Mantels Jekkers Bonthoeden Japonnen Blouses Rokken MissBlanche „DE VOLKSZAAK” Uit onze Raadzaal. Kloosterbalsem g KEDERUNDSCHE HYPBTIEEKBAH ■j opgericht te Veercdam in i89o H Directie Mr. G. BROUWER Jzn. REGLAMEKOLOM. Nieuwstijdingen. OHicliil Orgsso hr Sramti Smit IE adres voor massiave S 5 'h °|o Pandbrieven a 99 °|0 f? en 1 5 °|o Pandbrieven a 115 Vlo ZATERDAG £0 SEPTEMBER 19224 40a JAARGANG Eerste Bl«?d ^o. IOO verdrijft de pijn LAGE PRIJZEB Wij ontvingen voor het nieuwe seizoen een pracht-coliecti e in V«neh|Bi as V SIÏDA^AVOSTDS Uiigews s Brandenburgh Co., Sbbsjk T&krfcea 150. Hebt Gij pijn in rug en lendenen voorsTMurttai avaratrngsltfrasfa möt de IteliMtfsete &K£<a*aa«tt&9 I voor de gemeentereiniging. (X07.515). in de commissie Hoekstra. in de commissie van ruggekeerd was, te Amsterdam plotseling over leden. Hij was ruim 50 jaar oud. naar de politie, omdat ze zich beleedigd gevoel de. Zulk doen noemt de president slecht; met betraande oogen neemt beklaagde op de bank plaats. De officier van justitie vindt het feit zeer ernstig en eischt een gevangenisstraf van 3 maanden. Veroordeeld tot 2 maanden. van zou wor- Abonnementper jaar f 2.50 fr. p. post f 3.60. Advertentiën 9 ct.j p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT Daar blijf ik bij: Geef MIJ maar JAN BGA, NIEUWE SNEEKER COURANT annex MEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL Kraizebroederstraat 79 SNEEK. H. Z., 49 jaar, veedrijver, verzette zich den 29 Juli jl. te Sneek tegen den agent van politie B. de Jong. Overeenkomstig den eisch veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. L. C. Jan Henising. f De heer Jan Hemsiffg, de getrouwe piano- begeleider van den heer Pisuisse, is Dinsdag, nadat hij eenige dagen geleden uit Davos te- vullen in dien zin, dat: aan artikel 1 wordt toegevoegd een 2e alinea, luidende: i „Onder de nasporingen, bedoeld in het le lid onder 8e, jvalt niet het raadplegen van kadastrale stukken”. i Z. h. s. aangenomen als voorgesteld. Hierna sluiting. Gravures gratia H. DE JOKG. ZELFONDERZOEK. Ontwaakt gij ’s morgens met pijn in den rug Hebt gij donkere zwellingen onder de oogen'? Zijn de enkels en handen gezwollen? Is de urine bewolkt, zanderig cf brandend Geschiedt de loosing te vaak of te weinig Zijn uw ledematen beverig en rheumatisch, vooral bij ruw en vochtig weer Doet uw rug zeer, als gij bukt of opstaat Hoedt u bijtijds laat Foster’s Rugpijn Nieren Pillen een nierziekte voorkomenspoedige be handeling is het eenige betrouwbare voorbe hoedmiddel. Verwaarloozing kweekt al te dikwijls blaas ontsteking, waterzucht, rheumatiek, steenvor ming en urinezuur-vergiftiging. Hoewel Foster’s Pillen zelfs bij deze latere verwikkelingen baten, is het verstandiger om dit speciaal nierge- neesmiddel tot voorkoming van nierziekte te gebruiken. Verkrijgbaar in apotheken en drogistzaken A f 1.75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk). 