0 De Wilde Boerin MISSBlANCHE NIEUWSTIJDINGEN. pffidiil Orgiis dir lininti Saaak annex SHEERER COURMHT on WYMBRITSERADEEL ■o, 13 Eerste Bied WOENSDAG 12 NOVEMBER 1924 41e JAAR9ABG Wordt vervolgd. r DlBSDAGSss VBIJDAS8AVWD8 Üitfavwa s Brandenburgh Co., iïBSK Telefoon He. 150. TPThITTTT iT i'HITOJST. M Vaigsaa foorwuuata ovarasngaKomeu mat da M«8i«acisaAe Varaan men- welk niet vaststelling pensioengrond- door XII. 8.) XI. „Noblesse oblige*'daarom zegt een man van opvoeding steeds meer Geef MIJ maar gift, 3sij verüea van aan «rtjavlasst. T. E. HOLTROP. -o- Sjoukje, de meid, is het heem opgekomen, en stampt bij de kleine staldeur de geklonterde sneeuw van de klompen. Gelske, even stil geworden, geschrokken van haar eigen stem, is nu dadelijk weer beraden en ijlt de meid tegemoet. Wat zei de dokter? mm SNEEEER COURANT jld. bij ievons- lango InvalidltaSt. Handels- en Kantoorbedienden. In de bovenzaal van de Gouden Leeuw had Vrijdagavond de openbare vergadering w plaats, uitgeschreven door de Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden, waarin de heer W. Brouwer sprak over de afgesprongen fusie tu'sschen genoemde bond en „Mercurius”. De heer Br. begon met te herinneren hoe Mercurius in 1882 is opgericht voor ’t afne men van examens en voor onderling hulp betoon. Langzamerhand kwamen er jongere krachten in de vereen., die meer de zuivere vakvereenigingsidee voorstonden, hetgeen in 1906 tot de eerste botsing leidde. Het ge volg was dat de linksvoelende elementen uit Mercurius traden en de Alg. Ned. Bond stichtten. Sedert hebben beide bonden vrij scherp tegenover elkaar gestaan, de eene op modern, de ander op neutraal standpunt. In 1912-T3 kwam het tweede conflict, weer tusschen de oude garde van Mercurius en de sedert toegetreden jongere elementen, die een werkloozenkas wenschten. De werk- loozen kas kwam er en sedert krijgen die jongeren meer en meer invloed in Mercu- zetten. Dan wordt in 1921 een op moderne grondslag staande Intern, van Kantoor bedienden gesticht, aangesloten bij het 1. V. V. Na heftige discussies besluit de bondsver gadering van ’21 dat Mercurius zich bij die Internationale aansluit. Ook de Alg. Bond is daarbij aangesloten. En dan komen voor ’t eerst de fusie-plan- nen ter tafel, omdat men inziet dat het dwaasheid is, wanneer men internationaal eenheid wil, dat er in één land twee bon den bestaan, die precies ’t zelfde willen en elkaar onderling beconcurreeren. Trouwens de Internationale had de beide vereen, uit hetzelfde land slechts aangeno men onder de voorwaarde, dat beide voor 1924 in één bond vereenigd zouden worden. Die fusie .scheen te gemakkelijker omdat de Nederlandsche vakcentrales waarbij de bonden waren aangesloten, resp. N. V. V. en A. N. V. ook met fusieplannen rondlie pen. Doch deze mislukten en dat deed na tuurlijk ook op de bonden van kantoorbe dienden zijn invloed gevoelen. Een vrij scherpe houding over en weer was ’t gevolg tot de Internationale in April j.l. een confe rentie van beide bonden te Amsterdam be legde, waar bleek dat men van beide zijden toch de fusie wel wenschte en dan ook een voor beide partijen bevredigende verkla ring werd opgesteld. Óp 25 Mei volgde een congres van Mer curius, waar geweldig geredekaveld werd en waar men vooral gekant bleek tegen de aansluiting bij het N. V. V. Doch met 5800 tegen 3260 stemmen werd in beginsel be sloten tot de fusie: de minderheid verklaar de zich fair bij deze beslissing te zullen neerleggen en niet in eigen ingewand te zul len gaan wroeten. De praktijk zou ’t echter.anders uitwijzen. Den 19 September werd 't fueierapport gepubliceerd en reeds den 21 en was ’n „Co mité van actie tegen de funeste fusieplan nen" gevormd. En dat comité zat niet stil. Door een groot aantal tegenstanders op te trommelen voor de vergaderingen, waar de definitieve beslissing moest vallen, wist men in verschillende groote afdeelingen, die grooten invloed hadden tegen de fusie te doen stemmen, waardoor ’t zeker was dat deze geen meerderheid zou halen. Het bondsbestuur besloot toen geen con gres uit te schrijven en de fusieplannen te rug te nemen. Dat was niet democratisch. Trouwens heel ’t drijven van ’t Comité van Actie is niet democratisch: men wil van Mercurius een bond van „standing” maken, i wat zeker mogelijk zal zijn nu tal van voor- standers van de fusie voor wie Mercurius i thans als vakorganisatie heeft afgedaan, naar de Alg. Bond zijn overgegaan (in Am sterdam alleen ruim 1300, Den Haag 250). En er zal geen andere weg overblijven voor al de overige leden van Mercurius die er De oude, taaie vrouw heeft lang tegengestribbeld vóór zij zich wilde néérgeven. Na een overdrukke hooiïng, waarbij de arbeid duur was, en zij zelf dus dubbel werkte, zijn haar krachten verminderd. Voor het eerst in de jaren van haar afzondering begint ze zich oud en vermoeid te gevoelen, al klaagt ze niet, en al doet ze nog lang haar werk, zorgend baas te blijven in alles. Maar voor enkele dagen, terwijl ze door de gang liep, moest ze tegen den muur steunen, omdat de grond onder haar voeten scheen te golven, en toen is ze plotseling in- cengezonken. Kruipend bereikte ze de voorkamer, waar ze in een hoek op de mat -ging liggen, het lichaam klein makend, als een ziek dier zich schamend voor haar zwak heid en trachtend zich te verschuilen. Haar eenige zorg was verborgen te blijven tot ze weer kon opstaan, zoodat niemand iets van haar ziekte zou bemerken. Maar eindelijk moest ze toch haar kinderen roepen om haar naar bed te helpen. Ze wilde in de voorkamer liggen, waar anders bijna r- f—»"— W -- ii, -r r i M x n BW I MW v r - tis verwarming en verlichting vraagt Spr. wil dit verzoek wel toestaan voor 'een jaar, alleen wijst spr. er op dat het teekenonderwijs aan de Herv. school en het vervolgonderwijs aan de Geref. school geheel zonder kosten voor de ge meente wordt gegeven. De heer Visser zegt dat juist met het oog op de algemeene deelneming men het lesgeld zoo laag gesteld heeft; om dat te steunen zou spr. het verzoek gaarne zien ingewilligd. Den heer L o o ij e n g a doet het genoegen dat ook van die zijde een poging gedaan wordt een soort vervolgonderwijs ter hand te nemen. Spr. zal gaarne dit verzoek steunen, doch wil elk jaag opnieuw een beslissing nemen. Z. h. s. wordt besloten het lokaal gratis be schikbaar te stellen en wel tot wederopzegging. Hierna sluiting. De andere verzoeken zullen bij de begrooting worden behandeld. In besloten zitting wordt de reclame schoolgeld behandeld. Nu ligt de wilde boerin op sterven. De groene bedsdeuren staan open en de sitsen gordij nen, bruin met gele bloemen, zijn er aan weerskanten over- Abonnementper jaar f 2.50 fr. p. post f 3.60. Advertentiën9 ct.f p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT It gld. ölj