Wilhelmina Eierkolen Firma H. v. d. Molen, V.S. Pepermunt SS 2000 cïïijïïss: 200 iso a I >1-2 Nou, Seit ie, dat andere pepermunt 7 ook goed is. BEÜSOO^I CACAO I hs(! Reclame kolom. economische brandstof. Nieuwstijdingen. Staatsmijnen O. F. J.‘HOFSTEDE, INSTRUMENTMAKER GED. POL Officliil Orgun dir tumuli Soul Veneh|nt WOENSDAG 27 FEBRUARI 1924 4Oe JAARGANG is VEEL BETER t i Kantoor 2e Oosterkade, Telef. 53. Qoed, maar de 3fet van oudb yc'udtncïR^ DINSDAGS u VRIJDAGSAVONDS Uitgever» Brandenburgh Co., lir»K Telefoon No. 150 N.V., R. G. VAN SLOOTEN’* SUIKERWERIFABRIEK.Harlingen 1 1 cRvfieeïl Reden. 2 pvrub Guó 1 W I Abonnementper jaar i2.50 fr. p. poet f 3.60. Buitenland f 8.—, allei bg vooruitbetaling. Lone Nos. 5 et. Advertenties10 et. p. regel. Inge zonden Mededeelingen dubbel tarief,;bg Abonnement bolangrgke korting Kleine Adv. kunnen ingeaonden wor den op den dag der uitgifte, tot 10 usr ƒ.1.25 0.65 0.35 0.18 7E gld. bij verllM En Iv van aan daim, vu Volgen* voorvaardtn overeengekomen mat da Hollandsoha Algemcea* Varaa* fcarlBga-Bank te Sohtedam «ijn onna Abonnt’e veriekerd togen ongalakkan voor L. C. n i j 1 houden. I r Prima ELASTIEKEN KOUSEN’ en WINDSELS. tld. bij varilao van in hand, voat of aog gld. bij vorlloa van aan wijsvinger. s n n t 1 n i ITO! SÏEEKEH COURANT annex SHEERER COURAHT an WYMBRITSERADEEL Erdal Vooral in onze tijd is het noodig dat men ra tioneel fokt, de wereld staat economisch op de kop. De prijzen onzer producten blijven nog hoog, maar 'waarom, is eigenlijk voor allen nog een raadsel, een grondslag is er niet voor. Toch neemt de veehouder die onzekere grondslag, om er boerderijen op te huren. En toch zou een vastere grondslag zijn te krijgen als men er rekening mee hield, dat feitelijk de geheele wereld aangewezen is op ons Friesland voor verbetering van de melkproductie van het vee. Daarom moet voor ons vee meer reclame ge- genoeg is er ook Rundveestamboek, niet meer erkent, heeft om zijn ras Uwe schoenen vtagen meer dan glans alleen. - Ze hebben onderhoud noodig. - Door hare eigenschappen houdt Erdal het leder soepel, lenig en taai Erdal doet drie goede dingen aan Uwe schoenen: Erdal herstelt de kleur, geeft duur- zamen glans Diep in .uw huid bindt. AKker’s Kloosterbalsem den striid aan met rheumatiek en spierpijn. Heerlijk wrijf middel, zet het zijn verzachtende zuiverend en genezende werking voort tot de kwaal overwonnen is. Door ieder gebruiker geprezen bij brand-en snijwonden, winter-handen en -voeten en alle huidaandoeningen. over heid Sing witte geboren, dit veroorzaakt is door bv. het jagen van een zwarte hond door een koppel, waarvan een der dieren is geschrokken. Als het zoo eenvoudig was, was fokken geen kunst. Ook dacht men. dat een eenmaal geboren dier nog invloed zou kunnen hebben op later geborene; zoo is ook nu nog menige hondenfokker van meening, dat een raszuivere teef, die eenmaal aan een straathondentype het leven gaf, nimmer meer raszuivere jongen ter wereld kan brengen, wat niet juist is. Bij de practische overwegingen kwam ook de vraag of verkregen eigenschappen erfelijk zijn. Neem bv. het overdreven melktype koe. Het dier dat aanvankelijk omdat 't niet produceerde ook niet te veel voedsel kreeg, dat daardoor langge rekt wordt, dat groote hoeveelheden minder kwaliteit voedsel krijgt, vlug kalft en dan geheel op melkproductie wordt gehouden en door al deze redenen sterke bloedstoevoer naar het achterstel heeft, minder sterke naar het voor ste 1 en daardoor