MissBlanche Uit onze Raadzaal. 200 75 e S.’XS 50 ■o. IB NIEUWSTIJDINGEN. Olficlul Orgni iir liiinti Suü Brandenburg!! Co., lïin Telefmm Mn- 150 - annex SNEEKER COURANT an WYMBRITSERADEEL 111 -r- 41e JAARMHG Eerste Bled L. Abonnementper jaar f 2.50 fr. p. post f 3.60. Advertentiën 9 ct.J p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT Vwschfint DDISDAGB VRIJDAG8A VOJTD8 WOENSDAG IS NOVEMBER 1924 kartoax-Baah to Bahlakaai ■Un kbanné» varsakard tagan ongalnkkan «aar maar één weg om een goede si te krijgen, nl. door te zeggen mo- F gin. een Vele wegen leiden naar Rome, doch er ie maar één weg om een goede si garet te krijgen, nl. door te zeggen Geef MIJ maar of is men van gevoelen, dat er met alle mogelijke middelen dient gestreefd naar verlaging, en op welke wijze wil men dat dan bereiken. Van dit alles merkt spr. in de toelichting niets; de algemeene lijn ontbreekt, waardoor'deze behandeling der begrooting min of meer iets peuterachtigs krijgt; dat het 1 aangeven van een algemeene lijn om tot een bepaalde finan cieele politiek te komen ontbreekt, komt juist door de inrichting dezer memorie van toelichting. De raad heeft nu zoo weinig inzicht, wat mede komt door het heffen door het rijk van de H. O. Kan de raad ook geen inzage krijgen van de kohieren; 1 kan in het algemeen, de raad niet eenigermate worden ingelicht over den loop van het belastbaar inkomen in deze gemeente? SIEUWE S8EEKER COURANT VsigaiM voorwaardan overeengekomen met na Nailaaaaoaa Were»» 2(|()(| ■.i'ïaiZSt over den financieelen toestand der gemeente, de uitgevoerde werken, leeningen enz. Nog steeds wachten we daarop. Spr. zou er prijs op stellen, dat de memorie zoo werd ingericht, dat men een algemeen financieel overzicht kreeg, met een toelichting over de financieele politiek van B. en W. Op zich zelf vindt spr. deze begrooting teleurstellend. Spr. had gehoopt, dat het saldo van 1923 ad f30.000.geheel zou aangewend zijn voor verlaging van den H. O. 1925, doch het resultaat is nu, dat waar de H. O. voor 1924 geraamd werd op f361.000, men voor 1925 f 340.000 raamt, of slechts f21.000 minder. De fei telijke verhouding is dus zoo dat we een toestand hebben die f9000 ongunstiger is dan in 1924; de vermenigvuldigingsfactor is wel een fractie lager, doch dit kon sneller. Er moet .krach tiger gestuurd naar verlaging der belasting, daar de belasting druk te zwaar is, wat de welvaart der inwoners belemmert. Nu bedraagt de H. O. per ziel hier ter stede nog f24; dat dit te POSTKANTOOR TE SNEEK Lijst van onbestelbare brieven briefkaarten van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de le helft der maand November 1924. Brieven (Binnenland) Mej. S. de Jong, Scharnegoutum. Raad van Arbeid, Heerenveen. J. Reitsma, Deinum. Briefkaarten (Binnenland) A. Deinum, Franeker. B. en T. p/a fa. S. Dijkstra, Sneek. Zonder adres. Briefkaarten (Buitenland) J. Zijlstra, Antwerpen. Tot tijd, onderwijzer aan de O. School No. 1 ts Musselkanaal is ingaande 17 Nov. a.s. benoemd onze vroegere stad genoot de heer S. S. Hofstra. LEMMER, 17 Nov. Tengevolge de vorst van de laatste nachten komt hier reeds veel ijs in de binnenwateren. Schippers die hier heden uit de richting van het Tjeukemeer aankwamen, rapporteerden dat reeds veel grondijs in het meer zat. Een schipper die vanmorgen van hier in die richting vertrok, keerde hier tegen den middag terug, daar hij geen kans zag, met het oog op dit grondijs de meer te passeeren. Ook in zee komt hier reeds ijs. kapitaalsinkomsten en -uitgaven van het woningbedrijf voor 1925. (Bijl. 96; dossierno. IV 07.352.11). De 2e Sectie merkt op: Bij de bespreking van de begrooting Woningbedrijf wordt het noodig geacht de vraag naar voren te bren gen: of aan het onderhoud der