H Officiéél gedeelte I’WhI Orgui in Imiuti SmiI NIEUWSTIJDINGEN. 1 WOENSDAG 6 MEI 1988 41e JAARGANG i Naar de ontwapening.... DE UITGEVERS. Een brutale berooving. Vrijdagavond omstreeks halftien kreeg heer de Aan het jaarverslag over 1924/25 van het district Leeuwarden van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen ontleenen wei git» ay ceirUtt* sass Vöijjüiu» weorwaazdan karlasa-Raah da - mogelijk zouden zijn beschouwd. De firma heeft eveneens een groote hoe veelheid bijzonder dunne pantserplaten ver vaardigd, die aanvaard zijn ondanks de mededinging van allerlei binnen- en buiten- landsche firma’s, o.a. in Frankrijk, Oosten rijk en de Vereen. Staten. De marine-deskundigen zijn van oordeel, dat deze berichten zeer belangrijk zijn en dat een nieuw tijdvak in de evolutie der marine-artillerie door deze uitvinding kan zeker worden ingeluid. W. Bergsma, Exmorra; P. G. Jans, Bols- ward en D. Huitema (met lof) Wommels. Van de afd. Schilders (dagcursus): A. Wempe, Sneek; C. Punter, Goënga; J. v. d. Tempel, Offingawier en A. Keulen, Goënga. Van den wintercursus: H. J. Zijlstra, Bols- ward. te onderkennen met wien hij te doen had De onbekende haalde een revolver voor den dag en uitte met eenigszins Duitschen tongval de bedreiging„Je geld of je le ven”. De vrouw van den schipper heeft toen uit vrees een geldkistje, waarin een bedrag van ongeveer f 400 was geborgen, den roover overhandigd. Toen deze zich verwijderde liep de schipper hem na, waarop de vervolgde een schot loste, waardoor de schipper in zijn hals werd verwond. De misdadiger is in de duisternis ont komen. De gewonde werd per auto naar het Onze Lieve Vrouwe-Gasthuis gebracht waar de man werd opgenomen. De politie heeft de zaak in handen en zoekt den dader. Waterstaat van 25 onderzoek van de technischen dienst van de posterijen, de telegrafie en telefonie, toegevoegd het advies inzake het vraagstuk van den radio-ornroep (broadcasting). VRIJSTELLING VAN DEN DIENST PLICHT. De BURGEMEESTER van SNEEK brengt ter kennis van de ingeschrevenen voor de lichting 1926, dat voör het aanvragen van vrijstelling van den dienstplicht wegens broederdienst, of wegens het bekleeden van een geestelijk- of een godsdienstig menschlievend ambt, of opleiding tot zooda nig ambt, gelegenheid zal worden gegeven op 18, 19, 20 en 22 Mei a.s. Voor het verkrijgen van vrijstelling we gens broederdienst is het in het algemeen voldoende, dat een der broeders uit het ge zin 51/, maand heeft gediend. Door of van wege den ingeschrevene wordt bij de aan vrage gezorgd voor de tegenwoordigheid van twee meerderjarige getuigen, die met het gezin bekend zijn. Vrijstelling wegens kostwinnerschap of persoonlijke onmisbaar heid moet worden aangevraagd in de maand October. Voor nadere bijzonderheden wordt ver wezen naar de aan het Stadhuis aange plakte bekendmaking en de toegezonden persoonlijke kennisgeving. Verdere inlich tingen worden ter secretarie 2e Afdeeling, verstrekt. BAKKERS NACHTARBEID. De BURGEMEESTER van SNEEK brengt ter openbare kennis, dat ter secretarie dezer gemeente ter inzage ligt een aanvrage van ELIE BEERENBORG, Brood- en banketbakker, om vergunning tot het verrichten van bak- kersarbeid tusschen 8 uur des namiddags en 6 uur des voormiddags in zijn perceel Oosterdijk 69, aldaar. Op Woensdag 3 Juni 1925 des middags 12 uur zal in het Stadhuis ten overstaan van den Burgemeester gelegenheid bestaan be zwaren tegen den aanvraag in te dienen. Daarbij worden zoowel de aanvrager als zij die bezwaren inbrengen in de gelegenheid gesteld zich naar aanleiding van de bezwa ren mondeling en schriftelijk te verklaren. Zoowel de aanvrager als zij die bezwaren inbrengen kunnen gedurende acht dagen voor het bovengenoemde tijdstip ter secre tarie van de ter zake ingekomen schrifturen kennis nemen. Sneek, 5 Mei 1925. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend: dat ter secretarie ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van P. VROLIJK, bakker, wonende te Sneek, om vergunning tot het oprichten van een bakkerij op het perceel, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie B, No. 3630, gele gen aan de Prins Hendrikkade, alhier; dat op Woensdag, den 20en Mei 1925, des middags te 12 uur, ten gemeentehuize aldaar gelegenheid zal worden gegeven om tegen het verzoek bezwaren in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lich ten en dat zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen voor evengemeld tijdstip ter secretarie, in de gewone bureau-uren, van de, ter zake ingekomen bescheiden kennis kunnen nemen. De aandacht wordt er inzonderheid op gevestigd, dat, volgens de heerschende op vatting, slechts tot hooger beroep gerech tigd zijn zij, die voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Sneek, den 6 Mei 1925. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Nieuwe Veemarkt, en aldaar te bevragen op alle werk dagen tusschen 11% en 12% uur, de navolgende a'S gevor|den gedeponeerd op Beenen kindercollier, heerenrijwiel. Ceintuur. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen als gevonden aangegeven op 4 Mei: Muts, S. de Groen, 3e Woudstraat 3; rij- wielbelastingmerk, F. Dijkstra, Scharnegou- tum; vaatdoek, A. Bouwhuis, Tranendal 6; dameshandschoen, J. Schulp, Kloosterstraat 18; mes (zilver?), M. Vierstra, Oosthem; doublé halsketting met medaillon, S. Velle- man, Kloosterstraat 12; gouden ringetje, C. Banning, 3e Woudstraat 13; duif, C. Groen, Joh. Willem Frisostraat 15; postduif, J. Louwmans, Kruizebroederstr. 49; jongens- ^^baret, IJ. Flapper, le Badhuisbuurt 11; wol- ~"f?h handschoenen, mej. de Jong, Oosterdijk; kindertaschje en groene heerenstrik, G. Wesselius, Bloemstraat 26. Ambachtsschool Sneek. SNEEK, 4 Mei. Heden werden bevorderd: Van de afdeeling Timmeren, van klasse 1 naar klasse 2: P. A. Klijnstra, S. J. Boom- stra, G. Doevendans, A. Koster, C. Visser, H. van den Dungen, H. Woudstra, T. Boot- sma, H. Doevendans, L. Riemersma, Sj. v. d- Vegt J. Fijlsna, S. Sjoukema, C. Kuipers, A. Kampstra, J. Damstra, G. Atsma, A. Lam- stra, E. de Vries, P. Nijdam, R. de Groot, A. Dijkstra, P. Veldmans, L. Greijdanus, L. Abonnementper jaar f 2.50 fr. p. post f 3.60. Advertentiën9 ct. p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT de Vries en D. Griepsma. Voorw.: B. Faber. Van klasse 2 naar klasse 3: A. Beeksma, P. Bakker, G. J. Terpstra, J. R. de Dood, T. I Jongschaap, J. IJpma, W. v. d. Meer, D. v. d. Wal, P. Lust, T. Huitema, J. Hobma, J. Bootsma, S. de Wolff, W. A. Fleur, D. de Boer, J. M. Draisma, G. v. d. Horst, G. Wiarda, R. Berkenbosch. Voorw.: J. Schef fer. Eén leerl. niet bevorderd. Afd. Smeden en Mach, bankwerkers. Van klasse 1 naar klasse 2: J. de Vries, A. Cou perus, L. Sietsma, H. Hoekstra, S. Sijtsma,1 B. Tijmstra, F. de Vries, M. Sminia, A. v. d. Weij, H. de Boer, J. Huitema, J. Visser, S. Hoogendorp, H. Karsten, H. Stallinga, Tj. de Vries, C. H. Begeman, P. Cuperus, P. Ha- ringa, Tj. Boersma, L. Nijdam, W. H. Scher mer, A. Salverda, 1. Hospes en A. Rienstra. Eén leerl. niet bevorderd. Van klasse 2 naar klasse 3: F. Ozinga, H. v. d. Goot, C. Groen hout, A. Pries, L. Visser, F. v. d. Gaast, A. Boersma, J. Sandstra, T. Mollinga, T. Koster, E. v. d. Kamp, J. Jonker, S. Visser, C. Schakel, H. Smit, H. Toonstra, J. A. Hui tema, T. Boomsma en H. Veenema. Afd. Schilders. Van klasse 1 naar klasse 2 (dagcursus): J. Coehoorn, U. T. de Wit, H. Veldman, Sj. Dijkstra, J. Molenaar en S. de Vries. Van klasse 2 naar klasse 3: E. Meinsma, S. Monkel en W. Martens. Winter cursus (5-jarig): van 1 naar 2e sem.: S. v. d. Werf, van 2e