K M!55j3lANCHE Reclamekolom. NIEUWSTIJDINGEN. I ft Qtficliil örgm dir hsiinti Snik 41e JAARGM8 WOEASDAG 5?l JA8UARI 1925 Eerste Bled ■o. 36 1 4 1 i Brandenbürgh Co., Dl| I I S 1 1 1 ffi I Storm in Noorwegen. Het Noorden Ivan Noorwegen» is Zater dag en Zondag door een hevigen storm geteisterd. Verscheidene schepen en booten zijn op het strand geworpen en een dertig opvarenden zijn in de golven omgekomen. Ter dood veroordeeld De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt, dat de krijgsraad te Luik de Duitsche officieren, kolonel von Thessemann en majoor Hedermann, in verband metden massa-moord te Rossignol, in Belgisch-Luxemburg, waar, kort na het uitbreken van den oorlog, 121 inwoners werden gefusilleerd, bij verstek tot de doodstraf heeft veroordeeld. Gevoelt gij U loom Verfrisch U naar lichaam en geest en zeg Geef MIJ maar gld bij varUaa «*a •en vlllilnotï I 3 t Abonnementper jaar f 2.50 fr. p post f 3.60. Advertentiën9 ct. p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT - f 1 1 I I s J r 1 i r r t i ÏÏIEUWE 3NEEKER COURAKT annex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL Aardbeving. Zondagmiddag 18 Januari om 12 u. 18 m. (tijd van Greenwich) is aan het Mete orologisch Instituut in De Bilt een vrij sterke aardbeving geregistreerd, afstand 8500 K. M., oorsprong Koerden (Noord- Japan). Spijkerstraat 271Wilhelmina Sophia Repko, z. b., van Koopmansgracht 2 naar Amsterdam, 2e Christiaan Huygensstr. 73boven; Elisabeth Ozinga, z. b., van le Zomerrakbuurt 10 naar Helder, Pr. Hendrikl. 12; Anna Josephine Lang, dienstbode, van Marktstraat 23 naar Amsterdam, Johannes Vermeerplein 3; Erna Steuber, dienst bode, van Stationsstraat 28 naar Duitschland; Lieuwe Holkema, tuinman, van Oppenhuizerweg 108 naar South Charleston, Ohio (V. S.); Ka- trinus Peters, timmerman, van le Steenklipstr. 83 n. Oosterwolde 83; Grietje Jongstra, dienst bode, van Kloosterdw.str. 3 naar Heeg p. a. D. Jongstra; Ulbe Cnossen, teekenaar, van Sin gel 20 naar Nijland p. a. P. W. Cnossen; *An- dries Stelletna, handelsreiziger, van Willem Lod.str. 51 naar Grouw; Jacoba Albertine Greve, z. b., van Singel 2 naar Dwingeloo; Pietje van Popta, wed. A. Hiemstra, z. b., van le Steen- klipstraat 14 naar Bolsward, p. a. E. Hiemstra, Landbuurt Workumertrekweg; *Hijlke Halbert- sina, z. b., van Stationsstr. 3 naar Amsterdam, De Lairessestraat 102; Grietje Comel, huishoud ster, van Stationsstraat 3 naar Amsterdam, De Lairessestraat 102; Eelkje Num an, z. b., van Oosterdijk 26 naar Beetsterzwaag; Christoffel Pasma, banketbakkersbediende, van Singel 8 naar Joure, p. a. H. Veenstra, Midstraat; Johan nes Bouma, banketbakker, van Leeuwenburg 2 naar Dokkum; Agatha Walta, z. b., van Nauwe Noorderhorne 1 naar Dokkum; Annigje Vooi stra, dienstbode, van Prins Hendrikkade 47 naar Gorredijk p. a. E. S. Nauta; ’Rintje Boersma, wegwerker Ned. Tramwegmij., van Klooster dw.str. 2 naar Uitwellingerga, p. a. Wed. Hooge- boom; Hendrik Riemersma, timmerman, van le Selfhelpstr. 5 naar Dragten, Stationsweg O 57; Sjoerdtje Bergsma, dienstbode, van Hooiblokstr. 5 naar Akkrum, p. a. A. Bergsma; Johanna Cau- mans, hulp in de huishouding, van Galigastraat 16 naar Almelo, Molenkampspark 28; Trijntje Nijland, z. b., van Priorstraat 32 naar Ermelo, stichting ,,’s Heerenloo”. Gevonden voorwerpen. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als ge vonden aangegeven op 19 Januari 1925: rolletje linnen, J. van Tuinen, 2e Nieuwe Selfhelpstr. 