H HMK OFFER. 2000 ft.gusa MO - annex SHEERER COURANT! an WYMBRITSERADEEL Sfitlnl (him hr lamti Snit. Ni«uw»ti|disgs». 41e JAAR6AH8 WOEHSDAtt IO JUBI 1025 Earst* Blad VtndtjnO Brandenburgh Co., SaanM Tdafesa ^50* In het debat trad in de eerste plaats de heer bater wilde dat de V.B. hier en daar de pogin- der pacificatie wil spr. niet tornen, maar verzet wat hij met voorbeelden uit Zeeuwsch Vlaande- t I Wordt vervolgd. door HALLIWELL SUTCLIFFE. Voor Nederland bewerkt door Mevrouw J. p. WesselinkVan Rossum. IIEWE SEEEEEH CODEAIT I ook op onderwijs, waarvan de uitgaven in lang wij kunnen.” Zijn stem begaf hem. Hij strekte zijn zwakke hand uit naar de wijinflesch, en Nick vulde zijn glas opnieuw. De wind ver minderde, en verhief zich weer, en de squire verbeeldde zich dat gestorven Oldfields een strijdlied voor hem floten en hem verzoch ten, deze moeilijke zaak van den dood vier kant in het gelaat te zien. Hij nam bedaard een diepe teug, en greep naar de hand van zijn zoon. „Daar is Alison Blake,” zei hij. „Ik laak je er niet om, mijn jongen, dat je haar lief- hebt.” „U weet het dus, vader? Ik vermoedde niet ik „Oude menschen kijken naar de spelle tjes van jongelieden, mijn jongen.” De kalme ironie van den vader werd ge temperd door zijn genegenheid, zoodat zijn gelaat geleek op dat van den een of ande ren vriendelijken priester, die èn het ver driet van de ouden, èn de onschuldige be kentenissen van de jongeren kent. De wind begon cfpnieuw te snikken, evenals Rachel schreide om haar kinderen. De jongen hoorde het en dacht aan de wan delingen, en de ritten te paard die vóór hem lagen de wandelingen en rijtoeren die hij zonder zijn makker zou maken. De oude squire hoorde het en keerde zijn hoofd om, terwijl hij dacht aan de tochten, die hij nooit meer zou doen. Beiden keken naar buiten, denkend aan de uitgestrekte heidevelden, en moerassige wildernissen die van ouds dierbaar waren aan het oude geslacht der Oldfields. „Hij wordt ongeduldig Nick,” zei de squire. Nick dacht, dat zijn vader begon te ijlen, Embden ziet alle oogsten ook al vernietigd, wel nu spr., practisch landbouwer, stelt gaarne al zijn gewassen voor een proef op dit gebied be schikbaar! Bij de vrede van 1918 konden de staatslieden nog geen rekening houden met het bolsjewistisch gevaar. Wat de paraatheid van onze weermacht betreft, deze behoeft slechts re latief te zijn, omdat men in alle landen over de toestand van de verdedigingsmacht klaagt. Ten slotte wijst spr. er op dat Frankrijk en België wilden dat Nederland toetrad tot een militair tractaat, wat Nederland zeer terecht weigerde, toen wilde men dat Nederland Limburg beschik baar stelde voor aanleg van permanente ver dedigingswerken. Ook dat werd geweigerd doch Nederland kon deze landen alleen gerust stellen door de verklaring dat het elke schending van grondgebied zou beschouwen als een casus belli. We hebben bij de overweging onzer posi tie dus ook te rekenen met andere naties. Ook dit zïj ons een waarschuwing thans niet den weg der eenzijdige nationale ontwapening te gaan. De V o o r z. sloot met een woord van dank aan spreker en debaters de vrij goed bezochte vergadering. STAVOREN, 6 Juni. Het gaat met de ansjovisvangst nog in stijgende lijn. Twin tig booten brachten hier deze week 25.120 K.G. aan, het record gedurende deze visch- periode. De prijs bewoog zich tusschen 67 en 60 cent per K. G. L. C. Voor een diner. Te Rotterdam kwamen twee dames, behoo- rende tot een familie, welke hij goed kende, in den winkel van een zilversmid en ver zochten zichtzending van een uitgezóchte partij tafelzilver, liefst van hetzelfde genre. De zilversmid kende de familie als welge zeten en liet alles bezorgen, zooals verlangd was, zoodat meneer, want die zou de eind beslissing hebben, slechts zijn keuze te bepalen