yy» sjsyssa tgyyz aw» I HAAR OFFER. 75 Oihdiil öriiH hr liaiHti Smt Vanmhjjns VRIJDAGSAVONDS Uitgavan Brandenburgh’ JCo., iJhrwa - talefooE 8». 150. ■o. 72 1 annex 2UU Nieuwstijdingen. SNEEKER COURANT an WYMBRITSERADEEL Officiéél gedeelte. 41e JAAR6AH6 ZATEREAli 6 JURI 1925 Eerste Bled I t J at *i|" Ab«n»* waraafcard tagen aujjaiakkau ««as “r 1) HOOFDSTUK I. Wind over de Heide. w «m .w*.—k__.j£>wi,»..««inKa <a<rA»juKtwarr: jua«aanr.<aw.^u i tmimi gia. 31} «arllaa van aeo dwlnt van vroeger dagen was hem bijgebleven. „Ik ilEUWE S3EEKBR COURANT gia. Sij lasaua langa Invaliditeit. dienstregeling op enkele der drukste lijnen tal van hiaten vertoont, onbruikbaar zijn. Tenzij men de ontbrekende gedeelten niet noodig heeft of, mocht dit wel het geval zijn, de dienst regeling uit een volledig boekje ter aanvulling uit zijn hoofd zou willen leefen. Pakketpostdienst. Met ingang van heden, 5 Juni, zijn de nieuw model adreskaarten, de zgn. labels, beschikbaar gesteld. Vanaf dien datum worden gewone pak ketten zoowel met oud als met nieuw model adreskaart aangenomen; de oud-model adres kaarten kunnen met ingang van heden aan het loket voor de pakketpost tevens worden ver ruild tegen nieuwe. Na 8 Aug. a.s. mogen voor gewone pakketten alleen nieuw-model adres kaarten worden gebezigd; ook na dien datum kan echter de verruiling van oud-model kaarten tegen nieuw-model nog geschieden. De pakketten zijn te sluiten met een kruis- touw, de volledig ingevulde labels moeten aan de pakketten worden bevestigd; tevens moet op het pakket volledig adres worden aangebracht, terwijl het aanbeveling verdient, eveneens een volledig adres in de pakketten te sluiten. Pakketten met verrekening en waarde-pak- ketten worden geheel op dezelfde wijze en met dezelfde soort adreskaart verzonden als tot nu het geval was. Zijn vader aangevallen. Omtrent het gebeurde op het Rebecqueplein te Den Haag, wordt nader vernomen, dat de sectie op het lijk van den man, die door zijn zestien-jarigen zoon met een zaagje gedood zou zijn, nog verricht moet worden. Eerst dan kan de doodsoorzaak met zekerheid worden vast gesteld. De wonde, door ’t zaagje veroorzaakt, bloedde slechts weinig, zoodat het ook nog wel mogelijk is dat de man door den schrik hartver lamming heeft gekregen. Al jaren was de vader, die geen bezigheden had, aan den drank, en steeds vielen er woeste tooneelen voor, waarbij vrouw en zoon (de andere kinderen zijn getrouwd) deerlijk mis handeld werden. De man, die 58 jaar oud was, was groot en sterk, en ontzag zich niet de ver schrikkelijkste bedreigingen te uiten tegen buren en omstanders. De jongen daarentegen staat in de buurt goed bekend. Hij heeft goed onderwijs genoten, maar moest op bevel van zijn vader met melk venten. Nadat hij zijn vader had zien neervallen, liep de jongen naar de bovenburen en deelde daar diep onder den indruk mede, wat er gebeurd was. Daar de jongen pas 16 jaar is, valt hij nog onder de kinderwetten. Gelukstelegrammen. Van 25 December tot 1 April zijn 5719 ge lukstelegrammen verzonden en wel als volgt verdeeld: Amsterdam 2210, Rotterdam 808, 's j op zijn bed, met grauw gelaat, en met die uitdrukking er op, die Martha noemde: „de uitdrukking van gene zijde”. Vooruitgang in kinderuitzending. Het Centraal Genootschap voor Kinderherstel- lings- en Vacantiekolonies heeft in de zgn. voor- jaarsverpleging van Januari tot Mei 100 kinde ren meer verpleegd dan in 1924. Het aantal in verpleging zijnde en aangemelde kinderen in de zgn. zomerverpleging van Mei tot October toont reeds een vooruitgang van