die bekende driehoeksvorm krijgt: goed ontwikkeld achterstel, platribbig- heid, ondiepe borstkas. Is dat alles nu erfelijk? In het algemeen niet, evenmin als het korte stompje staart van het hondenras, bij hetwelk geregeld de staart afgesneden wordt, erfelijk is We zien in het algemeen te veel naar het uiter- lijk en vergeten dat het dier twee soorten orga nen heeft, nl. die welke dienen om het dier zelve en die welke dienen om de soort in stand te houden. Met welke eigenschappen het jonge dier ter wereld zal komen, is toch zeker niet in de eerste plaats uit het uiterlijk van het moeder- dier af te leiden. De zuiver wetenschappelijke beschouwing van het erfelijkheidsvraagstuk werd eerst mogelijk door de ontdekking van de microscoop. Toen vroeg men zich af wat er bij de bevruchting ge beurde, toen ontdekte men in de kern van ei- en zaadcel die lichaampjes, welke de dragers zijn der erfelijkheidsfactoren. Men zag dat het aantal dier lichaampjes voor elke soort constant was en leerde later door practisch-wetenschappelijk onderzoek hoe het bij de erfelijkheid toeging. Mendel met z’n kruisingen, Johannsen met z’n familieteelt hebben die practisch-wetenschappe- lijke onderzoekingen vooral gedaan. Spr. gaat nu eerst na tot welke conclusie Jo hannsen kwam en demonstreert dit met de cij fers van het gemiddeld vetgehalte der melk in Friesland aan de coöperatieve zuivelfabrieken geleverd. Dit bedroeg in 1906 3.07 in 1921- ’22 3.31 een verhooging dus van 0.25 in een betrekkelijk gering aantal jaren. Men zeide nu dat dit verkregen was door dieren met het lagere gemiddelde te paren met dieren van het hooger gemiddelde, waardoor gaandeweg dit hooger cijfer was verkregen. Johannsen toonde aan dat dit niet zoo is. Als men 5 koeien heeft met het vetgehalte 2, 2’/2, 3, 3'/2 en 4, dan is het gemiddelde 3. Schakelt men echter de koe van 2 uit, dan is het reeds 3% We heb ben dus nu niet gefokt, maar eenvoudig uitge schakeld. Dat is dan ook de oorzaak dat als men in verwantschap fokt, men tot hooger gemid delde komt door de dieren met slechte eigen schappen uit te schakelen. Fokken we op deze wijze, dan komen we echter nooit hooger dan de maximum-eigenschap van het ras, d. w. z. bezit het Friesche ras ten hoogste 4 vetge halte in de melk, dan komt men daar nooit boven. Toen Johannsen zijn beschouwingen pu bliceerde, ging den verbouwers van suikerbieten reeds een licht op. 20 jaar geleden bedroeg het suikergehalte der bieten 10 het werd 12 Een slecht humeur, slapeloosheid en schele hoofdpijn worden vaak veroorzaakt door le- verstoornhsen. Foster’s Maagpillen zullen het kwaad spoedig overwinnen. Zij wekken de le ver op. en worden aanbevolen tot het gene- zen v.m galzucht, verstopping en maagkwalen. Prijs per flacon van vijftig versuike: de pil len f 0 65 in apotheken en drogistzaken. 8 Dan komt de revolutie, waarin hij al gauw lei ding krijgt en in de raden van arbeiders en sol daten worden zijn ideeën verwezenlijkt. Maar hij bemerkt al spoedig dat hij om z’n ideeën, die slechts door een kleine minderheid gedragen worden, door te voeren, den staat noodig heeft en hij wil zijn ideeën verwezen lijken -desnoods met geweld zal hij 't Rus sische Volk ’t heil brengen. Maar dan komt de inmenging van West- Europa in de zaken van Rusland, die militaire Wilson is Lenin juist de man, economische en politieke ontwikkeling der we reld door 1 Daarnaast ziet hij ’t officieele socialisme tot so- van de IK gld. bij «orlle* “V van md vinger Lenin