ER Wilhelmina Eierkolen Firma H. v. d. Molen, V.S. Pepermunt CACAO 2000 fü-taU’S 200 Staatsmijnen I)l£ Fen Friezen en fen Fryslan. ii. D. F. J. HOFSTEDE, INSTRUMENTMAKER GED. POL BENSDÓi^ "s. Nou, Seit ie, RECLAMEKOLOM economische brandstof. NIEUWSTIJÜIMOEN. Ollicliil Orgm dn tiMinii Snik. Niet alleen WOENSDAG 20 FEBRUAR9 1924 40e JAARGA Ro. 40 i is VEEL BETER ria i i 0.65 0.35 0.18 N.V., R. G. VAM SLOOTEM’s SUIKERWERIFABRIEK, Harlinpin Kantoor 2e Oosterkade, Telef. 53. o Gesprongen Winterhanden Jeukende Wintervoeten Ruwe en Schrale Huid Springende Lippen geneest'men met PUROL Doos 30 en 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. I Brandenburgh Co., Brandenburgh Co. 125 dat andere pepermunt ook goed is. Goed, maar de 2 pviub Guó 1 ütU> buAjc/ Stasd 2o klas F.V.B. Afd B. Zaterdag Almenum. J. P. WIERSMA. ISO - -1f~t O smyt it finster op! It suver lok Fen apelbeam en lyster mei nou komme, Op ’t sudewyntsje lit it binnentriuwe. En ’t forline dat wündere sechje Dat lit my net mei rêst. bikennen, alles hwet hja der hawwe is in „stók- roas en in goudtsjeblom”. Nou’t hja dy earmt- likheit oertinkt, geane hjar tinze nei hjar alders- hüs, nei dat hearlik greate apelhöf mei dy hege abeeljebeam En it moed wirdt hjar fol, hja kin hjar triennen net haldeO, it forline, dat wündere sechje! It lüstert sokken ynlike tael; it makket dróf by hwennear it hjoeddeiske ear- mer is. Dizze boerinne stiet der ta-foetten-üt teikene. Hja is in stik libben wirde. Wy sjugge foar üs in Fryske frou lyk wy dy sa goed kenne. Scoe der ea in fers skreaun wêze dat as dit wei-dold is üt it bloed-waerme Fryske folkslibben? Sok wirk scil as geef byldhouwirk de tiden oerdürje. De dichter is master yn ’e stêd. Ho bis’kieden wist hy üs soks mei to dielen: Ik bin mar sljuchtwei master yn ’e stêd En doch hwet de dei my jowt; Ik haw gjin diel oan’t greate wirk Dat wrald syn foarmen bout. Mar oan alle fielen haw ik part En licht forweecht it moed; Nei ’t fiere blau de siele rikt Nei d’ ierde giet it bloed. 6 5 7 4 6 3 4 5 2 2 0 1 1 0 1 1 2 2 2 1 0 0 1 1 3 2 5 2 1 1 0 0 2 0 0 9 7 8 3 1 14 9 9 6 6 6 2 0 5 5 4 2 0 0 1,50 1,40 1.14 0.75 0,16 Sjuch dêr eat fen de frjemdling „hja witte it net ho’t ik hjar sjuch en ’t hele dwaen nou foar my ha hja dy’t meltse en böarne en wrotte, omdat 't sa heart”. 7 6 4 7 4 7 7 7 4 7 3 4 4 3 3 3 2 0 1 0 1 5 2 3 2 2 0 2 1 4 „Kom, master, ek hjir ris wer?” sa scil men de dichter bigroetsje. „Ja, ’t is hjir alles noch by it aide” sa sizze hja licht. Mar master wit fen gjin „ald” yn ’e sin fen sleur en gewoane aldeiske gong. Master is safolle méér as master dy’t ütfenhüzet en der hwet loai hinne rint: hy is dichter èn Fries. Hy fielt him ien mei folk en bidriuw, hy haldt sa ynlik fen alles lyk as it is. Mar hy sjucht en fielt mear as it gewoane. Eltse Fries moat dizze samling fersen thus hawwe. It mei in bisit neamd wirde, sa’n boek. Dy’t Fryslan Ijeaf hat, hy kin Postma en syn fersen net mear misse. Lyts en earmtlik wie dyn libben En dyn krêft wol ier forgien. Aston weitsjochst, scill’ net bliuwe Treastlik, Ijeaven fen dyn bloed. gld. bij varllM nu •on wijsvinger. As dit eigen libben bloeide Nei syn aerd, den is it goed. Ljochte ierde wie myn Ijeafde Mei hjar hertslach gong myn hert. Mar op sêftste amme triljend Haw ik Skiente’ lüd forstien. Fier haw ik myn dreamen weide En de himel iepen sjoen. 