gemeentewoningen, met name wat het verfwerk betreft, wel de noodige zorg wordt besteed. B. en W. antwoorden: De vraag der 2de Sectie of aan het verfwerk der ge- meentewoningen wel de noodige zorg wordt besteed, meenen wij, na ingewonnen advies van den gemeentearchi- tect, bevestigend te moeten beantwoorden. Elk jaar komt een aantal woningen aan de beurt, zoo de middenstands- woningen in de Schoolstraat in 1925. Het voornemen om deze woningen in 1924 te doen verven, kon niet worden OU rwim ran vijavingar. Fietsplaatjes. Met den verkoop van de rijwielmerken 1925 zal aan de kantoren der posterijen op 1 December worden begonnen. Gemeente-meel. De gemeentelijke meelleveringen aan de Amsterdamsche bakkers zijn gisteren be gonnen. Het meel wordt geleverd tegen den kostenden prijs: de inlandsche bloem voor ongeveer f21 en de Amerikaansche voor 121.75. De marktprijs is op het oogenblik f 2 Ifooger. De gemeente heeft een hoeveel heid ingeslagen, die voldoende is voor onge veer zes weken. Een geheime bioscoop. De politie te Den Haag heeft een bios coopbedrijf overvallen, waar voorstellingen werden gegeven, zonder dat daarvoor ver gunning gegeven was. Een 55 personen wa ren Aar aanwezig; 20.000 meter film werd in beslag genomen. Melk voor werkloozen. De Arnhemsche melkhandel heeft zich te genover 't gemeentebestuur bereid verklaard om daags 3500 liter melk tegen 18 cent per liter af te leveren voor gezinnen van werk loozen en noodlijdende gezinnen. Aan deze gezinnen zullen door ’t gemeentebestuur melkkaarten worden verstrekt. Voorts over weegt men daar om den melkhandel te cen- traliseeren, een centrale inkoop door de ver schillende inrichtingen en een centrale dis tributie tot stand te brengen, zonder instel ling ëchter van een gemeentebedrijf. Brievendief. In den laatsten tijd werd meermalen op gemerkt, dat tal van brieven, die te Amster dam waren gepost, verdwenen. De politie heeft thans een 73-jarigen schipper betrapt, terwijl hij rustig uit een brievenbus haalde, wat onder zijn bereik was. Dikwijls zijn deze brievenbussen zoo vol, dat de bo venste brieven gemakkelijk weer te voor schijn zijn te halen. De man heeft zich ge- ruimen tijd met dezen diefstal bezig gehou den. ’t Was hem te doen om de postzegels en om mogelijke geldswaarden, die in de brieven verborgen konden zijn. Een huis zoeking heeft heel wat ongestempelde, afge scheurde postzegels te voorschijn gebracht. De man is aangehouden. De geest bij de marine. De vorige week Maandag, bij het uit de haven stoomen van de „Heemskerk”, werd, zoo meldt men uit den Helder aan „Het Volk” geconstateerd, dat een bakswiel van een 15 c.M. kanon verdwenen was. Na geblindeerd varen werd Woensdag avond te 1,0.30 uur, toen de lichten weer werden ontstoken, gemerkt, dat 5 sloepta- kels geheel waren doorgesneden. De bliksemafleiders van de munitiesche- pen aan het fort „Oostoever” zijn verdwe nen. De wachten aan het fort „Oostoever” en op den strekdam, waar zich de munitiewerk- plaatsen bevinden, zijn versterkt. Vrijdagochtend heeft in het directiege- bouw van de Marine een conferentie plaats gehad met alle commandanten van schepen in de directie Willemsoord, in verband met de plaats gehad hebbende gebeurtenissen van den laatsten tijd. Vermoedelijk door kwaadwilligheid is Zondagavond brand uitgebroken in de on bewoonde kanonneerboot „Ever”. De boot leed aanmerkelijke schade. JL gio. Dij wxilaD van aan vinger I VERGADERING van den RAAD der GEMEENTE SNEEK op /MAANDAG 17 NOVEMBER 1924, voorm. 