MissBlanche ■mu SNEEKER COURANT «ss WYMBIRTSERADEEL Hclul Öfsiis iir timb tot Versehgat Eerste Blad Nieuwstijdingen. Brandenburgh Co., 50 WOEWSD^G II FEBRUARI 19X5. «o 4X üIWJAGg en VBUDAÖSA VöMD? -- Tslafec» 150 Veiuccs aw©®ao«fcom9n om Ae MoS8as&»s»vöa» AlgsMito* IfMIO F «Us anise A&rcxiA'» ««tfgatectfd tooeD enueih&fran *WU la voe- Men NIEUWE SNEEKER COURANT SNEEKER COURANT, NIEUWE SNEEKER COURANT DE UITGEVERS. de beantwoording van de lingen op de herkiesbaarheid der afdeelings- Met klachten over het niet geregeld ontvan gen van de SNEEKER COURANT opgenomen, worden kosteloos overgenomen in de welk blad gratis bij niet-abonné’s op de „Nieuwe Sneeker Courant” aan huis wordt bezorgd. Wij garandeeren dus een huls-aan- huis-verspreiding van alle advertenties voor deze bladen opgegeven. Wij verzoeken beleefd doch dringend vroegtijdige inzen ding van advertentiën. Aan Adverteerders: De advertenties in de gelieve men zich onmiddeflijk tot ons bureau te wenden. Aan niet-abonné’s: gelieve men zich onmiddellijk tot ons bureau te wenden. Kerknieuws. Beroepen bij de Ned. Herv. Kerk te Balk ds. D. M. Vennet te Klaaswaal. De waterstand. Gisteren hebben Ged. Staten last gegeven tot inwerkingstelling van het provinciaal stoomge maal te Lemmer. land of althans door Duitschcrs worden gedaan en hier zal zoo weinig mogelijk worden „verloond.” Regeeringssubsidie Olympische Spelen. Bij de Tweede Kamer is thans ingediend het reeds aangekondigde wetsontwerp tot verhoo- ging van hoofdstuk V A der Staatsbegrooting 1925, strekkende tot het verleenen van een bij drage van f250.000 aan het Ned. Olympisch comité in de kosten van de voorbereiding en hei doen houden van de Olympische spelen in 1928 te Amsterdam. Het is de bedoeling telken' jare gedurende 4 jaar f250.000 te geven. jia. bij «cru«a v*t> «o vtna«r NIEUWE SNEEKER CDÜRAUT s m a de plattenlande ter sprake; te Nijland is al een poststation gevormd. De inspectie berekende f900 bezuiniging, doch later is gebleken dat dit bedrag verminderde tot f500, waarvoor de kantoorhouder 3 jaar eerder pensioen krijgt dan anders het geval zou geweest zijn, dat moet toch ook door de inwoners van Nederland be taald! Spr. betwijfelt of dit werkelijk bezuini ging is en verzoekt de aandacht van het hoofd bestuur hierop te vestigen. Kamer van Koophandel. In het provinciehuis te Leeuwarden a.s. Don derdag om 10 uur vergadering van de Friesche Kamer van Koophandel. Tot de agenda behoo- ren o. a.: openstelling der provinciale bruggen na 10 uur n.m. op Dinsdag en Vrijdag voor schepen naar Harlingen, geladen met export goederen; de middelbaar technische school te Sneek en de opheffing der hulppostkantoren ten plattenlande. Ongelukken. Vrijdagmiddag is te Amsterdam een 60-jarig man, die op het voorbalcon van een tramwagen wilde springen, door de gladheid gevallen en onder de wielen terecht gekomen. De man werd overreden en onmiddellijk gedood. Vrijdagmiddag na afloop van den schooltijd is in de R.-K. Meisjesschool van het Boschje te Rotterdam de 12-jarige Tony Visser, Tollen- straat, van de trap gegleden en gevallen.' Het meisje bekwam een ernstige hersenschudding, is naar de ouderlijke woning overgebracht en kort daarna aan de gevolgen van den val over leden. er om te alle reden Hier was voor Nederlandsche en Nederlandsche ondernemers kostbare ervaring op te doen. Nu zal na tuurlijk al wat er maar aan intellectueel werk te doen is aan de zaak in Duitsch- Slaapziekte. Te Delft doet zich een geval van slaapziekte voor. De vrouw van den gemeentewerkman Van Nierop slaapt reeds 16 dagen achtereen. Zi. wordt in het gasthuis verpleegd, de voeding ge schiedt kunstmatig. li De salarispolitiek der regeering. De Ned. deelt mee, dat er tusschen de chris telijke ambtenarenorganisaties en de A.