VITRAGES GORDIJNSTOFFEN. Een Bord Pap F). I. TJEBXSÏU Honig’s DE VRIES, 8F [e RIESCH CR0NII6SCRE RTPaiREElBHI Sfficlnl Oqni hr ImihIi M. 4O« JAARGMBS ZATERDAG 3 MEI 1324 Re. 32 BEOLAMHKOLOM. !5 cent pril ■MH RESERVES :a). rs K, Nieuwstijdingen. op L- borgstelling te eischen van den nieuw te 'rot ta lag iga hn bg er- Ier GFoelngcn, HaddlnseaSrane. 51 12 >2i 50 als lel, ta- ta lk, □p, ng- ie, 3U- BH- in- ip- Geplaatst Ms-atsch. Kapitaal f 3.250 000. - 2.109.174.— Hypothsken -44.000.000.— Pandbrieven -43 000 00J. 5l/a Pandbrieven a 99 (met 4°/0 ui doting per jaar.) en van de leening 1918 de no. 97 ter aflossing aange- Vmsligiü HNSDAG8 «a VRIJDAGSAVONDS Ulsghvcit® Brandenburgh Co., 8n>x Telefo®s Ne. 150. Abonnementper jur f2.5üfr.p* port f 3.60. Bnitadud 18,aller by ▼ooraitbetaUng. Lome Nee. 5 et. Advertentlin10 et. p. regel. Inge- ■OMden Mededeelingen dubbel tarief, Jbg Abomement belangryke korting Kleine Adv. kunnen ingeionden wor den op den dag der uitgifte, tot 10 uuc Opticien -MEPPEL Interc. Telefoon 215, is a.e. Dinsdag 6 Mei in ’t Hotel SCHRAM te Sstesk te spreken en te ont bieden voor de levering van BRILLEN van 9 tot 3 uur. J bsr!n«*"Baak 8ohlei#M «ijn öhb® Abonné’* vannkwd t«goa engelakkca mat ina STALEN OP AANVRAAG. ID. ie< en jbs 470 440 75 20 170 52 20 100 16 dan gewoonlijk. Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen. Aan het verslag over de jaren 1922 en 1923 van het Nederlandsch Verbond van Vakvereeni gingen is het volgende ontleend: Op 1 januari 1922 waren bij het Verbond aan- >n- at- nd larin dj ze nkel is van der den. ons blad J en dien ie”? be- als eter ge- zeer aat- nog kla- izen len, eke js”, rer- t is er het 1 U oli ënd vo- ut- v. 51 itte »m. m- im- ara »rg ma en nt- >or Kruizebroederstraat 26-28 BIEUWE SHEERER COURAHT annex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL is altijd een ge zond voedsel voor de kinderen en de meeste zijn er erg op gesteld. Geeft hen dan bij voorkeur pap van de zuivere, voedzame en toch licht verteerbare Let op de sluitregels als kenmerk van echtheid. Ontevreden militairen. Uit ontevredenheid over het eten zijn Maan- dagnamiddag 41 militairen uit het Remonte- Depót te Milligen weggeloopen. Drie soldaten kregen echter berouw en keerden eenigen tijd later terug, terwijl de overige 38 naar de Hars kamp zijn gewandeld. Het rijksinkomen der Koningin. In yerband met het ingaan der salarisvermin dering van de rijksambtenaren op 1 Mei a.s., heeft de Koningin gevolg gegeven aan haar reeds eerder geuite voornemen om een gedeelte van haar rijksinkomen ter beschikking te stellen van den minister van financiën. ------------ Volgen* voorwaardon ovoreengokomon 88a®4 d* HalSaHtfsoiis Algsnaosas Wbpxu® JAAR e« Bnfali>4aa ailn öuzb Aboané’o Teszokerd toaeu enaelakkco waar *Wu Vasthouden aan het beste is een echt Hollandsche karaktertrek; hier door laat het zich verklaren, waar om de verstandige Rooker toch altijd weer zegtGeef MIJ maar MissBlanche Afgestraft. Een mevrouw te Dokkum stelt zich gaarne groot aan, maar had daarvoor niet de middelen, zoo vertelt de Drachtster Crt. Moest ze eens luxe voorwerpen gebruiken of een mooi eet- en theeservies, dan liet ze wat op keur halen. Ge regeld werd het later teruggebracht met de boodschap, dat mevrouw nog geen keus had gedaan, maar naderhand wel koopen zou. Weer werd een fijn servies gehaald, maar een vroe gere meid zei tot den koopman, dat hij ’s avonds pl. m. 9 uur eens moest informeeren. Hij ging er heen om het terug te halen, maar me vrouw zei het onmogelijk te kunnen missen. De koopman