Kleine Advertenties l.l O 5 3 3 I BON voor een kleine annonce in de Nieuwe Sneeker en mmmmm Sneeker Courant, huis-aan-huis verspreiding, in de nrs. van 18 of 22 October. üKitliil Oiiiii dn ImihIi Smi NIEUWSTIJDINGEN. Reclaniekolom. 9 BUITENLAND 2 I I Hebt U al ge blookerd d Caaur Roomboter is niet meer te betalen Brandenburgh Co., Uit ons Parlement. Hebt gij iets ten verkoop aan te bieden Wenscht gij iets te koopen? Zoekt gij personeel? Wenscht gij een betrekking? WOENSDAG IS OCTOBER 19(24 Eerste Bled 41e JAARGANG I De Uitgevers BRANDENBURUH Co. I I t ■a I I I s l Girodienst. Inu Teiefoeu Me. 150. „Kleine Advertentiën'* Jachthavfen. No 5 Maakt dan gebruik van de rubriek in de NIEUWE SNEEKER en SNEEKER COURANT, huis-aan-huis- verspreiding. Wanneer gij onderstaande bon met uwe kleine advertentie bij ons inzendt, plaatsen wij haar in het nummer van Zaterdag 18 October of Woensdag 22 October voor slechts 25 cent bij vooruitbetaling. alhier. DRINKEN. de BLOOKEREN IS AFGELEID VAN BLOOKER EN BETEE- KENT MINSTENS ÉÉNMAAL PER DAG EEN KOP (Prijs 60 een per 100 omslagen.) Het bezigen van gewone omslagen kan tot vertraging in de behandeling der op drachten leiden. Kerknieuws. De clasis Leeuwarden heeft na peremtoir examen tot den Dienst des Woords en der Sacramenten in de Christ. Geref. Kerken toegelaten den candidaat J. Hovius te Korn- horn, beroepen pred. te Sneek. k h L A» Bij een volksstemming over de vraag wat de meest geliefkoosde sigaret is, soa een verpletterende meerderheid zeggen Geef MIJ maar Miss Blanche gld. bij verlies CA vu een duim. VV Ven Roomboter niet te onderscheiden en de helft goedkooper is De Grnyter’s hoogfijne Melange. Per pond slechts 80 ct. Alléén in De Grnyter’s winkels! De directeur van den postcheque- en giro dienst verzoekt rekeninghouders bij hef toe zenden van opdrachten aan het centrale i van de om slagen, welke voor dit doel op de postkan- Venoh|ni OIODAGB u VRIJDAGSAVONDS Uitf9v«n VOORAL ’S MORGENS OM HALF11 EEN ZÉÉR NUTTIGE EN AANGENAME BEZIG HEID. omdat voor beide partijen levensbelangen aan het eigen standpunt verbonden zijn. Voor Engeland is Egypte het hengsel waarop de deur draait, die de verbindin gen met het Britsche rijk in Afrika, Azië en Australië ópen houdt en afsluit. Bij het vitale belang van het Suez-kanaal voor En geland, behoeft men geen oogenblik stil te staan. De instelling van het vroegere pro tectoraat had haar reden in de noodzake lijkheid van beveiliging van deze Britsche levensverkeerader. In later tijd is het belang van Egypte voor Engeland nog toegenomen. Dwars door Egypte (van Alexandrië via Kaïro naar Suez en van Port Said naar Suez), loopen de telegraaflijnen die aanslui ten op de kabels naar Engeland en Indië. Voor de spoorwegverbinding jloor Afrika van het Noorden naar het- Zuiden is Kaïro het begin-station van de lijn, die te Kaap stad eindigt. En eindelijk is Kaïro in den rijksluchtdienst van Europa naar Azië een niet minder belangrijke schakel dan Suez voor de scheepvaartverbinding. Men deelde ons mede dat de voor stellingen door prof. Denis in de Sneeker Bioscoop aan den Oosterdijk gegeven, een zeer ruim bezoek hebben getrokken. Vier maal was de zaal geheel gevuld. Gisteren is het water binnengelaten in het nieuw gegraven gedeelte van de jachthaven V olksuni versiteit. In de gehouden ledenvergadering van de „Volksuniversiteit voor Sneek en omstreken” bleek dat het nadeelig saldo van f389 tot f 162 was verminderd. Ook voor het komende winter seizoen moeten de