Nteuwstijdingeii. w n - annex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL ULKS. 200 Reclamekolom. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. HEBTU ALGEBLOOKERD? C&cm* Mill Digi» In liamti Snit 41e JAAR6AIG WOENSDAG 28 JANUARI 1938 Eerste Blad No. 38 17. et 16. ■N IK BLOOKER ELKEN DAGI ,T ien ct. et. MIJNHARD!*’* Keelpijn-Tabletten 60 ct. Hoest-Tabletten 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten Abonnement: per jaar f 2.50 fr. p post f 3.60. Advertentiën :_9 ct. p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT nd. et. ct V erachjnt VRWDAÖ8AVORDR Brandenbürgii Co., Bjtmkk Tslefees Sta 150. KORT GEMENGD. Zondagmorgen werd onder de Mis in de R.-K.kerk „De Zaaier” te Amsterdam eene dame ongesteld, zoodat zij moest worden weggedragen. Spoedig daarna over leed zij. Ter hoogte van de Ned. Spring stoffenfabriek te IJmuiden wilde de heer Or., die met zijn auto van Naarden kwam, den melkrijder C. v. d. A.. uit Muiden, die van Amsterdam met zijn melkwagen huiswaarts keerde, passeeren. Plotseling kwamen van achter den wagen twee wiel rijders te voorschijn. Oogenblikkelijk remde de hr. Gr. zoo krachtig mogelijk, doch niet met veel effect, daar de auto op het glibberige rijwielpad toch voortgleed. De heer Or., die het leven van de fietsers wilde sparen, stuurde zijn auto nu pardoes de vaart in, daarbij natuurlijk zijn eigen leven wagende. Auto en bestuurder gingen natuurlijk kopje onder. Weldra dook de heer Or. weer op. Hij werd nu door den arbeider P. uit Muiderberg weer op het droge geholpen. Ned. Bond van Handels- Kantoorbedienden. Een voorloopige becijfering van het le dental van den Algem. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden toont aan, dat de bond de laatste jaren aanzienlijk is vooruitgegaan. 1 Jan. 1922 telde de bond 4170 leden, Febr. 1923 waren 't er 4500, en 31 Dec. 1924 6500. Schenking. De heer W, Vroom, die verleden week te Amsterdam overleed, heeft aan de St. Vincentiusvereeniging voor armenver zorging aldaar een som van f 25000 ge schonken voor een eigen gebouw. Van officier tot kloosterling. Woensdag heeft te ’s Hertogenbosch in de kerk der paters Redemptoristen een merkwaardige gebeurtenis plaats gehad, schrijft het Hbl. Daar werd n.l. de 1ste luitenant der grenadiers A. J. Piron als kloosterling in de Congregatie dier paters opgenomen, welke plechtigheid door tal van vrienden en verwanten, mitsgaders vertegenwoordigers der Roomsche Officie ren- en Onderofficierenvereenigingen, werd bijgewoond. In officiersuniform groot-tenue trad de postulant voor het altaar, waar hij verzocht in de congregatie te worden opgenomen. Daarna had de inkleeding plaats waarbij de militaire uitrusting ver wisseld werd voor het grauwe ordekleed. Knielend voor een Maria-beeltenis bood de officier de Moeder Gods zijn degen aan, welke van nu af zal zijn vervangen door een rozenkrans. gerezen, dat van een aanslag geen sprake was. De man, dien de nachtwaker als da der had aangewezen, en die deswege was gearresteerd, is dan ook, zooals men weet, weer op vrije voeten gesteld nadat zijn on schuld aan ’t geval was gebleken. Thans meent de justitie als vaststaande te mogen aannemen, dat het verhaal van den nachtwaker geheel op een verzinsel be rustte. Op den avond van den aanslag had hij het doen voorkomen, dat hij uitgeput was door het bloedverlies. Al spoedig bleek, dat het zoo erg niet was en dat de wonden niet veel hadden te beteekenen. Ook kwam nog aan het licht dat de nacht waker er zonderlinge opvattingen op na hield en dat hij zich aan practijken schuldig maakte, welke met zijn functie niet overeen kwamen. Hij moet meermalen .zijn loon heb