hield aan, ging naar het vroolijke ge zelschap (mijnheer was jarig) en pakte het ge bruikte servies voor de oogen van 't verbaasde gezelschap in een korf, met de opmerking, dat mevrouw niet moest pronken met andermans veeren. Mevrouw wendde hoofdpijn voor en moest op bed, de visite ging vroeger huiswaarts gld. Nj vwIIm CA gld. bij varllaa vu vu «en duim. VU ««o wijsvinger. van ’t beheer van Water- heer mogelijk was, afgelost zijn en voor ’t oogenblik zal in ’t tekort moeten wor den voorzien door grootere opname van kasgelden. De voor deze verhoogde op name op ’t Waterschap drukkende rente is in den te heffen omslag reeds verdis conteerd, die zoo ’t geld aanwezig ware, pl.m. 20 ets, lager had kunnen zijn. In den loop der jaren kan de aflos sing van die op ’t oogenblik nog vlottend gehouden schuld nog nader worden ge regeld. Ter beantwoording van de door enkele ingelanden geopperde mogelijkheid ’t Bestuur voor de geleden verliezen geheel of ten deele aansprakelijk te stellen, is nu, als jurist, ’t woord aan mr. Haan die duidelijk in ’t licht stelt, dat ’t Bestuur slechts nauwkeurig naar de reglementai re voorschriften heeft gehandeld, voor- zoover dit leeken mogelijk was den Ontv. en zijn administratie heeft gecontro leerd, en de rekeningen van elk dienst jaar door een door en uit de Ingelanden gekozen commissie heeft laten nazien. alle salarissen gelijkelijk 'voorloopig een pensioenpremie verhaal van 8V2 toe te passen. Mocht naderhand ’t Bestuur en de a'lgemeene verlaging van den le vensstandaard aanleiding vinden de tot nog toe gehandhaafde duurtetoeslagen ingevolge de daartoe door de vergade ring gegeven machtiging, te halveeren, dan kan alsnog een eventueele vermin dering van T verhaalspercentage voor de daarvoor in aanmerjdng komende ambtenaren worden overwogen. Nadat van de bestuurstafel inzake de ..iingslegger en de daarnaar te hef fen omslag eenige interne inlichtingen waren Verstrekt, werd ’t Bestuur ge machtigd inzake de nog steeds hangende kwestie van overname der molen in de voormalige Ruiterpolder in de Z.O.Hoek met belanghebbenden een overeenkomst te treffen,, voor welker definitieve af wikkeling ’t volgend jaar dan een post op de bègooting kan worden gebracht. Met algemeene stemmen werd nu de begrooting aangenomen en van de geld- leening 1916 bij loting de Obligaties no. 92, 51 en 82 - Obligatie wezen. Onder dankzegging aanvaardt nu de Voorzitter de bereidverklaring der hee- ren Schuurmans, Rijpkema en Brouwer en van hun plaatsvervangers de h.h. Geerlings, v. d. Velde en Cramer ook de rekeningen van het loopende dienstjaar IE gld. bij verliee •3 vu md vinger de salaris ontvangen, aan hun handteekening toe te voegen de woorden: „onder reserve van alle rechten”. Zoodra het rijkspersoneel op deze wijze heeft verklaard, dat het zich zijn rechten, voortvloeiende uit art. 40 van het Bezoldigings besluit, voorbehoudt, zal het hoofdbestuur de verdere voorbereidende maatregelen treffen om den Staat in rechten aan te spreken. Het hoofdbestuur schrijft verder, dat indien een hoofd van dienst het personeel mocht willen beletten de woorden „onder reserve van alle rechten” op den betaalstaat te plaatsen, hetgeen volgens ontvangen berichten hier en daar schijnt te zullen geschieden, het wenschelijk is, dat de leden weigeren den staat te teekenen of het loon te ontvangen en dat zij zich telegrafisch wenden tot het Bondssecretariaat. Inbreker ontsnapt. In den nacht van Zondag op Maandag zijn te Almelo drie Duitschers gearresteerd, die onder Albergen hadden ingebroken en o. a. drie nieu we