalvo’s: de hitte scheurde onder luid gekraak de beplanking van de IE gld. bij verliu •e van «en vinger men binnen 10 jaar de neutraliteit van Indië in een oorlog tusschen 4e Ver. (Staten en Japan re handhaven hebben, maar in 1904, toen de Rus sische Oostzeevloot. onder Roschdestwenschky naar Oost-Azië stevende, hebben wij toch ook zonder vlootwet onze neutraliteit gehandhaafd, al dreigde Japan, als wij de Russische vloot van kolen voorzagen met oorlog. De beteekenis van de vlootwet was deze dat mén de samenstelling van de vloot onttrekken wilde aan de wisselende inzichten van elkaar opvolgende ministers, en dat men die samenstelling dus in de wet wilde vastleggen. Daarvoor is veel te zeggen, maar de vlootwet bepaalde ook dat de uitgaven voor de nieuwe vloot, waarvoor geleend zou worden, binnen betrekkelijk korten tijd zouden geschieden, en dat konden velen noch voor ons land noch voor de koloniën, welke een zeer zwaar deel der uitgaven zouden moeten dragen, aanvaarden, gezien de precaire financieele toe stand. Dan was het beter voorloopig nog maar ieder jaar aan de vloot te besteden, wat de in komsten toelieten en de wettelijke samenstel ling tot betere tijden uit te stellen. Zelfs kan men redeneeren, dat uitstel; der vlootwet de neutraliteits-handhaving van Indië ten goede komt, omdat aanneming ervan de cultuurbelas- tingen zoo exorbitant zou hebben opgevoerd, dat vreemd kapitaal uit IfidiF zou worden ge weerd. En juist import van vreemd kapitaal zal het overslaan van een eventueele oorlogsbrand naar ons Indië mee helpen voorkomen, omdat daarbij dan de buitenlandsche kapitalisten be lang hebben. Niet zeker is het dat tusschen regeering en Kamer voldoende samenwerking zal heerschen om tot bezuiniging te komen, men zegt zelfs wel dat de tien katholieken tegen de Vlootwet stem den om van de bezuinigingsmaatregelen af te komen. Een der punten welke moeilijkheden zullen geven is de voorgestelde salarisverlaging van de ambtenaren. Niemand heeft ooit bedoeld deze salarissen tot sluitpost der begrooting te maken. De post salarissen wordt echter een der objecten, welke nader getoetst zal worden op hare aannemelijkheid voor dezen tijd, waarbij gelet kan worden op prijsdaling der levensbe hoeften en daling van het weddepeil in het par ticulier bedrijf. Onjuist is ook de redeneering dat in dit geval alle inkomens door belastingverhoo- ging en niet de ambtenaren alleen door salaris verlaging tot het sluitend maken der begrooting moeten meewerken. De wedden der ambtenaren rechten tot Juli 1922. Er was daarmee Volgens voorwaarden overeengekomen met de Heilanden»* Algemeen* Varna- 1AAA gld. Vlj levens- 1AA karlnga-Bank ta Bohladain lijn onze Abonné’s verzekerd tegen ongelakken voor «vVU lange invaliditeit X. Niemand wist, hoe het gebeurd was. Niemand wist, wie het deed. Niemand zag het. En toch was lhet gebeurd. Op de derde verdieping verscheen plotseling een man op een vensterbank. Die man hield zijn handen als een scheepsroeper voor zijn mond en gilde onop houdelijk uit alle macht naar de altijd nog in het gebouw dringende menschenmassa omlaag: „Brand! Het gebouw staat in brand! Terug!” Die man was James Blackstone, klerk van een bank, dien de menschenmassa naar de derde ver dieping omhoog geperst had. In het begin hoorde niemand hem, want van alle kanten klonk ge schreeuw. Maar toen het gillen zich automatisch herhaalde, keken meer en meer menschen omhoog en plotseling begreep men op straat, wat Blackstone op de derde verdieping gilde. Men begreep niet alles, slechts dat eene alarmeerende woord: „Brand!” Men zag nu ook, dat dat, wat koude mist leek, deze grauwe nevel, waarin Blackstone stond, geen mist gld. ingeval van over- |EA gld. bij verllM van *TE gld. bij verliea EA Ujden binnen *0 d. Ivv Mn hand, voet of oog lw van een daim. VU al zeer geslonken is. Het doet er daarbij niet toe dat de belasting in dezelfde pot gaat, waar uit de ambtenaren-salarissen moeten komen. Spr. geeft toe dat in dezen, vooral in verband met het ongelukkige art. 40, overleg met de Centrale commissie gewenscht is. Spr. gelooft intusschen dat de mogelijkheid vraagstuk der financiën plaatst zich buiten onze stemming komen niet gering is, nu allerwege Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Sneek. Cijfers voor bezoek en uitleening over ’t laat ste kwartaal van 1923 (ter vergelijking zijn de cijfers van 1922 er voor geplaatst): Bezoek: October 2562 2727; November 2867 2824; December 2725 2507. Uitleening: October 1922 4426 (1752) ,id. ’23 5299 (1508); November ’22 4974 (1988), id. ’23 5202 (1608); December ’22 5109 (1917), id. ’23 5351 (1421). Bij de uitleening duiden de eerste cijfers het totaal aantal uitleeningen aan; de geplaatste cijfers zijn die voor de correspondentschappen. Hieronder volgt een lijst van eenige der voor naamste werken, gedurende dit tijdvak aange schaft: J. H. W. Leliman, Het stadswoonhuis in Ne derland, gedurende de laatste 25 jaren. N. Montijnde Fouw, Sagen van koning Ar- thur en de ridders van de