Stremming verkeer. H Offisliil Orom iir liwiiti Sint 200 a 150 75 ■o. 70 Officieel gedeelte. HiouwstiidmQSN. Historische processen. a 41a JAAR6AN6 W0E8SDAG 21 MEI 1885 Eerste Blad kjs rTwr-1 i’wii w.hithwm Brandbnburgh Co., Sxibk Tatofaesi Ms» 150» De ophaalbrug over het Singel, bij de R.-K. Kerk is WOENSDAG 27 Mei, tot des middags 12 uur voor het ver keer gestremd. De Burgemeester van Sneek. yoot HBEREH-en KinpERKLEEDlHG Slot volgend nummer. j Abonnementper jaar f 2.50 fr. p. post f 3.60. Advertentién9 ct. p. regel. Inge zonden tnededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst In de SNEEKER COURANT Old. Mn te Sateiotfa» «1|b Abenni’a variakard tegen engelnkken vmi merk, F. Koopmans, Hendrik Casimirstr. 2; uitgesteld, heeft het N. O. C. besloten, deze 7 t-% kA.-no+lrmnrl nnonnunnrnon schoolgaande kinderen, die op een afstand van meer dan 4 K.M. wonen van de school, die zij bezoeken: f2 voor hen, die zijn aangeslagen in de inkomstenbelasting tot ’n bedrag van f 1000; f 1.50 aan hen, die zijn aangeslagen voor een bedrag van f 1000f 1500; f 1 aan hen, die aangeslagen zijn voor een inkomen van f 1500 f2000; f0.50 aan hen die zijn aangeslagen voor een inkomen van f 2000f 3000 en 20 cent voor hen, die zijn aangeslagen boven de f 3000, alles per week en per kind. Vewdifini □HTBDAGi e» VRUDAG9A VOMDB UïtfaT«rt al spoedig van zijn dwaling genezen. Mu rat voerde hem daarna naar het salon, waar hij den door hem uitgekozen staf van offi cieren aantrof, in groot uniform gekleed als was men te Caserte of Capo di Monte. Het was Murat’s antwoord, dat hij later slechts kon betreuren, toen al zijn illusies in puin waren gestort I heerenrijwiel, C. Heijmans, Wijde Burg straat 3. een groote zak met gereed geld; zoo dia manten ter waarde van vier millioen; zoo enkele kostbare souvenirs, die hij zoowel van zijn vrouw als van Napoleon behield. Bonafoux slaagde erin om voor hem een schip te huren, dat hem onder den naam Vliegdienst. De Fokker-maatschappij is voornemens, met Nederlandsch en Engelsch kapitaal een vlieg dienst langs de kust van Zuid-Afrika en een rechtstreekschen dienst voor goederen en passa giers tusschen PretoriaJohannesburgBloem fonteinKimberley en Kaapstad in te stellen, mits de Zuid-Afrikaansche regeering een subsi die van f600.000 per jaar geeft voor het ver voer van de post. De Zuid-Afrikaansche regeering heeft ook van een Duitsche firma een aanbieding ontvangen. De pasvisa voor Duitschland. Van bevoegde zijde verneemt het Hbd., dat men aan Duitsche zijde bereid is, om de thans bestaande visa-verplichting in het verkeer met Nederland af te schaffen. De Nederlandsche regeering heeft voorloopig bezwaar tegen algeheele afschaffing der visa kenbaar gemaakt, daar in het bijzonder het Ne derlandsche departement van arbeid van een onbelemmerd reizen van Duitschers eene toene ming van de concurrentie op de arbeidsmarkt vreest. De thans bestaande visa-verplichting blijft dientengevolge voorloopig gehandhaafd. bU firllH vu wljvvingev. ix. Het einde van Murat, den koning van Napels. (1815.) Onder al degenen, die den grooten Na poleon hebben gediend, en die tot de schit tering van zijn gevolg hebben bijgedragen, zijn er twee, die door de vox populi en door het nageslacht meer zijn onderschei den dan anderen: Ney, de Prins van den Moskowa, en Murat, den Koning van Na pels. Beiden waren van zeer eenvoudige af komst; beiden konden op zich toepassen ’t gezegde van een anderen maarschalk, Lefèbre, tegen een jong Fransch aristo craat, die hem naar zijp voorouders vroeg: Ik ben zelf mijn voorouder. Maar beiden zijn thans de voorvaders van geslachten, die in Frankrijk behooren tot den als aan zienlijk erkenden adel en die in directe ver bintenis staan met keizers en koningen. Beiden, Ney en Murat, zijn gefusilleerd; de eerste in 1816, na een proces, dat in alle vormen is gevoerd; de