en Wilson. Over bovengenoemd onderwerp sprak Vrij dagavond in De Harmonie voor de afd. I. A. M. V. ds. B. de Ligt. Spr. begon met te constateeren hoe tal van vertegenwoordigers van ’t kapitalistisch stelsel (Nitti, Keynes e. a.) zelf thans erkennen, dat in de wereld van thans geen vrede is en geen vrede kan heerschen, dat ze uit menschelijk, re delijk en zedelijk oogpunt geoordeeld is. En men beseft, dat ’t volk zich niet meer in dienst wil stellen van de oude idealen van natio nalisme en daarom heeft men een nieuw ideaal gekweekt, ’t internationalisme, belichaamd in den Volkenbond. Van dezen Volkenbond is Wil son de geestelijke vader. Spr. is overtuigd dat Wilson bij zijn strijd voor den vrede en het zelf beschikkingsrecht der volkeren de zuiverste be doelingen heeft gehad, maar toen hij zelf presi dent der Ver. St. was heeft hij geheel in strijd met die ideeën moeten handelen. Dat kwam omdat Wilson een beste brave idealist was, die echter niets wist van de werkelijke verhoudin gen in de internationale politiek. En daarom zal de Volkerenbond, zooals Wilson zich die droom de, nooit verwezenlijkt kunnen worden: inte gendeel, de Volkenbond zal straks niets anders blijken dan een orgaan om aan ’t wereldkapi- taal gelegenheid te geven op ordelijke wijze den buit te verdeelen. Daarom kan spr. in Wilson niet de Messias zien, waarvoor hij thans door velen wordt ge- l.juden. Tegenover Wilson stelt spr. thans Lenin, die J door anderen als de Messias is gehuldigd, die regelen, bestudeeren we haar, dan vinden toch in haar gedragingen vaste regels, blijkbaar ’t werd 16 en men dacht hier en daar reeds stelt zij zich dus zelf wetten, ook op het gebied dat het naar de 100 suikerwortel toeging, die duidelijk de dieren steeds hetzelfde soort jongen voortbren- j 20 kon komen. Blijkbaar is daarmee het van deze eigenschap in het bietenras voor onze verwarde wereld uitkomst zal bren gen. verdediging noodig maakte, zóó zelfs dat al gauw de defensie heel de aandacht voor zich opeischt. Maar daarnaast bemerkt Lenin hoe de 90 millioen boeren, die Rusland telt, met de revolutie een heel ander doel hebben gehad dan hij: er heel iets anders van verwachtten. Voor hen was de revolutie de gewone bur gerlijke revolutie, die West-Europa zooveel eerder doormaakte. Zij willen economische be wegingsvrijheid voor zich zelf en zoo ontstaat in Rusland een nieuw kapitalisme: ’t boeren- kapitalisme. Dan begrijpt Lenin dat zijn poging om ’t communisme in Rusland van bovenaf in te voe ren mislukt is, en hij, de man die de werkelijke verhoudingen steeds zoo scherp zag, hij zag ook dat het slechts mogelijk was in de lijn van dat nieuw kapitalistisch Rusland te regeeren. En met forsche hand gooit hij ’t roer om. Ook deze man, aldus spr., al kunnen wij de grootste eerbied hebben voor zijn persoon, om dat hij eerlijk geleefd en gestreefd heeft en ten slotte de werkelijke verhouding weer heeft ge zien, kan voor ons niet de Messias zijn, hoe ook verheerlijkers dat verkondigen, evenmin als de inderdaad groote man uit het Westen, die pas is overleden. Ten slotte meende spr. nog te moeten wijzen op een andere grootheid, die den laatsten tijd door zijn geestverwanten als een nieuwe Mes sias wordt verheerlijkt: Mac Donald. Niet de revolutie, maar de evolutie moet de verbetering brengen wordt van soc.