genomen bezuinigingsmaat- Oorlogsmaatregelen. Een nieuw crediet voor de Handels- kamer. Wijziging der Ar beidswet en het drieploegenstel- sel. De opheffing van het Hoog Militair Gerechtshof. ring een andere opvatting toegedaan kan zijn, dan de arbeidersregeering had, blijft het conflict in een ernstig stadium. De eenige uitweg dien MacDonald nog aangaf, was, dat Egypte met Engeland een bond genootschap zou sluiten, in welk geval de Egyptenaren aan een bondgenoot zouden kunnen toestaan wat zij aan de „vreemde” mogendheid meenen te moeten weigeren. De Egyptenaren zullen hiervoor hartelijk bedanken. MacDonald is er dus niet in ge slaagd iets op dit gebied te bereiken en vroeg of la»at moet het tot een botsing tus- schen beide rijken komen. De Egyptenaren zullen daarvoor echter wel de geschikte tijd afwachten, welke kan komen als Engeland met Turkije verdere moeilijkheden over Mosoel krijgt en de wrijving in Britsch- Indië waar het lang niet pluis is tusschen Indiërs en Britten tot een uitbarsting komen. De Egyptische kwestie kan zoo heel moeilijk een vredelievende»oplossing krijgen LEMMER, 13 Oct. De heeren Gebr. Coe- hoorn van Lemmer, kapiteins op de stoom boot „Stad Bolsward”, passeerden op hun reis van Bolsward naar Lemmer het Heeger- meer en zagen daar iets drijven, n.l. een mast met zeil en toebehöoren. Ze dachten eerst dat het een omgeslagcn vaartuig was, doch naderbij komende bleek het afgesla gen van een vaartuig. Toen ze den vol genden dag op hun reis van Lemmer naar Bolsward Heeg passeerden, vernamen ze dat aldaar een schip zonder mast was aan- gekomen. Bij informatie bleek het gevon dene aan dien schipper, genaamd B. Hem- penius van Sneek, toe te behooren. Deze schipper was op reis met zijn tjalkschip „Ebenhaëzer” van Stavoren naar Lemmer, op het Heegermeer door een stormbui over vallen, waarbij zijn mast was gebroken en hij zijn tuigage had verspeeld. De Kunstzijde-industrie. De Ned. Kunstzijdefabriek te Arnhem gaat haar bedrijf uitbreiden tot een drie maal groo- tere capaciteit. Het personeel wordt met 1200 personen nitgebreid. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Nieuwe Veemarkt, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 /2 en 12J/2 uur, de navolgende voorwerpen als gevon den gedeponeerd op 13 October 1924: Wit haarlint, wit beenen kinderarmband. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 13 Oc tober 1924: Gereedschapskokertje, G. Slop, Hoogend 12; vulpotlood, G. Banning, 2e Steenklipstr. 8; schooltasch met boeken, R. Samplonius, Potbuurt 8; mantelceintuur, 'J. v. d. Kooi, Kerkgracht 6. De heer S. Boskma, thans monteur le klas bij 's Rijks telegraaf én telefoon te Sneek, is bevorderd tot chef-monteur bij denzelfden dienst met overplaatsing naar Almelo. Abonnementper jaar f 2.50 fr. p. post f 3.60. Advertentiën9 ct. p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT ’komende rechten van MacKenna afgeschaft en de hoop op een spoedige uitbreiding van den rijkshandel den bodem ingeslagen. De conservatieven zijn vastbesloten werk en een behoorlijk levensonderhoud te verzeke ren in eiken tak van nijverheid, die bedreigd wordt door oneerlijke buitenlandsche con currentie door toepassing van de beginselen van het behoud der nijverheid. Het manifest belooft verder uitbreiding van het ouder domspensioen door een premiestelsel, dat recht geeft op verhoogd pensioen, weduwe- en weezenpensioen. Ten slotte wekt het de kiezers op een «conservatieve en krachtige, stabiele regeering