HENSTBA - Telef. 36 Groote Versche Eieren 6 cent 10 stuks f CL575 Miss Blanche HIEUWSTIWIN8EH. 9 S» >P te 3 9ütlnl Orgin iir liunti luik ZATERDAG II APRIL 1925 41e JAARGAHG Ho 58 Keclamekolom. SMEEK I J 1 i. Eerste Blad =L' - DINSDAG* VRIJDAGSAVONDS ühgavara Brandenburgh Co., ■nn Telafaa» Ms< ^50‘ fyde Burjislr. SMEEK ta LAGE PRIJZEN In deze afdeeling brengen wij een uitgebreide sortee- ring van de eenvoudigste tot de ij ns t e genre te X. 9 «j ®0 er. 10. i”. 15 gid bij «erliea vas een wijsvinger. spoedig tot algeheele overeenstemming te geraken, en zoo bleef men ten slotte staan voor deze moeilijkheid, dat voor enkele pos ten, waaronder een van 36 mille en eenige andere van veel en veel kleiner bedrag, niet j l:z.i uitvoering van het accoord van 50 pct. was alleen mogelijk, wanneer alle belangheb benden toetraden. Indien notaris B. dadelijk om hulp ge vraagd had, toen zich de eerste moeilijkhe den voordeden, dan was hij aanstonds uit de impasse gered geweest; doch de stille ÏIEÜWE SÏEEKBR COUBAIT annex SHEERER COURANT en WYMBIRTSERADEEL Voor volwassenen algemeene vrije ont wikkeling door het Instituut voor Arbeids- ontwikkeling, Volksuniversiteiten, enz. St. Michael en het Politiek Advies. Het groepscomité, omvattende de ver schillende clubs „St. Michaël” in Noord- Holland, Zuid-Holland en Zeeland, heeft opnieuw vergaderd, om zijn houding ten opzichte van het politiek advies der roomsch- katholieke staatspartij vast te stellen. Met algemeene stemmen werd besloten, dat advies niet te volgen, maar voor de geheele groep met één St.-Michaël-candidaat uit te komen. Dit is de heer Bon, journalist te ’s Gravenhage. Een bij het groepscomité ingekomen circulaire, waarin er op aangedrongen werd, over het geheele land met vrije lijsten uit te komen, werd als voorbarig, in elk geval ontijdig zijnde, ter zijde gelegd. den te worden gesteld. Anderdeels had de comm. na te gaan, mede in verband met de uitkomsten van het eerste deel harer werkzaamheid, welke wijzigingen de Lager Onderwijswet 1920 behoefde. Het volgende overzicht geeft aan, hoe de commissie zich de organisatie van het onderwijs en de volksontwikkeling denkt: 3 6 jaar: Gelegenheid voor voorberei dend onderwijs. 6 12 jaar: Algemeene volksschool, waar van de twee eerste leerjaren meer dan tot heden het karakter dienen te dragen van voorbereidend onderwijs. 12—15 jaar. Centrale scholen voor voort gezet lager onderwijs incl. cenirale scholen voor uitgebreid lager onderwijs. 12 18 jaar. H. B. S., lyceum, gymnasium. 1518 jaar. Vervolgonderwijs, beroeps scholen, nijverheidsonderwijs. 18 24 jaar. Universiteit, hoogescholen. Naast het onderwijs de vrije jeugdvor- ming. gld. hij vMlfui En van een duin, vv gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 9 April: Frontje van kinderpakje, J. Faber, le Steenklipstr. 31; touw met haken, J. Wel- dring, Wijnkanstraat 3; armband, P. IJn- tema, Looxmadwarsstraat 22; lederen broek met gabardine jas, W. Nauta, Oosterdijk 83; manchester muts, A. Muurling, Wijde Burgstraat 9; hangslot met ketting, Mr. Ger- brandy, Verlengde Westersingel 4; zakmes, Brandenburgh en Co., Kleinzand 1; dop van een as, G. van der Meer, Oppenhuizerweg 19; ijzeren hoepel met haakje, J. Veldhuis, Oude Koemarkt 73; gummipop, W. Hooger- huis, le Oosterkade 8; zakspiegeltje, G. El- zinga, Neltjeshaven 20; portemonnaie met inhoud, J. Jaspers, Leeuwarderstraat 8; bruin kinderbeursje^K. Tuinstra, 2e Woud- straat 16; postduif, A. Minks, Oppenhuizer