had, zegt de Maasb. Goede klanten zijn zeldzaam in dezen tijd en de zilversmid wachtte met spanning af, zoodat, toen na twee dagen de zending terugkwam met de boodschap, dat er geen keus bij was, hij een oogenblik perplex stond en daarna in alles be halve prettige gemoedsstemming kwam. En deze werd er niet beter op, toen een on voorzichtige uitlating van de dienstbode der familie hem ter oore kwam De familie had, toen het tafelzilver bij haar berustte, toevallig een groot diner gegeven. Ongevraagd eervol ontslag. In Stbl. no. 199 is opgenomen een Kon. Besl. van 23 Mei, houdende beschikking op het be roep, ingesteld door L. M. van HoeveLeijs, thans wonende te Rotterdam, tegen het besluit van Ged. Staten van Zuid-Holland van 3 Sept, jl., waarbij is bevestigd het besluit van den Raad van Capelle aan den IJssei van 15 Mei 1924, tot het verleenen aan haar van ongevraagd eervol ontslag uit haar betrekking van onder wijzeres aan de openbare lagere school no. 1 in die gemeente, met ingang van den dag, waar op zij in het huwelijk zal zijn getreden. Het besluit overweegt o. m., dat weliswaar de L. O.-wet 1920 zonder eenig voorbehoud onderwijzeressen, gehuwd of niet, tot het geven van onderwijs in de lagere scholen toelaat en diensvolgens het enkele feit van het aangaan door haar van een huwelijk voor een gemeente raad geene voldoende aanleiding mag zijn een onderwijzeres ongevraagd te ontslaan. Het staat evenwel een gemeenteraad vrij zich op het standpunt te plaatsen, dat het niet wenschelijk is een onderwijzeres in vasten dienst te benoe men, van wie verwacht kan worden, dat zij weldra in het huwelijk zal treden. Mej. L. M. Leijs was er, blijkens een door haar in de ver gadering van B. en W. van Capelle aan den Ijssel van 14 Mei 1924 afgelegde verklaring, volkomen mede bekend, dat de Raad dier ge meente dit standpunt innam, zoodat zij door moedwillig haar voorgenomen huwelijk te ver- Abonnement £’per* jaar fj2.5O2fr.-p. post f 3.60. Advertentiën9 ct. p. regel. Inge zonden mededeelingen hooger, bij Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT zwijgen op 14 April 1924 hare benoeming heeft verkregen, welke benoeming zij alleen daarom begeerde, .om mede door het aan die betrekking verbonden vaste salaris het huwelijk te kunnen aangaan, waarvoor zij op denzelfden dag der aanvaarding van die betrekking, nl. 1 Mei 1924, de benoodigde bescheiden opvroeg, zoodat de voltrekking reeds op 21 Mei 1924 kon plaats vinden. In het onderhavige geval is dan ook geen sprake van een ongevraagd ontslag, aan een onderwijzeres verleend wegens het enkele feit van het aangaan door haar van een huwelijk, doch wegens de onjuiste voorstelling van zaken, die de onderwijzeres willens en wetens bij den gemeenteraad heeft bestendigd gelaten, ten einde aldus de vaste betrekking te verkrijgen. Onder die omstandigheden is het raadsbesluit, waarbij aan L. M. van HoeveLeijs uit haar betrekking als onderwijzeres ongevraagd eer vol ontslag is verleend, gerechtvaardigd. Ged. Staten hebben mitsdien dit besluit terecht ge handhaafd. 'ÏL gld. öij ••riles *8 vaa Mn ving ar 2.) De jonge Nicholas stond bij het raam en sloeg de wolken gade, die zich ophoop ten, voortdreven, en voortijlden tusschen de maan en het bewegend netwerk van kale takjes en naakte takken. Hij nam nu en dan een teugje van den wijn, niet omdat hij er behoefte aan gevoelde, maar omdat hij den ouden squire ter wille wilde zijn. De scha duw van een aanstaande eenzaamheid lag over den jongen. Zijn smart, na die eene uitbarsting toen zijn moeder heel dicht bij hem scheen te zijn, uitte zich niet in tranen. Hij voelde eerder de overspannen ziele- smart waarvoor geen tranen waren; van iemand "die gebonden en hulpeloos ligt, ter wijl hij het lijden van een makker gade slaat. Want dat was de oude squire