SE )L -4 OPRUIMING I— spant ii nuii M n IER m HER I No. 34 Woensdag 30 Jan. 1924 nd, 36 FRIESCH GRONINGSCHE HYPOTHEEKBANK Groningen, Haddingostraat. Olfidul Orgaan dar iuninti bast Versch^ni Nieuwstijdingen. RECLAMHKOLOM. Ra gevatte koude gebruike men onmiddellijk eenige Tabletten Sanapirlo (Mijnhardt). Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. Brandenburgh Co., Saraas TaWaca No» 150 ZATERDAG 2 FEBRUARI 1924 40e JAARGARG MEUBELFABRIEK NEDERLAND 5 en 6 FEBRUARI 4, 30 ivali- 75 Bijvoegsel ligmSimkerConl o 1 1 1 1 o - J. A HUIZINGA - 2.— 9.95 1.10 9 70 1.30 9 75 9.45 60 9-85 Abonaameatper jaar f 2.50 fr.p. post i 3.60. Buitealaad f8.—, alias bg voomibetaliag. Losse Nos. 5 et. AdTcrtentlta10 et. p. regel. Inge- loader Mededeeilagea dobbel tarief, ‘bij Abonnement belangrijke korting Kleine Adv» kunnen ingesondea wer- don op dsa dag der nltgiffe»; tot 10 uarj DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgaven ot. 2.25 4 25 ct. 1 1 r '/o Pandbrieven a 100 terughalen. Hetwelk Maandagmiddag onder 1N0EZ0WEN «1EDEDEELING. Club» 1 aan omwonenden het gehuil der kinderen en troffen na 24 uur kwam de moeder weer opdagen. verklaarden Allan schuldig aan opzettelijke mislei- Dr. Seymour: „Uw waarheidsliefde doet u alle moest de gevol- Wordt vervolgd. O 2 2 O 2 3 4 2 Tot meteropnemer bij de gasfabriek te Lem mer werd benoemd de heer H. Kooi aldaar. gld. ingeval ykb ovës Ü)d«x> btoasn 30 d. Het sigarenmagazijn „De Drie Kistjes” ver zoekt ons te melden, dat ook daar geen kaarten afgegeven worden voor de vergadering van de Evangelische Maatschappij op a.s. Donderdag. De Administratie. 6 6 3 4 4 6 2 4 3 3 2 2 1 O O bc o Ei a. 5 5 7 8 6 5 2 O 1 3 4 4 3 9 7 7 7 4 2 Vertaling door E. Goossens, w. i. O 4 3 3 3 2 O GRONINGEN - Westereiugel 2/4 Telefoon 118 13—2 8-6 13—3 11—7 11—10 9—3 17—8 4—8 11—20 0—17 de Oude NIEUWE sneeker couhut annu SHEERER COURANT en WYMBRITSERADEEL IJLST, 28 Jan. De begrafenisvereeniging „De laatste Eer” hield hedenavond in de bovenzaal van Feenstra haar jaarvergadering. Aanwezig 48 leden. De voorzitter de heer J. Kuipers heette allen welkom en sprak een kort openings woord, waarna de secretaris-penningmeester de heer W. Renzema lecture van het jaarverslag deed. In het afgeloopen jaar zijn er 26 leden bij gekomen, 6 zijn vertrokken, zoodat de vereeni- ging thans 396 leden telt. Twintig maal heeft de vereeniging dienst gedaan, waarvan in 7 geval len voor niet-leden. De inkomsten waren f945.28, het batig saldo van 1922 f824.25’/2, totaal f 1769.53 /2, uitgaven f941.75, zoodat in kas was f 827.78'/2. De heer J. Snijder, die als bestuurslid aftrad, werd met bijna algemeene stemmen herkozen. Besloten werd ook dit jaar de halve contributie te innen vanwege de wel stand der kas, en dit te doen in de maand Juni. Bij de bespreking contributie bleek dat deze regeling noodig herzien moet worden, en werd het bestuur opgedragen een volgende vergade ring met concrete voorstellen dienaangaande te komen. Bij de rondvraag werd door sommige leden er voor gepleit om bij begrafenissen de klok te luiden. Het bestuur zal een en ander in overweging nemen. 2 1 0 1 0 o 2 0 winkelhuis gld. bij varllaa van «en wijsvinger. 