10 uur. Voorzitter de heer P. J. de Hoop, burgemeester. Secretaris de heer P. Sikkes. Aanwezig 14 leden. Afwezig de heer Bos. Na opening is aan de orde: Punt 1. Notulen der vergadering van 10 November 1924. Hebben ter visie gelegen en worden onveranderd vastgesteld. Punt 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van de begrooting van baten en lasten en van kapitaalsinkomsten en -uitgaven van het electrictfeits- bedrijf voor 1925. (Bijl. 93; dossierno. II 07.352.11). Z. h. s. vastgesteld als voorgesteld. Punt III. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van de begrooting van baten en lasten en van kapitaalsinkomsten en -uitgaven van het gasbedrijf voor 1925. (Bijl. 94; dossierno. H 07.352.11). De heer P o t m a heeft reeds meermalen hier geprotesteerd tegen de propaganda welke het gasbedrijf voert voor den ver koop van gaskachels enz. Op de laatst gehouden A. H. T. heeft men dat weer gezien, met het gevolg dat de winkeliers er be langrijke schade van ondervinden. En geen wonder, want op die artikelen wordt door het bedrijf slechts een winst van 10 gelegd, en onnoodig is het te zeggen dat de winkeliers tegen een bedrijf, dat ook nog belangrijke andere voordeelen heeft boven de winkels, dp deze wijze niet kunnen concurreeren. Daarom wil spr. nogmaals protesteeren tegen deze manier van zaken doen. Het is niet anders dan, zooals ook de laatste tentoonstelling geeft te zien, dat de verkoop van artikelen hoofdzaak is en de gasproductie bijzaak voor het bedrijf wordt bij deze propaganda. Oorspronkelijk was het slechts de bedoe ling, naar spr. meent, dat de gasfabriek enkele stuks in voor raad zou hebben, doch geen formeele winkel zou oprichten. Spr. wif er op wijzen dat wat nu geschiedt, indruischt tegen spr.’s gevoel als middenstander en spr. doet een beroep op ieder, die meent, dat hij middenstander is, om in elk geval de verhouding tusschen fabriek en winkelier beter te maken, door de concurrentie aan de kant te doen, nl. door 20 winst door het bedrijf te laten berekenen en de toestellen ook verkrijgbaar te stellen bij de winkeliers. Spr. stelt een motie voor luidende als volgt: De gemeenteraad, gezien de propaganda voor Gaskachels, Gashaarden en Fornuizen die door de Directie der gasfabriek op de j.l. gehouden Handels Tentoonstelling is gemaakt. Van oordeel dat deze propaganda belangrijke schade be rokkent aan winkeliers in genoemde artikelen. Dat deze propaganda in strijd is met de bedoelingen van het raadsbesluit van 16 November 1920. Noodigt B. en W. uit, het daarheen te leiden dat door de Directie der Gasfabriek pogingen worden gedaan die het gelijk maken dat genoemde artikelen loonend door deze win keliers kunnen worden verkocht. (De heer Bos komt ter vergadering.) De V o o r z. zegt dat deze motie vreemd is aan de orde van den dag; dat men de propaganda voor het gasverbruik bespreekt is tot daaraan toe; maar over de motie dient eerst prae-advies door B. en W. uitgebracht. De heer P o t m a dient dan deze motie in en verzoekt B. en W. er prae-advies over uit te brengen. De heer S ij t e m a vraagt of hier nu nog dingen ter sprake gebracht kunnen worden, welke niet in de secties behandeld zijn. In de secties is met geen woord over deze begrooting ge sproken; hier raken wij dus direct weer een kritieke vraag nl. of er iets in openbare vergadering behandeld mag worden wat niet in de secties is aangeroerd. De V o o r z. zegt dat de kwestie in de secties niet besproken kon worden, daar de tentoonstelling toen nog niet plaats had gehad. Men kan nu echter alleen spreken over de wenschelijk- heid om deze motie in handen van B. en W. te stellen voor prae-advies. De heer S ij te ma: Dan had de heer Potma een vraag tot B. en W. kunnen richten betreffende de gestie van het bedrijf in dezen. De heer Potma meent dat thans, niet de regelen kunnen gelden voor de behandeling der begrooting; dat geschiedt eerst bij punt Vil; dit is slechts een agendapunt waarbij over alle zaken daarop