Miss Blanch tu die- ken NIEUWSTIJDIM8EM. 3k Üfficliil Oraian iir Simiati SbhI Vanmhtyri ÜI»fiDAG&« VRIJDAÖSAVOMDB UHgftrtw i Brandbnbürgh Co., Sfbkk Taiefeea Sta 2ÜÜ Historische processen. 41e JAARGANG WOENSDAG II MAART I93S Eerste Bled No 49 maf een e- >0 if. glö. fcij 9«rÜ9B gij 13 dntra du vom.ns ®oo’w*wd6B as »«8Sn®«»o»® S»r*»' TilhH S! sar!««a-#ss* SoS*i»—ö«s «ij»» «ru» Abonu« a vcraakerd tegen engel»kk*n eae? *vvv I> de firma 240 wen. a was betrokken, is een der zijn slag slaan. De vrienden was een aa 4 identiteit niet kon Waarschijnlijk heeft Neck Tramweg Mij. De Ned. Tramweg Mij. zal binnen enkele weken op een harer trajecten een proef nemen met een door „Werkspoor” op eigen risico ge- construeerden benzine-motorwagen. Mocht de proef goed uitvallen dan is niet uitgesloten, dat dergelijke motorwagens ook op andere kleine trajecten in gebruik worden genomen. Hollandsch schip verbeurd verklaard. in Dec. 1923 werd ter Aoogte van Fire Island bij New York de Holl. schoener „Zeehond” in beslag genomen, die 2100 kisten wijn ter waarde van 2J/2 millioen gulden het droge Ame rika trachtte binnen te smokkelen. Het federale Hof in Brooklyn heeft thans de „Zeehond” aan de Amerikaansche .regeering vervallen verklaard. 1871 1913 neming aan den moordaanslag tegen Elisabeth. Maar moest zij toen haar verdediging alleen ’n Liefhebbend echtgenoot. Volgens een bericht uit Koningsbergen heeft men te Gross-Alsleben, in het district Hinden burg, ontdekt, dat een landeigenaar, met mede weten van zijn kinderen, zijn vrouw vier jaa: lang in een krot heeft gevangen gehouden. De vrouw was indertijd in een krankzinnigen gesticht geweest, doch daaruit als genezen ont slagen. Het was den man niet erg naar den zin, dat zijn vrouw weder thuis kwam, weshalve hij tot deze methode zijn toevlucht nam. De vrouw moest, toen zij gevonden werd, ter stond naar ly.'t ziekenhuis worden overgebracl gid Hij veilles vut a«n vljsvintf*». Ml SNEEKER COURANT - annex SHEERER COURANT wn WYMBIRTSERADEEL d t. b; ir ar k. B. en accijnzen werden ingevorderd. Aan directe belasting 1871 f21.688.870.16; 1914 1 vein f/uiyiivni wincujiw xy x. v.«wx,»» f,"" I maakt om provinciale electriciteitslevering aan Bennebroek en waterlevering aan Laren af te dwingen, is weder een conflict met Wormerveer ontstaan, eveneens over het water. Er werd nl. vroeger aan die gemeente geleverd door de thans door de provincie overgenomen Maat schappij tot exploitatie van waterleidingen tegen veel geringeren prijs dan' waarvoor de provin cie levert. Niet alleen vroeg de gemeente scha devergoeding voor het voordeel, dat zij vroe ger uit de concessie aan die maatschappij ge noot, maar ook ontkende zij de geldigheid van art. 9 der provinciale waterleidingverordening, volgens welke een ieder gehouden is het leg gen, hebben en onderhouden van buizen dooi de provincie in zijn grond te dulden, alweder dus een publiekrechtelijke bepaling ten behoeve van een eigen onderneming. Gemeente en pro vincie konden het hierover niet eens worden, als gevolg waarvan het provinciale bedrijf thans elke nieuwe aansluiting voor waterlevering wei gert, zeer tot schade van de ingezetenen. Een ingezetene, door wiens grond buizen zijn ge legd, zal hierover tegen de provincie procedee- ren; verliest deze dit proces, dan zal het gevolg zijn, dat die gemeenten niet zonder tegenpresta tie het leggen van buizen