naar 3e sem.: J. Louwmans, van 3e paar 4e sem.: J. de Boer, E. Pos- thuma en U. Nota. Van de afd. Timmeren behaalden het diploma: S. Visser, K. Schukking, Th. Spoelstra en J. Bootsma (laatste met lof) van Sneek; T. Veersma, .Stavoren; H. Ro bijn, Wommels; J. Faber, Woudsend; H. de Boer, Hindeloopen; H. Jonker, Baard; J. P. Elsinga, Ijlst; B. Feenstra, Heidenschap en T. Oskam, Goënga. Van de afd. Smeden en Machinebankwer kers: J. v. Manen, J. v. d. Woude, D. van Delden, J. Baanstra, A. Terpstra, H. Ozinga en S. R. Berkenpas van Sneek; S. Holkema, J. Venema, M. Venema, Workum; F. Wink ler, Lutkewierum; Tj. v. d. Meer, Rauwerd; R. Oostenveld, Tjerkwerd; C. v. d. Eems, ■o. 84 OlKlDAGi VRUDA6SAVCMDB ÏJJtgevssB Brandbnburgh Co., jSzusw Sc. 1 de NallaaAaofca AlaaaNawa Varaa» JIüOh flJ gahledfliB ai|n «sw« Ab«na»i’n uersekesd tagea «agelKkken percentage (b.v. 6 a 7 pct.) overschrijdt, zoodat aan het einde van het exploitatie- jaar, na behoorlijke afschrijving en reserve, een overschot aanwezig is, moet dit over schot in de staatskas terugvloeien. In ver band hiermede zal het noodig zijn, dat de boekhouding der maatschappij jaarlijks door rijksaccountants wordt gecontroleerd. In dit advies komt de commissie tot del Behalve aan de Radio-Omroep-Maat- volgende conclusies: schappij kunnen ook aan anderen zend- 1 De radio-omroepdienst (broadcasting) machtigingen gegeven worden; dezemach- behoort in Nederland aan het particulier tiginghouders genieten evenwel geen aandeel initiatief te worden overgelaten; het Rijk >n het bovengenoemde licentierecht van !f 10, terwijl de voorwaarden, aan de mach- de|tigingte verbinden, zoodanig moeten zijn, endat dedienstder Radio-Ornroep-Maatschappij draad hetzij |van de werking der niet-gesubsidieerde 1 broadcastfng-stations geen storing onder vindt en dat ook door deze machtiginghou- dershet sub 6 bedoelde recht verschuldigd is. 11. Er wordt ingesteld een permanente commissie, samengesteld uit vooraanstaande glts. Sij «eriia« esn duim vU Aan Adverteerders: De advertenties in de NIEUWE SNEEKER COURANT betrekke dien dienst slechts in zijn werkings sfeer voor zoover dit met het oog op belangen van het overige telegraaf telefoonverkeer, hetzij per draadloos, noodzakelijk is te achten. 2. Wil de radio-omroepdienst aan hooge eischen voldoen, dan is het een eerste vereischte, dat hij bezorgd wordt door een op gezonde basis opgezette maatschappij,.-- die zooveel mogelijk omvat op het gebied personen uit alle kringen der bevolking, der radio-techniek werkende personen en|aan w‘e de keuring van de uit te zenden organisaties in Nederland; zulk eer. maat-1programma s wordt opgedragen, schappij meent de commissie gevonden te hebben in de nieuw op te richten maat schappij tot exploitatie van een Nederland- schen radio-ornroep, waarin de drie be-|een schipper, liggende met zijn tjalk in de langhebbende groepen, t.w. de handelaren, I vrjje rijksankerplaaats tusschen het Merwe- de amateurs en de ethische groep Bruins jdekanaal en de Oranjesluizen te Amsterdam Tamson, zijn opgenomen. I onverwachts bezoek van een hem onbekend 3. Aan de onder 2 bedoelde „Neder-1persoon. Bij den vliegenden Noordwéster- landsche Omroep-Maatschappij” ware een storm, die op dat oogenblik woedde, was machtiging te geven voor den aanleg bet den schipper niet mogelijk duidelijk van één of meer radio-telegrafen en/j)f -telefonen (zendstations) tot het rondzenden van mededeelingen van woord- en toonin- houd van ontspannenden, leerzamen, .poli tieke, ethischen en religieuzen aard. 4. Het aantal uren, waarop door de maatschappij gewerkt kan worden, behoort zoo groot mogelijk te zijn, nadat de noo- dige maatregelen genomen zijn om te voorkomen, dat het Rijks radioverkeer op eenigerlei wijze kan worden gestoord. 