betrekking hebbende gesproken kan worden. De heer B r e e u w s m a: Bij de begrooting behoort ook dit punt, waarover de secties ook rapporteeren. De heer De Wolf steunt het voorstel-Potma betreffende het prae-advies van B. en W. over de motie. De heer Kiezebrink vraagt ot het nu de bedoeling is dat er wel over de motie zelf gesproken wordt, dan wil spr. het woord wel even, doch hij kan zich er ook bij neerleggen dat er eerst prae-advies wordt uitgebracht. De heer Lampe constateert dus dat dit punt nu niet in bespreking komt en dat men stemmen moet zonder discussie. Het kan zijn dat dit geheel volgens het reglement van orde is, doch dan lijkt hem dit toch niet de juiste weg. De Voorz.: Volgens het reglement van orde kan de zaak nu niet besproken worden. De heer Lampe: ,,Dan moet ik mij er bij neerleggen”. De heer Blok is niet tegen het in handen stellen van B. en W. om prae-advies, doch spr. vindt dat men wel degelijk over dit onderwerp mag spreken en bij alle punten der be grooting over alles, ook al is iets in de secties niet aangeroerd. De Voorz. gelooft dat dit niet de juiste manier van ban delen is. Doch die zaak is hier reeds menigmaal besproken. De motie wordt alsnu z. h. s. in handen van B. en W. om prae-advies gesteld. Deze begrooting wordt z. h. s. vastgesteld. Punt IV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van de begrooting van baten en lasten en van kapitaalsinkomsten en -uitgaven van het waterleidingbe drijf voor 1925. (Bijl. 95; dossierno. II 07.352.11). Z. h. s. vastgesteld als voorgesteld. Punt V. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van de begrooting van baten en lasten en van Eenigen tijd geleden zijn den heer Lampe inlichtingen beloofd hoog is, is niet tegen te spreken. En van de zijde van B. en W. en van de zijde van den raad moeten maatregelen genomen om die H. O. te verlagen. Ter verhooging van de welvaart dienen leveranties ten be hoeve van het personeel der gemeente dan ook te blijven in de gemeente. De kleeding der politie is naar Amersfoort gegaan, omdat de prijs f4 per costuum lager was dan hier. Gezien zchter de belasting en wat de leverancier er aan kan verdienen en het personeel beurt, dient men in dergelijke gevallen de leve rantie in Sneek te houden. De welvaart der particulieren mag ook niet bedreigd door een onredelijke wijze van concurrentie vanwege een gemeentebedrijf; voorts dienen de subsidies meer en meer verlaagd. Op deze punten wilde spr. in het algemeen wijzen om te verkrijgen een algemeen streven om de belasting druk, die hier te zwaar is, tot bescheidener proporties terug te brengen. De Voorz. zegt dat de memorie is ingericht volgens het oude model. Het D. B. heeft geen algemeene beschouwingen gehouden in die memorie, doch wei aangestuurd op verlaging der belasting. Er zijn echter altijd factoren die deze tegen werken; zoo leidt het raadsbesluit in de vorige vergadering genomen (benoeming vakonderwijzer gymnastiek, Red.) er toe dat de H. O. weer met f5000 moet verhoogd. Wat de op merking betreft aangaande de cijfers betreffende leeningen enz., deze zijn te vinden in het gemeenteverslag. Ook heeft de heer Lampe ze reeds gekregen. Dé heer Lampe: „Ik heb ze gekregen.” De Voorz.: Wat de politiekleeding betreft, offerte wordt ook altijd buiten de stad gevraagd. Nu was het verschil per costuum f4, en men moet daarbij de kwaliteit en de levertijd in aanmerking nemen. Het is moeilijk voor Sneeker firma’s op dit gebied te concurreeren met firma’s elders, die in deze uni formen specialiseeren. Als de prijzen echter aanmerkelijk uit- eenloopen dan dient dat wel degelijk in aanmerking genomen. Mochten deze, de kwaliteit en de zekerheid van goede aflevering, weinig verschillen met offertes van