Pepermunt De Wilde Boerin Miss Blanche Fjjne Fondant Borstplaat bij WESTERHOF Mill Orgm dit hunti Snik I MEDERLANDSCHE HYPOTHEEKBANK opgericht t6 VSBIldilin in 1890 Directie Mr. G. BROUWER Jzn. n WYMBRITSERADEEL Reclamekolom. NIEUWSTIJDINGEN is No. I .1 -=□=- ^EfCTIXiLJSTOlSr. ;n. I Brandenburgh Co., inn Telefoon No. 150. Wij hebben weer Pandbrievan a 99 5 °|o Pandbrieven a 95 Vb 41e JAARSANG WOENSDAG 2» OCTOBER 1924 No. 7 Eerste Bled |o Verschijnt DINSDAGS VRIJDAGSAVONDS Uitgever* Vslgena voonraudan ovuwngakomwi raat da H.llMri.ok. Verse- VERTROKKEN: sSHB i. I P. C. Hooftstraat; Jentje Postma, land, zoodat de knechts en de meiden, die op een af- 2.) ren III. I Vrouw Browsma is sedert vier jaar weduwe, aeliterge- Wordt vervolgd.) I Gewest Friesland K. N. G. V. In een Zondag te Leeuwarden gehouden 01 door T. E. HOL T R O P. -o Abonnementper jaar f 2.50 fr. p- post f 3.60. Advertentiën9 ct. p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT 1TIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT Vrouw Broersma heeft het leed, dat Lammers haar aan deed, lang verkropt van zich geweerd, trachtend zich te verbeelden, dat het niet bestond. Altijd echter stuwde het weer op als een dichte damp uit donkere diepte, die haar gansch omving als een vergiftige atmosfeer. Zij moest licht en lucht hebben. Een krachtig bewegen zou haar uit de be nauwing verlossen. Zij zocht een gelegenheid door een ge weldigen openlijken aanval den geniepigen vijand te ver pletteren. Nu, in den reinen zomermorgen, heeft ze uitge schreeuwd wat lang in haar woelde. Maar zij gevoelt, dat zij den man met het booze oog zelfs niet geraakt heeft. Haar gedwongen ruwheid was geen kracht, haar scheld woorden troffen alleen haarzelf. j palingen voor de beoordeeling van het pro pagandistisch optreden der aangesloten clubs. Door den voorzitter is een vaandel-wim- pel aangeboden als prijs aan die club, welke op dat gebied de meeste werkkracht heeft ontwikkeld. Tot leden dezer commissie zijn benoemd de h.h. C. Kan te Bolsward, R. de Vries te Drachten en H. Steegstra. Besproken werd ook het rapport der be- zuinigings-commissie van het K. N. G. V. De Christelijk Sociale Partij. In verband met de gewijzigde houding van het dagelijksch bestuur der christelijk sociale partij, de heeren van der Laar, van Dorp en Rotteveel, die thans op het standpunt staan, dat het partij program zoodanig moet worden verruimd, dat ook modern-godsdienstigen dit kunnen onder schrijven, hebben alle vooraanstaande personen dezer partij in Friesland, behalve de heer Jan sen te Leeuwarden, hun lidmaatschap opgezegd. Hiermede is de organisatie van de C. S. P. in Friesland opgeheven. De heer Fricke blijft voor de loopende periode zijn Statenzetel bezetten. L. C. - - - -- - «■- - Het mag verbijsterend lijken, maar het is een feit, dat het meerendeel der Rookers altijd zegt Geef MIJ maai schenen als gloeiende lichten in een bleeke lucht, terwijl ze toch even te voren vroolijk en onbezorgd