e HER I LUXE VERPAKKINGEN IE IER iet „LEEUWENBURG” I Firma H. WESTERHOF.'l Biscuits, fijne Bonbons RECLAMEKOLOM I BELtVbRIJK BEHICIIT. 53 WINTERJASSEN ULSTERS DEMI SAISONS REGENJASSEN 3 1 I en Dessertwerken. Nieuwstijdingen. Hebt U al geblookerd Caaur OMil Oigm d« hsiiiti link Venchfjni 41e JAW8A1G ZATERDAG II OCTOBER 1924 4le JAARGAHG Eerste Blad KECLAMHKOLOM. drinken. NIKUWE8TAD 133 - LEEUWARDEN. KLEEDINGMAGAZIJN S N E E K i o, B.V. HaaidelsvereenifliHa P. S. BAKKER. N.V. JAH ERIRGA TROMF. MEL ernst van de feiten Geslaagd Speciaal adres voor I N EEK. Onze Confectie wordt In stillen t(jd op eigen ateliers vervaar digd, en mnnt nit door bi- zondere goede pasvorm, prima fonrnitaren en lage prijzen BLOOKEREN IS AFGELEID VAN BLOOKER EN BETEE- KENT MINSTENS ÉÉNMAAL PER DAG EEN KOP voor jrten Een bol. Dezer dagen is geslaagd voor het examen Middelbare Wiskunde (akte KV) E. R. van Kam pen, een knaap van even 16 jaar oud, wonende te ’s Gravenhage. Het vorige jaar slaagde hij voor de akte K I. Deze jeugdige wiskunstenaar is leerling der werkt. Privaatlessen heeft bij niet gehad. Hij heeft nu de volledige bevoegdheid verworven om als leeraar aan de H. B. S. 5-jarigen cursus op te treden. Eigenaardig is, dat hij voor het eindexamen geen vrijstelling van wiskunde kan wellicht niet eerder voor- DINSDAGS «n VRIJDAGSAVONDS Ultgovan Brandenburgh Co., Sxnn Tslefoe» Ne» 150 gepleegd zijn. Nergens was hem te vinden. Spr. vraagt hiermee rekening te willen Eerdmans en H. Lammertsma te Bolsward; in Chr. H. B. S. en heeft in zijn vrijen tijd ge- Doniawerstal E. A. van der Gaast te Dijken en A. J. Speerstra Hzn. te Nijega (Scharster- brug); in Gaasterland Jac. Hettinga en J. van der Velde te Balk; in Haskerland M. A. van der Meer te Nijehaske en B. Wielenga te Joure; in Hemelumer Oldephaert en Noordwolde IJ. Boer- j verkrijgen. Het is ook sma te Oudega (H. O. N.) en P. Schut te Kou- gekomen, dat een examinandus dezelfde onder- dum; in Hennaarderadeel H. Jonkman te IJtens j wijsbevoegdheid bezat als zijn examinator. Snel-verkeer. Het vliegtuig van de K. L. M., bestuurd doof Geysendorffer, heeft gisteren, naar uit Parijs aan de N. Rt. Ct. wordt gemeld, het traject RotterdamParijs met 2 passagiers en 250 K.G. vracht, begunstigd door den straffen wind, af gelegd in 1 uur en 44 minuten, d. w. z. met een gemiddelde snelheid van ongeveer 220 K.M. per uur. overging. De jongeman, heden door den president en J. van Wijngaarden te Welsrijp; in Hinde- loopen J .J. van Elselo en E. E. Stahlmann te Hindeloopen; in Lemsterland J. H. Akkerman te Oosterzee»en J. H. de Vries te Lemmer; in Rauwerderhem A. G. van Balen te Irnsum en A. Visser te Rauwerd; in Schoterland S. Krom hout te Oudeschoot, H. de Vos te Oranjewoud en U. Wiegersma te ’t Meer ;in Sloten E. Haag- sma en G. van der Wal te Sloten; in Sneek P. Th. Potma, H. F. Ringnalda en U. Sijtema te Sneek; in Stavoren D. Mulder en G. Siewers te Stavoren; in Workum S. R. Dijkstra en Sj. S. Hobma te Workum; in Wymbritseradeel H. Wes- selius te Heeg, Sj. Landman te Oudega (W.) en Tj. Reitsma te Wolsum; in Ijlst O. Spijksma en G. W. Walinga te Ijlst. Losse werklieden. Met 29 tegen 4 stemmen nam de Raad van Groningen aan de voordracht van B. en W. om aan losse werklieden, die nog geen 55 jaar oud zijn bij niet-vrijwillig ontslag een uitkeering in eens te geven en wel bij een diensttijd van 15 jaar 1 week loon, van 510 jaar 1 