ROLLEN I I WITTE ROZEN. HONIG’S r WMAIZENAj vraagt ze McIhI tanoti M. annex SHEERER COURANT en WYMBRITSERADEEL d D. F. J. HOFSTEDE, RECLAMEKOLOM, HEERLIJK N ieu wstij dingen FHUILLEITON Brandenburgh Co., van 3-5 en 10 ct. per stuk gemakkelijk - zindelijk. VKUCHTEHtë/AFELS 40»JAARGANG WOERSOAG 9 JULI 1994 73 w ot. ot. ct. ot. ot. ot. Hl. ot. ot. Plaatsing met toestemming der uitgevers Gebrs. Cohen Amsterdam. -o- I 1 j Abonnement: go«jsa? f2.5Ufr.p. «ötrt f 3.60. Buitua’awd f 8.—, allee bjj vooimitbotaiing. Loss® Noe. 5 et. Advertentiin10 et. p. -agd. ïng«- soxdesK MöjMeeilago» dubbel tarief, hg AboKnemeat balangrgka korting KIein« Adv. fewness ’sgawMsdea w®r- d®n cp des ds;? da» nitgifta, tot 10 aar. jes 70 je st. Uit het Duitsch van EUFEMIA VON ADLERSFELD—BALLESTREM. IS3TSÜMSNTMAKBR OED. POL OFODAG3 es. VRIJDAGSAVONDS ItauK Ne» 150, Kaatsen. IJSWAFELS (in 4 natuurlijke vruch- tensmaken.) Zéér verfrisschcnd! MANDRI MANDARIN©- wafels (gevuld met de natuurlijke mandarijnvrucht, geen essence.) Bijzonder lekker als het heet is. VOOR DE LUNCH BIJ DE AARDBEIEN MOCCA-TRIC-TRAC, en sloeg daarbij haar arm om zijn hals. „Hoe heb je dat ontdekt?” vroeg de graaf, en Iris vertelde openhartig, hoe het gekomen was. Toen liet de graaf het hoofd treurig op de borst zakken. „Papa, wat scheelt u?” vroeg Iris. „Wien stelt dit portret voor?” „Den echtgenoot mijner zuster,” antwoordde de graaf met licht ontroerde stem. „Hij is dood, even als zij. Beiden ongelukkig gestorven.” „Hoe treurig,” zeide Iris, met tranen in de oogen. „En zal ik ook den naam van dezen man nooit mogen vernemen?” vroeg ze na een poosje. „Hij moet goed zijn geweest, papa, elke trek in zijn schoon gezicht spreekt van goedheid.” „Dat was hij, Iris. Hij was een man van eer, mis schien niet energiek genoeg, maar met een edel ka rakter.” „Daar ziet hij ook naar uit. Ik heb zijn portret da delijk liefgekregen, toen ik het zag. Het is daarom niet nieuwsgierigheid, papa, maar deelneming, wan neer ik vraag, wie hij was.” „Het is beter, dat je ’t niet weet, mijn liefje,” was het treurige antwoord. „Dat is juist het onrechtvaar dige der wereld, dat zij een goeden en eerlijken naam, wanneer hij in verband staat met een licht schuwe daad, ook voor zijne onschuldige dragers tot een vloek maakt. Wat heb jij echter, kind der zon, met de schaduwen des levens te maken? Die komen altijd nog vroeg genoeg laat mij ten minste het geluk en de roeping mijns levens, ze zoo lang moge- iijk van je verwijderd te hebben gehouden.” En Iris vroeg niet verder. Zij kuste zacht het voor hoofd haars vaders en verliet hem, vele vragen op de lippen en het jonge hart bezwaard met een vaag gevoel van onheil, waarbij echter een wonderbaar, warm bewustzijn van geluk nog de overhand hield. boli was. Men nam den kortsten weg naar de Ponte alle Grazie, passeerde den Fondaco San Niccolo en bereikte langs de Via della Costa San Giorgio het Belvedere, van waar men een heerlijk uitzicht heeft over de stad en hare omgeving. „Verlangt u ook bij, dit gezicht naar de Noordzee, gravin?” vroeg vorst Hochwald aan Iris, die verrukt was over het schoone schouwspel, dat zich aan hare oogen voordeed. „Hoe eigenaardig ik dacht juist aan de Noord zee,” antwoordde zij verrast. „Waarschijnlijk omdat men altijd datgene verlangt, wat men niet heeft.” „Of wat men niet kent,” zei de vorst. „Of wat men niet kent,” herhaalde zij nadenkend en vervolgde toen meer levendig: „Maar ik ken Heine’s