II MIS50LANCHE iat, Het stedelijk leven binnen Sneek in de lie en 18e eeuw. ^dnl trim tor Imnti tank ▼•nehfat NEOERLANDSCNE HYP0IHEEI81H opgericht t8 Veendam in 1880 Directie Mr. G. BROUWER Jen. 512 °|o Pandbriavan i 100 209 HIEUWSTMDIM6EN. I annex SNEEKER COURANT on WYMRRITSERADEEL 5 °|o Pindbrimn a 96 Vlo 4I« JAARQABt Eerst» Bled :ns IA □nrID AGA a VRIJDAGS A VO ADS itf«T«ra Brandenburgh Co., Snnx - Telefax A*. 150. I I Hjir bigjint de iedsstaving ZATERDAG IO JARUARI 1935 \\arT,...^7Sxssgï.ljr'Ti i rrre-rr •i.nrmrt Klachten, gnidzjen en deadzjen 0,‘’' Van wieldlike seckin. „Claghe. dolghen en daeden”. „Hier baghint die etouwinghe’. Fen geweltdieden. «f |EA Old. blj nrliM vu 7C gid. MJ varliM Cft Ivv Mn hand, veat Mg Iv van aan daim, vv Abannd’a varaakard tagan angralnkkan vaar Xll „Toe Fynd compt. founis (fynst) as G. H. Tot lid der schattingscommissie voor de Rijks- K „Foerd, al disse tyngha ende punten, deerich jemma hab naemd, jeff naet naemd, hit ze fan dadeni, fan dolguin, fan wieldlicke seckin, deer een Sceppen bert to riuchten dat jemma dat riuchtet ney inhald wsis Stedboeck ende Wilkeren. Ende haet punten in ws Stedboeck naet be- scriouen sint, dat jemma riucht ney usze Freescha Landriucht en ney seyd en plygha (fan) Weymbritze- radeel”. „Toe Riucht compt”. „Ende hat een Sceppene bert toe riuchten, dat jemma dat riuchtlike riucht. Ende om nenerhande saek, deer jemma toe riucht compt neen meede nym hoer penyngh dorpsreiniger (vacature opgeroepen o. m. op wze minrya jild, noch itjinge jildwaer dich is, om (jimmer) rjuchtsje to kinnen nei wierheit, mar nea tsjin de wierheit, rjucht- sjende de earme lyk de rike, de frjemde as de sibbe. PEK .v.p. de positie van den gemeente-opzichter voor te laten zooals zij thans is. Aldus besloten. Dit scil jimme bilide en swarre by God en by jimme siel, sünt dizze dei oant takommende Nijjiersdei ta en dy derby, om dizze stêd en hjar boargers to bihoed- zjen, goedginstich en trou to wêzen, neffens rjucht en binlikens. En hwet jim as tsierderij foarkomt jin immen, it mei wêze stêdden, lannen, haedskippen (haedlingen) ef oare ljue, hokker üs stêd en boargers bimoeilikje wolle tsjin rjucht en reden yn, ef üs frijens biljünje en skeine wolle; dat scil jimme for- hinderje en öfwarre mei.rie en die, lyk as jim soks it bést bitinkt, dwaen to kinnen. Loop der bevolking. IJLST, 6 Januari. De bevolking bestond op i Januari 1924 uit 777 m. en 752 vr., totaal 1529. Zij vermeerderde door geboorte met 19 m. en 18 vr., door vestiging met 72 m. en 67 vr. Zij ver minderde door overlijden met 8 m. en 7 vr., door vertrek met 79 m. en 77 vr. De bevolking be stond dus op 1 Januari 1925 uit 781 m. en 753 vr., totaal 1534. In 1924 werden 12 huwelijken voltrokken. HEMELUMER OLDEPHAERT c. a„ 8 Jan. In de heden gehouden Raadsvergadering is o. m. medegedeeld, dat van de Onderl. Brandw. Mij. „De Zuidwesthoek” wegens het afbranden der Tevens betrek ik voor dit onderwerp uit de Sneeker rechts geschiedenis bij wijze van uitzondering enkele eeuwen voor den tijd der Republiek in het hierna volgend verhaal. houten noodwoningen f3770 wordt ontvangen; dat de Minister van Financiën geen medewer king kan verleenen tot toekenning van het ge vraagde voorschot ingevolge de landarbeiders- wet aan Hendrik Haringsma, omdat het diens bedoeling is na het betrekken van het betrokken plaatsje zijn