MI55BLANCHE NIEUWSTIJDINGEN. OHidisI Orgm dir liaiisti Suil No BS Eerste Blad Historische processen. WOENSDAG 15 APRIL ISSB 41e JAARGANG Ywreahgai DIMSDAGS VRIJDAGS A VQFD? Uitferm Brandbnburgh Co., SMunss - Tdafsas M®. 450. es Velgwit voorweden d’ *•*■•- IfllHH10’ - 1. rfin »aeo Abamré’a wei?s«t«rd t»n»B aatrelwk&en s®«s 4UVV »ano voorwerpen als gevonden gedeponeerd op jen waren het algemeen geldende kan worden materiaalgepubliceerd, bezorgden hem nieuwe vijanden. j Parijs, die voelden hier eer te kunnen behalen, net vnnr. nln+pr.i:,... mfn (In him rsaH trarhffn Fmmnnt hitna ornhnnl de onkreukbaar magistraat, de moedige president ooren klinkt. In de tuinen van dat kasteel van Vaux is Le Nótre zijn groote loopbaan begon nen. De Koningin-Moeder Anna van Oostenrijk heeft het weinig delicate van zulk een handel wijze gevoeld en er Lodewijk XIV van terug gehouden. Maar korten tijd daarna, toen het hof te Nantes zou zetelen, werd van de omgeving gebruik gemaakt om daar Fouquet te arrestee- ren. Het gebeurde bijna zonder opzien; alles was goed voorbereid; Fouquet werd door den Ko- gld. bij »«rU«e ■san e«ss Eindhoven. Te Eindhoven is de 60.000ste inwoner ingeschreven. ÜIEÜWE S5EEKEE CODHAUT mmx SHEERER COURAHT m WYMBIRTSERRDEEL nen; de Kardinaal kon hem niet missen, en zijn verdediging behoeftie slechts kort en klaart, de bedden der kinderen te moeten in- specteeren, er om te doen is, een duur boek van dertig gulden en dat betrekking heeft op een natuurgeneeswijze, aan den man te brengen. Aan een colporteur moet een vijfde van het be drag, zes gulden derhalve, ter hand worden gesteld. De kooper moet dan een stuk teekenen, waarop vastgesteld staat, dat over de resteeren- de f24 in termijnen zal worden beschikt door de Amsterdamsche onderneming waarvoor de col porteur werkt en een bijkantoor te Utrecht heeft. Voorloopig laten we ons niet uit over de waarde van het bewuste boek en evenmin is het ons bekend, of de boeken, waarop voorschot is betaald, ook inderdaad door de koopers wor den ontvangen, zegt het Utr. Dgbl. Laakbaar is het in elk geval, dat de colporteur, door zich voor een officieele persoonlijkheid uit te geven, op slinksche wijze vasten voet tracht te krijgen in woningen van personen, die ge makkelijk zijn te intimideeren. Humor op huisbezoek. Ds. A. K. Straatsma van Zandvoort (vroe ger te Oosterzee) vertelt in Pniël van huis bezoek-herinneringen. Een kleine aanhaling daaruit: „Ik weet van een dominee, die voor het eerst in een eenvoudige plattelandsgemeente huisbezoek ging doen. Hij was al eenige da gen op weg en naderde ’n huis, waarin twee broers woonden met een huishoudster. Ze waren allebei ziek, die broers, en lagen, heel broederlijk, in dezelfde bedstede. Dat was nou toch verschrikkelijk jammer, dat ze den nieuwen dominee zoo weinig officieel konden ontvangen. Zoo, voor de allereerste maal, in een blauwen, grauwen borstrok nee, dat ging niet, ze besloten om dan ten minste den hoogen hoed er bij op te zetten. Zoo vond de dominee ze in de bedstede, naast elkaar zittend, in den blauwen borst rok, met den „hooge” op. Hij heeft ze natuurlijk niet uitgelachen, maar z’n dag was verder goed. Humor op een huisbezoeking, dat is iets uit den hemel, dat is de glimlach waarmee God een pastor, die moe werd, een oogen- blik verkwikt.” Behalve dat gij «elf een goede Sigaret verschaft, bezorgt ge U ook een groot geldelijk voordeel als ge zegt: Geef MIJ maar van hoofden van scholen naar