Noordzee-liederen ik ken ze alle van buiten. Is dat geen verlangen of zelfs heimwee?” „Misschien beide, gravin,” zeide de vorst. „Ook ik heb de .Noordzee-liederen in mijne eenzaamheid dikwijls gelezen en herlezen, maar ik ken ze niet alle van buiten.” „Nu, zegt u dan maar welke uwe lievelingsge- dichten daaronder zijn.” „An die bretterne Schiffswand”, „Es traumte mir von einer weiten Heide,” „Der Sturm”.” „O, dat zijn alle zulke treurige liederen is u dan zelf ook zoo treurig?” vroeg Iris, terwijl zij met hare groote, vriendelijke oogen naar hem opzag. „Neen, mijne lievelingsgedichten onder de Noordzee- liederen zijn de „Meeresgruss” en „Thalatta, Tha- latta”. Maar waarom houdt u het meest van wat als schipbreuk klinkt?” „Zou ik dan zelf ook niet schipbreuk geleden kun nen hebben, gravin Iris?” „U, vorst?” en weder zagen hare groote oogen hem verwonderd aan. „U heeft toch alles in de we reld, wat een mensch maar kan begeeren?” „Neemt dit dan weg, dat ook ik niet de schaduw zijden des levens zou hebben kunnen leeren kennen?” vroeg hij. „Maar hoe zou u dat weten? Uwe jeugd en de wereld staan voor u open! Maar ik, ik ben een oud man „O, vorst protesteerde zij lachend. (Wordt vervolgd.) 8.) „Hoe aardig van u!” antwoordde Sigrid achteloos en op ironischen toon, „jammer genoeg is het mijne zuster Iris, die waaiers verzamelt, niet ik.” Zij nam Boris, die er treurig uitzag, lachend den étui uit de hand en gaf dien aan hare zuster. Dit was natuurlijk een zeer duidelijke afwijzing, maar zij had het voorzichtiger kunnen aanleggen, gelijk het den anderen voorkwam, en vooral Boris, die niet wist of hij lachen zou of beleedigd het veld zou ruimen. Alleen om Spini’s lippen zweefde een eigenaardig lachje, dat Boris gelukkig niet zag. Iris nam het afgebroken gesprek weder op, door Boris hartelijk te bedanken. Verheugd liet zij den waaier aan haren vader zien, die, vol lof over het schoone kunstwerk, hem aan Spin! gaf, met de opmerking dat het moeilijk zou zijn te beslissen, of hij echt was of niet. „Zoover mijn kennis reikt en mijn oordeel mij niet bedriegt, zou ik hem voor echt houden,” zeide Spini, terwijl hij den waaier aan vorst Hochwald gaf. De vorst was een uitstekend oudheidkundige en kon dan ook, na het voorwerp nauwkeurig te hebben beke ken, een lachje niet onderdrukken. Toen men hem de reden daarvan vroeg, wees de vorst zijnen neef, niet weinig tot diens teleurstelling, aan, dat de waaier kunstig nagemaakt was en dat hij hem dus voor echt, veel te duur betaald had. Boris, die eindelijk van de waaier-geschiedenis ge noeg had gekregen, trachtte aan het gesprek eene andere wending te geven, door voor te stellen eene I iilllillilliilllilli Korfbal. reeds wachtten. Het kleine gezelschap begaf zich op j de wandeling, waarvan het doel de Giardino di Bo- wandeling te gaan doen. De graaf zei echter, dat het vandaag al te laat was. „Ik zou zoo graag de Villa Poggia a Cajano be zoeken, waar Bianco met haren gemaal aan het eten stierf, dat zij voor den kardinaal, haren zwager, klaar gemaakt had,” zeide Boris. „Vandaag niet laat ons morgen gaan,” ant woordde de graaf. „Ik heb van middag nog veel te schrijven.” „Maar dan vindt u toch wel goed, dat Sascha de gravinnen komt afhalen, om een wandeling te doen,” zei Boris, die zijn zooeven geleden nederlaag reeds begon te vergeten. „En ik mag me zeker wel bij het gezelschap aansluiten als als dame d’honneur, want mama kan vandaag niet.” Men lachte, want