H Mill Oigm in lininii Suil VsftMh^n! 200 Nieuwstijdingen. ■o. SS Brandenburgh Co., WOEGSDAG 7 JANUARI 1925 Eerste Blad 41e JAARGANG t Snn - laleiooa Na. 150 Kerknieuws. I Een boffer. De rector magnificus (get.) A. J. Blok. Hierop heeft de rector het volgende antwoord ontvangen: De Nederlandsche Posterijen. In Engeland overweegt men, het stuivers- port te herstellen voor het binnenlandsch briefverkeer. Zwitserland heeft het pprt voor brieven naar het buitenland reeds lang ver laagd. En Nederland? Kan nog geen centje af, heeft minister Van Swaay gezegd. Zelfs bij IIEUÏE HEEEER COURANT annex SNEEKER COURANT m WYMBRITSERADEEL Verdronken. Zaterdagavond ging de 28-jarige fietsenhan- dalaar A. van Arkel Jr. uit de Loefbergmaker- straat te Utrecht per tiam naar De Bilt, met het plan zijn verloofde te bezoeken, die daar woont aan den Soestdijkschen straatweg. Hij is daar Zaterdagavond niet geweest, en Zondagmorgen .halfnegen vond men, op een afstand van 400 a 500 Meter van de woning van zijn meisje, het lijk van Van A. in de sloot liggen, die daar langs den weg loopt. Men denkt, dat Van A. door den storm te water is geraakt. DIB»UAH8«s VRIJDAGSAVONDS UitfSVSM Engelsche Watervliegtuigen voor de Nederlandsche Marine. Naar gemeld wordt, heeft de Nederlandsche Marine ten behoeve der nieuwe kruisers bij de Fairey vliegtuigenfabriek in Engeland een bestelling geplaatst op vier watervlieg tuigen van het dubbel-drijver type. Deze mededeeling klinkt op het moment dat de geheele Nederlandsche vliegtuigen industrie op de internationale luchtvaart- tentoonstelling te Parijs den grootsten lof krijgt toegezwaaid, wel bijzonder hoonend, schrijft „Autoleven”. Waarom, nu wij zelf over een industrie beschikken, die in staat geacht kan worden zich in alle opzichten met de beste der buitenlandsche fabrieken te kunnen meten, een Nederlandsche regee- ringsbestelling aan een Britsche fabriek gegund? Naar wij meenen te weten, zou de opdracht gegund aan de Fairey-fabriek de bestelling uitmaken, die aanvankelijk geplaatst werd -bij de Nederlandsche Vlieg tuigenfabriek, doch welke geannuleerd werd, toen het eerste toestel der serie van vier niet aan de gestelde eischen voldeed. We hebben hier te doen met een zeer incorrecte en funeste aanschaffingspolitiek der Nederlandsche Marine. Men gaf een type vliegboot in opdracht, dat, waar ze als uitrustingsstuk zou moeten dienen van de nieuwe kruisers, van zeer minieme af metingen moest zijn. Toen de fabriek het eerste type had uitgebracht, constateerde de Nederlandsche Marine, dat een vliegboot van geringe afmetingen als door haar ver langd veel te zwaar werd en dus over onvol doende vlieg-capaciteiten beschikte. Instede de Nederlandsche fabriek een kans te geven een nieuw verbeterd type uit te brengen, liet men haar zitten met de zeer groote kosten die het bouwen, beproeven en telkens wijzigen van de afgekeurde vliegboot hadden gevraagd. De bestelling op vier toestellen werd daarop geplaatst in Engeland. De Nederlandsche Marine had echter ten koste van een Nederlandsche onderneming wel zooveel geleerd, dat men inzag, dat een vliegboot van die geringe afmetingen een onding was. Weshalve de Britsche fabriek opdracht kreeg tot den bouw vanvier gewone drijver-watervliegtuigen, die uit den aard der zaak veel lichter zijn. Een dergelijke redelijke opdracht had evengoed in ons land uitgevoerd kunnen worden. Op het ministerie van marine is aan de „Haag- sche Crt” de verzekering gegeven, dat het be richt over de levering van watervliegtuigen door Engeland in den vorm, als door „Autoleven” ge geven, geheel bezijden de waarheid