If Mi! Üw ta ümani tart SB Eerst® Bled I Kloosters in de stad Sneek. Officiéél gedeelte, mmx MEEKER COURANT m WYMBRITSERADEELT Reclamekolom. Nieu wstij dingen 66 I Brandenburgh Co., &us 150- WOEKSÖMG IS MEI 1965 41e HET HOSPITAALKLOOSTER. I. A. H. T G. ,«3M»rfii«inwrTi i deel, Katwoude, Schoten, Kapelle bij Goes, Wedde, Goudswaard, Zuidland, Heusden en Die- penheim. Het totaal aantal afdeelingen is nu 315. Het vergeten schoolkind. door de onderwijzeres in het R.-K. Dordrecht vergeten school- 'lOTE SNEEKES CDURAKT Zuiderzeevisscherijraad. Bij de dit jaar gehouden verkiezingen voor den Zuiderzeevisscherijraad zijn o. a. de vol gende heeren gekozen: voor Lemmer, Blokzijl, Blankenham, Kuinre en Weststellingwerf: H. Thijsseling te Lemmer; voor Gaasterland, Laaxum, Warns, Hemelum en Molkwerum, Stavoren, Hindeloopen en Wor- kum: K. J. Zeldenrust te Molkwerum. Centraal Genootschap. Wederom zijn afdeelingen van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacan- D1ENSTPL1CHT. Jaarlijksch onderzoek. De BURGEMEESTER van SNEEK maakt bekend dat het jaarlijksch onderzoek van de verlofgangers der lichtingen 1912 en 1916, dit jaar zal worden gehouden in het voormalig Paleis van Justitie, Markstraat 27 alhier, op Zaterdag 20 Juni 1925, voor de lichting 1912 des voormiddags 9 uur, voor de lichting 1916, letter A t/m K des voormiddags 10^ uur, voor de overigen des namiddags 2 uur. Vóór nadere bijzonderheden wordt ver wezen naar de aan het Stadhuis aange plakte bekendmaking en de toegezonden persoonlijke kennisgeving. Verdere inlich tingen worden ter Secretarie 2e Afdeeling verstrekt. Sneek, 12 Mei 1925. De Burgemeester voornoemd, P. J. DE HOOP. dingx kunnen meenemen. Wel werden verschil lende lessenaars geopend en doorzocht, doch zonder resultaat. Slechts enkele zilveren bekers, prijzen op wedstrijden gewonnen en een paar kleinigheden werden vermist. Ook schijnt de in breker zich meester te hebben gemaakt van visitekaartjes van den directeur der K. L. M., den heer A. Plesman, en zich een week lang voor hem uitgegeven te hebben. Zaterdag 3 Mei wist de politie na een vervolging op het terrein van de Bijenkorf te Den Haag, een beruchten inbreker te vatten, die in het bezit van visite kaartjes van den heer Plesman bleek te zijn, en sindsdien is uitgekomen, dat hij daarvan mis bruik heeft gemaakt. De inbreker, die zich zeer goed weet voor te doen en ook vreemde talen uitstekend spreekt, liep ook gaarne in officiers uniform. Hij bevindt zich thans in verzekerde bewaring. kwamen in de buurt de losse arbeiders B. van ’t Meer en J. de Jong uit Lemmer, die het paartje lastig vielen door tegen de rui-; ten te tikken en tegen de deur te schoppen met het gevolg, dat P. naar buiten kwam. Een hevige vechtpartij volgde, waarbij P., in woede ontstoken, het mes trok, den 25- jarigen B. van ’t Meer een steek in den buik toebracht en den 23-jarigen de Jong in zijn Abonnementper jaar f 2.50 fr. p. post f 3.60. Advertentiën9 ct. p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT Het beste geneesmiddel voor een trage lever, schele hoofdpijn, verstopping en slech te spijsvertering is een dosis Foster’s Maag- pillen. Deze pillen regelen de vloeiing der gal van de lever naar de ingewanden. Nu en Caa een dosis Foster’s Maagpillen verzekert goede werking van lever en ingewanden, en is het beste voorbehoedmiddel tegen een slechte gezondheid. Prijs per flacon van vijftig ver- suikerde pillen f 0,65 in apotheken en drogist zaken. Waar thans de Algemeene of Protestantsche Begraaf