een makker. Ja een vader die een zekere mate van gehoorzaamheid eischte; maar bovenal een makker. „Nick,” zei de squire op zachten, beve lenden toon. De jonge' man keerde zich onmiddellijk om, en kvèam naar het bed. „Nick, er is een oud huis, dat in stand gehouden moet worden, en de landerijen - en er zijn bedienden, die op ons hebben vertrouwd om in hun levensonderhoud te voorzien. Het is een moeilijke nalatenschap voor je, mijn jongen schulden, en nog eens schulden, en weinig inkomsten.” gld. inganl nn ••«- |EA gld. felj varllas van gld. ölj verliaa Üjdan binnen SO <L IvV Mn hand, veeft et eeg *v van mu daim. Ontoerekenbaar? De 15-jarige scholier uit Amsterdam, die een moordaanslag op zijn in de Kleverlaan te Haarlem wonende moeder heeft gepleegd is door den kinderrechter naar Amsterdam gezonden, waar een onderzoek naar zijn geestvermogens zal worden ingesteld. De jongen heeft eenigc maanden geleden ook al een leelijke streek tegen zijn moe der uitgehaald. Hij ging toen naar Haar lem om te zeggen ,dat een broertje thuis doodelijk ziek was. De moeder trok naar Amsterdam, maar daar bleek, dat het ver haal over het zieke broertje verzonnen was. Toen de moeder weer in Haarlem kwam, bleek het zoontje er met al haar zilver van door te zijn. De jeugdige dief kon achter haald worden en de moeder kreeg het ge- stolene terug. De jongen zei toen dat hij het gedaan had, omdat hij een hekel aan zijn moeder had. De Kamerverkiezingen. De voorzitter van het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer maakt bekend, dat de voor de kiezers toegankelijke zitting, waarin het centraal stembureau de ingeleverde lijsten van candidaten zal nummeren in de volg orde, door het lot aangewezen, zal worden gehouden op Dinsdag 9 Juni, des namid dags te 2 uur, .in het lokaal van het ge meentehuis in den Haag, voorheen voor de vergaderingen van den raad bestemd. Fooien in Zwitserland. Wie in de komende zomermaanden naar Zwit serland komt, moge nota nemen van de volgende regeling, die dezer dagen in zake het fooien stelsel tusschen de Vereeniging der hotelhouders eenerzijds en den Vakbond der kellners (en hotelpersoneel) anderzijds gesloten is. In beginsel blijft het aan de discretie der gasten overgeiaten te bepalen: hoeveel fooi zij wenscBFn te geven. Wenscht de gast de berekening van ’t fooien- geld aan het bureau over te laten, dan gelden de volgende tarieven: a. voor logies van een nacht met ontbijt 15 pet der hotelrekening; b. voor logies van een tot drie nachten met ontbijt 1510 pet.; K c. voor logies van langeren tijd 12—10 pet.; d. bij langer verblijf en dus hoogere hotel rekening 108 pet.; e. in sanatoriums, bij een verblijf van min sten/ 3 maanden 5 pet. Om dit lijstje aan te vullen zij nog meege deeld, dat men in café’s en restaurants 10 pet. fooi geeft, met een minimum van 2050 cen times, naarmate men inrichtingen van meer of minder comfort bezoekt, even naar binnen wipt of een uurtje blijft pleisteren. Eindexamen Gymnasium. Voor het eindexamen van het gymnasium te ten. Geslaagd voor diploma a. de heeren b. Hovinga te Franeker en D. T. de Muinck Keizer te IJsbrechtum, voor b. mej. A. Meima te Sneek en de heer P. J. Oranje te Lemmer. Afgewezen 1 candidaat. Met 1 candidaat wordt voortgezet. Geslaagd voor diploma rekening- eourant-boekhouden, instituut Mercurius, onze stadgenoote mej. J. G. “van Hout. Rede dr. Bierema. Bij Jellema te IJsbrechtum sprak Vrijdagavond voor de vrijzinnige kiesver. in Wymbritseradeel Dr. Bierenia, no. 2 van de lijst van den Vrij heidsbond voor de a.s. Kamerverkiezingen. Na ’n woord van welkom van den voorz. den heer Joh. Domna begon de spr. met er op te wijzen dat er onder het kiezerscorps groote ontevreden heid heerscht over het tegenwoordige kiesstelsel dat geen contact tusschen afgevaardigde en