anciënniteit. Zij keurde goed, dat opnieuw een referendum' zal worden gehouden over de toelating van hoof den van scholen tot den bond, met dien ver stande, dat blanco stemmen daarbij als ongeldig beschouwd zullen worden. trof hem te plotseling! Maar spoedig herstelde hij zich; zijn vernuft en intelligentie lieten hem niet in den steek. Als de kanselier Seguier, nog altijd verbolgen, dat hij dezen had willen op- yolgen, hem de vraag stelt hoe hij had gedacht zijn plan van verdediging ten uitvoer te brengen en hem beschuldigt van een misdaad tegen den Staat, vraagt hij dezen ironisch of hij wel weet, wat een misdaad tegen den Staat is! En als Seguier min of meer verbaasd kijkt, gaat hij voort: te bekennen, dat zijn zelfverdediging een soort buitensporigheid inhield, maar geen staats misdaad. Een staatsmisdaad, zoo zet hij uiteen, wordt dan begaan, wanneer men het vertrouwen De stakingen bij de werkverschaffingen ver- loopen. Spijker ingeslikt. Een 8-jarig meisje te Bedum heeft een spijker ingeslikt. Zij is per auto naar het zie- van den vorst geniet en zich eensklaps aan de zijde zijner vijanden stelt en dan een brug door zijn schoonzoon doet overgeven aan een vijan delijk leger, opdat dit het land kan binnenko men. De Fronde was, gelijk gezegd, nog niet lang geleden bezworen en het was de schoon zoon van Seguier zelf, de hertog van Sully, die met medeweten van zijn schoonvader de brug van Manfes aan de Spanjaarden had overgele verd! Seguier, getroffen door dezen bliksem straal uit den helderen hemel, had geen ant woord; zijn koelbloedigheid ging verloren en onder de nauwelijks verholen lachjes der om standers moest hij de zitting sluiten. Dienzelfden avond zong men in de Parijsche straten ter eere van Fouquet! De Koning wenschte, dat Fouquet ter dood veroordeeld zou worden. Maar, al had hij La- moignon laten verwijderen, andere magistraten van hooge portuur namen diens plaats in. Zoo de rapporteur d’Ormesson, die in een conclusie, welker voordracht drie dagen duurde, tot de straf van verbanning kwam. Na hem spraken er vijf ten gunste van het doodvonnis; men waande Fouquet reeds verloren, maar toen sloeg de schaal om. Met een voldoende meerderheid werd de verbanning uitgesproken, maar de Koning, woedend, dat ’t speciaal ingestelde hof Fouquet aldus goedertieren behandelde, veranderde deze straf in levenslange gevangenisstraf. Naar de zeden van dien tijd was dat geen verzwaring en er was allicht een staatsbelang bij betrokken, dat Fouquet, die veel van het innerlijk leven van Frankrijk wist, niet in de gelegenheid werd ge steld om zijn geheimen in het buitenland te verkoopen. Zoo werd hij in de versterkte vesting Pignerol ondergebracht en daar heeft hij jaren achtereen gezeten. Hij is er hard, noodeloos hard, kan men gerust zeggen, behandeld, tot dat hij in 1680 stierf. Zeker, Fouquet was een schurk; hij bestal den Staat en des Konings onderdanen ten bate van zichzelf. Maar deed Mazarin anders; kon de Koning een andéren beheerder der financiën verwachten in de omgeving, die hij zelf schiep? Colbert trad op gelijke willekeurige wijze tegen over de pachters op; alleen de winsten, die hij verwierf, besteedde hij niet voor zichzelf, doch voor den Koning, wiens goede luim hij van groote beteekenis voor den Staat rekende. Lodewijk XIV heeft zich tegenover Fouquet ge toond in alle trouweloosheid van zijn karakter; weinig vorstelijk en arglistig!' Vergeten wij ook niet, dat het geld, dat Fouquet