Boris had zijn verzoek er grappig afgebracht. „Mijn middag is ook vrij!”,riep vorst Hochwald, met een blik op Iris, wier oogen van vreugde straal den. „Misschien zou ik dan het eereambt van oom op mij kunnen nemen „Fameus, oom!” riep Boris verrukt. Dat scheen hem juist een mooie gelegenheid, om Sigrid kolos saal het hof te maken. Vorst Hochwald lachte; want hij kon zich het enthousiasme van zijnen neef volkomen begrijpen. Hij twijfelde echter of de Cavaliere het kleine gezel schap niet bij toeval zou ontmoeten en zich bij hen zou aansluiten. Ook de graaf noodigde hem niet uit om mee te gaan, en was dan ook ten zeerste ver wonderd, toen Sigrid het plotseling deed. De Cava liere nam het aanbod met open armen aan, tot groote ergernis van Boris, die rood van woede was gewor den. Over het uur, waarop men bij elkaar zou komen, was men het spoedig eens, en toen namen de hee- ren afscheid. Nadat de laatsten vertrokken waren, begaf de graaf zich naar zijn studeerkamer, op den-voet ge volgd door Iris. „Wat is er, kleine?” vroeg hij vriendelijk. „Papa, verbeeld u eens, achter het mooie portret van uwe arme zuster bevond zich nog een ander, dat van een heer,” fluisterde zij hem geheimzinnig toe, I DE LIHÖEBÖOM VAN OOESBURG) OWE SNEEZER COUHABT t» H PtPERMUNI IN BAROMETERS, THERMOMETERS. pillen i0.65; in apotheken ■f» 6 Ie en 2e prijs was 51 Ca I I w I r V I 1 I I I i i gld. bij ïaïlios van «ess wtjs’s'lngsjr. ’t oon mt. Al komen er dagelijks nieuwe merken op de markt, de leus van den Rooker blijft immerGeef MIJ maar MissBlanche zeer rumoerig toegegaan. Twee ‘studenten wa ren met elkander aan het vechten geraakt, waar bij messen werden gebezigd. Er ontstond een groote oploop. Een agent van politie trachtte de vechtenden te scheiden, wat oorzaak was dat het een relletje werd. Inmiddels was er verster king van de politie gekomen en tpen werd het een formeele veldslag. Uit de studentensociëteit werden stoelen en tafels naar politie en publiek geworpen en het publiek smeet deze voorwerpen weer door de ramen de studentensociëteit in. Toen vond de politie het noodig de sabels te trekken; verschillende studenten liepen klappen op en een hunner werd zoodanig aan het hoofd verwond, dat hij zich bij een geneesheer moest laten verbinden. Ook verschillende politieman nen kregen klappen. Ten slotte is de politie er in geslaagd de studenten in de sociëteit terug te dringen. Een rechercheur, die een klap had opgeloopen en daarom de sociëteit wilde binnenkomen om den dader te arresteeien, werd, toen hij zich aan de deur vervoegde, naar binnen getrokken en onder handen genomen. Later zijn de commis saris van politie en de mishandelde rechercheur de sociëteit binnengegaan, teneinde den dader op te zoeken. Het was toen weer kalm. De stu dent, die den rechercheur zou hebben mishan deld, was echter niet te vinden. Weer terug. Ruim een jaar geleden verloor de jeugdige echtgenoote van een inwoner van Bergen (N.