was, en zelfs niet aan haar vijand dacht. Maar dan dacht hij aan haar. Als die oogen voor haar opdoemden, neep de vrees haar hart ineen en scheen haar leven weg te zinken. Zij voor spelden haar geen kwaad, zij waren het kwaad zelf, waar aan geen ontkomen was. Doch ook alleen in zijn boos oog blinkt de haat van dien man, want rustig pijpt hij aan, en terwijl h~ij heen- .gaat, raadt hij welmeenénd: Ik zou naar huis gaan, buurvrouw. Het is altijd verkeerd lang met natte voeten te loopen. LIJST VAN INGEKOMENEN EN VERTROK KENEN gedurende de maand September 1924. GEVESTIGD: Aaltje Kornelis, dienstbode, Singel 30, van Haskerland; Paulina Alwina Henderika Brou wer, dienstbode, Peperstraat 5, van Doniawer- stal; Elske Steunebrink, dienstbode, Stationsstr. 20, van Schoterland; Lukas Offinga, bakkers knecht, de Collignystraat 1, van Barradeel; Pie- tertje ten Cate wed. Wouter Buisman, z. b., Grootzand 38, van Velsen; Anne Kooistra, reizi ger, Schaapmarktplein 10, van Ede; “Frans Ja- gersnia, z. b., Willem Frederikstraat 15, van Zwolle; “Aart Middendorp, gemeentetuinman, Stationsstraat 4, van Driebergen; Gerrit Sietze Samplonius, z. b., Rozenstraat 16, van Aalten; Ypke Polstra, opperman, Willem de Zwijgerstr. 14, van Haskerland; Siebolt de Moed, slagers knecht, Kleinzand 88, van Workum; “Willem Gerrit Boersma, koopman, Nauwe Burgstraat 1, van Haarlem; Jacobus Johannes Boomsma, z. b., Oud Kerkhof 19, van Gaasterland; Tjitske Loijenga, wed. Hendrik Duizendstra, huishoud ster, Troffelsteeg 1, van Schoterland; Jan Willem Philip Borleffs, leeraar, Kleinzand 13, van Gro ningen; Johann Diedrich Speckmann, kellner, O. Koemarkt 21, van Leeuwarden; Frans Burgh- graaf, depothouder, 2e Woudstraat 44, van Wonseradeel; Thea Alida Pasma, z. b., Singel 8, van Rotterdam; Liefke de Jong, wed. Gerben de Jong, z. b., Nieuwbuurt 4, van Franeker; Lo- dewijk van der Wal, z. b., Swartsbuurt 15, van Groningen; Akke van den Berg, z. b., Kruize- broederstraat O. B. W., van Steenwijkerwold; “Harmen de Jong, los werkman, Geeuwkade 41, van Wymbritseradeel; Folkert Dijkstra, rijwiel hersteller, W. Noorderhorne 23, van Hem. 01- deph. en Noordw.; Johanna Zondervan vr. van Jacobus Reiker, z. b., Willem de Zwijgerstraat 10, van Leeuwarden; Geeske Comello, huishoud ster, Stationsstraat 28, van Schoterland; Lum- megien Sieben, hulp in de huishouding, Hooi- blokstraat 13, van Zwolle; Felicia Szper, leera- res, Kleinzand 18, van ’s Gravenhage; Helena Maria Peters, liefdezuster, Oude Koemarkt, St. Bonifaciusgesticht, van Rotterdam; Afke Boe- »lens, z. b., 3e Zomerrakbuurt 25, van Wymbrit seradeel; Gerke Walinga, chauffeur, O. Koe markt 19, van Wymbritseradeel; Willemke van der Velde, dienstbode, Westersingel 1, van Amersfoort; Jacobus Groenland, mach.-bank- werker, Willem Frederikstraat 2, van Haarlem; Fetze Willem Koopman, z. b., Leeuwarderweg 47, van Utingeradeel; Jitske de Jong, dienstbode, Leeuwarderweg 3, van Ijlst; Lammetje Lange- dijk, z. b., Kruizebroederstr. 