ben opgemaakt te eigen pleziere, zonder aan zijn gezin iets af te dragen. Op den avond van den aanslag was weer het geld op. De nachtwaker schijnt het nu te hebben willen doen voorkomen, dat hij beroofd was en daarom had hij een „aan slag” in scène gezet. Hij had daarbij, het krasse middel te baat genomen, om zich met zijn eigen revolver te verwonden. Blijkbaar had hij den thans vrijgelaten arrestant op den dijk gezien en hem maar op goed geluk als dader aangewezen. De nachtwaker is thans zelf in arrest ge steld onder beschuldiging van valsche aan gifte en wederrechtelijke vrijheidsberooving. Het was immers door zijn toedoen, dat een onschuldige in verzekerde bewaring werd gesteld. Magazijnbeheerder verdwenen. De beheerder van het magazijn van het militaire hospitaal te Malang (Ned. Indië), Davids, is spoorloos verdwenen. Vermoede lijk is er een groot kastekort. Kwakzalver veroordeeld. De rechtbank te Middelburg heeft de natuurgeneeskundige uit Rotterdam, die aan een vrouw geadviseerd had een dood hondje op open kankerwonden te leggen, veroor deeld tot 1 maand hechtenis. Hier, uit den aard der zaak, houdt het verschil verband met de overal snel voort schrijdende ontwikkeling en de verbeterde keuze der muziek. Want stellig schreeuwt men minder dan vroeger, doch daartegen over fluistert men wel eens wat meer en is het overdreven gebruik van bromstemmen nog niet van de lucht. Met de verdwijning der onartistieke effectliedjes zullen deze excessen ongetwijfeld mede opgeruimd worden. Het mag wel eens gezegd worden welk een pioniersarbeid verricht is door de onder- wijzêfS-kGClleiders die thans geleidelijk hun plaatsen zien innemen door spectaiisrèn op koorzanggebied. Moge echter menige dorpszangvereeni- ging zijn goede meester weten te waardee- ren en bedenken dat zoo eene verandering in de leiding met ruwe hand plaats grijpt, deze verandering wel eens niet altijd een verbe tering kon blijken te zijn „Morgenrood” dan, vergastte ons op een programma dat elck wat wils bood. Hierop kwamen voor meerdere propa gandanummers, waarvan het Onthouders- lied als een zwakke compositie moet worden aangemerkt, daarentegen de mooie Jubel zang van Caro, een compositie waarin o.m. de Marseillaise verwerkt wordt, met uitvoe rig orkestvoorspel en dito begeleiding als een schitterende apotheose van dezen avond kan beschouwd worden. Hierin kwamen de goede kwaliteiten van „Morgenrood” ten volle tot hun recht. Wij noemen allereerst de beschaafde klank, de goede zegging, de juiste rythmiek en de duidelijke uitspraak. Voeg hierbij de goed verzorgde klankverhouding der stemmen en de zuiverheid die niet overal maar toch doorgaans goed te noemen was en men be grijpt dat dit koor zich met succes kan laten hooren. Als de best geslaagde koofnummers me- moreeren wij verder: Morgenrood, De Strij ders, beiden goede propagandastukken, Pijlman’s Lentelied, waarvan de toon blzon- der mooi was, de moeilijke niet geheel be- heerschte Lentezang en de alleraardigste Widzesang, waarbij de sopraansolo, let wel, door moeder en dochter te zamen op ver dienstelijke wijze werd uitgevoerd. Toch lijkt het mij beter de soli voortaan zooveel mogelijk door één stem tè laten zingen. Met orkestbegeleiding kregen wij nog te hooren twee nummers uit de Jaargetijden van Haydn, naïve frissche muziek die nog altijd boeit en dan ook nu zijn uitwerking niet miste. Het orkest bleek echter voor de gewenschte eenheid niet altijd volgzaam genoeg. Mejuffrouw D. Zijlstra, bescheiden bege leid door hare leermeesteres, onderscheidde zich door de smaakvolle wedergave van Kruisweg van Kor Kuiler, een mooi stem mingsvol lied, en van Panis angelieus