varliM «v van Mn vlag ar heen geslagen, maar toch is het donker en benauwd in de bedstede. Het harde, gele gelaat van de zieke, met holle wangen en breede, vooruitstekende kin, is diep weggezakt in het goorwitte kussen. De oogen met de bolle, blauw door aderde leden zijn ingezonken en gesloten, de mond hangt half-open. Het ademhalen ggat zwaar, de borst reutelt en klokt als een lekkende pomp. De gerimpelde bonkige han den grabbelen als klauwen en verkreukelen onrustig het slappe laken. Gelske staat aan het hoofdeinde van het bed, het kleine hoofd met den spitsen neus als de kop van een roofvogel vooruit op den gerekten hals, wat voorover, met de lange, beenige vingers om de bedsplank geklemd. Sterk aange daan door verwondering en nieuwsgierigheid volgt zij met begeerige oogen den doodstrijd van haar moeder. Auke staat voor ’t venster met den rug naar 't bed en ziet naar buiten. Hij is bang. Volgaas foorwuuaui ovorasngaKomea mot da V«ratt»> gi t» Sehladam «ija oom Abanné'a warsakard tegen ongotalEkon veer 4UvU I» haar te ontgaan, en telkens, wanneer ze maar dacht, dat iets niet goed ging, klonk haar gekrijsch door het gansche huis, waarop Auke en Gelske haastig toesnelden, want zij durfden nog niets doen zonder de oude vrouw eerst te vragen. nieuwe spuit. De V o o r z. zegt dat h.h. wethouders de Ford-spuit na onderzoek wel betrouwbaar acht ten. Dat men in andere gemeenten gelukkiger is dan hier met de brandwaarborgmijen kan zijn omdat één mij. daar veel verzekerd heeft. De heer N a u t a gelooft dat dit inderdaad de reden is, daar is misschien een Onderlinge verzekeringsmij. Misschien zou er aanleiding zijn te trachten hier ook iets dergelijks te verwezen lijken. Als men met de gemeente Wymbritsera- deel een overeenkomst aanging, zou men een autospuit moeten hebben, wat eer na- dan voor deel voor onze gemeente zou zijn, terwijl men f2000 meer voor aanschaffingzou moeten be talen. De heer Bakker: Eenautospuit is onge schikt voor deze gemeente. Een vierwielige spuit kan echter door een paard ook getrokken worden. heer wordt voorge- 2011 61J nu» 76 gid. MJ vorUn 6ft lildaft hlnno» 80 d. I3U <Ua baad vo.t «f 3 aan «an daim. 3U Punt VU. Wijziging gemeentebegrooting. Wordt z. h. s. aangenomen. De aankoop van een spuit wordt voorgesteld op de begrooting te‘brengen. De heer Visser is er tegen dergelijke groote buitengewone uitgaven uit de gewone dienst te doen; wat blijft er dan voor het nage slacht over te betalen? Voor een spuit die men jaren gebruikt moet geleend worden. Het saldo uit de gewone dienst dient gebruikt voor belas tingverlaging om de burgerij in deze tijden, waarin alles weer duurder wordt, tegemoet te komen. De V o o r z. zegt dat leening ook de lasten zou verhoogen. Als men de zaak uit deze dienst betaalt, behoeft de aflossing en rente niet in volgende jaren op de begrooting te drukken. De heer Visser vindt het in het algemeen niet goed dat dergelijke uitgaven in een jaar betaald worden, waardoor men .nooit tot een belastingverlaging komt. Het wordt meer en meer noodig de loonen te verlagen en dat moet ook mogelijk gemaakt door belastingverlaging. De V o o r z. zegt dat men nog niet weet wat de toekomst zal brengen. Nu het geld er is doet men beter het nu te bestemmen voor deze uit gave. De heer Visser constateert dat de schen hier dus te veel belasting betaald hebben nu wegverbetering en spuitaanschaffing