behoeven te dulden. N. Rt. Ct. 1903 1924 I Ondergrondsche oorlog. De minister van financiën adviseert zijn ambt- genoot van waterstaat om de vergunningen aan acht schuldig te zijn aan een complot tegen het leven van zijn souverein dan door het getuigenis onder eede van tenminste twee getuigen, met hem of haar geconfronteerd overeenkomstig de wet. Waarom, nog eens de Koningin, confron teert gij mij niet? Werd te Fotheringay een proces gevoerd te gen de beklaagde zonder getuigen, later zou te Londen, in de kamer van Westminster, het ver volg worden gespeeld met getuigen zonder de beklaagde. Inderdaad, er was daartoe reden, want de geschiedenis heeft vastgesteld, dat er van eene verklaring te haren laste van haar se cretarissen geen sprake is, en tevens, dat de vervalschingen en veranderingen, door Phelipps in de copieën van haar brief aan Babington aan gebracht, als vaststaande zijn aan te nemen. Geen wonder dat de rechters, ieder voor zich en zeker allen te zamen, met hun figuur niet op hun gemak waren. Burghley, die de rechtbank voorzat, trachtte meer dan eens haar in de rede te vallen, maar met de haar eigen waardigheid sneed zij hem den pas daartoe af, en deed uit komen, dat men niet haar medeplichtigheid aan een misdaad onderzocht, maar een hardnekkige poging voortzette om haar, ondanks alles, te beschuldigen en te veroordeelen. En inderdaad, men heeft haar veroordeeld. Op 25 October 1586, nadat Koningin Elisabeth de stukken van het proces ter inzage had ont vangen, werd, intusschen buiten tegenwoordig heid van Koningin Mary, het geding te West minster voortgezet. Spoedig daarna viel de uit spraak, die haar tot de doodstraf veroordeelde. Maar maanden verliepen na deze uitspraak, zon der dat er toebereidselen werden getroffen om het vonnis ten uitvoer te leggen. De omgeving de „Ct”, stegen rookwolken uit het pand op. De plaatselijkë brandweer was spoedig met een tweetal motorspuiten aanwezig om te trachten het vuur in den aanvang te bestrijden. Zoodra men evenwel een deur van de fabriek geopend had steeg een zware en verstikkende rook op. waardoor de brandweer den haard van den brand niet kon ontdekken. Toen eenige ramen ingeslagen werden laai den de vlammen spoedig hoog op. De brand weer achtte het raadzaam, met het oog op de vele brandbare stoffen, de brandweer uit de om liggende gemeenten te alarmeeren. In den aan vang brandde het op de papier- en etiketten- afdeeling, doch de brand breidde zich geleide!: over de geheele fabriek uit. De kapitale gebou wen van het bedrijf werden aan alle zijden dooi de brandweer uit de gemeenten Zaandam, Koog a/d. Zaan, Zaandijk, Wormerveer en Kromme- nie-Assendelft nat gehouden, doch zonder resul taat. Aangewakkerd door een feilen wind uit het Westen, greep het vuur meer en meer om zich heen. Duizenden kilo’s Paascheieren, die voor ver zending gereed stonden, zijn verloren. Ook de oude molen, waarmede de firma Groo- tes nu 100 jaren geleden haar bedrijf begon en die in de fabriek staat ingebouwd, zal als slachtoffer vallen. Juist dit jaar zou het eeuw feest der firma, die tot heden steeds voor brand was gevrijwaard, worden gevierd. De fabrieken zijn op beurspolis verzekerd. Deze brand is een ernstige slag voor de ge meente. Een 140-tal arbeiders vond daar gere geld werk. De postbestelling in de provinciesteden. Naar „Het Volk” ter oore komt, bestaat bij