u tm 200 NttUWSTUDUWEM. ir 36. -.1 NfDfELAKDSCHt HYPDTHEEKBANK g opgericht te V68iïdaiïl in 1890 Sfe i ek nnttx SHE EK ER COURANT en WYMBRITSERADEEU 2OÜÜ nd, Olfiditl OiiiH i« ImiNti Sink. 5 °|o Pandbrieven a 99° |o i 41e JAARBA9G is M5 63 2.40 195 1.10 70 L.30 75 45 )-95 met I ct 14 22 10 n 40 45 210 MO 14 10 14 I 13 16 16 20 20 20 25 Vvnohjgnl DUTiDAG» m VRIJDAGS! VOMDfi Brandenburgh Co., isjTssE Telafem 25e» 150. ZATERDAG 2 MEI 1925 •1f!' Abvuné's vsrasksrd tagan ongelukken »w; te n »4&2 I Abonnementper jaar f 2.50 fr. p. post f 3.60. Advertentiën9 ct. p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT sten •e* tas »1nu.r I URfSVCHl De droogmaking van de Zuiderzee. In de vergadering van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw heeft de heer ir. S. Smeding, rijkslandbouwconsulent voor Noord- Holland, gesproken over: De beteekenis van de droogmaking der Zuiderzee voor den landbouw in Nederland. Spr. begon met een overzicht te geven van de geologische gesteldheid van den Zuiderzee-bodem. Duizenden grondmonsters, ge nomen in de tweede helft van de vorige eeuw, zijn geanalyseerd door de professoren Van Bem- melen en Adolf Mayer. Aan de hand van een kaart gaf spr. een uiteenzetting van de waarde der aan de oppervlakte gelegen grondsoorten, waaromtrent men zich een oordeel heeft kunnen vormen, door vergelijkend grondonderzoek van aangrenzende polders, dus van gronden, waar van de cultuurwaarde bekend was. Ook de dikte der verschillende grondlagen in de droog te ma ken gebieden is bepaald, zoodat de landbouw kundige waarde der Zuiderzeegronden in hoofd lijnen bekend mag worden verondersteld. In het bijzonder is de Wieringermeer zeer volledig bemonsterd, zoodat hiervan een nauw keurige geologische kaart samengesteld is kun nen worden. Gevonden werd hier een grootere verscheidenheid van grondsoorten, dan in de andere Zuiderzeepolders, waar overheerschend een zware en zeer vruchtbare klei wordt aange- troffen? De conclusie van prof. Mayer, uit eigen on derzoekingen en die van prof. Van Bemmelen, „dat 75 pct. van de gronden der toekomstige polders bouwgrond is van groote waarde en slechts een ondergeschikt deel van geen onmid dellijke waarde,” zegt wel genoeg, doch behoeft, naar spr.’s oordeel, in gunstigen zin nog een correctie, aangezien met behulp van den kunst mest en waterinlating ook de lichte zeezand- gronden betrekkelijk spoedig een niet te ver- waarloozen cultuurwaarde zullen bezitten. Waar een omvangrijk grondonderzoek dus de groote Sneeker Gymnastiek Vereeniging. In dé Harmonie (Sperkhem) werd Dinsdag avond jl. de jaarlijksche algemeene ledenver gadering gehouden van de Sneeker Gymnastiek Vereeniging. De voorzitter de heer B. Jonkmans opende deze vergadering met een woord van welkom en schetste in korte trekken het afgeloopen ver- eenigingsjaar. De notulen en ’t jaarverslag van den secretaris werden goedgekeurd. De rekening van den penningmeester over 1924-’25 was door de financieele commissie volkomen accoord be vonden. De aftredende bestuursleden mej. S. Norbruis en de heer J. Olij Szn. werden herko zen, terwijl in de vacature van den heer H. Kam pen voorzien werd door de verkiezing van den heer A. Postma. In de kascommissie werden benoemd mej. P. Hofmeester en de heer T. Zandstra. Als vaandrigs root de dames werden Vonnis. De moedermoord 4e Peperga. Veertien dagen geleden stond terecht: J. C., 38 jaar, timmerman, gedomicilieerd Wolvega, wegens moord op zijn moeder te Pe perga. Overeenkomstig den eisch is beklaagde ver oordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf. benoemd mej. S. Norbruis en mej. J. Genis, voor de heeren de heer A. Postma en de heer J. Wempe Jr. Besloten werd