dienstbetrekking te verlaten en ver der niet meer in loondienst werkzaam te zijn, hetgeen volgens genoemden Minister in strijd is met de bedoeling der wet. Het gemeentebe stuur is van meening dat aan de eischen bedoeld bij art. 2 der landarbeiderswet is voldaan; dat op het oogenblik van de behandeling der aan vrage ook alleen die eischen mogen beoordeeld worden, omdat de wet zich niet bezig houdt wat daarna geschiedt. Dientengevolge is nog maals op de vereischte medewerking ter beko- gen voor eigen pensioen te heffen. Ged. Staten hebben dit besluit niet goedgekeurd, omdat de tegenwoordige regeling van het verhaal dier pensioensbijdragen eerst 1 Januari 1924 in wer king is getreden en zij het niet wenschelijk ach ten, dat deze regeling jaarlijks wordt veranderd. Op voorstel van B. en W. is thans zonder hoof delijke stemming besloten „het jaar 1925” uit het besluit te nemen. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw weigert de vastgestelde schoolgeld- verordening opnieuw ter Koninklijke goedkeu ring voor te dragen zoolang volgens die ver ordening van ouders n i e t in de inkomstenbe lasting aangeslagen, doch w e 1 in de vermogens belasting, als zoodang schoolgeld kan wor den gevraagd. Volgens de bestaande verorde ning was dit wel mogelijk. Op voorstel van B. en W. is deze bepaling thans terug genomen. De gemeente-begrooting voor 1925 is overeen komstig de opmerkingen van Ged. Staten nader vastgesteld. Het uitgetrokken bedrag voor pre sentiegeld voor het bezoeken van commissie vergaderingen van leden van den Raad, zal als bedrag worden gehandhaafd, maar daaruit zul len alleen de werkelijk te maken reis- en verblijf kosten worden betaald. Ged. Staten hebben het raadsbesluit tot pu- blieken verkoop van de zgn. „Rietpolle” bij de Dijksbrug te Molkwerum niet goedgekeurd. Ged Staten zijn van oordeel, dat deze rietpolle in de onmiddellijke nabijheid van de Molkwerumer- zijl, een natuurlijken bergboezem vormt en dus voor de afstrooming van het provinciaal boezem- „Conciusio”. „Dat jemma dat naet leet om nen leed, ner om herana reed, om fryonda gonst, ner om frouwena sponst, ner om nenerhanda secka, deer jemma batya of scadya moghe an lyf jef an guet, det jemma Godt help ende al syn Hilga een riuchtis eedis ende dyn onmeens”. Neffens Mr. A. Telting stiet de lezing hjir net test. NIEUWE sneeker courant Bislüt. Det jimme det net neilitte üt need, noch op rie fen 'e hearen, üt ginst for frjeonen of forlieding troch frouljue of hokker saek den ek, dy ’t jimme bate of skade mocht oan lea ot goed. Det(einliks) God jimme helpe mei en al syn Hylgen derby, dat dizze ied rjucht en wol miend wêze (scil) To bitinken (alt, det er destijds yet net folie wenningen en stien opmitsele wiemen. Tot lid der plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs is herbenoemd de heer W. Th. van der Meulen te Koudum. Benoemd de heer J. Krul te Warns. Herbenoemd zijn de drie leden der Commissie tot wering van school verzuim, de heeren A. H. van Dijk te Koudum, W. Th. van der Meulen te Koudum en G. Dam- stra te Hemelum. Tot lid van ’t hoofdstembureau is benoemd de heer J. Martens te Koudum, tot plaatsvervangend lid de heer J. Ganzinga te Koudum. Wanneer men af en toe een ander merk rookt, wordt men aooveel te beter gewaar waarom men behoort te leggen tri IJ maar gegevens, deelen B. en W. mede dat het bestuur van de woningvereeniging „Hemelumer Olde- phaert” in navolging van hetgeen in andere ge meenten plaats vindt intusschen den gemeente- opzichter, als opzichter over de woningen van hare vereeniging, voor het vervolg een bekro ning van f 200 per jaar heeft toegekend. In ver- Fjirders, hwet by jimme oanklage (oanbrocht) wirdt en itjinge in Skepen heart to rjuchtsjen, det scil jimme neffens it rjucht bisljuchtsje Is dit oer deadzjen (deade halzen), oangeande haed- wounen, fen ütstitsen (üt- sketten) eagen, fen óffike lidden, fen lamme lidden, fen ynsniene wonnen, fen mjitwounen ef lytsere won nen, of oar minskelik skeel, hokker saek it ek wêze mei, det jimme it (yn elts gefal) nei rjuchten ütwize. '1 Moast eigenlik oerset wirde als „dollen”; forlykje headollen, j irpeldol! en HANDHAVING EN HANDHAVERS VAN RECHT, ORDE EN VEILIGHEID BINNEN SNEEK Het beeld van rechtstoestanden en dito verhoudingen, van rechtspraak en rechtspleging ten tijde der Republiek is geenszins in bevallige lijnen gehuld, is meer veel- dan éénvormig, meer destructief dan constructief. De voor naamste oorzaak hiervan was gebrek aan een algemeen geldend recht, naast onvolledigheid van het recht. Zelfs binnen gewestelijke grenzen heerschte nog de grootste I verscheidenheid van weinig algemeene landsrechten. In Friesland viel dit weliswaar minder op dan in de andere gewesten van ons land, aangezien codificaties van het landsrecht hier tot stand zijn gekomen door het ijverig streven der Staten naar rechtseenheid, evenals ook in Drente en Overijsel. Doch ook in ,,’t heitelan” hadden vele steden en grietenijen ieder haar eigen burger- en straf rechtelijke bepalingen, gelijk in Holland en Zeeland bijna iedere gouw, elk district, iedere heerlijkheid en elke stad prat ging op eigen wetten, keuren en ordonnanties. Uit de late Middeleeuwen vinden we het bewijs daarvan voor de Friesche steden in haar bijzondere stadrechten, van welke ten jare 1883 door Mr. A. Telting een gedeel telijke uitgave werd bezorgd. En naast de locale verscheidenheid en de onvolledigheid van het recht met haar bedroevende gevolgen voor de practijk, hielp de onzekerheid inzake het formeele recht, de vraag, wat nu eigenlijk als recht gold, ter dege mede, om de chaos te verergeren. Voortdurend werd er strijd gevoerd over de vraag, in hoeverre het inheemsche recht al dan niet ondergeschikt was aan hét Romeinsche, kano- nieke en mozaïsche. Slechts hier en daar staken geweste lijke en stedelijke ordonnanties en keuren als voorbeeld van goede wetgeving boven de warboel en juristerij uit. En de rechtspraak zelf gaf geen verkwikkelijker beeld. De gewone toestand was dat de lage vierscharen burger lijke en correctioneele zaken moesten berechten en dat de crimineele werden toegewezen aan de hoogere rechtban ken. Zoo ten plattelande, doch niet overal. In Friesland heetten die eerstbedoelde rechtscolleges Nedergerechten. Geen „Oppergerecht” stond daar tegenover, doch het Hof van Friesland, zetelend te Leeuwarden. Voor de steden alhier deed ook een plaatselijke rechtbank van schout of officier met schepenen, het zgn. Gerecht de gewone zaken af, maar de crimineele rechtsmacht in haar jurisdictie werd slechts toegekend aan het Friesche Hof. Ook hierin wijkt de rechtspleging in Friesland van die in de andere pro vinciën af, waar behalve in Utrecht en Gelderland een hof op verre na niet zulk een groote