-democratische zijde be weerd. En men wijst op Engeland, waar thans sinds kort een arbeidersregeering aan ’t roer is. Maar spr. betoogt, dat overal waar een socia listische partij aan de regeering komt, het voor het socialisme mis loopt. Het regeeren loopt steeds uit op een nationalisme, dat de idealen van 't socialisme met voeren treear.. Wat, zegt spr., is daartegenow»- dan noodig? Zelforganisatie van het volk! ue revolutie is niet een vraagstuk van politiek, maar van productie. Daarom organisatie van de productie door de arbeiders zelve. En daarnaast brengt spr. hulde aan de dienstweigeraars, wier persoonlijke daad niet een negatieve is, doch de meest positieve: het opeischen van zeggingschap over eigen lichaam en geest. Spr. besluit met ’n opwekking tot overden king en versterking van het vrije socialistisch ideaal met alle innerlijke kracht: het geldt hier het hoogste en beste: de toekomst van de menschheid, het heil der volkeren. Daar van de gelegenheid tot debat geen ge bruik werd gemaakt, sloot de voorz., de heet Cnossen, met een woord van dank de niet best bezochte vergadering. Afd. Sneek Friesche Mij. v. Landbouw. De afd. Sneek der Friesche Mij. v. Landbouw hield Zaterdag jl. een algemeene ledenvergade ring in café Poelman alhier. Uit de mededeelin gen bleek dat, niettegenstaande de moeilijk heden in het algemeen daarbij ondervonden, de huishoudcursus te Sneek weer een rijkssubsidie zou ontvangen. Aangenomen werd met 3510 st. het voor- stel-Bootsma om het hoofdbestuur te adviseeren de statuten in dien zin te wijzigen dat de afdee- lingsvoorzitters niet de andere afdeelingsbe- stuursleden herkiesbaar worden. Ook werd besloten het hoofdbestuur te adviseeren, de on derafdelingen op te heffen. Met de eenige on- derafdeeling van de afdeeling nl. Oppenhuizen, deed men geen gunstige ervaring op. Nog zal aan het hoofdbestuur geschreven worden dat ook deze afdeeling voelt voor een betere oplei ding van de arbeiders op technisch gebied (be handeling machines enz.). Bij deze zaak brach ten eenige leden de gehouden cursussen voor melken aan de orde, gewezen werd op de uit- eenloopende punten op de diploma’s; eenige leden voelden meer voor het alleen vermelden op het diploma van de aanteekening: „met vrucht”, „met veel vrucht”, „met zeer veel vrucht”. Aan het jaarverslag is ontleend dat het leden tal van 265 tot 294 is gestegen. Dank werd ge bracht aan allen die meegewerkt hadden tot het doen slagen der cursussen. De commissie voor het nazien der rekening adviseerde tot goedkeuring daarvan, de inkom sten hadden inclusief saldo 1922 bedragen f2223.57*/2, de uitgaven f 1192.07, batig saldo f 1031.50j/2. De rekening werd goedgekeurd. De agenda voor de Algemeene vergadering gaf geen aanleiding tot op- of aanmerkingen. Afgevaardigde is de heer Bootsma, plaatsver vanger de heer Jaarsma. De heer Hofstra, veearts alhier, sprak daarna „De wetten der erfelijk- en hare practische toepas in de veefokker ij”. Laat de natuur zich niet door de menschen we i-.ll 111J IHfcSUl) VlCll I1ICI UV j/VUUCA, 111 Cl CU UC (11- recte actie de arbeiders uitkomst zal brengen. van den zuiver practischen kant, later “alleen I r>__ i. x j- van -!