I I A MissBlanche BHONIG’S W Puddingen LET OP HET MERK •1 5 "|o Fantam a 95°|O RECLAMEKOLOM. Pandbriaven a 98 °;0 Official Orgus hr Bfiismts Suil IEDERLAN8SC» IYP8TREEKBAHK opgericht tö Ve&Ufëm in 1890 Directie Mr. G. BROUWER Jzn. Mr. M. J. BOS Gepl. Maatsch. Kap. en Reserves E Fen Friezen en fen Fryslaa. IIIc. KINDEREN Nieuwstijdingen. 40» JftARGAHG ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1994 88 4 o I I mKflDAG* VBIJDAG8A YOND8 üiSgevexs Bkandenburgh Co., Inn Tsïeüw» ISO Aboancatsntpes 1 2.50 fr. p «ost 5 3.60. Baitenlaat» f 8.alle» bü Tsoraitbetaliag. Lom Nea. 5 et. 10 et. p. regaL In ge* aondisn MsdtMtesliagcoi dabbel misf, bg Aboaneisent balasgrgke korting Kleins Adr. knaaca itageMrado wor- <to ©p dwn dag der uitgifte, tot 10 aar DOOR OVERSPANNING EN ZORGEN. .V. I Engelsche Handelscorr.: aangemeld 1334 can- 5.583.061 54 en forlern, mar de died is hirn dêrnjunken jown. I- hjarren nea ófnomd as troch it J. P. WIERSMA. fen 10 en 17 Maeije. sein. (Hjirnei it slütstik.) wrSldcircus hirddraefden, hoartene. Dit is de toloarstelling: 101 jaar. Woensdag is de wed. G. van Heerewaarden Hartz te Leeuwarden 101 jaar geworden. 01 0 OOSTERZÈE. Onze dorpsgenoot J. de J. ver loor Dinsdag op de markt te Sneek zijn porte feuille inhoudende f 160. Aangifte bij de politie is gedaan. IIEUWE SBEEKER COURAET annex SHEERER COURANT an WYRNBRITSERRDEEL Wij bieden U de hoogste waarde voor üw geld; daarom zegt de Rooker met vertrouwen Geef MIJ maar Sa is it leed yn opgong, yn krêft, for- bloeid. De earste Ijeafde hat lokkich makke; ien stream waerme Ijeafde roun la il herte üt en omfette yn hearlik forbliidzjen hiel it minskeryk, hiel de natür. Mar yette is de doar ta; allinne it leed kin dy untslute. Dót earst scil de minske sferk meitsje. Dér komt it, effen nimt it üs; wy fetsje it oan, wrak- selje der meiAs non de dream der in- keld wier, wy seoene iïndergean, biswike. Mar yn it wirk wachtel fis de treast; en wy fine dy, mear en mear. Nou sjugge wy oer de flearhage dy’t om üs lyts libbenstüntsje hinne stiet, lier üt. Wy sjugge it minskdom wrakseljen, bodzjen. Hwerta? fregen wy eren. En wy hawwe hommels forstien, det it wraldleed wol great er de beantsjes en dolde de birêdde alles. Hypotheken f 42.500.000 Pandbrieven jr f 40.000.000 5'|2 Op in dei kamen hearen en dames üt ’e stêd foar op 'e pleats en do’t se wer foart gyngen yn it blinkende reau mei twa hynsders dêrfoar, do sief ek Anke dêr yn en net ien feu dy for- narne jonge minsken seach nei Broar, ek Anke net. Hja praetten stêdsk meielkoar en laken en hienen wille; wyld fleach do it leed op yn Broar, as yn donkere wolken wier it om him en hy ammt der yn, mei eltse sike fielde er it. De haeijinge hat hjar bislach krige; Broar is wer thüs komd en daliks hat er de skou losmakke; hwent de stiltme en de widens dêr lange hy nei, do’t syn hert de prip fen ’e toloarstelling field hie en it stil en drof syn leedsang song. Door baby gered. De zeer zware regenbuien die in den nacht van ^aterdag op Zondag neerplasten, hadden te Zwolle bijna het verlies van vijf menschenlevens tengevolge gehad. Onbewust welk gevaar hen dreigde, had een oan dyn wirk, liz dêr dyn siele yn. In goede T- 1 hawwe, de ynhald ten syn tinken en c. rjuchting fen syn langstinen, to formoed-1 zjen. Dochs is der eat by Broar foroare dat Sytse en Auk wol acht slagge: de jonge hat mear noft oan it wirk krigen. De skriuwer seit dat wol net mei dyselde wir- den, mar Baersma syn tael hat sims sa’n by- sündere wearde en bitsjutting twisken de rigels yn. Hy hat nou ienris de