ruim 300 kinderen tegen 1924. Nieuwe afdeelingen werden nog opgericht te Marken-Binnen, Onderdendam en Hauwert. Salarisregeling ambtenaren. Onlangs is door minister Colijn medegedeeld dat er wellicht aanleiding zou zijn om even- tueele „plooien” in de salarisregeling voor de ambtenaren glad te strijken. In verband hier mede kan de Tel. melden, dat door den minister van Financiën aan de verschillende departe mentshoofden een aanschrijving is gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat binnen ’t kader van het thans geldende bezoldigingsbesluit, te gemoet zal worden gekomen aan onvoldoende bevonden regelingen ten aanzien van de salaris- Gravenhage 904, Alkmaar 51, Arnhem 126, Bre sen van de verschillende rangen van ambtenaren en beambten en dat te dier zake aanwijzingen aan het ministerie van Financiën kunnen worden gezonden, zoodat eventueel daarmede rekening kan worden gehouden. Onbruikbare spoorboekjes. De nieuwe spoorboekjes, de Officieele Reis gids der Nederlandsche Spoorwegen, zooals de ambtelijke benaming luidt, zijn verschenen. In het geheele land worden zij in kiosken, bij boek handelaren, op straat en overal gekocht door ieder, die met den trein reist. Echter, men zij óp zijn hoede, schrijft het Hbl. Men toonde het blad een spoorboekje waarvan in het eerste gedeelte, daar waar de algemeene opmerkingen staan afgedrukt en in de dienstregeling der lijnen 1 tot en met 8, tal van onbedrukte bladzijden voorkomen. Vermoedelijk zijn er, op wat voor wijze ook, tusschen de spoorboekjes een aantal misdruk ken gekomen, die er van buiten even volledig uitzien als hun soortgenooten, die een complete dienstregeling bevatten; doch die, door het aan tal onbedrukte bladzijden waardoor juist de door HALL1WELL SUTCLIFFE. Voor Nederland bewerkt door Mevröuw J. P. WesselinkVan Rossum. -- da 56, Deventer 29, Dordrecht 72, Eindhoven 46, Groningen 192, Haarlem 238, ’s Hertogen- bosch 74, Hilversum 114, Leeuwarden 53, Lei den 125, Maastricht 44, Middelburg 54, Nijme gen 142, Tilburg 47, Utrecht 253, Zutphen 26 en Zwolle 55. Prof. Van der Kloes. Prof. J. A. van der Kloes, te Delft, werd Don derdag, op zijn tachtigsten verjaardag, door zijn oud-leerlingen en vrienden gehuldigd. Prof. Van der Kloes had een groote beteekenis voor de ontwikkeling der bouwkunst in ons land. Hij was stadsbouwmeester te Bolsward van 1871 tot 1873. Dienstweigering uit moreele overwegingen. Het Zweedsche parlement heeft een wetsont werp aangenomen, inhoudende, dat de militaire dienst niet alleen uit godsdienstige, maar ook uit moreele overwegingen kan worden gewei gerd. De dienstweigeraars moeten in plaats daarvan evenwel arbeid verrichten gedurende een tijdperk, dat resp. 90 en 21 dagen langer is dan de militaire diensttijd. Abonnementper’ jaar f 2.50‘fr.^p. post f 3.60. Advertentiën9 ct. p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT dieren in gezelschap van zijn vader geleerd. Het laatst van alles herinnerde hij zich zijn moeder, die jaren geleden gestorven was, en de jonge man bedekte zijn oogen, om ze voor den blik van den zieken man te verbergen. De oude squire bewoog zich ongeduldig, want hij had altijd een hekel gehad aan Zweminrichting. De temperatuur van het water in de Sneeker Zweminrichting was heden 20 gr. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Nieuwe Veemarkt, en aldaar te bevragen op alle werk dagen tusschen 11’/j en 12/2 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 4 Juni 1925: Heerenrijwiel. Voetrem (deel van een motorrijwiel). Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 4 Juni: Postduif, B. Kok, Waterpoortsgracht 1; zakmesje, P. Feitsma, 2e Boschdwarsstraat 14; 8 spaarzegels, A. Bottinga, Colignystr. 9; roode meisjesmuts, H. Doevendans, Bothniakade 31; blauwe postduif met ring, H. Silvius, 3e Woudstraat 46; zilveren arm band, G. Gerritsen, Boschstraat 19; rozen krans, P. Broodwinder, Brouwersteeg 4; liniaal, P. van Ham, Oosterdijk 2; medaille, Th. Postma, Scharnesteeg 13. Concours Gemengde Zangkoren. Zooals wij reeds eerder meldden zal de Bond van Gemengde Zangvereenigingen in Friesland op 19 Juli a.s. hier ter stede een concours hou den, waarvan de regeling in handen is van de Ver. voor Vreemdelingenverkeer. Naar wij thans vernemen zullen aan dat con cours een 20-tal koren mededingen, met een 600 zangers. Het concours zal worden gehouden op het Sportterrein aan de Kerkhofslaan waar o. a. ook de samenzang van alle zangers en zangeressen zal plaats hebben. Het bestuur’meent op een bezoek van een paar duizend personen te mogen rekenen. lijdende geweest, en op zijn zoon rustte de verantwoordelijkheid het geslacht in stand te houden. De jonge Nicholas had zichzelf niet gespaard, hij had even vrij geleefd als zijn voorvaderen, en de kans was nooit ver verwijderd geweest, dat hij zijn nek zou breken op het jachtveld, of zichzelf zou dooden door een schichtig paard, dat tus schen de boomen van zijn hooge sjees liep, te besturen. En als de boeren bij hun haard zaten te babbelen, als het werk was ge daan, spraken zij treurig over de bezittin gen van de Oldfields, alsof zij het over be zittingen hadden, die hun dierbaarder wa ren dan hun eigen. Het lang verwachte einde was dien avond nabij, De hand van November lag koud en somber op de heide. Een grillige maan kwam telkens te voorschijn tusschen wild jagende wolken, en een Jagers-wind gierde rondom de rij schoorsteenen. De oude squire lag boven, en wachtte op zijn einde. Martha, de huishoudster vroeger was zij kindermeid van den jongen squire geweest waakte bij hem, terwijl Nicholas beneden wachtte tot hij zou wor den geroepen. De Jagers-wind was voor den jongen Oldfield geen fantastische legende van die landstreek; hij was de be schermgeest van zijn geslacht, hetgeen reeds vroeger bewezen was. Hij wist, dat de oude squire dien nacht zou sterven. Eindelijk riep Martha hem. Zijn vader lag ARBEIDSWET 1919. BAKKERSNACHTARBE1D. De BURGEMEESTER van SNEEK maakt bekend, dat door hem bij besluit van 5 Juni 1925 aan JOHAN HENDRIK HARKEMA, bakker, wonende te Sneek, vergunning is verleend tot het verrichten van bakkersar- beid tusschen des namiddags 8 uur en des voormiddags 6 uur in het perceel 2e Woud straat 33 van 20 Juni 1925 tot en met 19 Juni 1926. Sneek, den 5 Juni 1925. De oude squire fronste zijn wenkbrau wen, toen Nicholas binnenkwam met één flesch, en één glas in zijn handen. „Je wilt dus niet met je ouden vader drinken?” De zoon had in het geheel niet aan zijn eigen behoeften gedacht. „Ik vergat het, vader,” antwoordde hij en ging gehoorzaam naar beneden, om nog een flesch en een glas te halen. Martha wachtte nog steeds onder aan de trap. „Ik dacht wel dat u niet dorstig zoudt worden gelaten. Dat is niet de Oldfield’s manier,” zeide ze, naar het scheen trotsch op dien familietrek. Vader en zoon begonnen samen te pra ten, nadat Nick in de kamer teruggekeerd was. „Goede wijn, mijn jongen goede tegen het licht hield. „Het zal de laalste zijn, dien ik drink.” „Niet de laatste, vader! We zullen u weer gezond bij, ons hebben „Neen, onzin jongen. Er is nooit een leu gen tusschen jou en mij