zich toeeigende, ook wel nuttige uitkomsten heeft gehad; veel is er voor de kunst van die dagen gedaan en Fou quet heeft men was maar al te gauw geneigd het te vergeten menig jong talent aan de vergetelheid ontrukt. Al zouden wij alleen maar aan hem danken, dat hij Lafontaine de rustige omgeving heeft geschonken, die hem in staat stelde zijn juweeltjes voort te brengen, dan reeds zouden wij hem erkentelijkheid verschul digd zijn! noodige levensbehoeften voor de arbeiders be schikbaar gesteld, dat ze in staat worden ge steld hun dagelijksche levensbehoeften te kun nen betalen en de last der werkloosheid niet meer voor een groot deel op de neringdoenden behoeft verhaald te worden. Ook werd besloten om met ingang van Dins dag a.s. den prijs van het roggebrood te bepa len op 52 cent per 4 K.G. en dien van het witte brood op 28 cent per 8 ons. Hier in Emmen was het heden ook zeer rustig. Na den dag van gisteren waagt men zich van buiten blijkbaar nog niet weer in het dorp. De correspondent van het N. v. h. N. te Nieuw Amsterdam meldt dato Vrijdag: Hedennacht werd de landbouwschuur van den heer Grolle, boomkweeker-alhier, door brand vernield. Vermoedelijke oorzaak is kwaadwillig heid. Gisteravond kwamen de verschillende organi saties bijeen ter bespreking van de hervatting van den afbeid in de werkverschaffing, yerschil- lende afdeelingen van den modernen bond had- kenhuis te Groningen vervoerd, waar zij in behandeling is genomen. Een brutaal colporteur. De laatste tijden heeft in Soest en wellicht ook elders een, zacht uitgedrukt, eigenaar dige vorm van colportage plaats. In die ge meente vervoegt zich namelijk aan verschillende woningen een persoon, die zich aandient als lid van een gezondheidsdienst of van een gezond heidscommissie. Het gesprek pleegt hij gemeen lijk in te leiden met de vraag, of reeds een zuster of verpleegster de betrokken woning heeft be zocht. Gewoonlijk luidde de wedervraag, wat het doel der eventueele komst van een derge lijke verpleegster, die echter blijkbaar nooit op daagt, is. Waarop dan wordt verklaard, dat het haar taak is, de woningen te inspecteeren ten einde na te gaaji, of deze wel hygiënisch zijn ingericht. Sommigen wijzen „den man van den gezond heidsdienst” de deur, anderen verleenen hem toegang tot de woning, op zijn verzoek, een nader onderhoud te mogen hebben. Éénmaal toegelaten, blijkt alras, dat het den persoon in kwestie, die zelfs hier en daar met aplomb ver- ming zal Maandag bekend worden gemaakt. Naar aanleiding van de ongeregeldheden en de stakers weer vergaderd. Deze vergaderingen het optreden bij die gelegenheid van de politie toegestaan onder voorwaarde, dat er niet te Emmen hadden, naar de Tel. meldt, de heeren op de politie zou worden geschimpt en er geen Bartegy, bestuurder van den Modernen Land- opruiende taal zou worden gesproken. Hieraan arbeiderbond, en Feenstra, voorzitter van de heeft men zich gehouden. j S. D. P.-raadsfractie, gistermorgen een on- In tegenstelling met andere dagen waren deze derhoud met den burgemeester, vergaderingen niet druk bezocht. We hoorden T van in de eerie zaal 200 en in de andere 100 politie menschen. Op straat was het daar den geheelen dag zeer rustig. £A jid. iuj ï*rll»s «u vv sas jHJjivinger. Fouquet vormde wat wij thans niet goed meer begrijpen kunnen: een macht in den Staat. De tijd van de Fronde was nog niet zoo lang ge leden; men diende voorzichtig te zijn. Fouquet weid door den Koning met