buiten de stad, dan wil spr. wel toezeggen, dat de levering hier gehouden zal worden. Maar als het verschil in de papieren loopt, gaat het niet. Het herstel werk is hier ook vaak zeer duur; dat is ook een factor van beteekenis. Spr. geeft ten slotte de verzekering dat het D. B. wel degelijk van oordeel is, dat hoewel het belastbaar inkomen hier niet achteruit is gegaan de belasting hier tamelijk hoog is, al maken we nog geen slecht figuur, en dat naar verlaging dient gestreefd. De heer Lampe zegt dat de secretarie spr. de gegevens verstrekt heeft, waarom hij destijds had gevraagd. Óverigens onderschrijft spr. wat de heer Dokkum zeide geheel, die dezelfde argumenten aanvoerde, welke spr. zelf een vorig jaar bezigde. Men zou wenschen dat B. en W. een zeker perspectief openden inzake den loop van de H. O. in de toekomst en daarnaast hun finantieele politiek ontwikkelden. Spr. sluit zich dus aan bij den heer Dokkum inzake diens wensch wat uitvoeriger inlich tingen te ontvangen óver den gang van zaken, opdat de raads leden wat meer georiënteerd worden. De voorzitter zegt dat ook B. en W. het bedrag van de H. O. willen verlagen. Spr. twijfelt daaraan niet, de middelmatige en hooge inkomens wor den hier door de progressie ook zeer zwaar getroffen. Nu haalde de voorzitter aan de aanstelling van een gymnastiek-vakleeraar. Spr. was in die vergadering niet tegenwoordig, doch spr.’s oordeel is dat men bij dergelijke kwesties optimistisch en pes simistisch kan denken. Dat de H. O. er door verhoogd zou moeten worden betwijfelt spr. Er zijn immers altijd wel mee vallers. Waarom kan men het bedrag niet afschrijven op onvoor zien, dat is een tweede weg. De vraag rijst in verband hiermee: hoe- zijn in het algemeen de begrootingscijfers geraamd? Spr. wijst in verband hiermede op de kwestie in de laatste raads vergadering betreffende ontvangsten en uitgaven voor het onder wijs; de uitgaven konden verlaagd doch de inkomsten behoef den niet verlaagd, zoodat hieruit een bate voor de gemeente kas voortvloeide. Dat is spr. onduidelijk. Is dus met voorbe dachten rade de ontvangpost hier te laag geraamd? De posten kunnen toch beide even hoog opgevoerd, omdat het rijk toch de salarissen vergoedt, die door de gemeente uitbetaald worden. Door dat verschil is dus de H. O. met hetzelfde bedrag onnoodig hoog opgevoerd. In de begrooting 1925 zijn de salarissen even hoog uitgetrokken als de ontvangsten van het Rijk bedragen, daar is dat verschil dus niet. Spr. vraagt voorts hoe het nu in het algemeen gesteld is met de cijfers dezer begrooting, zijn die niet al te'pessimistisch ge raamd? Kan men bv. de f5000 voor een gymnastiek-vakonder- wijzer niet vinden uit onvoorzien? De heer S ij t e m a gelooft dat de raad het wel eens is met den heer Dokkum dat het financieel beheer der gemeente wat aanschouwelijker voor de raadsleden kon worden voorgesteld, wat het inzicht ten goede zal komen, vooral omdat er ook leeken op financieel gebied onder de raadsleden zijn. Ook is, naar spr.’s inzicht, de opzet der begrooting 1925 wel zoo, dat de f 5000 wel gevonden kan worden zonder die op de H. O. te leggen. Ook zijn wij het met den heer Dokkum eens, dat de H. O. tamelijk drukkend is voor de geheele bevolking, niet alleen voor den middenstand, doch ook vooral voor de loon- trekkenden. De heer Dokkum komt dan met de concurrentie van het gasbedrijf tegen de gasfitters en de leverantie van politiekleeding. Als men de post H. O. wil drukken, ligt echter in die concurrentie nog wel een punt dat de overweging waard is. Als de gemeente goedkooper levert schaadt dat de handel drijvende middenstand misschien, maar het komt ten voordeele aan het algemeen. Als deze handeldrijvende middenstand goed- gia. ingeval van