geweest, Nick, mijn jongen.” Het verleden verhief zich in snelle opvol- deelingen ten deele juist waren. Echter, zijn koe was nog niet verkocht en hij kon ze weer mee van de markt nemen. Beklaagde bekent. Hij zocht om werk, kon het niet krijgen, kwam in den stal, zag de koe, aarzelde nog, maar nam ze ten laatste mee. Er mee op de markt gekomen, ontmoette hij iemand, die ze koopen wilde, maar voordat het zoover kwam, kreeg hij berouw, zoodat de koe niet in handen van een ander overging. Ziedaar in hoofdzaak K.’s verklaring. Hij ver keert in geen benijdenswaardige omstandighe den, heeft een zwakke en zenuwachtige vrouw, een groot gezin van kleine kinderen en bij dat alles geen werk. De officier van justitie vindt dit erg genoeg, maar er staat tegenover, dat beklaagdes straf register lang niet schoon is. Of zijn berouw wel zoo echt is, neemt de «jfficier ook niet dadelijk aan. Allicht is hij er door andere overwegingen toe gebracht, om intijds te retireeren. Eisch: 1 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. A. A. M. v. d. Meulen, geeft toe, dat het bewijs van het ten laste ge legde geleverd is, maar ziet in de omstandig heden, waaronder het misdrijf is gepleegd, in beklaagdes berouw en in 't feit, dat de eigenaar zelf geen nadeel heeft geleden, noch de beklaag de zich bevoordeeld heeft, voldoende redenen, om de rechtbank in overweging te geven, K. een voorwaardelijke straf op te leggen. L. C. Kerknieuws. Ger. Kerk. Beroepen te Borger en te Duurs- woude D. Feenstra, cand. te Woudsend. Legaat. Wijlen den heer G. Veenstra te Lemmer heeft aan de Ned. Herv. gemeente van Lemmer, Ees- terga en Follega een legaat van f 1000 bespro ken. vroege bijeenkomst reden, Nick, 1 samen goede dagen meege- Hij begon stil te staan bij menig half ver- x— 1 weer. Of schoon de wij,n hem voor een oogenblik opvroolijkte en verwarmde, wist hij, dat zijn tijd tot spreken kort was en hij had veel te zeggen. Niet juist wat het aantal woorden betrof, maar de woorden moes ten juist gekozen zijn. Wordt vervolgd. Aan de Mem. van Toelichting is een nota omtrent de volledige kosten van de afsluiting en droogmaking der Zuiderzee toegevoegd, waaruit blijkt, dat de totale kosten van ae af sluiting, na het gereed komen van het beperkte wetkplan 192225 f90 millioen zullen beloo- loopen: gerekend wordt op een duur der uit voering van 8 jaar. De kosten der te maken werken voor de droogmaking zijn begroot op: f37 millioen voor den N.W. polder, f 101 millioen voor den Z.W. polder, f 143 millioen voor den Z.O. pol der, f 84 millioen voor den N.O. polder, totaal voor de droogmaking f 270 millioen. De totale kosten der werken (exclusief de memorieposten der voorziening in de belangen der defensie en der visscherij) beloopen dus een bedrag van f360 millioen. De kapitaal- waarde der droog te leggen gronden wordt ge schat op: f 43.916.000 voor den N.W. polder; f 123.780.000 voor den Z.W. polder; f 222.069.000 voor den Z.O. polder; f 120.972.500 voor den N.O. polder; totaal f510.738.000. De te betalen rente bij een rentevoet van 5 pet. tijdens het maken der droogmakingen tot dat de gronden hun normale kapitaalwaarde be zitten, wordt in totaal berekend op f 183.777.600. Voorgesteld wordt de woorden „bij Piaam” te vervangen door „benoorden Piaam” in verband met bij nadere studie wenschelijk gebleken af wijking van de richting van den afsluitdijk. Voorts wordt voorgesteld in de wet een nieuw art. 4 bis in te lasschen, strekkende om in de wet het beginsel vast te leggen, dat in de kosten van den afsluitdijk zal worden bijgedragen