vertrouwelijke op drachten belast, naar Polen, naar Holland, naar Engeland, en hij kweet zich goed van deze taak. Toch gevoelde hij het gevaar en dit bracht hem tot bekentenissen aan Lodewijk XIV, die zijn redding zouden zijn geweest, indien hij de be lofte, toen op zich genomen, had gehouden. Maar hij deed het niet; het wanbeheer ging voort, en Colbert schonk den Koning daarvan de overtuigende bewijzen. Bijna eiken dag legde Fouquet den staat van ontvangsten en uitgaven over, en C 10, 11, 12 en 13 April 1925: Rijwielbelastingmerk, handschoen, witte ceintuur, grijze mantelceintuur. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 10, 11, 12 en 13 April 1925: Zwarte haarstrik met gesp, T. de Jong, Johan Mauritsstraat 2; gele ceintuur, J. Spoelstra, Julianastraat 6; armband, Lyck- lama, Oud Kerkhof; bruine ceintuur, H. Spoelstra, Kleine Kerkstraat; bruin beursje met inhoud, E. Bootsma, Leeuwarderdwars- straat 9; parapluie, H. Ringnalda, Oosterdijk 20; blauwe wollen sjaal, J. Lourens, Maria Louisestraat 17; bankbiljet, J. Bosma, N. Selfhelpstraat 4; heerenstrik, R. Zijlstra, Verl. Westersingel 24; blauwe duif, R. Blom, 4e Frittemahovenstr. 5; bril, E. Coers, Korte Vreugde 4; vermoedelijk zilveren dames horloge, B. Jillings, 3e Steenklipstraat 6; dameshorloge, L. Boom, Leeuwardertrek- vaart, scheepsb.; wit beenen armband, M. Wielinga, le Nieuwe Selfhelpstr.' 14; bruine portefeuille, J. van Klaveren, Wijnkanstraat 10; koralen kinderbeursje m. -i., H. Seven- sma, Swerissteeg 6; ceintuur, E- Brandsma, Zuidend; zwart damestaschje met inhoud, H. v. d. Werff, Geeuwkade 44. Kerknieuws. Geref. Kerk. Aangenomen naar Buitenpost Ds. C. J. Goslinga te Oosthem. De toestand in Friesland en Drenthe. Men schrijft uit Friesland aan het N. v. h. N. van Zaterdag: Zooals wij meldden, heeft zich nog geen Ja- ker uit Schoterland (Oostelijk deel) voor her vatting van het werk in den Haskerveenpolder aangemeld. Het bleef er bijzonder stil, wat ook de aan dacht der politie trok. Donderdagavond begonnen ongeveer 200 sta kers bij de school te Hoornsterzwaag te demon- streeren. Zij waren met knuppels gewapend, wat te denken gaf. Toen de politie meedeelde, dat samenscholingen verboden waren, en men ver zocht uiteen te gaan, namen de stakers een dreigende houding aan. Toen een der politie mannen werd aangegrepen, loste de politie een salvo in de lucht. Daarna werden de stakers met den gummistok uiteengedreven, waarbij harde klappen gevallen zijn. De justitie te Leeuwarden heeft geen termen Een hoog salaris. De heer Schaper heeft, naar Het Volk meldt, de volgende vragen gesteld aan den Minister van Financiën: Is de Minister bekend met het feit, dat de gedelegeerde commissaris der Rotterdamsche Bankvereeniging, die in de algemeene vergade ring van aandeelhouders dier instelling op 28 October jl. als zoodanig is benoemd om inzon derheid voor de belangen van de Nederlandsche Bank en den Staat bij de Rotterdamsche Bank vereeniging te waken, een remuneratie van f150.000 geniet? Is het den Minister bekend, dat tegen het bedrag dezer remuneratie door commissarissen der Rotterdamsche Bankvereeniging voor de eischen van den nieuwen functionaris zijn ge zwicht? Is de Minister bereid mede te deelen op wel ken g'ond aan den bedoelden functionaris een zoo exorbitant hooge jaarlijksche belooning is toegekend, terwijl toch niet betwijfeld kon wor den, dat voor de Rotterdamsche Bankvereeni ging na de plaats gehad hebbende gebeurtenis