over- |C|| gia. dij varuea van lilde» binna» >0 d. IvU Mn hand, vaat al aag uitgevoerd wegens, naar de meening van den gemeente- architect te hooge inschrijving. De heer S ij t e m a heeft de opmerking betreffende het ver ven in de sectie gemaakt. Waar nu de toezegging gedaan wordt dat in 1925 geverfd zal worden, zal hij er niet verder op ingaan, doch B. en W. toch in overweging geven stipt de hand te houden aan goed onderhoud, omdat slecht onderhoud later tot groote kosten kan leiden door inrotten enz. Spr. had ook het oog op de woningen aan de Kloosterstraat, waarvan de boven verdieping niet geverfd schijnt. Misschien is dat boven niet zoo noodig, maar het oog wil ook wat; nu zijn de benedenkozijnen groen, de bovenkozijnen blauw, dat is niet mooi. De heer Kiezebrink zegt dat dit uit zuinigheid geschied is. De toezegging van B. en W. deelt echter ook mede dat het verven wel in 1924 geschied zou zijn als de inschrijving toen niet te hoog was. Vanwege het bureau van gemeentewerken wordt wel voor een zeer goed onderhoud gezorgd; men ver gelijke het onderhoud der gemeentewoningen maar eens met dat der vereenigingswoningen, waarbij het onderhoud nog al wat te wenschen overlaat. Z. h. s. wordt deze begrooting vastgesteld als voorgesteld. Punt VI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van de begrooting van baten en lasten en van kapitaalsinkomsten en -uitgaven van de gemeente-reini- ging voor 1925. (Bijl. 97; dossierno. III 07.352.11). De heer Hoekstra wil een vraag stellen over de gier. Deze wordt gepompt in een kuil, is deze vol, dan loopt de gier in den polder en verontreinigt het drinkwater der koeien. Kan men de gier niet verkoopen, ze heeft nog al wat waarde als mest? Men moet dan overdekte pramen hebben; kunnen de niet-overdekte niet omgebouwd worden? Geen schipper wil gier laden, doch als men die overdekte pramen had, was de gier verkoopbaar. De heer Blok heeft met genoegen deze opmerking gehoord, al is deze op een enkel punt onjuist. De gier loopt niet in de polder. Spr. heeft betreffende een klacht daarover gesproken met den voorzitter van het waterschap. Spr. heeft zelfs ge hoord dat die klacht van Koopmans geïnspireerd was door den heer Hoekstra. De voorzitter van dat waterschap heeft toen een onderzoek ingesteld en toegegeven, dat de gier niet in de polder kon loopen. We willen de gier echter graag ver koopen. Er is een tijd geweest dat de boeren gratis gier af namen, zij gebruikten die echter ondoelmatig en de afname is gestaakt. Nu hebben wij onlangs een klacht gehad over het loopen van gier in de Draaisloot wat wel juist is deze is in handen van den opzichter der gemeentelanden gesteld. Deze rapporteert dat bij een doelmatig gebruik gier voor be mesting van gemeentelanden wel kan dienen. Maar men moet een doelmatige praam hebben. De tegenwoordige kunnen niet omgebougjd worden, omdat ze te klein zijn. De commissie voor de reiniging moet nog adviseeren, maar er worden nu pogingen gedaan de gier productief voor de landerijen te maken. Welke de juiste methode is, is nog in onderzoek. De heer Hoekstra heeft zelf gezien dat gier in den polder liep. Bouma en Koopmans zijn persoonlijk met klachten bij spr. géweest/Tpr.' heeft geconstateerd dat de gier overliep en heeft de klagers niet geïnspireerd, maar heeft eenvoudig de klachten der betrokkenen aan den burgemeester overgebracht. Spr. ge looft niet dat de pramen zoo groot behoeven te zijn; pramen van 12 ton doen het te Leeuwarden, dat nog al wat verkoopt, ook. De Voorz. heeft eens, toen er sneeuw lag, een klacht ge had en niets van het overstroomen van gier naar den polder kunnen constateeren; van den zomer liep de gier niet in den polder maar in het vaarwater en van dien tijd af is in be