gave de din gen dy’t er net neamt ef biskriuwt, just mei greate düdelikens to sizzen. Hy for- swijt üs sims de ynhald fen fielingen, fen gemoedstastannen mar by it lézen ealgje ef riede wy dy. Dat forswijen, it is it kleur sel dat rounom ünforwachte tinten jowt, it is de toverwisp hwermei de taelkinstner üs oandacht fjnzen haldt. i Broar is foroare; wol hat er de dream net wit er det er it him to moai dreamd hat. i De man, die zich Pierre Ditz noemde, heeft vroeger krankzinnigheid voorgewend. Geduren de vijf jaar werd hij in krankzinnigengestichten verpleegd, zonder dat iemand merkte dat hij simuleerde. De president der rechtbank te Breda zeide, dat hij beter had gedaan zijn talent op andere wijze te benutten, want dat hij werkelijk „ta lent” had, bleek wel uit het feit, dat zijn kost- juffrouw eenmaal met hem naar Maastricht was geweest, om het graf van zijn vader te bezoe ken. Achteraf bleek nu, dat zijn vader in blaken- Mannen zoowel als vrouwen hebben onder zenuwachtige, beproevende omstandigheden gewerkt. Zij raakten overwerkt en missen de kracht om de bacillen van gevatte influenza of koude te bestrijden. Het bloed raakt over laden met overtollig urinetuur, de nieren wor den ondermijnd door de te groote inspanning en spoedig volgen verschijnselen als hoofdpijn, duizeligheid, zenuwoverspanning, urinekwalen, graveel, waterzuchtige oogen, rheumatisehe spieren en door urinezuur aangetaste gewrich ten, stijve schouders en pijn in den rug. Daartegen worden Foster’s Rugpijn Nieren Pillen aanbevolen, en er dient geen kostbare tijd verloren te gaan. Uitstel leidt al te vaak tot rheumatiek, spit, steenvorming, ontsteking van de nieren of blaas, en nierwaterzucht. Zelfs ongeneeslijke kwalen kunnen door ver- waarloozing ontstaan. Als uw nieren verzwakt zi;n door zorgen en overworking, tocht, koude, epidemische koorts, schadelijke bezigheden enz., wendt U dan met vertrouwen tot Foster’s Pillen. Verkrijgbaar in apotheken en drogistzaken k f 1.75 per flacon (geel etiket met zwarten opdrnk). 28 in misdied Mar it birou scil komme de siele der minskheit hat hjar ófgesant stjürd en hy scil him yn triennen oer de dwaling fen syn hün, syn flok, bisauwe! Mar ek mylder boaden stjurt de machtige minskheitssiele nei de herten ta: de dream, de fantasije, o, jimme sêfte, Ijeave tsjoen- l (Forfolch Marten Baersma: De Jonge fen ’e Marsheide.1) Broar, de stroefe Marsheidtsjer, dy’t syn earste üngetiid bilibbet yn ’e kontrijen efter Snits, hat yn it famke fen ’e boer (reine blom dy ’t hja is, dy ’t altyd mar yn ’e hege foar- keamer foar it rüt stean en altyd mar op hjar piane sêfte muzyk meitsje moast) it minsk dom bigroete. Yn earder tiden hied er dêr in wearze yn hawn. Hwet koe de minskewrald Broar ek bide dat him ryk meitsje scoe? Sei it minskdom net det er loai wier en ta neat nuttichs yn steat? Seagen de minsken net forachtlik op hjarren, Marsheidtsjers, del? Men moat der Marsheidtsjer for wêze om it sobere bytsje achtinge en earbied, dat der yette for it minskeskaei yn yen libje mei, al- hielendal to forliezen sadré ’t men troch it iene ef oare ding ef barren, mei dat minsk dom yn hinderlike oanreitsing komt. Mar de minske kin it minskdom knep- pelje, hy kin it hünje, it fordomje it minskdom giet der dochs nea for omlizzen. It minskdom is in bigryp rom as de ivich- heit, sterk as de stoarm’en mei geheimen bisiedde lyk de himel mei stjerren. De ien- ling smyt jamk syn flokken yn it antlit fen dizze minskheit, hy keart him fakernöch mei wearze en hate fen it forspijsel óf en docht De wiken