maand, van 1015 jaren 2 maanden en 15 en meer jaren 3 maanden loon. Op een leeftijd van 55 jaar of ouder een* blijvende uitkeering van f3.50 per week bij een diensttijd van 7 jaar, en voor elk dienstjaar meer 50 cents verhooging tot een ma- ximurft van f 10 per week. De klasse-indeeling der gemeenten. Blijkens de indeeling der gemeenten in klassen in het ontwerp-bezoldigingsbesluit voor rijks-ambtenaren behooren tot de le klasse Amsterdam (gedeelte, op 31 Decem ber 1920 tot de eerste klasse behoorende) Arnhem, Delft, ’s Gravenhage (behalve de voormalige gemeente Loosdtiinen), Gronin gen, Haarlem, Heerlen, Leiden, Rotterdam (behalve Hoek van Holland), Schiedam, Schoten, Utrecht, Velsen (behalve Jan Gij- senvaart, Santpoort en Driehuis-Wester- veld), Zaandam. Tot de 2e klasse o. a. Harlingen, Hee- renveen, Leeuwarden, Schrans en Sneek. S. A. Rudelsheimstichting. Het bestuur der S. A. Rudelsheimstichting heeft besloten, het internaat voor Joodsche zwakzinnige kinderen in September 1925 te openen. Aan de verschillende Israëlitiesche kerkbesturen is reeds een vragenlijst ver zonden om te vernemen, hoeveel zwakzin nige kinderen in de gemeenten aanwezig zijn en hoeveel daarvan voor plaatsing in deze stichting in aanmerking komen. Toeslagactie zuivelindustrie. Op een te Utrecht gehouden vergadering van de hoofdbesturen der moderne, chris telijke en roomsch-katholieke landarbei- dersbonden en den Nederlandschen Zuivel- bewerkersbond is, in verband met de voort durende stijging der kosten van levenson derhoud en den gunstigen bedrijfstoestand, ftesloten zich te wenden tot de besturen en directies der zuivelfabrieken met het ver zoek aan de werklieden met ingang van 1 October 1.1. een toeslag op het loon toe te staan van f2 per week. Zetters. De Commissaris der Koningin in de provin cie Friesland heeft benoemd tot leden van de colleges van zetters voor ’s rijks directe belas tingen in die provincie, ter vervulling van de met 1 Januari 1925 openvallende plaatsen: in Baarderadeel K. Bosma te Mantgum en H. van der Plaats te Oosterlittens; in Bolsward M. hij allereerst een woord van hulde aan de politie te Sneek, die deze zaak zoo spoedig tot opheldering wist te brengen. De feiten zelf noemt spr. zeer geraffineerd, 't Betreft hier den diefstal in zijn brutaalsten vorm. Toch is het verleden van den jongeman niet ongunstig. Hij was op school een be hoorlijk leerling en nooit is er tevoren iets bijzonders met hem geweest, ’t Is zeker heel jammer dat deze jongen thans gevangenis straf moet worden opgelegd, doch de feiten door hem gepleegd zijn te ernstig om an ders dan met gevangenis te straffen. Spre ker wil echter den middenweg kiezen en geen langdurige straf vragen. Eisch: één jaar. Verdediger is mr. Heijmeijer van Leeu warden. De jongeman is spreker, ondanks den door hem gepleegd, sympathiek. Zou ’t, zoo zegt hij, mogeliik zijn, dat de omstandigheid, dat bekl. naar zee wilde, doch tegen zijn zin door zijn va der in diens vak werd gehouden, misschien er toe hebben bijgedragen, dat hij van den rechten weg is afgeweken? De gevangenis lijkt spr. niet de rechte plaats voor iemand als deze bekl. 