spreking hoe men de gier productief kan maken. Er is een aanbod geweest voor de gier, maar dat heeft men niet gestand gedaan. De heer Hoekstra wist wel iemand die tamelijk veel wou afnemen, maar het stuitte af op het vervoei;. De Voorz. vraagt of, als men de gier cadeau geeft, men ook nog het vervoer gratis moet geven. Bij het gebruik vroe ger van gier is dat niet met zorg en takt geschied, de onoor- heelkundige toepassing schrikte anderen af, hoewel gier zeer goed is voor het land. De boeren hebben tegenwoordig gaarne een gierput bij hun stal. Spr. hoopt dat in het vervolg de boeren de producten zullen gebruiken die voor het land goed zijn. Z. h. s. wordt deze begrooting alsnu vastgesteld. Alsnu is aan de orde de behandeling der Gemeentebegrooting. Punt Vil. Behandeling van de gemeentebegrooting voor 1925 (de rapporten van de le en 2e Sectie en de memorie van antwoord van Burgemeester en Wethouders zijn op genomen onder de nummers 131, 132 en 133 der bijlagen), met de daarbij behoorende voorstellen en adviezen. De V o o r z. geeft gelegenheid voor algemeene beschouwingen. De heer Dokkum zegt dat nu voor de tweede maal de begrooting ingericht is naar de nieuwe voorschriften, waaraan wel een goede zijde verbonden is, men krijgt een inzicht over j de financieele gevolgen van verschillende besluiten. De netto- methode stelt inkomsten en uitgaven van eenzelfde hoofdstuk I tegenover elkaar. Spr. vindt het echter jammer dat de oude inrichting van de memorie van toelichting is gebleven. Men had een meer algemeen overzicht moeten hebben, terwijl men zich nu bepaalt tot de posten afzonderlijk; daardoor loopt men gevaar door de boomen het bosch niet te zien. Dit was de gelegenheid in het algemeen inlichtingen te geven over den finantieelen toestand der gemeente en de belastingdruk; hoe denken B. en W. bv. over deze belastingdruk, is die normaal kooper bij de gemeente kan koopen, kan hij het zelf ook doen. Die concurrentie moet niet al te veel voorop geschoven worden, de heeren rijden elkaar zelf ook immers wel in de wielen; de heer Potma doet de fitters wel zooveel concurrentie aan als de gemeente. Als de gemeente goedkooper leveren kan, komt dit het algemeen ten nutte en kan de bevolking de belasting gemak kelijker opbrengen. Kan de gemeente goedkooper buiten de stad koopen dan is dat ook een middel om de H. O. te verlagen. Het werpt een eigenaardig licht op het concurrentievermogen van de Sneeker leveranciers, dat deze zonder vervoerkosten niet kunnen concurreeren tegen leveranciers uit Amersfoort. Spr. meent dat de heer Dokkum uit deze begrooting zooveel halen wil als mogelijk is om de H. O. te verlagen. Wij willen daarin wel meegaan, zoolang men de cultureele belangen van onze geheele gemeente geen schade doet, wil men dat, dan zal men echter onze fractie tegenover zich zien. De heer Dokkum zegt dat B. en W. hem noch zijn twee medeleden iets hebben toegezegd betreffende de uitvoeriger toelichting der financieele politiek. Wat de leverantie van het materiaal voor de politie betreft, wil spr. er op wijzen, dat de vorige maal is toegezegd dat van gemeentewege de orders geplaatst zouden worden in het seizoen als de ateliers niet overladen waren met particulier werk. Inderdaad is het anders niet gemakkelijk voor de leveranciers in Sneek te concurreeren tegen speciale firma’s op dit gebied. Als men echter de kwaliteit der stoffen in aanmerking neemt en de extra onkosten (reiskos ten enz.) bij levering van buiten de gemeente, kon bij overleg met de leveranciers hier ter stede, wel een regeling worden ge troffen dat de orders hier geplaatst worden. Spr. dankt voor de toezegging van den voorzitter in dezen. Spr. beoogt overigens

Sneeker Nieuwsblad nl | 1924 | | pagina 1