EVERSHARP HtERIH- en JOKGEHEEREH COSTUMES i DE TUNNEL WAHL PER 2000 •sm Boekhandel G. v. d. Pijpekamp, Mil Oiiiu dir imniti link- Vertehynt IDINSDAGl en VRIJDAGSAVONDS Uitgaven Brandenburgh Co., 8mim Telefoon No. 150. DE VRIES, Opticien MEPPEL KLEEDINGMAGAZIJN „LEEUWENBURG”. Mo. 51 Reclame kolom. ELEGANTE PASVORM - LAGE PRIJZEN 1 FSJTJULTjSITOJST. WAAROM Brandenburgh Co. I Nieuwstijdingen. 40eJAARGANG ZATERDAG 29 MAART 1924 voor UITGEBREIDE COLLECTIE Abonnementpei jaar 12.50 fr. p. port t 3.60. Bnitenlaad f 8.allei bg vooEoitbetaliag. Lom Nas. 5 et. Advertentl&n10 et. p. regel. Inge landen MededeeUagea dubbel tarief, jbg Abonnement belaagrgke korting Kleine Adv. kunnen ingesonden wor den op den dag der uitgifte, tot 10 uur. zou U niet profiteeren van de groote voordeel en, die een groote Drukkerij met moderne machines U biedt, als deze niet duurder is dan andere? Vraagt ons eens offerte Uw benoodigde Drukwerken. Aanbevelend KLEINZAND 1—7, Telefoon 150 Kantooringang Qed, Poortezijlen Influenza en griep MnaaaaenaaaaeeHMani karlags-Naak tte Sokladaai iljo ons* Abonué’x verwkwd tagan angalvkkan vaar met aftrek van voor- Koker 75 et. Bij apoth. en drogisten. •^.PKaun^aaKtSM» directie van een verklaring van het personeel a.s. tan heeft twaalf duikt de grijze tunnel- EINDE. gld. bij vailiaa vaa aaa vijevinger. DOOR BERNARD KELLERMANN. (Plaatsing met toestemming der uitgevers Gebrs. Cohen, Amsterdam.) Vertaling door E. Goossens, w. i. HETCBESTE wat op dit gebied in Amerika gefabriceerd wordt. Koopt beiden, hebt er Uw leven lang genoegen van. KLEINZAND Sne»k,.Tel. 195. De moord te Drachtstercompagnie. Uit Drachtster Compagnie wórdt aan het „L. werden aangegaan. Niemand keek meer naar de film, allen rekenden, wedden, schreeuwden! Zou Allan precies op tijd in Bermuda aankomen? Allan’s eerste rit werd een wedren, een wedren van een electrischen trein en niets anders. De record- duivel woedde! In het eerste uur had Allan het record van electrische treinen geslagen, dat tot nu de treinen BerlijnHamburg hielden. In het tweede uur naderde hij het wereldrecord van vliegmachines, in het derde had hij dit geslagen. ONZE CONFECTIE WORDT IN DEN STILLEN TIJD OP EIGEN ATELIERS GEMAAKT als dengene, van wien hij „lucht” had, aanwij zingen geleverd heeft. Intusschen verneemt men, dat het justitioneel onderzoek nog geen nadere beslissing omtrent schuld of onschuld heeft opgeleverd. De aanwijzingen, welke tegen elk der beide groepen verdachten (de gebroeders H. en de Voor ’t kantongerecht te Amsterdam ston den eenige personen terecht wegens melkver- valsching. Een werd aangehouden toen hij op een handkar eenige flesschen gepasteuriseerde melk ten verkoop had, waaraan niet minder dan 20 pet. water toegevoegd was. Hij werd veroor deeld tot f 150 boete, ’n Melkslijter uit Mijdrecht vervoerde melk waaraan 14 pet. water was toe gevoegd. De kantonrechter veroordeelde hem tot f 100 boete. Vier jonge lieden hadden zich ter gelegen heid van de Carnavalsviering in Amiens als Eskimo’s uitgedost in een grootendeels uit watten vervaardigd pak. Toen zij zich ’s nachts om twee uur in een koffiehuis bevonden, raakte het costiuim- van één der jongemannen tenge volge van ’t achteloos wegwerpen van een luci fer in brand. Onmiddellijk stond de jongen in lichte laaie; het vuur sloeg op de andere drie jongens over, die in doodsangst de straat op- I liepen. Met groote moeite gelukte het het vuur te dooven. Eén der ongelukkigen was dood, twee anderen verkeeren in hopeloozen toestand, de vierde kan misschien nog gered worden. Het Berlijnsche gemeentebestuur had eenigen tijd