't Zou prachtig zijn als hij een voorwaardelijke straf kreeg en dat hij alsnog in de gelegen heid werd gesteld zijn ideaal, als jnachinisf naar zee, te bereiken. L. N. VOORAL ’S MORGENS OM HALF11 EEN ZÉÉR NUTTIGE EN AANGENAME BEZIG HEID. Bij dezen deelen wij onze geachte Clientèle van SNEEK en OMSTREKEN mede, dat op 1 October 1.1. onze overeenkomsten met de hevige stortbui een oogenblik in een schuur tje van W. Dijkska. Daar hing een broek van een der knechten. Die van H. was door den regen geheel doorweekt, zoodat men licht kan raden wat gebeurde. Behalve ’t paardentuig missen de erven Lemstra ook <nog een paar colling-aspot- ten. Ik zou maar gauw bekennen, dat je die ook gesloten hebt, raadt de president. ^Nee, mijnheer. Als ik ze gestolen had, zou ik dat ook bekend hebben. Ik heb ze op ’t terrein der gemeentereiniging gevon den.” Uit ’t verdere gesprek tusschen den pre sident en beklaagde blijkt, dat deze reeds vele malen zijn zonden voor de rechtbank heeft moeten belijden. ,,’t Is toch geen leven voor een jongeman als jij, om altijd maar in de gevangenis te zitten”, meent de president. „Je hebt flinke armen aan je lijf. Je moest je schamen!” „Er is tegenwoordig niks te doen in ’t metselvak, mijnheer. Ik heb al een paar da gen voor niks bij de boeren gewerkt.” Na een uitvoerig getuigenverhoor neemt de Officier van Justitie* ’t woord. Spr. meent, dat ook de diefstal der colling-aspotten op ’t debet van dezen beklaagde moet worden geschreven. Eisch 6 maanden gevangenisstraf. Mr. De Muinck Keizer, beklaagdes ver dediger, wees op de ongunstige omstandig heden waarin bekl. verkeerde ten tijde dat de diefstallen er werk voor de rechtbank houden. gehoord, bekent alles en schijnt nog al wat spijt van ’t gebeurde te hebben. Precies legt hij den president uit, hoe hij in den avond de inbraken volvoerde, ’t Geld besteedde hij aan boeken en kleeren en de bioscoop, die veel indruk op hém schijnt te hebben gemaakt. Als de Officier requisitoir neemt, brengt Abonnementper jaar f 2.50 fr. p. post f 3.60. Advertentiën 9 ct.l p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT Avondschool voor lager theoretisch Nijver- heids-onderwijs. Voor de Avondschool voor lager theore tisch Nijverheidsonderwijs alhier, hebben zich 104 leerlingen laten inschrijven, waar van 98 zijn toegelaten, t. w.: afd. A. hout en steenbewerkers 48, afd. B metaalbewer kers en electriciens 30, afd. -C schilders, goud- en zilversmeden, foto-, litho- en typografen, enz. 20. Het totaal der buiten leerlingen bedraagt 32. De heer D. Braunius, klerk ter inspectie der registratie alhier is op zijn verzoek ver plaatst naar het kantoer Apeldoorn en de heer De Wit, klerk te Apeldoorn, op zijn verzoek naar de inspectie alhier. VAN DE LEEUWARDER RECHTBANK. Zitting van Woensdag 8 Oct. De veldwachter leidt een nog jong en flink uitzienden man binnen. De dagvaar ding vertelt van hem, dat hij de 40-jarige werkman Marcus H. is, te Sneek woont en terecht moet staan wegens een drietal dief stallen. Twee dezer diefstallen worden door den man grif bekend. Snuffelend langs den weg had hij gezien, dat de deur van het pakhuis van de wagenmakerij der erven Anne Lem stra, die met enkele spijkers was dichtge slagen, gemakkelijk was open te krijgen. Toen zulks geschied was, nam hij een paar dentuig, dat daar hing weg en bracht het naar een zekeren Reen, met ’t verzoek het voor hem te verkoopen. Reen echter ver trouwde de zaak niet recht; wou er liever niet mee te maken hebben. Na eenig over en weer praten vond hij echter goed, dat rt tuig voorloopig bij hem in bewaring bleef. Een paar dagen .later schuilde H. voor een Alflnmnnn het oordeel, dat Migcmwn onze