van Franck, een nummer dat op dit programma wat vreemd aandeed. Toch suggereerde het mij ook nu weer de kruisgewelven van een machtige kathedraal, een stemming waar van de heerlijke kunst van Franck vol is. De avond werd verder aangevuld door instrumentaal-muziek van de Kamermuziek- vereeniging van Leeuwarden. De naam lijkt mij niet bijster gelukkig, wijl onder kamer muziek meer speciaal verstaan wordt trio-, kwartet-, kwintetkunst, enz. voor een be paalde bezetting. De z.g. Kamermuziekver- eeniging was echter een klein orkest. Dit ensemble waarbij ongetwijfeld beroeps musici meewerkten muntte uit door be schaafde klank en klaar en doorzichtig spel; vooral de blazers voldeden zeer goed. De medewerking van een hobo gaf aan het ge heel een ongewonen glans. Dit rustieke in strument met zijn sprekende toon is bij uit stek geschikt om de melodische contouren te teekenen of te onderstreepen. Het zij ern- stigen muziekminnaars ter studie warm aan bevolen. Jammer dat de onderlinge zuiverheid der violisten te wenschen over liet. Voorts ont brak aan de muzikale voordracht der orkest- nummers nog al wat. Het Intermezzo uit de Arlésienne van Bizet was veel te plomp, terwijl de prachtige balletmuziek van Faust van Oounod, mogelijk de meest gespeelde populaire muziek tusschen 18601900, ge speend was van alle elegance, charme en rythmische bekoorlijkheid. De honigzoete melodie van Rubinstein die eertijds de mu zieksalons onveilig maakte waanden wij tot de gramophoonplaat teruggedrongen. Maar het was een waan! Beter beviel ons het korps in de Eriksgang en Kroningsmarsch, waarin de genoemde goede hoedanigheden van het ensemble het best tot hun recht kwamen. Wij zouden onvolledig en ondankbaar zijn als wij ten slotte niet vaststelden dat de directeur van „Morgenrood”, de heer K. Mo lenaar, in alle opzichten bleek te zijn de rechte man op de rechte plaats. JAC. N. D. H. P.S. Ondanks het rookverbod kronkel den uit menige pijp en sigaar de rookwolk jes gezellig omhoog tot groot ongerief der koorleden. De Friezen laten zich nu eenmaal niet gaarne verbieden en zal het een vol gende keer mogelijk beter gaan met een beleefd verzoek om het rooken na te laten. Leening Intercommunale Waterleiding te Leeuwarden. De leening A f 1.000.000.— der N. V. In tercommunale Waterleiding te Leeuwarden In den kinderstoel verbrand. Een moeder te Ruurlo had, om haar kindje tijdens haar afwezigheid warm te houden, een ijzeren bakje met vuur onder de zitting van den kinderstoel waarin de kleine zat, gezet. Ongelukkigerwijze is toen de zitting door de hitte in brand geraakt, zoodat het kindje ernstige brandwonden kreeg en spoedig is overleden. Een binnenkomende postbode DemêrktC het ongeluk. Loos alarm. Zaterdagmorgen verscheen voor het Kon. Paleis op het Noordeinde te ’s Oravenhage een drietal stoomspuiten van de politie- brandweer op het bericht, dat er brand ten paleize zou zijn. Het bleek loos alarm te zijn. Ook de burgemeester en de com missaris van politie, commandant der brand weer, verschenen in een auto ter plaatse. Het bleek echter, meldt de Tel., dat in een poort naast het Kon. Paleis, op een binnenplaatsje, van eenige overtollige rom- melgoederen, door bedienden een klein opruimingsvuurtje was gestookt. De daar bij verspreide rook had de aandacht van een politieagent getrokken, die plichtsge trouw de politiebrandweer telefonisch waar schuwde. Neem het ter harte. Voor den rechter te Willesden (Eng.)stond een man terecht, die zijn vrouw had afge ranseld. Bij zijn verdediging zeide de man: „Het spijt mij erg, doch ik werd twee uren met twee kleine kinderen alleen ge laten, die zoo hard schreeuwden, dat ik het er