het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie het voornemen om het aantal postbestellingen in de groote provincieplaatsen van vier per dag terug te brengen tot drie. Inbreker aangehouden. Te Wieringen is aangehouden en gevanke lijk naar het Huis van Bewaring te Alkmaar overgebracht de arbeider J. L., die verdacht wordt van den inbraak, op 25 December jl. ge pleegd, ten huize van den aannemer Jn. Klein Cz. Het chemisch onderzoek van het laboratorium Van Ledden Hulzebosch te Amsterdam heeft uit gemaakt, dat de vingerafdrukken, die op de glasruit voorkwamen, volkomen overeenstem men met die van den verdachte. Tot heden blijft deze echter alles ontkennen. De ontvreemde geldtrommel is twee weken geleden in een sloot terug gevonden. De akten en andere voor den eigenaar waardevolle papie ren waren nog aanwezig. Onder een valschen naam getrouwd. Te Bussum is aangehouden een Duitscher, die eenige maanden geleden gehuwd was op in zijn kosthuis te Amsterdam gestolen papieren. Zijn vrouw kende hem niet anders dan onder den valschen naam. Mijnwerkers. Op 1 Febr. jl. bedroeg het totale aantal arbei ders op alle mijnen in Limburg 8247 boven- grondsch en 22406 ondergrondsch, dus in totaal 30653. Er wordt gerekend in de eerste vier jaar op een vermeerdering van 12.000 mijnwerkers. De Aalsmeersche seringen. Toen op de Aalsmeersche veiling het over lijden van President Ebert bekend werd, liep dadelijk de prijs van de beste seringentakjes met 10 cent per stuk op. Deze worden nl. naar Duitschland uitgevoerd en veel, gebruikt in graf kransen. f 28.147.139.7<T'/2; 1913 f66.741.722.20; Belangrijk kastekort. De directie van de Geldersche Credietver- eeniging te Apeldoorn heeft ,naar het Hbl. meldt, een kastekort ontdekt tot een totaal be drag van f 60.000. In verband hiermee zijn de kassier en een kantoorbediende, beiden werk zaam bij deze bankinstelling, in arrest gesteld. jltL bij leveae iscgs invaliditeit. De Tweede Kamerverkiezingen. De r.-k. Staatspartij heeft voor den kieskring Leeuwarden deze candidatenlijst voor de a.s. Kamerverkiezing samengesteld: 1. mr. P. J. M. Aalberse, Den Haag; 2. mr. B. Berger, Venlo; 3. dr. H. C. Berger, Zwolle; 4. mr. J. B. Bomans, Haarlem; 5. G. P. Bon, Den Haag; 6. mevr. S. C. C. BronsveldVitringa, Hoorn; 7. mevr. BrounsVan Besouw, ’s Hertogenbosch; 8. H. Brouwer, Hilversum; 9. A. Conijn, Doetinchem; 10. A. H. J. Engels, Leiden; 11. mr. J. B. J. Heij- meijer, Leeuwarden;' 12. mr. A. W. Koch, Leeuwarden; 13. A. J. Loerakker, Scho ten; 14. W. Mooijman, Den Haag; 15. M. J. M. van Poll, Helmond; 16. H. Ruijter, Arnhem; 17. prof. dr. Alph. Steger, Den Haag; 18. dr. H. Takkenberg, Groningen; 19. M. Visser, Zwolle; 20. prof. dr. J. A. Veraart, Den Haag; 21. L. F. J. M. baron van Voorst tot Voorst, Twello; 22. A. C. A. van Vuuren, Den Haag; 23. mr. A. I. M. J. baron van Wijnbergen. - L. Ct. Groote brand. Zondagmiddag is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de fabrieken der N. V. Cacao- en Chocoladefabrieken voorheen Ge broeders D. en M. Grootes te Westzaan. Zaterdagavond te 9 uur heeft het personeel de fabrieken verlaten terwijl tot Zondagvoor middag 5 uur in de fabrieken is gewaakt. Ook Zondagmiddag te ongeveer 4 uur, toen iemand van het personeel op het fabrieksterrein was, is geen onraad bespeurd. Een uur daarna, meldt Tijdens de pauze in den schouwburg, is het eerste wat