geleden 40 zwakke en onder voede weeskinderen uitbesteed aan een par ticulier sanatorium te Lindenberg, in het district Beeskow-Storkow. De kinderen blij ken daar ongelooflijk slecht behandeld te zijn. Nadat een pleegmoeder van een der weezen een klacht bij het Berlijnsche ge meentebestuur had ingediend, werd een commissie naar Lindenberg gestuurd om ter plaatse een onderzoek in te stellen. Het bleek, dat alle kinderen geheel verwaar loosd waren. Het heele sanatorium was ver vuild en de verpleging van de kinderen liet alles te wenschen. De leiders van dit zon derling sanatorium zullen zich te verant woorden hebben. de raad voorgesteld de kermis, welke thans gehouden wordt van den eersten Maandag in Juii tot en met den daarop volgenden Maandag te beperken tot den laatsten Dins dag in Juli tot en met den daarop volgen den Vrijdag. De bedoeling van dit voorstel, beoogende bevordering van de Zondagsrust, is dus om het aantal kermisdagen met vier te verminderen en daarmee tevens te bereiken, dat op Zondagen, voorafgaande aan en volgende op de kermis, geen kra men op het kermisterrein aanwezig zijn. Er bestaat alle kans, dat dit voorstel wordt aangenomen, aangezien de raad sedert Sep tember j.l. in zijn samenstelling overwegend rechts is. L.C. I kan met het beste bestrijden door het ge bruik dor bSan«pirin-T.<ibletten (Mijnhardt). Biljarten. Van de voor wedstrijden, uitgeschreven door de Sneeker Biljartclub zijn elf spelers aangewe- zen die zullen mogen deelnemen aan de kam- pioenswedstrijden, welke midden April zullen worden gehouden. De oproep en datum o. a. in dit blad per advertentie worden bekend gemaakt. tuige geroepen werd, constateerde hij een schot wonde in de borst en er was niets, dat hem aan leiding had gegeven om iets anders dan zelf moord aan te nemen. Deze verklaringen van dr. Weiermuller stroo- ken niet met hetgeen door familieleden van de gestorvene was verteld. Woensdag zouden de vier lijken ter gerechtelijke schouwing worden opgegraven. In verband met zijn werkzaamhe den bij den Berlijnschen geneeskundigen dienst, is Weiermuller voorloopig vrijgelaten tot de zaak zal zijn opgehelderd. KORT GEMENGD NIEUWS. De politie heeft in Détroit (Ver. St.) een man en een vrouw gearresteerd, die een brief hadden geschreven aan een moeder, waarin zij dreigden haar 3 kinderen blind te zullen maken, tenzij een bedrag van 1 millioen dollar werd betaald. - en Kinderkleeding bij C. A. te kunnen koopen voor dezelfde lage prijzen, als waarvoor hare Damesconfectre alom zoo’n groote ver maardheid verworven heeft. Vooral, waar het hier niet alleen Heerenklee- ding, maar ook Jongens- en Kinderkleeding be- tieft, zullen de dames deze mededeeling met bij zondere belangstelling vernomen hebben, daar zij toch door haar jarenlange ondervinding in C. <2 A. Dameszaken, het beste de beteekenis hiervan kunnen beoordeelen. Men lette op de verdere annonces van C. A. en vergelijke hare aanbiedingen. Slot. Een onbeschrijfelijk, donderend gejubel, dat minu tenlang aanhield, barstte los. Men klom op de tafels, ronderden champagneglazen werden gebroken en vertrapt. De muziek zette het tunnellied in: „Three cheers and a tiger for him!...”, maar het lawaai was zoo reusachtig, dat niemand een toon hoorde. Hierna verschenen de woorden op het doek: „De vijf-en-twintig hoofden”. Allan, toen hij den bouw tegon, Allan zooals hij er nu uitzag. Een tweede storm van geestdrift barstte los. Hobby, Strom, Har tman, BSrmann, S. Woolf, de „dikke Müller”, Lloyd, illemaal. Toen begon de eigenlijke film. Zij begon met de meeting in den daktuin van het Atlantic- kotel, „de eerste steenlegging” van het grootsche kerk. Zij voerde in den loop van den nacht met korte onderbrekingen door alle phasen van den bouw, en telkens als Allan’s portret verscheen, ver hief zich nieuw, geestdriftig gejubel. De reuzen-film vertoonde de ramp, de staking. Men zag weer Mac Allan door een scheepsroeper tot het leger van ar beiders spreken (waarbij de gramophoon stukken van zijn redevoering gaf!), de optocht der tunnel den, den grooten brand. Alles. 