weg (Kalkovens); zilveren dameshorloge met armband, P. v. d. Veen, Maria Louise- straat 7. HOMMERTS, 8 April 1925. De zeilvere niging ,,’t Oud Hof”, heden opgericht met 66 leden besloot de le wedstrijd te houden op Zaterdag 23 Mei a.s. voorloopig in 7 klassen t. w. D klas 7.10 M. klas Re- genbogen, kleine schouwen, tjotters 4.70X 1.70, Dinghies; visschersbooten en boere- booten met vrije tuigage, van leden der ver- eeniging. Tot bestuursleden werden geko zen: E. Hazelhoff, A. van Gooi, A. van Dijk en de voorzitter en secretaris der S. Z. C., de h.h. H. v. d. Zee en S. J. Olij. De lichtbeelden van den heer H. v. d. Zee werden zeer toegejuicht. Daar de contri butie f 0.50 per jaar bedraagt verwacht het bestuur een groot aantal leden, te meer daar wedstrijden niet op Zondag worden gehou den. GERECHTSHOF TE LEEUWARDEN. Zitting van Donderdag 9 April. Een oneerlijke huishoudster? Voor den derden keer reeds moest Elisabeth R., gewezen huishoudster van den stokouden Meine v. d. Kerk te Tjerkgaast, naar Leeuwar den, om zich te verantwoorden wegens verduis tering'van twee bankbiljetten, één van f40 en één van f 10, ten nadeele van haar patroon. Elisabeth heeft steeUs ontkend en hield van daag haar houding vol: ’t Was waar, ze dronk, dat was haar groote fout, maar aan ’n anders geld had ze nog nimmer geraakt. De getuige Leenstra, die vandaag in deze zaak gehoord wordt, bezwaarde haar echter vrij sterk. Ze heeft steeds volgehouden, dat ze nim mer een briefje van f40 in haar be2it heeft ge had, en nu komt deze getuige onder eede ver klaren. dat ze hem op denzelfden dag, dat v. d. Kerk ’t geld vermiste, een briefje van f 40 heeft meegegeven om een flesch jenever te halen. De leverancier, Schutte, echter weigerde Leenstra den drank, ,,’t Is bepaald weer voor die oude huishoudster,” zei Schutte, „en die lever ik voor loopig niet meer. Ze heeft pas nog twee fles- schen laten halen." Abonnementper jaar f 2.50 fr. p. post f 3.60. Advertentiën9 ct. p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT SNEEK, 10 April. Geslaagd voor ’t eind diploma aan de M. T. School alhier in de afd. burgerlijke bouwkunde: W. Zijlstra te IJsbrechtum, J. Wagenaar te Bozum, K. de Boer te Bolsward, T. van Dijk te Sneek, M. -D. Kroon te Bolsward (met lof). Afgewezen één candidaat. Afdeeling waterbouwkunde: L. de Vries te Heeg, M. Visser te Drachten, A. de Bruin te Nijland, H. de Wolff te Sneek, O. Leenstra te Wieuwerd, F. Feenstra te Bolsward, P. Posthuma te Sijbrandabufen, S. Dijkstra te Sneek. Bevorderd van klasse 1 naar klasse II: G. Draisma, R. de Schiffart, P. Kramer, J. v. d. Horst en G. Visser. Twee leerlingen wa ren door ziekte verhinderd de lessen geheel 1 te volgen. Van II naar III: D. Joustra, A. Sijperda, S. de Boer en S. van Meekeren. Van III naar IV: B. Oenema, S. Sipkema, B. Haven en D. Bruinsma (her-examen). Niet bevorderd één leerling. Van IV naar V: P. de Jong, H. Jonker en J. Bijlsma. De bevordering der leerlingen van de voorklasse is uitgesteld. Bij den Rijkswegenaanleg bij Den Haag is benoemd B. Oenema, leerling van de 5e klasse der M. T. school alhier. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Nieuwe Veemarkt, en aldaar te bevragen op alle werk dagen tusschen ll'/2 en 12'/2 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 9 April 1925: Rijwieltaschje t/n T. van der Werf. een achterstand in de boekhouding gecon stateerd van eenigê jaren. Van het zuiver notarieele gedeelte was krachtens het bij de wet voorgeschrevene geregeld opgave ge daan aan den officier van justitie en bij den ontvanger der registratie zoodat de inschrij ving van actes ten kantore van notaris B. verleden, geenerlei hiaten vertoonde. Met het z.g. repertoi^r van dit notariskantoor was het dus volmaakt in orde, doch men heeft ten deze nauwkeurig scheiding te ma ken tusschen het zuiver notarieele gedeelte en het financieele beheer van een notaris kantoor, welk beheer geadministreerd werd door een boekhouder. Toen nu de ring van notarissen in* de zaak gemoeid werd, was het aanvankelijk niet gemakkelijk, door den achterstand in de boekhouding, het juiste bedrag van het tekort te bepalen. Men moest dit tenslotte vast stellen door middel van taxaties en kwam zoodoende tot een totaal van f 120.000 a f 150.000. De geboden hulp maakte het mogelijk ongeveer de helft van deze som te garan- deeren. Dit accoord werd door 90 pet. der belanghebbenden aanvaard; onder hen wa ren er slechts enkelen, die tot aanvaarding niet dadelijk te overreden waren, en de on- derhandelingenkmet eenigen hunner werden o. m. bemoeilijkt door de omstandigheid, dat men te maken had met buitenlandsche relaties, met wie het correspondeeren veel tijd vorderde. Had men over meer tijd be schikt, dan zouden ook de niet-onmiddellijk tot het accoord toegetredenen vermoedelijk wel bereid zijn gevonden, na nieuw beraad met het voorstel van 50 pet. mede te gaan. Thans was de beschikbare tijd tekort om Commissie voor de Veefokkerij. Ged. Staten hebben opnieuw benoemd tot leden der Prov. Commissie voor de Veefokkerij de heeren P. P. Miedema te Engelum en E. S. Wesbonk te Winsum en benoemd tot lid dier commissie, in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer P. N. van der Zijpp, den hoop alles zelf nog ten goede te kunnen heer K. F. Vrolijk te Workum. Mond- en Klauwzeer. Gedurende het tijdvak 29 Maart—4 April jl. zijn in de provincie geen nieuwe gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerd. Financieele moeilijkheden van een notaris te Utrecht. Het „Utr. Dgbl.” deelt nog het een en an der mede, omtrent de geldelijke moeilijkhe den waarin notaris B. te Utrecht geraakt is. Notaris B. heeft zijn geldelijke zorgen verzwegen, omdat hij de hoop koesterde, te eenigertijd de moeilijkheden te boven te kunnen komen, welke hoop hij o. m. geba seerd had op de inderdaad niet onaanzien lijke jaarlijksche inkomsten van zijn kan toor, waar meer omging, dan velen wel hebben vermoed. De verwachting uit de impasse te kunnen geraken, werd in den aanvang dezes jaars* zoo gering, dat notaris B. wel begreep, dat hij de hoop op uitkomst moest laten varen. Toen is door hem aan zijn ambtgenooten ver angstvallig voor hen had verzwegen, meer werkelijkheid zag worden, en al zijn sturen, heeft hem doen zwijgen, met het noodlottige gevolg, dat de moeilijkheden zich verdubbelden en er eindelijk niet meer uit te komen was. Het faillissement is reeds j.l. Dinsdag uitgesproken; bij liquidatie zal van de vor deringen op het notariskantoor misschien 10 a 15 pct. kunnen worden toegewezen, na tuurlijk belangrijk minder dan mogelijk was geweest bij aanvaarding van het aangebo den accoord. De vraag laat zich natuurlijk stellen, of deze catastrophe niet voorkomen had kun nen worden, indien notaris B. voor zijn boekhouding was bijgestaan door ’n krach tige persoonlijkheid, die al jaren geleden begrepen had, dat hier raad moest worden geschaft, om op den