op 'e klaei mei dat famke en do ■letter it füle leed, om’t al syn moaije dreamen weifage wiemen, dêr tocht er oan, sa as in jong minske tinkt oan in moai teltsje fen féën en ingels, det Mem him tortelde do’t er noch hiel lyts wier, do’t er leaude oan toavëfpeleizen mei byldmoaije féën dy’t alles koenen. Hy wist nou det dy der net mear wieme, mar dêrom binne de mearkes sims moai en fyn. Syn mearke wier ek moai, mar hy glimke der sims om ef loek in stoefe troanje as er der oan tocht, det er it leaud hie. En bifid wier er, det nimmen it wiste. Kind doodgevallen. Een 10-jarig jongetje uit Dordrecht is van de veranda van ’t hotel De Boer te Balkbrug met het hoofd op den trottoirband gevallen. Het knaapje overleed eenige uren later. Het vervalschen van rijwielplaatjes. Als men de onderscheidene beweringen ge- looven mocht, zouden de rijwielmerken op groo te schaal nagemaakt worden; ook komen er op het ministerie van financiën vele waarschuwin gen hieromtrent binnen. Efltawel blijken deze veihalen op veel fantasie te berusten. Aan het vervalschen der plaatjes, zoo werd van deskun dige zijde aan Het Volk gemeld, zijn veel te groote moeilijkheden verbonden; hiertoe zou men noodzakelijker wijze over een negenpers machine moeten beschikken. Het grayeeren neemt veel tijd in beslag; per dag zouden op deze wijze hoogstens twee merken vervaardigd kunnen worden. Zoodat namaak practise!) uit gesloten is. Men acht het evenwel niet ónmo gelijk, dat de clandestien te koop aangeboden plaatjes van diefstal afkomstig zijn. Er wordt op gewezen, dat het vervalschen gestraft kan worden met een gevangenisstraf van 6 jaren. De Brabantsche simulant. De man, die twee jaar lang heel Tilburg deed gelooven, dat hij slechts één arm en één been had en van goede gaven, die hem ruimschoots geschonken werden (een dame deed den man zelfs een invaliden-wagen cadeau), leefde, stond wegens oplichting, voor de rechtbank te Breda terecht. Er werd 1 I j jaar gevangenisstraf tegen hem geëischt. gezin, bestaande uit man, vrouw en drie kin deren, zich ter ruste gelegd in de kleine woon schuit gelegen aan eten 1-rieschen wal aldaar. Niemand bemerkte dat ’t regenwater bij stralen van den kaaimuur en 't dekzeil het schip binnen drong. Toen het water in het schip bijna I Meter hoog stond en het schip begon te zinken, dreef de zuigeling in de wieg rond. Op het hevig ge schrei der kleine ontwaakten de ouders, die in allerhaast met de kinderen het schip verlieten. De omliggende schippers werden gewaar schuwd, die met vereende krachten de schuit leegpompten. Dinghy drijvende gevonden. Over dit geval meldt men ons nader: Dodr een kapitein uit Joure werd Dinsdag aan de politie medegedeeld, dat hij op de Goinga- rijpsterpoelen had aangetroffen een omgeslagen dinghy, waarin nog aanwezig waren eenige jas sen, een trui, een boekje, een gouden horloge en gouden potlood. Bedoelde kapitein had niemand meer gezien en een ongeluk werd dus niet uit gesloten geacht. Nadat de burgemeester van Doniawerstal, onder wiens gemeente dit water ligt, hiervan was verwittigd, vertrok een motorboot'van den heer Schaap met eenige bestuursleden van de Sneeker Zeilvereeniging en de politie naar de aangeduide plaats, waar bleek dat een familie, die in dien omtrek met een boeier lag, met een dinghy was gaan varen, welke was omgeslagen. De inzittenden hadden zwemmende den kant bereikt. uiers fen dy wóndere jonkheitsljeafde. f De helt, syn wei en doel wittend, set mei 1 mannemoed de stap op nije wegen; de djippe tinker langet nei stiltme en frede omt Lijk gevonden. Aan den Noorder zeedijk, onder Almennm, even voorbij de Coöp. Vischhandel te Harlingen is Dinsdagmiddag een lijk gevonden van een omstreeks 18-jarig meisje, met blond haar. De kleeding bestond uit donkere mantel van Engèlsche stof, blauwe rok, gele kousen, zwarte, lage handschoenen. Op de blouse bevond zich een broche, aan elk glsï. bij »srif.