uit twee dienstjaren worden betaald. Spr. zal nu niet tegenstemmen, maar behoudt zich zijn stem voor de toekomst voor. De heer N a u t a zou willen vragen of we niet vooruit zorgen moeten, dus er voor moeten waken dat we het nageslacht niet te veel schul den nalaten. Het is haast onmogelijk de belasting zoo te heffen dat men precies het bedrag bin nen krijgt dat men moet hebben. Dat dit bedrag beschikbaar is, is eigenlijk nog het gevolg van de hooge heffing in ’22. Het bedrag nu terug geven kan niet, daarvoor is het te klein en als saldo zal het eerst in 1926 de burgerij ten goede komen. Hoewel spr. het anders geheel eens is met den heer Visser, acht spr. het nu op prac- tische gronden ’t best het geld voor deze brand spuit te bestemmen. Wordt z. h. s. besloten f 2800 voor dit doel uit te trekken. Punt VIII. Goedkeuring Armvoogdijbe- grooting 1925. Z. h. s. wordt deze begrooting goedgekeurd in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 4018.63‘/2. De heer N a u t a vreest dat de behandeling der gemeentebegrooting veel tijd zal vergen en stelt voor die behandeling te verdagen tot Maan dagavond 6% uur en de andere punten nu af - Punt IX. Benoeming armvoogd en secre- taris-boekhouder. Voor armvoogd wordt voorgedragen: 1. S. F. Cnossen. 2. H. Smidstra. De heer Cnossen had 5 st. en is benoemd. De heer Smidstra had 1 st. Voor secretaris-boekhouder dragen: 1. F. Faber (aftredend). 2. G. W. Walinga. De heer Faber wordt met 5 st. herbenoemd, de heer Walinga had 1 st De punten afgehandeld zijnde komt het adres betreffende het handwerkonderwijs aan de orde. De heer Visser vindt dat dit verzoek aller sympathie verdient. Zou men ook een precedent scheppen tegenover andere gebruikers van lo kalen, die ze niet gratis krijgen, heeft spr. zich afgevraagd? Men moet echter ieder geval op zich zelf beschouwen en spr. gelooft dat hier een geval is waarvoor men het lokaal wel grab’s kan afstaan. Spr. stelt voor het verzoek in te willigen. De heer N a u t a doet het genoegen dat de oudercommissie dit onderwijs voor hare reke ning neemt en dat zij alleen een lokaal met gra- vlakte. De slooten zijn vol gejaagd met natte sneeuw, de opvaart naar de boerderij is verstopt door halfbevroren, geel pap-ijs, dat hier en daar tot aan den bodem zit. Soms vriest het, en even later slaat een fijne regen neer met onzichtbare druppels. Oud en vervallen ligt het boerenhuis op het donkere, hooge heem, waar alles stil is. Alleen klinkt er het getik van de zware droppels, die zich losmaken van de boomtakken en de lekke dakgoten, en zwarte gaatjes spatten in de slij- kerige sneeuw. Rauw scheurt uit de kale takken het gekras van een bonte kraai door de doodsche stilte. Auke, nog steeds bij het venster, ziet in de verte de dikke, onnoozele Sjouk uit het dorp komen. Op zware klompen plonst ze door het sneeuwslijk, dat vuilgeel op spat tegen haar zwarte sokken. Gelske heeft de meid ten laatste toch nog naar den dokter gezonden. Hij kan de zieke niet meer helpen, maar moest voor den vorm geroepen worden, om het gepraat van de menschen. Plotseling buigt Gelske zich meer voorover, en blijft zoo eenige oogenblikken onbeweeglijk staan. ’t Is afgeloopen! gilt ze ineens, terwijl ze zich met een schok opricht. Auke schrikt heftig op en klemt zich aan een stoel vast om niet te vallen. Met oogen groot van angst staart hij naar de bedsteê, waar het