24 J. W., 20 jaar, maakte zich te Sneek tweemaal schuldig aan diefstal, den 16 Juli jl. nam ze acht I bankbiljetten van f 25 weg, welke toebehoorden i aan A. v. d. Feer, terwijl ze te voren een gehaakt tafelkleedje van A. Wichers had ontvreemd. Be klaagde vond in een kast ten huize van haar - meesteres een enveloppe met 8 bankbiljetten, zij verstopte het geld op haar kamertje en liet de enveloppe liggen. Voor dat geld kocht ze kleedingstukken. Doch ze heeft meer verduis terd, o. a. een spaarbankboekje. Toen ze daar over werd onderhouden, ging ze brutaal weg «oiffesie vearwtobirdou «jverwmgekösaefa met de ülwti&wdsesha Vawro- 7(10(1 ^lcii 7ftft «1® afin ease Abonni’n vwxhrd tegen «sst^olakkoB w«er IVvV lacga invaliditeit 4wV toen met den agent van politie A. Bosnia te I kwaad. Beklaagde is niet verschenen. Eisch: 14 dagen gevangenisstraf; veroordeeld tot f 15 boete of 15 dagen hechtenis. IE gld. bij verllea van ear: vinger Blijf daarmee toch niet loopen. Akkers Kloosterbalsem zal Uw pijn onmiddellijk tot bedaren brengen, U snel behaaglijke verlichting, kalmte en rust bezorgen. Voetbal. Het programma van de Friesche Voetbalbond voor Zondag a.s. vermeldt de volgende compe titie wedstrijden voor het district Sneek. le klas A. S. V. G. I—Sneek Ill. LemmerS. D. L. 1. 2e klas A. L. S. C. HI—S. V. O. II. Olympia IISneek IV. 2e klas B. S. D. L. IISneek V. Black Boys—L. S. C. IV. Dinsdagavond is door nots. Wierda Ijlst finaal verkocht ’t huis in de Tulpstraat al hier, eigen aan win. den heer A. Lemstra. Ge kocht door de h.h, H. Wellema en D. Rodenburg voor f 3550. Van een huis in de, Fokkensbuurt werd eigenaar de heer F. de Zwart voor f 1459. Mr. M. J. BOS M öepl- Maatsch. Kap. - „a„ en Reserves 1 5.583.061.54 K Hypotheken 1 42.500.000 Pandbrieven f 40.000.000 I GELDEN op eerste hypotheek BE- B H SCHIKBAAR tegen UITERST BIL- Sf M LIJKE VOORWAARDEN. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Balk (toez.) ds. G. van Dijk, te Lisse. VAN DE LEEUWARDER RECHTBANK. Zitting van Woensdag 17 Sept. P. H., 19 jaar, arbeider, wenschte zich den 13en Juli jl. te Workum niet te onderwerpen aan dè voorschriften van orde en kreeg het BESLUIT: onder voorbehoud van de goedkeuring der Gedeputeerde Staten Burgemeester en Wethouders te machtigen een bedrag van f 25.000.te beleggen in obligation als ge noemd in het raadsbesluit van 18 December 1922, no. 12, goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten bij besluit van 29 December 1922, no. 1. Z. h. <s. aangenomen als voorgesteld. Punt' XII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot belegging van een bedrag van f 1325.—, door de Veree niging poor vreemdelingenverkeer aan de gemeente ge schonken ten behoeve van het weder aanbrengen van een carillon! in den Sint Martinitoren (Dossierno. X07.351 (130); bijl. 89). B. en W. deelen mede: Bij raadsbesluit van 17 Maart 1924, no. 12, goedge keurd door de Gedeputeerde Staten bij hun besluit van 27 Maart d.a.v. no. 18, is aanvaard de schenking door de Vereeniging voor vreemdelingenverkeer alhier van een bedrag van f 1325.—, aan welke schenking de voorwaarde was verbonden, dat dit bedrag te zijner tijd, vermeerderd met de alsdan gekweekte rente, moest worden aangewend voor den aankoop van een nieuw of voor de restauratie van het bestaande carillon in den Sint Martinitoren alhier. Het bedrag van f 1325.is dezer dagen bij den ge- meente-ontvanger gestórt. Er dient derhalve thans een beslissing te worden -genomen over het rentegevend maken er van. Wij stellen U voor het bedrag te beleggen bij de Spaarbank te Sneek. De rente kan dan op de meest ge makkelijke wijze telkens bij de hoofdsom worden gevoegd en het gezamenlijke kapitaal behoudt op uitgesproken wijze steeds