door de provinciën, die geacht kunnen worden bij de uitvoering van dit werk in meer directen zin be lang te hebben. Tot zoover dit wetsontwerp. Door de vervan ging van de woorden „bij Piaam” door „be noorden Piaam”, wordt het den directeur-gene- raal mogelijk gemaakt zijn idee te verwezen lijken de dijk op Zurich te richten. De hoop van de Zuidwesthoek van Friesland is thans ge vestigd op de Tweede Kamer. WIJCKEL. Als bijzonderheid kan worden ge meld, dat een gouden ring van den heer F. B. 50 jaren vermist is geweest en thans met het wieden in het bouwland teruggevonden is. De ring is aan den wettigen eigenaar teruggegeven. F. D VAN DE LEEUWARDER RECHTBANK. Zitting van Woensdag 3 Juni. „En dan een koe.” Zoover is het met A. K., 34 jaar, werkman te Sneek, al gekomen. Nu 211 fflj op de bank der beschuldigden en heeft het zwaar genoeg, maar het feit is gebeurd. De koe was het eigendom van S. Heeringa, veekoopman te Scharnegoutunj, die het beestje te Dongjum had gekocht. Volgens afspraak werd het den len Mei op de veemarkt te Leeu warden geleverd, waar Heeringa om 8 uur in den morgen de nieuwkoop ontving. Het was een jonge koe, die op kalven stond. Om 9 uur liet de eigenaar ze daarom naar den stal van het café De Jong brengen. Een klein kwartier later ging hij eens kijken, of ze een goede plaats had gekregen en weer een half uur daarna wilde Heeringa wel eens zien, hoe de koe het maakte. In plaats van deze vond hij de leegte, waar de viervoeter gestaan had. Van den stalknecht vernam de eigenaar, dat het beestje weggehaald was, maar hoe en door wien, daarover wist niemand opheldering te geven. Weer op de veemarkt teruggekeerd trof Hee ringa daar zijn broer aan, die ook aan het han delen was en een koe aan zekeren V. d. Berg verkocht. Het gerucht van de vermissing eener koe had zich reeds over de markt verspreid en al spoedig werd Heeringa medegedeeld, dat men zijn eigendom misschien op het spoor was. Een andere V. d. Berg zou een koe gekocht hebben ver beneden den prijs en onder verdachte om standigheden. Bij nasporing bleek Heeringa, dat de mede- De gemeenteraad van Zelhem heeft be noemd tot gemeente-ontvanger mr. F. J. Bakker alhier. De droogmaking der Zuiderzee. Ingedieitd zijn wetsontwerpen tot wijziging van de wet van 14 Juni 1918 tot afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee en van de wet 20 December 1918 tot instelling van een fonds ten behoeve van de afsluiting en droogmaking der Zuiderzee. Blijkens de Memorie van Toelichting wordt met deze wetsontwerpen uitvoering gegeven aan het op 21 November jl. door den minister van Financiën in de Tweede Kamer aangekon- digde voornemen. Met deze wetsontwerpen wordt in hoofdzaak beoogd: a. Krachtig ter hand te nemen de uitvoering van de werken, noodig tot het maken van den afsluitdijk en van de droogmaking van den N.- W.-polder. b. De kosten, verbonden aan hét maken van afsluitdijk, niet te doen drukken op de rekening der droogmakingswerken, doch deze voor de helft te kwijten uit de gewone middelen en voor de andere helft uit buitengewone middelen, te vinden uit leeningen. De vraag, of de toestand van ’s lands finan ciën reeds thans gedoogt, dat de uitvoering der Zuiderzeewerken, in plaats van in gematigd tempo, zooals thans, met kracht worde aange vat, moet naar de meening van de regeering in bevestigenden zin worden beantwoord. De Regeering meent te mogen aannemen, dat de afsluiting van de Zuiderzee, voor een voor naam deel van ons land, van zoo overwegend belang is, dat het werk der afsluiting in zijn vollen omvang