8; school-étui, P. Koopmans, Verl. Westersingel; meisjes-boezelaar, H. Bosscha, Willem de Zwij- gerstraat 25; bruine beurs met inhoud, J. van Wieren, 2e Zomerrakbuurt 2; auto-lantaarn, Gemeentereiniging, Lemmerweg. Bioscoop b/d. Waag. Binnenkort komt in de Bioscoop b/d. Waag de film van Hutchinson’s overbekende boek: Als de Winter komt. De talrijke lezers van dit boek ook in deze omgeving zullen ongetwijfeld ook de film willen zien; de beschrijving zegt „dat de geest van Hutchinson’s werk met liefdevolle piëteit op het witte doek is vastgelegd”. Mark Sabre wordt gepersonifieerd door Percy Mar moot, Nona, lady Tybar, door Ann Forest. Pisuisse’s bezoek aan Sneek. Men schrijft ons: Blijkens mededeeling in de advertentiekolom men van dit blad zal op Maandag 26 Januari a.s. in de Concertzaal van Amicitia alhier, weder een voorstelling plaats vinden van den alom be kenden voordrachtkunstenaar Jean Louis Pi- suisse, in samenwerking met zijn „Vroolijke Ka meraden”. Nadat wij geruimen tijd van de door hem op hoog peil opgevoerde amusementskunst versto ken bleven, worden ons thans uitsluitend in de Nederlandsche taal geheel nieuwe solo- voordrachten en samenzangen beloofd, terwijl het gezelschap zich met nieuwe leden heeft uit gebreid, wier prestaties ook op ander dan muzikaal gebied de afwisseling en aantrek kelijkheid van het programma aanmerkelijk ver- hoogen. Naar men ons mededeelt, zal ook een zeer interessante en vroolijke ééri-acter door Jenny Gilliams en Pisuisse ten tooneele worden ge bracht, die, door ons de geneugten van den vollen zomer voor oogen te brengen, enkele onaangenaamheden van den winter voor korten tijd doet vergeten. Het beste bewijs van de groote aantrekkelijk heid, welke deze avonden van Pisuisse en „zijn trouwe gezellen” voor het publiek hebben, is wel gelegen in het feit, dat ’t „Cabaret Pisuisse” te Scheveningen, alwaar het gezelschap in den afgeloopen zomer zijn voorstellingen gaf, van af den openingsavond op 16 Juni, tot op den sluitingsavond op 31 Augustus, dagelijks was uitverkocht. LEMMER, 19 Jan. De afgeloopen week is hier niet minder dan 36298 K.G. spiering aan de ge meente vischafslag aangevoerd. Deze visch was extra kwaliteit en flink van stuk. POPPINGAWIER. Stille Zondagavond. Dikke mist hing over de velden en wegen en pikdonker was het. B. Fokkinga had zijn meisje in Leeu warden een bezoek gebracht. In den nacht ped delde hij naar ’t dorpje Poppingawier, plaats zijner bestemming. Een eindje Rauwerd voorbij, tusschen Poppingawier en Rauwerd, sprong er een man uit de boomen en viel den fietser aan, deze gaf den aanrander een slag in zijn gezicht, welke nog al aan kwam,doch toen de aangeval lene bemerkte, dat ze met zijn drieën waren, kwam ’t hem het verstandigst voor ’t hazenpad te kiezen, ’t Zou te wenschen zijn, dat men er eens in slagen mocht, een eind aan deze onver kwikkelijke bangmakerij te maken, ’t Gebeurde ’s nachts om half twee. haald en bleek te zijn een vroegere dienst bode van het echtpaar Ophuysen. Deze gebeurtenis heeft een nieuw licht op het ongeluk geworpen, waaromtrent vele niet te controleeren verhalen de ronde doen. Zeker is, dat aan dit ongeluk een geheimzinnige geschiedenis verbonden is, welke door den dood van den heer Ophuysen wel nooit zal worden opgelost. Schandelijk! Naar men aan de „Mepp. Crt. mede deelt, is een gezelschap van 16 personen, allen leden van de Orde der Goede Tem pelieren, dat Zondag j.l. per autobus van den heer W. te Coevorden een propagan- da-vergadering van dien Bond had bijge woond en ’s avonds vandaar weer op dezelfde wijze huiswaarts keerde, te