duur een groote teleur stelling te vermijden. Wanneer een krachtige hand hiertoe gedwongen had, had deze financieele misère, waarvan nu uit den aard der zaak velen het slachtoffer worden, zon der twijfel afgewend kunnen worden. Notaris B. moet de laatste jaren wel een ontzettend gedrukt leven gedragen habben, mededeeling gedaan van hetgeen hij tot dus-' toen hij het noodlottig gebeuren meer en ver angstvallig voor hen had verzwegen, meer werkelijkheid zag worden, en al zijn Onmiddellijk zijn toen pogingen gedaan om’ hoop op gunstiger oogenblikken gaande- notaris B. te hulp te komén; het toegezegde j weg zag vervliegen. Zij, die hem in den bedrag maakte zeer spoedig de aanbieding' jongsten tijd nog ontmoet hebben, zagen in van een accoord van pl.m. 50 pet. mogelijk, hem den geknakten mensch, met wien men De administratie ten kantore van notaris in hooge mate te doen had, omdat deze man B. bleek zeer ten achteren te zijn, er werd; algemeen bemind was om zoovele goede een achterstand in de hnekhondinor acmn- eigenschappen. Vandaar ook, dat zijn ambt genooten direct bereid waren, hun collega bij te springen, zooveel als dit in hun ver mogen lag. O n d e r w ij s. Eene commissie uit de S. D. A. P., be staande uit mevr. A. AdelaarFürth en de heeren J. W. Albarda, W. Drop, A. H. Gerhard, mevr. J. v. GoghWibaut, P. Hoogland, F. L. Ossendorp, F. Spiekman, Th. J. Thijssen, P. J. Troelstra en P. Voogd, heeft een rapport samengesteld, ten aanzien van de eischen, die van soc.-dem. stand punt niet slechts aan den omvang en de organisatie van het lager onderwijs,’ maar (jM. bij vorlise «9 vbb een vinger !2S3SS: gld. ingeval van ever- |C|| gid. bij verlies van 7t lijden binnen 80 d. Ivv één band, vent el eeg lv tueele stijging of van de onderlinge af wijking in de cijfers van verschillende gemeenten blijkt. Deze aangelegenheid is daarna nader door de regeering overwogen. Zij was ten slotte van oordeel, dat een onderzoek, als door de deputatie werd geopperd, inder daad nuttige gegevens zou kunnen opleveren. De regeering besloot derhalve in beginsel, dat een kleine commissie voor het instellen van een dergelijk onderzoek zou worden ingesteld. De samenstelling van zull< een commissie maakt op het oogenblik nog een punt van overleg uit. Gelukkig land. In Amerika, meldt de „Deutsche Allge- meine Zeitung”, is een zoodanige over vloed aan woningen dat in sommige steden de huurders van een nieuwe woning 3 maanden vrij wonen krijgen, uit dankbaar heid dat ze het huis betrekken willen. V.lg.ov veorwaardsn svereeMpkam» Ata»»»»»» flW- N| IQI) karlMns-IBMfe Saïii*öaav sijs» ease Ahenné e versoberd tegen engelakke» veer 4VVV lange Invaliditeit. 4VV „En toch is het niet waar, ik heb een briefje van f 25 meegegeven en niet een van f 40,” houdt de vrouw vol. De procureur-generaal acht ’t bewijs geleverd. „Ik wil echter dit rampzalig schepsel, dat zich zelf door haar drankzucht naar den ondergang voert, liever niet naar de gevangenis zien gaan,” zei spr. „Misschien is zij nog te helpen met een voorwaardelijke straf van 3 maanden hechtenis, 1 met 3 jaar proeftijd.” De rechtbank had beklaagde vrijgesproken, en de verdediger, mr. J. W. Tijsma, meende dat dit vonnis moest worden bevestigd, daar het i wettig bewijs’z. i. niet ^vas geleverd. L.