plaats dichtbij den spoorlijn Stavoren—Leeuwarden het ontzielde lichaam van vele Oud-Sneekers in haar schoot bewaart, stond in oude tijden een klooster, binnen welks muren vrome gebeden tot den Heere des hemels en der aarde werden opgezonden, waar kranken genezen, hulp behoevenden gesterkt, bedroefden getroost .en stervenden de genademiddelen der Kerk werden toegediend voor hun laatste reis naar het Eeuwig Jeruzalem. Welk een merk waardige overeenkomst toch was er inzonderheid tusschen deze laatste gewijde handeling der kloosterlingen en de zending hunner oversten, waarmee ze vanuit hef verre Oosten en de onmiddellijke nabijheid van het Heilige Graf, waren belast. Daar, in dat aardsch Jeruzalem stond de bakermat hunner kloosterlijke vereeniging, daar was het, dat zij als eenmaal Jezus’ jongeren en der* Apostelen dienstknechten des Woords waren uitgezonden, om in het onherbergzame Westen de Blijde Boodschap van Gods Koninkrijk op aarde en het heil, door Hem over deze zon dige aarde uitgestort, te verkondigen. Laat mij U in vluchtige trekken het beeld schetsen, dat hier voor ons oprijst door de herinnering aan dat bloeiende en rijke Middeleeuwsch geestelijk leven en het verband trachten te leggen tusschen dit Sneeker klooster en zijn moederhuis in het verre Oosten. De hier bedoelde stichting was namelijk de in het Noord westen der Sneeker parochie in 1206 verrezen St. Catha- rina-commanderij der Johanniters, welke daardoor ook als Sf. Jansklooster, hef Hospitaal van St. Jansberg of Berg- klooster, „Sancti Joannis prope Snecam” en nog andere namen bekend is. Na de verwoesting door geuzenhanden in 1572 werd het convent eerst binnen de stad Sneek over gebracht, doch reeds in 1578 verplaatste men het naar den uithof Osingahuizen, dat een kwartier ten N.O. van het dorp Heeg gelegen was. Reeds lang vóór den aanvang der kruistochten, die van de 11e tot de 13e eeuw de gemoederen in West-Europa in vlam zetten, den strijd veroorzaakten tusschen ’t Wes ten en ’t Oosten, van ’t Christendom tegen den Islam, en waarin het pauselijk gezag zoowel als het leenstelsel tot volledige ontwikkeling kwamen, zoodat toen in waarheid naar het ideaal van den grooten kerkvader Augustinus de civitas Dei, het rijk Gods, de geestelijke stand, kon heerschen over de civitas mundi (den wereldlijken staat), was er te Jeruzalem een hospitaal gesticht, dat geheel ten .dienste gesteld was voor de verpleging der armen en kranken onder de Westersche pelgrims, die het Heilige Graf wenschten te bezoeken. Het had tot zijn Patroon of Schutsheilige Johannes (Jan) den aalmoezenier. Toen de groote kruistochtridder Godfried van Bouillon de Heilige Stad veroverd had, kwam de genoemde Hospitaal-stichting onder diens onmiddellijke bescherming, verwierf vele gun sten en schenkingen en mocht zich in stijgenden bloei verheugen. Tegelijkertijd werd toen de oorspronkelijke stichtingsnaam van Jan den aalmoezenier veranderd in dien van Huis van Johannes den Dooper. Daardoor werden de hospitaalbroeders, die het werk der dienende liefde steeds in allen eenvoud hadden ver richt, en eigenlijk uit een vereeniging van kooplieden waren voortgekomen 1048) tot ridders, geestelijke ridders gemaakt. Zij verkregen hun ordesregel van Paus Paschalis II in 1099 en daarnaast vele en rijke goederen van God fried van Bouillon. Spoedig werden ze nu behalve met de huisvesting van arme en verpleging van zieke pelgrims ook belast met de taak, om de ongeloovigen te bestrijden. Zoodoende kregen ze den naam van