- H.) haar gouden trouwring en hoe zij ook zocht, zij kon het sieraad niet terug vinden. Waar schijnlijk achtte zij, dat de ring onder het han- denwasschen van den vinger was gegleden en met het waschwater was weggegooid. Dezer dagen kwam de Bergsche gemeente veldwachter Van der Kerk haar een gouden ring toonen, met initialen van haar man er in. ’t Was de verloren trouwring. De veldwachter had hem bij het schoonmaken van zijn dakgoot gevonden. Vermoedelij’k heeft een kraai den ring opge pikt en achtergelaten in de dakgoot van den gemeente-veldwachter. Zeilen. De „Ct.” meldt, dat de „Willem Six" op den tweeden dag van den internationalen zeilwed strijd, te Havre vierde werd in haar klasse. De eerste dag was het schip no. 1. Op den derden dag werd zij wederom no. 1. Bestuurder is mr. Carp. VolgiHift woswasfdon ö»ej««agakomea «aet d» Si®itaifiM®®l»® Wei»»®» «djr. ©aas Aboasré’® wïKafcswd tagsn *»ng»l«kk«r vemr «VVV Op het bepaalde uur stond vorst Hochwald tegelijk met den Cavaliere voor het paleis van den graaf, Muziekuitvoering door de Muziekvereen. „Symphonia”, directeur Paul Gaillard, op Donderdag 10 Juli a.s., Scha penplein. Aanvang 8% uur. Programma: 1. King Cotton Marsch, J. F. Sousa. 2. Ouverture „Stradella”, Flotow. 3. Sympathie Wals, Mezza Capo. 4. Stephanie, Gavotte, Czibulka. 5. Oostersche Suite in 4 afd., Fr. Pop.y. 6. Lustspiel Ouverture, Aletter. 7. Serenade, Widor. 8. Loreley Paraphrase, Nevadba. 9. Ein Walzerabend, Morena. 10. Schlager auf Schlager, Potpourri, P. Lincke. Het publiek wordt dringend verzocht geduren- Aan de Zondag jl. door de kaatsvereen. „Wez Wiz” te Rauwerd uitgeschreven kaatspartij van afdeelingsparturen namen 23 parturen van 3 kaatsers deel. Deze wedstrijd, die om I uur be gon, was te ongeveer 9 uftr afgeloopen. Span nende partijen kreeg men dikwijls te zien. De uitslag was: le prijs f30 O. Leenstra, Th. Pasma en H. Pasma, Sneek. 2e prijs f 18 Jan de Vries, L. Ringma, J. Jil- lings, Sneek. 3e prijs f9 R. Terpstra, S. Bonnema, G. ’t Hoen, Dronrijp. De eindstand om en 62. een paar pakjes ESPERANTO- WAFELS (voedzaam, croquant, edel van smaak. Hyg. verpakt.) smaakt verrukkelijk DEOR1GINEELE FROU-FROU (met den Lindeboom) gevuld metslagroom. pikante koffiesmaak-wafel, juist geschikt voor ’t warme seizoen. vinden de kinderen pap van HONIG’S MAÏZENA. Dit is niet te verwonderen. Ze is fijn van smaak, voedzaam en toch licht ver teerbaar. Geeft daarom uw kinderen pap van de echte HONIG’S MAÏ ZENA. Let op 4® sluitzegels met Bijenkorf. ^“^.Uw Winkelier//*'"-’^ ENGROS BIJ VAN SLOOTEN HARLINGEN LEEUWARDEN Goede eetlust, goede spijsvertering, goed bloed en een goed humeur worden verkregen door Foster’s Maagpillen te gebruiken. Deze pilletjes helpen de lever, maag en ingewanden door de vloeiing der gal te regelen. Zij wer ken zeer zacht en hebben geen nadeelige re actie Prijs per flacon van vijftig versuikerde - i en drogistzaken. TE gld. bij vorllu van aan vinger de de uitvoering der verschillende nummers niet rond te loopen of door luidruchtigheid het ge noegen van anderen te bederven. Huishoudschool. Men schrijft ons: dit puntje verheugen, want even daarna toen de bal weer uit ’t midden aan ’t rollen was ge bracht en de Sneek-achterhoede faalde bezorgde de Friesche rechtsbinnen met een kogel zijn elftal opnieuw de leiding. Even voor ’t einde wist van Delden opnieuw met een prachtgoal een opslagbai van Miedema, welke KI. Kuiken liet zitten. VAN DE LEEUWARDER RECHTBANK. Zitting van Maandag 7 Juli. E. B., 39 jaar, opperman te Sneek, staat te recht voor het plegen van ontucht met een kind, op den 7en Juni aldaar. Als raadsman in deze zaak treedt mr. C. H. Beekhuis te Leeuwarden op. De eisch is 4 maanden gevangenisstraf. Mr. W. K. F. P. graaf van Bylandt. f Te Zeist is, waar hij den laatsten tijd tijdelijk vertoefde, overleden mr. W. K. F. P. graaf van Bylandt, oud-voorzitter van de Tweede Kamer. Graaf van Bylandt heeft een ouderdom van ruim 83 jaren bereikt. De