1, van Groningen; Franz Pretschj, koopman, Westersingel 1, van Reichenberg (Tsjecho Slow.); Johannes Jaar- sma, landbouwer, Parallelweg 7, van Wymbrit seradeel ;“Johannes Blom, z. b., Jan van Nassau- straat 24, van Almelo; Evert van Asma, opzich ter, Bloemstr. 12, van Wymbritseradeel; Grietje Kooij, huish., Westersingen 6, van Weststelling- werf; Hijke Hoekstra, dienstbode, Nieuwbuurt 8, van Wymbritseradeel; “Klaas Bakker, groenten handelaar, Oosterdijk 46, van Leeuwarderadeel; Klaas Poeze, boerenknecht, Kruizebroederstraat 39, van Sloten (Fr.); Jakoline Weijmeijer, dienst bode, Parkstraat 11, van Emden; Trijntje Valk, dienstbode, Peperstraat 13, van Opsterland; Elske van der Brug, z. b., N. Noorderhorne 31a, van Wymbritseradeel; Pietertje Feenstra, geh. met P. Boomsma, z. b., Jan van Nassaustraat 16, van Wymbritseradeel; Enne Elema, notaris, Leeuwenburg 1, van Oldebroek; “Jan Gerrit Kerkstra, arbeider, Woudvaartkade 17, van Wymbritseradeel; “M. E. S. A. Blok geb. Abel, z. b., Joh. W. FrisostraatlO, van ’s Gravenhage; Hendrikus Jan Kiestra, kantoorbediende, Klein zand 3, van Leeuwarden; Geertje Suierveld, geh. met H. W. Goinga, z. b., Maria Louisestraat 12, van Wymbritseradeel; Willemke Looijenga, dienstbode, Kleinzand 72, van Idaarderadeel; Be- rendje Langendijk, dienstbode, Stationsstraat 40, van Bolsward; Minke Wielsma wed. Pier v. d. Goot, z. b., Parkstraat 19, van Schoterland; Janke Dirks Osinga, z. b., Oosterdijk 13, van Harlingen; Jan Gilhuis, z. b., Lemmerweg 19, van Oostdongeradeel; Johannes Kuperus, kell ner, Koopmansgracht 56, van Ubbergen; Gerlof Tippersma, letterzetter, 2e Frittemahovenstraat 44, van Lemsterland; Maria Francisca Theresia Lurvink, huishoudster, Harinxmakade 4, van Deil; Sijtske Zandstra, dienstbode, Oppenhuizer- weg 2, van Leeuwarden; Johannes van Galkom, pastoor, Harinxmakade 4, van Deil; Anna Ca tharina. Helena Olberts, directrice in een klee- dingmagazijn, Suupmarkt 1, van Groningen; Haebeltje Wierda, wed. Klaas H. van der Schuit, z. b., Lemmerweg 76, van Wymbritseradeel; Dieuwertje Brouwer, liefdezuster, St. Bonifacius gesticht Oude Koemarkt, van ’s Hertogenbosch; Tjibbe Swart, bakker, Joh. Willem Frisostraat 20, van Bolsward; Hansje de Boer, dienstbode, Looxmagracht 3, van Amsterdam; Froukje van der Goot, z. b., 2e Woudstraat 44, van Bols ward; “Fokeltje de Jong, wed. H. Koopmans, z. b., Lijnbaansbuurt 15, van Wymbritseradeel; Jo hannes Confurius, lithograaf. Oude Koemarkt 25, van Rotterdam; Helena Johanna Elisabeth Bosch, dienstbode, Leeuwenburg 12, van Bergh;* schuil U achter vriendelijke woorden en kalme gebaren. I Xen Zóó heeft zij die oogen eenmaal vroeger gezien, en nooit j 'n PPn nnfTP pp pp rPDrpn 1111 n.iari was idil e zal zij ze vergeten. Die booze oogen hebben haar vervolgd in den droom, hebben haar het dagelijksch leven tot een beklemming gemaakt. Onverwacht zijn ze voor haar ver- l voor de eerste maal zijn buurvrouw vlak in ’t gezicht. Daar gevoelt zij het