tafelronde. het kabinet-Kuyper zijirtpr. bekend, hij vindt <- Uren met Kant, geen vrijheid ze hier mee te deelen, ze hebben Uren met Platoon, echter niets te maken met de handhaving onzer K. F. Proost, Ibsen-essays. I Dezelfde, August Strindberg. i F. M. Dostojewski, De idioot; vert, door J. J. door te voeren; de reorganisatie van de Staats- Thomson. dienst zal afvloeiing eischen en zeer langzaam in de inkrimping der uitgaven uit. 5e. Spr. vond toen hij als minister optrad art. 1 40 in de salarisregeling opgenomen. Het eerste vie^inférieure, deel ervan, dat bepaalde dat de regeling mocht worden herzien, was er door de regeeringsver- i 1 - AïTArlAA dig, omdat elke alg. maatregel van bestuur bij volgende alg. maatregel van bestuur kan wor den herzien; het tweede deel (handhaving van verkregen rechten) was er door de ambtenaren in gekregen en gevaarlijk, omdat daardoor de gehandhaafd. Spr. heeft als mi- hij zag dat het mogelijk men r - - - trokken onder instandhouding van verkregen een grens kunnen toch blijken een der intrinsieke sympto- gesteld aai/de voortwoekering van dit artikel, men van het ziek zijn der financiën te zijn. Het ‘thans js het mogelijk de periodieke verhoogin- inkomen der ambtenaren loopt parallel met hel „en jn ’23 gegeven en voor ’24 enz. aan te tas- veel optimistischer bleek. Het was absoluut ver keerd, dat toen men offers vroeg welke de be langen en idealen van vele menschen kwetsten, men nieuwe uitgaven ging aansnijden voor de vloot. Spr. had als minister de saneering onzer financiën op den voorgrond geplaatst, daarna eerst kwam de zeedefensie. Dat beide even urgent zijn is een onhoudbare bewering. Het datTegêering en partijen ten slotte toïovéreen- vraagstuk der financiën plaatst zich buiten onze stemming komen niet gering is, nu allerwege wil telkens dwars op onzen weg, het geldt hier t worqt ingezien dat men tot bezuiniging moet een urgentie welke zich buiten ons om aan ons komen. Onze c.-h. partij is ook moreel onge- opdringt; de kwestie der zeedefensie^is ten slotte J schonden uit de crisis te voorschijn gekomen, staatsrechtelijke afdwalingen zijn door haar grootendeels onschadelijk gemaakt, de crisis is aan haar eenheid, waarvoor spr. wel eens een oogenblik bevreesd is geweest, ten goede ge komen. Dat allen, welke feitelijk tot haar be- hooren, zich bij haar aansluiten, opdat haar ge zegende beginselen meer en meer het volk door dringen. Veel zal van de kamerfractie geëischt worden, zij gebruike de kerngezonde positie der partij om goede bezuinigingsmaatregelen het pad te effenen. De parlementaire positie van dit kabinet is wat krom getrokken, maar met een kromme stok kan men nog een rechte slag slaan. Dat moet blijken bij de bezuiniging: ook het belang van de oppositie, zelfs het meest strijdbare deel er van, is dat de bezuinigings maatregelen snel en doeltreffend worden door gevoerd, opdat spoedig het politieke veld vrij komt voor het uitvechten der normale strijd vragen. Men sla de handen ineen en wachte zonder vooroordeel de daden van dit kabinet af. Een drietal heeren stelden vragen nl.: lo. Wie waren de economen, die voor de komende crisis tijdig waarschuwden? Deze vrager kent een drietal onzer vooraanstaande economen die juist tijdens den oorlog deelnamen aan dingen, die groote financieele gevolgen hadden. 2e. Als onze neutraliteit in Indië in 1904 goed is gehandhaafd, wat was dan de oorzaak van het aftreden van Melvil van Lynden? 3e. Hoe komt het dat „Nederlander”, „Banier” en Kamerfractie de aanneming der Vlootwet be pleitten, terwijl toch de mentaliteit der c.-h. kie zers was tegen die wet en voor de denkbeelden van minister De Geer? 4o. Wat is de beste bezuiniging, moet ze ver loopen in één jaar of verdeeld zijn over een aantal jaren? 5e. Door wie is art. 40 in de wereld gekomen? 6e. Waarom geen heffing ineens om uit de moeilijkheden te komen? De heer De Geer antwoordde: le. Prof. Treub en prof. Van Gijn hebben her haaldelijk op de komende moeilijkheden gewe zen, prof. Treub bv. in een zijner beroemde rede voeringen in de Kamer op een December-avond van 1914 (bij de behandeling van het eerste crisis-leeningsontwerp) 2e. De redenen van ’t aftreden van Melvil van Lynden, minister van buitenlandsche zaken in geen vrijheid ze hier mee te deelen, ze hebben neutraliteit in Indië in 1904. 4e. Spr. acht de bezuiniging niet in één jaar die drukt zich 5e. Spr. vond toen hij als minister optrad art. deel ervan, dat bepaalde dat de regeling mocht tegenwoordigers in gekregen, en was overbo- - 1 van bestuur bij volgende alg. maatregel van bestuur kan wor den herzien; het tweede deel (handhaving van verkregen rechten) was er door de ambtenaren in gekregen en gevaarlijk, omdat daardoor de bestaande wedden voor de bestaande ambtena ren bleven gehandhaafd. Spr. heeft als mi nister, nadat hij de pensioenaftrek invoerde, en 2_’. r::;?'”1: zou kunnen worden dat verder moest gaan, toen die bepaling inge- onder instandhouding van verkregen

Sneeker Nieuwsblad nl | 1924 | | pagina 1