73) Het proces duurde drie weken, en drie weken lang verkeerde Amerika in geweldige opwinding en span ning. Het proces gaf de nauwkeurige geschiedenis van de stichting van het Syndicaat, van de finan- cieele leiding, van den bouw en het beheer der tun nel. Ook alle ongevallen en de October-ramp werden uitvoerig nagegaan. De dames, die bij het voorlezen van volmaakte dichtwerken in slaap vallen, bleven klaar wakker bij al deze bijzonderheden, die nie mand, die niet precies van het onderwerp op de hoogte was, kon begrijpen. Ethel Lloyd ontbrak geen minuut. Gedurende de heele beraadslaging zat zij, ingespannen luisterend, bijna zonder zich te bewegen op haar stoel. Allan wekte groot opzien en ook eenigszins te leurstelling. Men had verwacht hem, die zoo door het noodlot achtervolgd werd, moe en gebroken te zien, om hem te kunnen beklagen. Maar daar be dankte Allan voor, hij zag er nog net zoo uit als vroeger: gezond en forsch, zijn haar koper-glan- zend; hij had nog precies dezelfde manier schijnbaar verstrooid en onverschillig te luisteren. Hij sprak het zelfde langzame, eenigszins platte West-Ameri- kaansch, dat soms aan den paardejongen van Uncle Tom herinnerde. Groot opzien verwekte ook Hobby, die als getuige opgeroepen was. Zijn uiterlijk, zijn gebrekkige ma nier van spreken, veroorzaakten algemeene ontroe- ding van het publiek, kortweg aan bedrog. Weer ontbrak S. Woolf, de roemloos ondergegane, wiens handen goud afgaven. Het vonnis luidde zes jaar en drie maanden gevan genisstraf. Het was een van die vonnissen, waar men in Europa niet bij kan. Het was onder den druk van het volk en van den toestand van het oogenblik uitge sproken. Ook politieke motieven speelden een rol. De verkiezingen stonden voor de deur en de republi- keinsche regeering wilde de democratische partij vleien. Allan hoorde het vonnis met kalm gezicht aan en ging direct in hooger beroep. Het publiek was eenige minuten totaal verstomd. Maar toen zei een vertoornde, trillende vrouwen stem: „Er is in de Staten geen rechtvaardigheid Na een korte pauze begon hij heel onschuldig: „Gij naamt op u, de tunnel in den tijd van vijftien jaar te bouwen, dus om na afloop van die vijftien jaar de eerste treinen te laten loopen.” Allan: „Ja”. Dr. Seymour, losweg, terwijl hij streng naar het publiek keek: „Waart u overtuigd den bouw in dezen tijd te kunnen voltooien?” Iedereen verwachtte nu, dat Allan deze vraag be vestigend zou beantwoorden. Maar Allan deed het niet. Zijn vier verdedigers kregen bijna een beroerte, toen hij de fout beging, de waarheid te zeggen. Allan antwoordde: „Overtuigd was ik niet. Maar ik hoopte onder gunstige omstandigheden mij aan dien termijn te kunnen houden.” Dr. Seymour: „Hield U rekening met deze gun stige omstandigheden?” Allan: „Ik was natuurlijk op een of andere moei lijkheid voorbereid. De boüw kon al naar omstandig heden een jaar of twee, drie langer duren.” Dr. Seymour: „U waart dus o v e r t u i g d, de bouw n i e t in vijftien jaar te kunnen voltooien?” Allan: „Dat heb ik niet gezegd. Ik zei dat ik het hoopte, als alles goed ging.” ror een oesiagiegging komen en overhandigde den deurwaarder toen twee paar handschoenen met bril janten knoopen. „Ben ik meer schuldig?” vroeg zij. „Neen, dank u,” antwoordde de beambte en trok met de handschoenen af. Maar toen de tijd naderde, dat Ethel moest gaan zitten, had zij geen zin. Drie dagen „jail”? No, Sir! Zij kneep er tusschen uit aan boord van haar stoom- jacht „Goudkarper” en kruiste op twintig mijlen af stand van de kust, waar niemand haar iets maken kon. Elk uur sprak zij marconigrafisch met haar vader. De stations voor draadlooze telegrafie der couranten vingen alle gesprekken op en een week amuseerde heel New York zich. De oude Lloyd lachte tranen om zijn dochter en aanbad haar nog meer. Maar daar hij zonder Ethel niet leven kon, smeekte hij haar