mag worden beschouwd als een waterstaatswerk, dat ook zonder verdere droog making van de Zuiderzee van uitnemende waar de is, zoodat het ook los van die droogmaking in ’s lands belang zou behooren tot stand te komen, en derhalve de kosten daarvan op de kosten der droogmakingswerken niet zullen mo gen drukken. In dit verband wordt o. m. gewezen op het uitblijven van periodieke overstroomingen, ver betering der afwatering, de mogelijkheid van een betere verbinding tusschen Noord-Holland en Friesland, enz. De totale kapitaalwaarde der gronden is na de droogmaking op ruim f510 millioen te stel len, waartegenover de rekening van de droog making dan echter wegens rente met een bedrag van ongeveer f 184 millioen zal zijn bezwaard. Volgens de commissie-Lovink bestaat er grond om aan te nemen, oat, w’anneer de Zui- derzeegronden zullen worden uitgegeven het geen vermoedelijk in de jaren 1930 tot 1950 het geval zal zijn gemiddelde pachtprijzen voor goede kleigronden van niet minder dan f 125 a f 150 per jaar en per H.A. zullen worden verwacht, terwijl voor deze gronden op gemid delde koopprijzen van omstreeks f 3000 de H.A. gerekend mag worden. Voor lichtere gronden dienen de prijzen iets lager gesteld te worden. Voor onbehuisd land moet de koopprijs naar de meening der commissie met f 500, de pachtprijs met f 25 verminderd worden. De Regeering staat op het standpunt, dat tegelijk met de afsluitingswerkzaamheden een aanvang moet worden gemaakt met het droog maken van de Wieringermeergronden, welke voor een spoedige ontwikkeling van het land bouwbedrijf zoo gunstig zijn gelegen. De gelijktijdige uitvoering der werken sluit in, dat aan het Zuiderzeefonds het nadeel zal worden vergoed, dat uit de vervroegde droog making voortvloeit. Blijkens een globaal overzicht van hetgeen in de thans in te luiden periode van krachtige voortzetting van de werken jaarlijks noodig zal zijn, worden die kosten in de jaren van 1925 tot en met 1933 geraamd op resp.: f2 millioen, f 15.3 millioen, f 18.3 millioen, f 18.3 millioen, f 15 millioen, f 18.8 millioen, f 16 millioen, f 10.5 millioen, f9 millioen, totaal f 123.2 millioen. Ij. yra. 01} «OflleB «3 oax> Mr «lui«r VRIJSTELLING DIENSTPLICHT. De BURGEMEESTER van SNEEK brengt ter algemeene kennis, dat van heden af ter secretarie ter inzage ligt de beschikking van den Minister van Oorlog van 25 Mei 1925, Vlle Afd. No. 196 V, waarbij aan YNTE ALKEMA, ingeschrevene van deze gemeente der lich ting 1923, met ingang van 2 Juni 1925 voor twee jaren vrijstelling van den dienstplicht is verleend; en de beschikking van den Minister voor- noemd van 26 Mei 1925 Vlle Afd. No. 162 V, waarbij het verzoek van JACOB LODEMA, ingeschrevene van deze gemeente der lich ting 1910, dm vrijstelling van den dienst plicht, is afgewezen. Tegen deze uitspraken kan binnen tien dagen beroep worden ingesteld. Sneek, den 5 Juni 1925. £i| rïJj «muw «au. vv »»s> «rijawinga» tranen; toch waren zijn oogen teeder op den jongen gericht, alsof het hem goed deed te weten, dat zijn heengaan een ver lies was. „Ik kan u niet missen,” zei Nicholas. „O, dat zul je wel kunnen, Nick! Het wordt tijd, dat je trouwt, mijn jongen, en je vrouw zal je wel helpen Hij zweeg. Zijn zoon vulde zijn glas weer, en dronk het in één teug leeg. Zijn oogen werden levendiger, en hij glimlachte. „Een Vrouw beteekent zooveel, Nick, in dien je haar liefhebt zooals ik je moeder heb liefgehad. Arme Nell! Ze stierf van angst, Nick, daar ze eiken dag bang was, dat ik mijn nek zou breken. Ja, de voortdu rende vrees doodde haar. Toch