sen de noodzakelijkheid bestond om belangrijke bezuinigingen in haar bedrijf door te voeren. Zou de minister, indien een voldoende grond voor deze hooge bezoldiging ontbroken heeft, bereid zijn om stappen te ondernemen, die er toe kunnen leiden, dat deze belooning tot een peil wordt teruggebracht, dat in overeenstem ming met het voor dergelijke vakkundige pres taties in geacht? Abonnementper jaar f 2.50 fr. p. post f 3.60. Advertentiën9 ct. p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT Het geding tegen Nicolaas Fouquet, Minister van Lodewijk XIV. De familie Fouquet kwam uit Angers, waar door haar reeds in - het midden der vijftiende eeuw een bescheiden koophandel werd gedre ven. De vader van Nicolaas bezat het vertrou wen van Richelieu, onder wien hij een belang rijke rol speelde in de reorganisatie van de ma rine. Maar Nicolaas scheen de aangewezene om het oorspronkelijk uithangbord, het later devits van het familiewapen: „Quo non asquendam?” waartoe kan ik niet stijgen? geheel in ver vulling te brengen. Op achttienjarigen leeftijd is hij raadsheer in het parlement van Metz; op 21-jarigen leeftijd wordt hij aangesteld tot in tendant bij het leger, waar hij door zijn intelli gentie de opmerkzaamheid op zich vestigt. Op 35-jarigen leeftijd, in 1650, dankt hij aan den steun van Mazarin de functie van procureur-ge- neraal in het parlement te Parijs. Drie jaar later benoemt de Kardinaal, inmiddels almachtig ge worden, hem tot super-intendant der Staats financiën, een functie, die hij aanvankelijk deelde met Abel Servien, die de uitgaven, terwijl Fou quet de ontvangsten beheerde! Intusschen, reeds toen liet de toestand der Fransche schatkist alles te wenschen over. Mazarin, bekwaam politicus, had voor zijn regime veel geld noodig, en hij waardeerde het in Fouquet, dat deze hem het geld ter beschikking stelde, zonder te vragen waar het vandaan kwam. De belastingen waren in dien tijd verpacht; welke willekeur bij de inning werd begaan, kan elk geschiedenisboek van dien tijd ons vertellen. Leeningen, gelijk er onder Lodewijk XIV en zijn opvolgers zoovele werden gesloten, waren niet openbaar als tegen woordig; zij werden meestal in haar geheel bij den een of anderen bankier opgenomen en Fou quet dankte het aan het fortuin van zichzelf en zijn vrouw, dat hij menigmaal als bankier voor den Koning en den Kardinaal kon optreden. Zoo begon de verwarring van eigen- en staatskas, die uiteraard niet ten nadeele van de eigen kas zal zijn geweest. Aan Mazarin’s persoonlijken dienst was ver bonden zijn intendant, Colbert, de man, die later zoo hoog zou stijgen. Dat Mazarin zelf ook pro fijt van den heerschenden toestand wist te trek ken, blijkt wel hieruit, dat Colbert, die het weten kon, in 1658 des Kardinaals particulier vermo gen, bijeengebracht aan kunstschatten, op acht millioen livres schatte, wat met een 40 millioen francs gelijk staat. Fouquet had het voorbeeld van den meester voor oogen, en hij was noch deugdzaam noch intègre. Hij nam wat de ge- j legenheid hem bood. Het was hem blijkbaar niet onbekend, dat Colbert hem gadesloeg, jaloersch, wantrouwend. Dezen was het, gezien ’t samen weefsel der knoeierijen, niet moeilijk aan den Kardinaal de bewijzen ervan voor te leggen. Col bert probeerde het en zond Mazarin in Septem ber 1659, toen deze in St. Jean de Luz vertoefde, IE gld. bij ««ril «an «lager Erkennende de moeilijkheden, waarmede de onder de bestaande omstandigheden J heeft te