fietsen gestolen hadden. Het drietal werd dien nacht aangeroepen door twee agenten, om dat zij zonder licht reden. Daarop volgde hun arrestatie. De Duitschers werden opgesloten in het poli tiebureau, waar vingerafdrukken van hen geno men zijn, en een strenge controle uitgeoefend werd. De arrestanten werden eenige malen per uur gecontroleerd. Desondanks is het Dinsdag avond een hunner gelukt te ontsnappen. Om kwart voor negen waren de inbrekers gecontroleerd en om 9 uur, bij de laatste con trole, bleek een hunner verdwenen. De uitbreker heeft met een of ander voorwerp het houtwerk bewerkt, waarin de stevige ijzeren tralies be vestigd zijn. Daarna heeft hij dat traliewerk uitgebogen en is door het raam ontsnapt in een tuin achter het politiebureau gelegen; via andere tuinen heeft hij de openbare straat bereikt. Korten tijd na de vermissing ontving de poli tie, die dadelijk uitgebreide maatregelen geno men had, bericht, dat in de Boompjes, een stille straat, een fiets gestolen was. Daarmee moet de inbreker zich uit de voeten gemaakt hebben. Politie en burgemeester. De afdeeling Leiden van den Algemeenen Bond van Politiepersoneel in Nederland en de burgemeester als hoofd der politie, hebben alle relaties verbroken. De burgemeester heeft mede gedeeld, lezen we in de Tel., dat hij deze orga nisatie als zoodanig niet meer erkent, ’t geen bij order aan het politiepersoneel is bekend ge maakt. Aanleiding tot dit optreden van den heer De Gyselaar schijnt in laatste instantie te zijn een artikel in „De Politiebode”, het orgaan van genoemden bond, van 16 April 1.1., welk artikel door den burgemeester wordt gesignaleerd als onwaardig, onwaar en beleedigend. Het gewraakte artikel werd geschreven naar aanleiding van een debat in den Leidschen ge meenteraad over een door de afdeeling gezon den adres betreffende de bevordering van agen ten van politie in ’t bezit van een politiediploma agenten le klasse, welk adres door den voor zitter werd gequalificeerd als ongepast, ontij dig en niet geheel oprecht. Bij het debat met het soc.-dem. lid van den raad, den heer Kooistra, die daarbij mededeelin- gen deed over het beslotene in een vergadering van het georganiseerd overleg, merkte de voor zitter op, dat de spionnen van den heer Kooistra hem verkeerd hebben ingelicht. De schrijver in „De Politiebode” reageert ta melijk scherp op de uitlatingen van den heer De Gijselaar. Als antwoord daarop heeft de burgemeester nu geantwoord, elke relatie met den bond en de Leidsche afdeeling te verbreken. Noodlottig ongeval. Nabij de bosschen te Oorschot is een droevig ongeval gebeurd. Een drietal zoons van den expediteur Megens uit Oorschot was op weg naar de bosschen, om eieren te zoeken. Onder weg passeerden zij een windwaterpomp, waar aan een spil zat. Twee der jongens klommen in de pomp. Plotseling greep de snel rond draaiende windmolen een das, die een der jon gens, een kereltje van 8 jaar, om den hals had, vast, met het noodlottig gevolg, dat de onge lukkige knaap de keel werd toegeknepen, waar door hij stikte. Zware boeten. S. R. U„ zouthandelaar in Den Haag, is door de Haagsche rechtbank terzake van frauduleu- zen invoer van spiritus veroordeeld tot f 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis. De Rijksadvocaat, jhr. mr. De Brauw, betoog de voor het Hof, dat de rechtbank ten onrechte aangenomen heeft, dat bekl. te goeder trouw is geweest. Hij vorderde namens den minister van financiën veroordeeling van bekl. tot een geldboete van f 10.000. De procureur-generaal concludeerde tot toe wijzing van deze