om deel te nemen aan de Gewestelijke Uitvoering op de Pinksterdagen te Gorredijk en ook om zoo krachtig mogelijk mede te werken aan de te organiseeren propa- gandatochten van de Turnkring in de omliggen de plaatsen. Verder werd er een zomerprogram vastgesteld, hetwelk hoofdzakelijk beoogt de athletiek en verschillende spelen meer te beoe fenen. Tevens werd er nog een commissie be noemd welke zich ten doel stelt om op alle mo gelijke wijze te trachten gelden bijeen te ver zamelen voor de aankoop van toestellen enz. Het bestuur is thans als volgt samengesteld: B. Jonkmans, voorz., J. Wempe Jr., seer., mej. B. Sminia, penn.resse, J. Olij Szn., A. Postma, mej. S. Norbruis en mej. J. Tekelenburg. ROODHUIS, 23 April. Heden had de alge meene vergadering der leden van de boerenleen bank Roodhuis en Omstreken plaats. Uit het verslag van den kassier over het afgeloopen jaar 1924 bleek het volgende: Het begin saldo spaargelden op I Januari ’24 was f268.770.37, in de loop des jaars bijgebracht f 131.258.35; er is terug betaald f 108.578.81, zoodat het eind- saldo op 31 December ’24 bedroeg de som van f291.449.91. Aan voorschotten stond bij het be gin van 1924 f 127.250, bijgeleend in het jaar te zamen f 24.500, er werd afgelost de som van f 17.570, zoodat er aan voorschotten bleef staan op het einde des jaars de som van f 134.180. Bij de Centrale Bank .te Utrecht was op de 1 Januari 1924 gedeponeerd de som van f81.551.14, in den loop des jaars bijgezonden f 139.992.84, er werd terug gevraagd f 141.696.26, zoodat er aan depo sito’s bleef staan de som van f79.847.72. In loopende rekening hadden de leden een schuld van f53.659.17, in de loop des jaars nog bij opgenomen samen f51.692.66 en teruggestort f31.805, zoodat er een schuld bleef staan van f 67.066.83. Bij enkele leden had de boerenleen bank een schuld van f5.500 in loopende reke ning. Aan renten enz. werd ontvangen de som van f 14.176.15 en aan idem werd uitbetaald f 13.447.17. De winst werd bij het reservefonds gestort. De aftredende leden de heeren J. Poelsma en J. Zonderland werden met meerderheid van stemmen herkozen. Voor den heer P. IJ. Andela (wegens vertrek) werd gekozen bij meerderheid van stemmen de heer Ids H. de Boer onder Tirns. De aftredende kassier de heer IJ. W. IJedema werd bij acclamatie herbenoemd voor 4 jaar. Het salaris van den kassier werd met 100 gulden verhoogd. Het ledental ter vergade ring aanwezig was 40. Het totaal aantal leden bedraagt 75. VAN DE LEEUWARDER RECHTBANK. Zitting van Woensdag 29 April. In Rauwerderhem ging een schip door het Duivelsrak, dat bij de schippers ongunstig be kend staat, omdat het er zulk Ipstig varen is. Ook genoemd schip had moeite er door te ko men en daarom bood de 19-jarige melkvaarder W. N. te Irnsum aan, het vaartuig te trekken voor 35 cent. Daar kwam echter de oude Laver- man aan, die het voor een kwartje wilde doen. Er ontstond ruzie tusschen den melkvaarder en Laverman, waarbij beklaagde den ouden man moet hebben geslagen. N. zegt, dat hij uit zelf verdediging handelde, omdat Laverman hem be dreigde, zijn hersens in te zsllen slaan. Eisch en vonnis f 20 boete subs. 20 dagen hechtenis. gld, DJ) ievaua 'ariga invaliditeit. Plattelanders aller klassen vereenigt U. Over bovengenoemd onderwerp sprak gister avond voor een volle zaal van Amicitia het Tweede Kamerlid Braat. Spr., die met applaus en gejuich begroet werd, deelde mede dat dit zijn 165e politieke lezing was. Spr. vraagt eerst wat hebben de partijen ge daan in de richting van de bezuiniging. Alle partijen zeggen: wij willen bezuinigen, maar wel 20 jaar lang heeft men kunnen constateeren dat deze leuze wel op de programma’s kwam, maar niet verwezenlijkt