men zegt Geef MIJ maar i. Vervolg. Het proces tegen Mary Stuart, Koningin van Schotland. Had zij aanvankelijk in een klein huisje te Tutoury gewoond, in 1569 werd zij naar Shef field overgebracht, waar zij verblijf hield in een prachtig paleis, omgeven door een uitgestrekt park. Daar heeft zij zestien lange jaren door gebracht; zij genoot er, in de onmiddellijke om geving, absolute vrijheid; zij had er een haar toekomend gevolg, dat Koningin Elisabeth haar intusschen zelf liet betalen. Ja, zoo ver ging deze in haar historisch bekende gierigheid, dat zij meer dan eens pogingen aanwendde om Konin gin Mary ertoe te brengen haar eigen onder houdskosten te betalen, die zij tevoren kon zij ook anders nu zij haar gevangen hield? voor haar rekening had genomen. De Koningin bracht er haar tijd door met studeeren en lezen, maar zij onderhield ook een uitgebreide corres pondentie met haar partijgenooten, zelfs die te tantième belasting 1924 Abonnementper jaar f 2.50 fr. p. post f 3.60. Advertentiën9 ct. p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT op die copie een koningin door haar eigen ko- o.„ a r nicht ter dood gebracht. Babington toestand te itdden: hebben veiligheid gewaagd werd spoedig daarna gegrepen; het tegen hem ter wille van de eer. Elisabeth deed het tegen- gevoerde proces liet geen twijfel omtrent zijne zzz tzz voornemens bestaan. Hij speelde gevaarli; Ongeluk? Zondagavond omstreeks 9 uur zag de machinist van de stroomtram Scheveningen- Hollandsche Spoor plotseling iets op de de rails liggen. Hij bemerkte een voor werp, dat naderhand het lichaam van een man bleek te zijn, te laat, om tijdig te kunnen remmen, terwijl dat gedeelte van de trambaan zeer slecht verlicht is. Nadat de tram stilstond, vond men het lichaam van ’n armoedig gekleeden man wiens hoofd nagenoeg was afgereden. Het lijk werd naar het politiebureau gebracht. Op het lijk werden geen papieren ge vonden, zoodat de worden vastgesteld. men met een zwerver te doen. Men heeft nog niet kunnen uitmaken, of het droevig ongeval te wijten is aan een ongeluk, of dat er sprake is van zelfmoord. Het eerste wordt het meest waarschijnlijk geacht, daar de man naar sterken drank rook. Ook is het niet onmogelijk, dat het slachtoffer reeds door een voorgaande tram is over reden Den machinist treft geen schuld. De politie stelt een nader onderzoek in. spel, naar den geest dier tijden had hij de dood straf verdiend. Maar hij verried met geen enkel woord de Koningin, die hij in zijn complot ge kend had, noch haar beide secretarissen, die eveneens medeplichtig werden gerekend. Wal- singham en zijne vrienden meenden nu echter ipateriaal te hebben; Koningin Mary werd op het onverwachtst gevangen genomen; werd van Sheffield naar het indrukwekkende slot van Fotheringay gevoerd en zou daar voor een zgn. bijzondere rechtbank worden gebracht. Die rechtbank bestond uit 46 leden, genomen onder de pairs en den privy council van de Koningin. Mary Stuart behoefde nauwelijks een blik op deze mannen, achtbaar ieder voor zich, te werpen, om te begrijpen, dat zij tegenover doodsvijanden stond. Reeds bij haar eerste ver schijning begon zij haar rechters te wraken. Zij kwam er tegen op, dat men haar alleen, zonder verdediging, tegenover haar rechters stelde; dat men haar van haar secretarissen had geschei den, terwijl men intusschen niet zou nalaten om kort daarna