weer. De giftige pijl uit het booze oog van haar vijand treft haar midden in het hart. Zij 1 ziet zijn groenachtige katoogen flikkeren van haat, die Goeden morgen, buurvrouw, zegt Lammers, terwijl hij even opkijkt. Zij antwoordt niet. Zij kan eerst niet spre ken door de boosheid, die opkropt in haar keel. De rustig heid van den nieuwen dag, die het begin van den arbeid zoo gemakkelijk heeft gemaakt, is weg van haar. Het bonst en hamert door haar gansche lichaam. Plotseling is in haar opgeleefd de woede tegen dien man, die haar jaren ach tereen heeft geplaagd en getreiterd zonder dat ze iets had om zich te verzetten, want zijn boosheid wroette immer in het duister. Nu, in het volle licht, wil ze spreken, wil ze alles uitschreeuwen, wat in haar binnenste opborrelt en kookt. je behoeft tegen mij geen goeden morgen te zeg gen, begint ze, zich nog bedwingend. Want je meent er toch niets van. Je meent niets dan kwaad. Waarom laat je die wilde koe, die slootjesspringer, altijd in dat stuk land loopen? Waarom bind je hem geen zak om den kop! Alle nachten loopt het beest hier tusschen mijn beste koeien en maakt die ook gek. Het trapt de wallen stuk en vreet van mijn gras. Maar je doet het met opzet, ik weet het wel, je doet het met opzet, zooals je alles doet om mij te plagen Het komt met de koe zoo het best uit, buurvrouw, antwoordt de kleine man fleemerig, tergend bedaard, alsof hij niets van haar boosheid bemerkt. En hij gaat door met lange streken de natte modder naar beneden te vegen. Dat is het juist, wat zij niet kan verdragen, zij die zelf zoo licht bewogen is, dat die man altijd even koud en kalm blijft. Al luider en luider klinken haar verwijten, steeds heftiger worden haar gebaren. Haar roepen ver scherpt zich tot krijschen, dat ver klinkt over het vlakke gld. ingeval van evu- Üldan binnen *0 d. Inbraak in een goudsmidswinkel. Zondagavond hebben te Leiden inbrekers zich, waarschijnlijk met behulp van een val- schen sleutel, toegang verschaft tot den ju weliers- en goudsmidswinkel van den heer M. Ribber, v. h. Gebi. Rodbard, in de Don- kersteeg. Toen de heer Ribber ’s nachts half een thuis kwam, vond hij de deur van zijn winkel open. Hij waarschuwde onmiddellijk telefonisch de politie, die dadelijk ter plaatse een onderzoek instelde. Van de daders werd geen spoor gevonden. Er wordt voor onge veer f 8000 aan gouden ringen, armbanden, horloges, kettingen en juweelen vermist. De heer R. is tegen inbraak verzekerd. - R.-K. Kweekschool; Wilhelmina Jaarsma, z. b., I van Parallelweg 7 naar Jutrijp; “IJpe Dorhout, 1 timmerman, van Keet Sperkhem naar Huizum, 1 Groote Dwarsstraat 81; Gerben Johan Schoon- hoff, z. b., van N. Burgstraat 11 naar Velp (N.- Br.), Huize Mariëndaal; “Andries Bosma, los werkman, van Ged. Poortezijlen 7 naar IJsbrech- tum; Tjalling Bosma, los werkman, van Ged. Poortezijlen 7 naar Groot Tinga; Steven Ruiter, rijwielhersteller, van Oosterdijk 45 naar Kou- dum; Jan Otto Tromp, z. b., van Stationsstraat 9 naar Voorschoten, Instituut Wullings op Bere- steijn; Renske M. Cock, z. b., van Singel 80 naar Leiden, Freewijkstr. 