MissBlanche DAWIES-KLEEDING WITTE GOEDEREN WITTE ROZEN. 11.1. R. ÏJERRSÏM i RECLAMEKOLOM N i eu wstijdingen OIücInI Orouo dir lnaiioii Smk. Vaneh^nt Brandenburgh Co., Keelontsteking Abdijsiroop Uit ons Parlement. 40» JAARQ«H3 ZATERDAG 21 JUNI 1924 «tt. 98 il. Plaatsing met toestemming der uitgevers Gebrs. Cohen Amsterdam. -o- VAN DE LEEUWARDER RECHTBANK. Zitting van Woensdag 18 Juni. Toen S. Oppenhuis den 20sten April met W. H., 20 jaar, slagersknecht te Sneek, in een café zat, ontving hij van deze zonder eenige aanleiding een slag met een bier glas op het hoofd. Het bloed kwam te voor schijn. Een wat al te strijdlustig jongmensch, deze H., meent de subs.-officier, die tegen hem f 40 boete of 40 dagen hechtenis eischt. Vonnis f 30 of 30 dagen. L. C. Uit het Duitsch van EUFEM1A VON ADLERSFELD—BALLESTREM. DINSDAG» VRIJDAGSAVONDS Uitgavee Talefeïs B©. 150. „O, dat is voor ons een kleinigheid,” zei Iris la chende en volgde met hare zuster, die tot nu toe nog geen woord gesproken had, haar vader in zijn kamer. Met den grootsten ijver zetten allen zich aan den arbeid, en papieren, manuscripten en eene verzame ling autographen van hooge waarde, werden zorg vuldig in de kast geborgen. Maar, zooals het veelal gaat, dat men bij het opruimen dikwijls interessante dingen ontdekt, die op hunne oude bewaarplaats door ons opgeborgen en daardoor vergeten waren, en nu, voor den dag gekomen, plotseling weder onze aandacht trekken, zoo vond de graaf ook hier een boek met zeldzame en merkwaardige alliantiewa- pens, die hij jaren geleden verzameld en in den loop des tijds geheel .vergeten had. Dadelijk verdiepte hij zich zoozeer in het boek, dat hij het opbergen ge heel vergat; de zusters zetten de uitgepakte dingen op de tafel, om de kist zelf zoo spoedig mogelijk uit de kamer te brengen. Juist haalde Sigrid er een cylindervormigen étui van karton uit, waarvan de beschadigde bodem naar beneden viel, waardoor een perkamenten rol op den grond rolde. Zij maakte de rol open en riep verrast: „Och - de stamboom der Erlensteins! Wat interes sant!” „Waar staan wij?” vroeg Iris nieuwsgierig, terwijl zij op de teenen ging staan om in het blad te kun nen zien, dat Sigrid nu opengevouwen op een tafeltje legde, de geslachten met den vinger van boven naar beneden volgende. „Maar, papa, hier staat u nog niet eens als ge trouwd op,” riep zij na een kleine pauze. „Vindt u goed, dat ik de namen van mama en ons op de lijst invul?” „Ja, ja,” zeide graaf Erlenstein, evenwel zonder gehoord te hebben, wat zijne dochter hem vroeg, en Iris haalde pen en inkt en gaf die aan Sigrid, die vervolgens luide de volgende datums invulde: „Graaf Lodewijk, geb. 13 Maart 1840, gehuwd 22 Tengevolge van een dichten nevel had er in het West-Fjord (Noorwegen) een botsing plaats tus§chen de twee Noorsche schepen de „Haakon Jarl” en de „Kong Harald”. Het eerste schip zonk, waardoor 20 personen, hoofdzakelijk vrouwen en kin deren, verdronkéh. De „Kong Harald” kreeg eenige averij. „Maar kom nu, want papa kan elk oogenblik van de wandeling terugkomen en wil dan deze kist uitge pakt hebben.” Nogmaals ging Iris op hare zuster toe om haar te omarmen. „En laat ons nu eens recht gezellig met elkander praten,” zeide zij, terwijl zij ging zitten. „Bijvoorbeeld van de verovering, die je gister avond hebt gemaakt,” riep Sigrid, en keek hare zus ter, die er als met bloed overgoten uitzag, en den lepel, dien zij in de hand droeg, liet vallen, strak in het gezicht. „O, je bedoelt den ring