-N. De werkstakingen in Drente en Friesland. Wij lezen in het Leeuw. Nwsbl.: Er is sinds Vrijdag een kentering geko-j men in den toestand. Een kentering in de houding der stakers, een kentering even-j eens in de publieke waardeering van hun zaak. Ze gaan niet met harde koppen in tegen de van overheidswege genomen maat regelen tot herstel en het bewaren van de orde; er wordt niet meer rondgegaan, om werkwilligen uit fabrieken en werkplaatsen te halen, of welken arbeid ook te*beletten; de orde is teruggekeerd. En nu geeft het pu bliek vrijwillig, wat het afgedwongen niet wilde geven: zijn sympathie met het stre ven” tot lotsverbetering van de stakers. Van verschillende zijden springt men nu voor hen in de bres, om den minister te overtui gen, dat een loon van 35 cents per uur bij een 45-urige werkweek toch waarlijk geen onredelijk verlangen is en er met een loon van f 9 a f 10 en bij mis weer vaak nog min der absoluut niet is rond te komen. Uit ZEngwirden zijn, met machtiging van den minister, 17 man weer te werk gesteld in den Haskerveenpolder; uit Haskerland en Schoterland zijn er eveneens weer te werk getogen. Bij de werkverschaffing aan den Ouden Dijk, onder Buitenpost, hebben nagenoeg alle arbeiders (pl.m. 100) het werk hervat. In Langezwaag wordt nu overal weer ge werkt. Naar we te Langezwaag hoorden zou de heer Roorda zich als leider der beweging hebben teruggetrokken. Aangaande het doorsteken van de water- keering in den Z.-W.-polder te Beets, ver namen we, dat het spoedig werd gemerkt, zoodat dadelijk maatregelen konden worden genomen, om den polder weer droog te ma ken. Na een uur of vier hard werken en malen was het terrein weer droog. De werk- zaamheden bij vele particulieren in Opster- land^ijn ook weer aangevangen, bijv, in de fabrieken te Gorredijk, waar allen weer aan Aanwezig en te bevragen bij de navol- het werk zijn. Er hebben zich te Beetsterzwaag nog geen werkwilligen aangemeld. Te Boornbergum in Smallingerland zijn pl.m. 40 man in de werkverschaffing steeds aan het werk gebleven. Dezen hebben dus niet mee gestaakt. De oorzaak hiervan moet waarschijnlijk gezocht worden in het feit, dat in Smallingerland alleen georganiseer- den aan het werk zijn, die onder discipline van hun vakorganisatie staan. In Smallin gerland is dan ook eigenlijk geen staking geweest. De werkverschaffing wordt er wel door de politie bewaakt, maar in deze ge meente is niets van belang voorgevallen. Omtrent het doorsnijden van telefoondra den hoorden we, dat dit zeer deskundig is geschied. Alleen de hoofdlijnen zijn doorge sneden, niet de lijnen naar de abonnee’s. Dit wijst er op, dat deskundigen bezig zijn ge- j weest. Te Haulerwijk is een vergadering gehou- den, waarin bij schriftelijke stemming is ge stemd over het al of niet opheffen van de staking. Er hebben zich daarbij 47 voor op- 1 Heffing verklaard, 31 tegen en 29 briefjes waren blanco. Gistermorgen pl.m. half vijf is door onbe kende oorzaak afgebrand het houtstek van den heer Meek, architect te Donkerbroek. Met behulp van de brandspuit ter plaatse en de motorspuit te Oosterwolde, konden de aangrenzende perceelen tegen brandgevaar worden beveiligd. Het geheele houtstek, tot den nok gevuld met timmermateriaal, ter waarde van eenige duizenden guldens, 1 werd een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. Men denkt aan kwaadwil- 1 ligheid. Gistermorgen is een detachement politie- j troepen ter sterkte van 4 man, onder bevel van sergeant S. Deinum van Leeuwarden vertrokken naar Appelscha. Werkstaking. Uit de dorpen in Oost-Schoterland Jubbega en omgeving heeft zich nog geen enkele sta ker voor hervatting van den