11; Geiske de Boer, dienst-’ bode, van N. Noorderhorne 36 naar IJsbrechum; Dina A. Wiersma, dienstbode, van Marktstraat 15 naar Haarlem, Kruisstraat 5; “Wiebe Wil bers, kleermaker, van 3e Selfhelpstraat 6 naar Amsterdam, Tasmanstraat 23; Uilke van der Veen, barbier, van Galigastraat 6 naar Gronin gen ;Sjoeke Visser, dienstbode, van Jousterkade 3 naar Groningen; “Dieuwke Visser wed. S. Sie- brands, z. b., van Kloosterdwarsstraat 12 naar ’s Gravenhage, Laan van Meerdervoort 285; “Ni- colaas Meindert de Vries, kapper, van Schaap- markt 11 naar ’s Gravenhage, Laan van Meer- b., van Bothniakade 15 naar Maarsen (U.), Raadhuisstraat 21; Bernardes PftTus Velthuij- zen, pastoor, van Harinxmakade 3 naar Apel doorn, R.-K. pastorie; Everdina Francisca Ka- bus, z. b., van Harinxmakade 3 naar Apeldoorn, R.-K. pastorie; Elisabeth Maatman, huishoudster, van Harinxmakade 3 naar Kuinre, R.-K. pastorie; Tekela Wilhelmina van der Werf, z. b., van Kleinzand 93 naar Boxtel (N.-Br.), R.-K. pen sionaat Duinendaal; Akke Juliana Boschma, dienstbode, van Franekervaart 5 naar Utrecht, z. b., van Bij het melken mishandelt zij de koeien, waarmee ze gewoonlijk zoo behoedzaam omgaat. Thuis ervaren de beide kinderen en de dienstboden het, hoe het bij de boerin van binnen woelt en wrokt. Maar als het drukste werk is gedaan, is de kracht van de boerin gebroken. In de schuur valt ze neer op een hoopje hooi, dat daar nog ligt van den winter. Haar forsch lichaam trilt en schokt. Zij slaat de handen samen op het bonzende hart en bidt: God, mijn God, help mij tegen dien man. De meid heeft zacht den knecht geroepen, en samen loe- ze grinnikend om den hoek van de schuurdeur. Laatst was zij ook zoo. Wat scheelt haar toch? vraagt de meid. De boerin is weer gek, zegt de knecht onverschillig. dervoort 285; Roelof de Vries, slagersknecht, Hoogend 22 naar Groningen, Radesingel 23; Poortezijlen 15, van Amsterdam; Gerben Hu-van Scharnesteeg 4 naar Groningen, Meeuwer- derweg, p. a. T. de Vries; Baukjen Hofmeester, verpleegster, van Scharnesteeg 4 naar Utrecht, Kinderziekenhuis; Johannes Beaida, kommies dir. bel., van le Zomerrakbuurt 18 naar Vlacht- wedde, Terapel, Koningslaan 24; Nicolaas Durk Zandstra, kantoorbediende, van Joh. Mauritsstr. 2 naar Leeuwarden, Oosterbuurt 24; Jacoba de Jong, z. b., aan boord, naar Woudsend; Wilhel mina Sabina Stockmann, z. b van Kleinzand 38 naar Gouda, Turfmarkt 122; Tjitske Jorrit- sma, dienstbode, van Bloemstraat 33 naar Den Haag, Riouwstraat 174; Margarietta Josina Vei- gelvanger, hulp in de huishouding, van IJlster- kade 51 naar Leeuwarden, St. Jacobstraat 22; Hendrik van der Woude, kantoorbediende, van Grootzand 49 naar Kampen, Oudestraat 106; Cornelis Andela, fabrieksarbeider van Groote Kerkstraat 18 naar Bolsward, Parkstraat 6; Dirk Dijkstra, boerenknecht, van Kloosterdwarsstraat 27 naar Amsterdam, Ransdorp, p. a. J. Bont; Hilbrand Drost, timmerman, van 3e Selfhelpstr. 