-R. en C.-H. Kamerfracties besprekingen worden voor bereid over de salarispolitiek der regeering. De salariskorting der onderwijzers. Voor den Amsterdamschen kantonrechter, mr. G. L. de Vries Feyens, diende een procedure van een onderwijzer bij het gemeentelijk lager on derwijs contra burgemeester W. de Vlugt, als hoofd van de gemeente Amsterdam, inzake de 5 pet. salarisverlaging, voor gehuwde ambte naren, die inging 1 Mei 1924. De onderwijzer eischte alsnog uitbetaling van f 45 die hem door de 5 pet salarisverlaging over de maanden Mei, Juni en Juli van het vorige jaar, niet was uitbe taald. Voor den onderwijzer was opgekomen mr. Mendels, terwijl mr. V. d. Wall Bake de zaak voor de gemeente behartigde. De kantonrechter, dezer dagen uitspraak doen de, ontzegde eischer’s vordering. Wat eischers beroep op art. 40 van het Be zoldigingsbesluit betreft, overwoog de kanton rechter, dat de ambtenaar in overheidsdienst zich heeft te ondei werpen aan de regelen, die de overheid binnen de grenzen harer wettelijke bevoegdheid stelt en waar eischers salaris bij algemeenen maatregel van bestuur werd gere geld, daarin ook langs dien weg verandering kan worden gebracht en die overheidsbevoegdheid niet wordt te niet gedaan door een bepaling, als die van het aangehaalde artikel 40, daar de mo gelijkheid zou bestaan, dat een Kon. besluit nooit zou kunnen worden gewijzigd of ingetrokken worden, wat met zijn wezen volkomen in strijd is. Derhalve, verklaart de kantonrechter, dat B en W. terecht de vermindering hebben toege past en dat eischers vordering d*ent te worden ontzegd. Invaliditelts- en ouderdomswet. Op 1 Januari jl. werden 4.149 weduwenrenten en 6.218 weezenrenten krachtens de Invalidi teitswet genoten, terwijl op genoemden datum krachtens art. 373 dier wet 40.636 personen in het genot verkeerden van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van 3 gulden per week; voorts genoten 7.709 perso nen een invaliditeitsrente als bedoeld in art. 71 dier wet. Krachtens de vrijwillige verzekering, geregeld in de Ouderdomswet 1919, waren op vorenge noemden datum 87.104 personen in het genot van een als vrucht hunner verzekering verkre gen ouderdomsrente van drie gulden per week Tijdgeest- en Utiléloten. Door de politie alhier is tegen een vijftal ingezetenen, terzake het verkoopen van „Utilé” loten of „Tijdgeest” loten proces verbaal opgemaakt. De voorhanden zijnde loten en andere pa pieren zijn in beslag genomen. J. G. O. B. De J. G. O. B. hield Zondagavond in de Harmonie (Sperkhem) een propaganda-avond welke men welgeslaagd mag noemen, al was het publiek niet groot. Kees Sikma van Drachten sprak over de J. O. O. B. en zijn doel als jeugdorganisatie. Hij is meer dan geheelonthoudersorganisatie, de ont houding is het middel om het diepere doel, het kiezen van een levensrichting, te bereiken. De J. G. O. B. is dus een opvoedingsinstituut voor de rijpere jeugd. De jeugd moet weten dat zij in de wereld een taak heeft, nl. het kwaad te keeren. In de Sturm- und Drang-periode vooral is men vatbaar voor idealen en komt de lust tot strijd bij het zien van de ellende in de wereld. De J. O. G. B. nu ziet in het alcoholisme een der grootste veroorzakers van leed en ellen de en om die strijd als positief beginsel con centreert zij haar organisatie. Jeugd en alcohol zijn vijanden en het eenige radicale middel tegen den drank is de onthouding. Met een kracht, jong als die van