arbeid in den Has- kerveenpolder aangemeld. Uit andere dorpen komen eiken dag werkwilligen en worden weer in dienst gënomén. In Oost-Schoterland vindt men nog al commu nisten en aan deze omstandigheid schrijft men dan ook het zich niet-weer-aanmelden toe. De anti-militairist Brinksma te Jubbega, die gearresteerd werd, is thans naar Leeuwarden overgebracht en ter beschikking van de Justitie gesteld. Hij wordt beschuldigd van opruiing door in een vergadering van stakers in bedekte termen aangespoord te hebben tot het door snijden van telefoondraden. De communist Roorda te Tijnje, de leider van de staking in Opsterland, moet zijn baantje neer gelegd hebben. Hij had er genoeg van. Bij de Rijkswerkverschaffing in den Hasker- veenpolder mag thans per dag langer dan 8 uur gewerkt worden, zoodat een hooger weekloon ürvêreisrtt?^^ kan worden gemaakt. - - Onderzoek naarele Prijsstijgi ng. Onlangs deed het lid der Tweede Kamer, de heer Staalman, den minister van arbeid vragen aangaande de instelling eener com missie tot controleering van de prijzen der levensmiddelen. De minister heeft nu zijn antwoord be kend gemaakt. In verband met de stijging van de prijzen van verschillende levensmiddelen hebben, zoo deelt hij mede, de besturen van het Nederlandsch verbond van Vakvereenigingen en van de sociaal-democratische Arbeiders partij zich in het laatst van het vorige jaar met een adres gewend tot den voorzitter van den ministerraad. Het daarop gegeven antwoord heeft voornoemden besturen aanleiding gegeven tot een nader adres. In overleg met den minister van binnenlandsche zaken en landbouw, heeft ondergeteekende daarop een deputatie uit de adresseerende vereenigingen in audiëntie ontvangen. Bij die gehouden bespreking bleek, dat het niet zoozeer de bedoeling van de adresseerende vereenigingen was om aan te dringen op het nemen van regeerings- maatregelen tegen de duurte, doch veeleer op het benoemen van een commissie, welke van de prijsstijging op allerlei gebied studie zou maken, van haar bevindingen aan de regeering rapport zou uitbrengen en, zoo daartoe aanleiding bestaat, voor stellen zou doen voor eventueel te nemen maatregelen. Ter ondersteuning van haar betoog, dat er voor een dergelijke be- studeering van dit onderwerp aanleiding zou bestaan, werd er door de deputatie op gewezen, dat de gegevens, waarover men op het oogenblik beschikt, inderdaad weinig talrijk zijn en daarenboven niet van veel nut. Ér bestaan op dit gebied niet veel meer dan enkele statistieken, door het Centraal Bureau voor de Statistiek in zijn tijdschrift gepubliceerd, en eenig statistisch materiaal, verzameld en gepubliceerd door enkele gemeenten, als Amsterdam en ’s Gravenhage. De statistische gegevens bestrijken echter1 niet het geheele land, doch slechts enkele gemeenten en geven daarenboven, ook wat die gemeenten betreft, nog slechts een zeer onvolledig beeld van den toestand. Daarenboven hebben die abstracte cijfers op zichzelf betrekkelijk weinig waarde, zulke gegevens verkrijgen eerst dan eenige meerdere waarde, indien men ondèrling vergelijkbare cijfers heeft voor een groot aantal gemeenten in ons land en komen eerst dan geheel tot hun reëht, wanneer zij vergezeld gaan van be- ooVaan zijn "karakter “en methode'behoor- schouwingen, waaruit de oorzaak van even- ,,De Sigaret” moet toch wel aan on noemlijk vele en hooge eischen vol doen, om ieder te doen zeggen Geef MIJ maar 4'

Sneeker Nieuwsblad nl | 1925 | | pagina 1