Balk- burg, gem. Avereest, ter hoogte van de Ned. Herv. kerk aldaar, wonder boven wonder aan een groot gevaar ontsnapt. Door den hevigen mist was het uitzicht danig belemmerd. Bij een kromming van den weg nu werd plotseling dwars over den weg een groot stuk boom (een z.g. stobbe) opgemerkt. Gelukkig kon nog net bijtijds gestopt worden, waardoor een niet te overzien onheil werd voorkomen. krachten de weg weer vrij gemaakt was en de reis voorzichtig vervolgd kon worden, bleek plm. 100 meter verder de weg opnieuw versperd, thans door eenige takkebossen. Wederom moesten deze eerst worden op geruimd, alsvorens verder kon gereden worden. Door den mist kon men de daders niet zien. Wel hoorde het gezelschap ze luid grinniken achter de boomen langs den weg. Van deze zaak is geen aangifte gedaan, het geen wel te betreuren is. O m k o o p i n g. Voor de Haagsche rechtbank had zich dezer dagen te verantwoorden een com missionair in effecten te den Haag wegens omkooping van een ambtenaar. Een sergeant der genie, commandant van het radio-telegrafisch station van den generalen staf heeft hij n.l. bewogen tegen een flinke belooning met ’t militaire radio toestel voor hem de beursnoteeringen naar Londen te zenden, waar ze door een medewerker der firma waarvan bekl. directeur was werden opgenomen. De sergeant, als getuige gehoord zeide, dat hij voor iederen keer seinen f 10 kreeg, terwijl de onkosten hem vergoed werden. Toen hij een goede burgerlijke betrekking kon krijgen heeft bekl. hem daarvan afge bracht. Getuige kon dan f 500 tantième krijgen. Hij heeft daarvan direct f 150 ontvangen en later de resteerende f 350. In het geheel heeft hij wel 2200 a 2300 gulden ontvangenhiervan was zeker 3/4 gedeelte schoon geld. Het O. M. eischte tegen den commissionair maanden gevangenisstraf. Scheepsbouw. Uit Londen meldt men: De regeering van New Foundland heeft een order geplaatst voor den bouw van een stoomschip met een snelheid van 15 knoo- pen, bij de Scheepsbouw-maatschappij „de Nieuwe Waterweg” te Rotterdam. De order is naar Nederland geplaatst, omdat de Brit- sche inschrijvingen te hoog waren en geen Britsche werf een spoedige aflevering kon waarborgen. Dit is de zestiende order voor Nederland sche werven, in concurrentie met de Brit sche werven. LIJST VAN INGEKOMENEN EN VERTROK KENEN over de maand December 1924. GEVESTIGD: Henricos Charles Josef v. Esch, horlogemaker, Priorstraat 2 van Tilburg; *Caspar Hendrikus Versteegden, Adj. Insp. Dir. Bel., Franekerkade 4 van Eindhoven; Johannes Jouwsma, timmer mansknecht, Bothniakade 9 van Oosterlittens; Suardus Posthuma, Adj. Insp. Dir. Bel., Klein- zand 59 van Breda; Ruurdje Postma, z. b., 2e Zomerrakbuurt 32 van Haelen; Meintje de Vries, dienstb., Grootzand 34 van Schoterland; Doutje Harstra, dienstbode, Paardesteeg 7 v. Akkrum; Johanna Veltman, z. b., Oude Koemarkt 16 van Rijswijk; *Hendrik Willem te Winkel, predikant, van Stad-Vollenhove; Trijntje Hak, verpleegster, Kruizebroederstraat 16, van Heeg; Wiebe van der Wal, z. b., Willem Frederikstraat 7, van Elahuizen; Pieter Loonstra, broodventer, Johan Willem Frisostraat 5, van Harlingen; Attje van der Woude, dienstbode, Koopmansgracht 1 van Hindeioopen; Trijntje Visser, Leeuwarderdwars- straat 16, van Witmarsurn; Sjoerdtje Bruinsma, dienstbode, Grootzand 59 van Westdongeradeel; Johanna de Vries, dienstbode, Looxmastraat 14, van Rotterdam; Trijntje van der Werk, z. b., W. Noorderhorne 5 van Dantumadeel; Geertje Jonker, Officier Leger des Heils, Jachthaven 20 van Workum; Klaas Tjebbes, z. b., Noordersin- gel 6 van Workum; Lieuwe Koopal, los arbeider, le Steenklipstraat 37 van Leeuwarden; Reinskje Visser, huishoudster, Oudvaart 4 van Joure; AKda Hermina Maria Westerman, liefdezuster, Stationsweg 3 van ’s Gravenhage; Bart Hoek man, veehouder, Groot Tinga 7 van Steenwij- kerwold; Wed. C. Duizendstraal, z. b., 2e Steen klipstraat 30 van Lemmer; Jetze Jansen, bak kersknecht, 3e Steenklipstraat 3 van Oldenzaal; Thomas Smeding, z. b., Willem Frederikstraat 22, v. Heino; Uilkje Sijbesma, apoth.