tweede toen Napo leon nauwelijks op St. Helena was aange komen en op een wijze, die zeker niet tot eere strekt aan Koning Ferdinand van Na pels, die deze fusilleering deed verrichten. Maar welk een onderscheid in beider von nis! Tegenover Ney had de Souverein het recht zich te gedragen als hij deed; hij- had zijn woord van trouw gegeven aan Koning Lodewijk XVIII en hij verbrak dat woord van trouw; hij was een verrader, al was het ook met een begrijpelijk doel, en hij kon geen ander lot verwachten. Murat daaren tegen, gelaten in de souvereiniteit, hem door Napoleon geschonken, was een onaf hankelijk vorst, en hem kon men hoogstens onttronen, toen hij zich, na Napoleon’s te rugkomst, aan diens zijde wilde scharen. Neipperg werd met een legermacht op hem afgezonden, en versloeg hem. Murat, Ko ning Joachim geheeten, moest vluchten, en bood, maar tevergeefs, Napoleon zijp dien sten aan. Napoleon kon hem niet vergeven, dat hij zich in het moeilijke, voorafgaande jaar 1814, van hem had afgewend; dat hij verbintenissen had aangegaan met de Oos tenrijkers; dat wellicht, ware Murat trouw De Olympiade. Het N. O. C. deelt mede: Aangezien de vertegenwoordigers van Nederland op het Olympisch congres te Praag heden Dins dag antwoord zullen moeten geven op de vraag, of Nederland in 1928 gastheer zal zijn bij de Olympische Spelen en het ant woord op die vraag niet langer kan worden Verzoening. ’t Volgende schetsje „Uit de practijk van de groote stad” komt voor in het Aprilno. van „Hulp voor Onbehuisden”, een drie- maandelijksch orgaan van de Vereeniging van dien naam te Amsterdam (2e Constan- tijn Huygensstraat 35), dat gewijd is aan de bescherming van kinderen, vrouwen, zwervers, ontwrichte gezinnen en gedeclas- seerden: Vaderkomt weer opname voor zijn kinderen vragen. Vorig jaar had hij ze te ruggenomen, omdat hij weer getrouw, was. Maarmoeder was nu al een paar weken weg naar een ander”, zoo zegt hij en hij vervolgt: „Ik ben naar de Kinder politie gestuurd, maar me kinderen zijn geen boeven en toen ben ik bij den Armen raad terechtgekomen. Ik weet niet wat te doen. Geef U me eens raad. De kinderen willen natuurlijk liever thuis blijven. Ik mot zegge, mijn vrouw zorgde goed voor de kinderen en ze wil ook wel terugkomen, want ze zegt, dat ze er spijt van heeft, maar ik kan ’t toch als een man, op wien niets te zeggen valt, niet hebben, dat ik met den vinger nagewezen word, dat mijn vrouw weg geweest is. De heele buurt weet het natuurlijk. Ik zou ze, als ik er goed over denk, wel een ongeluk kunnen toebrengen en toch is ze me niet onverschillig.” Volgenden dag. Zijn vrouw komt binnen, is door mij ont boden. ,,’k Heb er reuzespijt van”, zegt ze, „maar we hadden woorden en ik werd al eenige weken lastig gevallen door iemand, dien ik vroeger gekend had en nu na vijf jaar uit Amerika kwam. Hij beloofde me de hemel op aarde, maar ik zag al gauw in, dat ik verkeerd gedaan had en dat heb ik me man gezegd. Ik kan begrijpen, dat hij me maar niet dadelijk met open armen ont vangt, dat zou ik ook niet doen, maar ik ga Bastia vertoefde, kwam een boodschapper van den Keizer van Oostenrijk. Murat had tot dezen een schrijven gericht, korten tijd nadat hij te Toulon was aangekomen; hij had daarin veiligheid voor hem en de zij nen verzocht. De Keizer van Oostenrijk bleek bereid om die veiligheid toe te staan, op voorwaarde, dat Murat een particulieren naam zou aannemen; zou verblijf houden hetzij in Bohemen, hetzij in Moravië, hetzij in Opper-Oostenrijk, en dat Murat zich zou verbinden om deze staten nimmer te verla ten zonder de uitdrukkelijke toestemming van den Keizer. Murat ontving den bood schapper, geleidde hem naar het terras, van waaruit men geheel de stad, die als het ware in licht baadde, kon overzien. Hij wees hem de kleine vloot, die in de haven gemeerd lag en de straten, vol met een juichende