van de koningin,” sta melde zij na een oogenblik, terwijl zij den opaal aan hare hand bekeek. „Neen, dat was een triomf en een welver diende ook, mijn schatje, maar geen verovering,” antwoordde Sigrid, wier bleek gelaat bij de gloeiende wangen harer zuster schérp afstak. „Men verovert geen vrouwen, wanneer n'en er zelf eene is.” „Sesam, open u,” lachte Iris, hoewel een beetje verlegen, maar toch als een gelukkig kind, en hare oogen nafrien den fonkelenden glans aan, die zijn licht van binnen, uit de ziel, ontleent. Zooveel te strakker was Sigrid’s blik geworden, en stevig drukte zij de lippen op elkander onopgemerkt door Iris, die de oogen had neergeslagen en met den mond half open, als droomend voor zich uitzag. Daar klonk buiten in den corridor de stem van den graaf, die van zijne morgenwandeling was terug gekeerd en informeerde of mén de bewuste kist in zijne kamer had gezet. Met een vroolijk „goeden morgen, papa,” vloog Iris de kamer uit en haren vader in de armen. „Hola, hola, kleine wildeman, je gooit me haast omver”, riep hij schertsend en vervolgde toen: „Komt nu, meisjes! Nu gaan wij aan ’t uitpakken. De een neemt de dingen uit de kist, de ander geeft ze mij aan en ik berg ze in de kast met het geheime slot. Vooruit vooruit wij moeten er vandaag vroeg Abonnement per jaar f2.5U tr. p poet f 3.60 Buitealaad f 8.allee bg Tooraitbetaling. Loew Koe. 5 et. Advertentiin 10 et. p. regel lage- sondan Mededeeüagea dubbel tarief, bg Abonnement belangrijke korting Kleine Adv. kunnen 'ngesonden wer den op den dag der uitgifte, tot 10 eer der uitgaven, maatregel op zich zelf bok op het oogen blik voor velen moge zijn. Het blijft, zegt ’t verslag verder, voor ons land en ook voor onze koloniën een drin gende eisch van financieel regeeringsbeleid om de geldopneming van den Staat belang rijk in te krimpen en in het algemeen tot verlaging van belastingheffing over te gaan. Indien de belastingen op zoo hooge cijfers blijven staan, zal dit op den duur tot eene zóó ernstige kapitaal-vernietiging leiden, dat de pariteit van onzen gulden dan niet meer te houden zal zijn. Een lieve jongen. Een arbeider van een steenfabriek te Montfoort ging dezer dagen op bezoek bij een buurmeisje. Tijdens ’t genoegelijk sa menzijn ging plotseling de deur open en des arbeiders verloofde stoof binnen en verweet hem in bittere woorden zijn heimelijke be zoeken. De jonge man was over dit optre den zoo slecht te spreken, dat hij zijn ver loofde, inmiddels weer vertrokken, achter na liep, haar in een nabij zijnde diepe sloot wierp en daarna huiswaarts keerde. Op het hulpgeroep van de drenkelinge schoten de buren tóe, die er in slaagden haar te red den. De draadlooze in Engeland. In Engeland heeft de draadlooze telefoon reeds zooveel terrein veroverd, dat de thea ters en concertgebouwen er groote schade van beginnen te ondervinden. De menschen verkiezen het genoegen thuis boven het ge noegen in het theater. Verschillende onder nemers van publieke vermakelijkheden be reiden een actie voor tegen het „luchtluis teren”. KORT GEMENGD NIEUWS Een ongelooflijk wreede daad wordt aan de Duitsche bladen uit Rathenouw ge meld. Een handelaar uit Berlijn was met enkele vrienden allen „in kennelijken staat verkeerende”, op weg naar het station. Op deze wandeling kwamen ze een vrachtwa gen tegen. De handelaar, Daumischen ge naamd, kreeg het plotseling in z’n hoofd, dwars over den weg te gaan liggen en den voerman toe te roepen: „Overrijd me maar.’ De koetsier liet het paard stoppen, maar een hem vergezellende arbeider greep de teugels, zette het paard met de zweep aan en liet den zwaren wagen doodkalm over den beschonkene heen rollen. Daumitschen werd met zware inwendige kwetsuren in het ziekenhuis gebracht, waar hij kort daarop stier* De arbeider werd gearres teerd. - Geslaagd voor het examen ter ver krijging van een acte van bekwaamheid voor de gemeente-administratie mej. A. van Dam, ambtenares ter secretarie alhier. KOUDUM. Geslaagd voor het diploma gemeente-administratie de heeren J. J. van Dijk en J. J. P. van Dijk, resp. ambtenaar en volontair ter gcmeemc-secr.etarie alhier. Kerknieuws. Gereformeerde kerk. Bedankt voor Hen- drik-ldo-Ambacht door A. B. W. Kok te Wommels. dat bestaat; zou dit doel niet bereikt wor- den, dah staat ons land op den duur even zeer open voor al de vreeselijke avonturen,' bedroeg Op vernietigende wijze zullen inwerken, in eersfe piaats Op de klassen der z.g. in- tellectueelen, der kleine spaarders en der ar- De opbrengst over de eerste 5 maanden medebrengen dan de thans doorgevoerde van 1924 is f 174.424.547.58. De opbrengst, inperking der uitgaven, hoe pijnlijk die over de eerste 5 maanden van 1923 was Het textiel-conflict. Maandag was het aantal werkwilligen in Twente nog weer iéts toegenomen. Het aan tal werkenden bedraagt thans 4700 volgens mededeeling van „Unitas”. Geref. Middenstandsrusthuis. Opgericht is een Gereformeerde vereeni- ging met het doel om op bescheiden en eenvoudigen voet tehuizen te stichten voor mannen en vrouwen uit den Middenstand, die geheel of gedeeltelijk de kosten hunner verzorging kunnen dragen. Wel keuze. Voor de betrekking van stroocontroleur aan de fabrieken „De Toekomst,” te Scheemda, belast met het vervoer, meldden zich 560 sollicitanten schriftelijk aan. Het salaris is f 2000 per jaar (reiskosten inbe grepen). Boekhouden. Voor de op Dinsdag en Woensdag a.s. te houden Federatie-examens in boekhouden hebben zich 1982 candidaten aangemeld. Geen Jannen. Maandagmorgen kwam iemand op het stadhuis te ’s-Hertogenbosch de geboorte van zijn zoon aangeven. i Jan moest de nieuwe wereldburger vol gens papa heeten. Op den burgerlijken stand dacht men er echter anders over. „Je kunt hem noemen zoo je wilt, sprak een der ambtenaren plechtig, wij schrijven hier I geen Jannen in, dat wordt Johannes.” Aldus geschiedde. (Volk.) Een sluitend staatsbudget. In ’t jaarverslag van de Ned. Bank wordt door den president mr. Vissering een be schouwing gewijd aan het Nederlandsche en Ned.-Indische Staatsbudget. De vooruit zichten op sluitende budgetten zijn zoowel voor Nederland als voor Ned.-Indië gunsti ger geworden, zegt mr. Vissering. Met het tot stand brengen van een slui tend budget zal de regeering aan het land in zijn geheel de grootste weldaad kunnen bewijzen, welke thans verschaft kan wor den; de quaestie toch van de handhaving van de waarde-vastheid van den gulden is op het oogenblik het grootste landsbelang Den morgen na het bezoek bij mevrouw Chry- sopras, had Iris Erlenstein zich verslapen; verschrikt werd zij wakker, toen zij de zonnestralen door de jaloezieën op den grond zag dansen. Verwonderd wreef zij zich de oogen zij had zoo schoon ge droomd, zij wist niet meer goed wat; maar zij had door gouden en rozenroode wolken gezweefd, altijd hooger en hooger, hoewel Sigrid beneden stond en haar aan ’t kleed vasthield en Boris Chrysopras wanhopig de handen wrong. Toen zij er aan dacht, moest ze onwillekeurig lachen; nu was