bevoegdheid had. Hierdoor werd de rechtseenheid natuurlijk zeer bevorderd, doch mede door gemis aan een opperste rechtscollege voor de geheele Republiek en verder ten gevolge van de reeds eerder genoemde oorzaken heeft noch de 17e, noch de 18e eeuw de zoo hoognoodige „één-en-ondeelbaarheid der rechterlijke macht” kunnen voortbrengen; de niet hoog genoeg te schatten voordeelen daarvan danken wij aan den Franschen tijd”. (Mr. J. van Kuyck). Sneek had reeds sedert onheugelijke tijden zijn schepe- nen-college, welke bv. met de andere Magistraten in een charter van Juni 1424 worden aangeduid als „Burgher- maesteren, Scheppenen ende Reed yn Snitze”. Dit was nog in den tijd, dat vele staatsstukken in de landstaal werden geredigeerd, begrijpelijk, als men bedenkt dat de Friesche steden van origine zuivere landsteden waren, „als van zelf uitgegroeid uit het omringende platteland”. (Prof. Dr. H. Brugmans.) De positie en competentie dezer Sneeker rechterlijke Mr. M. J BOS Hypotheken f 42 500.000 Pandbrieven 1 40.000.000 en GELDEN op eerete hypotheek BE SCHIKBAAR. Rente 6% voor aan vragen boven f 5000 Abonnementper jaar f 2.50 fr. p. post f 3.60. Advertentiën9 ct. p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korling Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURAN1 te Sneek, Ao „Foerd, haet jemma toe claghe comt van wieldtlike seckin, hit is an huusbrand, huusbreck, an huussteeth, an huussleeckis hit an huusraeff, notraeff, quyck- raeff, is hit an scipraeff, ist an scaeckraeff, iz ’t an weed, an wepen, an gold, an silver, an slayna penningen, is hit an wapel- dranck, iz ’t an needmond, sie hit an hodyna raeflike an wieldlike secken, dat hit ze, dat jemma, dat riuchtlike riucht”. Foerd, haet jemma toe Riucht compt, dat jemma twyscha twyra tael een riuchten doem doet. Ende hat jemma toe fynde compt, dat jemma dat riuchtlike fynd, hit ne zee, dat jemma da wyrd wyten, ende jemma da wirde foerdbrengha, alzo fyr aist riucht daya mey”. K Bid. Ml vu mb vtagw IJLST, 8 Jan. De coöp. vereen „Electra” kwam heden in ledenvergadering bijeen in de bovenzaal van A. Feenstra. De voorz. de heer D. Visser opende de vergadering en heette allen welkom. Het verheugt hem dat de opkomst beter is dan de vorige ledenvergadering. De secretaris de heer B. Looijenga leest daarna de notu len welke onveranderd vastgesteld wor den. Fkmt 3. Bestuursvoorstel om machtiging de bovengrondsche leiding geleidelijk te ver anderen in kabelaanleg. De voorz. lichtte deze zaak uitvoerig toe en wees er op dat de palen bijna allen verrot zijn, en de vereen, dien aangaande prijsopgaaf gevraagd heeft van nieuwe palen en van kabelaanleg, welke resp. zijn f 600 en f 1600. Kabelaanleg is het duurste wat de eerste uitgaaf aangaat, doch blijkt in gebruik het goedkoopst te zijn; de palen zijn gewoonlijk met 12 jaar verrot en de kabel, mits goed gelegd, kan het volgens het commissielid voor materiaal, den heer U. Woudstra 3 maal zoo lang uithouden en 0 |o Foerd, haet jemma toe claghe kompt ende deer een Schepenna beert toe riuchten, dat jemma dat riuchtlike riuchtis hit an dade helsem, an breynwonden, is hit an utschettena aeghin, is hit an gersfallich leden, ist an lamma leden, an inride dol- guen, ist an meta dolguin jef an lessa dolgenhit zee an lyodyna jeren, hudena seckum?1) dat hit zee, dat jemma dat riuchthelycke riucht”. ner pennichwird ney