r8ltaBten SIGAREN van 8, 6 en 5 cent hoog itaan in kwaliteit en bovendien lekker droog zjjn. Verdronken. HEEG, 9 Oct. Hedenmorgen had alhier een droevig ongeluk plaats. Het 4-jarig zoóntje van J. W. alhier ontsnapte aan het waakzaam oog der ouders. Het werd later levenloos uit het Var alhier opgehaald. BroekJiuys. De rechtbank te Rotterdam bevestigde het op 17 Juli bij verstek gewezen vonnis tegen Willem Broekhuys, waarbij deze wegens overtreding der loterijwet tot 4 maanden hechtenis is ver oordeeld. De verduistering bij de Amsterdammer. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den ge wezen directeur van het christelijk volksdagblad „De Amsterdammer” veroordeeld tot 1 jaar ge vangenisstraf met aftrek van 6 maanden pre ventief. De rechtbank had hem tot 1 jaar en 6 maan den veroordeeld. Droevig teeken des tijd». Te Axel zijn bij-het vervoer der suikerbieten in plaats van gewone werklieden o. a. gepensi- onneerde onderwijzers, secretarie-ambtenaren, notarisklerken en renteniers te werk gesteld. Ongevallen. Bij het binnenkomen in de Scheveningsche haven is de 62-jarige garnalenvisscher A. T., uit Scheveningen, terwijl hij bezig was met het binnenhalen van een der netten, overboord ge vallen. Andere visschers hebben hem aan wal gebracht, maar de dokter van den geneeskundi gen dienst kon slechts den dood constateeren. In het Oostfriesche plaatsje Hermannsburg is Zaterdag bij de woning van een landbouwer een locomobiel van een dorschmachine met een he- vigen knal uiteengesprongen, met het gevolg, dat een aantal kinderen, die naar het dorschen keken, werden verwond. Drie zijn reeds over leden. Maandagavond werd de hulpbouwer J. R. uit Heerlerbaan, in de Staatsmijn Wilhelmina te Terwinselen door afvallend gesteente zwaar ge wond. De dood trad spoedig in. R. was gehuwd en laat een weduwe met vijf kinderen achter. Maandag is een 63-jarige metselaar van de circa 25 M. hooge stelling aan den buitenkant van het in aanbouw zijnde gebouw der Ned. Handel Mij. in de Vijzelstraat te Amsterdam afgevallen en kort daarna overleden. Een vierjarig jongetje te Serooskerke (Wal cheren) dat den inhoud van een pan kokende melk over zich heen kreeg, is aan de bekomen verwondingen overleden. Te Gemonde is de 6-jarige W. v. d. S„ die op een beladen vrachtwagen was gesprongen, daaraf gevallen, waarbij de wielen over hem heen gingen. De borstkas werd ingedrukt. Het ventje overleed spoedig aan de gevolgen. Onder Watergang,* in de gemeente Lands meer, is een bejaarde man door een tram over reden. Toen de tram tot stilstand was gebracht, bleek de man reeds overleden. J. K., die ernstige brandwonden heeft opge- loopen bij den brand bij den drogist De Vrij op de Markt te Maassluis, is in het ziekenhuis te Rotterdam overleden. Moord. Op het goederenstation te Meimersdorf (Duitschland) werd de veehandelaar Dietrich, die met zijn vader vee was wezen koopen, dood geschoten gevonden. Gedurende het oponthoud spraken vader en zoon in de hal van het station met een jongen man. Toen de zoon naar buiten ging om naar het vee te kijken ging de vreem deling hem achterna en kwam niet meer terug; spoedig daarna vond men het lijk van den jon gen Dietrich. NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL Geruimen tijd geleden stonden er op deu ren en op een brugdek te Hindeloopen uit drukkingen te lezen, die beleedigend waren voor H. Glashouwer aldaar. Ze waren met krijt