alle ver moeidheid verdwenen, zij stond op en kleedde zich vlug aan. Zij vloog den breeden, langen corridor door en de steenen trap af om zoo in de onderste verdieping van het oude, ruime paleis te komen, dat de graaf had gehuurd. Zij vond Sigrid beneden, die bezig was het ontbijt klaar te betten. Onhoorbaar ging zij op haar toe en met een „Lief zustertje, laat mij, luiaard, je eens een kus geven”, sloeg zij de armen om haar zusters hals. „Ik schaam mij, zoo lang te hebben geslapen.” „Ik heb je niet willen roepen het is gisteren zoo berg, geb. 17 Augusus 1845, dochter van etc. etc. etc., f 19 September 1886. Kinderen: Sigrid Maria Josepha en Iris Maria Josepha, beiden geboren den 1 Mei 1869 te Kaïro. Waaruit volgens Pythagoras blijkt, dat wij spoedig 19 jaar oud zijn,” zeide Sigrid. „Ja, de last der jaren dreigt ons te gaan drukken,” sprak Iris met een schalksch lachje. Graaf Erlenstein was intusschen op zijne dochters opmerkzaam geworden en ging naar de tafel, waar Sigrid den stamboom had ingevuld. Zijn schoon, edel gezicht was bleek, en er lag eene uitdrukking van smart om zijn mond, zoodat Iris verschrikt vroeg: „Wat scheelt u, papa?” „Niets, niets, kleine,” was het zachte, pijnlijke antwoord. „De naam uwer moeder „Ja, ja,” zeide Iris en vlijde haar hoofdje vol liefde aan de borst van den ouden heer; ook Sigrid keerde zich om en kuste haar vaders hand het was goed bedoeld, maar toch niet zoo innemend als de wijze, waarop Iris den graaf trachtte te troosten. Sigrid boog zich weder over den stamboom heen en droogde met een vel vloeipapier het nog natte schrift af. Plotseling keerde zij zich om. „Papa, ik heb nooit geweten, dat u nog eëne zus ter heeft of gehad heeft,” zeide zij verwonderd, terwijl zij met den vinger op een naam naast dien baars vaders wees. „Maria, geb. 9 October 1842.” Het gelaat van den graaf nam nu nog een veel pijn- lijker uitdrukking aan hij zuchtte diep, zóó diep, dat het veel op steunen geleek, en drukte Iris vaster aan zijne borst. „Ja,” zeide hij met moeite. „Ik heb eene zuster gehad.” „Wat u ons tot op heden nooit verteld heeft is het niet vreemd?” vroeg Sigrid, die het gezicht van haar vader niet kon zien. „Ik herinner mij ook niet, dat mama ooit van haar gesproken heeft. Zij *s is zij dood?” vervolgde zij langzaam. „Ja,” antwoordde de graaf met zulk een doffe stem, dat Sigrid verschrikt opsprong. TWEEDE KAMER. Geldelijke verantwoordelijkheid voor het nakomen: van contracten. De bizondere positie van sche pelingen en de poenale sanctie in koelie-contracten. Reden voor de poenale sanctie en de noodza kelijkheid van haar geleidelijke af schaffing. Ruilverkaveling. Wanneer men zijn diensten verhuurt of aanneemt iets te doen, blijft men toch altijd slechts geldelijk verantwoordelijk voor de nakoming dezer overeenkomst en kan men tot het praesteeren dezer diensten niet ge dwongen of wegens wanpraestatie gestraft worden. Dit is een alg'emeene regel, die niet al leen in ons land geldt en die alleen sla vernij of persoonlijke dienstbaarheid be slist uitsluit. De eenige uitzondering, die wij kennen, is die ten opzichte van schepelin gen, die met den sterken arm naar het schip teruggebracht kunnen worden. Maar deze uitzondering is slechts schijnbaar, omdat deze bepa-ling een gevolg is van de omstan digheid, dat het wegloopen van schepelin gen schip, lading, bemanning en passagiers in gevaar kan brengen, hun positie een zeer bizondere is en met het eindigen der reis hun verplichting dan ook van zelf