ö3 ER gldL bij vsrliw van O was sun dttim. «Iv «en vfjavintjar. 7K bij verllta van vinrjar Boer voor de J. V., ds. Hangelbroek namens de 1 slaagd 514. Spaansche Handelscorr.: aangemeld 19 can didates afgewezen 8, geslaagd 11. Het spoorwegongeluk bij Weesp. Naar het Hbl. verneemt, hebben de Hol!. Ijze ren Spoorweg-Maatschappij en de Staat der Nederlanden cassatie aangeteekend tegen het arrest van het Gerechtshof te A’dam, waarbij de spoorwegmaatschappij voor het bekende spoor wegongeluk bij Weesp aansprakelijk gesteld werd. De eardere stikken oer dizze skriu- wer hawwe stien yn de Nije Snitser Krante ksptaflB-BfiHfc Ahonni’® vanwkard tagaa ongslnkkan wsï ÉrUWU Kaatsen. Aan de Woensdag te Wommëls gehouden Freule-kaatspartij van jongens 3 uit één afdee- ling niet ouder dan 16 jaar namen 37 parturen deel. Het weer hield zich best en over ’t alge meen Kreeg men zeer interessante wedstrijden te zien. Meermalen kwam alles aan de telegraaf. Het Sneeker partuur (Hiemstra, v. Delden en Ferwerda) versloeg in de le omloop het drie- 1 tal uit St. Jacobi Parochie met 52 en 62. ^er handen een ring, waarvan 1 glad en 1 met zijn in den regel goede kenners van puddingen. Geeft hun daarom de fijnste die er is. HONIG’S PUDDINGEN zijn gefabriceerd met Honig’s Maizena en bevatten alle bestanddeelen om er een heerlijk nagerecht mee te bereiden. Vraagt Uw winkelier: bodzjen, syn freegjen, syn siikjen, - yn hjar beiden fiert it minskdom syn léste oerwin ning. Mar de foarste oerwinning stiftet de Ijeafde. Ho myld en hearlik stelt hja de earste lampe fen de loksteat oan. O sjuch, ho’n nije gloede him hechtet oan de rannen fen it hert, ho’n strielinge, ho’n opperst mylde huver hat him dêr binnen hiel fier fen it deiljocht óf to wenjen set. It is as in grien eilan yn ’e mids fen ’e sé; riljend bruzich skom stouwe de weagen dêr oer- hinneSa birint, sa bisieddet ek it jonge lok it hert, dat nei it wünder fen ’e oan- skóging de sillichheit fen ’e Ijeafde fine mocht. Dit is de rite fen de greate formoedsoe- ning. Dit is it amerij det it minskdom syn yntochte makket yn it hert fen de hater, de bline. It is it hillich twisken minskheitssiele en it ienlingshert. Better sein: it is de stoune fen it earste greate oanfielen fen biwekke to wêzen, opnommen yn heechste hoede. Yn Gods feil’ge hoven oanbilanne to wêzen. Nou stjert der eat; de ünforskilligens raent wei üt it hert, it frjemde wea bliuwt net langer in ünforjage ündjier oan de oere fen it hert, mar fynt syn ein Nei dit barren komt yette in toloarstel ling oer Broar syn wei. It wite famke libbe nou ienris net yn in glêzen hüs mei hege ger- dinen, middenmank it rüzjen fen sêfte mu zyk hja wier gjln wetterlylje, Broar, hiest dat sims tocht? Tochtstu, God hie hja dêr sa for dy wêzen dien, detstü yn hjar oan- skóging fornoeging fine seoesten net mear? O dreamer, hwet forgeatstü den de eigentlike wrald om dy hinne. Du wierst mar in Marsheidtsjer, earme-lytse! En hja de dochter fen in boer. Ik leau grif, det der hjar gjin moaijer takomst wachtsje kinnen hie as altyd for dy to spyljen en wyt to wêzen. Mar hja hie nou ienris hjar langstmen en hjar forhoopjen ek, en dêrby hie hja hjar er wit det yn dy oarden de blom