een voorjaarsstorm, frisch als die van een zomermorgen zetten wij die strijd in. De daad van de geheelonthouding is echter maar de eerste sprong in dit leven. We weten dat onze strijd uitgebreider zal moeten worden, maar omdat wij jong zijn en de oorzaken van al dat andere moeilijk te doorgronden zijn, die nen wij eerst tot weten te komen voor wij den strijd tegen andere kwalen der maatschappij kunnen aanbinden, de strijd der ouderen in de grootere beweging. De J. G. O. B. staat op neutrale basis, is onaf hankelijk van de ouderen, is dus zelfstandig. Het is logisch van ouderen van kerkelijke en socia listische richting dat men in eigen jeugdorgani saties de jeugd onder de invloed der ouderen tracht te houden, maar van het standpunt der jeugd gezien is het niet goed deze direct al in zooveel vakjes te splitsen. De J. G. O. B. aanvaardt de voorlichting van ouderen van elke richting opdat de jongeren zoodoende zich een eigen oordeel kunnen vormen, doch verwerpt de leiding der ouderen, van welke richting ook. Zij moet als beweging los staan van de beweging der ouderen, omdat haar anders wapenen in de handen zouden worden gegeven welke zij nog de algemeene vergadering niet kan hanteeren. Geen onverschilligheid, doch het ware belang van de jeugd, dwingt haar tot vacatures der hoofdbestuursleden deze houding tegenover andere groote vraag stukken. Ten slotte wees spr .nog op de wandel- en fietstochten der J. G. O. B.ers, die een zoo pret- Honderden bewijzen zijn stRven, dat de rcokers hebben om te zeggen Geef AfZJ maar Aan A b o n n s op Sneeker Courant” Met klachten over het niet geregeld ontvan gen van de onnementper jaar f 2.50 fr. p; post f 3.60. Advertentiën9 ct. p. regel. Inge zonden tnededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT zullen WHcir WIJ O.1J5 U WCUt uvuurvvn nviuvii vuuyr Australische boter de prijs der Nederlandsche i boter zou dalen, terwijl het tegendeel geschied jje zeimeelachtige stoffen levert het bedrijf vol is, de prijs steeg zelfs nog met 30 ct. per K.G. De secretaris de heer H. de Boer las hierna de notulen welke onveranderd werden vast gesteld. Wat de ingekomen stukken betreft, het be stuur zal met een praeadvies komen over al of niet aansluiting bij een controledienst voor voe- der-artikelen en kunstmeststoffen door eenige afdeelingen in samenwerking met een aantal handelaren te organiseeren. Een verzoek van de openbare Leeszaal om subsidie werd voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter en secretaris deden eenige me- dedeelingen over de tentoonstellingsplannen en de financieele regeling daarvan in samenwer king met het comité voor de herdenkingsfeesten alhier. Voor de keuring van rundvee wordt aaii geld prijzen ongeveer f 1000 beschikbaar gesteld. Voor het concours hippique f 1100.Voor de rubriek kleinvee f 300. De totale begroeting voor deze rubrieken is f3680, waarbij pi. m. f1500 komt voor de te houden tentoonstelling van landbouwwerktui gen, totaal dus f5180. Vermoedelijk zullen de feesten in Augustus worden gehouden en zal in de feestdagen ook de algemeene vergadering van de Friesche Maatschappij hier ter stede worden gehouden. De secretaris las het jaarverslag, waaruit bleek dat het ledental met 1 toenam. Het kassaldo bedraagt f 1180.01 Onder dankbetuiging aan secretaris en pen ningmeester werden dit verslag en het financieel verslag goedgekeurd. De voorz. huldigde het gemeentebestuur van Sneek, dat meewerkte om de huishoudschool hier tot stand te brengen, en dat op zoo royale wijze deed zooals dat nauwelijks op het platte land geschiedt. Hierna sprak de heer