had ik haar lief, maar ik hield ook van mijne paarden; en zij kon nooit goed begrijpen waarom ik wijn,” zei de oude man, terwijl hij het glas er niet in slaagde deze twee gevoelens met x u_x i:»ux gitaar -n overeensfemmjng te brengen Nick, je zult nooit de liefde begrijpen, dia ik voor je moeder gevoeld heb. Ze is als de dageraad als zijn licht boven de top pen der boomen opkomt. God! jij en ik hebben menigen dageraad samen gezien! Soms de stroopers najagend of als wij - naar een v:- ging van beelden. De jongen had naast zijn1 we hebben vader geloopen, die nu sterverrde was; had maakt!” naast hem gereden; had het gebruik van I'" een geweer en gewoonten van vogels en geten voorval, en zweeg toen Oldfield Hall, een onregelmatig ge bouwd, half vervallen huis, lag in een boschrijk dal in de heide. Van oudsher was aan het bosch en het huis en de Oldfields zelf voor de heidebewoners iets spookach tigs verbonden en nu waren Squire Oldfield en zijn zoon, een jongmensch van drie en twintig jaar, de laatsten, om het geslacht in stand te houden. Men veronderstelde, dat een vreemde mengeling van ongeluk en ge luk de Oldfields vervolgde; zij waren spe lers geweest, roekelooze ruiters, liefhebbers van hun wijn, ofschoon zij altijd sterk ge noeg waren geweest dit alles te doen, zon der er voor zichzelf en anderen eenig na deel van te hebben ondervonden. Met al hun tekortkomingen waren zij steeds edel lieden gebleven, dapper, en die zelfs in hun zorgeloosheid hun medemenschen ontza gen. Liefde voor het Oldfield-geslacht was heden ten dage een diep gewortelde harts tocht onder een volk, dat langzaam is in het vormen van tradities, maar er zeer op ge steld om ze te handhaven, en daarom ver diepte het er zich zeer in, hoe de toekomst van het geslacht zou zijn. De oude squire was het laatste jaar ten, de deur met zachte, overdreven om zichtigheid sluitend, overtuigd van de komst van dien oppermachtigen vorst, die de menschen den Dood noemen, „de reis is nu bijna ten einde. Ik ben regelrecht op mijn beschermde plaats afgereden, jongen, en ik ben niet bevreesd. Maar ik ben on rustig. Breng mij, een pint wijn.” Martha wachtte onder aan de trap, toen de jonge man beneden kwam. „Wat gaat u doen?” fluisterde ze, „wat gaat u doen, meneer? Gaat u weg juist nu ik u beiden alleen liet om vrede te maken?” „Ik ga een pint wijn halen,” antwoordde hij. Martha glimlachte ondanks zichzelf ondanks dat de Jagers-wind floot rondom de schuine gevels. „Het zal hem geen kwaad doen,” zeide zij, terwijl zij de trap opkeek. „De squire heeft er zich altijd goed bij bevonden; wie zijn wij om de gewoonten en manieren te beoordeelen, die hem tot een goed meester maakten?” „Jij, en ik, Martha, zullen nooit weer een oordeel vellen over eenig mensch,” zeide Nicholas ernstig, ging naar de eetkamer, en keerde terug, nadat hij gevonden had wat hij zocht „De Heere helpe hem,” mompelde de huishoudster, toen zijn voetstappen waren weggestorven, ep alles stil boven was. „Hij is te oud voor zijn jaren, hij moest zulke dingen niet zeggen. Ik heb heel wat gezien, en daardoor ben ik er toe gekomen om, als Maar zijn ik ’s avonds bij den haard zit, tot mezelf geest was helder, en de vroolijke humor: te zeggen: „Doch wie zijt gij, die een an der oordeelt.” Maar een jongeling van drie ben niet bang, jongen,” zeide de en twintig jaar, neen, die moest daarvan squire, nadat Martha hen alleen had gela- nog niets weten.” gia. lugavai au ovaur- l£ll 01; «aruaa «aa Ü|d«n binnaa <0 d IvV Mn hand vaat al aag

Sneeker Nieuwsblad nl | 1925 | | pagina 1