eindigt. En het was dan ook niet geheel juist ge zien van den heer Feber, toen hij deze be- eindelooze huishoudelijke zorgen zouden doorpaling gelijk stelde met de poenale sanctie, r I d!e in de koelie-ordonnanties voorkomt en Wees voorzichtig! Prikkelbaarheid, pijn in die in tegenstelling met den algemeenen re gel ’n soort persoonlijke dienstbaarheid voor den Indischen koelie schept en hem dwingt z’n diensten te leveren. De eenige verklaring, de eenige verontschuldiging, zou men kun nen zeggen, die voor deze bepaling te vin den is, is de bijzondere toestand van de arbeidsmarkt in de Indische buitenbezittin gen, waardoor de ontwikkeling dier buiten bezittingen van het handhaven eener der gelijke sanctie vrijwel afhankelijk wordt, immers de beschikking over arbeidskrach ten telkens ontbreekt. Het was dan ook op grond van de noodzakelijkheid dezer sanctie voor deze ontwikkeling, dat vooral de heer Gerritsen haar verdedigde en zelfs van een herziening om de 5 jaar, als de meerderheid der commissie, die omtrent het ontwerp- koelie-ordonnantie van Mr. Van Blomme- stein verslag had uit te brengen, voorstelde, wegens den daardoor voor den werkgever ontstaande onzekerheid, niet wilde weten. Aanvankelijk hield dit ontwerp het voor stel tot afschaffing in. En er bleek ook thans nog een sterke minderheid in de commissie voor dergelijke afschaffing, mits over 5 jaar, te vinden. Deze achtte de poenale sanctie immoreel. En de heer Marchanf wees er op, hoe 70 procent der koelies en voor de Ombilinmijnen zelfs 60 a 70 procent per jaar gestraft werden. Het vinden van ar beidskrachten leek deze minderheid met een goed premie-stelsel en gunstiger arbeids voorwaarden, niet onmogelijk. Maar dit laatste bleek ook de Kamer in meerderheid te betwijfelen. Feitelijk bleek ook de Kamer i met slechts een enkele uitzondering en bleek i ook de regeering van de noodzakelijkheid der afschaffing van deze sancties overtuigd. Maar zij wilde dit geleidelijk doen. En de meerderheid der commissie stelde dan ook herziening der sanctie, om de 5 jaar, te be ginnen met 1930, voor, welke herziening door het overnemen van het amendement van dén heer Scheurer, nog nadrukkelijker de bedoeling kreeg tot geleidelijke afschaf fing te geraken, doordat in 1930 een plan zou worden ontworpen, dat de wijze van geleidelijke afschaffing aangaf. Maar ook KLEED ING MAG AZIJN LEEUWENBURG” - SNEEK - En gld. bij wrlie vu vU md wiivvlngas Vclgana voonrurdes ovareengekoman mot de Neilendsoiio Algemeeno Werae> fllA N| levens- IRft gld. ingeval nc over- |CG gld. bij verlita vu 7E feepInoa-RMk t» SraSdistom slln onze Abanné’e varzafcard tegen ongelakken vaar «"vu lange invaliditeit. «UU tilden binnen SO d. IvU Unhand. vn«te!eeg thans deed zij enkele verbeteringen en ver-- zachtingen aan de hand, als de mogelijkheid van ontbinding van het koelie-contract. Door kolonisatie van Javanen in de bui tengewesten, meende zé dan op den duur de noodige arbeidskrachten beschikbaar te kunnen krijgen. En door de aanneming van haar conclusies, betuigde de Kamer haar instemming met deze opvatting. Over het ontwerp houdende bepalingen betreffende ruilverkaveling, bleek de een stemmigheid nog groofer. Van verzet was hier feitelijk geen sprake, al konden de hee ren Van Rappard en Van Sasse van IJs- selt niet nalaten, de ruilverkaveling als een nieuwe aanslag op het eigendomsrecht te signaleeren en al herinnerde de heer Braat aan de mogelijkheid gronden van slechter hoedanigheid voor de eigen