vordering en eischte voor het geval van onmacht van bekl. om de boete te betalen een hechtenis van 6 maanden. De koopman A. M. J. M„ uit Den Haag, is door de Haagsche rechtbank vrijgesproken van het ten laste gelegde ongedekt vervoer van ge distilleerd. De Rijksadvocaat vroeg vernietiging van dit vonnis en veroordeeling van bekl. tot een geld boete van ruim f24.700. Het O. M. eischte een subsidiaire hechtenis van 6 maanden. Paardenmarkt Sneek. Aangevoerd waren op de Woensdag 30 April alhier gehouden paardenmarkt: 10 luxe paar den, prijs f 400f 550; 32 le soort werkpaarden, f250—f400; 30 2e soort werkpaarden, f 150 f240; 16 enters en twenters, f 125f275; 35 slachtpaarden, f 80f 160. De handel is zeer kalm, de prijzen zijn te hoog, wat menigeen terug houdt iets te koopen. De aanvoer was beneden die van het vorige jaar, wat aan de verwachting niet beantwoordde. Waterschap HommertsSneek. (Vervolg vorig no.) Bij de thans aan de orde gestelde be handeling der verschillende agenda punten werd allereerst ’t bestuur in ver band niet den veranderden rente- standaard tot ’t aangaan van een parti culiere geldleening van 73000 gemach tigd, waarna bij monde van den heer Schuurmans te Smeek namens de uit hem met de heeren Rijpkema te Sneek en Brouwr te Hommerts bestaande com missie tot ’t nazien der rekeningen over t dienstjaar 1923-’24 ten aanzien van ’t door den geschorsten Ontvanger gevoer de beheer werd gerapporteerd, dat zij ad ministratie en bescheiden in goede orde heeft bevonden, doch aan ’t eind zijner beheersperiode een kastekort van ruim 11598 heeft geconstateerd. In ’t verder door de Commissie aan gaande ’t door den waarn. ontvanger den heer Gerhensma gevoerde financi- eele beheer afgelegde hoogst loffelijke getuigenis vindt nu de vergadering aan leiding ’t commissievoorstel tot ’t verlee- nen van volledige décharge aan den heer Gerbensma eenstemmig te aanvaarden en wordt, conform ’s Voorzitters voor stel de goedkeuring der rekening-Reijen- ga tot na de rondvraag aangehouden. Ter inleiding en toelichting der tot vaststelling aangeboden begrootingen over ’t dienstjaar 1924-’25 wordt door den heer Gerbensma medegedeeld dat de tengevolge der malversatiën-Reijenga gerezen moeilijkheid der uiteindelijke saldi der diverse rekeningen met juist heid tvast te stellen ’t bestuur er toe heeft geleid op de onderhavige begroeting geen saldi van het voorafgaande dienst jaar over te brengen, doch de afwikke ling van het faillissement af te wachten en na definitieve vaststelling een en an der op de begrooting 1925-’26 of zoonoo- dig van een later dienstjaar te brengen. Door meerdere ingelanden werd bij de hierop volgende begrootingsdebatten de vraag aan de orde gesteld nopens wenschelijkheid van ’t eischen eener borgstelling van nieuw te benoemen ont vangers en de invoering van accoun tantscontrole teneinde zich voor fraude te dekken en deze te voorkomen. De hier uit zich ontspinnende langademige dis cussie werd alsnu in juiste banen geleid door den heer dr. Bouma. Wijzende op de afnemende appreciatie van het insti tuut der borgstelling in kringen van Rijks- en Gemeentebeheer en de toene mende waardeering van accountants controle, die fraude bijna onmogelijk maakt, erkende hij de juistheid van de door den heer Gerbensma naar voren ge brachte wensclidlijkheid van officiee'le erkenning dezer eventueele controle door dienovereenkomstige wijziging van ’t Waterschapsreglement en diént hij een motie in, waarin de Ingelandenver gadering de wenschelijkheid eener bete re controle 1 sohapsontvangers uitspreekt en