is. Inderdaad zijn bij de Fairey-fabriek vier vlieg tuigen van het bedoelde type in bestelling ge geven. Maar nu komt ’t groote onderscheid tusschen hetgeen verder is geschreven en de werkelijk heid. Fokker’s vliegtuigen, welke hij te Parijs expo seerde, waren uitsluitend landvliegttfigen. Sinds een paar jaar eerst, houdt Fokker zich bezig met het bouwen van watervliegtuigen, Inbraak. Zaterdagnacht is re Doetinchem ingebroken in de lederwarenfabriek van de firma Ter Steeg. De dieven hebben zich toegang verschaft door uitsnijding van een ruit en hebben daarna de brandkast geforceerd. Het weinige (Jaarin aan wezige geld werd meegenomen. Bij het door snuffelen van een bureau werden sigaren mee genomen en een flesch roode inlet omgeworpen. Dadelijk na het. ontdekken van den diefstal werd een uitgebreid onderzoek ingesteld, met het gevolg, dat in een volkslogement drie per sonen werden aangehouden, op wier kleeren en handen roode inkt werd opgemerkt, en die in het bezit waren van sigaren van 't merk als gesto len waren. De aangehoudenen, van wie een ter stond bekende, zijn D. en H., twee recidivisten uit Zutphen, en v. d. S., uit Doetinchem. Het drietal is ter beschikking van de justitie gesteld. De lepenziekte. Een van de mooiste lanen, die Venlo omgeven, de iepenlaan op den Hamburger Singel, is ge doemd te verdwijnen. Ruim zestig boomen zijn in erge mate aangetast door de iepenziekte en zeer waarschijnlijk lijden ook de overige boo men der laan aan dezelfde ziekte. Aan den raad is voorgesteld, de heele laan te rooien en op nieuw te beplanten met dubbel witte kastanje- boomen. wordt aangeschaft, nog zeer bijzondere eischen worden gesteld, t. a. van hun zeewaardigheid. Zoo moeten zij een zeer snellen staat hebben, een uitermate stevig drijvertoestel bezitten, zich drijvend snel voort kunnen bewegen over het water, en nog enkele andere speciale kwalitei ten bezitten. Nu werd indertijd, verleden jaar October, aan Fokker opdracht gegeven een vliegboot te bou wen, welke zou moeten voldoen aan alle ge stelde eischen. Na een lange reeks van proefnemingen en ver beteringen bleek het toestel, dat door hem afge leverd was, niet te kunnen voldoen aan de ge stelde voorwaarden, hoewel het toestel overi gens uitnemende kwaliteiten bezat en uitstekend vloog. Een geschenk. Toen de arbeider P. te Dwingelo de vorige week Dinsdagavond thuis kwam, vond hij aan zijn huisdeur een buidel met f8 hangen, met het bijschrift, dat hem dit geld toekwam. De naam van den afzender ontbrak. De man heeft, zegt O. N., het geld opgeborgen, doch is nog aan het pluizen, waarvoor hem dit geschenk eigen lijk toekomt. De kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Be verwijk heeft aan het bestuur der aldaar geves tigde afd. van Vrijz. Hervormden f 400 aan geboden mits de leden van genoemde afdeeling trouw hun kerkelijke hoofdelijke omslag zullen voldoen. Het bestuur had f1000 gevraagd op grond van het feit, dat 2/3 van den aanslag door de vrijzinnigen wordt betaald. Een verzoek aan den kerkeraad, om het vereenigingsgebouw aan den Assumburgstraat voor hare godsdienstige sa menkomsten af te staan, werd afgewezen. De kerkeraad der Nederlandsche gemeente te Londen heeft zijne medewerking verleend tot den aankoop van een auto tèn behoeve van het dienstwerk van den predikant, dr. S. Baart de la Faille. De groote afstanden in de wereldstad, met hare talrijke voorsteden en buitenwijken. wa:y vele leden der gemeente wonen, maakten dit noodzakelijk. Den predikant is het nu voor- taan mogelijk meer tijd te geven aan het huis bezoek. I Alkmaar is voornemens, volgens