werd. De heer Colijn zou dan eindelijk bezuinigen. Hij zou de salarissen der ambtenaren verlagen met 20 en de periodieke verhoogingen intrekken, hij deed het niet, de staatsuitgaven gingen niet van beteekenis om laag, maar hij haalde de inkomsten omhoog, en dat terwijl overal, niet alleen op het platte land, over de hoogte der belastingen geklaagd wordt. Daardoor is het budget in evenwicht gekomen, maar hoe; thee, fietsen, tabak zijn belast, er kwam een tariefwet en de weelde belasting ligt klaar. Colijn legt de belastingen op de schouders der minst gesitueerden, omdat men de beter gesitueerden ’t land uit gedreven heeft, daar zij 60 van hun inkomen aan be lasting moeten betalen; in België is dat nog niet 50 in Zwitserland nog niet 30 van onze belasting. Er zijn hier velen die f20.000 belas ting moeten betalen en die nu in België van hetzelfde inkomen f 9000, in Zwitserland f 6000 storten. Hoe kan in België en Zwitserland die belasting zooveel lager zijn? Omdat hier onze regeering de socialistische wetgeving met haar leger ambtenaren doorvoert, dat is ontzaglijk duur (applaus). De zegeltjesplakkerij kregen wij, die van de bedrijven 100 millioen per' jaar vraagt. Waarom dat van die nijveren gevraagd, die op het platteland vooral vaak hun winst aan zegels zien weggaan. Spr. zou willen dat het rijk alles betaalde en niet alleen de druk op de nijveren gelegd werd, dan kon al die ambte- naarderij afgeschaft. We hebben de warenwet, de vleeschkeurings- wet gekregen. Was die nu broodnoodig met al die rompslomp, die het product duur maakt, in de groote steden had men toch al de abattoirs, terwijl men in de kleine plaatsen wel weet wat er geslacht wordt. Stem uit de vergadering: „Je kunt beter stin kend vleesch eten.” Spreker: Ik hoop dat ik hier ben in een be schaafde streek waar men rustig kan aanhoo- ren wat ik te zeggen heb. Straks krijgt men gelegenheid voor debat. De spr. komt dan tot de 8-urendag, die kwam in een tijd dat er juist moest opgebouwd en toen mocht men niet werken, zelfs niet al waren werkgevers en werknemers het eens. Alle par tijen hebben zich schuldig gemaakt aan deze wet. Hoeveel bedrijven die een kleine winst maakten gingen ten onder door den verkorten arbeidsdag. Daardoor wordt de werkgelegen heid verkleind. In Engeland, Frankrijk en België heeft men geen ambtenaars-contróle van be teekenis op de wet. De bakkerswet, welk een druk legt die op de patroons, zij mogen niet eens in eigen bedrijf werken, wanneer zij willen. 700 hunner hebben hun zonde in de gevange nis geboet, met de dieven wagen zijn ze af ge haald en in het boevenpakje gestoken. Hoe ver is de regeering toch in deze richting wel ge gaan, terwijl de werkschuwheid in de groote steden bevorderd wordt en zij een bakker in de kast stopt, die in zijn eigen bedrijf wil werken. Dat is een misselijke wetgeving! Spr. wil niet beweren dat het niet noodig was ih de oorlog subsidie te geven voor woningbouw, maar is dat nu nog noodig? Zelfs renteniers kregen geld van de regeering voor hunne woningen, omdat de totale woningruimte er door vermeerderde! Laat men dit toch overlaten aan het particulier initia tief. Het is een ziekte, die alles en allen aan vreet, die subsidiekoorts. de schuld er van ligt in Den Haag. Min. De Visser vroeg nog pas 5 ton voor een woning voor den minister van buitenlandsche zaken, nu in deze misèretijd, ter wijl we het altijd zonder rijkswoning voor dien dignitaris hebben gedaan. We hebben ook de millioen-aanvraag voor de Olympische spelen; ook ondergeteekende zal naar die spelen gaan kijken, maar waarom moet het rijk hier weer garantie geven? Er zal geen halve roode cent van overschieten; laat Amsterdam J/2 millioen en het