in den zadel te helpen met een onafhankelijke meerderheid in het parlement. Het noemt de proef met een min- derheidsregeering een mislukking van kor ten duur. Het verkiezingsmanifest van de arbei derspartij betreurt het, dat de regeering ten val is gebracht door een partijdige combi natie van liberalen en conservatieven in het Lagerhuis. Het herinnert eraan, dat de ver bitterde betrekkingen tusschen Frankrijk en Duitschland, die de nalatenschap waren van de noodlottige verwikkelingen van vorige regeeringen, verbeterd zijn en dat harte lijke betrekkingen gevestigd zijn tusschen Engeland en Frankrijk;.Belangrijke stappen zijn te Genève gedaan in de richting van veiligheid, arbitrage en algemeene ontwa pening. De arbeidersregeering heeft gewei gerd Rusland van deze algemeene samen werking uit te sluiten. Het is in het wezenlijk belang van het land den handel met Rusland te hervatten, zoowel ten bate van de bestrijding van de werkloosheid als van de industrie in het al gemeen. Het manifest vraagt, of de libera len en conservatieven niet uit vrees voor een tweede arbeidersbegrooting een uitvlucht gezocht hebben om de arbeidersregeering ten val te brengen. Het stuk bepleit de na tionalisatie van de mijnen met een billijke behandeling van alle betrokken belangen en verdere sociale hervormingen, het bevat geen zinspeling op het opgeven van de ver volging van de Workers Weekly, noch op het voorstel tot een hèffing in eens voor het delgen van de oorlogsschulden, dat het voornaamste punt was op het programma der partij bij de vorige verkiezingen. De communistische partij zal oogen- schijnlijk in de campagne een mindere rol spelen, na het besluit van de arbeiderspartij om de communisten van hunne organisatie uit te sluiten. Er zijn vermoedelijk niet meer dan twaalf communistische candidaten in alle 615 districten en zeer weinigen hunner kunnen op succes hopen. Het gemiddeld aantal kiezers van ieder district is onge veer veertigduizend. Over het geheel genomen schijnt het dat de verkiezingen tot inzet zullen krijgen het Engelsch-Russisch verdrag. Engeland en Egypte. Zagloel-pasja, de eerste minister van Egypte, heeft zich te Parijs heel weinig ge ruststellend uitgelaten over de vooruitzich ten van een minnelijke regeling van het En- gelsch-Egyptische geschil. Hij kondigde een voortzetting aan van het verzet der Egypte naren tegen de Engeléche bezetting in Egypte en Soedan, beriep zich op den steun van 180 van de 200 leden van zijn volksver tegenwoordiging en voegde hieraan toe, dat hij zich „voorloopig” van diplomatieke mid delen zou bedienen. Van de positie in Soe dan zeide hij ten slotte, dat geen mogend heid zich daar düurzaam kan handhaven, als zij niet haar operatie- en proviandbasis in Egypte heeft. Uit de officieele stukken, die de Britsche regeering pas openbaar gemaakt heeft, wist men reeds, dat de onderhandelingen met Zagloel-pasja te Londen tot een volkomen stilstand hebben geleid, om de eenvoudige reden, dat Egypte van Engeland volle 100 pet. vroeg, schrijft de N. R. Crt. Zagloel’s eischen kwamen op het volgende neer: En geland vertrekt met pak en zak uit Soedan en Egypte. Het moet elk toezicht op de bui tenlandsche betrekkingen van de Egypti sche regeering opgeven. Het moet afstand doen van alle aanspraken ogjaescherming van vreemdelingen en minderheden. Het mag het Suez-kanaal niet zelf verdedigen. Het moet de financieele en rechtsgeleerde raadslieden terugtrekken, en geen soldaat op Egyptisch gebied