menigte. Nauwelijks had die me nigte Murat bemerkt of kreten vulden de lucht: Leve Joachim, leve de Koning van Napels, leve de broeder van Napoleon. De boodschapper wist niet wat hij zag en hoorde; geloofde een oogenblik aan een kunstig in elkaar gezette tooneelscène, ook geen knieval voor hem doen. Hij mot me ook nooit wat verwijten als ik zou kun nen terugkomen, want dan zou ’t mis zijn. Ik heb me twee handen an me lijf en dan ga ik uit werken, maar eigenlijk dacht ik ak tijd, dat me man niet om me gaf en dat de kinderen niet van me hielden en nu merk ik zoo, dat het juist andersom is. Ik kan d’r ’s nachts niet Van slapen, dat ik al m’n huisboeltje daar v^ggehaald heb en dat die kinderen nou telkens vragen of ik toch te rug kom.” Volgende week. Vader komt binnen. Ik kom U eens be danken voor Uwe goede raad en voor Uw tusschenkomst, dat U met me vrouw hebt gesproken. Nou, ik ben d’r overheen ge stapt. Zij heeft de spulle weer allemaal te ruggebracht en alles is weer goed voor mekaarEn as ik nog eens raad noodig heb, mag ik dan nog eens bij U komen? Turksche onderzeeërs. Een bericht in de Times meldt uit Constanti- nopel, dat de Turksche regeering bij het Eta blissement Feijenoord te Rotterdam een op dracht heeft geplaatst voor den bouw van twee onderzeeërs. ja alles wat hij ter beschikking had, aan. En nauwelijks had het gerucht van Murat’s komst zich over het eiland verspreid of van alle zijden stroomde men toe om hem te zien. Hier op Corsica, kon Murat zich veilig achten; hier zou niemand hem hebben kun nen aanraken; hier zou hij geheel de be volking hebben bereid gevonden om hem te verdedigen. Maar het lag niet in Murat’s aard om stil te zitten, hij wilde zijn koninkrijk her- zou zijn gekeerd. Murat, door de geallieer den uit zijn koninkrijk verjaagd, was in Frankrijk niet meer veilig; werd eerst door Napoleon’s politie gezocht, en onmiddellijk daarna door de spionnen van Lodewijk XVIII, toen deze zijn gezag had hernomen. Op denzelfden 18en Juni, die over Napo leon’s toekomst de doodsklok luidde te Waterloo, wachtte Murat, als bedelaar ver momd, op den weg, die van Marseille naarj Nizza leidde, de komst af van maarschalk’ Brune, die hem het antwoord van Napoleon pathieën daar beteekende het gezag van Lodewijk XVI11 in de practijk mets; daar was bovendien gelegenheid te over om zich in spelonken en bergen te verstoppen. Maar, hoe de overtocht te wagen? Een drietal vrienden van Murat, alle drie zee officieren, wisten voor hem een schip te verkrijgen. Op het afgesproken uur nam men Murat aan boord, maar de wind bleek niet gunstig. Men vreesde storm en raadde Murat aan nog een dag te wachten, maar hij wilde niet. Men scheepte zich dus in, overen. Men bereidde een expeditie’ daar- maar al spoedig kwam de storm opzetten; heen voor. Een der laatste dagen, dat hij te het kleine schip, dat nauwelijks voldoende was geweest om de eilanden voor de kust te bereiken, werd met moeite boven water gehouden. Gelukkig ontdekte men zeilen in de nabijheid; het bleek een koopvaardij schip, varende op Toulon. Maar de beman ning aan boord van dit schip hield de op varenden voor zeeroovers, en hoezeer men aanvankelijk de houding aannam te willen helpen, bleek uit een slecht uitgevoerde manoeuvre, dat men het schip wilde over zeilen om zich zoodoende van de „zeeroo vers” te ontdoen. Opnieuw, met woede in het hart, moest men naar veiligheid en naar hulp rondzien. En men vond deze, toen men korten tijd daarna stiet op een postboot, die bestemming had voor Toulon. Een der drie zeeofficieren, die de expeditie voor Murat leidden, kende den kapitein van het vaar tuig, noemde hem bij zijn naam en werd aan boord gelaten. Men nam de schipbreu kelingen op en daar trof Murat een Mam- meluk, die vroeger onder hem in Egypte had gediend, en door het geluk begunstigd, vrij groote handelszaken in Marseille had. Het