terug te krijgen. Blijkbaar konden ook deze heeren hun be zwaren tegenover de goede uitwerking der ruilverkaveling, bedoelende aaneenvoeging van gronden in handen van ’n enkelen eige naar, door ruiling te bevorderen en daar door de bestaande versnippering op te hef fen, gemakkelijk ter zijde stellen. Deze goede uitwerking zag men vooral in verbe tering van de waterafvoer en verhooging der productiviteit door beter gebruik van land bouwmachines, enz. Omtrent de wijze om die ruilverkaveling tot stand te brengen, werden nog verschillende amendementen op de oorspronkelijke bepalingen voorgesteld. Zoo wilde de bizondere commissie de rech ten van hypotheekhouders en grondrecht- heffers, ten aanzien van het waardeverschil der geruilde goederen, gelijk stellen met die van eigenaars, welk voorstel de minister overnam en de heer Van Voorst tót Voorst 2/s van de leden der centrale commissiën doen aanbevelen door centrale landbouw- vereenigingen, waarmee de Kamer zich ver- eenigde. Daarentegen werden de voorstellen van de heeren Hiemstra en Ebels verwor pen. De onbewaakte spooroverwegen. Op een onbewaakte overweg tusschen Maarsen en Breukelen is, naar het „Hdbl.” meldt, door een trein uit Utrecht een rijtuig aangereden. Een meisje, dat naast den be stuurder zat, is gedood. De bestuurder zelf i schijnt er goed te zijn afgekomen. Het paard is vermorzeld. I De Rijksmiddelen. Verschenen is het overzicht van de op- brengst der rijksmiddelen over Mei 1924. De die op^iiagenoeg alle kiassèn'dèr'bevöiking opbrengst over deze maand F"*4 f39.995.268.16. De opbrengst over de maand Mei 1923 was f40.753.423.08. Het ’/is der raming bedraagt f33.078.080.33. beiders, en die veel erger gevolgen zullen 1924 is f 174.424.547.58. De opbrengst jnperkin» f 182.923.736.66. Het ®/12 der raming over 1924 bedraagt f 165.390.416.65. De eerste Meikersen. Te Eist (Betuwe) zijn Maandag de eerste Meikersen aangevoerd. Ze golden 90 cent per K.G. (Wordt vervolgd.) EIGEN ATELIER VOOR NAAR MAAT ONDER DESKUNDIGE LEIDING. GROOTE KEUZE STOFFEN. STALEN OP AANVRAAG. I GROOTE SORTEER1NG 5.) ft gld. bij «rite» «an mb d«ln> Niemand betaalt graag te veel, onver schillig wat hij koopt Zegt daarom: Geef MIJ maar NIEUWE SNEEZER COURANT annex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL Kraizebroederstraat 26-28 KM J» catarrh, bronchitis. schorheid. Gebruik AKKER’s NOODSEINEN. Geen wonder, dat Moeder bij tijden prikkel baar wordt 1 Haar tobberig werk binnenshuis, wasechen, strijken, verstellen, poetsen en de biuuciuusc: XIU1SUUUUÜ11JKÖ ZUiyüU üUUUCU UUU1 geen man verdragen worden. «WW A» I Iw 1— - walw «WW «3 WWWWWW WWW de lendenen en zijden, hoofdpijn, rugpijn, urine- kwalen, zenuwachtigheid, en duizelingen zijn seinen van nierverswakking. Om zich te hoeden voor ontwikkeling van de lange nasleep van nog ernstiger nierstoor- nissen, is het: tijd om aan zichzelf te denken en de worstelende nieren met Foster’s Rug pijn Nieren Pillen te helpen. Dit speciale niergeneesmiddel is geen alles genezend middelhet werkt alleen op de nieren en blaas, en het baat tegen pijnlijke verschijn selen van nier- en blaashwalen als nierzand, rheumatiek, steenvorming, waterzucht, ischias, spit, blaasontsteking en urinezuurvergiftiging. Passend voor jong en ouH, diende geen huis zonder Foster’s Pillen te zijn. Verkrijgbaar in apotheken en drogistzaken i f 1.75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk). 26 gld. bij wUm •3 van md vinger

Sneeker Nieuwsblad nl | 1924 | | pagina 1