-z— x--- !,J slotte van de practisch-wetenschappelijke kant. 1 del terecht. Voor elke eigenschap welke een dier In de oudheid zien we de eerste wijze gevolgd, i bezit, heeft het twee erfelijkheidsfactoren: een en trachtte men door invloed uit te oefenen op van de moeder en een van de vader. Spr. de- de uiterlijke omstandigheden ook invloed te 1 monstreert de theorie van Mendel aan de eigen- oefenen op de vorming van het dier, dat nog schap roodbont en zwartbont bij het rundvee, geboren moest worden. (Jacob bv. die de ge- Practisch is vastgesteld, dat wanneer men een schilde takken voor de dieren wierp in de hoop, raszuiver roodbont dier paart aan een raszuiver dat zij gespikkelde jongen ter wereld zouden zwartbont, de zwartbonte kleur overheerscht en brengen). Ook heden ten dage gelooft men nog het jonge dier die kleur zal hebben. Dat jonge dat, wordt er een zwart schaap in een koppel dier is echter een bastaard en fokt men er mee zuiyg&r door, dan kan bij een nakomeling plotseling weer de roodbonte, 'onderdrukte, kleur te voor schijn komen. Immers in deze bastaardvorm zijn de erfelijkheidsfactoren zwartbont en roodbont aanwezig, wordt deze nu met een dergelijke bastaardvorm gepaard, dan kunnen zich de vol gende gevallen voordoen: Noemen we A de zwartbonte erfelijkheidsfactor bij het vaderdier, B de (onderdrukte) roodbonte, A, de zwart bonte factor bij het moederdier en Bt de (on derdrukte) roodbonte. De kans bestaat dat erfe lijkheidsfactor A samenkomt met erfelijkheids factor A, en we krijgen een fokzuiver zwartbont jong dier; ook kunnen-we krijgen A B1( welk dier zwartbont zal zijn, omdat deze kleur over- heerschend is; fokzuiver is dit jonge dier voor de zwartbonte kleur niet, immers er komt een onderdrukte roodbonte factor in voor. Hetzelfde is het geval met het jonge dier uit B Aj, ter wijl er ten slotte een roodbont, fokzuiver voor die eigenschap, dier kpn ontstaan door de ont moeting der erfelijkheidsfactoren B Bj. Zooals het nu met deze eigenschap gaat, gaat het ook met andere eigenschappen. Jammer is het, dat men nu niet vaststellen kan wanneer een zwart bont dier geboren wordt, of het behoort tot de groep fokzuiver of tot die, waarin de roodbonte kleur onderdrukt is, de bastaardvorm dus. Spr. komt nu tot de volgende practische con clusies: Als men het veeras verbeteren wil, kan men dat doen door teelt in het eigen ras en kruising. In het eerste geval komt men niet boven de maximum-eigenschappen van het ras uit. De kruisingswetten van Mendel hebben ons geleerd dat men er mee rekening moet houden, dat bij de kruising bepaalde eigenschappen onderdrukt kunnen blijven, terwijl slechte eigen schappen overheerschend kunnen worden. Heeft bv. ons Friesch vee 4 maximum vet, het Yersey vee 6 dan zou kruising ons niet hel pen voor verhooging van het vetgehalte, als daarbij de erfelijkheidsfactor van het Friesche vee voor het vee overheerscht, en andere min der gewenschte eigenschappen der Yerseys het daarnaast ook doen. Bij het fokken moeten wij niet al te veel op het uitwendige letten, maar vooral zekerheid omtrent het voorgeslacht hebben, dat in het kiemplasma vertegenwoordigd is. Dat leert dus, dat als iemand her en der eerste klas koeien koopt, hij nog geen le klas fokker zal kunnen worden; wil men goed fokken, dan moet men rekening houden met de geheele familie, fokken dus met bloed. En om dat te kunnen, hebben we onze stamboeken noodig. Die stamboeken bestaan al sedert 600 a 700 n. Chr„ toen het paard, heilig dier bij de Arabieren (de Koran zegt: elke gerstekorrei welke gij een paard geeft, vergeeft u één zonde) was. Men had toen al opgemerkt dat dieren uit bepaalde families de gewenschte eigenschappen veel beter over erfden dan andere en legde nu kerkelijke regis ters voor die families aan; aan het oordeelkun dig fokken dezer Arabieren hebben wij nu onze hackney te danken. Welnu, toen was het stam boek middel, nu in ons veebedrijf is het helaas veel te