der wirde ner toejens der wirde, mer dat jemma riucht toe lika dyn arma az dyn ryka, den fraemd als den sibba”. Vviu.na «earvurd.» te tellMfttka AlBau««m Varae- Iftflft Mnrlxfls-Naak ••bltetaxi «6® Abunné’» v.ra.k.rd tagw .nsr.lvkk.ii »w AvUU lang. Invaliditeit. glC Mj mrUaa na na wijsvinger. Den noch, al dy dingen en punten, hokker ik jim neamd ef net neamd haw, itsij fen deadzjen, fen woun- jen, fen fjuchtelike saken, dy ’t in Skepen heart to birjuchtsjen, dat jimme soks dogge nei ynhald fen üs Stêdboek en Wolkarren. En hwet punten yn ós Stêdboek net biskreon binne, det jim dy riuchtsje nei üs Frysk Lanrjucht en nei wenste en brükme (fen) Wymbritsera- dieL (Hwet) to rjuchtsjen yn- komt. (Hwet) ütkomt. Fjirders, hwet jimme to rjuchtsjen oanbracht wirdt, det jimme twisken twa partijen in rjuchtfeardich founis ütsprekke. En hwet jimme as sadanich foarlein wirdt, det jimme soks nei rjucht bihanlje, ef it moast wêze, det jimme de wierheit net to witten komme koenen, en det jim dy wierhiet foarbringe forsafier it rjucht soks gedoage mei. En hwet in Skepen heart to rjuchtsjen, det jimme det nei rjuchten dogge. En det jimme for gjin saek, der 't jimme yn rjuchtsje moatte, lean oannimme, gjin ming van het gevraagde voorschot bij den Mi nister aangedrongen. Sollicitanten voor Reinstra) zullen worden i een jaarwedde van f 1300. Het voetpad door de Maren onder Hemelum zal ter breedte van één meter met basaltine- u.u.vuuvu vu worden bestraat, hetgeen ongeveer f2600 dan is ’t veel veiliger. Met algemeene stem-?al k°sten- Echter zal het gedeelte loopende over ..„JIJ-Lv„;„!vi. ■..ÜV„,.S..IS ver- et. eige"dom van s- Volberda voorloopig on- leenen, terwijl op voorstel van den heer S.bl|iv®n> omdat deze hiervoor geen toe- V. G. vimwi uvvv iiiavuugiug ZICH WK uil- i - strekt tot een volgende herziening van het we toestaan a,s net. Dit sydzet jemma ende swerret by Godt ende jemma ziel, van dissa dey ont lettera Jeersdey ende dy dey al, disse sted ende burghers houd ende gonstich ende trouw toe wessen riuchtis riucht ende riuchtis reden ende (hat) jemma toe san fait toe jenst emmen, hit sie steden, landen, haudscippen, jef jelkers liode, deer ws sted en burghers moya wollet boppa riucht en reden, jef fryheydt willet foer- jef krensa; dat jemma dat scutte en kere scellet mey reed ende mey dede, alsoe als jemma best konna ende moeghen”. dering aangehouden. Het verzoek van S. F. Haarsma te Bakhuizen om kwijtschelding van f675 als boete wegens te late oplevering van de Rijsterbrug onder Kol- derwolde is ingewilligd. Het bedrag der vergoeding bedoeld in art. 101 der L. O. wet 1920 over 1923 is vastgesteld: voor de bijz. lagere school te Koudum op f 1952.56; voor de bijz. Ulo-school te Koudum op f 385.60; voor de bijz. lagere school te Molk werum op f473.44; voor id. te Warns op f2036; voor id. te Hemelum op f 506.13*/2; voor id. te Oudega op f 1210.86; voor id. te Nijega op f 1064.38 >/2. De vergoeding, bedoeld in art. 101, 9e lid, is voor de bijz. lagere scholen te Hemelum, Oude ga en Nijega vastgesteld op resp. f 150, f 150 en f 131.25. Besloten is toe te treden als lid der „Hinder- wetvereeniging” te Amsterdam. Afwijzend is beschikt op een verzoek van A. van der Veen te Nijega tot onderhandsche in- huring van een perceel grasgewas te Elahuizen. Idem op het verzoek van Andries de Jong te Koudum ter bekoming van f2880 voor