fen ’e fol- ierdske steat èn hjar alden, dy’t oan ünbi- meitsing him wachtet as lean for al syn dige goudklompen fêstkeattene troch it Hwet hie de stjit jown ta dat wirk? It leed, dat it wrede dylgjen fen syn dream oer him brocht hie. En hwa kin bioeije en dreame yn stille, igale uren as hiel syn wêze moat dat de minsken ta sok swier moed in treurbeam is? Der moat striidber bodzjen hjarren nea ófnomd as troch it kontakt komme, der moat yn-bisit-nimming grêf forplichtet. komme fen it trochdolde hert troch dingen i Dat is it gebet fen de jonge siele: jow buten it eigen bistean. Eigen leed, eigen my it lok ta bisit. De sferen anderje: fetsje smert die de krigers it ein siikjen yn helt-oan dyn wirk, liz dêr dyn siele yn. In goede haftige striid, de fen smert-delbüke frou fieltsiedder bliuwt in goede risping jiminer for- sterk de winsk al hjar Ijeafde yn ’e forple- ging fen sike minsken to jaen ynbisitnim- ming, dêrom freget it hert dat troch' in ünk giseïe waerd. Ja wis, om de frede-bringende died! Broar oerwint. As er oan it famke tinkt, gld. lig aval vsa owtui- SER nid. bij wwïiae vam Hide:: 83 Ma haniL vost Mg Volgens voorw&srtan ovexsongokomen naei Neii«inÉ«olia AigsHisaxe 'Wêft 0ia’ TAA ttrntdindrean sdln on»« Ahonni’e vessskexd tsgsn oncsl*kk»u ws» S'VVU Uiig* lawalWHidS, Een voorspelling. Een Turksche waarzegger van wien beweerd wordt, dat hij reeds in 191 I den wereldoorlog voorspeld heeft, zet de wereld voor de komende vier jaren een keurig programma voor. Behalve een overstroominkje in onze lage lan den en een aardbeving in Nederlandsch-hidië, van welke ramp de omvang door den Turk- schen waarzegger niet wordt aangegeven, ko men we er nog al genadig af. De Turk voorspelt dan in 1924 nog een Ser- visch-ltaliaanschen oorlog, een bedreiging van Engeland door Amerika, een vooruitgang van den toestand in Duitschland, oneenigheden lus- schen Polen en Lithauen en een aardbeving in Italië. 1 In 1925 zal de tweede wereldoorlog beginnen. In Rusland breekt een opstand uit, maar de re- geering zal den toestand meester blijven, dank zij door Duitschland geleverd oorlogsmateriaal. Een Duitscher zal een zeer gevaarlijk oorlogs wapen uitvinden. Engeland strijdt in Indië, Polen verklaart Duitschland den oorlog en valt Oost- Duitschland binnen. Overstrooming in Holland. In 1926 komt reeds de derde wereldoorlog. Opstand in Beieren, gevolgd dooi' een oorlogs verklaring aan Frankrijk. Oostenrijk en Duitsch land verbinden zich met Engeland en strijden als bondgenooten tegen Frankrijk en Polen. Japan gaat Engeland in Indië te lijf. Polen wordt ge deeld en verdwijnt van de kaart! In 1927 breekt in Frankrijk een revolutie uit, waardoor de republiek ineenstort; de Turken verbinden zich met Oostenrijk, strijden als bond genooten in den Balkan en worden ten slotte één groote mogendheid. „En ik zie in gedachten”, aldus de waarzeg gende Turk, „de nieuwe landen van Europa, waarvan Duitschland en Rusland de grootste zijn. Ik zie de nieuwe keizers komen in Duitsch land, Oostenrijk en Rusland en ze reiken elkaar de hand en vormen den Wereldbond.... Aldus vermelden de Duitsche bladen. Een ontsnapte veroordeelde begenadigd. In November 1923 werd te Metz een koopman gearresteerd, jean Hation, die in 1904 door het Assiezenhof van de Seine wegens diefstal tot deportatie was veroordeeld. Na drie jaren ont snapte déze uit de galeien, vestigde zich te Metz, waar hij zich een goeden naam als han delsman verwierf. Een groot aantal inwoners van Metz onderieekenden een verzoekschrift tot begenadiging van