tot ’t Be stuur ’t verzoek wordt gericht bij ’t Col lege van Gedep. Staten voor ’t tot stand komen van een afdoende regeling te de zer zake de noodige stappen te doen. Na aanneming dezer motie met alge meene stemmen vereenigt zich verder de vergadering met ’t voorstel van den om in afwachting van ’t re- sulfaat der ten deze door ’t Bestuur te Wijl nu, zooals hedenmorgen nog uit de gelezen notulen is gebleken, deze reke ningen op voordracht der Commissie van Onderzoek steeds door de Ingelan den zijn goedgekeurd, komt in deze de financieele aansprakelijkheid geheel op de Ingelanden zelf neer, waarmede dus tevens is aangetoond, dat ’t Bestuur ten deze rechtens voor niets aansprake lijk kan worden gesteld. Met deze verklaring wordt alsnu door ingelanden genoegen genomen, waarna de H.H. Gerbensma en mr. Haan res pectievelijk tot Ontv. en Secretaris wor den benoemd hun pensioengrondslagen werden vastgesteld, ’t Bestuur de ge vraagde machtiging tot opname kasgeld tot een maximum van 25000 werd ver leend en na vaststelling rekening Reijen- ga ten 7 ure de verg, wordt gesloten. Leges voor jachtacten. Het bestuur van de afdeeling Friesland van de vereeniging van Nederlandsche gemeenten heeft de wenschelijkheid bij de gemeentebestu ren bepleit om met het oog op de invoering van de nieuwe jachtwet leges te heffen van elke afgegeven jachtacte en wel tot een bedrag van 50 opcenten op de aan het rijk verschuldigde rechten. Deze rechten bedragen: voor een groote jachtacte f30; voor een groote jachtacte met uitzondering van de valkenjacht f 15; voor een logeeracte f 10; voor een kleine jachtacte tot het vangen van waterwild f5. Voorheen hief de provincie deze leges. Christelijk Sociale Partij. In de jl. Woensdag gehouden buitengewone partijvergadering der C. S. P. vond het voorstel van een deel van het Partijbestuur tot opheffing en liquidatie weinig instemming. Slechts één afdeeling verklaarde zich er voor. Na langdurige discussie, waarin de houding van het Partijbestuur door bijna alle afgevaar digden scherp bestreden werd, werd besloten, de C. S. P. niet op te heffen, maar, hetzij in een volgende vergadering, hetzij bij referendum, uit te maken of de statuten en het beginselpro gram gewijzigd zullen (en kunnen) worden. Art. 1 mag nl. niet veranderd worden en juist hierin wenschte de partijleiding een ingrijpende wijziging aan te brengen. Een voorstel van Mr. Dr. A. R. van de Laar, in dien geest, dat echter de afgevaardigden niet bond, omdat het niet op de agenda voorkwam en dus meer als een beginseluitspraak beschouwd moet worden, ver wierf slechts een geringe meerderheid. Inzonderheid de Friesche afdeelingen wen- schen het partijbeginsel onverzwakt te hand haven. te willen nazien, waarna dén geschorsten secretaris-ontvanger H. ';M. Reyenga, ontslag uit die functies wordt verleend, ’t welk om van kracht te Avonden de be krachtiging van Gedep. Staten behoeft, welke ten spoedigste zal worden ge vraagd. gld. bij 1«v®m- *1AA gld. Ugav&l ras ovu- 1EA gld. bij vcrlfsa vas langs icvalidiiaH. Üldan binnen SO d. IvV Mn hand. w»»t ei eau 4u Na herdenking van ’t overleden be stuurslid, den heer v. d. Hoek, stelt de Voorz. de bestuursverkiezingen aan de orde met 't resultaat, dat de aftredende heer A. A. Osinga Sr. wordt herkozen en als nieuw bestuurslid de heer R. Veld huis werd aangewezen. Ter voldoening aan thans algemeen dienaangaande geuite wenschen gaat alsnu de Voorzitter met het oog op ’t reeds vergevorderde uur tot afwijking van de orde der Agenda over en stelt hij punt 20 (rondvraag) en de discussies