verdiensten van graaf Van Bylandt, die als politiek persoon de christelijk-historische begin selen voorstond, werden o. a. erkend door zijne benoeming tot commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw, terwijl hem voorts ver schillende buitenlandsche onderscheidingen zijn ten deel gevallen. Duur vlas. Naar uit Stedum aan ’t N. v. h. N. wordt ge meld, is daar reeds f800 per H.A. vlas geboden, direct van het land af te leveren. Het bod werd niet geaccepteerd. Om een kleinigheid. Voor het kantongerecht te Zwolle stond Don derdagmorgen terecht Abraham W., 31 jaar, koopman te Meppel. Hij had 11 April van den Raad van Arbeid te 'Zwolle een aanmaning ge kregen, dat hij rentezegels bij moest plakken voor zijn dienstbode en wel ten bedrage van f 10. Bekl. antwoordde 14 April aan den Raad van Arbeid, dat hij slechts voor f 7.20 zegels behoefde te plakken, aangezien zijn dienstbode 7 weken ziek was geweest en vertoefd had ten huize van haar moeder. De dienstbode, als getuige gehoord, verklaar de, dat zij niet meer in dienst is bij bekl. Toen zij bij haar moeder thuis was kwam bekl. bij haar zeggende, dat hij f 10 en zooveel moest betalen voor rentezegels en of zij nu een briefje wilde overschrijven, dat zij zeven weken lang ziek en bij moeder thuis geweest was. Ze had eerst geweigerd, omdat het een absolute on waarheid was, maar toen kwam de vrouw van bekl. bij haar om te verzoeken, of zij het niet doen wilde. Wat er van kwam, was voor reke ning van bekl. De Ambtenaar van het O. M. wees er op, dat het hier betreft een overtreding van art. 395 van de Invaliditeitswet, waarop een maximum straf staat van drie maanden gevangenisstraf of f 500 boete. Spr. noemde het buitengewoon ergerlijk en immoreel om voor f3 een ander een valsche verklaring te laten schrijven en hij eischte f 100 boete. De Kantonrechter zeide nog, dat wie iemand in dienst neemt, daarvoor zegels moet plakken. Het gaat hier echter om de valsche verklaring, die bekl. zijn dienstbode heeft laten schrijven. Een werkgever moet een voorbeeld voor zijn personeel zijn, maar de dienstbode was-hier veel fatsoenlijker dan de werkgever. Bekl. werd veroordeeld tot f 100 boete of zes maanden gevangenisstraf. Gearresteerd. De politie te Almelo heeft gearresteerd E. v. O., bestuurslid van de afdeeling aldaar van den textielarbeidersbond St. Lambertus, die van 8 tot 14 Mei spoorloos was verdwenen. Hij heeft thans bekend, ruim f 1000 te hebben verduisterd, zijnde contributie van den textielarbeidersbond en voor de r.-k. tuberculosebestrijding. Vechtende studenten. Vrijdagavond is het te Leiden op de Bree- straat, vlak voor de Studentensociëteit Minerva, ken, die op de reeds bestaande cursussen wor den gegeven, waaruit ten duidelijkste bleek van hoe groot nut deze lessen zijn voor meisjes. Daarna toonde zij aan de noodzakelijkheid van uitbreiding van dit onderwijs alhier, waardoor men zou moeten komen tot een Huishoudschool te Sneek, tot welk doel reeds de eerste stappen zijn gedaan. Dat deze instelling hier nuttig en noodig zal zijn, blijkt wel’uit het feit, dat plaat sen, waarbij Sneek niet ten achter behoeft te staan, bloeiende inrichtingen hebben, zooals spr. door een overzicht te geven van deze verschil lende reeds bestaande scholen aantoonde. Naar aanleiding van deze inleiding werd be sloten adhaesiebetuigingen in te zamelen met de alhier reeds bestaande plannen onder belang stellende vrouwen, waarvoor zich eenige der aanwezigen