kampen, maakten zij bezwaar tegen de ruwe wijze, waarop in enkele gevallen werd opgetreden, zonder dat dit door de feiten gebo- De bakkers zijn weer begonnen te bakken, den werd. zulks naar aanleiding van een gisteren hier van- j I' i ^>»^a^*»a A »-* «A Xza zaIa ZA aa D ZA Itlzzi a-<a1aZA «A z4 n*nl.Aii<loo 'zzazaIz LzAzi ztzi'-z/i vergadering, waarop de volgende mode werd aangenomen: De vergadering van bakkerspatroons uit de gemeente Emmen, in vergadering bijeen op Donderdag 9 April Apel, waarbij 2 politiemannen werden mishan- 1925 te Emmen, i deld. Thans is alles rustig. gezien den toestand waarin de arbeidersklasse 1 in Emmen en omgeving van de te lage loonen bij de werkverschaffing en veenderijen verkeert, van oordeel, dat de regeering een te zwaren, druk op de loonen bij de werkverschaffing heeft uitgeoefend, waardoor de koopkracht der arbei ders beneden de grens der bestaansmogelijkheid is gedaald, zichtigheid die verdediging op schrift achter te rigen dag nog had toegejuicht, eerbetoon be wezen, kon nu nje(. genoeg Op hem spuwen, in den letterlijken en den figuurlijken zin. Nicolaas Fouquet had, wat men noemt een Bond van Ned. Onderwijzers. De vergadering van bovengenoemden bond te Amsterdam verwierp het voorstel hoofdbestuur, waarbij voorgesteld werd, dat mede tengevolge daarvan de neringdoen- geijverd zal worden om te komen tot benoeming den door een abnormaal aantal debiteuren de dupe zijn geworden, dringt er bij de regeering op aan, direct maatregelen te treffen, waardoor van Rijkswege de loonen bij de werkverschaffing zoodanig worden verhoogd of een toeslag op de eerst den jongen Koning Lodewijk XIV komen; ver telde hem alles wat hij van Fouquet wist, waar schuwde hem tegen dezen en beval daartegen over Colbert in zijn bijzondere aandacht aan. Parijsche parlement; hij bezat een soort on schendbaarheid; slechts dit parlement kon hem veroordeelen. Dat zou nooit geschieden, want Fouquet s invloed reikte ver; zijn vrienden wa ren vele! Dies zon men functie van bi| levens Sjift gid. ingeval wta sves- ïEft gld. verlies van ange invallditel!'. *vV .lilden binnen 80 dL I v" band. ««et ei eoc V van het dat ■■■b »dl° «m» Abw»*’» vereekerd tegen engelatken «eer ---- gevonden S. Brinksma te Jubbega, die, beschul digd van opruiing van stakers, gearresteerd werd, in preventieve hechtenis te houden. Een der leiders van de werkstaking aldaar, zekere Gevonden voorwerpen. p v r js thans in hechtenis genomen. Aanwezig aan het bureau van politie, Nieuwe Op de Friesche klei breidt de staking zich Veemarkt, en aldaar te bevragen op alle werk- allengs over meerdere dorpen uit. De stakers zijn dagen tusschen ll>/2 en 12*/2 uur, de navolgende heel rustig, zij houden zich geheel aan de beve- j - van de besturen der christelijke en moderne landarbeiders-orgaaisaties. Een communist, die voor de stakers wenschte te spreken, kreeg slechts een bezoek van een tiental personen, die niet bij de staking betrokken zijn. Sommige werkgevers, niet georganiseerd, hebben de eischen ingewilligd. De werkgevers- bond heeft een loonsverhooginS van 10 pet. toe gezegd, die is afgewezen. De stakers eischen 40 pct. verhooging van het door de werkgevers vastgestelde loon. Uit Emmen meldt men aan hetzelfde blad d.d. 10 April: Hedennacht is er in het veen weer ruim 50 dagwerk turf verbrand. Vanmorgen bleek, dat er van uit Emmen met den zich tegen hervatting uitgesproken. Van- Emmer Compascuum en Nieuw Weerdinge geen daag zal