zijn kiezers meer mogelijk maakt. De V. B. heeft nu een initiatiefvoorstel ingediend beoogende het herstel van een districtenstelsel maar met be houd van de evenredige vertegenwoordiging. Laat ons hopen dat dit voorstel ’t contact weer zal herstellen. Spr. wil nu even terugzien op wat in de laat ste parlementaire periode geschied is. Men weet dat er bezuinigd moest worden, maar is nu over al op den Staatsdienst bezuinigd waar dat kon? Verre van dat. Men leze maar eens de rapporten der bezuinigingscommissie daarover. De minister van Waterstaat wist zelfs die commissie twee maanden buiten de poorten van het gebouw van het hoofdbestuur der posterijen te houden toen zij daar eens neuzen wilde. Dat daarin iets te doen viel blijkt bv. uit het feit, dat voor de aanvoer van materiaal voor den bouw van het radiostation te Kootwijk een spoorweg werd aangelegd voor f 240.000, welke spoorweg nooit dienst deed want het station was klaar toen de spoorweg gereed was. Wat nu de eigenlijke bezuiniging betreft, minister Colijn moest aan vankelijk een tekort op de begrooting van 1925 dekken van 140 millioen. Toen later de midde len wat ruimer bleken te vloeien, o. a. vielen de winsten der Indische cultures mee (alleen de bewoners van Den Haag trekken in een normaal jaar 200 millioen gulden uit Indië) enz., kon het tekort teruggebracht tot 114 */2 millioen en dat bedrag heeft minister Colijn gevonden, maar hoe? Uitstel van de storting van 18l/a millioen in het invaliditeitsfonds is toch geen bezuiniging, dat is slechts verschuiving van lasten, evenals het uitstel van uitvoering van belangrijke waterstaatswerken, en dan heeft mi nister Colijn zich vooral ontpopt, inplaats van als bezuinigingsminister, als belastingminister; er kwam belasting op tabak, thee, bier, rijwielen en er kwam de verhooging der invoerrechten, de tariefwet; het was een eisch van parlemen tair fatsoen geweest dat men het volk in staat had gesteld over een verandering in onze han- delspolitiek een uitspraak te doen. Nederland heeft een sterk groeiende bevolking, waarvan het accres in de industrie vooral onderdak zal moeten vinden, en dat kan alleen als die indus trie op de wereldmarkt lesrft concurreeren, en men niet door protectionistische maatregelen het buitenland uitdaagt tegenmaatregelen te treffen. De tariefwet is de donkere plek in de econo mische politiek dezer regeering, dat beseffen land- en tuinbouw die van export leven, ook ter dege. De»groote fout van/de regeering is dat zij zoolang een zo6 hoogst onbekwaam minister als de a.-r. heer S. de Vries aan financiën heeft gehandhaafd. Spr. erkent dat er bezuinigd moest EA gld. bij varUoa ra vu Mn wijavtngar. I DUA M1IUC1W1JO, -vyauiruii VIV K 1 141 UVVU1 14 UW 11. -- I 1922 tot 160 millioen waren gestegen, terwijl V 1 e e r, h. d. s. te Tirns, die betoogde aan de I onze geheele staatsbegrooting in 1913 197 mil- hand van een artikel in de Haagsche Post dat lioen bedroeg men zie bv. naar Emmen, dat de belastingontduiking van de hoogste inkomens reeds 62 lagere scholen heeft! Aan het principe de druk op de lagere nog grooter maakt De- - -- (jer pacificatie wil spr. niet tornen, maar verzet bater wilde dat de V.B. hier en daar de pogin- Sneek werden geëxamineerd 6 Candida- (Jjent ge(jaail tegen de vaak illoyale uitvoering gen om openbare scholen, vooral de kleine een- 1 (te ver doorgevoerde splitsing op wensch van mansscholen, dragers van de vrijheidsgedachte pastoor of doming, geknoei met handteekenin- toch, in stand te houden wat beter steunde. De gen). De V. B. wilde, zij het met bloedend bater staat sceptisch tegenover de eenzijdige hart, voor de verhooging van het aantal kinde- ontwapening welke S. D. A. P. en V. D. willen, len per klas stemmen, mits Ged. St. het rechtmaar heeft ook weinig vertrouwen in ons