1 3 1 2 0 9 8 7 5 4 3 O. Postma: Fryske lan en Fryske libben. (Utjefte fen Brandenburgh, Boschma en Co., to Snits 1923.) Mar net altyd toevet üs dichter yn ’e heechste hichten. Ek fen it deistige sjongt er mei dyselde djippe toan: Clubs Bolaward I F.O.A. I Sneek III H.Z.C. II L.8.C. II Workum 8 6 8 5 6 8 6 5 PLAT VOETZOLEN volgers gipsafdruk. Clubs Heerenv. II Sneek II Black Boys S.V.G. I Olympia I 9—12 16—4 10—2 8—13 4— 4 5— 14 7— 7 8— 7 10-4 5—4 4—3 1—10 7—4 10—5 10—12 4—6 2—6 0—0 11—5 6—5 10—7 6—8 5—13 I 0 1 3 2 3 4 5 5 9 7 6 6 4 0 gld. bij vmUm EA van mh dnlm. vU Ventehjjnf DIN ID A GS at VRIJDAGSAVONDS Uitgaven Smek Talefcon Ne. 150 Straatroof. nacht van Vrijdag op Clubs Alcides II Hecrenveen I Steenwijk Leeuwarden II Friesland II Gorredijk I S.S.C. L.S.C. 1 18— 4 16—8 19— 9 19—9 12—13 16—22 6—15 2—24 Clubs Olympia II Joure Lemmer Lyts Begjiu Sneek IV S.D.L. II skilderjende tael. It mei hjir vette plak fine: Hastou ’t lan fen jonge langstme 't Hege lok op ierde foun? Ver. v. Vreemdelingenverkeer te Sneek. Bovengenoemde vereeniging heeft aan de Provinciale Staten van Friesland een adres gezonden, om te protesteeren tegen de voor genomen sluiting der sluizen en bruggen op Zondag, daar dit vooral voor de nering doenden in Sneek een groot nadeel zou op leveren en het zeilen zeer zal belemmeren. Postkantoor te Sneek. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn, terugontvangen in de le helft der maand Februari 1924. Brieven (Binnenland)P. C. v. d. Brugg, Amsterdam; Bureau „Nieuwe Sneeker Cou rant”, Sneek; mej. J. Groenendaal, Haag; Inspecteur der Directe Belastingen, le afd., Sneek, 2 stuks; Tj. de Jong, Dokkum. De dichter hat yn syn wirk binammen de Surcher kontreijen bisongen. Dit is it lan bisu- den Harns, de sé-kontreije twisken Arum en Makkum. Wiid en iepen lizze de lannen dêr mei de hege hiemen, de terpen en de eptige doarps- formiddens. To’n westen riist Fryslan’s dykhoep, de hege griene sédyk. Dêr boppe hat men in fier ütsjuch oer de greiden; ek kin men der oer ’e weagen stoarje, oant Flie en Skylge ta. Hjir is Postma syn thüs. Hy mei master yn 'e stêd wêze, mar as er fakansje hat mei er him dochs sa jerne nei dizze oarde bijaen en dream der hwet nei oer hwet earen wier. Den riist syn jonkheit yn him op en oer mylde bylden dreamt er, lang en stilUs dichter hat it forline sa Ijeaf; hwet wést hat yn langforfleine jierren, hy draecht it djip, hiel djip yn him wei en elts tobinnen-bringen is him smertlik 0 0 0 NIEUWE SNEEKER COURANT - annex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL en vast is. De Bremer- en Hamburger-Bra- zielmarkten zijn „vollstandig ausverkauft”. Nu werpen zij zich op de Nederlandsche markten. Braziel-, Java-tabak, Besoekie- tabak, Sumatra-dek, alles is van hun ga ding. Een koortsachtige kooplust heeft de Duitschers bevangen. En den terugslag hiervan zien wij vooral in Amsterdam, waar de grossiers naarmate hun lagers slinken, niet nalaten van de gunstige conjunctuur te profiteeren en even kooplustig zijn ge worden als hun Duitsche vrienden. Met het natuurlijk gevolg, dat de prijzen stijgen. Uw eerste taak morgens aij zorg te dra gen voor goed* ontlasting. Tenzij dit gere geld geschiedt, krijgt gij hinder van hoofd pijn, gedruktheid, maagpijn, onzuiver bloed ens Foster’s Maagpillen genezen «erstopping, regelen de lever, maag en ingewanden, en ver sterken zoodoende nw geheele gestel. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pil len f 0 65in apotheken en drogistzaken. voor groote oplagen is onze Drukkerij ingericht. Ook de kleinste order op Drukwerk wordt door ons vlug en billijk uitgevoerd. Aanbevelend KLEINZAND 1—7, Telefoon 150 Kantooringang Ged. Poortezijien 4 Abonnementper jaar f 2.50 fr. p. poet f 3.60. Buitenlaad f 8.—, allea bij vooraitbetaling. Loaw Non. 5q. AdwertentlSn10 et. p. regel. Inge- londen Mededeeliagea dubbel tarief,Jbjj Abonnement belangrijke korting Kleine Adv, kunnen 'ngeaonden wcr- den op den dag der uitgifte, tot 10 uur Postzegeldiefstal. Een diefstal van een aan een Nederlander toebehoorende zeer kostbare verzameling postzegels wordt in alle Berlijnsche bladen druk besproken. Het slachtoffer van den diefstal is de heer Leek uit Amsterdam. Uit het onderzoek is gebleken, dat de diefstal reeds in den nacht van 7 op 8 Februari moet zijn gepleegd. De drie albums, die ont vreemd waren, werden den volgenden och tend in het portaal van een huis in de Koch- strasse door den portier van het huis te ruggevonden. De kostbaarste zegels, onge veer 1000 stuks, ontbraken echter. De por tier heeft de albums bij de politie afgege ven, nadat hij uit de couranten had verno men, dat zij van diefstal afkomstig waren. De verzameling was bij Lloyd’s te Lon den verzekerd voor een bedrag van 840.000 goudmark. Lloyd’s hebben een belooning van 100.000 goudmark uitgeloofd voor het terugbezorgen van de ontvreemde postze gels. Dit is de hoogste belooning, die ooit in Duitschland werd uitgeloofd. Het Acht Uhr Abendblatt verzekert, dat volgens de autoriteiten, die het onderzoek in deze zaak leiden, landgenooten van den heer Leek bij den diefstal de hand in het spel moeten hebben gehad. De dieven zou- a den den heer Leek van Amsterdam zijn ge volgd. Clubs Black-Boys II L.8.C. III I S.D.L.I 1 -ny speeld tusschen Sneek II en Black-Boys I.S.V.G. II De withemden wisten te winnen met 10 Joure n van de TK gld. bij ssrllii •9 van m» vinger De „Boerinne fen Surch” is ien fen syn alder- moaiste fersen. Dat is in hearlik skilderijke! In boerinne fiert hy üs foar, al moai op jierren. Hja kuijeret op ’t hiem mei de bünte skeldoek foar. ’t Is Sneintomiddei, de bern binne foart, de frou hat nou it ryk allinne. In teikeninkje, Sa fyn, sa fyn! Mar ek de ynhald is sa djip en wier. De boerinne haldt net bot fen dizze lans- Dizze dichter is yen nei, om ’t ien en oar. Hy docht yen nammen tobinnen bringen as Waling Dykstra en de Halbertsma’s; yn Ijeafde ta Frys lan is er hjar mindere net, mar hy is mear as hjarren: bisiele sjonger, skóger fen ’e müglik- heden fen it Fryske folts. Waling, Eeltsje en Joast Hiddes seagen it folts fen hjar tiid; gjin ien fen hjarren tilde it üt boppe grinzen fen douwe: it hiem is sa keal, gjin beam is der to tiidlikheit. Hja dieamden net fen ho’t mülk de takomst fen üs foltsen wêze scoe: hja songen Fryslan syn rom, net syn ropping. Postma docht dat komselden; mar hy docht it. Syn fersen „Ik dreamde my” en „Treast op klachte” binne stikken takomstdream. Sünder twifel hat Postma syn kinst ek sterke kanten, dy’t nei it bredere libben hinne wize. Ien fen syn moaiste fersen is, tinkt my, „Hjerst”. Ik skriuw der in stik üt oer: Sa skrept op eltse pleats it folk. Ho’t ik hjar [sjuch ,En ’t hele dwaen nou foar my ha, hja witte [it net. As master dy’t syn folk oan ’t wirk set, fiel ik [my; Hja meltse en boarne en wrotte stil omdat ’t [sa heart. Mar myn forlangst is méar: ik moat de sielen [sjen, De rin fen ’t libben en fen minsken al ’t bistean! O, ’t folts yn my to witten dy it kin en draech. Mar dou wierst in ienlik swalker As de meltsers melke, den toevje hjar tinzen En de Ijeafde koestou net. om en by de mólke-amer; mar by master is dat oars Wündermoaije fersen bifettet dizze samling; men scoe wol tweintich telle kinne dêr’t men bliid en ryk mei wêze scil. Ek steane der rjue fersen yn dy’t it gans minder dogge, seis sokken dy’t der better ütlitten west hawwe koenen. Mar de pit fen it boek is ien stik tael- en libbens- muzyk. Om in pear to neamen: De appelbeam, En dochs, ’t Wie Snein, Fen lüd en rook, Myn liet, Sneintomiddei, It Frysk, Fromme sang, Wyldsang, Jongfeint en Dichter. Men kin net sizze det Postma in „master” is yn it bihearskjen fen ’e dichtfoarm: syn fersen binne sims stjitterich, hja rinne hjir en dêr swier en breklik en hawwe mear as ienkear hwet eigenaerdich ünbihelprichs. Mar hwet swak en ünfolslein by him is, wirdt lyts en ünoansjenlik hwennear der oanrüzjen komt dy geve ynder- like krêft, dy’t dizze dichter bylden ynjowt en rigels diktearret fen in wünderlike glans en in hiel eigene en bysündere wearde. It fers „Lok” is in pearel. Sa’n fers forjit men net wer. Yn amper sechtsjin rigels seit de dich ter in sterk stik libbenswiisheit üt en dat komt ta yen yn sok in koele, -ienfaldige en dochs sa’n Stand le klai F.V.B. Afd. A Goal* Gesp.Gew.Gel.Verl.Pnt.Voor-Tegen Gem. 4 3 4 1 0 Briefkaarten: Douwe Feenstra, Bolsward; P. Th. Hoekstra, Bergum; W. Th. Keizer, Steenwijk; J. Slipper, Amsterdam. Voetbal. Voor de competitie le klas F. V. B. werd Zondag alhier op het terrein aan de Kerk- hofslaan een zeer spannende wedstrijd ge-Olympia lil f zi r» 1 zT liioooLnn Cnnnl/ TT on T51 o r»lz_ ï-£ f~ïXTC I Q TT TT TT vvawxzaa^aa K^aawvza^ «*aa *-**v*v*w j De withemden wisten te winnen met 10 goals. De wedstrijd werd zeer correct geleid door scheidsrechter Velleman van hier. L. S. C. 1Gorredijk I 13. Voor de 3e klas N. V. B. Noord ontving Zondagmiddag L. S. C. I alhier de club Gorredijk. Na aftrap verkeerde eenige tijd ’t L. S. C.-doel in gevaar en ’t gevolg was dat Gorredijk drie hoekschoppen kreeg te nemen, die echter geen van alle iets ople verden. Na een kwartier spelen is ’t eerste succes voor L. S. C. als uit een doorbraak Dijkhuis de Gorredijk-doelman ’t nakijken geeft. L. S. C. heeft met 10 de leiding. Tot rust is ’t spel daarna van gelijk gehalte. Wanneer van doel is gewisseld, krijgt Gor redijk een penalty op ’t L. S. C.-doel te ne men doordat Heijmans, volgens den scheids rechter tenminste, in ’t strafschopgebied een Gorredijk-speler met zijn elleboog af weert. O. i. was deze straf te zwaar. Deze strafschop werd in een doelpunt omgezet, waarmee de stand 11 gelijk werd. Even daarna moest Stam voor de tweede maal visschen. ’t Spel ging verder gelijk op. Ook L. S. C. werd even voor ’t einde een straf schop toegekend, welke door de Gorredijk- doelman werd gestopt. Een paar minuten voor ’t einde vergrootte Gorredijk de score tot 31 waarmee ’t einde aanbrak. Sneek lil trok naar H. Z. C. te Harlingen. Hier was de uitslag een 41 overwinning