eensklaps vreemd stil gewor den is. VERGADERING van den RAAD der gemeente IJLST op VRIJDAG 7 NOVEMBER, *s avonds 6% uur. Voorzitter de heer H. P. Fledderus, burge meester. Aanwezig 6 leden. Een vacature (v. d. Goot). Na opening op de gebruikelijke wijze is aan de orde: Punt I. Notulen. Ingekomen ^tukken enz. De notulen worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Medegedeeld wordt dat B. en W. definitief tot opheffing der huurcommissie met 1 Januari besloten hebben, conform de gemeente Sneek. Ingekomen is een adres om subsidie van de Prov. Ver. voor Vreemdelingenverkeer. Komt .bij de begrooting aan de orde. B. en W. ontvingen een schrijven van de oudercommissie van de O. L. School alhier be treffende uitbreiding der handwerklessen voor meisjes die de school gaan of hebben verlaten. De handwerkonderwijzeres is bereid een winter- cursus te openen voor meisjes van 1114 jaar. 22 leerlingen van alle richtingen meldden zich aan, lesgeld 15 ct.'per week. De commissie vraagt gratis het gebruik van een lokaal der openbare school op Dinsdagen van 4 tot 6 uur. Voorts vraagt de Chr. muziekver. Concordia een jaarlijksch subsidie van f75. Ingekomen is nog een reclame betreffende het schoolgeld. Dit alles zal nog in deze vergadering worden behandeld. Voor kennisgeving worden aangenomen de rapporten van de kasverificatie bij gemeente ontvanger en secr.-boekh. B. A., welke kassen in orde zijn bevonden. Ingekomen is het verslag der hooibroei-com- missie. De hooioogst viel mee, de kwaliteit is niet die van ’23, doch toch goed. Hooibroei kwam voor in 9 perceelen, in zeven is gedold; voor brand bleef men gevrijwaard. Voor kennisgeving aangenomen onder de ge bruikelijke dankbetuiging aan de commissie, Punt II. Onderzoek geloofsbrieven raads lid M. Fijlstra. Eene commissie bestaande uit de h.h. Looijen- ga, Visser en Brens onderzoekt de stukken en verklaart bij monde van den heer Looijenga deze in orde bevonden te hebben. Spr. vraagt of het zwagerschap van de h.h. Fijlstra en De Vries, ons medelid (de echtgenooten zijn zus ters), geen bezwaar voor de toelating is. De V o o r z. antwoordt dat de vrouwen zus ters zijn, de wet noemt dan de mannen geen zwagers. De heer Looijenga is nu bevredigd en stelt namens de commissie voor ris hoer Fijlstra toe te laten, waartoe z. h. s. wordt besloten. Punt lil. Verlenging benoeming keur meester met vaststelling pensioengrond slag. B. en W. adviseeren de benoeming te verlen gen tot 1 Jan. 1929 en de pensioengrondslag op f 800 vast te stellen. Aldus besloten. Punt IV. Herziening jaarweddebesluit ge- meente-opzichter. Ged. St. hadden bezwaar dat de 2 van aanbestedingssommen ook werd uitbetaald als geen aanbesteding had plaats gehad. In het jaar weddebesluit wordt nu omschreven, dat ook van dergelijke werken de opzichter 2 geniet. Z. h. s. wordt hiertoe besloten. Punt V. Beslissing inzake woningen Mes- singklopper. B. en W. hebben nog geen moed gehad om met een verder voorstel bij den raad te komen zegt de V o o r z. De huurder doet alle moge lijke moeite wat anders te krijgen, en omtrent de Verhuurders bestaat geen vrees dat zij zullen doorgaan minderwaardige woningen te verhu ren, waarom voorgesteld wordt deze zaak ver der uit te stellen. Z. h. s. hiertoe besloten. Punt VI. Besluit aanschaffing rnotor- brandspuit. B. en W. willen de uitgaaf grootendeels be strijden uit den dienst 1924 