geschreven 'en een neef van Glashou wer, de 18-jarige koopman R. te Hindeloo pen, zou de dader geweest zijn. Hij staat althans voor die beleediging terecht, doch ontkent ten stelligste. Evenwel, de heer P. H. van Gestel, schrift kundige te Amsterdam, heeft het „krijt- schrift” waarvan foto’s zijn genomen, ver geleken met de letters van een door be klaagde geschreven brief en vond daarbij zulke treffende punten van overeenkomst, dat hij absoluut niet aan de schuld van het jongmensch twijfelt. Deze verklaring brengt R. niet aan het wankelen. „Ik kan het niet helpen, edelacht bare”, zegt hij, „dat die hand op mijn schrift gelijkt. Als ik het gedaan had, zou ik het zeggen, maar ik kan het onmogelijk gedaan hebben.” En daar blijft hij bij. De president brengt hem onder het oog, dat er een veete in zijne familie bestaat. De verdere behandeling der zaak wordt 14 dagen aangehouden, om nog een getuige te kunnen hooren. L. C. SCHARNEGOUTUM. Geslaagd voor het eindexamen van de Middelb. Technische school te Leeuwarden (werktuigbouwkunde) de heer O. -Mollema van hier. Kerknieuws. Beroepen bij de Ned. Herv. Kerk te Koekange (toezegging) de heer A. Steenbeek, candidaat te Woudsend. LEMSTERLAND, 9 Oct. In de heden gehou den raadsvergadering dezer gemeente werd be noemd tot hoofd der O. L. School te Echten de heer S. Koopmans te Balk. Aan het bestuur der bijz. U. L. O. school te Lemmer zal op haar verzoek voor inrichting van het 3e leerjaar een bedrag worden verleend van f 280.80. Een gelijk verzoek van het bestuur der R.K. School voor aanschaffing van nieuwe kachels tot een bedrag van f 162.werd eveneens toegestaan. Het heffen van leges op de afgifte van jachtacten werd thans bepaald op 20 Het verzoek van den Alg. Ned. Politiebond om georganiseerd overleg werd afgewezen. De gemeenterekening werd voorloopig vastgesteld met een ontvangst van f579573.58 en een uitgaaf van f591.673.645, nadeelig saldo f 1.419.64». Bij den minister van Waterstaat zal worden «aangedrongen op het maken van ëen tweede vluchthaven te Lemmer, als noodzakelijk door het oponthoud dat de drukke scheepvaart ondervindt bij tegenwind, omdat er geen voldoende ligplaats in de binnen haven is, zoodat men bij gunstig weer direct niet zee kan kiezen, doch dat alsdan eerst nog door geschut moet worden. Waar dit van alge meen belang werd geacht zal aan de Kamer van-Koophandel en Fabrieken in Friesland en Groningen adhaesie worden verzocht. Yoor het nazien der gemeenterekening werden aangewe zen de heeren Propsma, Bosma en BJUgma. KOUDUM, 8 Oct. Heden vierde het Chr. Ge mengd Koor „Advendo” alhier haar 35-jarig be staan door een uitnemend geslaagde uitvoering in de Ned. Herv. Kerk te geven. De liederen, die het koor ten gehoore gaf, vielen zeer in den smaak. Vooral „Als de avond daalt”, „Avond” en „Wandellied”, alles van Paardekoper en niet het minst ook het glanspunt van den avond, Psalm 8 van F. Pijlman, waaraan plus minus 70 personen deelnamen. Het orgelspel van den lieer J. Nauta Jz„ directeur van „Advendo”, gaf blijk van begaafdheid. Ter gelegenheid van het jubileum werd „Advendo” namens de ingezete nen van Koudum, een zeer fraai vaandel aan geboden. Het ruime kerkgebouw was geheel gevuld. De achttienjarige zoon van den zinkwer- ker S. te Sneek had een paar karweitjes verricht aan een huis in de buurt van den boekhandelaar G. van de Pijpekamp. Dicht bij was ook een huis in aanbouw, ’s