incognito van den Koning was daar door vanzelf opgeheven, maar aan boord maar werd door het aantal der juichenden bleken meer aanhangers van het napoleon-; -j:~-- tische stelsel. De kapitein wendde den ste-^ ven; reeds aan boord van dit schip erkende; men Murat als Koning van Napels, en had men op het oog hem op den troon te her stellen. Op 25 Augustus 1815 kwam men te Bastia, de hoofdstad van Corsica, aan, en Murat begaf zich naar het nabijgelegen Viscovato om generaal Franchescetti op te zoeken. Hij vond dezen aan tafel; verzocht hem buiten te komen en noemde daar zijn naam. Franchescetti was gelukkig zijn Ko ning terug te zien, bood hem zijn huis, TE gld. bij vullM *8 van aan Mngar gid. Mj vwUm vu Mn daim, vv Amerika gekomen; Marouin had een blijf gehóuden; zijn gevolg, toch nog be- aan boord te brengen, maar*toen deze, bij staande uit een dertigtal getrouwen, die ongeluk zijn jas losknoopte en zijn schitte- met hem uit Napels waren gevlucht, werd rend gewaad liet zien, roeide de visscher i_~ a weer naar land terug, hopende van den aanzienlijken vreemdeling een grootere be- looning te krijgen dan hij bedongen had. Voor Murat bleef nu niet anders over dan zich naar het nabijgelegen Corsica te bege ven. Daar heerschten napoleontische sym- Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Nieuwe Veemarkt, en aldaar te bevragen op alle werk dagen tusschen 11'/2 en 12'/2 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 25 Mei: Sierkam. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 25 Mei: Autoped, J. Greidanus, Brouwersteeg 4; jongenspet, D. Koopmans, Jan van Nassau- straat 7; pakje inh. geld, K. Bijlsma, Geeuwkade; witte kinderbef, J. Beetsma, le Steenklipstraat 22; hondenpenning, Kla- zema, Kleinzand 35; blauwe duif, L. Mul der, Smidsbuurt 10; wit lakentje, D. van Dijk, Anjelierstraat 20; rijwielbelasting- 8 gebleven, de krijgskans te zijnen gunste HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend: dat ter secretarie ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van S. HEEREMA, graanhandelaar, wonende te Sneek, om vergunning tot het uitbreiden zijner be staande koren- en mosterdmalerij in het ge bouw Kleinzand no. 37, kadastraal bekend gemeente Sneek, sectie B, no. 2598, door plaatsing van een ruwoliemotor met een capaciteit van 40 P.K., ter vervanging van de tot dusverre in gebruik zijnde twee gas motoren met een vermogen van respectie velijk 10 P.K. en 20 P.K.; dat op Wonsdag, den 10 Juni 1925, des middags te 12 uur ten gemeentehuize al daar gelegenheid zal worden gegeven om tegen het verzoek bezwaren in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten en dat zoowel de verzoeker, als zi die bezwarer. hebben in te brengen, gedu rende drie dagen voor evengemeld tijdstip ter secretarie, in de gewone bureau-uren, van de ter zake ingekomen bescheiden ken nis kunnen nemen. De aandacht wordt er inzonderheid op geves tigd, dat, volgens de heerschende opvatting, slechts tot hooger beroep gerechtigd zijn zij. die voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwa ren mondeling toe te lichten. Sneek, den 27 Mei 1925. Zweminrichting. De temperatuur van het water in de Zweminrichting was heden 19 gr. Onderwijzersexamens. De minister van onderwijs, kunsten en weten schappen heeft aangewezen als gecommitteer den of plaatsvervangende gecommitteerden bij de eindexamens in 1925 der bijzondere kweek school te Sneek en de Rijkskweekschool te Hee- renveen: a. als gecommitteerden: J. M. Houwen, inspecteur van het lager onderwijs in de inspec tie Heerenveen (voorzitter); dr. A. I. Kan Jr., inspecteur van het lager onderwijs in de inspec tie Borger, te Assen; B. Wielinga, oud-directeur der bijzondere normaallessen te Workum; b. als plaatsvervangend gecommitteerde: P. K. Dam, .inspecteur van het lager onderwijs in de inspec- tie Sneek, te Heerenveen. WOUDSEND, 25 Mei. Beroepen bij de Ger. Kerk te SchouwerzijJ (Gr.) de heer D. Feenstra, candidaat in de theologie al daar. DEERSUM. I2 een farm in Zuid-Amerika, Argentinië, twee; melkknechten vroeg, belooning f1200 p. j., ging ontving daarvoor meer dan honderd aan- biedingen. DEERSUM. Uitslag kaatspartij alhier 24 Mei gehouden, le prijs jongste klasse G. Domna, Tj. v. d. Meer, Rauwerd. 