Hation. Na 9 maanden in de. gevangenis te Metz doorgebracht te hebben, vernam Hation een dezer dagen de beslissing van den president der republiek, dat hem op voorstel van den minister van justitie gratie was verleend. De president was van oordeel, dat zijn jarenlange eerlijkheid zijn jeugdzonde had goed gemaakt. Salarisregelïng burgerlijke rijksambtenaren. Naar de N. Ct. verneemt zullen enkele groepen werklieden en lagere beambten niet meer wor- den ondergebracht in het Bezoldigingsbesluit, i maar op arbeidscontract in dienst worden ge- nomen testen 70 van het gegarandeerde loon voor het ambt, dat zij vroeger bekleedden. De kinderbijslag zal na 1 Januari 1925 3 bedragen voor elk kind beneden het 18e levens jaar met een minimum van f 50 en een maximum van f 240. De salarissen voor de ambten, die niet vallen onder het Rijkswerkliedenreglement wor den geregeld bij aparte koninklijke besluiten, nadat advies is ingewonnen bij de bijzondere commissies, de nieuwe regelingen worden geba seerd op zoogenaamde kernsalarissen, welke ontleend zijn aan de salarisnormen. Aan de ongehuwde ambtenaren zullen de twee laatste salarisverhoogingen in de schaal niet worden toegekend; terwijl van ongehuwde on derwijzers de vier laatste periodieke verhoogin- gen worden ingehouden. Voor vrij wonen zal ten minste 7 en ten hoog ste 15 van het salaris worden gekort. Gehuwde ambtenaren die 23 jaar oud zijn, twee dienstjaren hebben en een salaris genieten beneden f2000, krijgen een toelage van f200; overschrijdt echter de schaal waarin het ambt is ondergebracht de f 2000, dan wordt de toelage bepaald op f300. Deze toelage zal telkens verminderd worden met de periodieke verhoogingen, welke zuilen wórden toegekend. De standplaatsaftrek blijft vastgesteld op 4 en 8 voor de 2e en 3e klasse standplaatsen. De salarisverlaging voor kostwinners zal over 1925 ten hoogste 15 bedragen, op salarissen welke met meer dan 15 worden verlaagd, zal een s»tra-toeslag worden gegeven. Fraudeerend ambtenaar. Verleden week berichtten wij, dat een ambte naar van het kantoor der directe belastingen aan het Haarlemmerplein, te Amsterdam in een café aan het Damrak was gearresteerd, onder verdenking een paar honderd gulden aan be taalde belastinggelden te hebben verduisterd. Naar het „Volk” thans meldt, heeft het ge- rëchtelijk onderzoek uitgewezen, dat de malver saties van veel grooteren omvang waren, dan aanvankelijk werd gemeend. Twee jaren geleden is hij begonnen om een klein bedrag, dat aan belastingen werd betaald, in eigen zak te steken. Hij quiteerde het aan slagbiljet en boekte het kohier af. Groote bedra gen volgden, ook waarschuwingen en aanma ningen werden verduisterd. Het schijnt dat de adjunct-commies zich in totaal f25.000 a f30.000 heeft toegeëigend, wat uit z’n zakboekje blijkt. Federatie-examens. De uitslag der in Juni jl. gehouden examens der Federatie is als volgt: Boekhouden: aangemeld 2001 candidaten, niet 1 nomen tegen 70 van het gegarandeerde loon opgekomen 75, teruggetrokken 33, afgewezen -jj_.. l 1181, geslaagd 712. Nederl. Handelscorr.: aangemeid 151 candi daten, niet opgekomen 3, afgewezen 82, ge slaagd 66. Fransche Handelscorr.: aangemeld 376 candi daten, niet opgekomen 7, afgewezën 240, ge slaagd 129. Duitsche Handelscorr.:'aangemeld 809 candi- uitgesproken witarna hij van verschillende zij- daten, niet opgekomen 9, afgewezen 471, ge- den stoffelijke blijken van belangstelling had te slaagd 329. aanvaarden. O. a. voerden het woord de heer Engelsche Handelscorr.: aangemeld 1334 can- Wagenaar namens de