plannen i van Dr. Wortman uit Amsterdam, de Cadet tenschool tot neutraal ziekenhuis in te rich ten. Een commissie uit de burgerij is reeds in stad en omgeving bezig, gelden te verza melen voor dit doel. Na dit jaar van proefnemingen, was de ter mijn verstreken, waarop de vliegtuigen nootlig waren en aangeschaft moesten worden. Fokker’s toestel was niet bruikbaar en dus was men wel gedwongen, buitenlands uit te zien naar geschikte vliegtuigen. De Fairey-fabriek, welke reeds 10 jaren niet anders dan watervliegtuigen bouwt, bleek toe stellen in voorraad te bezitten, welke ruim schoots voldeden aan de eischen der Marine en direct konden worden afgeleverd. Intusschen duurden de proefnemingen met het Fokker-toestel voort, maar tot nog toe zonder het gewenschte succes. Niettemin is aan Fokker’s fabriek een op dracht gegeven tot den bouw van 6 a 7 water- vliegtuigen-verkenners, waarmede de proeven kunnen worden voortgezet, tevens ook met de drijvervliegtuigen totdat de gewenschte goede constructie is bereikt. Steeds wordt door de Marine-autoriteiten voorkeur gegeven aan Nederlandsche vliegtuig bouwers, maar in dit geval was de termijn ver streken, zonder dat Fokker in staat bleek zijn toestel aan de gestelde eischen te doen beant woorden. Het proces van De Telegraaf tegen Het Volk. Gisteren heeft* de eerste kamer te Amster dam vonnis gewezen in de zaak van de N. V. Dagblad De Telegraaf tegen de hoofdredac tie van het dagblad Het Volk. De Telegraaf had tegen de beide hoofd redacteuren van Het 'Volk een eisch tot schadevergoeding ingesteld naar aanleiding van de in Het Volk van 17 Januari 1924 opgenomen artikel inzake het uitgeven door De Telegraaf, omstreeks den overgang van 1916 en 1917, van speciale bijvoegsels, waarvoor de Russische regeering een be drag van f 60.000 aan De Telegraaf zou heb ben betaald. De rechtbank achtte de vordering gegrond op art. 1401 B. W., betreffende onrechtma tige daad. Vervolgens ging de rechtbank ’t geïncrimineerde artikel uitvoerig na. Haars inzien heeft De Telegraaf in het artikel meer gelezen dan er in staat, aangezien er uit drukkelijk in wordt gezegd, dat het niet be kend is, hoe de transactie tusschen de Rus sische regeering en De Telegraaf precies tot stand gekomen is, en slechts het vermoeden wordt uitgesproken, dat de methode van De Telegraaf wel niet veel zal hebben verschild met die van buitenlandsche couranten. Hoe wel de schrijver van het artikel in Het Volk zich blijkbaar heeft afgevraagd, wat hij wel en wat hij niet mocht schrijven, heeft hij in alle geval indirect een insinuatie gebezigd, welke op de lezers van Het Volk den in druk moest maken, alsof er met het Russi sche bijvoegsel van De Telegraaf iets niet in den haak was. Deze indirecte insinuatie is een onrechtmatige daad, tenzij het artikel is geschreven met een motief, ontleend aan het algemeene en journalistieke belang. Uit het antwoord, dat De Telegraaf indertijd geschreven heeft op een artikel in de Haag- sche post, leidt de rechtbank af, dat het De Telegraaf te doen is geweest om betaalde publiciteit. Dit acht de rechtbank in de ge geven omstandigheden ongeoorloofd. Het bijvoegsel werd door De Telegraaf uitgege ven onder den schijn, alsof het van de re dactie afkomstig was, en verzwegen werd, dat men hier te doen had met een door de Russische regeering betaalde publicatie. Waar de waarheid richtsnoer moet zijn van een goede pers, heeft De Telegraaf tegen dit richtsnoer gehandeld. Ook was de uitgave van het bijvoegsel ongeoorloofd, omdat het ongepast is, dat ’n dagblad in een neutraal land’in oorlogstijd- voor geld stemming