14 naar Harlingen, Kerkpoortstraat 49; IJbeltje Boersma, vrouw van Harm Huisman, z. b., van Jachthaven 13 naar Brunssum, Steenbergstraat 5; Maria Francina Brouwer, z. b., van W. Noor derhorne 19 n. Leeuwarden, Noordvliet R 421T; Jantien Loos en Adriana Kuhne, off. Leger des Heiis, van Jachthaven 20 naar Veendam, Bene den Oosterdiep 111 D 111; Trientje Postma, z. Vrouw Broersma staat een oogenblik stil. Dan stuift ze vooruit, met vaste stappen over de plank, die deint onder haar voet en kletst in het water van de sloot, zoo dat de golven aan weerszijden breed uitloopen in het kroos. Nu stoot ze juk en emmers achteruit van de schou ders en treedt op Lammers toe met driftige gebaren. De boer aan den anderen kant van de sloot blijft rus tig aan zijn werk. Hij rukt groote handenvol gras uit de donkergroene zoden, waarvan het vee niet wil vreten, en strijkt met evenmatige halen van boven naar beneden de modder uit het beslijkte haar van zijn koe. IJ gld. bij ««rliM *3 van aan vtngar EA gld. bij varllM vu vU aan vriiavinaar- 1EA gld. bij varllas vu 7E gld. Mj vullv* Ivv Mn hand, vaat af aaa van aan daim. lavana- )AA fcvrl«av-Bnnb SotoladaB* ai|n «hm Abonni’a varsakard tagan ongalnkkan vaar 4VUV tanga Invalldltait. v Douwe Gerrit v. d. Werf, houthandelaar, Ged. Poortezijlen 15, van Amsterdam; Gerben Hu- berts, bakker, Peperstr. 2, van Ferwerderadeel. “L. M. van der BeekVeldman, z. b., van Kruizebroederstraat 10 naar Leeuwarden, van Heemstrastraat 12; Petronella Jacoba Dikland, z. b., van Oudvaart 3 naar Valburg, Zetten, Christine Herminaschool; Hendrika van Dijk, z. b., van Oude Dijk 2 naar Amsterdam, Veerstraat 17; Jeltje Walstra, dienstbode, van le Steenklip- straat 47 naar Leeuwarden, Veemarkt; Gerritje Waaijer, dienstbode, van Suupmarkt 11 naar Bussum, Graaf Wigmanlaan 11Antoinette J. C. J. Wouda, z. b., van Bolswarderweg 19 naar Amsterdam, Zandpad 5; Antje C. Schaap, z. b., van Kleinzand 31 naar Amsterdam, Zandpad 5; Elisabeth Faber, wed. H. B. G. Flottow, z. b., van Oosterdijk 63 naar Leeuwarden, Kruisstraat 63; Alagonda Eppinga, z. b., van Oosterdijk 11 naar Valburg, Zetten, Christina Herminaschool; “Jacob Groenhof, schipper, van Koopmans gracht 33, naar Uitwellingerga; Maria Captein, moeder Bonifaciusgesticht, van Oude Koemarkt 16 naar Waalwijk, Theresiagesticht; Dirk van dier Ploeg, slagersknecht, van Kleinzand 70, naar Amsterdam, Celebesstraat 93; Helena Ma ria Frankhuijzen, liefdezuster, van Oude Koe markt 16 naar Zevenbergen (N.-Br.), Antonius- gesticht; Maria Christina Warnars, liefdezuster, van Oude Koemarkt 16 naar Berlicum en Mid delrode, St. Vincentiusgesticht; Hinke Blank- sma, onderwijzeres, van 2e Steenklipstraat 57 naar Echten; Susanna M. G. Obbema, z. b., van Grootzand 12 naar Steenwijkerwold, R.