de zgri. bekentenissen van die se cretarissen tegen haar uit te spelen. Zij riep haar Koninklijke waardigheid in, die haar veroorloof de een beroep op een rechtstreeksch verhoor door de Koningin of door het Parlement te en vermoedde I doen. Maar haar rechters dreigden haar zaak bij i verstek te behandelen, indien zij zou blijven weigeren te antwoorden). Zij stemde toen toe, en maar uitsluitend wanneer het tegen haar ge- - Mary Staart i voerde onderzoek werd beperkt tot haar deel- zaten niet stil: Spanje werd' in de gedachte sa- - koningin zonder menzwering betrokken en een jong fanaticus, >Uvrai xij iucu naai veiueuigmg oneen ziel. Zij was jaloersch op de Anthony Babington, werd bereid gevonden om voeren, deze was er niet te minder krachtig om. De tegen haar ingebrachte stukken waren co pieën van brieven, die zij zou hebben geschre- ven, en de origineelen kon men haar niet toonen. Van Koningin Elisabeth was” te dien aanzien Wanneer gij ze hebt, zoo merkte de Koningin i even ongeduldig als ongerust. Elisabeth zelf Gevonden voorwerpen. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als ge vonden aangegeven op 10 Maart 1925: een kin- derbeursje. IJ. Smit, Havenstr. 26; kinderhand- taschje, A. Sikma, Oppenhuizerweg; rijwielbe- lastingmerk, Joh. Wempe, Badhuisgracht 15; glazen stuiter, B. de Vries, Zuidend 9; roode kaatsbal, A. Hiemstra, Boschgracht 27. Aanbesteding. Het plaatsen van bliksemafleiders (Kooi-sys- teém) op de O. L. Scholen te Lemmer en Fol- lega is bij inschrijving opgedragen aan de firma inbegrepen) Joh. Volkers «en Zoon alhier. Deurwaarder Sneek. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft aange steld als deurwaarder bij de arrondissements rechtbank te Leeuwarden, ter standplaats Sneek, den heer J. van Noord, procureursklerk te Leeu warden. Met ingang van 16 Maart a.s. is de kom mies le klasse L. Stoelwinder verplaatst van Workum naar Sneek. Jongetje verdronken. WARNS. Gistermiddag bij het spelen aan den wal van het groot scheepsvaarwater alhier, had een der kleinen, een vierjarig zoontje van G. Dijkstra, het ongeluk in het water, te vallen. Na door den caféhouder van der Zee op 't droge te zijn gebracht, mochten de door wijkzuster en doktoren toegepaste middelen tot opwekking der levensgeesten helaas niet meer baten. F. D. DE WEIDESTREEK. Onze hoereneend, lan gen tijd een sieraad van menige hofstede, is bezig uit te sterven. Komt dat, vraagt men, doordat er in den herfst te veel jacht op wordt gemaakt of ligt de oorzaak in te onvoldoende winterverzorging. Wij voor ons gelooven, dat zij de concurrentie met haar soortgenoot de witte en reekleurige loopeend niet ’t hoofd, beter den kop kan bieden. Deze eend heeft een productie vermogen van ongeveer 200 eieren per jaar, stelt matige eischen aan z’n verzorging en zal zeker eens het veld alleen krijgen. Ernstig motorongeluk. Eén doode. Zaterdagmiddag heeft in de omgeving van Dronrijp een ernstig motorongeluk plaats gehad, dat het leven geëischt heeft van den 23-jarigen student S, C. van der Meulen uit Leeuwarden. Deze was als duorijder gezeten op het motor rijwiel van den heer Bakker uit Leeuwarden. De oorzaak van het ongeval is gelegen in het springen van den achterband van het motor rijwiel, waardoor de heer Bakker het stuur verloor. Beiden werden over den weg geslingerd. De heer Van der Meulen werd bewusteloos opgenomen en