5. De zendinrichting behoort vóór het in werking stellen door den directeur-ge- neraal der P. en T. te zijn goedgekeurd. 6. Als vergoeding van de Rijksbemoei- ingen wegens administratie, keuring en controle is de machtiginghouder een bedrag van f100 per weekuur per jaar aan het Rijk verschuldigd. Dit recht was volgens een vastgestelde schaal te verminderen naar gelang de machtiginghouder over meer uren beschikken kan. 7. Het Mei-feest. Toen de Voorz. de heer J. de Groot Vrijdagavond de feestvergadering van de S.B.B. en S.D.A.P. in de „Harmonie” opende, was de groote feestelijk versierde zaal tot de uiterste hoeken bezet. Het programma opende met zang van Morgenrood” dat na een forsche Internatio nale, Lentelied en Hemelhuis, heeljverdienste- lijk zong. Hierop gaf de A.J.C. een viertal zang en dansnummers die als steeds een groot succes verwierven. Daarna trad als spreker op de F. S. Noordhoff die begon met er aandacht op te vestigen, hoe we in de geschiedenis geleidelijk meer groepen tot een zekere mate van welvaart zien komen. Wanneer men de toestanden van voor ’n 75 jaar, zooals b.v. de Webb’s die be schrijven uit de Engelsche industrie-gebieden, vergelijkt met die van nu, dan is er inder daad veel veranderd en gelukkig verbeterd. Intusschen is er zeker nog volop werk voor de arbeidersbewegingvooral nu, nu we leven in een periode van de donkerste reactie. En de Mei-viering van dit jaar mag zeker staan in het teeken van strijd tegen die reactie, waarvan ook de regeering Colijn een uiting is. En ’t zal de plicht zijn der moderne arbeidersbeweging die reactie te overtuigen dat zij haar niet meer klein krijgt. Die arbeidersbeweging heeft een zelf bewuste massa achter zich, die haar oplos sing voor de sociale problemen heeft aan gewezen. Die werken, welke de volkswelvaart ten goede zullen komen, wil uitvoeren (Zuider- zee-werken, wegennet, drooglegging van de Peel, ontginning, e.d.) en de geiden daarvoor vinden uit een betere belasting heffing en uit een krachtige inkrimping van leger en vloot. Dat is de bedoeling van de ontwapeningseisch der S.D.A.P., maar meer nog ligt daaraan ten grondslag de ideëele vredes gedachtedie haar afschuw uifspreekt voor een wereld die ’t wapengeweld noodig heeft; die wil strijden voor een wereld van gerechtigheid en wereldvrede. Ontwapening is daarom de eerste eisch, die de arbeiders op deze Meidag laten hooren, daarnaast behoud en doorvoering van den acht-urendag en de eisch van medezeggenschap der arbeiders in de bedrijven. Na de pauze gaf „Opwaarts” een aardige vertolking van de vroolijke een-acter Voetbal-maniakken”, waarna „Morgenrood” nog een drietal liederen zong. De avond werd opgeluisterd door muziek, niet van Con Amore, zooals we in ons vorig nummer meldden, maar van eenige leden dier Vereeniging. aid. iagsifMi aac «sas- 8»lj veulusa m UJda® MrmttK 80 iv'F *éa hand, ■vs®* o! ees? Anga ffvaUdttdt. 200 Op de fabriek der firma Hadfield te Sheffield is een nieuw type van projectiel De golflengte, alsmede de energie, 1 uitgevonden met een kaliber van 16 Eng. behooren te worden vastgesteld in verband I duim, dat door panlserplaten heendringt, met de ruimte, welke internationale rege- De eerste levering van de nieuwe projec- lingen in dit opzicht bieden. tielen aan de regeering is reeds geschied. Wat de energie betreft, zal deze een Er zijn proeven mee genomen met resul- zoodanig maximum moeten bereiken, dat de taten, die drie, vier jaar geleden als on- omroep in het geheele land voldoende kan worden gehoord. Overigens behoort de machtiginggever de bevoegdheid te hebben om een andere golflengte voor te schrijven, indien zulks in het belang van het radio verkeer noodig is. 8. Door P. T. T.-bedrijf wordt van elk ontvangstation geheven een jaarlijksch recht van b.v. f 10. Van dit bedrag komt f7.50 ten goede van de Omroep-Maatschappij. 