achterlaten. gld. bij vorliea *3 van Mn vinger regelen wordeti bestendigd. Mocht de raad dit jaar het gevraagde subsidie van f 500. toestaan, dan zal in Januari 1925 onverwijld uitbreiding girokantoor gebruik te maken aan de cursussen worden gegeven. Behalve over f'™-, J -- radiotelegraphie en amateur-photografie, zal toren verkrijgbaar zijn, voorloopig nog slechts één cursus, die van ds. Banning worden gegeven. Ten einde het bezoek dier lessen zoo min mogelijk bezwaarlijk te ma ken, hechtte de vergadering hare goedkeuring aan een bestuursvoorstel, om, in afwijking van de desbetreffende bepaling van het huishoude lijk reglement, het lesgeld op slechts 10 cent te bepalen. Voor het vervolg zal, op voorstel van den heer P. Sikkes, door reglementswijziging het bestuur ten deze meer vrijheid van bewe ging worden gegeven. Mej. Greve legde om gezondheidsredenen haar functie als secretaresse der vereeniging neer. Mede namens zijn medebestuurderen be tuigde de voorzitter zijn leedwezen over jdeze ontslagneming. De heer U. Sijtema is haar op volger. 't Docentencollege werd met ’n tweetal leden uitgebreid, nl. met de heeren Peteri, leeraar in het Nederlandsch aan de R. H. B. S. en dr. P. Nieuwkamp, leeraar in de wiskunde aan het gymnasium. Gunstige overweging is toegezegd van een bij monde van een vertegenwoordiger uit Ijlst ge daan verzoek, om bij voldoende deelneming daar ter stede een cursus te openen. Verkiezing Notabelen Ned. Herv. Kerk. Maandag had alhier de stemming plaats ter verkiezing van 7 Notabelen in de Ned. Herv. Kerk. Uitgebracht werden 1653 stemmen. Van onwaarde 16 stemmen. Geldige stemmen 1637. Volstrekte meerderheid 819. Op de Vrijzinnige candidaten werd uitgebracht 't volgende aantal stemmen: K. Baanstra 821; U. Sijtema 813; M. Wierstra 815; H. J. Haijtink 12; H. J. Haijtink (tusschentijdsche vac.) 811. Op de Rechtzinnige candidaten werd uitge- De verkiezingen in Engeland. Het liberale verkiezingsmanifest zegt, dat Ramsay MacDonald verkiezingen gefor- ceerd heeft ten eerste omdat hij niet voor bereid was voor een onderzoek naar het in trekken van de vervolging van de Workers Weekly, ten tweede omdat hij de parlemen taire behandeling wilde ontwijken van het roekelooze voorstel een leening aan Rus land te waarborgen. De liberalen hebben volle sympathie met elk streven naar we- derzijdsche ontwapening en internationalen vrede en willen ook het herstel der econo mische betrekkingen met Rusland bevorde- deren, maar zij zijn tegen het waarborgen van een leening. Zij dringen aan op verbe tering van het'onderwijsstelsel; zij willen den vrijhandel hoog houden; zij zijn voor standers van samenwerking tusschen werk gevers, arbeiders en kapitalisten, in plaats van socialisme. Tenslotte staan zij evenre dig kiesrecht voor. Het conservatieve verkiezingsmanifest zegt, dat de socialistische minderheidgre- geering een overhaaste verkiezing aan het land heeft opgedrongen onder voorwendsel, dat het niet strookt met haar waardigheid een onderzoek te dulden naar het intrekken van de vervolging tegen de Workers Weekly. De weigering om dit onderzoek toe te staan wekt onvermijdelijk het ver moeden, dat het duidelijk zou hebben bloot gelegd, dat de rechtspraak aangetast was door partijoverwegingen. Onder den druk van de extremisten heeft MacDonald een loos verdrag met de sowjets gesloten, dat de Russische regeering een Engelsche lee ning waarborgt. Hij is er niet in geslaagd het werkloosheidsvraagstuk op te lossen, dat er niet beter voor