veel doel geworden, het staat deftig als men stamboekboer is, al kost die liefhebberij in den regel een hoop geld. Men gebruikt het stamboek niet meer op de goede manier, eigen lijk moest men er een gebruiksaanwijzing bij geven. Rationeel fokken doet men door te be ginnen met een verzameling koeien te nemen, die aan bepaalde algemeene eigenschappen, wat exterieur en melkproductie betreft, voldoen, want er dient altijd op gelet dat niet de boeren er zijn om zooveel koeien door de wereld te hel pen, maar de koeien om zooveel boeren door den tijd te helpen. Men neemt nu een stier van het zelfde slag en fokt door in de eigen familie; na verloop van een 5 of 6 jaar zijn dan alle dieren inwendig verwant en nu raadplege men het stamboek en zoeke daaruit een le klas bloed lijn, waarvan’ men zich een stier aanschaft niet om er alle mogelijke tentoonstellingen mee af te reizen, maar óm er serieus mee te fokken. Men krijgt dan verder alweer familieteelt voor oververfijning vreeze men niet te zeer en na 3 of 4 jaar zal blijken of men met deze bloedlijn zal slagen het vee op te voeren; krijgt men dan meer eenheid, meer productie, dan ga men rustig voort, in het andere geval echter moet men deze poging als mislukt beschouwen en tot een nieuwe bloedlijn zijn toevlucht nemen. Dit is misschien wel een lange weg, maar in ieder geval een absoluut zekere. Éénmaal be reikt men er zijn doel mee. maakt dan tot nu. Jammer concurrentie met het Ned. dat ons Friesche stamboek hoewel het ons vee noodig op peil te houden. Ook de vee-exporteurs doen ons soms geen goed door wat hier tweede klas vee.is, als le klas naar het buitenland te ver- koopen. Maar wanneer men zich hier op ratio neel fokken toelegt, dan moeten ook die bezwa ren zijn te overwinnen. In het belang van ons gewest en de toekomst daarvan hoopt spr. dat het zoover zal komen. Na korte discussie brengt de voorzitter den heer Hofstra dank voor zijn zeer belangrijke rede. Daarna werden enkele mededeelingen over de te houden tweedaagsche tentoonstelling gedaan. Het plan is bij voldoende teekening van het waarborgfonds en medewerking van autoriteiten deze Woensdag 30 Juli aan te doen vangen. Dien dag zal er een veetentoonstelling zijn, de volgende van paarden en een concours hippique. Demonstraties op electriciteitsgebied en van landbouwmachines zullen worden gehouden enz. Aan het eind der vergadering vroegen de hh. Bootsma en Andela inlichtingen over de be noeming van den bedrijfsleider te Rijperkerk, welke de voorz. verstrekte. Beide heeren von den echter de salarieering van f 1000 te gering, vooral als men er rekening mede houdt dat geëischt werd dat de vrouw moest kunnen melken. 1JSBRECHTUM, 21 Febr. Op de jaarverga dering van onze Groene Kruis-vereen. „Tirns IJsbrechtum” bleek uit het jaarverslag, dat de toestand der vereeniging bloeiend genoemd mag worden. Ledental 127. De rekening en verant woording gaf een nadeelig saldo van f 75.99'/2. Tot dekking daarvan stelden zich leden be schikbaar, met een inteekeningslijst rond te gaan. Opdat de kas in de toekomst over meer gelden zal kunnen beschikken, besloot de ver gadering tot een aanmerkelijke contributiever- hooging. Tevens hoopt het bestuur in het vol gend winterhalfjaar in elk dorp een avond voor voordrachten, zang enz. te bestemmen, waar van de baten aan de kas ten goede zullen komen. De heeren P. Andela en A. Vleer zijn herko zen tot bestuursleden, terwijl de heer E. v. d. Meulen, die als bestuurslid bedankte, is