maakt voor een der strijdende partijen. Kritiek op de handel wijze van De Telegraaf was in deze naar de meening der rechtbank gerechtvaardigd. Al leen heeft de schrijver in Het Volk de gren zen der geoorloofde kritiek overschreden. Deze onrechtmatige daad achtte de recht bank met een schadevergoeding van f50 voldoende betaald. Voorts werden de kos ten van de procedure gecompenseerd. Het Loo, 3 Januari 1925. Met groote waardeering heb ik kennis geno men van het besluit van den senaat der Leidsche Universiteit om mij op dezen historischen dag het eere-doctoraat in de rechtsgeleerdheid te verleenen en van de aanwijzing van uw hoog geleerde tot promotor. Zeer gevoelig voor deze bijzondere onder scheiding aanvaard ik haar volgaarne, terwijl ik mij geheel kan vereenigen met het voornemen om de promotie op de voorgestelde wijze te doen plaats hebben op 9 Februari a.s. (get.) Wilhelmina. Druk werk. Het Amsterdamsche Gerechtshof is met werk overladen. Dat maakte ’t noodig, dat in een pleitzaak, voor welke speciaal spoed ge vraagd was de dag van de pleidooien werd vastgesteld op den 5 Nov. 1925. Eerder was er geen dag te vinden. De bankroof te Beek (L.). Omtrent de brutale bankroof, die Dinsdag avond jl. in de Boerenleenbank te Beek (L.) heeft plaats gehad, meldt de Tel. nog, dat de kassier alleen in het vertrek aan den arbeid zat. Plotseling kwamen een tweetal personen het vertrek binnen. Terwijl de een het knopje van het electrisch licht uitdraaide, en zich naar de brandkast begaf, bescheen de ander den kassier met een electrische zaklantaarn en bedreigde hem met een revolver. In de openstaande brand kast bevond zich een map, waarin gewoonlijk het bankpapier bewaard werd. Van dit bankpa pier, in totaal f 11.200, maakte men zich meester en terwijl den onthutsten kassier bevolen werd, zich niet te verroeren, vluchtten de dieven, de deur achter zich in het slot werpende. De kas sier sprong toen door een raam en riep om hulp. De politie werd gewaarschuwd en met politie honden trachtte men de dieven te volgen. Deze hadden echter geen enkel spoor nagelaten. Noch ■in het lokaal noch in de gang waren voetafdruk ken te vinden. Men heeft den kassier, die deze functie als bijbetrekking waarneemt en hotel houder is, aan een streng verhoor onderworpen in verband met de eigenaardige feiten, die zich bij dezen diefstal hadden voorgedaan. Thans is, naar de N. Rt. Ct. meedeelt, de ge arresteerde kassier weer vrijgelaten op de ver klaring van een persoon die op het tijdstip van den roof twee personen had zien weghollen. Sigaretten. Men meldt, dat zeven van de voornaamste si garettenfabrikanten in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Eindhoven en Groningen hebben be sloten, bij het in werking treden van de ver hoogde belasting op sigaretten het verschil tus schen de in- en verkoopprijzen te verkleinen met het bedrag vafi de verhoogde belasting. Een verhooging van de detailprijzen zou huns in ziens een achteruitgang van het verbruik van sigaretten en ook een geringere verdienste voor den winkelier ten gevolge hebben. Een bekeering. De heer Herman van Vorst, die ongeveer een twintig jaar geleden als de Capucijner Coelestinus de Katholieke Kerk verliet en tot de S. D. A. P. overging, waarna hi( als pro pagandist voor de sociaal-democratische beginselen en als ijveraar voor „De Dage raad” naar het Katholieke Zuiden werd ge dirigeerd, waar hij te Maastricht het week blad „De Kruisspin” verzorgde, is dezer da gen tot de Katholieke Kerk teruggekeerd. het huidige drukwerktarief worden de kos ten der bemoeiingen van het postbedrijf niet