Leignes Bakhoven van Leeuwarden over de nieuwe inzichten inzake de veevoeding. De heer Bakhoven zeide dat in Amerika en ook door Nederlandsche onderzoekers verschil lende dingen in de voedingsleer ontdekt zijn en nagegaan is of hieronder ook feiten zijn voor de praktijk van belang. Spr. bepaalt zich tot de voeding van kalveren en melkvee. Bij de kal veren is de groote beteekenis van een goede voeding op den voorgrond getreden; groei is vermeerdering van het levende weefsel (dood weefsel is vetweefsel) dat eiwitrijk is en be staat uit spierweefsel, het weefsel waaruit de ingewanden worden opgebouwd, en klierweef- sel, waaronder dus ook dat van het uier. Die weefsels nu groeien alleen in de jeugd, ze wor den op lateren leeftijd alleen onderhouden. De vermeerdering van weefsel nu is grooter naar mate het dier jonger is, het dier groeit dus in de eerste maand meer dan in de volgende enz. De resultaten der jeugdvoeding kunnen, als die te schaarsch is geweest, dus later niet meer volledig ingehaald worden. De voeding van het kalf tot het eerste jaar is dus de beslissende factor voor de prestaties van het dier later. Het eerste jaar heeft 75 van de totale groei plaats. Door de voeding nu kan men ook invloed uit oefenen op het exterieur, erfelijke aanleg helpt niet als de voeding zich er niet bij aansluit, „de< helft van het ras gaat door de bek” zeggen de Duitschers. Wanneer men een dier in de jeugd veel eiwit, kalk en fosforzuur geeft eindigt de lengtegroei eerder, het dier wordt minder hoog- beenig, de kop wordt korter, het dier wordt dus gedrongen in bouw, de horens blijven kort, men krijgt dus het tegenwoordig gewenschte dier. Bij een schrale voeding is het andersom: men krijgt dan groei in de lengte. Het geraamte is in het eerste geval ook solieder, harder en vaster en niet sponsachtig. Eiwit, kalk en fos forzuur, daarom gaat het dus bij het jongvee, terwijl er in het voedsel stoffen aanwezig moe ten zijn, die de aanzetting er van mogelijk ma ken, de kwestie dus van de vitaminen. Men kent die stoffen niet, maar weet waarin ze voorko men en niet voorkomen. Die vitaminen worden bij verhitting en uitdroging van voedingsmidde len vaak minder werkzaam. De meeste kalveren krijgen gras en vinden daarin vitaminen in ruim voldoende mate en ook in de rauwe melk. Bij jonge biggen ontbreekt daaraan echter wel eens wat, blijven ze altijd in het hok dan moe ten ze wat groenvoer er bij hebben. Op een leeftijd van veertien dagen heeft het kalf meer kalk en fosforzuur noodig dan het uit de melk kan krijgen en moet men daarom bijvoeren. Speciaal in het botervet zijn echter vitaminen aanwezig welke men in plantaardig vet niet vindt. En waar van die vitaminen maar zeer weinig noodig is om de aanzei van het voedsel te bevorderen, moet men dus het kalf wel wat melk blijven geven. Men kan dus eerst gedu rende veertien dagen of drie weken volle melk alleen geven en daarna langen tijd nog wat volle melk bv. 1 L. geven, tot ongeveer in den herfst toe, de gelegenheid voor aanzet is dan gescha pen en men voere eiwitrijke producten bij, bv. lijnmeel met wat havermeel plus boonenmeel en erwtenmeel voor de kalk en het fosforzuur. In ilO. öij l*v*os- glü. lags-sai sjeb o<»-3S lang» *vV lildse Msmk 80 4 De Voorz. antwoordde dat er reeds een conferentie is geweest en de zaak zal onderzocht worden. We hebben de indruk dat de klappen der bezuiniging vooral op het platteland vallen, zegt spr. Als men bezuinigen moet, moeten ook de bestellingen in de groote steden verminderd. Ook de klassificatie van het onderwijs benadeelt het platteland, de beste krachten