1 Na een uur, om één uur, verscheen een telegram pp het projectievlak: „Allan de tunnel binnenge reden. Reusachtige geestdrift der menigte. Vele men schen in het gedrang gewond!” De film ging verder. Slechts ieder half uur werd zij door een telegram onderbroken: Allan passeert Kilometer honderd-kilometer tweehonderd Allan stopt een minuut. Enorme weddenschappen Om vijf uur bereikte de spanning een tweede hoogtepunt. Op het projectievlak verscheen, tele-cinematogra- fisch overgebracht, het groote, met vroolijk zonlicht overgoten perron vgn het Bermuda-station: krioe lend van menschen, die allen gespannen in een zelfde ER ZIJN TWEE MANIEREN om uit te maken, of gij zwakke nieren hebt. Ten eerste door rugpijn en andere uiterlijke kenteekenen, en ten tweede door urine onder zoek. Als rugpijn, voortdurend terugkeerende hoofdpijn of zenuwachtigheid, vermoeidheid en duizeligheid u doen vermoeden, dat gij s oen nierkwaal hebt, let dan op uw urine. Sla acht op verschijnselen als de volgende: te veelvuldige of te weinige aandrang tot urineeren, te groote of te kleine hoeveelheden, I te donkere of te lichte kleur, branderig en pijnlijk gevoel bij de loozing, onaangename reuk, zanderig, gruisachtig, of bewolkt be zinksel. Tijdelijke afwijkingen kunnen aan andere oorzaken te wijten zijn, maar als de verschijn selen blijven optreden, zijn uw nieren ver stoord en behoeven zij hulp. Verwaarloozing [kan noodlottig worden. Foster’s Rugpijn Nieren Pillen verbeteren en F';*'*- J* ’"’f zwakke nieren en verdrijven zoodoende rug pijn, duizeligheid, rheumatische pijnen, zenuwachtigheid en andere gevolgen van nier kwalen. Zij hebben duizende nierlijders voor joed genezen. Verkrijgbaar in apotheken en drogistzaken i f 1.75 per flacon (geel etiket met zwarten >pdruk). 32 De strijd der firma C. A. BRENN1NKMEIJER tegen dure Heerenkleeding. Van alle kanten ontvangt de firma C. A. 'Brenninkmeijer bewijzen van waardeering voor- en belangstelling in de door haar kort geleden aangevangen campagne tegen dure Heeren kleeding. Wel een bewijs te meer, dat het publiek het wier midden Allan stond. Lloyd dineerde, sliep en weer stopte de trein; de ijzeren rolluiken voor de ramen van zijn salon waren geopend en door een glazen wand zag hij aan den eenen kant de blauwe zee en aan den anderen een onafzienbare menschenmenigte, die vol geestdrift juichte. Azora. Zijn bediende deelde hem mede, dat zij veertig minuten vertraging hadden, omdat een olie-reservoir lek geworden was. Hierna werden de luiken opnieuw gesloten. De trein snelde de diepte in en de oude, uitgedroogde, kleine Lloyd begon van pleizier te fluiten, wat hij in twintig jaar niet meer gedaan had. Van Azora af bestuurde Strom. Hij schakelde den vollen stroom in en de snelheidsmeter wees tot twee- honderd-vijf-en-negentig kilometer per uur aan. De ingenieurs werden onrustig, maar Strom, wien de hitte in de gloeiend heete gang wel zijn haren had kunnen wegvreten, maar niet zijn zenuwen, was voor zijn taak berekend. „Het zou een blamage zijn, als wij te laat kwa men,” zei hij. De trein reed zoo snel, dat hij scheen stil te staan, de lichten vlogen