staat dan een jaar geleden, De regeering heeft dwazelijk de in- HIEUWE SNEEZER COURANT annex SNEEKER COURANT «n WYMBRITSERADEEL gld. bij veillee van mb vijevlnger. bracht ’t volgende aantal stemmen: R. Tolsma 827; K. v. d. Veer 817; R. de Jong 818; J. de Graaf 816; Joh. van Akkeren Hzn. 812; H. Klai- beda 801; J. de Wilde (tusschentijdsche vac.) 795. Gekozen zijn dus de heeren K. Baanstra en R. Tolsma. Herstemming moet dus plaats hebben tus schen de heeren U. Sijtema, M. Wierstra, H. J. Haijtink, K. v. d. Veer, R. de Jong, J. de Graaf, Joh. van Akkeren Hz., H. Klaibeda en voor de tusschentijdsche vacature herstemming tus- schtn de heeren H. J. Haijtink en J. de Wilde. Door de vrouwelijke stemgerechtigden wer den 946 stemmen uitgebracht. Door de manhen 707. Bij de gisterenavond ten overktaan van notaris Heringa gehouden publieke verkooping van onroerqpde goederen, werden finaal in koop aangewezen: Perc. I: het winkel- en woonhuis met boven huis c. a. aan de Wijde Noorderhorne aan de I firma J. B. Posma te Sneek voor f 6358. Perc. 11: het winkel- en woonhuis aan de Westzijde van het Grootzand aan de firma F. J. de Groot Boersma te Sneek voor f5901. Perc. Ill: het pakhuis met erf aan de Water- poortsgracht aan den heer Sjoerd van der Meer, beurtschipper te Sneek voor f4551. De invloed, dien de wereldoorlog ook op het leven van ons volk uitoefende, heeft in dertijd allerlei maatregelen en bemoeienis sen van de regeering met het bedrijfs- en oeconomisch leven mogelijk gemaakt, die nog vaak nawerken. Daaronder zijn er, wier uitwerking men als een gunstige zou kun nen beschouwen en die men dus wenschte te bestendigen, andere, die men maar liever zoo gauw mogelijk kwijt raakte. Maar on der die laatste waren er ook, die men maar niet zoo dadelijk weer kon kwijt raken, om dat ze den Staat in posities had gebracht en verplichtingen had opgelegd, waaruit zij zich niet gemakkelijk kon losmaken. Tot die laatste bleken Kamer en Regee ring beide de oprichting van de Handels- kamer te rekenen. Zij was daaraan her innerde minister Colijn in het debat, dat over, een nieuw crediet gevoerd werd, her haaldelijk indertijd vooral op aandrin gen der Kamer gesticht <>rf> ais bestrijdster van de duurte en als distribuante op te tre den. Daardoor was zij voor den handeldrij- venden middenstand van den aanvang af met geen goed oog aangezien. En wanneer men zag, hoe de heer Staalman zich thans beijverde haar in een slecht daglicht te stel len en de toekenning van het nieuwe crediet te verhinderen, dan begreep men onmiddel lijk, dat de verhouding er sindsdien weinig beter op geworden was. Hij laakte haar be heer, ontzegde haar alle zakenkennis en achtte de oprichting een groote fout, die men na de groote verliezen, die de Handels- kamer leed, door nieuwe credieten slechts zou verergeren. Die laatste meening bleek echter niet algemeen gedeeld te worden. Liquidatie op dit oogenbttk zou den Staat f 872.000 kosten, terwijl men verbetering van den toestand in de toekomst wel waar schijnlijk achtte. Daarom leek het ten slotte de meerderheid de wijste partij nog maar wat meer geld eraan te wagen in de hoop, dat men er later beter uit zou springen. Tot’ de andere soort maatregelen, die, welke men wenschte te bestendigen en zelfs een vasteren vorm wilde geven, behoorde het drieploegenstelsel, dat destijds als oor logsbehoefte was ingevoerd en dat.de mi nister van Arbeid thans door wijziging van de Arbeidswet wettelijk wenschte vast te leggen, waar het tot