over de ’s morgens afgelegde Bestuurs- verklaring aan de orde. De daarbij te berde gebrachte punten, opmerkingen en vragen geven hem als nu aanleiding de bestuursverklaring, zooals ’s morgens gedaan, als volgt aan te vullen Met de Middenstandsbank is door ’t Waterschap nooit zaken gedaan. Te gen afgifte eener door den voorzitter mede geteekende schuldbekentenis heeft echter de thans ontslagen Secretaris- Ontvanger eigenmachtig, zonder ’t Be stuur daarin te kennen, van een parti culier, die voor 12000 en een particu liere Waterschapsleening onder goed keuring van ’t Bestuur wilde deelnemen, toen deze de betrekkelijke gelden stortte, met een depositobewijs tot dat bedrag op de Middenstandsbank genoegen ge nomen. Daarin is de Ontvanger echter zijn bevoegdheid te buiten gegaan, waar tegenover ’t Bestuur na de bekende ca tastrophe machteloos stond. De malver satiën, onttrekking van leeningsgeld aan de Waterschapslkas bij herhaling ge pleegd, en verdere verduisteringen, wa ren zoo geraffineerd in elkaar gezet dat ontdekking voor leekenoog ónmogelijk was. Het ontstane tekort vergroot na tuurlijk de schuldenlast van het water- j schap. Deze zal later, dan bij correct be- gesloten 29 organisaties met 217.348 leden en op 1 Januari 1924 26 bonden met 179.929 leden. In 1922 daalde het ledental met 20.628, in 1923 met 16.791. In 1922 werden de Nederl. Bond van huispersoneel en de Nederl. Bond van geëm ployeerden in het kunst- en amusementsbedrijf opgeheven, en de Ned. Grondwerkersbond werd geroyeerd. Het aantal bestuurdersbonden ver meerderde met 2 en steeg tot 148. De bonden gaven in 1922 bijna f 1.150.000 voor stakingen en uitsluitingen uit en in 1923 bijna f900.000. Het stakingsfonds van het Verbond, waarvan het bezit op 1 Januari jl. f588.016 bedroeg, keerde in 1922 en 1923 ruim f300.000 uit Op 1 Januari 1923 bedroeg het vermogen van de bon den tezamen f 6.200.000, op 1 Januari jl. f 6!/2 millioen. In 1922 werd aan contributies f5J4 millioen ontvangen, in 1923 f 4.600.000. Aan werkloosheidsuitkeering verstrekten de bonden in 1922 bijna f6 millioen, in 1923 f3.830.000. De salarisverlaging voor de rijksambtenaren. Het hoofdbestuur van den Centralen Neder- landschen Ambtenaarsbond heeft aan de leden- rijksambtenaren per circulaire geadviseerd, op den dag, waarop zij voor het eerst het verlaag- Postkantoor Sneek. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaar- ten, van welke de afzenders onbekend zijn, terug Voorzitter ontvangen in de 2e helft der maand April 1924. d" -- Brieven: Raad van Arbeid, Leeuwarden; In- enet stappen voor dit jaar nog geen specteur Dir. bel. 2e afd., Sneek. j Briefkaarten: B. Strikwerda, Leeuwarden; 1 benoemen ontvanger. Z. i. kan n.l. daar zonder adres. roe ™ans te gereeder worden besloten, jnu in accountantscontrole, waarvoor Pe Commissaris van Politie brengt in her-staande ter vergadering een post op de innering artikel 460 Wetboek van Strafrecht, begrooting werd gebracht en splitsing waarbij het verboden is, zonder daartoe gerech-der functies van Secretaris en Ontvan- tigd te zijn, gedurende de maanden Mei tot en ger voldoende waarborgen tegen fraude met October te loopen over eenig wei- of hooi- waren gelegen en ’t volgend jaar door In- land- gelanden opnieuw kon worden beslist. nnn,- d x- Inzake salarieering wordt nu besloten «ën.vnrhn i ltie Z!ln tot dusver 16 proces- overeenkomstig dienaangaande de door a opgemaakt op grond van de IJkwet. Ged. Staten gewenschte uniformiteit, op J.AleX.P.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1924 | | pagina 1