zijn bestemming. Wij geven U derhalve in overweging het volgende be sluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van Hu Augustus 1Ö24, no. X07.351 (130) BESLUIT: een bedrag van f 1325.tè beleggen bij de Spaarbank te Sneek, onder bepaling, dat opneming van gelden slechts kan plaats hebben tegén kwijting door den Burgemeester en een der Wethouders. Z. h. s. aangenomen als voorgesteld. Punt XIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om zich te vereenigen -met hét door Gedeputeerde Staten bij schrijven van 30 juli 1924, no. 116'. 2e afd., toegezon den ontwerp van wet, betreffende de wijziging van de grens tusschen de gemeenten Sneek en Wymbritseradeel. (Dossierno. X07.151 (1)bijl. 90). B. en W. adviseeren: Bij schrijven van 30 Juli jl., no. 116, 2e afd., werd ons door Gedeputeerde Staten dezer provincie toegezonden het hierbij overgelegde ontwerp van Wet, met memorie van toelichting, tot wijziging van de grens tusschen de gemeen ten Sneek en Wijmbritseradeel, met verzoek te willen be vorderen, dat daarmede gehandeld wordt overeenkomstig de artikelen 131 en 132 der Gemeentewet. In onze Mededeeling aan U van 15 Januari 1924 hebben wij de redenen uiteengezet, welke het o. i. noodzakelijk maken tot grenswijziging over te gaan. Ons standpunt had toen Uwe instemming, zooals blijkt uit het feit dat in de besloten raadsvergadering van 21 Januari d.a.v. onze Mededeeling voor kennisgeving is aangenomen. Waar nu de voorwaarden, door Gedeputeerde Staten in het ontwerp van wet neergelegd, dezelfde zijn als die, welke door ons met Burgemeester en Wethouders van Wijmbritseradeel werden overeengekomen, geven wij U in overweging aan Gedeputeerde Staten Uwe instemming met het ontwerp van wet te betuigen en derhalve te nemen het volgende besluit; De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders d.d. 9 September 1924, no. X07.151(l); BESLUIT: aan Gedeputeerde Staten van Friesland mede te deelen dat hij zich kan vereenigen met het bij schrijven van 30 Juli 1924, no. 116, 2e Afd., toegezonden ontwerp van wet tot wijziging van de grens tusschen de gemeenten Sneek en Wijmbritseradeel. Z. h. s. aangenomen als voorgesteld. Punt XIV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de verordening op de genees-, heel- en verloskundige armenzorg in de gemeente Sneek. (Dos sierno. VI.07; bijl. 91). B. en W. adviseeren: Wij brengen bij U in herinnering, dat in Uwe vergade ring van 11 Augustus jl. aan mej. G. ZijlstraWagenaar, met ingang van een nader door ons te bepalen datum, eervol ontslag werd verleend als gemeentevroedvrouw. Blijkens een hierbij overgelegd schrijven van het Bur gerlijk Armbestuur van 18 Juli 1924 no. 113 is de verlos kundige armenpraktijk van zoo’n geringen omvang, dat er geen bezwaar zou bestaan de andere gemeentevroed-’ vrouw, thans mej. H. Dijkstra, met de geheele armenprak tijk te belasten. Wij kunnen ons met deze meening vereenigen en stellen U daarom voor over te gaan tot wijziging van de Veror- 'dening op de genees-, heel- en verloskundige armenzorg in de .gemeente Sneek in dien zin, dat de verloskundige armenzorg voortaan aan één in plaats van aan twee vroed vrouwen zal zijn opgedragen. Het salaris van mej. H. Dijkstra bedraagt ingevolge raadsbesluit van 8 Januari 1923, no. 9 sedert 1 Maart van dit jaar f 600. De