hem als vonken tegemoet. Finisterra. In New York werd het opnieuw nacht. De hotels liepen weer vol. De geestdrift steeg ten top, toen het telegram de reusachtige snelheid meldde. Zou men de vertraging inhalen of niet? De wedden schappen stegen tot in het waanzinnige. De laatste vijftig kilometer reed Allan. Hij had in vier-en-twintig uur niet geslapen, maar de opwinding hield hem staande. Hij zag er bleek en uitgeput uit, meer nadenkend dan verheugd: veel dingen spookten door zijn hoofd. Over een paar minuten moesten zij aankomen en zij telden kilometers en seconden. De seinlichten joegen voorbij, de trein steeg Plotseling verblindde schel wit licht hun oogen. Het daglicht drong naar binnen. Allan zette de machine stop. Zij waren met twaalf minuten vertraging in Euro pa aangekomen. gld. bij iHliti en van aan daim- vv Waarschuwing. De Commissaris van Politie te Hellevoetsluis waarschuwt belanghebbenden tegen de fles- schentrekkerspractijken van JAN HOLM te Hel levoetsluis. Bedoelde Holm noemt zich nu eens Practizijn, dan weer Uitgever of Hypotheekbezorger enz. enz. en gebruikt om zijn slag te slaan, voor zijn correspondentie briefpapier, waarop mooi be drukt hoofd, onder meer „J. Holm’s Advocaten en Practizijnskantoor”; „J. Holm, Bedrijfsleider der Commanditaire Vennootschap Voornsche Drukkerij en Uitgevers-Maatschappij”; „Hypo- theekkantoor”; „Agentuur en Correspondentie- bureau” enz. enz. Uit de klachten, die de laatste dagen zijn in gekomen blijkt, dat hij reeds verscheidenen heeft gedupeerd. De heer J. ten Kate, klerk bij ’s rijks be lastingen, is overgeplaatst van Delfzijl naar hier. WOUDSEND. Aan den kantoorhouder bij den post- en telegraafdienst J. A. Boeijenga alhier is op zijn verzoek met ingang van 1 Juni eervol ontslag verleend. Beperking der kermis te Franeker. B. en W. van Franeker hebben aan IE gld. bij varllaa •3 van aan vingax In tere. Telefoon 215, is a.s. Dinsdag 1 April in ’t Hotel SCHRAM te Smeek te spreken en te ont bieden voor de levering van B RI L L E N van 9 tot 3 unr. Kerknieuws. In den ouderdom van 43 jaar is overleden ds. F. Mooi, predikant bij de Indische kerk te Am bon. Ds. Mooi werd candidaat in 1909, diende eerst in het vaderland de Herv. gemeente te j Tricht en te Terhorne en vertrok in het najaar van 1919 naar Ned. Oost-Indië, waar hij predi kant werd eerst te Djokjokarta, daarna te Am bon. ONZE COSTUMES ZIJN IN ’T DRAGEN BESLIST VOOROEELIG richting turen. Vijf uur twaalf duikt de grijze tunnel- trein op en vliegt het station binnen. Allan stapt uit, praat wat met Strom en Strom en Allan stappen weer in. Vijf minuten en de trein rijdt verder. Een telegram: „Allan bereikt Bermuda met twee minuten vertraging”. Een deel der feestvierders ging nu naar huis, de meesten bleven echter. Zij bleven meer dan vier en twintig uur wakker, om Allan’s rit te volgen. Ook hadden velen kamers in de hotels gehuurd, waar zij zich een paar uurtjes te slapen legden, met het bevel hen onmiddellijk te wekken indien „er iets gebeur de”. De straten werden reeds met extra-bladen over stroomd Allan was onderweg. De trein vloog door de gangen, zoodat zij mijlen ver voor en achter hem dreunden. De trein legde zich in de bochten op zij als een meesterlijk gecon strueerd zeiljacht: de trein zeilde. De trein steeg, als het omhoog ging, gelijkmatig'en rustig als een vliegmachine: de trein vloog. De lichten in de don kere tunnel waren scheuren in de duisternis, de sein lampen bontglinsterende sterren, die de ronde boog vensters der voortsuizende torpedoboot binnen sche nen te vliegen, de lichten der stations voorbijschie tende