op mijn zenuwen van kreeg. Er is geen enkele man, die zooiets verdragen kan.” Hierop deelde de magistraat aan den man het volgende lesje toe: „Een vrouw moet dit geschreeuw verdragen, niet slechts gedurende twee uren, doch dag in dag uit. U verdiende ruimschoots een maand dwang arbeid, doch terwille van uw vrouw volsta ik met een boete van veertig shilling.” De raadselwoede in Engeland. Het bestuur van de centrale bibliotheek en leeszaal te Willesden (Londen) klaagt vol gens de Weekly Dispatch, dat de woorden boeken en encyclopaedieën in de paar we ken tijds, dat de „kruiswoord”-puzzles in Engeland in zwang zijn gekomen, heelemaal vernield zijn; zoo druk zijn ze geraadpleegd door de oplossers van den nieuwen vorm van raadsels. Het bestuur heeft daarom be sloten de kostbaarste werken tijdelijk aan de circulatie te onttrekken. Uitvoering Arbeiderszangvar^eaiginp „Morgenrood”. Wanneer wij opmerken hoe talrijk tegen woordig de uitvoeringen zijn van verschil lende zangvereenigingen en wij vergelijken deze toestand met die van een kwart eeuw geleden, dan mogen wij gerust constateeren, welk een belangrijke verspreiding de mu ziekbeoefening en in 't bizonder de koor zang sindsdien ten deel is gevallen. Waar toen een enkele oratoriumvereeniging in iedere plaats van eenige beteekenis den toon aangaf en hare jaarlijksche uitvoering als een evenement van beteekenis in het mu ziekleven dier stad werd beschouwd, daar zien wij tegenwoordig in iedere stad, ja op de meeste dorpen, meerdere vereeniginggn hetzelfde of gelijksoortig doel nastreven. De politieke overtuiging der leden heeft ook in dit geval de versnippering te weeg gebracht, die leidde tot de oprichting van tallooze kleinere koren, het een op neutra len, het andere op christelijken of katholie ken, derden weer op den grondslag der ar beiderspartij of die der onthouding geba seerd. Hier heeft dus wel beschouwd de koor zang in vele gevallen als een geschikt pro pagandamiddel toepassing gevonden, ter wijl in andere gevallen de vereenigingen zoo zij al niet rechtstreeksche propaganda be- oogen dan toch meest zijn samengesteld uit gelljkdenkenden in politiek of kerkelijk op zicht. De geringe sterkte van de meeste koren is uit deze verdeeldheid te verklaren en lijkt oppervlakkig beschouwd te betreuren. Ech ter moet men niet vergeten dat samenwer king van heterogene bestanddeelen, noodig voor de samensmelting van koren van ver schillende richting, gewoonlijk zoo weinig positief resultaat oplevert en vaak zoo kort van duur is, dat het waarschijnlijk toch voorloopig beter is de ontwikkeling der zangkoren in de huidige lijn te bevorderen tottijd en wijle de menschen elkander wat beter zullen hebben leeren verstaan ten bate van grootere resultaten welke dan ook op koorzanggebied te bereiken mogelijk zul len zijn. En of nu verder de veralgemeening in de muziekbeoefening van blijvenden aard zal zijn, is nog de vraag, want, de geschiedenis kan meerdere malen wijzen op periodes van bloei en inzinking ook op dit gebied. In hoeverre een zoo algemeene versprei ding van de muziek als wij thans beleven (ik zou haast willen spreken van muziek- honger) de zuivere kunstontwikkeling ten goede komt, moet worden afgewacht. Doch •m. i. mag terecht gevreesd worden of niet de veralgemeening der muziek op een ver vlakking zal uitloopen en haar zal dringen in de richting van het amusement en de mu- ziekexploitatie. Hiervoor zooveel doenlijk te waken zal en het wordt hoog tijd in menig geval de plicht zijn van de leiders op muzikaal ge bied. Zij zullen, wanneer zij zich hun roe ping bewust zijn bewaarders moeten zijn der zuivere kunsttraditie en voorstanders van