sportieve Nederland het andere halve millioen geven. En bij’ de landbouwbegrooting moest op elke post bezuinigd, terwijl deze n. b. 0.6 van al de uitgaven eischt; in Scandinavië tusschen 4 en 6 We hebben het landbouwonaerwf|s, de consulenten enz. toch broodnoodig, maar daar op is geschrapt, terwijl men elders met millioe- nen gooit. Bij Justitie werden 37 kantongerech ten te plattenlande opgeheven, in de groote ste den dacht men er niet aan. Dan de rijksuitkee- ring aan de gemeenten; Amsterdam krijgt f8.40 per persoon, sommige plattelandsgemeenten f 0.35, f0.45, f0.60 en sommige niets; en dat terwijl in de kleinere plaatsen de belasting vaak hooger is, het geld wordt blijkbaar van het plat teland naar de steden geheveld, omdat nu een maal de Kamer meer vertegenwoordigers der groote steden telt dan van het platteland. Bij de interpellatie Weitkamp over de toe stand in de venen heeft de mirjister-president gezegd: „deze menschen zullen hard moeten werken en sober leven”. Hij wees met nadruk op „deze menschen” en bedoelde blijkbaar dat de menschen in de groote steden niet hard be hoefden te werken en niet sober behoefden te leven. Ziet daar de antithese tusschen stad en land. Klaar ligt de landbouwarbeiderswet, zullen wij ook die ellende nog krijgen? Zeker als gij kiezers deze maatregel sanctionneert door de oude partijen weer te stemmen. Het land- en tuinbouwbedrijf, waarin het weer zoo’n groote rol speelt, kan absoluut geen arbeidstijd per week verdragen, per maand ook minder goed. Neemt men een jaar dan worden de werknemers de dupe omdat dan in de zomer de werktijd zal zijn verbruikt en in den winter dus niets meer verdiend zal worden. Spr. is niet persé een vijand van de ambte naren maar wel van het teveel aan ambte naren; een aantal wetten die we hebben kan ingetrokken, een ander deel vereenvoudigd, wat dan aan ambtenaren blijft, kan behoorlijk be taald. Niet vergeten dient dat van de 700 mil lioen uitgaven 425 millioen weggaan aan de ambtenarensalarissen. In 1903 was 110 millioen onze heele begrooting! De ambtenaren zijn de troetelkinderen van de regeering, zij hebben privileges: een kindertoeslag, er zijn meer men schen in Nederland die kinderen hebben. Men mag de last niet afwentelen op den staaj, ten koste van de andere staatsburgers. Dan de hooge pensionneering: waarom de ambtenaren pensioen en de anderen niet, één allemaal of niemand, roept spr. uit. Zij zeggen: dat betalen zij zelf, dat is niet waar, zij betalen de helft, de Ned. staat betaalt 42 jaar lang 37 millioen per jaar en dan is er nog tekort. De wachtgeld regeling is ook riemen snijden van andermans leer. Er zijn ambtenaren .die 7 jaar lang dien den en nu levenslang 30 van hun salaris wachtgeld krijgen. Er worden menschen in de kracht van hun leven gepensionneerd bv. mili tairen, die gelukkig niets gedaan hebben voor het land. Iets hebben de ambtenaren tegen, dat zijn nl. de plattelandsambtenaren, die geklas- sificeerd zijn en 4'/2 en 8 minder hebben dan in de steden voor hetzelfde werk en dezelfde studie betaald-wordt. Toch is het leven te plat tenlande, vooral als de kinderen moeten leeren, zeker niet goedkooper dan dat in de stad. Hoe kunnen al die socialistische wetten zijn aangenomen, terwijl toch s.-d., communisten en v.-d., slechts totaal 27 leden hebben? Omdat de andere partijen socialistisch denkenden onder hare leden herbergen, uit de grootindustrie, ha vens en mijnen, zie bv. de r.