leger, i „„iz Uo hnnw van hiizondprp scholen te j wat hij met voorbeelden uit Zeeuwsch Vlaande- verhinderen. Toen dat niet geaccepteerd werd, ren, waar debater tijdens de mobilisatie diende, staafde. Tweede debater was de heer M r. P. C. A n d r e a e van Sneek die in verband met de beschikbare tijd alleen zou spreken over de een zijdige nationale ontwapening. Niet het pro tocol van Genève maar het Handvest van den Volkenbond is de wet voor de leden van dien bond, dat is de werkelijheid. Wij zijn volgens dat handvest verplicht bij een conflict een vol- kenbondsmacht in ons land toe te laten, doch nergens eischt dat handvest dat wijzelf ’n weer macht moeten hebben. Gesteld Duitschland is de aanvaller in een strijd tegen Frankrijk en Enge land, dan zal dat rijk als wij een leger hebben en wij mee moeten doen natuurlijk trachten de volkenbondsmacht voor te zijn en direct met ons afrekenen, geen onzer soldaten zal dan het leven er af brengen. Zeker Duitschland spaarde ons de vorige keer doch dat kostte dat rijk de slag aan de Marne en Moltke zijn generaals- kraag. Trouwens lessen uit de vorige oorlog zijn van weinig waarde, want de nieuwe oorlog zal als hoofdwapen de vliegtuigen en gassen heb ben, waarbij geen onderscheid tusschen combat tanten en non-combattanten valt te maken. Heb ben we geen weermacht dan heeft Duitschland geen reden bij een conflict zoo moorddadig tegen ons op te treden. Over de waarde van onze weermacht citeert debater het ongunstig oordeel van generaal Snijders en verklaart hij het eens te zijn met den heer Vleer. Wat het bolsjewistische gevaar betreft, de bater begrijpt spreker niet, als Clemenceau, Wilson en Lloyd George ook maar een greintje vrees daarvoor hadden gehad dan hadden zij het bolwerk tegen Rusland: Duitschland zeker niet machteloos gemaakt. Onze positie ten slotte is anders dan die der groote landen, waar bo vendien de oorlogspsychose nog heerscht. De heer dr. Bierema veroordeelt belasting ontduiking doch kon bij zijn beschouwingen uitteraard alleen rekening hofiden met bestaande tarieven en vastgestelde inkomens. Belasting ontduiking is bovendien niet genrakkelijk, is er maar eenig vermoeden van dan keert de fiscus immers de bewijslast om. De Vrijheidsbond wil ook de kleine openbare scholen, toevluchtsoord voor de geestelijke vrijheid, in stand houden, dat hier en daar neutrale bijzondere scholen ge sticht worden is te wijten aan de medestanders van den heer Vleer zelve, die maar steeds op komen voor de genivelleerde school. Wat de defensie betreft, een man als de soc.-dem. Vlie gen wil deelnemen in het machtsinstrument van d^n Volkenbond, hoe is de eenzijdige nationale ontwapening daarmede te rijmen? Spr. ziet geen groot verschil tusschen handvest en pro tocol. Of Nederland eventueel oorlogsterrein zal worden is nog de vraag. Spr. gelooft overigens niet dat Duitschland door den Belgischen tegen stand van beteekenis is opgehouden, von Kluck was steeds bij met zijn marschorder-data. Maar als wij niet gemobiliseerd hadden, zou Duitsch land gedwongen geweest zijn ons land te bezet ten. Onze weermacht had slechts ten doel onze neutraliteit te handhaven, en zou en zal nooit zonder bondgenooten tegenover een machtigen vijand staan. Spr. ziet niet in dat het gassen- gebruik verschrikkelijker is dan het granaten- gebruik. Het bekende rapport over de gifgassen1* is schrikkelijk overdreven en niet samengesteld door deskundigen met oorlogservaring. Prof, van en bukte zich om met zijn hand over het voorhoofd van den zieken man te strijken. De squire glimlachte kalm en zacht. „Ik bedoel de „Jacht-Squire”; hij roept mij,” fluisterde hij. Daarna verzamelde hij kracht, richtte zich in bed op, en zijn stem was helder en dringend. „We hebben geen tijd voor beuzelingen mijn jongen, jij! en ik. Wij weten