-assistente, Marktstr. 12 van Leeuwarden; Bernardus Mar- tinus Kruis, handelsreiziger, le Zomerrakbuurt 11, van Leiden; Hiltje Bouma, z. b., Kruizebroe derstraat 3 van Opsterland; Jan Groeneveld, piano- en orgelbouwer, Stationsstraat 36 van Amersfoort; Wiebrigje Terpstra, dienstbode, Grootzand 6 van Joure; *Jan van der Zande, fotograaf, Oosterdijk 5 van Bolsward; Sibbeltje Loopstra, z. 'b., le Woudstraat 2 van Ureterp; Jelke Kuperus, koopman, Kleinzand 4, van Am sterdam; Titia Rijpkema, z. b., Leeuwenburg 21 v. Amsterdam; Trijntje Cornelia BakkerHoek, z. b., Ernst Casimirstraat 10, van Alkmaar; Akke VisserVoerman, z. b., 2e Steenklipstr. 14 van Bolsward; Martha Chr. H. Meindersma Korvers, z. b., Singel 2 v. Schoonhoven; Heero Meindersma, Singel 2 van Amsterdam; Theunis de Boer, machinist, Leeuwarderdw.str. 22 van Batavia; Willem Reidinga, machinist, Kerkhofs- straat 23 van Arnhem; Nelly Veltman, z. b., Bothniakade 9 van Dragten; Simon van der Sluis, leerl.-gasfitter, Kloosterdwarsstr. 25 van Dragten; Wijtze de Vries, z. b., le Steenklipstr. 106 van Wonseradeel; Jan Winkel, kok, Markt straat 23 van Arnhem; Netlij Veltman, z. b., Noordersingel 6 van Haskerland; Remmelt de Vries, kappersbediende, le Zomerrakbuurt 29 van Meppel; Gerrit Hiemstra, z. b., Westersingel 17 v. Dirksland; Gertrud Durkje Zijlstra, dienst bode, Kleinzand 72 van Hindeioopen. VERTROKKEN: Douwe Tijsma, klerk, van Willem Lodewijk- straat 14 naar Dokkum, Korenmarkt; Wijtze van Wieren, chauffeur, v. 2e Zomerrakbuurt 2, naar Ijlst, p. a. wed. Steensma; *Lolke Scholten, vischhandeiaar, van Geeuwkade 2 naar Jor- werd; Foppe de Jong, z. b., van Van der Heij- buurt 13 naar Franeker; Pieter Oudega, schil- dersknecht, van Ged. Neltjeshaven 38 naar Apel doorn, Molenstraat 49; *Gerardus Adrianus van ’t Nederend, bioscoopdirecteur, van Oosterdijk 8 naar Dunnebierkade 6, ’s Gravenhage; Feike Langedijk, winkelbediende, van Schaapmarkt 12 naar Bolsward, Nieuwmarkt 33; Uilke van der Veen, barbier, van Galigastraat 6 naar Leeu warden, Achterom 21Sjoeke Visser, dienstbode, van Jousterkade 3, naar Leeuwarden, Achterom 21; Hans Zijlstra, timmermansknecht, van Oude Koemarkt 21 naar Leeuwarden, Hoeksterstraat 25; Neeltje IJntema, dienstbode, van 2e Bosch- dwarsstrhat 18 naar Leeuwarden, Stationsweg 14; Roelof Kingma, schildersknecht, van 3e Woudstraat 51 naar Ijlst, p. a. S. van der Meer; Tjitze Jorritsma, veekoopman, van Bloemstraat 33 naar Groningen, Hooge der A 3a; Neeltje Piersma, dienstbode, van Lemmerweg 46 naar Amsterdam, Tilanusstraat 65; *Pieter Stallinga, machinewerker, van 2e Oosterkade 37 naar Geestemunde, Georgstrasze 53; Anna Maria Jo hanna Schokker, dienstbode, van Singel 43, naar Tjerkgaast, p. a. Cornelis Agricola; Piet Wouter Wagter, z. b., van Grootzand 8 naar Nijmegen, Bergendalscheweg 65; Jacobus Groenland, bank werker, van Willem Fred.str. 2 naar Amsterdam, Haarlemmerhouttuinen; Wijtse Hoekstra, z. b., van Waterpoortsgracht 24, naar Winschoten, Engelsche Laan 32; Dirk Bokkens, hoofd onderwijzer, van Tulpstraat 12 