-K. Kweekschool; Grietje J. de Boer, modiste, van Kruizebroederstraat 59 naar Dokkum; Sake Mollema, boerenknecht, van le Steenklipstraat 29 naar Hommerts; Agnes M. R. van der Kallen, i z. b., van Grootzand 6 naar Steenwijkerwold, I stand zitten te melken, nieuwsgierig opkijken langs de staarten der koeien. De boerin gebruikt ruwe scheldwoorden, die haar an ders vreemd zijn, maar die zij nu noodig heeft om zich geheel uit te spjeken. En toch gelukt 'haar dit niet. Met al haar krachtsvertoon gevoelt zij zich machteloos als een slapende, die in een benauwden droom worstelt met on grijpbare geesten. Haar vuisten ballen zich. Had ze dat mannetje maar in haar sterke handen. Ze zou hem plat- knijpen, vermorselen. In haar drift komt ze te dicht bij den slootwal, zakt met een voet weg in het vlotgras eh krijgt den klomp vol modder. Nijdig schopt ze hem uit en veegt de vuile sok af in het natte gras, terwijl ze hortend en stootend doorgaat met schelden. Maar nooit schijnen haar booze woorden den kleinen boer te treffen. Lammers is met zijn koe gereed. Hij geeft het beest met de vlakke hand een klap op de schofl, en dan ziet hij I bleven met twee kinderen, een jongen en een meisje, twee- lingen. De boerderij, ofschoon niet geheel onbezwaard, is grootendeels haar eigen. Zij is er enkele jaren gelukkig --.4.x uu:: r:; Mr. M. J. BOS Gepl. M&atsch. Kap. 5 583 06L54 en Keservee Hypotheken f 42.500.000 Pandbrieven ±’1^40.000.000 en GELDEN op eerste] hypotheek BE SCHIKBAAR tegen UITERST BIL LIJKE VOORWAARDEN. land een ongeluk heeft gekregen. Zijn paard was jong en wild. Broersma meende het te kunnen houden, toen het dartel werd, zweepte het aan voor den leegen wagen in de losse strengen, maar de wielen schokten op een hob- beligen dam tegen de harde kluiten, en hij schoot voor over met het hoofd in het slijkerige water. Er was gefluisterd, dat Lammers, die niet veraf in het land werkte, hem had kunnen redden, als hij zich gehaast had. Maar de boerin heeft daarvan nooit iets vernomen, want niemand durfde het luide zeggen. Wel kan zij zich den kleinen boer nog voorstellen, toen hij na het ongeval het erf opkwam. Hij leidde het paard aan den bek voor den wagen, waarop het lijk van haar man lag. Zij scheen eerst meer verhard en verstijfd door de plotselinge ramp dan neergedrukt door de zwaarte. Met vertoon van onge voeligheid regelde zij de groote begrafenis en hield zich recht op tot het einde. Maar des avonds, toen de familie met den predikant vertrokken was, en ze de kinderen naar bed had gebracht, toen^na de drukte de groote nachtstilte over de eenzame boerderij was gedaald, zonk ze ineen. Na een langen nacht van alleen gedragen smart werd ze ziek, en ze bleef ongeneeslijk zoolang ze niet beter wilde worden. Even onverwacht als de inzinking kwam echter de opstanding. Plotseling greep de noodzakelijkheid haar aan en stelde haar vlak voor de taak van haar verder leven. Na korten tijd stond ze weer met helderen blik, het hoofd omhoog, tegenover haar werk. En het werk hielp haar. Het gaf haar levenslust terug en zij werd weer de fleurige Boukje, die opwekking en