St. Jans-ridders, toen het zwaard aangespte. (1118). Evenwel, zij konden zich evenmin als de andere Wester sche ridders en kruisvaarders op den duur blijvend in en bij Jeruzalem vestigen. Toen de Saracenen hen uit Pales tina verdrongen, vestigden ze zich eerst te Ptolemais en nadat deze vesting in 1291 door den Sultan van Egypte werd veroverd, moesten ze opnieuw van residentie ver wisselen. Die nieuwe wijkplaats vonden ze eerst te Limissö op Cyprus en later op ’t eiland Rhodus (13091522). Dit eiland werd dapper door hen verdedigd in den strijd tegen de Turken, maar door verraad dolven ze ook hier het onderspit. Daarna trokken ze los op Candia (Kreta), Sicilië en de stad Rome, totdat ze ten slotte van Keizer Karel V ten jare 1530 werden begiftigd met Jiet eiland Malta. Vandaar is het, dat zij ook voorkomen onder den dubbelen naam van Rhodeser of Maltheser-ridders. Wij mogen het voor onzen tijd en met onze begrippen een vreemd ideaal en weinig religieuse roeping vinden, zitvlak stale. De doctoren Esselink en Ger ritsen verleenden de eerste hulp. De toe stand van van ’t Meer was heden zeer zorg wekkend. Hij is per ziekenauto naar Sneek vervoerd. De dader, die zeer goed bekend staat, is gearresteerd en na. verhoor door den bur gemeester en de politie voorloopig op vrije voeten gesteld. L. C. tuiging lag dit mede geheel in de lijn van hun oorspron kelijk vrome plannen, paste het bij hun edele geboorte en dus was het goed! En allen vond hij tot den nieuwen werkkring bereid. Er werd nu onder zijn leiding een gene- raal-kapittel gehouden, waarin maatregelen getroffen wer den tot de onderhouding van de tucht en de goede zeden, tot rendabel beheer van de goederen der leden. Ook werd er een ordesregel geconcipieerd, waarvan de eerste en voornaamste regel was de gelofte van kuischheid, armoede 5h gehoorzaamheid. In ons land dagteekent hun optreden eerst recht in den tijd, dat een andere geestelijke ridderorde, die der Tem- pelheeren of Tempeliers te niet ging. Het was in den aanvang der 14e eeuw, juister in het jaar 1312, dat Paus Clemens V zich genoodzaakt zag deze orde op te heffen, wegens het zedelooze leven en de ketterij harer leden. Toen wisten de Johanniters hier en.daar beslag te leggen op de loskomende goederen der Tempeliers en werd hier te lande het Utrechtsche bisdom de hoofdzetel hunner orde. Zoo vestigden zich de eerste Johanniters bij de stad Utrecht in een klooster naast de Katharijnepoort aldaar. Hier werden ook hun hospitaal en kerk gebouwd, waarin ze hun eigen dienst hadden. Een der Utrechtsche bisschoppen is vol lof oyer het werk dezer geestelijke ridders. In zijn getuigenis vermeldt hij o. m., dat zij even als Jezus’ apostelen vol ijver waren in het doen van goede werken, vooral die der barmhartigheid en liefde. Zij be- naarstigden zich, om aan armen en zwakken in hun gast huis onderdak en gastvrijheid te verleenen, kranken en verminkten in hun hospitaal te genezen, naakten te kleeden, •behoeftigen te spijzen, en de behulpzame hand te verleenen aan elk, die het van noode had. Ze werden hierin ijverig geholpen door giften en gaven van geloovigen, door de opbrengst van een aflaat, aan de kerk van ’t St. Katharine- convent geschonken en door eigen inkomsten der leden ridders. Op deze wijze kon de Utrechtsche kloostervoogd van het genoemde convent zich opwerken tot landkommandeur aan het hoofd van al de gestichten dezer orde. Want ook elders in het Sticht, in Holland en Zeeland had de orde haar conventen gebouwd: kloosters der Johanniters