als men een der duurste soorten koopt. De heer Visser heeft het rapport gelezen en spreekt een woord van waardeering tot de h.h. wethouders voor de samenstelling van zoo’n duidelijk document. Spr. wil, als het rap port, een keus doen uit de vierwielige spuiten en wel de Magyrus spuit van f3850 of die van de fa. Ter Borg en Mensinga met Fordmotor van f2500. Als men iets doet doe men 't goed; nu behoeft de spuit echter maar weinig dienst te doen, als dus de spuit van f2500 ook goed is zou spr. gaarne hooren of h.h. wethouders ook die voor onze gemeente voldoende achten. Een besparing van f 1300 lacht spr. dan wel toe. De heer Looijenga kan zich in hoofdzaak aansluiten bij den heer Visser. Ook spr.’s aan dacht viel op die 2 spuiten. Spr. zou ook daar om de spuit van f 2500 prefereeren omdat men tegenwoordig voorzichtig moet zijn met Duitsch fabrikaat Als op Nijezijl iets te doen kwam zou de spuit daarheen moeten; bij de fabriek daar is geenerlei gelegenheid voor, brandblus- sching, evenmin als te Oosthem, waar onze spuit veel eerder zou kunnen zijn dan die uit Woudsend; stellig zou men dat dan ook vanuit Oosthem vragen. Kunnen de fabriek en Wym- britseradeel niet meewerken bij aanschaffing, en heeft men getracht ook iets gedaan te krijgen van de Brandwaarborgmijen? De V o o r z. zegt dat het dorp Nijezijl niet onder Ijlst valt, alleen de woningen tegenover de boterfabriek. Met de gemeente Wymbritsera- deel noch met de fabriek is overlegd, maar dat kan nog; van de Brandwaarborgmijen is nul op het rekest ontvangen. De heer N a u t a zegt dat de Magyrus-spuit bekend staat als een zeer best fabrikaat. In Mantgum en Bolsward is men er een en al lof over, ook in het buitenland wordt deze spuit veel gebruikt. De kwestie Duitsch fabrikaat zou vier jaren geleden van meer invloed kunnen zijn dan nu. De spuit van Ter Borg en Mensinga bleek bij demonstratie hier zeer veel toeren te loopen, zoodat de vraag rees of de motor dat wel vol kon houden. Wij hebben toen van de zelfde firma een spuit met Rutger-motor gezien. Alles maakte te Appingedam een zeer gunsti- gen indruk, de proeven met de spuit waren gun stig, maar in deze spuit zat een zeer grove blijkbaar zwaar aanslaande motor. Toen kwam men weer op de brandspuit met de Ford-motor. Ten slotte is door deze firma een spuit aange boden met bij een toerental van 1250 een op brengst van 800 L. per minuut, gegarandeerd voor drie jaar als volkomen bedrijfszeker. Spr. leest een paar goede attesten van andere ge meenten over oeze spun, oe ivwc.->vn_ de Ford-motor kan vertrouwen; spr. meent d it het toerental van 1250 geen bezwaar behoeft te zijn om daarop in te gaan. De heer Bakker zegt dat de Ford-motor geen stationnaire motor is en dus minder toeren maakt. Spr. verklaart de schroefpomp, welke constructie zeer practisch leek. De bediening van een Ford-motor is hier goed bekend, dat is ook een voordeel. Ook van Magyrus beviel ons alles wel, het is werkelijk het allerfijnste wat er is, maar het verschil in prijs is wat groot; voor onze gemeente kan de Ford het wel doen. De heer Visser heeft met genoegen de beide heeren gehoord en heeft den indruk ge kregen dat zij tegen de Ford-spuit geen be zwaar hebben. Gezien het feit dat de spuit maar weinig gebruikt wordt, vindt spr. het, gehoord de wethouders, wel te wagen met de spuit vanTer Borg en Mensinga, waar dit tot een be sparing