meteoorzwermen. De tunnelbeambten (ver schanst achter de ijzeren roldeuren der stations), stevige kerels, die de groote October-ramp onbe wogen hadden meegemaakt, weenden van vreugde, toen zij „old Mac” voorbij zagen vliegen. Lloyd liet zich om acht uur wekken. Hij nam een bad, ontbeet en rookte een sigaar. Hij lachte, want hier beviel het hem. Eindelijk was hij ongestoord, eindelijk was hij ver van de menschen en op een plaats, waar niemand anders komen kon! Soms wandelde hij door zijn schitterend verlicht apparte ment, twaalf vertrekken, die de machine achter zich aan sleepte, en die met een heerlijke, met ozon ver zadigde lucht gevuld waren. Om negen uur telefo neerde Ethel hem op en hij onderhield zich tien minuten met haar. („Don’t smoke too much, Pa,” zei Ethel). Vervolgens las hij de telegrammen. Plot seling stond de trein stil. Zij stopten in het groote station in de „heete gang”. Lloyd keek door een kijkgat en onderscheidde een groep menschen, in Het O. M. wilde op de vraag van on-van geesteszwakte had gegeven; ook~had hij arrest. Teleurgesteld uit Frankrijk terug. Een 20-tal arbeiders, naar Frankrijk vertrok ken om in den landbouw te gaan, is teleurge steld teruggekeerd. De voeding, de huisvesting en het loon, alles viel tegen. 75 jaren gevangenisstraf. Een Inlander van 16-jarigen leeftijd, uit Pa- lembang afkomstig, was tot 3 jaar gevangenis straf veroordeeld. In de gevangenis had hij ge- I tracht een Europeeschen opzichter te vermoor den en werd daarop tot 20 jaar veroordeeld. Van Palembang werd de veroordeelde naar Medan overgebracht, waar hij na ongeveer een jaar een moordaanslag pleegde op den cipier- helper, waarop hij weder tot 20 jaar gevange nisstraf werd veroordeeld. Hierop naar Padang overgebracht zijnde, ver- na een 2 jaren in de gevangenis, voor I welke daad hij weder tot 15 jaar veroordeeld werd. Daarna werd de man naar Buitenzorg ge zonden, waar hij wederom een Europeeschen opzichter doodde, waarvoor hij andermaal tot 15 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. Naai de .gevangenis te Tjipinang overgebracht zijnde, verwondde hij een anderen gestrafte en kreeg daarvoor 2 jaar straf. De man zit thans te Golok gevangen, waar hij twee maal per dag even uit zijn cel gelaten wordt. Hij is thans 40 jaar oud en heeft op de 75 jaren gevangenisstraf 32 jaren mindering van straf gekregen. (Sum. Post.) De viervoudige moord te Berlijn. In verband met de zaak tegen de van vier- dubbelen moord beschuldigde verpleegster Erna Warz te Berlijn, is ook de betrokken geneesheer, Weiermuller, gehoord. Zooals gemeld, ver schafte deze haar de overlijdensacten van de vier slachtoffers. Dr. Weiermuller hield vol, dat de eerste man gestorven was aan een beroerte en de moeder aan verval van krachteq. Bij den broeder was hij geroepen toen deze, tengevolge van een gas verstikking, bewusteloos te bed lag. Hij had den man naar het ziekenhuis laten overbrengen, waar hij echter was gestorven. Ten aanzien van den tweeden man van de i beklaagde, verklaarde dr. Weiermuller, dat deze - - --- ~-J“* '-"J“ XXXVU X—it 11U ÏI UIZw IV 11JIYV.11 vast te stellen. I Besloten werd de overeenkomst met de di rectie in de congressen der diverse organisaties aan te bevelen. In verband hiermee werd ook bepaald het reeds vroeger aangekondigde de monstratieve congres op Zondag 30 Maart niet te doen doorgaan. Zijn vrouw vermoord. Voor de rechtbank te Utrecht terechtgestaan de 37 jarige arbeider C. J. j Schinkel te IJsselstein,beschuldigd van dood- op hoogen prijs" stelt, thans ook Heeren-, Jon- j gens_ slag zijner vrouw op*3 Sept. j.l. Bij