wat de Jager, die op den wind komt aanrijden, ons heeft te vertellen. Luis ter, Nick! Alison Blake is het meisje, dat voor jou past. Ze is een meisje naar mijn eigen hart, en ik ken de vrouwen. Nick, zij is de vrouw voor jou eene, die ik hier graag als meesteres zou zien maar het kan niet zijn, Nick. Jongen, het kan niet!” Het was voor den jongeling nu alsof hij in den droom leefde. De oude squire had in den laatsten tijd, hoeveel hij ook van Alison Blake hield, den omgang tusschen deze twee tegengegaan. De jongen had er zich dikw-ijls over verbaasd, waarom de va der van Alison, en zijn eigen, die vroeger als goede buren en vriendschappelijk met elkaar waren omgegaan, toch zoo koel in hun groet waren als zij elkaar op het jacht veld, of op de markt ontmoetten. Hij wist niet eens dat, voordat de squire gedwongen was geworden de nuchtere bijzonderheden van zijn zaken te bezien, het tusschen die twee besloten was, dat Alison en hij een huwelijk zouden sluiten. „Het kan niet?” herhaalde de jonge man, alsof hij de beteekenis van die woorden ter nauwernood begreep. j kregen ook de bouw van bijzondere scholen te het examen „Dat is niet de geheele nalatenschap,”' doen antwoordde de andere kalm. j De stervende keek hem nieuwsgierig aan.' sterruiten werden geworpen, zich in elkaar strengelen, en weer uiteen gaan. „De moeilijkheid is gekomen, Nick. De tijden zijn veranderd. De armzalige nieuwe handelsleer weigert over schulden te lachen. God! in mijn tijd was het voldoende om te zeggen:-„Ik ben een Oldfield”, en „loop jelui naar den duivel!” als handelaars met veel drukte kwamen opeischen wat hun toekwam. Zij waren er trotsch op de Oldfields in hun schuld-boeken te hebben staan.” De wind floot schriller. Vader en zoon 1 keerden zich tegelijkertijd de een op den rand van den dood, de ander op den drem pel van den manlijken leeftijd naar het raam. Door de dalen van de heide wee klaagde de wind. Het was alsof hij al de snikken van de geheele wereld in zijn boe zem had verzameld, deze wind; alsof de beekjes en rivieren van alle menschelijke tranen opzwollen tot één stroom. „Het is de roep van den ouden „Jager” Nick,” zei de squire, terwijl zijn oogen schitterden alspf hij naar een plaats van samenkomst ging, in de Dene beneden, om daar het eene of andere meisje te ontmoe ten. „Bloedverwanten kennen bloedver wanten,” zegt men, en de „Jager” heeft ons gadegeslagen, terwijl wij onze hindernis sen namen. Nick, het is een slechte ge woonte van de Oldfields om, wat na den dood komt, te vergeten. Misschien zijn wij te vol leven, te verlangend om verder te leven, te jagen, te drinken, en onze kleine jongens te zien opgroeien tot mannen. Wij zetten den dood opzij Nick, zonder eenige twijfel: wij zetten den dood opzij zoo- stemde de V. B. tegen, die ook voorstelde een commissie uit alle partijen te vormen om op ba sis der pacificatie ’n meer bevredigende regeling te treffen. Minister Colijn steunde dit voorstel, doch rechts wilde er niet aan. Katholieken en A.-R. willen de splitsing zelfs op staatskosten tot in het universitair onderwijs, doorvoeren. Zouden we dan niet al meer en meer in het moeras geraken? Het werk der bezuini ging moet eigenlijk nog beginnen, onze open bare diensten zijn op veel te grootsche voet ingericht. De belastingen eischen 30 van het volksinkomen, dat belemmert de kapitaalvor ming, waarvan ook de sociaal democraten ten minste die in de Kamer, de noodzakelijkheid inzien. Prof, de Bruijn schat dat om opname in de industrie van een nieuwe arbeider mogelijk te maken,'f 17.000 nieuw kapitaal noodig is dat is dus voor de 30.000 arbeiders die er hier te lande per j. bij komen, 500 millioen per j., de En- gelsche econoom Keynes rekent voor ons land zelfs 700 millioen per jaar nieuw kapitaalvor ming noodig. Thans teeren