naar Olde- berkoop; Eva Oosterwijk, dienstb., van Markt straat 22 naar Sappemeer, Wilhelminastraat; Cornelia Negenman, dienstbode, van Grootzand 6 naar Bakhuizen; Jan Hiemstra, kellner, van Nauwe Burgstraat '6 naar Avereest; Johannes Hamerstna, onderwijzer, van Ged. Pol 4 naar Hengelo, Oude Molenweg 5; Hendrika Post, ver pleegster, van Kloosterdw.str. 59 naar Arnhem, Vm-iwhjjni DLB1IDAGHI*» VRIJDAWKA VQJÏD" Uitfovor» Iim 150 tegen 252 op 1 Januari 1924. Het getal vacatures bedroeg in Gelder land 28, Zuid-Holland 49, Noord-Holland 33, Zeeland 21. Utrecht 14, Friesland 26, Overijsel 16, Groningen 33, Noord-Brabant 16, Limburg 5 en Drente 14 plaatsen. In 1924 zijn 17 predikanten overleden, 15 emeritus geworden en 10 tot een anderen werkkring overgegaan. Opnieuw in dienst getreden zijn 11 predikanten, die emeritus waren of uit het buitenland zijn gekomen. Mobilisatie-herinneringskruis Vanwege het nationale comité Herdenking Mobilisatie 1914 wordt gemeld, dat de Koningin een exemplaar van het mobili satie-herinneringskruis heeft aanvaard, het welk haar door het comité is aangeboden- H. M. heeft het voornemen te kennen ge geven, het kruis bij voorkomende gelegen heden te dragen. Aan den Prins, voorzitter van de ver- eeniging Het Nederlandsche Roode Kruis, en aan den gepens. generaal C. J. Snijders, oud-opperbevelhebber is eveneens een exemplaar van het kruis aangeboden. Auto te water gereden. Zaterdagmiddag om half 5 is een auto, waarin de 36-jarige E. A. Ophuysen, diens vrouw en twee dochters van 11 en 7 jaar zaten, ter hoogte van de Hooge Kade te Nijmegen in de Waal gereden. Volgens ooggetuigen in flinke vaart bij het nemen van een bocht. De Fordwagen schoot 10 meter ver de rivier in. Het 7-jarig meisje dat vermoedelijk uit den auto is gesprongen, werd door een schipper gered. Men slaag de er in een staaldraad aan den wagen te bevestigen en dezen naar den kant te trek ken. Toen men den man, de vrouw en het meisje er uit had verwijderd, bleken alle drie te zijn overleden. De heer O. was te Nijmegen woonachtig. Dit tragische auto-ongeluk heeft Zaterdag avond nog een nasleep gehad, meldt de „Ct.” Omstreeks elf uur is, precies op de plaats waar de auto te water is gereden, een jonge vrouw in de Waal gesprongen, Zij werd in bewusteloozen toestand opge- Gedood. Vrijdagmiddag is, naar het Hsgz. meldt, te Nieuwkuijk 'n ernstig ongeluk gebeurd. Een jongen liet in de schuur van den land bouwer Verreijt een geladen geweer uit een rek vallen, met het gevolg dat het schot afging en Verreijt, die ter plaatse was, de volle lading in zijn borst kreeg. De man was op slag dood. Hij was weduwnaar en vader van 6 kinderen. Diefstal van mantels. In den middag van Vrijdag 16 Januari is uit de Blinde Katersteeg bij het Rokin te Amsterdam een groote wit houten kist, gemerkt J’ C. 2965 en van twee handvat ten voorzien, van den openbaren weg ge stolen. Twee jonge mannen, zijn met dien kist op een inmiddels opgespoorde, handkar weggereden. De kist hield jn 139 dames mantels, zoowel stoffen als zijden en in verschillende kleuren. Enkele mantels waren voorzien van bontkraag en alle hadden zijden voering. De commissaris van politie Een slecht humeur, slapeloosheid en schele hoofdpijn worden vaak veroorzaakt door lever- stoorniasen. Foster’s Maagpillen zullen het kwaad spoedig overwinnen. Zi; wekken de lever op, en worden aanbevolen tot het gene zen van galzucht, verstopping en maagkwalen. Prijs per flacon van vijftig vereuikerde pillen f 0 65; in apotheken en drogistzaken. Kerknieuws. Het getal