gestemd worden door de leden der rechtstreeksche telefonische verbinding was te verschillende organisaties. De uitslag der stem- krijgen. De draden waren doorgeknipt. Te Emmer Compascuum is hedenmorgen door i De burgemeester heeft een nauwgezet onder- wege den Drentschen Bakkersbond gehouden zoek toegezegd. De burgemeester der gemeente Vlagtwedde i heeft uitgevaardigd het verbod van samenscho ling van meer dan 5 personen. De naaste aan leiding tot dit verbod waren de relletjes te Ter op een list. Hooger dan de procureur-generaal was die van crprt 1 ril .1,. I fungeerende kanselier zou aftreden en dat het in ’s Konings bedoeling lag om Fouquet in zijn plaats te benoemen. Deze liep er in, bedankte als procureur-generaal en was niet meer on schendbaar. Toen waagde men den slag. Lode wijk XIV had het reeds vroeger willen doen; op den dag zelven, dat Fouquet in het door hem schitterend ingerichte kasteel van Vaux een feest gaf, nog wel ter eere van den Koning. Lafon taine, die een der door Fouquet beschermden was, heeft er ons van verhaald; het was een pracht, die ons thans sprookjesachtig in de een uitvoerig rapport. Maar Fouquet was ge waarschuwd, en Colbert had vergeten, dat de super-intendant der financiën ook directeur van de posterijen was. ’t Rapport werd onderschept, door Fouquefs handlangers overgeschreven en toen weder verzegeld. Den volgenden dag kwam Fouquet zelf te St. Jean de Luz en men kan zijn glimlach begrijpen, toen hij den Kardinaal bij zijn binnentreden haastig onder andere papieren zag wegschuiven een rapport.in folio formaat' van Colbert’s hand! Fouquet, aldus gewaar- j ning in zijn kabinet teruggehouden, en d’Ar- schuwd, kon het gemakkelijk van Colbert win- tagnan van de musketiers zou het de held van Dumas geweest zijn? voerde de arresta- krachtig tie uit. Hij werd over Angers naar Parijs ge- te zijn. Intusschen beging Fouquet de onvoor- bracht en diezelfde bevolking, die hem den vo- f za 1*1 nr ri n<1 z-1za a t za z4 za z4 ZA"1 za* za ia ZA za Ta a-z 4- za V» 4-za •- 1 i i j i laten en in een zijner particuliere-archieven te bergen; zij zou hem later noodlottig worden. Zoolang Mazarin leefde was Fouquet veilig en beschermd. Maar op zijn sterfbed liet Mazarin j slechte pers. Op hetzelfde oogenblik, dat men hem arresteerde, had men zijn verschillende ver blijven verzegeld en zijn papieren in beslag ge nomen. Men had er compromitteerende dingen van allerlei aard gevonden. De verdediging, door Tegelijk prentte hij hem voorzichtigheid in; hem opgesteld tegen het rapport van Colbert, ditmaal ontdekt, zou hem vernietigen; men zag er een soort aanslag op de veiligheid van den Staat in, en na zijn val waren zijn vijanden tal rijk genoeg om hem van alles toe te dichten. Maar men vond ook een kist met liefdesbrieven, want Fouquet was de man der galante avon turen. Op zich zelf beteekende dat in het Frank rijk van die dagen niets, maar hij had de on- kieschheid gehad er brieven tusschen te doen van een vrouw als Mad. dë Sévigné, van wie bleek, dat zij hem slechts een hartelijke vriend schap toedroeg. Bovendien werden Fouquet’s geheime aanteekeningen gevonden over de per sonen, wier diensten hij door mooie baantjes een advocaat; men weigerde hem rechtelijken bijstand. Maar ondanks de in heslag genomen papieren viel er weinig tegen hem in te bren gen. Zijn financiën en die van den Staat waren dusdanig dooreen geloopen en verward, dat wel viel te vermoeden, maar niet vaét te stellen, dat hij van deze verwarring had geprofiteerd. Toen men hem onderhield over de pensioenen, door hem toegekend op allerlei onwettige en wille keurige gronden, dreigde hij met de nagedach tenis van Mazarin, die men zou onteeren. Maar, zoo vroeg hem naievelijk fen der ondervragers, hebt gij dan geen bewijzen betreffende deze pensioenen? Mazarin, zoo was Fouquet wel zoo goed om te antwoorden, gaf nooit orders en nog minder re?