de ver krijging van een plaatsje ingevolge de Land arbeiderswet, op grond, dat hij niet van het in loondienst verrichten van landarbeid zijn hoofdberoep maakt. Wel heeft hij land arbeid in loondienst verricht, doch meerendeels is hij als opperman bij particulieren werkzaam geweest en verder door de gemeente te werk gesteld bij den aanleg en het onderhoud van de wegen. Besloten is tot de voorloopige vaststelling van de wijziging der legger van waterstaats werken. De wijziging betrof alleen de royeering van verschillende zand- en sintelwegen, die in middels grindwegen geworden zijn en de toe voeging van laatstgenoemde grindwegen op den legger, zooals de Oosterveldsche weg naar Weste. Naar aanleiding van het adres van 't bestuur der Visscherijvereeniging „Warns en omstre ken” om verlenging van den haven te Laaxum, stelden B. en W. voor het adres van de hand te wijzen, met het oog op de kosten, die onge veer f8600 zouden bedragen. De heer van Dijk brak een lans voor de inwilliging van het ver zoek. Gebleken is nl„ dat de haven met den korten westelijken dam, die het Rijk en de pro vincie in 1912 als voorwaarde stelden voor het subsidie, oorzaak is geweest, dat de haven te Laaxum telken jare veel onderhoudskosten vroeg, waar zij ieder jaar bijna dichtslibde door het vele zand, wier en andere zeeplanten. Hoewel de Voorz. en weth. Bajema tot op zekere hoogte het betoog van den heer van Dijk toegaven, zullen, indien tot verlenging van den dam besloten wordt, de kosten geheel ten laste dezer gemeente komen, omdat Rijks- en provinciale subsidie niet is te wachten. Ten slotte vereenigde de Raad zich voorloopig met het advies van B. en W. Het schrijven van de vereeniging „Landver huizing” om als lid dier vereeniging toe. te tre den en het schrijven om eën bijdrage voor de oprichting van een standbeeld voor Tjerk Hid- des zijn voor kennisgeving aangenomen, nadat het voorstel van den heer De Jong om een bij drage van f10 voor genoemd standbeeld, was verworpen met 7 tegen 3 stemmen. Het adres van A. W. Landman en anderen om verharding van „den Koudumerdam” tot straat- of grintweg waarbij een totale bijdrage van f4135,59 in de kosten werd toegezegd, is om nader advies in handen van B. en W. gesteld. De verordening, regelende het getal en de verdeeling der werkzaamheden van de ambte naren van den Burgerlijken Stand is gewijzigd Besloten werd mede te werken tot een minne lijke schikking met betrekking tot de betwiste vordering van den uitgever W. H. de Jong te Balk inzake het drukken van het raadsverslag in 1923. Bij de rondvraag vestigde de heer Klijnstra de aandacht van het college van B. en W. op den hoogen heg, staande in de gevaarlijke bocht in den weg bij de Wed. W. van der Veer te Koudum. De Voorz. deelde mede, dat door of vanwege wed. van der Veer reeds was toegezegd, dat binnen afzienbaren tijd de heg eigener bewe ging zal worden afgeknipt. De heer van Dijk deelde mede, dat volgens het oordeel van visschers een bedrag van f400 voor onderhoud van den haven te Laaxum niet toereikend was. De kop van den noordelijken dam is nagenoeg geheel weggeslagen. Enkele visschers wilden dezen kop gratis herstellen wanneer de gemeente de materialen wilde ver schaffen en deze kosten bij de f400 wilde voe gen. Eveneens wilden visschers de ondiepte in den haven wel wegwerken. Verder stelde de heer van Dijk het steenen