het ware en schoone. Een later geslacht van echte dilettanten waarbij allicht de mu ziek minder naar buiten zal klinken zal zich dan, juist door zijn beperktheid aan een minder door bijbedoelingen vertroebelde kunstbeoefening kunnen wijden. En, wat werd er een kwart eeuw geleden gezongen en wat wordt er thans uitgevoerd? Het geestelijk oratorium heeft zich ten volle gehandhaafd en wint blijkbaar nog terrein. De nieuwere (vooral Fransche) werken komen in onze provincie nog steeds schaars tot uitvoering, daar hiervoor zelden voldoende krachten beschikbaar zijn; mis schien ook wel wegens gebrek aan vol doend stijlbegrip voor dit genre. Het roman tische en quasi-dramatische oratorium is bezig snel te verdwijnen. De goede klassie ken en de, zooal niet in hun stijl dan toch in hun geest werkende, jongeren dringen stadig aan door. B_elangrijker echter is de verandering op ’t terrein van de onbegeleide koorzang de z.g. A capellazang. Hier is het een teruggrijpen naar de meesterwerken der ouden, hier ko men de namen van Bach, Palestrina, Swee- linck (deze laatste een Nederlander en tóch een van de allereerste meesters op dit ge bied) meer en meer op de programma’s voor en, verheugend verschijnsel, éénmaal ver schenen kunnen zij er zich blijkbaar hand haven. Hiernaast komen vele oorspronkelijke Nederlandsche koorwerkjes van zuiver ge halte hoe langer hoe meer de sentimentali- teitsproducten der Duitsche romantiek ver dringen. Hier, leiders, ligt uw taak n.l. de smaak voor zuivere effectlooze kunst te ontwikke len en de kennismaking er mee te bevor deren. En hoe zong men voor 25 jaar en hoe zingt men nu? is geplaatst door bemiddeling van De Frie- sche Bank. LEEUWARDEN, 26 Jan. Op uitnoodiging van het gewest Friesland K. N. G. V., Frie- sche Athletiek Bond en Friesche Voetbal bond, zal de gymnastiekleraar J. van Dijk te Utrecht, een der trainers van onze athle- ten voor de Olympiade 1928 te Amsterdam, hier een lezing en demonstratie houden. Een lezing verduidelijkt door lichtbeelden, over Athletiek en de Olympiade te Parijs, die de heer v. Dijk meemaakte en een de monstratie van voorbereidende oefeningen van Athletiek. Plaatselijke keuze. In verband met het votum der Eerste Ka mer ten opzichte van het wetsontwerp Plaatselijke Keuze heeft ’t bestuur der Chr.- Hist. Kiesvereeniging te Assen en van den Statenkring Assen, een motie aangenomen, waarin het, kennis genomen hebbende van de rede van den heer de Vos van Steenwijk in de Eerste Kamer en van de houding van de meerderheid der Chr.-Hist. Eerste Kamer leden onder aanvoering van genoemden heer, bij de behandeling en stemming over het initiatief-voorstel Rutgers, betreffende de z.g. Plaatselijke Keuze, zijn sterke afkeu ring uitspreekt dat het mogelijk is gebleken, zelfs in afwijking van het sociaal program der Unie, dat niet de kwestie van het alge meen volksbelang van een wetsontwerp, doch de reverentie voor de leden der Eerste Kamer den doorslag geven bij het bepalen van hunne houding. Staking geëindigd. De staking van de zeevissschers te IJmui den is opgeheven. Er zullen besprekingen worden geopend over een nieuw af te slui ten contract, dat dan van kracht zal zijn tot 31 Dec. 1925. Het zal denzelfden inhoud hebben, als het op 1 Maart a.s. afloopende. Verder wordt er in opgenomen, dat aan de opvarenden, met uitzondering van den schipper, een premie van f5 zal worden uit gekeerd na een onafgebroken dienstverband van één maand bij dezelfde reederij. Voor bijzondere gevallen zullen nadere regelingen worden vastgesteld ten aanzien van be doelde premie. Voor langere reizen dan tien dagen zal de bepaling worden gemaakt, dat de opvarenden, voor