leidt van f 1350. De heer L o o ij e n g a zegt dat ’t toch altijd eenigermate een waagstuk is deze spuit te koo- pen, omdat deze spuit in Friesland niet is ge leverd, zoodat men geen inlichtingen ter plaatse kan krijgen. Het spijt spr. dat de brandwaar borgmijen hier niets doen, terwijl in een nabu rige gemeente de brandwaarborgmij. voor de helft bij draagt tot de aanschaffing van een den, zou zij alles besturen, al lag ze bewegingloos neer. Haar oogen bleven scherp en haar stem klonk nog krach tig en schel. Niets van wat op de boerderij gebeurde scheen De heer Nauta: Ze kan ook achter een auto gekoppeld. De heer Looijenga zegt dat men over^en en ander na de aanschaffing gevoegelijk bij Wymbritseradeel kan informeereli. Spr. stelt voor B. en W. te machtigen een brandspuit aan te schaffen, rekening houdende met de discus sie hier gehouden en om verder naar bevind van zaken te handelen. De V o o r z. zegt dat dit voorstel getuigt van vertrouwen in B. en W., gen waardig slot op een waardig rapport, waarvoor de wethou ders alle lof toekoms. Doch door dit voorstel zou de verantwoordelijkheid alleen op B. en W. gelegd worden. De heer Nauta zou gaarne zien, dat de raad uitmaakte, welk soort spuit aangeschaft zal worden. De heer De Vries stelt, gehoord de bespre kingen, voor de spuit van Ter, Borg en Mensin ga aan te koopen. De heer Visser wil het voorkomen dat B. en W. heel goed de verantwoordelijkheid kun nen aanvaarden, omdat zij de vrijheid hebben ook een Magyrus te koopen als hun dat het best voorkomt. Door het voorstel-Looijenga wordt de verantwoordelijkheid op hen gelegd die de proeven hebben kunnen volgen. Willen de wethouders pertinent verklaren dat de spuit van Terborg en Mensinga voor deze gemeente voldoende is, dan zal spr. het voorstel-De Vries steunen. De heer Nauta zegt dat de fa. T. en M. reeds jaren pompen maakt en de Ford-motor kent iedereen, de raad kan dus zeer goed de verantwoordelijkheid aanvaarden; het gaat niet aan die op B. en W. te schuiven. De heer De Vries heeft uit de besprekin- T. en M. het'mees^gèsehïkt'VOÖrJdeZe’'it.^ achten. De Voorz. zegt dat de wethouders.de raad vrij laten, doch dat h. i. Magyrus de bekendste is, maar daartegenover staat de prijs als gun stige factor voor de spuit van T. en M. De heer Nauta zegt dat als alles gelijk was (prijs en Hollandsch fabrikaat) men zou zeggen: nu is Magyrus het fijnste, pjaar gezien het prijs verschil meent men het best te kunen doen met de spuit van T. en M. De heer Bakker: Magyrus gaat hoven al, maar Ford kan het ons wel doen. De heer Looijenga concludeert dus dat de Magyrus-spuit het ware is, de aanschaffing van de andere blijft een waagstuk. Spr. hand haaft zijn voorstel. Spr. heeft geen verstand van spuiten. De heer Visser zegt dat de heer Looijenga voorstellen moet de Magyrus aan te schaffen, gezien zijne redeneering. Spr.’s stem is bepaald daar hij van de beide wethouders heeft gehoord dat men het met de spuit van Appingedam kan doen. De heer Looijenga trekt zijn voorstel in. Het voorstel-De Vries om een spuit uit Ap pingedam te koopen wordt met alg. st. aange nomen. voelde, en omdat dóór het eikenhouten kabinet stond met haar geld. Zoolang zij het oog op die zware kast kon hou- is droef en somber. De zware, grijze lucht hangt laag neer over de doode aarde, die is als een verlaten, vuilwitte

Sneeker Nieuwsblad nl | 1924 | | pagina 1