vervan gen door den heer J. Speerstra te IJsbrechtum. Daarna gaf de wijkzuster K. Mensinga een causerie over haar arbeid ten beste, die met aandacht werd gevolgd- Stamboekvee in Friesland. Uit de opgaven der leden van het Friesch Rundvee Stamboek is gebleken, dat op 15 No vember 1923 in Friesland aanwezig waren 40.359 stuks stamboekvee, tegenover 41.024 stuks op 15 November 1922. De teruggang in aantal komt grootendeels voor rekening van de rubriek hulpboekkoeien; het aantal volbloed- koeien is de laatste twee jaren toegenomen. Nu het verschil in kwaliteit van stamboek- en hulp- boekvee steeds grooter wordt, neemt de aan gifte van vee voor het hulpboek af, terwijl er een neiging bestaat een goede volbloedkoe lan ger aan te houden. De moord te Den Haag. Verschillende personen moeten aan de politie hebben verklaard, den verdachte in de moord zaak uit de Engelenburgstraat te Den Haag, v. d. G., die naar het huis van bewaring is ge bracht, eenige dagen vóór den moord gezien te hebben met een bijl, die hij verborgen hield in zijn jaszak. Naar de gerechtelijke schouwing heeft uitgemaakt, kan de moord haast niet anders dan met een bijl bedreven zijn. Op de jas, schoenen en andere kleedingstukken van den verdachte zouden bloedsporen gevonden zijn. Eenigen tijd geleden is hij in een krank zinnigengesticht verpleegd geweest. Een zeer groot aantal personen zijn door de politie in verband met deze moordzaak gehoord. Het dossier is dan ook van lijvigen omvang. Het onderzoek is nog altijd niet beëindigd. IJsongelukken. Te Nijmegen is bij het schaatsenrijden op de Oude Waal de 16-jarige zoon van den politie agent Hettinga door het ijs gezakt en verdron ken. Te Hengelo is een schooljongen, B. K. ge naamd, op het ijs gevallen. Hij was bijna on middellijk dood. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsinfor- matiebureau van Van der Graaf en Co.’s Bu reaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 22 Febr. in Nederland uitge sproken 85 faillissementen tegen 78 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 22 Febr. 1924 691 faillissementen tegenover 627 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. In een olienootje gestikt. Een kindje van negen maanden te Montfoort stak een stukje schil van een olienootje in den mond, hetwelk in de luchtpijp kwam, aan de gevolgen waarvan de arme kleine overleed. I »J**'** wviivii, llvl gCUICU Vici I 11CI Heidi UC 1UU dUlKCl WUI IC1 Het verschil is groot: tegenover den idealist van het levende. Zoo zien we dat bepaalde doch toen bleek dat men praktisch niet boven gen, zien we ook groote overeenkomst tusschen maximum gen in bepaalde formules is de taak der mensch- kapitalisme tot imperialisme ziet, dezelfde familiën enz. Deze regelen vast te leg- bereikt. Wil men hooger komen, dan zal men 1L dus uit moeten zien naar rassen, met hoogere ciaal-democratie worden: daarmee ’t nationa- J heid reeds sedert de oudheid geweest. Bij het eigenschappen. Johannsen leert ten slotte dat lisme en de militaire verdediging aanvaardend, j pogen daartoe heeft men drieërlei weg ingesla- om 't goede peil te handhaven, men steeds En hij meent, dat niet de politiek, maar de di- gen: men heeft het vraagstuk eerst alleen gezien de hand aan de selectie moet houden. Wil men echter de eigenschappen van het ras de zuiver wetenschappelijke zijde, en ten opvoeren door kruisen, dan komt men bij Men- a t1 I X1.x WtJt In de oudheid zien we de eerste

Sneeker Nieuwsblad nl | 1924 | | pagina 1