te Mont- foort, Harmelen, Waarder, Buren, Zoeterwoude, Oude- water, Middelburg, Wemeldingen, Kerkwerve en Bieze- linge. In Gelderland, even buiten de poorten der stad Harder wijk, werd eveneens een Johanniter-gasthuis gebouwd, het St. Jansdal, dat voor eiken vermoeiden reiziger, die de Veluwe doortrok, of voor de pelgrims van Noord naar Zuid, zijn poorten ontsloot. In Holland was het voornaamste klooster dezer orde te Haarlem, dat met Utrecht om den voorrang streed. Daar kregen de broeders in 1310 een huis en erve ten geschenke, met de bedoeling, om daarvan een klooster en hospitaal te maken. Dit werd door den tweeden kommandeur, Jacob van Zuden ondernomen en in zulk een grootschen stijl volvoerd, dat het geheel een vorstelijke woning werd met een ridderzaal, zoo prachtig, dat Hollands graaf zoomin als de bloem des adels in, dit gewest iets "zoo schoons bezaten. Graaf Willem III, diens opvolgers, hertog Filips van Bourgondië, deze allen legateerden aan het Haarlem- sche gesticht vele goederen, rechten en privileges. De St. Jansridders in Holland waren dan ook innig verknocht aan de leden van de elkaar opvolgende gravenhuizen aldaar. Toen bv. Graaf Willem IV op zijn roemloozcn en noodlottigen tocht naar Friesland tusschen Stavoren en Sneek was gevallen onder de strijdbijlen en knodsen der vechtlustige en anti-Hollandsche Friezen, was het de Haarlemsche kommandeur der St. Jansridders, Heer Hugo van Koukerk, die op het bericht dier neerlaag derwaarts snelde. Hij was het ook, die het uitgeschudde lijk des gra ven op het slagveld weervond, die het na moeizame her kenning met heete^ranen besprenkelde en die wist gedaan te krijgen, dat het stoffelijk overschot des vorsten in het Oldeklooster of Bloemkamp bij Hartwerd werd ter ruste gelegd, zóodat het lijk in elk geval door gewijde jiarde gedekt mocht zijn. Zelf opende deze geliefde dienaar des graven met gebogen hoofd, gekleed in een zwart gewaad met een wit kruis afgezet, den droeven lijkstoet, toen deze kloosterwaarts schreed, aldus de tijdgenooten. Intusschen hebt ge U zelf misschien al eens afgevraagd, waarom de kommandeur uit Haarlem voor dit doel zich niet rechtstreeks wendde tot het eenige klooster zijner orde in Friesland, dat te Sneek, waarvan we boven repten? Hier plaatsen we een vraagteeken, om het antwoord op die vraag schuldig te blijven tot een volgend artikel, waar in enkel de geschiedenis van het Sneeker klooster der Johanniters ons onderwerp zal uitmaken. uln,- 1 «■iiBiriu■■■«irtlrf.iftiHiini—» a» i ow—c—nimi Spoorwegen te verleenen om althans aan de gezinnen van het spoorwegpersoneej eenige tegemoetkoming te verstrekken. Ge vraagd werd ’een uitkeering in eens van f 25 per gezin, aangevuld mef f 15 voor elk kind. De kosten daarvan zouden 2 a 2 JA millioen gulden bedragen. Dit verzoek werd o.m. gemotiveerd met het feit, dat over 1924 het gehuwde spoorwegpersoneel 56/J2 pet. en de ongehuwden 3J/2 pet. meer sala riskorting, hebben gehad dan het rijksper soneel. De minister van Waterstaat heeft thans aan de bedoelde hoofdbesturen medege deeld, dat in overeenstemming met hetgeen hij op 20 Aïaart irf de Eerste Kamer gezegd heeft, er voor hem geen aanleiding be staat, de inwilliging van het verzoek te be vorderen. De hoofdbesturen van de Ned. Vereeni ging, den B. A. N. S. en den Neutralen Bond hadden geweigerd, actie te voeren voor een dergelijke toeslag. Friesche Maatschappij van Landbouw. Uit de vergadering van het bestuur der Frie sche Maatschappij van Landbouw deelt het or gaan