rijwielbelasting. De kosten ter uitvoering van de Rijwielbe- lastingwet worden geraamd op f 144.000, zijn de f 34.000 wegens kosten van aanmaak, ver pakking en verzending der rijwielplaatjes en f 110.000 als vergoeding aan de postadminis tratie voor den verkoop van de rijwielmerken. Failliet. De commanditaire vennootschap Broekhuys- Sneeuwbal systeem is Woensdag failliet ver klaard. Blijkens een overgelegd schrijven van het Burgerlijk Armbestuur van 6 September 1924, no. 121 moet hef thans door mej. Dijkstra genoten salaris van f600.—, hoewel niet hoog, toch voldoende worden geacht als belooning voor de geheele verloskundige armenpraktijk. Wij kunnen ons ook met deze meening vereenigen en stellen U voor genoemde Verordening eveneens dienover eenkomstig te wijzigen. Resumeerende stellen wij U voor het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelet op het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 9 September 1924, no. VI 07; BESLUIT: I. de Verordening op de genees-, heel- en verloskundige armenzorg in de gemeente Sneek te wijzigen in dien zin, dat a. Artikel I, 1ste alinea wordt gelezen: De genees-, heel- en verloskundige behandeling der be- hoeftigen in de gemeente Sneek is opgedragen aan drfe geneeskundigen, nl. twee voor inwendige geneeskunde en een voor heelkunde en een vroedvrouw, welke door den Gemeenteraad, de geneesheeren voor den tijd van drie jaren en de vroedvrouw voor onbepaalden tijd worden benoemd, geschorst en ontslagen. De schorsing mag niet langer duren dan een maand. De geschorste blijft in het genot zijner (harer) jaarwedde, tenzij de Raad tot het tegendeel besluit. b. Artikel I, 4e alinea wordt gelezen: De jaarwedde der geneeskundigen bedraagt voor elk f450.die van den chirurg f250.en die van de vroed vrouw f 600.—. c. In artikel 2a in plaats van „vroedvrouwen” wordt ge lezen „de vroedvrouw”. d. In artikel 3 vervallen de woorden „en vroedvrouwen”. e. Artikel 3, 5e alinea vervalt. f. In artikel 4 wordt in plaats van „een der vroedvrou wen” gelezen „de vroedvrouw”. II. te bepalen, dat de onder 1 omschreven wijziging in werking zal treden op 1 November 1924 of zooveel eerder als Burgemeester en Wethouders zullen bepalen. Z. h. s. aangenomen als voorgesteld. Punt XV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanvulling van de verordening op de heffing van leges ter secretarie en aan het bureau van den burger lijken stand en voor afgifte van jachtakten in de gemeente Sneek. (Dossierno. 1.718.7(2); bijl. 92). B. en W. adviseeren: De verordening op de heffing van leges ter secretarie en aan het bureau van den burgerlijken stand en voor afgifte van jachtakten in de gemeente Sneek, vastgesteld bij Uw besluit van 11 Augustus 1924, no. 10, heeft bij Gedepu teerde Staten enkele bezwaren ontmoet, die wij kunnen omschrijven als volgt: 1. niet opgenomen zijn de gevallen, waarin vrijstelling is verleend van betaling van leges voor raadpleging van kadastrale stukken; 2. niet opgenomen is een bepaling, volgens welke koste loos inlichtingen uit de bevolkingsregisters worden ver strekt aan de Federatie van de R.