ü’s voor zulk soort van zaken! Zoo ging de zaak voort, totdat het den Koning, die brandde van ongeduld, begon te vervelen, ej) men Fouquet plotseling, roekeloos, zijn vroe ger op schrift gestelde verdediging voor oogen bracht; een verdediging, waarvan hij zich het bestaan nauwelijks meer herinnerde! Buiten de gevangenis was men wonderwel op de hoogte van den gang van zaken en wel verre van hem te schaden, droeg de langzaamheid der justitie ertoe bij om hem iets van zijn vroegere popu lariteit te doen herwinnen. Toen Lamoignon eenmaal was weggegaan,, scheen het sneller te zullen gaan, maar het ging ook bedenkelijker. Telkenmale kon Fouquet, van wien men ver geten scheen, dat hij jaren achtereen procureur- generaal bij het parlement van Parijs was ge weest, kleine formeele fouten ontdekken, maar fouten, die het om der wille van het recht nood zakelijk maakten, dat men alles en alles weer overdeed. Eindelijk, na maanden ondervragen, kon men tot het verifieeren der antwoorden overgaan door het hooien van de getuigen; de confrontatie met die getuigen duurde meer dan -o-_..o-1 had gekocht en gewonnen; veelal waren zijn twee maanden. Toen kreeg Fouquet ook zijn Colbert reconstrueerde dezen nog den-i aanteekeningen meer scherpzinnig dan vleiend; advocaten; het waren waarlijk niet de eerste zelfden nacht, en toonde den Koning de „ver- j deze aanteekeningen, gaarne en in ruimen kring de beste; het waren de meest beroemde van gissingen”, die waren begaan. Er was materiaalgepubliceerd, bezorgden hem nieuwe vijanden. Parijs, die voelden hier eer te kunnen behalen, genoeg tegen Fouquet, maar men moest voor- j Totdat plotseling de stemming zich scheen te Op hun raad trachtte Fouquet bijna geheel de was/.Procureur-generaal van het keeren; zijn secretaris, de dichter Pélisson, lietover hem gestelde rechterschare te wraken, wat vanuit de Bastille, waar hij gevangen was gezet, i hem natuurlijk mislukte, maar hem opnieuw tijd dichterlijke smartkreten te zijnen gunste hoo- deed winnen. ren, Lafontaine vergat niet wat hij hem verschul- En hoe voerde Fouquet zijn verdediging! Ze- digd was. En aan het hoofd van de afzonderlijke ker, in den aanvang was hij verrast; hij had na Kamer, ingesteld om hem te berechtén en op zoo langen tijd van vertrouwen de arrestatie wensch des Konings te vonnissen, stond een niet meer verwacht. De koninklijke ongenade kanselier. Jiet gerucht werd verspreid, dat de j Lamoignon, die te veel magistraat was om zich eenigen dwang te doen opleggen. Het baatte hem weinig, want korten tijd daarna werd hij vervangen! Misschien zou Nicolaas Fouquet nu vergeten zijn, vergeten als een der velen, die in die dagen hun hoog ambt misbruikten voor knoeierijen en wat niet al, ware niet een zoo eigenaardig pro ces tegen hem gevoerd. Men strekte de onder vraging, waaraan hij werd onderwoypen, zeer ver suit, tot in de kleinste zijner particuliere om standigheden. Vergeefs vroeg hij aanvankelijk teekent het niet den geest der tijden? om

Sneeker Nieuwsblad nl | 1925 | | pagina 1