dezer vereeniging o. a. mede, dat tot leer- ares in costuumnaaien en handwerken bij de huishoudcursussen te Sneek werd benoemd mej. G. Rippen te Leeuwarden. De zeilwedstrijd van Lyts Frisia. De zeilvereeniging Lyts Frisia te Grouw ont ving Vrijdag van prins Hendrik een fraaie me daille voor den zeilwedstrijd op Pinkster-Maan- dag, ter gelegenheid van het,25-jarig bestaan. De acht dames, die bezig'Lijn om gelden te verzamelen om Lyts Frisia een vaandel aan te bieden, zijn bijna klaar, en erg tevreden over hetgeen ze ontvingen. Het belooft een mooi vaandel te worden. L. C. KDAGB V BUDAGBA URgsrxn It gid. Oij verUae *3 «ui «om visgsr Het door de schoolgebouw te meisje, dat uit het raam sprong en met gebro ken enkel in het ziekenhuis werd opgenomen, is thans uit de ziekeninrichting ontslagen, en wordt nu thuis verpleegd. Het kind zal, volgens den geneesheer, over vier weken geheel her steld zijn. Onjuist is het bericht, als zou de betrokken onderwijzeres al meermalen kinderen in school vergeten hebben; ook is niet juist, dat zij tijde lijk geschorst is. Muziekuitvoering. Programma voor de muziek-uitvoering te geven door ’t Chr. Harmoniecorps „Harmonie”, directeur de heer Corn. Kaspersma van Heeg, op Donderdag 14 Mei a.s. op ’t Schaapmarktplein, 's avonds 8 uur. 1. Koraal. 2. Camerades (pas red.). D. D. Belleflamme. 3. La Malmaison. Ouverture. Salli. 4. Potpourri. S. Heinsma. 5. Hommage a l’union Marche. L. Marchand. 6. Odette Ouverture. Righart. 7. La Speranza. Fantasie. A. Boscolli. 8. Les Liles Bleus. Ouverture. G. Gardinne. 9. En Excursion. Pas red. D. D. Belleflamme. 10. Ena Fantaisie. E. Marcel. 11Koraal. Coöperatieve Middenstandscredietbank. Naar wij uit betrouwbare bron verne men, is feeds voor de tweede maal eene faillissementsaanvrage van de Coöp. Mid denstandscredietbank bij de Arr. Recht bank te Leeuwarden aanhangig gemaakt. De laatste faillissementsaanvrage is Don derdag j.L in Raadkamer van genoemde rechtbank in behandeling geweest en werd uitgesteld tot Donderdag 4 Juni 1925. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Nieuwe Veemarkt, en aldaar te bevragen op alle werk dagen tusschen l'/2 en 12*^ uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 10—12 Mei: Heerenrijwiel, portemonnaie. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 1012 Mei: Fantasie-doekje, G. S. Ruiter, Oosterdijk 51; dameshorloge, J. B. Posma, Wijde Noorderhorne; baby-muts, G. Elzinga, Ged. Neltjeshaven 20; gouden broche, op- per-wachtmeester Mar. kazerne; sleutel, J. Blesma, le Frittemahovenstr. 1; blauwe ceintuur, P. Slump, Oppenhuizerweg 90; damesrijwiel, H. de Ree, le Frittemahoven- straat 15. WOUDSEND, 11 Mei. De verhuring van 125 mannen- en 169 vrouwenzitplaatsen in de Hervormde Kerk alhier, bracht heden resp. f 1447.50 en f3586.op, totaal f 5033.50; vorig jaar f 4940.50. DEERSUM. Tot opzichter bij ’t P. E. B. te Leeuwarden, werd benoemd onze plaats genoot de heer S. Sipma, leerling M. T. S. te Sneek. DEERSUM. De witte Indische loopeend, giO. feij Iiwb*- giet. istgwal uaa mr- ISA gia, fcjj vwHm «üs IE gift, Ölj 9«rU®a gf» gitt. Ö1J verum lange InvaüdRffitt. HJdus binnen S0 dL IvV Mn hand, vset et e«g 13 v&a een dwira. vu een wijaelnges'. Een geroutineerde deugniet. Op Zaterdagmiddag 25 April, tóen de feesten r op Houtrust voor de vliegers in vollen gang tiekolonies opgericht te Vroomshoop, Baardera- waren, is ingebroken in het hoofdkantoor der Kon. Luchtvaartmaatschappij aan de Heeren- gracht te Den Haag. De dief, die blijkbaar in zijn