voor de thuisclub. S. D. L. II van Sneek verloor voor de 2e klas met 2—0 tegen Lyts-Bigjin te Schar- sterbrug. In Joure speelden Olympia II en Joure I een gelijk spel 11. De voor de 2e klas N. V. B. aangekon- digde wedstrijden werden wegens terrein- afkeuring afgelast. Voor de 3e klas N. V. B. zijn de uitslagen als volgt: L. S. C. IGorredijk 13. Friesland IIS. S. C. afgekeurd. Alcides IIHeerenveen 31. SteenwijkLeeuwarden II afgekeurd. Stand 3a klas N.V.B. Afd. B. (Noord) Goals Gesp. Gew. Gel. Verb Put. Foor-Tegen 6 4 4 3 3 2 1 0 Stand 2e klas F.V.B. Afd. A. Goals Gesp. Gew. Gel. Verl. Pnt. Voor-Tegen 4 4 3 0 1 0 De dokter stuurde direct een verpleger met den auto naar het politie-posthuis, maar het duurde lang, vóór de justitioneele autoriteiten aanwezig waren. Tot tweemaal toe is de dokter in de buurt gaan telefoneeren dat er een menschenle- ven op het spel stond en eindelijk na ruim een uur wachten, kwam de auto met den commissaris terug en eerst toen mocht de vrouw naar het ziekenhuis worden over gebracht, waar ze ’s nachts om 2 uur, zon der tot het bewustzijn teruggekeerd te zijn, is overleden. Alles wijst er op, dat het den moorde naar om geld te doen is geweest. Hij is echter met leege handen weggegaan, daar I Winkelman dien morgen juist al ’t geld, I dat in huis was had meegenomen om een en ander te betalen. Dat een bekende aan het werk was ge weest bleek hieruit, dat alleen de kast, waar het geld gewoonlijk lag, was opengebroken en de plaats waar het anders lag was om gewoeld. De moord schijnt onder een hevige wor steling te hebben plaats gehad, want de kleeren van de vrouw waren gescheurd en de haren lagen over den grond. Een hoofd wonde was toegebracht met een hamer of bijl, althans de schedel was met groote kracht stukgeslagen. Het vermoeden viel op den broer van de vrouw, een zekeren v. d. Groep, die on langs uit Amerika is teruggekeerd en zeer ongunstig bekend staat, omstreeks 30 jaar en ongehuwd. Er rees een ernstig vermoeden, dat hij Woensdagmorgen bij de vrouw gekomen is om geld te vragen en toen deze zulks weigerde, haar zonder meer heeft ver moord. Des namiddags omstreeks 4 uur werd hij door de recherche aangehouden in de nabij heid van het ziekenhuis. Hij gaf op, voorne mens te zijn‘naar den toestand van zijn zus ter te informeeren. Hieruit bleek dus, dat hij op de hoogte was van hetgeen zich en kele uren tevoren had afgespeeld, ofschoon niemand der familieleden, die van een en ander wisten, hem had ingelicht. De aangehoudene ontkende beslist alle schuld. Het onderzoek door de recherche inge steld ontwikkelt zich echter niet gunstig voor hem. Duitschland als kooper van tabak. Nu de Duitsche valuta is gestabiliseerd, beleven wij gedurende de laatste weken de wondelijkste dingen, aldus schrijft de Tab. Crt. De Nederlandsche tabaksmarkten wor den door de Duitschers „leeggezogen”. Het is gewoonweg formidabel, wat onze Ooste lijke buren in de laatste weken hier in Ne derland aan tabak hebben gekochten nog koopen. Op alle kantoren van de ta bakshandelaars, klein en groot, is het een drukte van belang. Stapels telegrammen stroomen dagelijks de kantoren binnen, de lagers der grossiers smelten weg als sneeuw voor de zon. Nog een paar weken zoo voortgaande, en zij kunnen een bordje voor hun kantoren plaatsen met het woord: Uit verkocht. Het „Duitsche wonder”. Of