-K. vereenigingen tot be scherming van meisjes (verzoek Minister van Binnenland- sche Zaken van 29 Augustus 1922, no. 9883, afd. B.B.). Wat het onder 1 genoemde bezwaar betreft, deelen wij U mede, dat het raadplegen van kadastrale stukken naar onze meening niet geacht kan worden te zijn begrepen onder art. 1, 8e van de heffingsverordening. Om evenwel eiken twijfel buiten te sluiten, lijkt het ons gewenscht, een speciale bepaling op te nemen, die dit raadplegen in alle gevallen kosteloos doet zijn. Het inzien der kadastrale stukken door de belanghebbenden heeft bijna steeds plaats zonder hulp van het secretariepersoneel, zoodat het vor deren van leges niet billijk zou zijn. Ten aanzien van het bezwaar, aangegeven onder 2, merken wij U op, dat wij geen termen kunnen vinden, L' voor te stellen, aan den wensch van Gedeputeerde Staten te voldoen. Niemand zal ontkennen, dat de genoemde Federatie een zeer nuttig doel nastreeft en uit dien hoofde aanspraak zou kunnen maken op het ontvangen van steun, waar dit mogelijk is. Evenwel staat deze instelling in dezen niet alleen; van tallooze vereenigingen kan gezegd worden, dat zij in het belang van het algemeen werkzaam zijn. Toekenning van faciliteiten aan één vereeniging plaatst Uw college voor de noodzaak, billijkheidshalve gelijke gun stige bepalingen voor andere vast te stellen. Wij voorzien echter in dat geval een dergelijke mate van toeneming der aanvragen om inlichtingen uit het bevolkingsregister, dat tewerkstelling van meerder personeel op den duur wellicht niet zou kunnen uitblijven en dat zonder dat de taak het personeel ter secretarie in ongemeene mate .den verzwaard. Op grond van het vorenstaande stellen wij U voqr, het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 9 September 1924, no. 1.718.7(2); BESLUIT: de verordening op de heffing van leges ter secretarie en aan het bureau van den burgerlijken stand en voor afgifte van jachtakten in de gemeente Sneek, vastgesteld bij raadsbesluit van 11 Augustus 1924, no. 10, aan te VERGADERING van den RAAD der GEMEENTE SNEEK op DINSDAG 16 SEPTEMBER 1924, 's avonds 7% uur. Voorzitter de heer P. J. de Hoop, burgemeester. Secretaris de heer P. Sikkes. Aanwezig 14 leden. Afwezig de heer Potma. Punt 1. Notulen der vergadering van 11 Augustus 1924. Hebben ter visie gelegen en worden onveranderd vastgesteld. Punt 11. Ingekomen stukken: a. Adres van de afd. Friesland van den Algemeenen Nederlandschen Politiebond, houdende verzoek om over te gaan tot vaststelling van een verordening betreffende georganiseerd overleg voor de bezoldigde politieambte naren in dienst der gemeente. (X08.172). In handen van B. en W-. gesteld om prae-advies. b. Adres van het Bestuur van de Vereeniging voor Kraamverzorging te Sneek, houdende verzoek om toeken ning van een subsidie van f800'.— voor 1925. (1.842.1 (1).) Idem ter behandeling bij de begrooting 1925. c. Verzoek van H. Slager om dispensatie van het verbod om met rijwielen en een motorrijwiel in de Havenzijstraat te rijden, door welk verbod hij in de uitoefening van zijn bedrijf wordt belemmerd. (1.817.122.3). B. en W. stellen voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen, waartoe z. h. s. besloten wordt. d. Adres van W. Reen, huurder van perceel sectie A, no. 2908, houdende verzoek hem een tegemoetkoming te verleenen in de schade, geleden tengevolge van een aan een zijner paarden overkomen ongeluk. (XQ7.351.32). In handen van B. en W. gesteld om prae-advies. e. Proces-verbaal van opneming van kas- en boeken van den gemeenteontvanger op 8'September 1924. (X07. 