Avonds, als ’t werkvolk weg ging, borg het de lad ders in een steeg. Johannes wist dit en in zijn hoofd rijpte ’t plan om een dier ladders te gebruiken voor een inbraak bij den boek handelaar Pijpekamp, die een paar boeken in zijn bezit had, die hij graag ééns lezen zou. ’t Waren Barbusse’s „Hel” en Heijer- mans’ „Kamertjeszonde”, ’s Avonds om tien uur, toen alles donker was, zette hij de lad der overeind in de steeg en klauterde op ’t dak. Behendig klimmer als hij is, kwam hij gemakkelijk van ’t eene dak op ’t an dere en- stond spoedig voor ’t dakraam van 't huis van den heer Pijpekamp. Met een schroevendraaier lichtte hij voorzichtig het dakraam op en klauterde op kouse-voeten naar binnen. Na eenig zoeken in de don kere zolderruimte vond hij de trap naar be neden. Zonder eenig gerucht kwam hij ein delijk in de gang en ontdekte toen dat de familie nog op was en in de huiskamer bij een zat. Dit was echter geenszins een reden voor hem öm terug te gaan. Rustig ver volgde de jongen zijn tocht en zocht uit den winkelvoorraad de bewuste boeken en ver dween zonder dat iemand iets merkte op dezelfde wijze als hij gekomen was. Een week later herhaalde hij ’t spelletje en maakte toen een portemonnaie met f 25 en een vulpenhouder buit. De vulpenhouder nam z’n vader hem af, doch ’t geld bleef in zijn bezit. Brutaalweg stapte hij eenige dagen na deze tweede inbraak Pijpekamp’s winkel binnen en kocht van 's mans eigen centen enkele boeken. Wijl alles zoo bijzonder goed ging, waagde de jongeman spoetjig een derde poging. Ditmaal ontstal hij den heer Pijpe kamp een aantal bankbiljetten ter waarde van ruim f 100. Op de plaats waar hij ’t geld wegnam, legde hij een briefje met de mededeeling: „Eén woord aan de politie en uw leven is niet veilig meer!” Ook deze inbraak kwam aanvankelijk niet uit. Johannes vond ’t echter toch te gevaar lijk een vierde maal nog, eens bij dezelfde menschen in te breken. Liever ging hij naar een ander De heer P. Th. Potma kreeg nu de gunst. Na een halsbrekende klimpartij kwam Jo hannes op den zolder van ’t huis en vandaar in den winkel. In het donker zag hij ’t nik kel van de cassa blinken. Zijn besluit was gauw genomen. Hij verbrak de cassa. Tot zijn schrik belde het toestel. Toch dacht de jongen er niet aan om op de vlucht te gaan. Hij wachtte rustig af en toen er niemand verscheen, haalde hij de cassa leeg. Groot was de buit niet. De cassa bevatte slechts f4.50. Johannes vond dit resultaat zoo ge ring dat hij niet voor een tweede maal bij den heer Potma wenschte in te breken. Hij ging nu maar ééns naar de fa. Stockmann en Zonen. Ook bij deze inbraak toonde de jongen welk een buitengewoon behendig klimmer hij was. De buit bedroeg ditmaal pl.m. f30. Natuurlijk zoéht intusschen de politie ijverig naar den dader der brutale inbra ken. Haar aandacht was bij de eerste kee- ren reeds op S. gevallen, daar ’t bekend was, dat deze een uitstekend klimmer was. Na de inbraak bij de fa. Stockmann en Zo nen waren er zoovele bewijzen tegen hem gevonden, dat de politie tot zijn arrestatie »ijn afgeloopen. De BELANGENGEMEENSCHAP tusschen onse saken HEEFT VANAF DIEN DATUM OPGEHOÜDEN, waarvan wij U beleefd verzoeken goede nota te willen nemen. Onze coupeurs en coupeuses zullen op nader aan te geven tjjd en plaats iederen Dinsdag in Sneek zijn, voor maatnemen en passen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1924 | | pagina 1