goedgemaakt. Och kom, zegt de H. P„ het kan wel. Maai de kern van de kwestie is, dat de Neder landsche Post niet volgens een behoorlijk stelsel bestuurd wordt, vermoedelijk in de eerste plaats omdat zoo vaak de leiding is toevertrouwd aan menschen, die geen erva ring hadden van het vak. Zoo ergens „effi ciency” noodig is, dan bij de Post. Wie dit tegenspreekt, moet ons kunnen verklaren waarom in Nederland onmogelijk zou zijn wat overal elders, óók en zelfs in de dooi den oorlog geteisterde landen, wèl mogelijk is gebleken: terugkeer tot vrijwel normale omstandigheden bij het beheer en in de ta rieven der posterijen. Aan Paddington Station te Londen had Nieuwjaarsdag een man het ongeluk, van het perron te vallen, juist toen een trein binnenreed. De man kwam onder de wielen. Oogenblikkeiijk was hulp ter plaatse, en toen bleek dat hij één echt en één kunstbeen had en dat de trein over zijn kunstbeen was heengereden en dit had verbrijzeld, doch het echte been had ge spaard. Overigens liep de man een hoofdwonde van den val op, benevens eenige brandwonden door heet water uit de locomotief, maar zijn leven loopt geen gevaar. Abonnementper jaar f 2.50 fr. p- post f 3.60. Advertentiën 9 ct. p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT. Il gid. 01J v«rUe* «W van ««n «tug«r Besmettelijke veeziekten. Gedurende de maand December 1924 zijn in de provincie Friesland geconstateerd: mond- en klauwzeer bij 55 veebeslagen in de gemeenten Achtkarspelen, Baarderadeel, Barra- deel, Het Bildt, Dantumadeel, Doniawerstal, Ferwerderadeel, idaarderadeel, Kollumerland c’ a., Leeuwarden, Leeuwarderadeel, Menalduma- deel, Oostdongeradeel, Ooststellingwerf, Op sterland, Rauwerderhem, Smallingerland, Tie- tjerksteradeel, Utingeradeel, Westdongeradeel, Wonseradeel en Wymbritseradeel; schurft bij 379 stuks vee van 41 veehouders in de gemeenten Achtkarspelen, Aengwirden, Het Bildt, Franeker, Hemelumer Oldephaert c. a., Hennaarderadeel, Hindeloopen, Kollumerland c. a., Menaldumadeel, Oostdongeradeel, Oost stellingwerf, Opsterland, Schoterland, Smallin- gerland, Tietjerksteradeel, Westdongeradeel en Weststeilingwerf; miltvuur bij 3 stuks vee in de gemeenten Me naldumadeel, Opsterland en Wymbritseradeel. Tucht op de H. B. S. De vergadering van leeraren der Leidsche H. B. 5. met 5-j. c. heeft, met algemeene stemmen besloten,- per omzendbrief het volgende onder het oog te brengen van de ouders of verzorgers der leerlingen. In de laatste jaren en nog meer in den laat- sten tijd, komt het herhaaldelijk voor, dat de vlijt der leerlingen zeer veel te wenschen over- Eindexamen H. B. S. In Stet. no. 1 is opgenomen het over zicht van den uitslag der in 1924 gehou den eind-examens der H. B. S. met 5-jarige cursus en van de H. B. S. A. De totaaluitslag voor de H. B. S. 5-j. cursus luidtopgekomen 2700 candidaten (2052 m. en 648 vr.,) geslaagd 2447 (1845 m. en 602 vrouwelijke). Voor de literair-economische afdeeling der H. B. S. waren deze cijfersopgeko men 143 candidaten (120 m. en 23 vr.,) geslaagd 127 (109 m. en 18 vr.) laat, terwijl eveneens de houding in de school vaak ongepast is. Hoewel het niet te ontkennen is, dat de algemeene verwildering tengevolge van den oorlog daar niet vreemd aan is, meenen directeur en leeraren, dat langzamerhand de tijd weder gekomen is om de schooltucht weder ge heel te herstellen. Ondermijning toch van de schooltucht leidt ontegenzeggelijk tot ondermij ning van het ouderlijk gezag en van den eerbied voor het gezag in het algemeen en dientenge volge tot verwildering van zeden, wat niet an ders dan heilooze gevolgen voor het verdere