naar het Diaconessenhuis te Leeuwarden vervoerd, waar hij nog derizelfden avond overleed. De heer Bakker bekwam geen noemenswaar- dig letsel. Directe belastingen, invoerrechten en accijnzen. Het bestuur der Broederschap van Ontvangers der directe belastingen, invoerrechten en ac cijnzen, verzoekt de volgende cijfers, met de daaraan vastgeknoopte opmerkingen, wel te willen publiceeren. Overzicht van de bedragen, welke resp. in de jaren 1871, 1903, 1913 en 1924 door de ont vangers der directe belastingen, invoerrechten wreed hij was tegenover zijne gevangene, hoe zeer hij haar fanatiek haatte, wenschte geen moordenaar te zijn, en weigerde. Toen kon Ko ningin Elisabeth niet anders doen dan tot de uitvoering van hét vonnis bevel gegeven. Op 7 Februari 1587 werd aan Koningin Mary r: gedeeld, dat den volgenden dag het vonnis zou worden ten uitvoer gelegd. Zij, die zich reed met den dood vertrouwd had gemaakt, deed i” anders dan opmerken, dat men haar naar het gebruik langer tevoren had dienen te waarschu- Zij besteedde den dag, dien haar nog restte, met het treffen van beschikkingen; ver geefs vroeg zij een priester om haar in de laatste uren bij te staan; vergeefs ook heeft zij Koningin Elisabeth gebeden om haar stoffelijk overschot in Fransche aarde te doen bijzetten; men heeft haar in Westminster Abdij bijgezet en ironie der geschiedenis in de onmiddel lijke nabijheid van haar nicht. Vroeg in den ochtend werd het vonnis aan haar voltrokken; hare kamenier Jeanne Kennedy vergezelde haar op het schavot om haar te hel pen bij het afleggen van een deel harer klee- ding. De graaf van Shrewsbury, die als groot- maarschalk van Engeland gedwongen was de executie bij te wonen, sloeg de hand voor de oogen op hetzelfde oogenblik, dat hij door he! opsteken van zijn stok den beul het teeken gaf om toe te slaan. Zoozeer was de beul onder den indruk van het feit, dat stond te gebeuren, dat hij, toch bekwaam in zijn „vak”, eerst b< den derden slag het hoofd geheel vap de romp scheidde. Naar het gebruik der tijden toonde hij het aan het verzamelde volk en riep, even eens naar het gebruik: „God save the Queen Elisabeth!” Waarop de toegestroomde menigte het gebruikelijk antwoord schuldig bleef, zoo zeer was zij bewogen door het lot van Koningin Mary en door den moed en de kalmte, waar om aan haar haat tegen Mary Staart te voldoen mede zij dit lot had ondergaan. zonder lr. o die de geschiedenis haar nu ten volle toebedeelt proces tegen de Koningin van Schotland ge- Koningin Mary heeft het gevoeld; zij heeft be- 1 voerd, een oordeel geveld. Kleine menschei: grepen, dat het niet geheel onmogelijk was, dat berekeningen, die worden gemaakt teneinde aan zij een onverwachte dood door vergif zou ster- j het oordeel der geschiedenis te ontkomen, zijn ven. Inderdaad is zijdelings Sir Amyas Paulet, 1 Koningin Elisabeth evenmin gelukt als welken die Mary’s opperste gevangenbewaarder was, anderen, den meest machtigen souverein ter van de zijde der Koningin aangezocht om een aarde ook! ■dergelijke poging te doen, maar Paulet, hoe Q= Bovendien kon ze verklaren, dat de zgn. beken tenissen van hare secretarissen, naar het heette met eigen hand geschreven, waren ondertee- kend op een wijze, die afweek van de wijze, waarop deze gewoonlijk teekenden. Maar bo vendien, zoo vroeg zij, waarom confronteert men mij niet niet mijne secretarissen? Zij