zoover ze niet op te grooten afstand woonachtig zijn, gedurende twee nachten tusschen de reizen thuis zul len zijn. In dit nieuwe contract zullen overi gens geen principieele veranderingen wor den opgenomen, redactioneele wijzigingen kunnen worden aangebracht, mits met on derling goedvinden. Bovendien werd toege zegd, dat zonder dat zulks in een contract als bindende bepaling kan worden vastge legd, over het algemeen zal worden mede gewerkt, dat de schepen des avonds zoo veel mogelijk te ongeveer zeven uur binnen komen, zoodat de opvarenden, die op niet te grooten afstand van IJmuiden wonen, denzelfden avond nog thuis kunnen zijn. De strijd tegen de winkelsluiting. De Amsterdamsche politie belet in enkele buurten, speciaal in de Overtoombuurt en in het Admiraal de Ruyterkwartier, het publiek na 8 uur den toegang tot de winkels, die, ondanks de verordening op de winkelslui ting, toch open blijven. Dit heeft reeds tot eenige onverkwikkelijke scènes aanleiding gegeven. Zoo is Donderdagavond op den Admiraal de Ruyterweg een heel relletje ontstaan. Zooals de betrokken winkelier mededeelde, was in dit geval een bokking de oorzaak van de herrie. De zaak zat zoo. Een juffrouw kwam om kwart vóór twaalf een bokking koopen. Een winkelier mag be stellingen aannemen en uitvoeren. De bok king viel op den grond, en toen de winke lier de visch wilde oprapen, en buiten den winkel kwam, werd deze (de winkelier) door twee agenten, die op post stonden ge grepen, en hem werd meegedeeld, er niet weer in te mogen. Over het halen van een jas onstond weer een handgemeen, waarbi de kleeren van den zoon des winkeliers ge scheurd werden. De bewuste winkelier, een bokkinghan- delaar heeft nu reeds 21 bekeuringen. Een andere in een dwarsstraat in dezelfde buurt heeft 4 en zijn vrouw 2 processen-verbaal. Deze wees er op, dat de winkeliers voor hun brood strijden. Ais een bewijs hoezeer voor hem en zijn collega’s avondverkoop een levenskwestie is, deelde hij mede, dat hij Donderdag slechts f 6.85 in kas kreeg, nu het publiek ’s avonds niet meer in den win kel mag. Hoe weinig de winkels op verkoop overdag aangewezen zijn, blijkt nog hier uit, zegt de Tel., dat hij om 2 uur ’s mid dags soms slechts voor een gulden heeft verkocht. Openlijk voeren de winkeliers hun strijd, en het is voor hen des te pijnlijker, dat op clandestiene wijze toch allerlei verkocht wordt in café’s. Zoo wist hij een café-houder te noemen die per dag 60 pond paling be steld heeft. In vele café’s in volksbuurten wordt ’s avonds allerlei visch verkocht. De groentenboer, melkboer en kruidenier verkoopen in vele wijken overdag ook alrol- mops, haringen, enz. „Ik moet het dus wel van den avondverkoop hebben”, aldus deze winkelier. Een zonderlinge nachtwaker. Zooals wij dezer dagen reeds hebben ge meld was tijdens het justitieel onderzoek, dat was ingesteld naar aanleiding van het geval op den Westerdoksdijk te Amster dam, waar een aanslag zou zijn gepleegd op een nachtwaker van het goederenstation der Nederlandsche Spoorwegen, het vermoeden «•Luana ïoorwMwS.n H«n*gg«MMi mat da Msllaadsokn V»rx«- HHlIj «io- SatliO^MWQ Site Abonaé 9 V«tSSk«ffd ÊegSÜ f>3U*i«Jkk«Bk >VVV lug «•Plnga-Baat* Sofciw^tawa site smie Abonnés vetsekerd Ugsa ©auslBkkeu DRINKIN. in e n BLOOKEREN IS AFGELEID VAN BLOOKER EN BETEE- KENT MINSTENS ÉÉNMAAL PER DAG EEN KOP DE ZAL ram SSEEKER COURANT FIJNE CACAOSMAAK U WEL BEVALLEN! It 01CL. Ui] warllM •3 ara «ingar •jld lagafu jf|j jjLd, ösj variiaa 'jat IE giü. Slj »uü»i En gid. Dij «oriiac vaa U)dcn binnas SO d. iv" üb md. »eo IV aas vu aan vilavingag.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1925 | | pagina 1