ten slotte om terug te keeren4 zeggend dat hij niet goed was. Dadelijk richtte Etnel den boeg van den „Goudkarper” naar New York en hier viel zij onmiddellijk in handen der justitie. Ethel bromde drie dagen en de couranten telden de uren tot haar vrijlating. Ethel kwam lachend naar buiten en werd door een heelen stoet automobielen opgewacht en in triomf naar huis gebracht. Ondertusschen zat Allan in de staatsgevangenis te Atlanta. Hij verloor den moed niet, want hij nam het vonnis niet ernstig op. In Juni begon de revisie van het proces. Opnieuw werd het reuzenproces afgewikkeld, het vonnis bleef echter ongewijzigd en Allan keerde naar Atlanta terug. Dr. Seymour: „U gaf den termijn van vijftien jaar op, om het project makkelijker ingang te doen vin den?” Allan: „Ja.” (De verdedigers zaten verstomd). eer, mijnheer Allan!” Mac had de waarheid gezegd en Te St. Brice-et-Courcelles bij Reims (Frankrijk) is een poos geleden een man onder verdachte omstandigheden gestorven. Vermoed wordt, dat hij door zijn vrouw of met mede weten van zijn vrouw om het leven is gebracht, want uit het getuigenverhoor voor den rechter van instructie is gebleken, dat de vrouw aan een van haar minnaars had gevraagd of deze voor vijfduizend frank en een nieuw pak kleeren haai man uit den weg wilde ruimen. De politie te Maassluis heeft een oplichter gearresteerd, die, voorgevende, dat hij een Duit- sche oorlogsvlieger van adellijke afkomst was, die o. a.. voor Verdun roemrijk had gestreden, eerst eenige weken vrij onderdak enz. heeft ge noten bij een menschenvriend uit de buurt van Rotterdam en daarna bij een inwoner van Maas sluis. Van laatstbedoelde wist hij ook nog reis geld voor de terugreis naar Duitschland los te krijgen. De man bleek een doodgewone Hol- landsche kleermaker te zijn. Door de politie te Zeist werd eenige dagen geleden een verpleegster uit een inrichting in de omgeving aangehouden, wegens diefstal van een rijwiel, dat te Barneveld werd opgespoord. Thans is gebleken, dat deze liefdezuster zich herhaaldelijk aan diefstal van allerlei goederen als dekens, linnengoed, enz. schuldig maakte, welke goederen naar Barneveld verhuisden, naar een vriend der verpleegster, zekeren M. P. T. Tegen den laatste is wegens heling proces-ver- baal opgemaakt. Bij het schaatsenrijden te Hardegarijp is Donderdag de 12-jarige J. Stellingwerf aldaar door het ijs gezakt en verdronken. Als een ergerlijk staaltje van baldadigheid wordt uit Haarlem gemeld, dat daar de glazen der straatlantaarns in een twintigtal straten zijn stukgeschoten. De politie stelt een onderzoek in De 37-jarige treinpoetser H. de Groot is op ’t station Den Bosch door een binnenkomende sneltrein gegrepen Zijn beide beenen werden verbrijzeld. In het ziekenhuis is de man over leden. Te Rouveen werd in den Buitenboer be wusteloos gevonden zekere v. H. vroeger inge zetene van Meppel. Hij was uitgehongerd en verkleumd. De man had sinds den vorigen dag niet gegeten en hij was zeer onvoldoende ge kleed. In de marechausseekazerne heeft men hem verwarmd en gespijzigd. De man was voor eenige dagen uit het ziekenhuis te Groningen ontslagen. zijn zij daar ook niet erg afkeerig van. terughalen. Hetwelk Maandagmiddag onder De getuige, die in deze zaak verschijnt, groote belangstelling van het publiek ge- is het evenwel al te bont gemaakt. De schiedde. Tal van winkeliers zag men sjouwen. De klokkenmaker met een pendulestel, de smid met een haard, de porseleinwinkelier met waschkommen en een servies; de ma nufacturier met lijfdracht; de