worden naar de steden getrokken. De Friesche Maatschappij is in dezen diligent. Hierna sluiting. Is «lis aaw A'Mrni s vareafcxvtf togen anaolnklran - geplet lijnzaad ziet spr. niet zooveel qua dermiddel. Men moet niet afwijken van de gewoonte om het dier na twee jaar te laten afkalven, de aan zet van levend weefsel wordt toch bevorderd door oefening en het vroeg en zorgvuldig mel ken zal het uierweefsel prikkelen tot groei. Wij schroeven tegenwoordig de melkopbrengst sterk op, men eischt al 150 a 200 K.G. boter van een rier; dat kan niet als men ook de vroe gere voederrantsoer.en niet verhoogt. Men glfl hij varuaa «an Tt •am vliavitign? £9 tableau en tooneelstukjes zooveel moeite t getroost had, woorden van dank richtte was te i begrijpen, evenals het feit dat de aanwezigen zich met een hartelijk applaus bij deze hulde aansloten. Colijns belastingplannen. Naar de Standaard verneemt, zal dezer dagen bij de Kamer inkomen het ontwerp-wet op de weeldebelasting. Dit ontwerp zal vergezeld gaan van een voorstel tot wijziging der wet op de inkomstenbelasting die beoogt verhooging van den aftrek voor ’t noodzakelijk levensonderhoud voor gehuwden en een belangrijke verhooging van den kinderaftrek. Zijn wij wel ingelicht, dan wordt de aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud verhoogd van f800 tot f 1000 en de kinderaftrek verhoogd tot f 300 per kind. Tevens werd ingediend een ontwerp tot ver laging der successiebelasting en een om de verdedigingsbelasting II te halveeren. In verband met dit laatste komt er tegelijk een wijziging van de wet op het leening-fonds. Teeken des tijds. Voor de functie van ambtenaar ter secretarie te Noordwijkerhout, op een jaarwedde van f 500 hebben zich 102 sollicitanten aangemeld, onder wie een meester in de rechten. Het Sportterrein. Velen zullen zich hebben afgevraagd hoe het nu verder met de voorbereiding van de stich ting van het Sportterrein zal gaan. De raad is van de beslissing van Gedeputeerde Staten in beroep gegaan, een beroep, waarvan de uitslag met vertrouwen wordt tegemoet gezien, maar waarvan de schaduwzijde is, dat wanneer het comité, tot de uitspraak der hoogere autoritei ten afkwam, een afwachtende houding aannam, er vrij zeker dit jaar niets van de stichting van het sportterrein zou komen. Dat zou toch wel zeer te betreuren zijn, vooral ook met het oog op de te houden herdenkingsfeesten, waarvoor een goed ingericht feestterrein eigenlijk onont beerlijk is, dat dan tevens eens z’n rentabiliteit zou kunnen bewijzen. Het spreekt dus wel van zelf dat het comité niet stil zit, het is druk bezig met voorbereidende maatregelen om nog dit jaar tot de verwezenlijking der plannen te komen, waarvan men dan ook spoedig meer zal hooren en waarbij het de steun van de geheele burgerij noodig heeft. Het comité vertrouwt daarop" te mogen rekenen, omdat de stichting van een-sportterrein van zoo groot en van zoo algemeen belang voor onze stad wordt geacht. Niet alleen zij die aan sport doen toch zullen daarvan profiteeren, omdat zij er een modern ingericht terrein voor hun lichaamsoefeningen zullen vinden, maar vooral ook onze handel, die wel eens een klejn ruggesteuntje mag heb ben. Zeker niet ten om echte toch wordt van de totstandkoming van het sportterrein, een toene ming van het bezoek van buiten aan onze stad verwacht, waarvan onze handeldrijvende mid denstand de vruchten zal kunnen plukken. En als het dezen goed gaat gaat het de stad in vollen omvang goed! Dat men dit besefte, wanneer het comité zich spoedig tot de burgerij wendt. Afd. Sneek Friesche Maatsch. van Landbouw. Onder