2e prijs Sj. Bakker, Irnsum; M. J. Venema, Rau werd; le prijs, oudere klasse: B. Meintema, Rauwerd; R. Brouwer, Rauwerd; 2e prijs: J. Hoogterp, Deersum; A. Walinga, Deer- sum. Prijzen samen f30. Kind verdronken. Zondagavond is na lang dreggen uit de gracht aan de Zuiderkade te Franeker het lijkje opge haald van een driejarig jongetje van den heer V., aldaar. Het kind was sedert 10 uur ’s mor gens spoorloos verdwenen. De ouders hadden den geheelen dag gezocht en moesten in zoo’n toestand hun kleinen lieveling terug vinden. Kelderwoningen. Binnenkort zal, naar het Hbl. meldt, door B. en W. van Amsterdam een voorstel worden gedaan strekkende om tot den bouw van 1500 woningen over te gaan, bestemd aan de bewo ners van kelderwoningen huisvesting te ver schaffen. Het ligt namelijk in de bedoeling van de gemeentelijke overheid, ongeveer 1100 kel derwoningen te doen ontruimen. Door een bij slag van de gemeente op de huren zal het mogelijk worden gemaakt dezen bewoners een betere huisvesting te verschaffen. De woningen zullen waarschijnlijk komen op terreinen gelegen in de Transvaalbuurt en aan de overzijde van het IJ. vraag bevestigend te beantwoorden. Het N. O. C. weet, dat het hiermede een zware verantwoordelijkheid op zich neemt, aangezien de gelden, noodig voor de spe len, nog niet bij.een zijn. Uit de groote be reidwilligheid van alle kringen in Neder land en Indië, uit de groote medewerking, ondervonden van de Nederlandsche pers en uit de royale toezeggingen, in voorberei ding bij de besturen van de stad Amster dam en de provincie Noord-Holland, put het comité den moed, om die verantwoor delijkheid te aanvaarden, vertrouwende, dat het publiek zpl voortgaan met geldelij- ken steun te verschaffen, zoodat werkelijk binnen eenigen tijd de benoodigde fondsen bijeen zullen zijn. Het N. O. C. spreekt zijn hartelijken dank uit jegens al diegenen, die tot heden hiel pen en doet een ernstig beroep op hen, die hebben afgewacht, of de spelen zullen doorgaan, om thans hun gift vast te stellen. Het N. O. C. vertrouwt, dat deze groep Ne derlanders thans in enkele dagen het ont- I brekende zal aanvullen. I De Zaterdag te Nijmegen gehouden Iemand van hier, die voori straatcollecte heeft f560 opgebracht. Bij het Nijmeegsch comité is een toezeg- j van f5000 voor het waarborgfonds ingekomen van de N. V. Ant. Jurgens Ver- eenigde Fabrieken. Het Fransch op de lagere school. Het dagelijksch bestuur van de vereeniging van leeraren bij het middelbaar onderwijs zegt in een adres aan de Tweede Kamer alsnog met pijnlijke verwondering kennis genomen te heb ben van het voorloopig verslag van het wets voorstel van mej. Westerman tot wijziging van art. 3 van de lager onderwijswet 1920. In dat verslag wordt door verscheidene leden geconstateerd, dat men aan de toepassing van de nieuwe regelingen der onderwijswet geen „fair trial” gegeven heeft, en dat die regelingen zijn gestuit op ergerlijke tegenwerking. Van de leeraren in de Fransche taal zou worden be weerd, dat zij in vele gevallen aan de leerlingen van de aanvangsklassen veel te hooge eischen hebben gesteld en dat vele van die leeraren zich zoo weinig geschikt hebben naar de eischen van den nieuwen toestand, dat zelfs tal van leerlin gen, die nog wel op de lagere school gedurende eenige jaren onderwijs in het Fransch hebben genoten, vaak groote moeite hadden, de lessen op de H. B. S. of het gymnasium voldoende te volgen. Al deze beschuldigingen missen volgens adres santen