stoffeerder kwam met een verhuiswagen, want hij zat er voor enkele duizenden in. En ieder laadde en sjouwde en was blij dat hij zijn eigen dom terug had. Zoo was de strop althans, zoo groot niet. De „heer” J. L. M. zijn de initialen van zijn werkelijken naam en „mevrouw” bleven des avonds vrijwel in het leege KORT GEMENGD NIEUWS. Voor ’t hof van assizen te Evreux (Frank rijk) wordt een zaak behandeld, die veel gerucht heeft gemaakt. Een jongeman van twintig jaar, onderwijzer, staat er terecht onder beschuldi ging in een bosch zijn vader doodgeschoten te hebben. De jongen ontkent; er bestaan zware vermoedens tegen hem. Te Zeist is proces-verbaal opgemaakt tegen vrouw L., die op een avond haar woning j verliet, twee kinderen van zeer jeugdigen leef tijd achterlatende in een bedstee, welke was dichtgespijkerd. Den volgenden dag hoorden omwonenden het gehuil der kinderen en troffen regelende het verhaal der pensioenbijdrage der I wordt door een vaste betonbrug. De voorname- de arme kleinen in vervuilden toestand aan. Pas IC gld. bij varUaa van aas vinger Staad 8s klas N.V.B. Afd. B (Noord) Goal» Gesp. Gew. Gel. Verl. Pnt. vOor-Tegen 10 7 6 5 4 2 2 0 waivu, ue necie weieiu up naar Kop re zenen. Allan keek hem verbaasd aan. Den volgenden dag om negen uur ’s morgens be gonnen de pleidooien der verdedigers, die tot laat in den nacht duurden. De verdedigers hingen over de tafel, deden al hun best de gezworenen voor zich te winnen Toen kwam de dag der grootste spanning. Dui zenden menschen verdrongen zich om het gerechts gebouw. Allen hadden zij door Allan twintig, hon derd, duizend dollar verloren. Zij eischten een offer en zij kregen het. De gezworenen waagden het in ’t geheel niet, Allan’s schuld te ontkennen. Zij hadden geen lust met een dynamietbom in de lucht te vliegen ot op de trap van hun huis neergeschoten te worden. Zij n. droogvoets de wedstrijd kunnen volgen. Op de Wilhelminabaan te Leeuwarden ontvangt „Frisia II” de „HuizumerGroen gelen”. De vorige ontmoeting’wist „FrisiaII” van „F. V. C.” een kostbaar puntje af te snoepen en ook ditmaal zal het in deze’ ontmoeting niet aan spanning ontbreken. We voorspellen voor „F. V. C.” evenwel een overwinning. 3e klasse N. V. B. afd. C. Voor de 3e klasse N. V. ‘B. afd. C. worden maar eventjes vier wedstrijden aangekondigd. ’t Is ook heusch wel nood zakelijk als men bedenkt, dat het nu reeds Februari is en enkele clubs nog maar twee VX7 c f fl 1 rl o tl V» o V» ca *-» rracnaïxlrl 1 »-vtzx»^ HEMELUMER OLDEPHAERT c. a., 28 Jan. In de jl. 26 Januari gehouden raadsvergadering werd o. m. medegedeeld, dat Ged. Staten heb- ben verdaagd de beslissing over de gemeente- begrooting dienst 1924, waarbij het gemeente bestuur tevens gemachtigd wordt tot het ont vangen van alle geraamde inkomsten en tot het doen van alle uitgaven tot op de helft der aangevraagde sommen. Mededeeling werd gedaan van het ontstaan eener vacature, doordat J. A. van Rijs te Heme- lum als lid van den Raad ontslag nam, terwijl door het hoofdstembureau is benoemd, in die opengevallen plaats de heer J. Blaam te Warns. Op het adres van het Hoofdbestuur van het Friesch Volkssanatorium te Appelscha om sub sidie van gemeentewege is afwijzend beschikt. Het gemeentebestuur wenscht eventueel de vol ledige kosten van verpleging te betalen voor pa tiënten, welke voor rekening van het burgerlijk armbestuur worden opgenomen. Ten aanzien van het bekende adres van de gemeente Werkendam werd ten slotte besloten, dat Burgemeester en Wethouders in een volgen