gemeente, de heer A. de didaten, niet opgekomen 23, afgewezen 797, ge- kerk van Wirdum, ds. Hania namens de kerk te j Geldermalsen, welke beide kerken ds. Boersma heeft gediend. Ook spraken ds. Hettinga van Balk, de heer F. Abma voor de kerk te Gauw, ds. Ploos van Amstel voor die te Oppenhuizen, de heer E. Zijlsrta voor de kerk van Oosthem, de heer J. Boeijenga voor de kerk te Sneek, ds. D. Wielenga voor de kerk te Ijlst Ds. Boersma was vroeger in het boerenbedrijf te Oosthem werkzaam, nam les bij Dr. L. Wagenaar te Heeg en werd oefenaar te Lemmer en Oosterzee. Bij een leeraar aan het gymnasium te Sneek I nam hij lessen om later naar Kampen te gaan. waar hij zeven jaar woonde en werkte aan de Theo!, school. Op 6 Aug. 1899 deed hij zijn intrede als predikant te Zuidbroek. lenkear bleau er wei oant let yn ’e joun, en do’t er thüs kaem en Auk al üngerêst wirden wier, om’t er sa lang bleau, sei er: „Moarn moat ik der om trije ure al wer üt, ik help in skipper mei flotsjen, de Heide-wyk yn.” Op in oare kear kaem er thüs fen de Mar en sei: „Japik Jans dy’t-by de Unwaerspólle oan ’t lossen is, hat frege eft ik in reis twa-trije mei him dwaen wol nei de terp: syn feint is fen board". Broar bleau in fjirtjin dagen as skippers- feint by Japik, do kaem er wer thüs. Sytse en Auk hienen it rommer as hja it yn tiden net hawn hienen; hwet Broar fortsjinne, brocht er thüs; hy fordie neat. En do’t de tiid kaem, det der hwet hea woun v/irde moast op de stringen en pollen, do mean- de er en swile en brocht it thüs en sei: >,scoenen It oerfortsjinne jild wier wolkom thüs, ja wy genöch ha, heit?” „As wy noch in skiep syn Mem seach hast hwet tsjin hjar jongekotten”, seine Sytse en Auk en hja seagen Broar op; det hy, dy’t der nea hwet fen bilang oan, „safolle jild is der nou wol.” „Goed,” ynbrocht hie nou sa mar in hompe jild by j sei Broar, „yn de Swarte Poel mocht ik noch hjar yn hüs tóge. Fen Broar syn bilibjen wol in pear stringen meane, hat de nijboer fen yn dy tiid wirde hja neat gewaer. B r o a rde Geastpleats sein.” scil him wol wachtsje it hjarren to sizzen en Broar die ek it wirk op it hoekje bou en do’t h j a seoene der nou ienris nin roai op it safier wier, tepte hawwe, de ynhald fen syn tinken en de ierdappels en In de 2e omloop moesten de Sneekers het af- steen. leggen op den stand 5—5 en 6—4, na eerst Het lijk, dat nog niet lang te water kan heb- j een voorsprong te hebben gehad van 53 en gelegen, daar nog geen ontbinding was den welstand in Scheveningen woonde. Bij dat 64. Tot het laatste toe bleef er spanning in, ingetreden, terwijl het ook geen wonden ver- bezoek wist hij met zijn simulatie zoovei te Om de gouden en zilveren horloges kampten toonde, is door de gemeente-politie geborgen dat hij heusche tranen stortte. ten slotte Kimswerd en Baard. Laatstgenoemd jn een hok in de nabijheid, waarna het aan de Salarisregelïng burgerlijke rijksambtenaren. drietal won met eindstand 55 en 64. De nik- 1 politie van Barradeel zal worden overgedragen. Naar de N. Ct. verneemt zullen enk kelen klokjes kreeg ’t drietal uit Wier. I De totale uitslag is: 3 gouden horloges: H. Jepma, J. de Groot en A. /Mulder te Baard. 1 3 zilveren horloges: B. Hilverda, S. Harkema en J. Kuipers te Kimswerd. 3 nikkelen horloges: D. de Jong, T. Schot en G. Landstra te Wier. Er was veel publiek. BOZUM. Ds. F. H. Boersma, predikant bij de Geref. Kerk alhier herdacht heden zijn 25- jarig jubileum als predikant. In het volle kerk gebouw heeft ds. Boersma een gedachtenisrede

Sneeker Nieuwsblad nl | 1924 | | pagina 1