feitelijken grondslag. Over de slechte resultaten in de aanvangsklassen der middelbare scholen wordt de laatste jaren niet alleen ernstig geklaagd door de leeraren in de Fransche taal, maar evenzeer door leeraren in de andere vak ken van onderwijs. Waar deze leeraren in het Fransch zich be ijverd hebben, om in moeilijke omstandigheden het beste te bereiken, wat te bereiken viel, komt hun, naar de meening van adressanten, geen blaam, maar lof toe. Vergoeding aan ouders van kinderen die meer dan 4 K.M. van een school wonen. De raad der gemeente Dussen heeft de vol gende vergoeding vastgesteld voor ouders van van Prins de Rocca Romana naar de Ver- eenigde Staten zou brengen. Dat schip wachtte op de reede van Toulon,'en zou een sloep uitzenden om Murat op te nemen. Want het uiterlijk van den gewezen Koning I was in Frankrijk wel zoo algemeen bekend, --j en ook zoodanig karakteristiek, dat men ’t zou brengen. Dat antwoord was zoo afwij-nie( aandurfde hem gewoon in de haven zend als men maar denken kon, en Murat. doen inschepen, en het veiliger oor- begreep dat, zou Napoleon overwinnaar j deelde, dat hij in de onmiddellijke nabijheid blijven - waaraan hij nog met twijfelde - van het huisJvan Marouin zou zee kiezen, er voor hem geen plaats in Frankrijk zou Maar een half uur wachtten Marouin en zijn. Brune, een zijner oudste strijdmakkers, weersprak hem niet dat, mocht hij hem er aantrelta, hij gedwongen zou zlj^ hen. te M«k7d2“£ ïl^pte mS arresteeren, en dat van Napoleon weinig j kreken genadé viel te verwachten. Murat diende zich dus schuil te houden; vond een toe vlucht bij zijn neef Bonafoux, die als kapi tein een fregat commandeerde. Maar hij kon daar uiteraard niet lang blijven, want de familiebetrekkingen zouden medebren gen, dat men Murat er wel het eerst zocht. Daarom ging Bonafoux naar zijn vriend, den advocaat Marouin, die nabij Toulon een huis aan zee bewoonde. Hij wist dezen over te halen om gastvrijheid aan Murat te verleenen. hoewel hij hem het gevaar, dat hij daardoor liep, niet onthield. Marouin was bereid den Koning van Napels te ont vangen, maar wilde alles voor zijn komst in gereedheid brengen. Wat niet noodig was, zoo zeide hem Bonafoux, want reeds geruimen tijd had Murat zijn koninklijke gewoonten verloren en was blijde een plaats te vinden, waar hij rustig zijn hoofd tot slapen kon neerleggen. Murat heeft ge- IIEWE sieeeee courant annex SHEERER COURHMT an WYMBRITSERADEEL Murat vergeefs; de sloep kwam niet; wel zag men het schip in de verte liggen, maar i van de en zandbanken verdwaald was. Inmiddels werden dienzelfden dag huis zoekingen gedaan zoowel bij Bonafoux als bij Marouin, maar den Koning van Na pels vond men niet, want Marouin had de zen, toen het vertrek niet mogelijk bleek, verstopt in een varkenshok, slechts een vijf tig meter van zijn woning verwijderd. Mu rat bleef dezelfde van altijd; toen men hem, na het aftrekken der soldaten, ging zoeken, vond ïnen hem, in beide handen een pistool, maar rustig slapende. Gelijk hij geslapen heeft op menig slagveld van Europa, waar aan zijp naam voorgoed is verbonden. Den volgenden dag bleek, dat het schip koers naar Amerika had gezet. Toen deze poging tot ontvluchting mislukt was, be raamde men plannen voor een nieuwe po ging. Maar ook daarbij diende het geluk Murat niet. Weinig toch had het gescheeld of hij was nog aan boord van het schip naar Amerika gekomen; Marouin had een ruimen tijd in het huis van Marouin ver- visscher bereid gevonden om den Koning uit een 'dertigtal getrouwen, die ongeluk zijn jas losknoopte en zijn schitte- in de onmiddellijke omgeving onderge bracht. Murat’s vrouw, Koningin Caroline, de zuster van Napoleon, hield reeds gerui men tijd met haar kinderen in Oostenrijk verblijf. Murat was erin geslaagd om kost baarheden uit Napels mede te nemen; zoo

Sneeker Nieuwsblad nl | 1925 | | pagina 1