9. Indien de door de Radio-Omroep- Maatschappij behaalde winst een Van de 45 Nutsdepartementen in Fries land zijn niet minder dan 39 aangesloten bij het district met in totaal 2223 leden. Niet aangesloten zijn Gorredijk, Hollum (A.), Terwispel, Tjalleberd, Wirdum en Schier monnikoog met samen 227 leden. De jaarvergadering vond plaats op Zater- gnomen, worden kosteloos overgenomen dag 10 Mei 1924 in den vorm van eenlin£te excursie in vereeniging met de districten I SNEEKER COURANT Oostelijk Groningen en Drenthe naar heil --- Dorpshuis te Paterswolde, waarvoor het I welk blad gratis bij niet-aboimé's op de program zoodanig voorbereid werd door „Nieuwe Sneeker Courant” aan huis wordt den algemeenen secretaris en ^leid door bezorgd. Wij garandeeren dus een huis-aan- de Dorpshuis-commissie, dat de talrijke aan-1 wezigen, o. w. 45 Friesche afgevaardigden, I huis-versprerding van alle advertenties voor in één woord enthousiast waren en dank-1 deze bladen opgegeven. Wij verzoeken baar gestemd terugkeerden. Aan alle aan-1 beleefd doch dringend vroegtijdige inzeu- wezigen dwong de te Paterswolde, ook van advertentlën< reeds elders in Drenthe en nog slechts ten I deele alléén te St. Annaparochie op Frie-1 K A ij Aan Abonné s op de „Nieuwe schen bodem gepresteerde dorpshuis-arbeid I Sneeker Courant” respect af. In een overzicht, gedagteekend 8 October I Met klachten over het niet geregeld ontvan- 1924, werd aan de departementen gezonden! gen van de het programma van vanwege de volgendeI Nutsdepartementen gedurende het winter-1 EUWE SNEEKER COURAN f seizoen 1924/25 georganiseerde avonden, geBeve meo zich onmiddellijk tot ons bureau n.l. St. Annaparochie, Bolsward, Dantuma-1 pe wendefL J deel, Drachten, Franeker, Grouw, Holwerd, I Rauwerd, Sneek en Ternaard. I Aan nlet-abonné's: Te veel Departementsbesturen hielden zich I Met klachten over het niet geregeld ontvan- helaas afzijdig. Laat ons hopen, besluit het I gen van de verslag, dat voor 1 October 1925 een SNEEKER COURANT grooter aantal departementen hun plannen! voor de wintercampagne 25/26 aan den geUeve men onmïdtieilijk tot ons bureaü secretaris, den heer J. H. H. Piccardt, ken-1 te wenden, baar maken. Vooral de kleinere departe menten kunnen daarvan profiteeren. Radio-ornroep. Als bijlage is aan het tweede verslag van de commissie, ingesteld bij beschikking van den minister van September 1923 tot organisatie van den bij het staatsbedrijf 1 Mei-viering. In Amicitia vierden Vrijdagavond de S. A. V., I. A. M. V., Dageraad en Fed. van Bouwvak- arbeiders hun Meifeest. Voor het tooneel een groot doek, waarop de woorden: „Nooit meer j oorlog”. De heer C. Bosma van Heerenveen hield de 1 Mei-rede en betoogde dat de lichamelijke en geestelijke vrijheid van den mensch de grond- 1 slagen der maatschappij moeten zijn. De huidige maatschappij met haar onderlinge concurrentie bezit slechts een zoogenaamde beschaving, wel ke samenhangt met kapitalistische machtsfacto ren en zelfs de arbeiders bevechten elkaar er in inplaats van samen te strijden voor de licha melijke en geestelijke vrijheid. Hier in deze maatschappij is arbeid geen lust maar een last, men zie maar eens naar de veenstreken, waar men zich in zijn wanhoop echter tevergeefs verzette. De werkverschaffing is een beleediging voor den mensch geworden. Onder beschaving verstaan wij een nieuwe maatschappij met brood en werk voor ieder, het leven geen last maar een lust, de arbeider geen kruiper voor hem die hem trapt, maar geestelijk en lichame lijk vrijfhet kind der armen niet meer vermoord in werkplaats en militairisme, een maatschappij waarin het intellect zich niet meer in dienst van het grootkapitaal stelt om bv gifgassen te be reiden, doch aan de arbeiders algemeene ont wikkeling