-k. partij met de Mi- chaelisten. In de fractievergaderingen wordt dan door de vooruitstrevenden gedreigd met over- loopen naar de S. D. A. P. als zij hun zin niet krijgen. De belangen van stad en platteland zijn in deze versocialiseerde tijd niet meer dezelfde. Spr. komt nu tot wat zijn partij wil: Waar om niet bezuinigd op oorlog en marine, op de sociale wetgeving, waarvan een deel geheel af geschaft, de rest vereenvoudigd zou kunnen worden. Wat onderwijs betreft is het nu zoo broodnoodig dat er zooveel scholen gebouwd worden? De splijtzwam is te ver gegaan in de school, de openbare onderwijzer heeft hier ech ter ook schuld door het vaak socialistische drij ven. Waarom moeten wij nu 19000 man per lich ting hebben en vroeger 13000? Het oorlogsge vaar is toch niet grooter? Spr. heft niet de leus aan „geen man of geen cent”, maar er is hier te bezuinigen. Wat marine betreft, we moeten iets hebben in de archipel tegen de zeeroovenj en voor verdediging van onze havens, maar we kunnen op het gebied van groote schepen "toch niet op tegen de andere mogendheden, onze fi nancieele capaciteit is niet voldoende. Waar is de respectabele Hochsee-vloot van de Duit- schers; zij kwam in den oorlog niet uit de haven en nu ligt ze onder water. Waarom bezuinigt men niet op de salarieering der Kamerleden? Spr. stelde voor het salaris van f 3000 op f 2500 te brengen toen de andere leden het met f 1500 verhoogden, waarvan zij een jaar later weer f 500 aan het rijk cadeau gaven. Men zegt wel: dit ambt vergt de heele mensch, maar waarom is men er dan bv. wet houder van’ een groote stad bij. Waarom met eenige ministers minder met elk f 18000 salaris en f 4000 pensioen, waarom geen 80 kamerle den, waar allen toch volgens de partijleiding stemmen? Waarom ook de'zomertijd niet afge schaft? De Tweede Kamer stemt met graagte tegen de zomertijd nu vlak voor de verkiezingen, maar we wisten wel, dat de Eerste Kamer voor de zomertijd zou stemmen. Over twee jaar als de Eerste Kamer aftreedt, zal het net andersom gaan. Als men weet dat bij de groote steden boeren wonen die 100 a 150 koeien melken voor consumptiemelk, dan weet men ook dat men daar niet op tijd klaar kan. De landbouw en tuin bouw vraagt eenparig om afschaffing, het mocht niet zijn, het werkzaamste en vlijtigste deel van Nederland moet maar achteruit gesteld, bij wat de rest van Nederland voor genot en pleizier wil, de ambtenaren zijn in dezen de drijvers omdat die een korte arbeidstijd hebben. Als 'de plattelander al 3 of 4 uren werkt, komen de ambtenaren eerst aanluieren. Als gij nog lan ger uw leiders volgt, roept spr. uit, ga dah uw schoolgeld terug halen! Waarom functionneert post, telegraaf en tele foon ten plattelande zoo slecht, waarom daarop daar bszuinigd en niet in de stad. 186 postkan toren zijn omgezet in stations en er liggen nog een 700 klaar, de zes ton moest afgeschrapt van het platteland! Waarom de telefonie te plattèn- lande hier zoo ellendig ingericht, terwijl juist dat platteland het meest behoefte aan de tele foon heeft. Gij, plattelanders, zijt goed om de belasting te betalen en daarvoor alleen, roept spr. uit. Waarom geen nieuwe gronden in cul tuur gebracht en de drooglegging der Zuiderzee niet met kracht aangepakt om aan de landhon- ger, waarvoor men moet vluchten naar Frankrijk en Amerika, een eind te maken? Geld is er wel maar het vloeit in de verkeerde richting. Hier in de Zuiderzee is zonder een druppel bloed een nieuwe provincie te winnen, die wij zoozeer be hoeven voor onze groeiende bevolking. Wij hebben geen meterlange programma’s, doch willen verbetering van telefoon en poste rijen op het platteland, verbetering der verbin dingsmiddelen, bevordering vrije uitvoer van producten, de afschaffing van den zomertijd, vrijheid van arbeid behalve voor bepaalde indus trieën en vrouwen en kinderen, afschaffing der zegelplakkerij, met behoud van staatszorg voor ouden van dagen en invalieden, uitvoering van de