leven en voor de maatschappij na zich sleept. Het college van directeur en leeraren stelt zich op het standpunt, dat de Hoogere Burger school niet alleen een inrichting is om de leer lingen eenige kennis bij te brengen, doch dat ze ook wel degelijk een instituut van opvoe ding is. Hoewel het moeilijk is algemeene regels aan te geven, hoe de ouders kunnen medewerken om de opvoeding in goede banen te leiden, zijn er toch enkele punten, die afzonderlijk kunnen worden genoemd. In de eerste plaats worde het ’s avonds uitgaan, in welken vorm dan ook, alleen toegestaan, indien het schoolwerk vooraf is afgemaakt. In de tweede plaats sta men niet toe, dat de leerlingen een anderen avond dan den Zaterdagavond voor geregelden avond van ontspanning bestemmen. In de derde plaats sta men vooral niet toe, dat de leerlingen en in ’t bijzonder de meisjes, des nachts zonder bege leiding der ouders, laat van een bal huiswaarts keeren. Gevallen, zooals ons ter oore zijn ge komen, dat moeders uit louter gemakzucht aan meisjes van 15 en 16 jaar den huissleutel mede- geven, waardoor elke redelijke controle vervalt, zijn zeer afkeurenswaardig. Bovendien verzoe ken we de ouders met klem, niet toe te staan, dat hun zoons of dochters, die leerlingen der Hoogere Burgerschool, en geen studenten zijn, op de bals deelnemen aan een souper, en aan hun kinderen de verplichting op te leggen die bals, die immers reeds te 8 uur aanvangen, uiter lijk te twee uur te verlaten; voor de jongeren is zelfs twaalf uur ten zeerste wénschelijk. De Koningin eeredoctor in de rechtsgeleerdheid. De Senaat van de Rijksuniversiteit te Leiden heeft in zijn vergadering van 3 Januari aan de Koningin het doctoraat honoris causa in de rechtsgeleerdheid verleend. De senaat heeft daarop het volgende telegram aan Hare Majes teit verzonden: Op heden, den dag, waarop voor driehonderd- vijftig jaar op voorstel van Prins Willem van Oranje door de Staten van Holland en West Friesland- besloten werd tot stichting van de Leidsche hoogeschool, heeft de senaat der Rijks universiteit te Leiden op voordracht der juridi sche faculteit aan Uwe Majesteit het doctoraat honoris causa in de rechtsgeleerdheid verleend en zijnen rector, lid dier faculteit, opgedragen Uwe Majesteit met die waardigheid te beklee- den. De senaat vraagt eerbiedig verlof deze plech tigheid te doen plaats hebben op 9 Februari a.s. in de Pieterskerk, na het uitspreken van de rec torale oratie. CA gld. bij «as v" mb fclgans foorvurdkb o»«r«»ng«kom®a m«t da NmliXBÉlMchx gld. fewrlagw-ltoaefe SahlMlxBi klin on» Abonné’e versekord t«g«n ongalakkan «aar fcuVU lang Tulpen in de cel. Ten behoeve der gevangenen werden met Kerstmis aan de gevangenis te 's Hertogenbosch een 100-tal boeketjes roode tulpen bezorgd, door iemand die onbekend wenscht té blijven. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Nieuwe Veemarkt, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11J/2 en 12J^ uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 5 Januari 1925: Zwatfe beurs met inh., bruine kinderwant, glacé handschoen, bruine handschoen, bril. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, önderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 5 Januari: Bruine damesbeurs met inh., A. Rientsma, v. d. Heijbuurt 2; broche met haar, O. Weis senbach, Gr. Kerkstraat 18; gouden broche, Weissenbach, Smidsbuurt 21; gummiband v. e. kinderwagen, G. Hofstra, Scheiding- steeg 2; kleine aardappelzak,. Loijenga, 2e Zomerrakbuurt 15; R. K. Kerkboekje, L. Plantinga, 3e Zomerrakbuurt 20; paar grijze handschoenen, K. Gildemacher, 3e Zomer rakbuurt 26; sierkam, F. Sijbesma, Kruize- broederstraat 24; witte zakdoek, 1. Faber, Zuidend 11paar kinderwanten, S. Hoog land, Eenheid 15. Postkantoor Sneek. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn, terug ontvangen in de 2e helft der maand Dec. 1924. Brieven. Sneek. Z. Exc. Minister van Oorlog, ’s Gravenhage. Oosterend (Henn.) Raad v. Arbeid, Sneek. Scharnegoutum, Kon. Zeepfabrieken de Duif v.h. Pleines, Den Dolder. Door geadresseerde geweigerd wegens het belast zijn met port. Geslaagd voor het diploma Engelsche Han- delscorrespondentie der Vereeniging van Leera ren in Talen en Handelscorrespondentie te Am sterdam, de heer Johs. v. d. Woud, alhier, leer ling van den heer J. J. Bade, leeraar M. O. Ver. Sneek en O. tot bevordering der Pluimvee- en konijnenteelt De Staatscourant bevat de statuten van de Ver. Sneek en O. tot bevordering der Pluimvee- en konijnenteelt. Rijkszuivelschool te Bolsward. Benoemd tot leeraar aan de Rijkszuivelschool te Bolsward onze vroegere stadgenoot ir. S. L. Fokkema te Hilversum. LEMMER, 5 Jan. Onze visschers, die de laat ste maanden zeer ontevreden waren over de lage besomming voor de door hen aan de ge- meente-vischafslag alhier aangevoerde visch, hebben de afgeloopen week een coöperatie op gericht. Naar wij vernemen bedraagt het ledental dezer coöperatie 95 van de leden van onze visschersvereeniging. Door het storten van een bepaald bedrag, hetgeen moet dienen als waar borg bij eventueele moeilijkheden, voortvloeien de uit den verkoop of het vervoer van visch, werd het bestuur gemachtigd handelend op te treden. De laatste dagen werd reeds een groot gedeelte van de aan de afslag aangevoerde visch door deze coöperatie ter verzending opgekocht. De prijs der spiering, die de laatste weken van 1 2 ets. per K.G. was, liep dientengevolge de laatste dagen op tot 5 ets. per K*b. HEERENVEEN. Tot lid van het hoofdbestuur van de vereeniging van gymnastiekonderwijzers m. o. .en 1. o. in Nederland is gekozen de heer L. de Jong alhier. Loop der bevolking. HENNAARDERADEEL, 3 Jan. De bevolking dezer gemeente bestond op 1 Januari 1924 uit 2501 mannen en 2548 vrouwen, totaal 5049. Zij vermeerderde door geboorte met 57 mannen en 62 vrouwen, door vestiging in de gemeente met 163 mannen en 187 vrouwen; zij verminder de door overlijden met 25 mannen en 24 vrou wen, door vertrek uit de gemeente met 182 mannen en 207 vrouwen. Zoodat de geheele bevolking is vermeerderd met 13 mannen en 18 vrouwen en dus op 1 Januari 1925 bestond uit 2514 mannen en 2566 vrouwen, totaal 5080. Er werden 31 huwelijken voltrokken. Het getal levenloos aangegeven kinderen bedroeg 3, nl. 1 van het mannelijk en 2 van het vrouwelijk ge slacht. r gld. tng««*l v*ü o«w- icm gld. bij nrllw «au IC gld. Ml ««ril» lilden hian»» 80 <L 1 vv Jin hanrt. vast «1 oag i V «aa «»b sJoim De cadettenschool te Alkmaar. Het gemeentebestuur van Alkmaar heeft een mededeeling van minister Colijn ontvan gen, dat deskundigen de Cadettenschool op f200.000 en den grond op f 183.150 hebben getaxeerd, De minister is bereid de Cadet tenschool aan Alkmaar voor 3/5 van de ge taxeerde waarde over te doen in erfpacht, tegen 6 dus tegen een jaarlijksch canon van f 13.800. De Raad besloot reeds eerder tot overneming vo’or 3/5 van de taxatie, waaraan boven de eischen, aan elk vliegtuig te wanneer deze met tegen viel. B. en W. heb- stellen, dat ten behoeve van Leger of Marine* ,en t)esl,,ten den minister onder dankbetui ging voor de medewerking te verzoeken, den prijs iets lager te stellen. Alkmaar is voornemens, volgens plannen

Sneeker Nieuwsblad nl | 1925 | | pagina 1