voorzitterschap van den heer IJ. Veld huis hield bovengenoemde afdeeling Zaterdag middag een ledenvergadering in café Bokma. De voorzitter constateerde in zijn openings woord dat 1925 boven verwachting inzet wat de prijzen van de producten betreft en spr. gere voederrantsoenen niet verhoogt, hoopt dat die verwachtingen niet teleurgesteld moet de dieren veel intensiever voeden, doch worden. Men dacht aanvankelijk datj njet mesten. Spr. komt dus nu tot het melkvee, wij als ’t ware bedolven werden onder <jat overeenkomstige eischen stelt als het jong- vee, het gaat weer om eiwit, kalk en fosforzuur. de „Nieuwe doende, maar als men geen kleihooi heeft, levert het bedrijf te weinig kalk en fosforzuur voor de voeding. Het beste middel tot verbete ring is hier landverbetering, want of het ver strekken van fosforzure voederkalk helpt is nog de vraag, al kan' men het gerust probeeren. Een doelmatige bemesting dus van het land en het weiden op land dat geen tekort aan kalk heeft, is aanbevelenswaard. Het verstrekte eiwit moet ook opneembaar zijn, de eiwitstoffen in kokos koeken, lijnkoeken enz. zijn nog niet precies de zelfde en de eene kan met minder verlies in raeikeiwit omgezet worden dan de andere. Mis schien steunen ze echter elkaar, daarom doet men verstandig altijd een groot mengsel te ne men: hoe meer voedingsmiddelen door elkaar gemengd hoe beter. Wat de voederrantsoenen betreft, daarvoor algemeene cijfers te geven is moeilijk. Van de samenstelling van het hooi weet men niets, dat is al één groote onbekende en dat kan gemak kelijk 1 K.G. krachtvoer schelen. De groote kwestie is ook: waar is de grens waar kracht voer zich nog betaald maakt. Spr. gelooft dat dit niet op te lossen is langs theoretischen weg omdat dit bij elke koe individueel verschillend is. De boer moet hier bij elk dier zelf proeven nemen en grenzen zoeken. Hoe moeten we het krachtvoer over de heele lactatieperiode verdee- len? Men sluit veelal aan bij de grootte en afne ming van de melkgift. Spr. gelooft dat dit theo retisch gesproken, mis is. Rekening houdend met de natuurlijke toestand bij de dieren, ge looft spr. dat men niet moet beginnen met zoo veel krachtvoer te geven aan het dier bij het begin van de lactatieperiode; men moet niet eerst 6 a 7 Ko. geven en later afzakken op 2 Ko., men kan beter wat lager beginnen en lan ger tijd volhouden, dan vormt zich waarschijn lijk een reserve bij het dier, waarvan men later profiteert. En dan moet de koe haar behoor lijke droogstand hebben, omdat de hoeveelheid kalk en fosforzuur, welke de nieuwmelke koe afgeeft, niet direct door haar weer opgenomen kan worden. Geleidelijk kan zij echter die ach terstand weer inhalen, als zij minder melk geeft en droog staat. Dan moet zij dus ook be hoorlijk krachtvoer hebben; daarvoor is niets meer geschikt dan gras, dus kan de periode van de droogstand nooit beter doorgebracht dan in het land en is het dus gewenscht dat de dieren zooveel mogelijk afkalven in November. Deze dieren kalven ook veel beter af dan zij, die een lange stalperiode hebben gehad. Spr. durft niet zeggen of het voordeelig is de dieren in November af te laten kalven; men krijgt wei de meeste melk, doch veel hangt af van de melk- en krachtvoederprijzen. Als men voldoende hooi en kuil heeft dan heeft men voldoende voor onderhoud en behoor lijke melkopbrengst, maar werkt men op groote melkgiften, dan dient men' krachtvoer bij te geven. De hoeveelheid daarvan moet men zeil trachten te vinden. Men houde echter in het oog, dat de verhouding tusschen werkelijk verteer baar eiwit en zetmeelwaarde 1 op 