stond in deze opmerking te sterker, omdat een wet, dateerende uit de regeering van Koningin Eli sabeth, bepaalde, dat niemand kon worden ge- E e n noodlottige*gave! De rattenvanger van Hameln had, niet z’n fluit, een magischen invloed op ratten en ten slotte ook op kinderen. In Berlijn is een man opgedoken, die beweerde, een dergelijke invloed op honden te hebben. Hij kon er niets aan doen, maar ze liepen hem na tot de deur van z’n woning, zoo dra hij maar even naar ze gekeken had. Zelfs het kostbare schoothondje van een filmdiva en het mopsje van een kampioen bokser hadden huis en haard verlaten, om den hondenvanger te volgen. De beesten wilden heel eenvoudig niet meer bij hem vandaan. Maar de man kon ze niet allen de kost geven en dus verkocht -hij er zoo nu en dan een. De rechter, voor wien de man ter zake van diefstal van honden verscheen, toonde zich erg ongevoelig voor het verhaal van zijn noodlottige gave en hij gaf hem twee maanden. Aan gem. ink.belasting 1924 f 167.200.630.10.. bet gemeentebestuur jjnwillig mocht blijven Aan dividend- en t“ït“? ’O’’-’ f27.421.155.31. Aan invoerrecht en statistiekrecht f5.337.153.75; 1903 f 10.666.440.72 '/2 f 17.050.856.50; 1924 f38.901.484.66. Aan accijnzen (opcenten Leeningfonds 1871 f 28.147.139.79'/2 f 53.068.660.04 J/2; f 138.991.643.44. Aan andere ontvangsten 1871 f 1.031.232.99‘/2; 1903 f 1.095.056.51; 1913 f 1.584.280.25; 1924 f9.767.791.66. Totaal: 1871 f62.011.239.90; 1903 f 105.352.068.26>/2; 1903 f 144.345.770.95; 1924 f685.790.203.33. Bij het vorenstaande kan nog worden opge- merkt, dat, wanneer met ingang van 1 Mei a.s. ook nog de invordering van de vermogensbelas ting en van de verdedigingsbelastingen la en 1b aan de ontvangers der directe belastingen wordt opgedragen, zooals door de regeering wordt voorgesteld, de door deze ambtenaren te verantwoorden gelden nog weer met meer dan 30 millioen zullen stijgen, waaraan dan zeker nog pl. m. 20 millioen moet worden toegevoegd als meerdere opbrengst van de invoerrechten en van den accijns op tabak. Het hierboven ver melde bedrag van f 685.790.203.33 aan te ver antwoorden gelden zal dan oploopen tot pl. m. 736 millioen. Dit bedrag is echter te verminde ren met pl. m. 6 millioen, welke door de ont vangers <ier kleine grenskantoren worden ont vangen. in ronde sommen kunnen dus tegenover el kander gesteld worden: in 1871: 62 millioen; in 1903: 105 millioen; in 1913: 144 millioen; in 1924: 685 millioen, en in 1925, volgens raming, 730 millioen gulden. In tegenstelling met deze enorme stijging van de middelen, daalde het aantal ontvangers van 523 in 1870 tot 357 in 1924. N Rt. Ct. glit. var jgft gid. bij vaxilea ru Üid» Mnnaa 86 d. I v v hand, vest oï eag wille van de veiligheid. Zij vond er is het onbegrijpelijk? handlangers voor gereed. Walsingham, haar staatssecretaris, bereidde een complot voor, waarin Mary Staart direct zou zijn betrokken, en waarin het leven van Konin gin Elisabeth zou gevaar toopen. Hij wordt ons als een jong, aristocratisch uitziend edelman beschreven, maar met een mephisto-achtig uiterlijk, dat zich later maar al te zeer zou doen kennen. In zijn dienst had hij een tweetal be denkelijke specialiteiten; een dezer, Gregory ge naamd, was een meester in het openmaken en weer sluiten van gezegelde brieven; de andere, Thomas Phelipps, was een specialist in het ont cijferen van