werk gestoord is, heeft weinig van zijn ga- vooral die, welke van perste klas afstam ming is, is een zeer productief dier. Een toompje 15 eigen aan ’t H. d. S. alhier legde in 50 opvolgende dagen niet minder dan 248 eieren. SCHARL. Een reebok, een fraai exemplaar, was van de Gaasterlandsche wouden afge dwaald naar het Roode Klif en nam in zee een gedwongen of vrijwillig lentebad. Veehouder De V. alhier ontdekte den vreemden vroegen bad gast en wist hem te bemachtigen. De bok is aangehouden en aan Artis in een transportkist toegezonden. F. D. Ernstige vechtpartij. Zondagavond was P. P., knecht van den' landbouwer P. Winia te Follega, op be zoek bij zijn meisje len huize van den heer M. Winia te Eesterga. Om ongeveer elf uur om mef de eene hand wonden te slaan, die met de andere verbonden moesten worden, om eenerzijds een bloedbad aan te richten, waar anderzijds tranen gestuit, ziekten genezen en smarten gelenigd moesten worden, maar andere tijden, andere zeden! Ook hierin gold het bekende woord van een onzer meest bekende vaderlandsche histo rici, nl. dat de Middeleeuwen in veel opzichten de periode der contrasten vormden. „Wanneer wij aan de Middel eeuwen denken, dan denken wij aan het worstelende Kei zerschap, aan het hoog opstrevende Pausdom, aan den strijd van Keizer en Paus, dan stellen wij ons de maat schappij van het leenstelsel voor; dan zien wij het ridder wezen voor onze oogen met zijne ruwe gewoonten en fijne vormen; dan denken wij aan vrome en ook aan heerschzuchtige priesters en monniken; dan komt ons de burgerij tegemoet in haar eng ommuurde steden en haar naar ruimte woelend streven Organisatie, het wacht woord van den allerjongsten tijd, is ook de meest karak teristieke eigenschap der Middeleeuwen.” (Prof. Dr. H. Brugmans). Dit kwam ook duidelijk naar voren in de stichting van geestelijke ridderorden, in de formatie der overige monni ken- en nonnenorden, in de kracht der ridderlijke- en gil- den-organisaties. Doch daarnaast bedenke men, wat de zelfde geleerde betoogde van het huidige oordeel over die Middeleeuwsche tijden, hetwelk valsch mag heeten, als men enkel in die periode ziet den nacht der tijden, waarin alle volken van het Westen met een zekeren ondergang zouden zijn bedreigd, waren niet de mannen van het Hu manisme en de Renaissance opgetreden in de 15e en 16e eeuw. Geheel anders! Men leze slechts aandachtig en her zie, zoo noodig, een dergelijk onhistorisch oordeel. Want: de middeleeuwsche maatschappij beantwoordde evenzeer aan de eischen haars tijds als de onze, al zal niemand onzer die thans terug verlangen, aangezien de geheele menschheid beter, voller, rijker werd en de Christenheid 'sinds die dagen aanzienlijk in aantal en innerlijk gehalte is toegenomen. „Men dwaalt, zoo men de Middeleeuwen zich voorstelt als een periode van ruw geweid en grievend onrecht; ook toen leefde men als thans in- bepaalde maat schappelijke en dus ook in vaste rechtsverhoudingen, waar tegen als nu de enkeling zich mocht verzetten, maar die door de overgroote meerderheid als goed en juist, want als van God gegeven werden aanvaard. Toen als thans kwam er van meer dan één zijde verzet tegen het samen stel der overgeleverde verhoudingen; maar toen als thans leefden de meesten in die verhoudingen zonder zich al te veel in de doelmatigheid of rechtmatigheid daarvan te verdiepen. Niet naar de behoeften en wenschen van onzen tijd, maar naar die van de periode zelf moeten ook de middeleeuwsche toestanden worden beoordeeld. En in die dagen