brengt. Spr. staat dan nog stil bij de krachten die z. i. de geest van de arbeiders ge bonden houden, de verschillende godsdiensten, die de arbeiders in geestelijke slavernij houden en wijst hierbij vooral op Spanje, waar 68 der bevolking analfabeet is, de kerken 90 mil- lioen per jaar krijgen, doch voor onderwijs slechts 53 millioen is uitgetrokken. Spr. gedenkt Ferrer die in Montjuich viel als slachtoffer van zijn overtuiging. Zijn geest spreekt echter oqk op dezen Meidag tot ons. De avond werd verder gevuld met heel aar dige voordrachten van den heer Kuipers van Ijlst, die zich tot het luimige genre bepaalde, en verdienstelijke muziek van Talon. De heer Cnossen, die als voorzitter de aanwezigen wel kom had geheeten met een kort woord over „op voor de algemeene werkstaking, weg met de tyrannie”, sloot de bijeenkomst tegen midder- IJsbrechtum; J^ Posthumus, Oosterwierum; nacht Er was een klein pubiiek. Internationale Kaatswedstrijd Sneek 28 Juni. Voor de Internationale kaatswedstrijd te Sneek op 28 Juni, waaraan door Belgische, Fransche en- Friesche kaatsers zal worden deelgenomen, zijn door den heer Orphée Biévelez te Lembecq-Iez-Hal, drie zilveren ballen uitgeloofd als eerste prijs. Deze ballen, een ietwat verkleinde repro ductie van den grooten zilveren bal des Ko- nings in België, voorden dus eigendom van de drie winnaars van den eersten prijs. LEMMER, 4 Mei. Onze visschers hebben ten gevolge het stormweer van de laatste dagen der afgeloopen week, voor duizenden guldens schade aan hunne dure ansjovis netten beloopen. Van sommigen was het grootste gedeelte van hun in zee uitstaande ansjovisnetten vernield. Ook kwamen hier visschers binnen met gescheurde zeilen of gebroken zwaarden, terwijl weer anderen hun vlet hadden verspeeld. Voorwaar een slecht begin van de ansjovisvisscherij. LEMMER. Onder een koppel schapen van de veehouder J. Heida te Follega is door de veearts schapenschurft geconstateerd. Besmettelijke veeziekten. Gedurende de maand April j.l. zijn in de provincie de volgende besmettelijke veeziek ten geconstateerd: mond- en klauwzeer: 10 gevallen, in de gemeenten het Bildt, Opsterland, Smallin- gerland, Westdongeradeel, Wonseradeel en Workum; schurft bij 125 stuks vee van 11 veehou ders in de gemeenten Ameland, het Bildt, Dokkum, Hem. Oldephaert en Noordwolde, Lemsterland, Opsterland en Rauwerderhem; miltvuur bij 5 stuks vee van 4 veehouders in de gemeenten Achtkarspelen, Haskerland, Kollumerland c. a. en Ooststellingwerf. Friesche pleegouders in Hamburg. Uit Hamburg wordt nog over het bezoek der Friesche pleegouders aan de N. R. Crt. gemeld, dat Donderdagochtend onder des kundig geleide de Michaeliskefk werd be zichtigd. Ds. Schwieger, van de Michaelis- gemeente, sprak een kort woord tot ’t reis gezelschap, om aan de Friezen dank te zeg gen voor alles wat zij in moeilijke jaren voor Hamburgsche kinderen hebben gedaan. Mevrouw Rincker, die naast den predikant op den kansel stond, vertaalde zijn woor den. In Wiezelshotel en het Landungbriicken- restaurant vond men vervolgens keurig ge dekte en met bloemen versierde tafels ge reed, waar de gasten een smakelijk middag maal gebruikten. Menig vaderlandsch lied werd er gezongen. Om 2 uur gingen de Friezen in trams naar het dierenpark van Carl Hagenbeek. Om 7 uur vereenigden de gasten zich voor een maaltijd in het restaurant. Aan tafel werden hartelijke woorden gewisseld. De verjaardag van prinses Juliana werd herdacht en daarop werd het Wilhelmus gezongen. Onder de gasten was ook de Nederlandsche consul te Altona, de heer 1. N. Sommer. Het Nut in Friesland. Eerste Bind iSÖSK^a -- _nrr*~*‘-y gift. SM) V3E.1M «au aaw vina«r OW SNEEKER COURAKT ■nnax SNEEKER COURANT an WYMBRITSERAOEEU -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1925 | | pagina 1