geheimschrift. Maar nog meer, hij kwam in het bezit van een voor Mary Staart waardevol geheim; door haar strengere bewa king was haar correspondentie met het buiten land haar afgesloten; Walsingham wist er nu in te slagen, iemand in haar vertrouwen te dringen, die deze correspondentie herstelde. Dit ge schiedde door middel van een bierbrouwer, die bier aan het hof van Koningin Mary leverde, maar een zijner vaten van een dubbelen bodem - -- - voorzag, waarin dan de correspondentie van Rome, Parijs en Madrid gevestigd. De kathohe- de Koningin werd geborgen. De man die Man ken in Engeland en Schotland hielden op haar Staart aan deze medewerking hielp’ was on- hun hoop gevestigd. De samenzwering, waarin schuldig aan het later verraad c.. de Hertog van Norfolk was betrokken, stond niet, dat hij de door hem vereerde Koningin van dan ook niet op zichzelf. Andere zijn er op ge- Schotland den ondergang tegemoet vöerde. volgd, en die, waarbij Trockmorton, de zoon van Walsingham kon nu gemakkelijk waken den grootrechter, was betrokken, is een der zijn slag slaan. De vrienden van meest bekende. Koningin Elisabeth grootheid van schoonheid van Mary Staart; zij wist niet hoe een moordaanslag op Elisabeth tê plegen. Hij met deze koninklijke gevangene te handelen, werd in verbinding met Mary Staart gebracht; Liet zij haar vrij, dan was haar vrees begrijpe- in een zijner brieven deelde hij haar, in bedekte lijk, dat de Schotsche 'Koningin zich aan het termen, den voorgenomen aanslag mede. Het hoofd harer politieke en godsdienstige tegen- antwoord van de Koningin viel in handen van standers zou stellen, hield zij haar gevangen, Walsingham en zijne handlangers van wie de dan kon zij haar het recht niet ontzeggen om, „bekwame” Phelipps een copie er van maakte als onafhankelijke souvereine, te correspondee- tegelijkertijd dat hij het origineel aan Babington ren met buitenlandsche hoverf, gelijk zij dan ook doorstuurde. Later is wel duidelijk gebleken hoe deed Andere vorsten, in gelijke, of moeilijkerdeze copie van het origineel afweek en toch is omstandigheden verkeerende, hebben andere op die c middelen gevonden om zich uit een dergelijke ninklijke ter wille van de eer. I overgestelde; waagde en verloor eer ter Vroege fente. In de Stationsstraat te Emmen staat in den 1903 f 29.153.252.98>/2; 1913 f41.720.442; 1924 tuin van den heer Katoen een perzikboom in 1200.984.519.46. bloei. Aan prov. en gem. opcenten op die belastin- j gen: 1871 f5.826.843.20; 1903 f 11.368.658; ‘1913 f 17.248.470.—1924 f 63.647.080.32. Aan opcenten „Leeningfonds 1914” op die je gemeente Arnhem voor het hebben van ka- belastingen 1924 f 38.875.892.38. beis en riolen in rjjkswegen in te trekken, indien j de rijks wegen in beheerden onderhoud over te ne- men, Gedeputeerde Staten van Noord-Hol- i land doen blijkens een bericht in het Weekblad voor gemeentebelangen juist andersom. Na het gebruik, dat dit gewestelijke college van publiekrechtelijke bevoegdheden heeft ge- «S" vu aer. Wanneer gij ze hebt, zoo merkte de Koningino op, waarom brengt ge ze dan niet in het geding? echter zocht een middel, dat haar in staat stelde Rnvpndipn Iznn varlzIorAn Hoi rln x x 11 C» x- x x_ naai naai icgvn uxai y uiuaii iv z.ij uu iw i uciw cinuvi gaan. de verantwoordelijkheid op zich te laden, I De geschiedenis heeft reeds lang over iw»

Sneeker Nieuwsblad nl | 1925 | | pagina 1