waren zij goed en juist^zij verdienen dus vooral niet den smaad, waarmede zij nog zoo dikwijls worden veroordeeld.” Ik heb me deze uitweiding ter toelichting van de karak teristiek der Middeleeuwen in verband met het onder havige onderwerp veroorloofd, ook met het oog op de vervolgartikelen in deze serie, alle grepen uit de geschie denis van Middeleeuwsch Friesland, aangezien er in onzen tijd even lichtvaardig als onbezonnen, even onbekookt als belachelijk gesproken wordt van Middeleeuwsch dit en dat, als men er mee typeeren wil, hetgeen verwerpelijk, achter lijk, duister, zelfs helsch en bovenmate zondig is. Ja men hoort zelfs gewagen van Middeleeuwsche Jezuïeten, Mid deleeuwsche telefoontoestanden, misschien binnenkort nog van Middeleeuwsche radio en aviatiek! Het eene al onnoo- zeler en absurder dan het andere! Doch die smalende aanduiding en ongemotiveerde kritiek kan verre blijven, wanneer we feiten en toestanden, menschen en zaken lee- ren zien in het licht van eigen tijden en eigen karakter. Dan zal eerst het begrijpen veel vergeven mogelijk maken, de tweede bestuurder hunner orde, Raymond du Puy, hun En het ontleedmes der critiek- mag er dus maar niet zóó in gezet worden. En wilt ge weten, geachte lezer, waarom een Raymond du Puy in zijn tijd uit het Jeruzalemsche hospitaal een nieuwe orde deed geboren worden, welke de eerste geeste lijke ridderorde werd en wier leden wonden en genezen, dooden en levend maken moesten. De tijdgeest verklaart ook deze contrasten. Boyssat, een erkende deskundige op dit terrein, (alleen ,van ouden datum), schrijver van „Des chevaliers de l’hospital de S. Jean de Hierusalem,” (Lyon, 1612), omschrijft die aanleiding tot de stichting aldus: Raymond du Puy overwoog, dat zijn orde aanzienlijk met rijkdommen was vermeerderd, dat het getal hospitaalbr.oe- ders, van oorsprong uit den adel gerecruteerd, steeds toe nam en dat er op die wijze veel meer werkkrachten kwa men, dart het gasthuis kon gebruiken. Deswege door god delijke ingeving onderricht zijnde, spoorde hij zijn mannen aan, om de wapens aan te grijpen, en zich toe te rusten tot den strijd tegen de ongeloovigen. Volgens zijn over- De onbewaakte overwegen. Het 3-jarig dochtertje van den heer Zijl- stra is Zaterdagavond om tien uur op den onbewaakten overweg tusschen Apeldoorn en het Loo door een eenmansw^gen ge grepen en gedood. Uitrusting voor officieren. Bij Kon. besluit van 1 April 1925 is be paald, dat de beroeps- en verlofsofficieren benoemd na dagteekening van bedoeld be sluit zich geen kijker, revolver en kompas meer behoeven aan te schaffen. Deze uit rustingen zullen aan officieren benoemd op of na 1 April 1925 van rijkswege in bruik leen worden verstrekt. Mede naar aanleiding daarvan is de te gemoetkoming in de kosten van aanschaf fing van kleeding en uitrusting bij benoe ming tot officier van f 300 teruggebracht op f 250. Officieren, vóór 1 April 1925 benoemd, moeten van een eigen kijker, revolver en kompas voorzien zijn. Spoorwegpersoneel. De actie van de vijf spoorwegpersoneel- organisaties ter verkrijging van een duurte- toeslag heeft geen resultaat opgeleverd, omdat het verzoek door de directie der Ne der!. Spoorwegen en daarna door den minister van Waterstaat werd afgewezen. Door de hoofdbesturen van „St. Raphael” en den Prot. Chr. Bond van Spoorwegper soneel werd vervolgens bij den minister van Waterstaat aangedrongen om zijn tus- schenkomst bij de directie der Nederl.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1925 | | pagina 1