5 moet zijn. Spr. wees er ten slotte nog op dat als men twee maal per week de melk woog, men veel beter te weten zou komen wat de invloed was van het verstrekken van meer of minder kracht voer op de melkgift, en beantwoordde een aan tal vragen van aanwezigen. De voorzitter dankte den heer Bakhoven voor zijn buitengewoon belangrijke rede. Daarna kwam vraagpunten door de commissies aan de orde. In vele gevallen achtte een der commissies het van belang dat krachtvoer in het land werd verstrekt, vooral bij productiedieren, en ook in het belang van het dier zelf, nu zoo intensief in productierichting wordt gefokt. Men bleek het ter vergadering hier over het algemeen wel mee eens, niet echter met de conclusie van een andere commissie, die tot het resultaat kwam dat op een boerderij van 90 p.m. een paard per pondemaat f 14.50 per jaar zou kosten. De agenda voor C gaf weinig aanleiding tot opmerkingen. Voor de i werden aanbevolen de hh. J. Wuite (aftr.) en v. d. Herberg (vac. Hilarides, niet herkiesbaar). De afd. verklaarde er zich mee accoord uit de statuten te schrappen alle beperkende bepa- tig jeugdleven in de organisatie hebben, lingen op de herkiesbaarhekl der afdeelings- Er werden nog opgevoerd een tweetal too- bestuursleden. neelstukjes van min of meer propagandistische Tot afgevaardigden werden de heeren be- strekking. Mej. D. Zijlstra zong met zuivere noemd die ook de vorige keer de afd. vertegen- stem eenige liederen, vooral Ave Maria kwam woordigd hebben. heel goed tot z’n recht, ook de dames v. d. Meer Bij de r o n d v r a a g bracht de heer Boot- en Bokma zongen zeer knap, terwijl laatstge- opheffing der hulppostkantoren ten noemde en mej. Vrolijk voor goed accompagne ment zorgden. Con amore gaf heel goede piano- en muziek. Tot slot, nadat een verloting de in de pauze aangenaam had bezig gehouden. 1 verrjchten technici «1G. Oij v®ru»» vaa ‘Jt gpa. vstUm IwV I&n hand wwrt I wart a« daim- nr mil c- S'-re- het bijzonder tot den heer Geensen, die zich voor 1 Belasting op radio. Men meldt, dat de regeering de radio- bedrijven belastingplichtig denkt te maken. Zij zou bijdragen willen heffen van maat schappijen en personen, die zich bezig houden met het uitzenden van muziek, enz De zaak is sedert korten tijd in studie bij het hoofdbestuur der posterijen. Voor dt heffing zou het Engelsche systeem worden gevolgd, hetwelk hierop neerkomt, dat van elke radio-installatie of radio-onderdeel, dal in den lande wordt verkocht, een bepaalde courtage aan den staat wordt afgedragen. Werk naar het buitenland. Voor kort is een groot werk (brugge- bouw) te Rotterdam gegund aan een bui- tenlandsche firma, die iager had ingeschreven dan de Nederlandsche mededinger, 't Ver schil was f 60.000 of ongeveer 7°/0. De minister van Waterstaat bracht de vraag der gunning in den ministerraad, die meen de het werk rustig aan de Duitsche firma te moeten toewijzen, toen bleek dat een groot deel van 't werk, o.a. het uit te voeren betonwerk, dat f 185.000 van de aannemingssom (f713.000) was, door Ned. arbeiders verricht zou worden. Het Hbl. meent, dat men de zaak niet van een grooten kant bekijkt als men haar zóó ziet. Er komt bij een werk van dezen strijk- aard ook andere dan eigenlijke loonarbeid j te pas. aanwezigen Hier was belangrijk ingenieurswerk te r frolmi i rlo n t t r i ri kreeg men een tableau van propagandistische strekking, waarbij een der damesleden eenige I strofen zeide, een tableau waaraan veel zorg was besteed en dat de aanwezigen zeer boeide. Dat de voorz. aan het slot van den avond in

Sneeker Nieuwsblad nl | 1925 | | pagina 1