noodige sociale wetgeving door de organisa ties; beter land- en tuinbouwonderwijs en ander vakonderwijs; vermindering der bewapening, tot een macht voldoende voor politiemaatregelen en internationale verplichtingen. Vermindering van het aantal ambtenaren en salarieering volgens de regelen van het particuliere bedrijf, afschaf fing kindertoeslag; werkloosheidszorg door pro ductieve werkverschaffing. Bevordering snel en goedkoop recht, afschaffing van de bijdrage van andere gemeenten aan onderwijsinrichtingen el ders, dit moet Via de provinciale staten gaan. Geen willekeurige samenvoeging gemeenten, een afzonderlijk ministerie van landbouw. Inderdaad de intellectueelen zijn noodig in het parlement, maar gemengd moeten ze. daar zitten met practische menschen. Onder hét be wind der intellectueelen is de heele wereld ver woest, platgebrand en leeg gestolen. De opbouw kan alleen geschieden in samenwerking met de praktijk. Spr. weet hoe hij behandeld wordt door de groote pers; op de schoftigste wijze is hij in de a.-r. Rotterdammer onder redactie van n. b. professoren Diepenhorst en Anema en mr. Rutgers uitgejouwd. Waarlijk, de intellectueelen blijken te zwak te staan tegenover het socialis me, welnu wil men dat sanctionneeren dan moet men dezelfde personen weer stemmen. De oude partijen nemen nu plattelanders op hun lijst om met hun hulp no.l en 2 naar de Kamer te brengen. Zelf dienen wij te handelen, laten alle plattelanders zich vereenigen in de strijd die reeds jaren tegen U, plattelanders, gevoerd wordt door hen die in de havens, in de mijnen en in de grootindustrie arbeiden (ap plaus). Voor debat gaven zich aan een drietal heeren. We zullen hier eenigszins moeten bekorten. De heer Zegelaar betoogde dat de zegel tjesplakkerij ook dient tot uitkeering bij ziekte ter voorkoming van invaliditeit en de bedrijven kunnen dat wel betalen. Wat de woningpohtiek betreft, nog te veel arbeiders leven in krotwo ningen, daarom dient de regeeringspolitiek voortgezet. Als de plattelanders aan de regee- nng komen, gaan alle ambtenaren weg, maar waar blijft dan de controle? Doet deze partij anders dan de andere partijen: een program vol beloften, na de verkiezingen niets? De heer Martens zegt dat de ambtenaren de helft vat) het pensioen betalen, de andere helft is uitgesteld loon. De Vleeschkeuringswet is geen socialistische wet. Spr. komt op voor een nationale politiek, geen belangenpolitiek. De physiocraten stonden op hetzelfde stand punt ais de heer Braat, maar die leefden in 1650. De splitsing bij het onderwijs komt veel meer voor op het platteland dan in de steden, dit verwijt treft dus het platteland. Waarom in plaats van bv. 80 maar geen 50 kamerleden; dat zou de heer Braat niet willen, er zou dan geen plattelander in komen! De kiezers zijn toch ge lokt door de sociale programma's vooral en de heer Braat zeide dat er zooveel socialistische wetten warén, dus schijnen die programma’s toch wel door de partijen verwezenlijkt. Deb. gaat daarna het ontstaan der belangenpartijen na, waaraan alle richting gevende politiek vreemd is, terwijl ze tot klassenstrijd leidt, wel ke in strijd is met de beginselen van het Chris tendom. Het belang van het geheel wordt zoo opgeofferd aan het belang van de klassen. De stad is kweekplaats van cultuur, het platteland moet het bloed leveren voor de steden. Spr. eindigt met een beroep op de Christelijke soli dariteit. De heer S t a 11 i n g a zegt dat de rede stond in het teeken van leugen en inconsekwentie. De lichtingen voor 1913 waren niet 13000 maar 25000 man sterk. Inconsekwent is het van §pr. die tegen subsidieenng is, Amsterdam 5 ton subsidie te willen laten betalen voor de Olym pische