nu toe nog van minis^. terieele vergunning afhankelijk was. Daar toe bepaalde art. 1, dat in drie achtereen volgende weken niet meer dan 56 uur in nachtarbeid en niet meer dan 62 uur per week of 168 uur in drie achtereenvolgende weken aan dagarbeid mocht gewerkt wor den. Maar de instemming daarmee bleek niet algemeen. Sommigen vreesden daarvan Zondagsontheiliging, waar thans toch bij uitbreiding van den Zondagsarbeid de uit gever aan den 48-urigen werkweek ge bonden heeft. En de heer Van der Waerden zag er verslechtering van de positie van den arbeider in en gevaar voor de 48-urige MacDonald heeft deze eischen vastbera- j werkweek en stelde daarom een amende- den afgewezen en aangezien er geen kijk ment voor, waarbij de vergunning van den op is, dat eenige nieuwe Engelsche regee-minister werd gehandhaafd en als voor- -i-jwaarde gesteld de noodzakelijkheid wegens buitenlandsche concurrentie ingeval van afwijking van de 48-urige werkweek en ver der de 56 uur bij nachtarbeid in 3 achtereen volgende weken werd veranderd in 48 uur, de 62 door 56 en de 168 door 144„ Maar de Kamer bleek op deze wijziging niet ge steld en het ontwerp werd onveranderd l goedgekeurd. .Ook het ontwerp tot opheffing van het Hoog Militair Gerechtshof kreeg de instem ming der Kamer. De indiening eener motie door den heer Van Sasse van Ysselt, schor sing der beraadslaging vragende totdat een ontwerp tot afschaffing van de militaire rechtspraak in vredestijd scheen die instem ming een oogenblik in gevaar te brengen. Maar om het voordeel, dat het ontwerp reeds bracht, niet verloren te doen gaan, kapte de heer Van Sasse van YsselUop ve ler aandringen dat deel der motie, dat schorsing der beraadslaging vroeg, daar van al. Volgina voorwauden ovareangokomon mat da HallauiABOlie AlgaanMM Verse" laaena* lijft Keriege-Beek te SohleAaea lijs anio Abonnd'a vorsakard tagan ongelukken voor VVV lange Invaliditeit. »VV De ontwapening in Denemarken. De drie wetsontwerpen betreffende de ontwapening van Denemarken luiden vol gens de Vossische Zeitung als volgt: 1. De dienstplicht en de heele militaire organisatie worden afgeschaft, de vestingen worden gesloopt, de aan het beheer van leger en vloot toebehoorende gebouwen en terteinen worden aan andere staatsinstel lingen toevertrouwd of verkocht. Particu liere veiligheidsdiensten mogen blijven be staan, mits zij niet op militaire wijze geor ganiseerd zijn en geen militaire oefeningen nouden. 2. Tot steun van het grenstoezicht, de douane en de politie zal een wacht- en po litiecorps worden gevormd. Voor dit corps zullen jaarlijks 800 vrijwilligers worden aangeworven. Hun opleiding zal 4 a 6 maanden duren. Zij-zullen zich 12 jaar lang ter beschikking van het corps moeten hou den. Het heele corps zal 7000 man sterk zijn. De kosten voor het onderhoud van dit corps zullen de 5.6 millioen kronen niet mo gen overschrijden. (Tegenwoordig wordt in Denemarken voor militaire doeleinden per jaar 60 millioen kronen uitgegeven.) 3. De toekomstige Deensche vloot zal bestaan uit een wachtschip van 1200 ton, een paar inspectie- en motorbooten en 12 vliegtuigen. De kosten voor het onderhoud van deze vloot worden op 5.9 millioen ge raamd. Minister-president Stauning deelde in een interview mede dat voor deze voorstellen zoowel in de Tweede als in de Eerste Ka mer een meerderheid zal worden gevonden. gld. ingeval van ov«r- |£A gld. &ij „diva vaa lijden binnen 30 d. 1JU éér.hand, veeteteeg ld

Sneeker Nieuwsblad nl | 1924 | | pagina 1