het verhoor gaf bekl.»,als reden van de afschuwelijke daad op, dat zijn vrouw de kinderen liet vervuilen en dat zij zich schuldig maakte aan overspel. Een tweetal personen, die hij als mede schuldigen van het gedrag van zijn vrouw had aangewezen, getuigden ter rechtzitting, dat zij bekl.'s vrouw nooit gekend hadden. Dr. Stenvers, zenuwarts, achtte bekl. niet toerekenbaar z.i. hoorde S. in een krank zinnigengesticht thuis. gld. Ingeval na owr- iEft gld. bij varllaa tu 7E lijden binnen 80 d. IvU Mn hand, weet of «ag lv gld. bij levena- lange invaliditeit. beide personen uit Boelenslaan) zouden kunnen getuigen, zijn vrijwel even sterk maar juist dat toerekenbaarheid niet ingaan en eischte 6 herhaaldelijk zelfmoordplannen gehad. Toen ge maakt, dat het onderzoek in twee richtingen jaar gevangenisstraf nu .-„w moet worden gevoerd, iets wat natuurlijk de zaak ten ongunste beïnvloedt. De steel van den haarhamer (het moordwa- i pen) is ook gevonden, en wel in het huis van zullen den vernqoorde. Hij, de steel, was niet onmid dellijk als zoodanig herkend, en hij moet dan ook, voor de justitie er beslag op lei, door andere personen zijn aangeraakt, iets wat wel jammer is, daar men anders op den steel allicht belangrijke vingerafdrukken had kunnen waar merken. NIEUWE SHEERER COURAUT annex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL Nsbld.” nader nog gemeld, dat de gearresteerde ‘"i leden van de familie H. niet zijn een vader met zijn beide zoons, maar drie broers, waarvan de x oudste, Hendrilr, getrouwd is. Deze Hendrik is regelen de urine, helpen en versterken degene tegen wien Aïda door hem aan te wijzen duizeligheid, Spoorwegpersoneel. Dinsdagmiddag had op uitnoodiging der di rectie van de Ned. Spoorwegen te Utrecht een bespreking plaats met de vertegenwoordigers der vijf erkende spoorwegorganisaties inzake de voorstellen tot verlaging der loonen, wijzi ging van het R. D. V. en het eischen door de individueel dat het op straffe van ontslag af- moordde hij den Europeeschen opzichter stand zou doen van zijn rechten, neergelegd in verblijf van u art. 36 van het R. D. V. De vertegenwoordigers bepleitten naast an dere verbeteringen geen definitieve buitenwer- kingstelling van art. 36, het intrekken der ge- eischte verklaring en verlenging der eventueele overeenkomst tot 31 December 1925. De directie was niet genegen de definitieve wijziging van art. 36 op te schorten. Zij beriep zich hierbij op het standpunt der regeering in zake art. 40 van het Rijksbezoldigingsbesluit en twijfelde er niet aan, of de regeering zou mede eischen wijziging van-art. 36 van het spoorweg personeel. De directie was bereid den duur der overeenkomst te verlengen tot 1 Juli 1925 en verklaarde dat, naar aanleiding van een ge maakte voorloopige berekening ook na 1 Juli 1925 geen verdere loonsverlaging noodig zou zijn en daartoe dan ook slechts in. het uiterste geval te zullen overgaan. Zij gaf er verder de voorkeur aan de vroeger besproken verhooging der pensioenkorting ad 4 pet. om te zetten in loonsverlaging. De directie had er ook geen be zwaar tegen af te zien van het eischen der per soonlijke verklaring van het personeel als alle organisaties zich bereid verklaarden om geen rechtsvordering naar aanleiding van de loons verlaging in te stellen of zulks voor haar leden te bevorderen. Na afloop der conferentie zijn de vertegen woordigers der hoofdbesturen opnieuw bijeen gekomen ten einde een voorloopig standpunt reeds vóór zijn huwelijk met Erna Warz blijken INGEZONDEN MEDEDEELINGEN.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1924 | | pagina 1