spelen. De plattelandersbond moet eens trachten het kwaad in eigen boezem te keeren, en de arbeiders eens een menschwaardig be staan geven. Verschillende plattelandsgemeenten krijgen 3, 4 a 5 gulden als rijksuitkeering. De warenwet is geen socialistische wet doch een hygiënische, bv. noodig tegen melkvervalsching. Zoolang de menschen op het platteland daaraan doen zijn ze nog met vertrouwd om los te loopen. De spreker is er wel voor dat men geniet van uitkeering wegens invaliditeit, maar de hef fing moet als een, belasting geheven. Dat er krotten zijn zal juist zijn, maar als er premie voor villa’s betaald is is het geld zeker niet goed besteed.. Spr. wil niet alle maar een deel der ambtenaren afschaffen. Debaters loopen nog aan de leiband der leiders. Wat het pensioen be treft, de „casus criticus diabolicus” is dat de helft der premie uit de staatskas betaald wordt. Kleine partijen zijn juist goed omdat die slechts volgens een compromis kunnen regeeren, terwijl groote partijen haar wil alleen doordrijven. We moeten solidair zijn, zegt deb. Ziet eens naar de zomertijd. De meening dat de lichtingen voor 1914 25000 man zouden zijn is onjuist, het was 12000. Dat de laatste debater durft zeggen dat het platteland niet .vertrouwd is alleen los te loopen is een onbeschoftheid die wellicht op hemzelf toepasselijk is. Spr. begrijpt niet dat men zulke elementen in Nederland nog duldt. Een onder zoek naar de geestvermogens is hier wel ge- wenscht. De, voorz., de heer Keulen, sloot met een woord van dank. IIEUWE SNEEKSR COURANT waarde der droog te maken gronden heeft aan getoond, moeten, volgens spr., thans zoo spoe dig en volledig mogelijk voorbereidingen wor den getroffen, om de in-cultuur-brenging te zij ner tijd zoo doelmatig mogelijk te doen geschie den. De geschiedenis van de-aangrenzende pol ders geeft tallooze, duur gekochte ervaringen, welke, verzameld en deskundig verwerkt, een waardevol richtsnoer kunnen vormen voor de pioniers der Zuiderzeepolders. Een begin hiermede is gemaakt door de Com- missie-Lovink, welke reeds veel waardevol ma teriaal heeft kunnen achterhalen, doch het is thans de tijd stelselmatig dit historisch onder zoek voort te zetten. Daarnaast zal zoo spoedig mogelijk een proefpolder moeten worden aan gelegd, welke reeds eenige jaren in cultuur kan zijn als de Wieringermeergronden droog komen te liggen. Hierna overgaande tot de bespreking van den invloed, welken de droogmaking der Zuiderzee polders zal hebben op den landbouw in Neder land, begon spr. met een karakteristiek te geven van het landbouwbedrijf, zooals dit zich gedu rende de laatste kwarteeuw in ons land heeft ontwikkeld. Kenmerkend is de toenemende in tensiteit van de bedrijven en daarnaast ook, de meer doelmatige kapitaals- en arbeidsaanwen- ding, waarvan een grooter nuttig effect het ge volg is. De land- en tuinbouwer is producent gewor den van de wereldmarkt. De eigen geteelde granen worden, met groote voorraden van elders aangevoerd, bestemd voor veevoeder en, om gezet in vee, vleesch en zuivel in groote hoe veelheden geëxporteerd. Daarnaast heeft zich een belangrijke landbouwindustrie ontwikkeld. Ook dient genoemd te worden de uitvoer van onze tuinbouwproducten in 1924 ten bedrage van meer dan f 100 millioen. De groote beteekenis van de export van onze land- en tuinbouwproducten blijkt wel hieruit, dat vorig jaar voor ongeveer f672 millioen onze grenzen passeerde, van onze industrieproducten in totaal voor ongeveer f646 millioen. Spr. toonde aan, dat er „landhonger” bestaat, ondanks het feit, dat in de laatste eeuw gemid deld per jaar 4000 H.A. land door droogma king, bedijking of ontginning is aangewonnen. De ontginning geeft blijkens