wij zelfs in, op straffe van groote werkloosheid in volgende ge slachten dient hierin verandering te komen. Spr. staat nu stil bij de defensie. Uit de ge schriften der Duitsche legeraanvoerders is vast komen te staan dat onze mobilisatie in 1914 Duitschland de flankdekking bezorgde, waar voor de Duitsche staf anders zelf zou hebben gezorgd. Alle Nederlandsche partijen zagen dat ook zoo en stonden tot voor kort op het stand punt der nationale verdediging. Nu is de Vol kenbond gekomen, ’t protocol van Genève voor gesteld en daardoor is een neutrale houding in een volgend conflict onmogelijk. De aanval lende staat wordt staat-misdadiger en de vijand van alle andere volken. Als men zich nu op dit standpunt stelt, hoe ter wereld kan men dan éénzijdig nationaal willen ontwapenen, het is wel njet verplicht om tegen een eventueelen staat-misdadiger aan militaire actie mee te doen maar een moreele verplichting bestaat in dezen stellig en, wie hulp tegen een eventueel onrecht- vaardigen aanval van anderen verwacht, moet beginnen zelf de handen uit de mouw te steken. Een aantal vooraanstaande Vrijzmnig-democra- ten denkt er precies zoo over. Mogelijk komt het protocol er thans niet, 'maar deze dingen leven in de volkeren en zullen toch groeien. De V. B. verwerpt dan ook de eenzijdige ontwape ning, te meer waar het gevaar voor nieuwe con flicten geenszins denkbeeldig is, de communisten trachten allerwege te stoken (Estland, Boelga- rije, China). De Vrijheidsbond acht de huidige coalitie politiek, gegrond op de verfoeilijke antithese uit den booze. Die coalitie heeft bovendien mets specifieks Christelijks opgeleverd, de heer Colijn zegt zelf ddt alleen de pacificatie het resultaat er van was. Feitelijk heeft de coa litie liberaal geregeerd, alle wetten zijn van liberalisme doortrokken, het liberalisme dat ge meengoed geworden is. Maar daarmede is onze taak niet ten einde, deze is eenerzijds op te komen voor onze geestelijke vrijheid welke van rechts bedreigd wordt (bioscoopwet enz.), anderzijds voor onze economische vrijheid tegen' socialisatiepogingen enz. van uiterst links. Strij den wij daarvoor niet met vuur en volharding, een kwade dag zou ons zien ontwaken tot het besef dat wij niet meer liberaal geregeerd wor den (applaus). - zag de schaduwen van kale tak- 1 ken, die door de heldere maan op de ven- De jongen scheen eensklaps in jaren en waardigheid toegenomen. „U hebt mij den Oldfield-naam nagela ten, vader, daar ben ik trotsch op.” Een vurig licht kwam in de mooie, oude oogen. Stervende, terwijl hij bezorgd was over de toekomst van den jongen, scheen de squire zich als het ware te verwarmen aan de levende asch der traditie. Ja, hij had per slot van rekening toch iets aan Nick na te laten. En de jongen begreep de waarde van zijn erfenis de jongen be greep het! „Ik zal gelukkig sterven, Nick. Juist dat wilde ik van je hooren dat je trotsch waart op den ouden naam. Maar, jongen, je moet naar me luisteren. Het is niet ge makkelijk. Wij, Oldfields, hebben zoo lang op onze schulden geleefd, en bevonden ons daar wél bij, zoodat zij voor ons als een tweede natuur zijn geworden. Maar de moeilijkheid is gekomen, jongen de moeilijkheid is gekomen.” Nick verbaasde er zich over vaag on der zijn smart door dat zijn vader zoo helder kon spreken, zoo helder kon den ken. Nu en dan kwamen er woorden langzaam, maar voor het grootste deel was de stem, zooals hij, zich die herinnerde, diep, levendig, vol vuur, en getint door die vroolijke, moedige ironie, die het geboorte recht de.r Oldfields was. Buiten woei de Jagers-wind flauwer dan zijn gewoonte was, en de bladeren van den klimop tikten zacht tegen de ruiten. Nick die zich naar de buitenlucht keerde, zooals de heuvelbewoners in tijden van spanning

Sneeker Nieuwsblad nl | 1925 | | pagina 1