vroolijkheid bracht bij koffie- partijen en kraamvisites. Minne Kingma, z. b., van Priorstraat 43 naar 1 Utrecht, Poortstraat 56; Frederik Hendrik van 1 Breest Smallenburg, z. b., van Oosterdijk 89 1 naar Oud Gastel p. a. wed. Melvert; Wijtze 1 Beetsira, handelsreiziger, van Woudvaartkade1 18 naar Leeuwarderadeel, Verlengde Schrans I 119; Jeltje van der Meer, huishoudster, van Ijl- -^üüs sterkade 3 naar Wervershoof p. a. ds. Adrian! Henricus S. Ringnaida, z. b., van Singel 43 naar j Zenderen, R.-K. Kostschool; Sabina M. E. Ring- nalda, z. b., van Singel 43 naar Harlingen, Anna Pensionaat; Huite Schilstra, boerenknecht, van Boschstraat 5 naar Loënga; Wijbe Reen, sla- - gersknecht, van Kléine Kerkstraat 5 naar Bols-' ve’^adcringvunditgewest is een commis- ward, Groote Dijlakker 45; Pieter Dijkstra, klerk i ^benoemd voor het ontwerpen van be- hyp. en kadaster, van Rozenstraat 2 naar Nij megen, kazerne Kol. reserve; Foppe Veenstra, pakhuisknecht, van Kruizebroederstraat 5 naar Leeuwarden, Heerestr. 9; “Geert Aeilkes Wum- kes, predikant, van Singel 64 naar Huizum, Hui- zumerlaan 229B; Sjieuwke Bloksma, dienstbode, van Boschstraat 35 naar Leeuwarden, Polderstr. 7; Jan Wietse van der Zijpp, z. b., van Geeuw kade 30 naar Groningen, Anna Paulownastraat 14; Leo Lambertus Lampe, z. b., van Bothnia kade 2 naar Culemborg, Aartsbisschoppelijk se- minarium; Willem Frederik Cramerus, z. b., van j Westersingel 4 naar Zutphen, Rozenhoflaan 7; Johann Brauer, kleermaker, van KI. Kerkstraat 5 naar Leeuwarden, Hollanderstraat 22; Rinske Oppenhuizen, dienstbode, van Potbuurt 5 naar Leeuwarden, KI. Kerkstraat 25; Bankje Mensoni- des, dienstbode, van Schoolstraat 23 naar Bols ward, p. a. L. Mensonides; Jantje Westbroek, dienstbode, van Westersingel 1 naar Bolsward, Witheerenstraat 24; Sjoukje IJbema, onderwij zeres, van Tulpstraat 9 naar Krabbendam, p. a. W. Dijkstra; Marinas Jan van der Werff, mon teur, van Harinxmakade 2 naar Warga, p. a. T. A. van der Werff; Pieter Klaas Meinesz, z. b., van Kruizebroederstraat 61 naar Harich, Huize de Stins; Afke Wobma, z. b., van le Steenklip straat 94 naar Lemmer, p. a. Hidde Visser; Si mon Veldman, z. b., van N. Burgstraat 7 naar Zenderen, R.-K. gymnasium; Trijntje Hiemstra, geh. met J. J. de Jong, z. b., van Kleinzand 13 naar Hardinxveld; Hendericus B. Doodkorte, z. b., van Marktstraat 21 naar Culemborg, Klein Seminarium; Gerrit Klaas Dijkstra, z. b., van Kloosterstraat 34 naar Wageningen, Lawigsche Allee 30; Grietje Yntema, verpleegster, van le Woudstraat 49 naar Bilthoven, Parklaan 18; “Hotze Hoekstra, bankdirecteur, van Leeuwen burg 1 naar Leeuwarden, Engelsche straat; Ge- sina Wouters, dienstbode, van Leeuwenburg 1 naar Leeuwarden, Engelsche straat; Pietje van Bateles, wed. Jan Ykema, z. b., van Grootzand 53boven naar ’s Gravenhage, Weimarstraat 101 Rients Bakker, bakker, van Grootzand 53 naar Bussum, Koopweg 11. Zijn gezinnen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1924 | | pagina 1