recente officieele gegevens slechts zeer matige financieele resul taten en rijkssteun zal noodig zijn om het den zandboeren mogelijk te maken zich hier nieuw arbeidsveld te scheppen. Concurrentie van de kleiboeren, welke bovendien op ontginnings- grond allerminst op hun plaats zijn, moet dus als hoogst ongewenscht worden beschouwd. Hierbij komt nog, dat tegenover de landaan winning nog staat een aanzienlijk verlies van cultuurgrond, door de uitbreiding van bebouwde eigendommen, straten, wegen enz. De commissie-Lovink heeft’ becijferd, dat van 1912 tot 1922 in Nederland hierdoor meer aan den landbouw is onttrokken (nl. 24.000 H.A.) dan de Wieringermeer zal kunnen geven (onge veer 20.000 H.A.). Resumeerend komt spr. tot de volgende con- clusiën: 1. De splitsing van bedrijven is blijkens statis tische gegevens in verschillende streken van ons land reeds verder gegaan, dan in overeenstem ming te achten is met een economische bedrijfs- grootte. 2. Niettemin heeft de land- en tuinbouw, vol gens de voorloopige gegevens van de jongste volkstelling, slechts aan een gering procent der bevolkingstoeneming plaatsing kunnen bieden, zoodat deze bedrijven blijkbaar dus reeds ver zadigd zijn van werkkrachten. 3. Behalve door de te ver gaande splitsing van bedrijven wijzen nog meerdere factoren op het bestaan van „landhonger”, waaronder te noemen de abnormale hooge koop- en pacht prijzen van den grond, het trekken van jonge kleiboeren naar ontginningen, het emigreeren e. d. Door de afsluiting en gedeeltelijke droogma king der Zuiderzee zal dus, afgezien nog van de vele nevenvoordeelen (waaronder vooral de zoetwaterleiding in de aangrenzende provin ciën), worden bereikt, dat: a. meer dan 200.000 H.A. grootendeels zeer vruchtbare grond aan het bestaande cultuur- oppervlak wordj toegevoegd, waardoor de ver dere noodgedwongen splitsing van de bedrijven zal worden tegengegaan; b. in verband met den rijkdom der droogge maakte gronden de waarde van den uitvoer van landbouwproducten aanzienlijk zal kunnen toe nemen, waardoor onze handelsbalans gunstig zal worden beïnvloed; c. door het in cultuur brengen (waaronder het verkavelen) en het verder bewoonbaar maken van een oppervlak van bijna twaalf Haarlem- mermeerpolders (aanleg van wegen, bruggen, woningen en bedrijfsgebouwen) jaren lang ar beidsgelegenheid zal worden gegeven aan dui zenden Nederlanders uit allerlei beroepen; d. naast den landbouw zal zich handel en in dustrie kunnen ontwikkelen, waardoor de Staat provenuen zal bekomen, welke zich thans uit den aard der zaak moeilijk in een renfabilireits- berekening laten opnemen. Spr. besloot met de opwekking nu eens op te houden met het maken van. steeds weer nieuwe begrootingen en, gedachtig aan de voortvarend heid van onze landaanwinnende voorvaderen, deze nationale onderneming thans spoedig met volle kracht aan te vatten. Vliegtuigen voor de marine. Het ligt in de bedoeling van 't Marinebestuur eerlang zoowel "an de vliegtuigenfabriek Fokker te Amsterdam als aan de nationale vliegtuig industrie te ’s Gravenhage op te dragen het ver vaardigen van een proefwatervliegtuig, met de bedoeling naderhand een definitieve opdracht voor de levering van negen verkenningsvliegtui gen te geven. gid. ingeval vnn «»«s- jrü. sjïj «erUee van tildes binnen SO 4 Ivv Mn hand v«et IL UI, 4>M «r Directie Mr. M J BOS en i:' Mr. J. WILKENS Gepl. Maatsch Kap. 5 583 061 ö4 j- en Reserves Hypotheken ruim f 42 000.000 Pandbrieven f 40.000 000 GELDEN BESCHIKBAAR voor eerste hypotheek. Dante H'I °l voor leeningen van S K'IHg u |2 |0 omstreeks f 10.000 7Ü gia. my sernsi Cii gin oij «eiuee Iv iMs een daim vu viicvlngec

Sneeker Nieuwsblad nl | 1925 | | pagina 1