352.651). Voor kennisgeving aangenomen. f. Mededeeling van H. Hoekstra/dat hij bedankt ais liu der commissie van toezicht op het lager onderwijs. (1.851. 2.02.7-2). Alsvoren. Punt lil. Benoeming van drie leden in de commissie voor strafverordeningen. (X07.515). Aftredenden: J. van der Meulen, S. Breeuwsma, G. L. Dokkum. Met 14 st. herbenoemd. Punt IV. Benoeming van drie leden in de commissie voor de gemeentereiniging. (X07.515). Aftredenden: F. de Wolf, J. van der Meulen, U. Sijtema. Met 14 st. herbenoemd. Punt V. Benoeming van drie leden voor openbare werken. (X07.515). Aftredenden: G. L. Dokkum, P. Bos, W. Met 14 st. herbenoemd. Punt VI. Benoeming van drie leden voor de gemeente-eigendommen. (X07.515). Aftredenden: P. Th. Potma, L. L. Lampe, A. Smeding. Met 14 st. herbenoemd. Punt Vil. Benoeming van drie leden in de commissie voor den gemeentelijken woningbouw. (X07.515). Aftredenden: L. H. Put, A. Smeding, F. Boeijenga. Met 14 st. herbenoemd. Punt VIII. Benoeming van drie leden in de commissie voor de gemeentebedrijven. (X07.515). Aftredenden: S. Breeuwsma, L. L. Lampe, D. Zuiderbaan. Met 14 st herbenoemd. Punt IX. Benoeming van een voorzitter en twee leden in de commissie voor begrootingen en rekeningen. ■jX07.515). Aftredenden: P. Th. Potma, voorz., U. Sijtema, lid, D. Zuider- baan, lid. Met 14 st. herbenoemd. Punt X. Nieuwe stemming over het amendement-Sytema op het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het opnieuw vaststellen van den prijs van de bouwterreinen in het Sperkhem. (Dossierno. 1.777.811; bijl. 84). Dit amendement beoogt de bepaling te schrappen dat koopers van perceelen het meerdere boven 25 M. diepte gratis krijgen. Voor stemmen thans de leden: Bos, Sijtema, Breeuwsma, Smeding, Zuiderbaan, De Wolf; tegen de leden: Dokkum, Van der Meulen, Boeijenga, Blok, Lampe, Put, Kiezebrink en Hoek- stra. I Het amendement is dus nu verworpen met 86 st. Z. h. s. wordt het voorstel van B. en W. alsnu aangenomen, i Punt XI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot belegging van de koopsom van het aan de gemeente Leeu warden verkochte gedeelte van den SneekerLeeuwarder- trekweg. (Dossierno. X07.351.12 T; bijl. 88). B. en W. deelen mede: Krachtens raadsbesluit van 19 Mei 1924 no. 20 is aan de gemeente Leeuwarden verkocht het gedeelte van den trekweg SneekLeeuwarden met bijbehoorende sloot, ge legen in de gemeente Leeuwarden en loopende van de (oude) Doksbrug tot aan de samenvloeiing van de Snee ker- en de Harlingertrekvaart en zulks voor de som van f 25.000.—. De desbetreffende akte is op 6 Augustus jl. gepasseerd en de koopsom zal dezer dagen worden gestort. Waar het hier productief bezit gold immers de ge meente Sneek trok uit het bedoelde gedeelte weg een inkomst van ruim f 1200.per jaar zal de opbrengst van den verkoop weder productief moeten worden ge maakt, waarom wij U voorstellen ons te machtigen tot den aankoop van obligatiën als bedoeld in het raadsbesluit van 18 December 1922, no. 12. Wij stellen U derhalve voor het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 19 Augustus 1924, no. X 07.351.12 T; gld. ingeval vaa ecsat- «IÉ. öïj verlies vau *76 gld. vorHss EG gM bij verlies m IMen Maxes S3 ivv mb hand, wat et tob dnfan. v” «en «rfjeetas®».

Sneeker Nieuwsblad nl | 1924 | | pagina 1