beschikbaar stelden. Mochten er onder de Sneeker vrouwen zijn aan wie geen lijst ter teekening wordt aange boden en die toch van hare belangstelling wen- schen blijk te geven, dan bestaat hiervoor nog gelegenheid ten huize van Mw. Sthijfsma, Grootzand 68, tot Donderdag a.s. Aan de Ned. Handelshoogeschool te Rot terdam is gepromoveerd op proefschrift „De tariefwetgeving van het Koninkrijk der Neder landen (1816—1819)”, de heer W. L. Groene- veld Meijer, geb. alhier. Aan de Utrechtsche universiteit slaagde voor het cand.-ex. biologie onze vroegere stad- genoote mej. C. J. Gorter. Te Leiden is geslaagd voor het doctoraal examen scheikunde volgens oud-statuut de heer A. van Druten, van hier. De Zondag jl. alhier gespeelde Korfbalwed- strijd tusschen Concordia1 1 en ,,S. 1. M.” van Scharsterbrug op het terrein aan de Leeuwar der straatweg eindigde zooals we verwachtten met een overwinning voor de gasten. Concordia verloor met 40 punten. Voetbal. Zondagmiddag speelden alhier op het vrije speelterrein „S. D. L.” 1 van hier en C. A. B. II van Bolsward. De Sneekers verloren met 20 doelpunten. - njj]arjus ’f nakijken te geven. Met deze stand kondiede de scheidsrechter ’t einde aan. was gemakkelijk te passeeren. Ook ’t steunen i van de halflinie liet dikwijls veel te wenschen over. Waren de kansen door de Sneek-spelers 1 benut zeer zeker zou dan een groote nederlaag 't resultaat zijn geweest. Voor de rust had het Friesche elftal met 10 de leiding. De aan de linksbuiten geboden kans om te doelpunten, ■werd niet onbenut gelaten. Faber, de nieuwe doelman van Sneek kon onmogelijk dit doel- punt voorkomen. Nadat van doel was gewisseld kreeg Hijlarius druk werk. Telkens werd ’t Frie- sche doel bekogeld. Weldra wist D. v. Delden de gelijkmaker langs de Friesche doelman fe jagen. Lang mochten de withemden zich niet in Vrijdagavond hield de afd. Sneek van de Ned. Ver. v. Staatsburgeressen een huishoudelijke vergadering met genoodigden, waar Mw. Oosterbaan, huishoudleerares, een inleiding hield over het huishoudonderwijs. Spreekster gaf eerst een overzicht van de verschillende vak- mei uen vavaneie vuui nci paicio van ucn giaai, waar Boris en Sascha met de beide gravinnen hen Eendracht Harlingen. De uitslag van de Zondag jl. te Harlingen gehouden jaarlijksche kaatspartij (vrije forma tie) is als volgt: le prijs f90 en 3 verg. zilv. distinctiefs M. Miedema, Franeker, T. Zijlstra, Witmarsum en Ids Jousma te Dokkum. 2e prijs f60 Joh. Bosma, Beetgum, A. Rien- stra, Sneek en KI. Kuiken te St. Jac. Par. 3e prijs f30 H. Knol, Harlingen, Rein Zaag- mans, Witmarsum en S. Sevenster te Leeuwar den. Eindstand le en 2e prijs 53 en 62 met hij levens- TAft unge fasvalifijiisiL gld. ingeval wku over- JCA #10. tij vuHee vta gld. bij wrilee EA H}de<i>. bisinas Ivv Mn hand, voet ol «eg «an een daim, v" Friesche Elftal. 1 kondigde de scheidsrechter ’t einde Het onlangs samengestelde Friesche Elftal 1 speelde Zondagavond op het terrein aan de Kerkhofslaan een oefenwedstrijd onder leiding van scheidsrechter Sincler van Leeuwarden te gen Sneek II. Over ’t geheel genomen viel ’t spel tegen. Of de harde, schuin over ’t veld staande wind er de oorzaak van was, dan wel dat de spelers nog niet aan elkaar gewend zijn, doch men kon constateeren dat genoemde ploeg er weinig van terecht bracht. De voorhoedespelers waren individueel goed doch de achterhoede I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1924 | | pagina 1