de vergadering zouden voorstellen een zelfstan dig adres aan de Regeering en aan de leden der Staten-Qeneraal te richten. B. en W. achtten het onbillijk, dat, zooals het adres luidt, een regeling werd getroffen, waarbij de kosten, die gemeentebesturen ingevolge Middelbaar en Hooger-onderwijswet moeten betalen nog op de betrokken ouders worden verhaald. Deze ouders naast het schoolgeld nog met deze kosten te belasten zou a. vooral de bevolking van het platteland dupeeren wijl deze ook nog belang rijke uitgaven hebben te doen voor reis- en ver blijfkosten en b. bovendien gaan in de richting van het betalen van de kosten van onderwijs of opleiding uit eigen middelen, wat niet in het algemeen belang is. Aan de financiering van alle overheidsonderwijs ligt een ethisch beginsel ten grondslag nl. dat van het algemeen belang, dat j ten slotte in de practijk des levens het beginsel van wederkeerigheid vraagt. Na breedvoerige besprekingen is besloten te komen met een an dere oplossing van ’t inderdaad moeilijke vraag punt, neer te leggen in een eigen adres, dat in de volgende vergadering zal behandeld worden. Besloten werd de O. L. School te Hemelum I op te knappen door haar van buiten en van bin- nen te verven. De instructie van den gemeente-ontvanger werd zoodanig gewijzigd, dat hem de verplich ting wordt opgelegd, zijn kas, voorzoover die een bedrag van f 8000 overtreft, te storten bij de Coöperatieve Boerenleenbank te Koudum. Hierdoor zal voorkomen worden, dat de door den Ontvanger gestelde zekerheid verhooging behoeft te ondergaan, terwijl tevens bereikt wordt, dat rente wordt aangekweekt. De legger van waterstaatswerken werd zoo- over F. V C. I SNEEK I VELOCITA8 II G. V.A.V. FORWARD 1 FRISIA II Voor de 3e klas N. V. B. speelde L. S. CJ van hier een competitie-wedstrijd Zondag jl. te Leeuwarden tegen de club van dien naam. De Sneekers verloren met 100 doelpunten. Eveneens speelden voor de 3e klas N. V. B. Heerenveen I en Friesland II van Leeuwarden met uitslag 3—0 voor Heerenveen. Te Steen- houden vergadering van den Raad dezer ge- wijk won Alcides II van Meppel het met 10 1 van S. S. C aldaar. ingebrachte bezwaren werden niet van zoo groot belang geacht, dat deze verandering ach terwege zou moeten blijven. Het gewijzigde voorstel van B. en W. tot toe kenning van een gratificatie over 1923 aan het secretariepersoneel, nl. de ambtenaren Draijer en Van Dijk elk f 75, en de volontairs ter secre tarie Van Dijk, Van der Wal en Dokkum respec tievelijk f 125, f75 en f25, werd met algemeene stemmen aangenomen, nadat een voorstel van den heer Koornstra tot het verleenen eener gra tificatie van f 100 aan elk der beide ambtenaren verworpen werd met 6 tegen 2 stemmen. De gemeentelijke vergoeding overeenkomstig artikel 101 der L. O. wet 1920 aan de besturen der bijzondere scholen werd bepaald op f22.51 per leerling. Ten slotte deelde de heer F. de Jong mede, het zeer op prijs te stellen, indien B. en W. bij jubilea van ambtenaren in dienst der gemeente hun blijk van belangstelling wilden geven door die ambtenaren dan een aandenken aan te bie den. Volgens hem moest er tusschen de gemeen te als werkgever en haar ambtenaren niet alleen een geldelijke band bestaan, maar ook een mo- reele band. De Voorzitter kan in hoofdzaak me- degaan. Men werkt niet alleen voor loon, maar ook voor toegenegenheid, belangstelling en waardeering, welke aan het leven kleur en fleur geven. Het geven van stoffelijke blijken als algemeene regel geeft moeilijkheden, tenzij deze uit de persoonlijke middelen worden bekostigd. Spr. zegde echter overweging van ’t denkbeeld in het college toe. is het evenwel al te bont gemaakt. De 18-jarige slager S. W.