predikantsvacatures in de Ned. Herv. kerk bedroeg op 1 Januari j.l. 257, 1 Juli 1924 en 247 op in de Xle sectie te Amstercam, bureau Singel 455 verzoekt mededeeling van bij zonderheden, die kunnen leiden tot het op sporen van de gestolen goederen en aan houding van de daders. Zuiderzeeharing. In de tweede helft der vorige week is in het centrum der Zuiderzee reeds een dagbe- somming van eenige lasten nieuwe haring (1 L. 10.000 st.) geweest, een vangst die voor medio Januari zeker vermeldens waard mag heeten. In enkele kustplaatsen kwamen al telegrafische vangstberichten binnen. Nu IJmuiden en Schotland de ne- venbedrijven uiterst karig voorzien is de vraag naar eenige Z.Zee-productie zeer levendig en kunnen goede prijzen voor de nieuwe teelt voorshands worden ver wacht. Tenzij de vriesperiode alsnog invalt, kan op zeer vroege hervatting der haring- campagne in het Zuiderzeegebied worden gerekendwaar in normale winters om dezen tijd alles stilgelegd is, mag een aanvoer van bijna 10 last in eenige centra een verblijdend teeken voor den visscher- man heeten, wijl de seizoentijd er nog niet is. In sommige Z.Zeeplaatsen is feite lijk, behoudens eenige stormdagen den geheelen winter door actieve bedrijfseige naren doorgevischt en, zet deze haringtrek door, dan zal de Zuiderzeevloot met een paar weken uitgerust zijn voor het eerste hoofdbedrijf. De prijzen zijn gewoonlijk in de vóórperiode mooi, nu nog f 11 14 p. tal. De vraag naar versche bokking is krachtig, nu er maandenlang ingelegd product door de rookerijen isafgel^?- Nadat met gemeenschappelijk Als Februari in het land is, wenscht de a consument geen ouden kost meer en de Zuiderzeeharing is dan op zijn smakelijkst. N. R. Crt. Verbeterde schijnwerpers. De N.V. Philip’s Gloeilampenfabrieken is er in geslaagd door toepassing van een nieuwe vinding op het gebied van electrische autolantaarns een lamp te construeeren, welke alle bezwaren, welke tot nog toe aan de wegverlichting door auto’s annex waren zooals verblinding van tegenliggende voer tuigen en weggebruikers of te geringe verlichting van het te berijden wegvlak, ondervangt. Rijwielplaatjes. De „Kampioen” het orgaan van den A. N. W. B., Toeristenbond voor Nederland, verneemt, dat de Rijksmunt te Utrecht rijwielplaatjes, die bij het onabuigen breken, gratis door nieuwe vervangt, als men de beide stukken opzendtalthans een der leden van den Bond heeft dit ondervonden. LEEUWARDEN, 19 Jan. De afdeeling Fries land van de Vereeniging van Gymnastiekonder- wijzers M. O. en L. O. in Nederland organiseert in de a.s. Paasehvacantie alhier voor hare leden een Athletiekcursus, onder leiding van den heer J. Dobbinga, gymnastiekleeraar te Amsterdam. Een smokkelschip. Aan accijns f 108.000 ontdoken. Dezer dagen is een werkman op het kantoor van den hoofdinsp. van de invoerr. en acc. in de Boompjes te Rotterdam komen vertellen, dat er in de haven op groote schaal met suiker gesmokkeld werd. De man was een dergenen, die bij de lading van deze suiker werkzaam was, en kreeg daarvoor boven het gewone daggeld van f 12 tot f 15 daags uitbetaald. Toen hij van den met de uitbetaling belasten persoon naar zijn meening te weinig ontving en op zijn re clame geen voldoening kreeg, liep hij naar-het belastingkantoor om de ambtenaren in te lichten. Op verzoek van de hoofdinspectie der invoer rechten en accijnzen heeft de recherche van het hoofdbureau van politie zich daarop met een onderzoek belast, waarbij het volgende aan het licht is gekomen. In den loop van verleden jaar is opgericht de