straatje, dat als toe gang van den haven dient, te vervangen door een betonnen, dat beter aan den golfslag weerstand kon bieden. Ook achtte hij het nood zakelijk, dat een tweetal straatlantaarns werden aangebracht. De Voorz. zegde toe, dat een en ander in het college van B. en W. een punt van opzette lijke overweging zou uitmaken. Volgens den heer Yntema klaagde men -in Hemelum over d? slechte rinle^rincr vnnr Q ambtenaren werd ook het eerst in die landstaal omschre ven, zoo verrassend van eenvoud en helder van kleur, dat ik niet nalaten mag, bij deze gelegenheid eens Uw aan dacht te vestigen op dat stukje Oudfriesche taalplastiek, waarnaast ter verklaring een door mij gegeven vertaling in het huidige Nieuwfriesch is geplaatstDe vondst van het origineel in het Sneeker Archief is echter voor dit keer niet van mij, doch de eer daarvan komt toe aan den reeds hierboven met stille hulde herdachten Mr. A. Telting, aan wiens studiezin en wetenschappelijke talenten de Frie sche cultuur veel verschuldigd is. EED VOOR DE SCHEPENEN hoogstwaarschijnlijk 14e eeuw. Fjirders, hwet jimme oan- klage wirdt as dieden fen gewelt, it mei wêze bran- stichtsjen, ynbrek, ynstjitten en ynslaen fen huzen itsij fen roaf yn ’e hüs, ef fen it nöt (fjildgewaeks), fen fé, ef üt in skip; itsij roaf mei gewelt, fen klaeiïng, fen wapens, fen goud, fen silver, feu sleine munt, ef wol (bidriging fen ’t libben troch) under wetter hélden, fen fammens-earroaf, ef hokker stelderij, (skeinen) efgewelt dieden det it ek wêze mei, dy ’t jimme nei rjucht (en wet) birjuchtsje (moatte). S. Volberda voorloopig men werd hierna besloten machtiging te ver- d. Goot deze machtiging zich ook uit- ste’nm,ng Wl1 geven. Volberda wil een en ander 1 toestaan als er een grintweg of straatweg komt. B. en W. waren in de vorige vergadering uit- genoodigd bij andere gemeenten te informeeren over de bezoldiging van den gemeente-opzichter aldaar. Onder mededeeling van de ontvangen water van belang is te achten. Derhalve komt i Tot lid der schattingscommissie voor de Rijks- eecevens. deelen R pn W mpii» Haf hef hncf„„r hef niet raadzaam voor; dat de eigendom daar-1 inkomstenbelasting is benoemd de heer J. Krol van in particuliere handen overgaat. I Jz. te Koudum. De Raad was van oordeel, dat met het oog Het adres van „Dorpsbelangen” te Hemelum op het stoomgemaal te Lemmer de rietpolle houdende verzoek tot rooiing van enkele boo- niet gemeente-eigendom behoefde te blijven. In men op den hoek bij R. van der Horst te Heme- den Raad werd dan ook voor de niet goedkeu- lum ter verbreeding van den bocht, en tot ver- -j-s^^i.vi. ,v.-.ring van het besluit het woord „gelegenheids-j plaatsing van den wegwijzer is ter afdoening in band hiermede^erd door B. en W. voorgesteld, argument” uitgesproken. Echter werd het niet handen van B. en W. gesteld. Afwijzend is 1925 goedgekeurde raadsbesluit ingetrokken. De ver-beschikt op haar verzoek tot plaatsing van een huring van de rietpolle aan G. K. Zeldenrust te bordje „Stapvoets rijden” bij den ingang van In de vorige vergadering was besloten voor Molkwerum werd aangehouden, omdat gedu- het dorp. Haar verzoèk tot plaatsing van een 1925 van de gemeente-ambtenaren geen bijdra- rende 1925 M. Zeldenrust aldaar nog huurder is. I 5-tal straatlantaarns is tot een volgende verga-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1925 | | pagina 1