-te Jutrijp heeft haar op zoo ruwe wijze ingezeept, dat zij direct naar de politie geloopen is en zich over hem heeft beklaagd. „Deed het je pijn in het gezicht vraagt de politierechter. Neen, dat was het geval niet bepaald, maar getuige was haast ge stikt en het had haar zoo zenuwachtig ge maakt Beklaagde is niet verschenen. De substituut-officier eischt f 20 boete, subs. 20 dagen hechtenis, waarop de politie rechter hem veroordeelt tot f 10 boete, Voetbal. 2e klas N. V. B. Voor Zondag jl. waren voor de 2e klas N. V. B. twee wedstrijden aange- kondigd nl. Frisia IIForward I en G. V. A. V.- Velocitas II. Eerstgenoemde wedstrijd werd af gelast wegens terrein-afkeuring. De andere wed strijd werd door G. V. A. V. gewonnen met eindstand 3—2. Staid 2e klane N.V.B. (Noord) Afd. A. Goals S 0 1.80 1.40 12—12 1.00 11—13 0.99 10—17 0.66 3—7 0,40 Geplaatst Muatsch Kapitaal f 3.250 000.— - 1 982 752 63 ruim - 43.500.000. raim -42 500 009. RESERVES Hypotheken Pandbrieven 5x/2 °i (met 4% uitloting per jaar.) Voigana voorwaardes overeengekomen met da Algsme»Btt IftOH Ifth ksplBga-Baüik t® Sohledam sijn onxa Abouné a varxekard tegen ongalakkan vooï «UW lange Invaliditeit. 4UV Clubs Alcides II Steen wijk Friesland II Heerenveen I Leeuwarden II S.8.C. Gorredijk 1 L.8.C i Het woon- en Koemarkt, eigen aan den heer U. W. Zijlstra, is door dezen onderhands verkocht aan den heer A. Piersma, stoffeerder-meubelmaker. Kunstlezing Gymnasium. Mej. dr. Neurdenburg, Lector in de Kunst geschiedenis aan de Rijks Universiteit te Gronin gen, zal voor leerlingen van het Gymnasium en genoodigden (voer zoover de ruimte het toe laat) op 7 Febr. a.s. des namiddags 2*A uur in het Gerechtsgebouw een lezing houden over „Gothiek”. Voor introductie kan men zich wen den tot den Rector. tEQ bij s«rliti3 van gld. ölj varliss EA 64n band, vo«t of csg lv van een dato, vv LEMSTERLAND, 25 Jan. In de heden ge- .......V.. n ..nn *4.... I) .1 meente werd aan J. Zijlstra e. a. te Oosterzee 20 verle.end in de kosten van arbeidsloonen voor het aanleggen van een nieuwen weg in de polder aldaar tot een maximum bedrag van f 400.Een gelijke subsidie van 10 werd verleend aan de vereeniging „Vooruitgang” te Echten voor het egaliseeren van grond, tot een maximum van f500.—. Een verzoek van j. H. Poepjes en H. v. d. Bijl om vermindering van pacht van vischwater werd afgewezen. Aan den heer J. W. de Jong werd op diens verzoek onder dankbetuiging voor de bewezen diensten eervol ontslag verleend als ambtenaar van den Burg. Stand, en in diens plaats gekozen de heer M. F. de Vries. Herkozen werden de leden van de commissie van plaatselijk schooltoezicht de hee- ren Radersma, Dijkman, Pruiksma en Mevr. Eriks, en in de vacaturé-Klijnsma, wien op zijn verzoek, onder dankbetuiging voor bewezen diensten, eervol ontslag werd verleend, Joh. Zijlstra Szn. te Echten gekozen. De wijziging op de heffing van keuringsrechten bij' vleesch- keuring werd aangehouden tot een volgende vergadering. Bij de wijziging op de heffing van leges werd bepaald, dat bij voltrekking van een huwelijk op Woensdag f20 en op Donderdag danig gewijzigd, dat de houten ophaalbrug f 10 zal geheven worden. Bij de verordening i de Rijstervaart onder Kolderwolde vervangen gemeente-ambtenaren, werd dit gebracht op SJZ. lijk door ingezetenen der gemeente Gaasterlana

Sneeker Nieuwsblad nl | 1924 | | pagina 1