naamlooze vennootschap de Willemina, di recteur H. van K., een te Rotterdam gevestigd expediteur. De bezitting van de naamlooze ven nootschap bestaat uit den motorlichter Wille mina. Deel van de vennootschap maakt uit een te Hamburg gevestigde firma, die suiker leverde uit Duitschland, welke suiker over Rotterdam in transitoverkeer weer naar Duitschland moest vervoerd worden. Uit ’n zeeschip werd na aankomst te R’dam de suiker in de Willemina overgeladen; deze motor lichter werd ambtelijk verzegeld, en daarna werd verlof tot expeditie gegeven, zoodat schip per Van U. met zijn motorlichter de reis kon aanvaarden. Accijns hoefde van deze suiker niet betaald te worden. De ambtenaren van de belasting wisten even wel niet, dat de Willemina ingericht was als smokkelschip, en dat de zegelpennen, die bij de verzegeling om de luiken gaan, zoo ingericht waren, dat zij uit elkaar genomen konden wor den zonder de douaneslluiting te verbreken, en dat vervolgens ook de luiken konden weggeno men worden. Waren de ambtenaren vertrokken, dan steven de schipper Van U. met de Willemina naar een punt in de haven, waar met bekwamen spoed de luiken geopend, de balen suiker gelost en door balen zout vervangen werden. Voor deze balen zout zorgde dezelfde Hamburgsche firma. In plaats van suiker werd zout naar Duitsch land vervoerd. Reclames kwamen er natuurlijk nimmer, want alles bleef in één hand. De geloste suiker, waarop per baal f27 aan accijns werd gesmokkeld, ging het binnenland in. Zevenmaal heeft de motorlichter Willemina op deze wijze zout in plaats van suikfer naar Duitschland vervoerd. Er zijn 4000 zakken met suiker gesmokkeld, waardoor het rijk voor f 108.000 is benadeeld. Dit is geschied tusschen begin October en einde December van ’t vorige jaar. Toen ontving de hoofdinspectie van de in voerrechten en accijnzen de waarschuwing, en werd aan de recherche van het hoofdbureau een onderzoek opgedragen. Op 6 Januari werd op 750 zakken suiker beslag gelegd bij een zeer goed bekend staande firma te Rotterdam, doch reeds den volgenden dag werd dit beslag opge heven, omdat bleek, dat de firma geheel te goeder trouw was en de suiker reeds uit de vierde hand had. De recherche had inmiddels ook het smokkel schip gevonden, dat in de Scheepmakershaven lag, en waar men aan boord juist 550 zakken suiker moest inladen, voor de achtste reis. Op deze suiker werd voorloopig beslag gelegd en ook op het smokkelschip Willemina, dat naar de Entrepothaven is gebracht, waar het onder beheer ligt van den ontvanger der belastingen. Daar de expediteur-directeur H. van K. geen directe borgstelling bij de belastingen heeft, zal, naar wij vernemen, een firma uit de Wester- straat, die borg voor hem bleef, door de belas tingen worden aangesproken. N. R. Ct. Een strop! Drie mollenjagers bij Drachten hadden in Drente in een week ruim 300 mollen gevangen! Bij het vervoer per fiets werden ze door de ma- rechaussée te Dwingeloo in beslag genomen en tevens proces-verbaal opgemaakt. De molletjes hadden een waarde van circa 75 gld. De jagers hadden wel een machtiging van den Commis saris der Koningin in Friesland, maar niet van dien in Drente. Tl 0R>< ii) "in md vinga kolgaua «vorwMwOan oaaraaugaaoman out da Nellaaaeoke Algaaaeaea Werxe- gm. 01; laaana )|M| a-Baak Bekledlen» «tin ensa Abonni'a «araakard tagan angalxkkan tvuU langa invaliditeit. Zijn gezinnen. gld. lugavai vax> ova>- |C|| gia. 01; «M11H aan IC gld. 011 varliM CH lilden binnen «0 <L IJU Unhind ld aan daim uU

Sneeker Nieuwsblad nl | 1925 | | pagina 1