eigenlijk niet zoo verwonderlijk als het wel lijkt. Want tij dens de débacle van de papiermark waren de voorraden in Duitschland tot een mini mum geslonken, terwijl de miserabele fi- nancieele toestand de kooplieden niet in staat stelde hun voorraden aan te vullen. Er ging steeds af en er kwam niet bij, zoo- dat er een soort „tabak-luchtledig” ont stond. Maar nu een gestabiliseerde valuta en blijkbaar geld genoeg. Want de Duitschers zijn er de lui niet naar, om, als de kansen gunstig zijn, deze ongebruikt te laten. „Wir brauchen Tabak und wir haben Geld, also.... kaufen.” En zij koopen wat los NKP S ZUIvE^r-l i j I Potatalll '11 gld. ingaval van over- (EA gld. bij verliet: van lijden binnen 10 d. IvV Mn hand, voet of eeg >V Goals Gesp. Gew Gel. Verl. Pnt. Voor-Tegen 1 2 1 3 0 1 4 1 4 Stand le kla» F.V B. Afd. B Goals Gesp. Gew. Gel. Verl. Pnt. Voor-Tegen 1 1 0 0 0 0 In den vonden een paar meisjes te Zwaagwest- einde een man aan den weg liggen, die he vig bloedde. Zij waarschuwden de politie, die den gewonde, A. van der Meulen, naar zijn woning vervoerde, waarna een dokter werd gehaald, die schedelbreuk consta teerde. Later in den nacht deed de familie van den getroffene aangifte bij de politie. Van der Meulen zou n.l. beroofd zijn van f 1325 en nog eenig Fransch, Duitsch en Oostenrijksch geld. De politie stelde oogenblikkelijk een on derzoek in en zette dit Zaterdag voort met de marechaussee. De toestand van v. d. Meulen is iets voor uitgaande. L. C. De moord te Den Haag. Omtrent den afschuwelijken moord, die Woensdagmorgen te Den Haag is gepleegd, bevatten de Haagsche bladen uitvoerige bijzonderheden. Wij ontleenen daaraan het volgende: Omstreeks één uur was de echt genoot der vermoorde vrouw, de groente handelaar Winkelman bij den slager En gelsman, die in dezelfde straat woont. Onder de woorden: „Ik ga eens kijken of moeder de koffie klaar heeft,” ging hij naar huis, om enkele minuten later hevig ontdaan bij den slager terug te komen. „Kom mee, er is iets verschrikkelijks met mijn vrouw gebeurd,” zei hij. De heer Engelsman ging onmiddellijk mee, en in de woning gekomen, zag hij de 26-jarige vrouw achterover op den grond liggen met het hoofd in een plas geronnen bloed. In een ledikantje, vlak bij de vrouw, speelde een jongetje van 11 maanden, on bewust van het vreeselijk drama, dat zich onder zijn oogen, misschien een uur gele den voltrokken had. Geen van beide personen dacht aanvan kelijk nog aan een misdaad, doch aan een ongeluk, en onmiddellijk waarschuwde men den Eerste Hulpdienst. Deze weigerde ech ter te komen, voorgevende, dat voor een ongeluk binnenshuis de huisdokter eerst moest gehaald worden. Toen werd overal heengebeld om den huisdokter te vinden, maar die was niet te bereiken. Daarop werd weer de Eerste-Hulpdienst opgebeld en de dokter gesmeekt om te ko men, daar de vrouw nog leefde, en de dok ter beloofde te komen. Intusschen was ook de moeder van den man gearriveerd. Deze zag dadelijk aan de gebroken kast, dat hier geen ongeluk, maar een verschrikkelijke misdaad was gebeurd. De dokter van den Hulpdienst kwam bin nen, maar toen hij zag wat er aan de hand was, mocht hij geen hulp verleenen. Eerst moest de Justitie aanwezig zijn, alvorens de vrouw kon worden vervoerd naar het ziekenhuis.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1924 | | pagina 1